S)e &2idóe(Soti4ci/iit Instorting van het front bij Pohang HET KRAAKT OP KOREA Pohang door N. Koreanen bezet (Zmeuhaante tucceAten in het Zuiden en het Wetten De Sovjet-bommenwerper in Veiligheidsraad Boedapest stelde ultimatum Duitse lening aan. Tito Geen communisten in regeringsdienst Duitslands recht op verdediging Moskou hitst tot vrijheidsoorlog Directeur: C. RL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 51ste JAARGANG No. 12074 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0*35 p. w., f 130 p. mnd., f 430 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 T\E NOORD-KOREAANSE strijdkrachten trekken van drie kanten op Taegoe aan. Volgens frontberichten heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger toegegeven, dat de positie van de Noord-Koreanen ten Noorden van Tsjangnjong zodanig geconsolideerd is, dat men niet meer van een bruggenhoofd kan spreken. In het laatste communiqué van MacArthur wordt gezegd, dat er weinig is, dat wijst op een vermindering van het gevaar. De Noordelijken rukken nog steeds Zuidwaarts op. Zij bevinden zich ten Zuiden van Agang, ten Zuid-Westen van Pohang. De Noordelijken zijn Tsjangnjong, acht km. ten Noorden van Jongsan, binnengetrokken. De burgerbevolking werd verdreven. Ten Westen van Tsjangnjong werd de rechter flank van de Amerikaanse strijdkrachten aangevallen. Een verwarde toestand In het Zuiden versterkten de man schappen van de Amerikaanse 25-ste divisie hun verdedigingsgordel rond Masan en ruimden sterke Noordelijke stellingen op. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal MacArthur verklaarde, dat de door braak van Kigje uit ernstig was. Het bezetten van Kjongdjoe zou de Noordelijken in staat stellen zich naar Taegoe te richten en de hoop teniet doen, dat de Amerikanen en Zuidelijken zich uit Pohang terug trekken. Deze strijdkrachten zouden dan over zee weggevoerd moeten worden. Ondanks grote waakzaam heid der zeestrijdkrachten zijn de Noordelijken er hier in geslaagd per De leveranties aan Moskou Londen probeer,t ervan af te komen De Britse regering heeft zich de beschuldiging van Churchill, die er verleden week op wees, dat Engeland nog steeds voor de oorlog waarde volle goederen aan Rusland levert, toch aangetrokken. Minister Attlee had Churchill vrij scherp geantwoord en de zaak gebagatelliseerd, doch daarop kwam ook critiek van Ame rikaanse zijde los. De Engelse regering laat nu door juristen onderzoeken, hoe zij de leve ranties van machine-onderdelen aan de Sovjet-Unie kan stopzetten zon der zich schuldig te maken aan ver dragsbreuk. Men denkt aan een vor dering van de zendingen. De directeur van „Graven Bro thers'' te Stockport heeft verklaard, dat het volkomen dwaas is om de werktuigen te leveren. In tegenstel ling tot hetgeen Attlee Zaterdag avond verklaarde, hield hij staande, dat de Engelse defensie door de fa bricage voor Rusland in grote mate geschaad wordt. spoor, zowel als over water voorra den aan te voeren. Aan het front in het Westen blij ven de Amerikanen oprukken on danks toenemende tegenstand. Mari niers sloegen een tegenaanval ge steund door drie tanks af. De gevech ten hier, zo blijkt uit legerberichten, zijn bloedig. Overigens is de bericht geving niet zeer duidelijk. De Naktong stijgt snel en het weer is zeer ongunstig voor de Amerikaan se vliegtuigen, doch volgens de laat ste berichten trad er verbetering in. Het ziet er naar uit, dat de gestegen rivier een Noord-Koreaanse terug tocht zal bemoeilijken. POHANG GEVALLEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Noord-Koreaanse troepen Pohang hebben veroverd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse achtste leger, die de val van .Pohang bekend maakte, verklaarde, dat hij een verwarde voorstelling van de toestand aan het Noordoostelijke front had wegens verbreking van de verbindingen. DE BRITTEN IN DE STRIJD. De Britse troepen in Koréa, die de linkervleugel van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie aan de oevers van de Naktong ten Westen van Tae goe dekken, zijn vandaag voor het eerst in actie geweest. Zij dreven een Noord-Koreaansè patrouille, die de Naktong over trachtte te steken, te rug. EERSTE SHERMAN-TANKS VOOR EUROPA. De eerste tanks, die de Verenigde Staten leveren in verband met de militaire steun aan de Europese lan den, zijn in de Franse haven Cher bourg ontscheept. Het zijn 21 Sher- man-tanks. die bewapend zijn met 76 m.m. geschut. BRITSE KONINGSPAAR IN 1952 NAAR AUSTRALIë. Van de zijde van het Buckingham- paleis is gisteren bekend gemaakt, dat het koninklijk paar. wanneer de omstandigheden' dit toelaten, in 1952 een bezoek aan Australië en Nieuw- Zeeland zal brengen. EEN ROOD „VREDESCONGRES" Het onder communistische leiding staande vakverbond van Ceylon heeft Woensdag bekend gemaakt, dat het Russische en Chinese vakver bond de uitnodiging om de viering van de tiende verjaardag van het Ceylonse verbond bij te wonen heb ben aanvaard. De feestelijkheden zul len om 28 September beginnen. De verjaardag valt samen met het vijf jarig bestaan van het onder commu nistische leiding staande wereldvak verbond. In een manifest aan zijn leden ver klaart het Ceylonse vakverbond, dat de laatste dag van de feestelijkheden zal worden gevierd met een vredes congres, waarop het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Ko rea en het verbod van de atoombom zal worden geëist. Chili zal spoedig een nieuwe mili taire basis vestigen in het Zuidpool gebied, waarop ook Argentinië en Gr.-Brittannië rechten doen gelden. Zaterdag is van Santiago een transportvliegtuig van het leger met bouwmaterialen vertrokken naar het schiereiland Palmer, waar een vliegbasis en een wetenschappelijke waarnemingspost zullen worden ge vestigd. Chili heeft reeds een klein garni zoen op dat schiereiland en een ma rinebasis op de Zuidelijke Shetlands- eilanden in de onmiddellijke nabij heid daarvan. NALATENSCHAP VAN VAN MEE GEREN ONDER DE HAMER. Nadat Maandag het perceel Keizers gracht 321, het huis van wijlen de schilder Han van Meegeren, voor het bedrag van 132.000 werd verkocht, werd gisteren in dit huis de rest van de nalatenschap geveild. Er was een enorme belangstelling van publiek en kunstkopers. Het bekende stille ven van van Meegeren, voorstellen de een oud-Delftse schaal met drui ven, onder de hamer. De opbrengst was 750.Links de bekende Am sterdamse makelaar Paul Brandt, die de veiling in handen hand, in actie. „Een provocatie", zegt Malik I"\E VEILIGHEIDSRAAD had gisteravond een Amerikaans rapport ter tafel over het neerschieten van een bommenwerper met Russische kentekenen voor de kust van Korea. Voorzitter Sir Gladwyn Jebb stelde voor dit rapport onmiddellijk te bespreken in het algemeen debat over het Koreaanse conflict, dat punt één der agenda is. Warren Austin (Amerika memoreerde het incident en merkte op, dat dit de wenselijk heid aantoont van een onmiddellijke aanvaarding zijner resolutie, die ten doel heeft een uitbreiding van het conflict te voorkomen. Hij zeide voorts: „Ik wens in dit verband op te merken, dat de regering der Vèr. Staten onlangs verontrust is door berichten over omvangrijke spoorweg en autoverkeer in dat gebied van N oord-Koreau, dat grenst aan Mands- joerije. Malik verklaarde, dat het Ameri kaanse bericht, volgens hetwelk een Russische luitenant lid van de be manning van een voor de kust van Korea neergeschoten vliegtuig zou zijn, „een provocerende verklaring" was. Hij veroordeelde de „barbaarse bombardementen" van de Koreaanse bevolking door Amerikaanse vlieg tuigen. Egypte en Noorwegen stelden voor dat de Raad zich in de eerste' plaats NATIONALE PAARDENTENTOON- STELLING TE 'S-HERTOGEN- BOSCH. Gedurende twee dagen wordt in de markthallen te 's-Her- togenbosch een nationale paarden- tentoonstelling gehouden, weTke ge organiseerd is door de Koninklijke vereniging „Het Neder.andse Trek paard". Deze foto laat U het keuren der paarden zien. „Accoord" met het episcopaat In de pers heeft onlangs officiëel een bericht van de communistische instanties in Boedapest gecirculeerd, waarin werd medegedeeld, dat het Hongaarse episcopaat met de „volks- democratische" regering een over eenkomst zou hebben gesloten. Vati caanse kringen hebben ogenblikke lijk een zeer gereserveerde houding tegenover dit zogenaamde accoord- aangenomen. Men wees er in het Va- ticaan op, dat een dusdanig verzoek om een accoord het Vaticaan reeds bereikt heeft in de eerste dagen na de arrestatie van Kardinaal Minds- zenty. Op dit verzoek heeft het Va ticaan destijds geantwoord, dat alvo rens onderhandelingen mogelijke waren, eerst de Kardinaal in vrijheid moest worden gesteld en de volko men vrijheid van de Kerk moest worden erken om Haar zending op godsdienstig en cultureel terrein uit te oefenen. Door vervolging tot accoord gedwongen. In Boedapest was de aankondiging van de overeenkomst geen verras sing. Reeds enige tijd was uitgelekt, dat de delegatie van de regering, die de onderhandelingen voerde, aan de vertegenwoordigers van het college der bisschoppen een ultimatum had gesteld op 1 September. Op die da tum moest een overeenkomst geslo ten zijn in de zin van de overeen komst, die gesloten was tussen de Poolse regering en het episcopaat al daar om te komen tot een modus Vi vendi, zo niet, dan moest men reke ning houden met de meest scherpe maatregelen, die tegen de Kerk zou den worden genomen. De overeenkomst kwam slechts tot stand onder de zwaarste druk, waar mede de communistische machtheb bers étappegewijs tot dit eindelijke doel wilden komen. West-Duitsland heeft erin toege stemd, Zuid-Slavië een lening van 30 millioen dollar te verstrekken. Het crediet moet nog goedgekeurd worden door de drie grote Westerse mogendheden. De geallieerden zul len de volgende week hun beslissing meedelen. Tito wenst het crediet voor de aankoop van machines, mijnuitrusting en transportmiddelen. Men verwacht, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk het crediet zullen goedkeuren. De Hoge Commissarissen zijn van mening, dat de lening de binnenlandse span ningen in Zuid-Slavië zou verzach ten en tevens voor Duitsland nieuwe markten zou openen. Zij wijzen er echter op ,dat Tito reeds bij Duits land in de schuld staat: de Zuidsla- ven kopen in Duitsland meer dan zij er leveren. zou concentreren $>p de Amerikaanse resolutie, maar Malik drong er aan eerst te beraadslagen over zijn eigen voorstel om de aanvallen der Amerikaanse bommenwerpers veroordelen. Sir Gladwyn zei, dat volgens het reglement van orde de voorstellen volgorde van indiening behandeld moeten worden. Dit zou betekenen, dat het Amerikaanse voorstel het eerst aan de beurt was. Vanavond komt de Raad weer bij een. ENGELAND VOOR ROOD-CHINESE ZETEL. Ernest Bevin zal Donderdag naar New-York vertrekken met de steun van het Britse kabinet achter zich om de Cinese communisten een ze tel te bezorgen in de Veiligheids raad. De Chinese vertegenwoordiging zal een van de grootste problemen zijn, voordat de Gróte Drie in het midden van deze maand bijeen ko men. WYSJINSKI NAAR DE ASSEMBLéE. Wysjinski zal aan het hoofd staan van de Russische delegatie bij de Assemblé in de Uno. Gisteren heeft het Russische ministerie van buiten landse zaken een visum voor hem aangevraagd. Belangrijk besluit van Zwitserland pvE ZWITSERSE REGERING heeft besloten om alle communisten in regeringsdienst onmiddellijk te ontslaan, aldus meldt het „Alg. Dag blad." Het besluit kwam als een donderslag bij heldere hemel want er was geen enkele aanwijzing dat zo iets in de onmiddellijke toekomst zou gebeuren en het wordt te Genève dan ook beschouwd als de be langrijkste beslissing die de Zwitserse regering na de afkondiging van de algemene mobilisatie in 1939 heeft genomen. De regering had de laatste tijd voldoende materiaal verzameld om er van overtuigd te zijn dat een aan tal regeringsambtenaren zich er toe leende om een vijfde kolonne in Zwitserland te formeren. Door het nieuwe besluit zullen verscheidene honderden ambtenaren worden getroffen, onder wie hoge officieren, spoorwegbeambten en ambtenaren die posten bij de politie, de waterstaat en de douane bekle den. Zwitserland heeft meer dan hon derdduizend ambtenaren en de com munistische partij heeft ruim vier duizend actieve leden. Ambtenaren van wie men niet absoluut zeker kan zijn zullen worden gedegradeerd tot arbeidscontractanten en degenen die hoge posten bekleden zullen minder belangrijk werk krijgen. Men neemt aan dat er voor de betrokken ambtenaren geen beroep mogelijk zal zijn. Het ontslag of de degradatie zal ten uitvoer worden gelegd op grond van een politierap port. Particuliere ondernemers die werk voor de regering uitvoeren zullen worden uitgesloten indien zij communisten onder hun employés hebben. Onlangs is ontdekt dat be paalde verdedigingswerken ondeug delijk waren. Mc Cloy is er een voorstander van De R.K. Kerk achter het gordijn Talrijke vooraanstaande leden van het Hongaarse Episcopaat, be horend tot de voormalige mede werkers van kardinaal Mindszenty, zouden volgens Radio Vaticana op het punt staan te worden aange houden. De radio voegt er aan toe, dat de regering van Boedapest de bisschoppèn van Csyor, Vacz, Gsa- nad en Szembathely openlijk heeft bedreigd. Verder meldt Radio-Va- ticana, dat in kringen van Litause vluchtelingen grote ongerustheid heerst over het lot van mgr. Casi- mir Paltarakos, bisschop van Pane- vezus, die na de dood of de depor tatie van al de andere leden van de Katholieke hiërarchie in Litauen alleen in vrijheid was gebleven. Mgr. Paltarakas, die 75 jaar oud is, zou zich niet meer in zijn bis dom bevinden en men tast in het duister omtrent de reden van zijn vertrek. Koerdistan moet „vrij „De Koerden moeten een eigen, onafhankelijk land vestigen aan de grenzen van de Sovjet-Unie." Dit is op het ogenblik, nu de Iraanse re geringstroepen de strijd hebben aan gebonden met een opstandige Koer dische stam, het belangrijkste thema van de Russische propaganda, die door radio-Bakoe wordt uitgezonden ten behoeve van de Koerden in Iran, Irak en Turkije, meldt de „Volks krant. De toon van deze uitzendin gen is de laatste tijd steeds heftiger geworden. Voor het eerst hebben de Russen scherp omschreven beloften van steun gedaan aan de Koerden, die in de strategisch belangrijke ge bieden ten Zuiden van de Kaukasus wonen. Een van de bekwaamste Russische generaals, Antonof, vroeger chef van de generale staf, is een paar weken geleden aangesteld als bevelhebber van het militaire district Zuid-Kau- kasus. Volgens de Russische propaganda is Koerdistan in tweeën gesplitst zo als Duitsland en Korea. Alle Koer den van Rusland, Turkije en Iran moeten daarom in één enkel land worden verenigd. „De Koerdische leiders moeten hun volgelingen bij brengen, dat Koerdistan één land is, dat bevrijd moet worden", verklaart radio-Bakoe. De Koerden van Iran werden geprezen, omdat in hun ge bied onlangs een aanval werd ge daan op enkele posten van de rege ringstroepen. De gevechten, die einde vorige week tussen Iranese regeringstroe pen en opstandige Koerden zijn uit gebroken, duren intussen voort. Vandaag heeft een aantal vliegtui gen de opstandelingen gebombar deerd. De regering van Teheran had deze Koerden een ultimatum gesteld, dat Zaterdag afliep. In plaats van hun wapens in te leveren overvie len de Koerden de garnizoenen van de regeringstroepen in hun gebied. Naar schatting bedraagt het aantal rebellen 18.000. De Amerikaanse Hoge Commissa ris in Duitsland, McCloy, heeft gis teren na een onderhoud met presi dent Trurnan verklaard, dat de Duit sers ii% staat moeten worden gesteld om hun eigen land te verdedigen. Men verwacht dat dit één der onder werpen zal zijn op de aanstaande drie-ministersconferentie te New York. McCloy verklaarde op het Witte Huis tegenover de pers: „Op de een of andere wijze en in de een of andere vorm moeten de Duitsers in staat gesteld worden om, indien zij dat wensen, hun eigen land te verdedigen. Men kan hun niet zeggen, dat zij hun eigen land niet mogen verdedigen, als zij wor den aangevallen." In antwoord op vragen, zei McCloy, dat hij er tevens voorstander van was het aantal Amerikaanse bezet tingstroepen in West-Duitsland uit te breiden. Kolonel-generaal Guderian, die stafchef van het Duitse leger is ge weest en wiens tankdivisie tijdens de oorlog bijna tot in Moskou door drong, heeft verklaard: „Geef mij de vier milliard mark, die Duitsland jaarlijks als bezettings- kosten moet betalen, en ik stel enige- Duitse divisies samen, waarmede aan een invasie het hoofd kan wor den geboden." Een woordvoerder van „Jehova's Getuigen" heeft te Berlijn verklaard, dat de Oost-Duitse veiligheidspolitie in totaal duizend leden van deze secte in de gevangenis heeft gewor pen. Zoals bekend, is de secte Maan dag in Oost-Duitsland verboden om dat zij zou spionneren voor „een im perialistische mogendheid". Canadese hulpvaardigheid Gratis oorlogsmateriaal De Canadese regering heeft beslo ten aan de landen van het AtlantAch Pact gratis oorlogsmateriaal en wa pens van Canadese fabricage, ten bedrage van 300 millioen dollar te geven. „Indien landen van het Atlanti sche pact worden aangevallen, zal een Canadese strijdmacht zich on middellijk aansluiten bij het leger van de Verenigde Staten om een di recte aanval uit het Noorden af te slaan", zei Lester Pearson, de Cana dese minister van buitenlandse za ken gisteren. Die Canadese troepenmacht, die permanent is en dus niet eerst op de been gebracht behoeft te worden, zou ook kunnen worden gebruikt als basis voor een expeditieleger, dat Canada buiten Canadees grondge bied zou kunnen verdedigen. Ko-WeCtje... De schoonste feesten viert men in gedachten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1