Russische piloot op Korea neergeschoten Eerste blijk van rechtstreekse inmenging Naar Korea Groter militaire krachtsinspanning Directeur: C. IVL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12073 Grotere militaire krachtinspanning Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VANDAAG VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? flET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heeft van- morgenvroeg verklaard, dat een tweemotorige bommenwerper „met een rode ster als kenteken" gisteren voor de kust van Korea schepen van de V. N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neergeschoten. Het lijk van een Sowjet-Russische vlieger werd door een torpedoboot- jager van de V. N. uit het wrak van het vliegtuig gehaald, aldus het mi nisterie. Door de papieren, die op hem gevond werden, werd hij ge ïdentificeerd als een luitenant van de Sowjet-Russische luchtmacht, zo wórdt verklaard. Dit is het eerste bericht over ac tieve deelneming van een Russische militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Amerikaanse lucht macht de Verenigde Naties gemeld, dat in Rusland gebouwde Yak-9- jachtvliegtuigen boven Korea waren verschenen en later werd melding gemaakt van Yak-15-straaljagers, doch van officiële zijde was geen aan wijzing ontvangen, dat deze vliegtui gen door andere dan Noord-Koreaan- se piloten werden gevlogen. Er is nog geen onmiddellijk com mentaar door het Witte Huis gege ven. Functionarissen van de Ver enigde Naties verwachten, dat de nota van het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken van avond als een der eerste punten op de agenda van de Veiligheidsraad zal worden besproken. Rode successen in het Noorden In het communiqué van generaal MacArthur van Dinsdagmorgen wordt toegegeven, dat de Noord-Koreaanse troepen in grote getale de vitale be- voorradingsweg PohanJongtsjon zijn overgetrokken en blijven opruk ken naar Kyongdjoe. De Zuid-Koreaanse troepen daar waren niet in staat hen tegen te hou den, aldus het communiqué. Men gelooft, dat de Noordelijken oök de weg van Kyongdjoe naar Tae- goe hebben afgesneden. Aan de an dere kant van het Noordelijk front zouden de Noord-Koreanen Taegoe tot op 18 km. genaderd zijn en de plaats Taboedang hebben bezet. Aan de ineenschrompelende „zak van de Naktong" ten Westen van Jongsan op het centrale front ma ken de Amerikaanse mariniers zich Minstens twee Ned. compagnieën De resultaten van de twee dagen, gedurende welke er nu bij de Kon. Landmacht gekeurd is onder de vrijwilligers voorKorea, zijn, dat circa 15 tot 20 procent is afgekeurd hetgeen een bevredigend resultaat is. Aldus het N. v. d. D. Deze week zullen er nog vier da gen met de keuring gemoeid zijn. Blijven de keuringsresultaten op hetzelfde percentage, dan .verwacht men dat met inbegrip van de vrij willigers van de marine een batal jon voor Korea kan worden ge vormd. Mochten de resultaten verder nog tegenvallen, dan is er in ieder ge val voldoende sterkte om totaal twee compagnieën uit te zenden. KOREANEN BEWAKEN KOREA- NEN. Dit is een tafereeltje zoals er dagelijks zijn te zien op Korea en waarbij de ene Koreaan de andere bewaakt. Links een Zuid-Koreaan, die twee Noordelijke naar de com mandopost brengt. gereed voor de aanval op de laatste Noordelijke positie ten Westen van de rivier. De zak wordt thans nog gehouden door 2.000 Noord-Korea- nen, die Maandag waren teruggesla gen. Aan de Zuidkust blijft de frontlijn stabiel. De Amerikaanse 25ste divisie zet de strijd tegen de geïnfiltreerde Noordelijke troepen achter haar li nies voort. Zij heeft zwaar artillerie- en mortier-vuur van de Noord-Ko reanen te verduren. Blijkens een communiqué van ge neraal MacArthur blijven de Ame rikaanse mariniers van Jongsan uit op de Naktong aanrukken. Zij ont moeten matige tegenstand. Naar ge meld wordt, vluchtten de Noord-Ko reanen met achterlating van hun uit rusting over de Naktong. Volgens een schatting van het Noord-Koreaanse hoofdkwartier te Pongjon hebben de troepen van de Verenigde Naties en de Zuid-Korea- nen in de twee maanden van de oor log 40.000 man aan doden en gevan genen verloren, zo meldt het Chi nese persbureau, Nieuw China. Meer dan 100 vliegtuigen van de Verenigde Naties zouden zijn neer geschoten. De toestand op Ambon Minister Lokollo's mededelingen „Ons volk verdraagt heus niet al leen alle mogelijke ontberingen en gevaren, omdat een paar militairen van het voormalige K.N.I.L. niet naar de strijdkrachten van de repu bliek Indonesia willen overgaan", zei gisteravond de heer P. W. Lokollo, minister van Bevoorrading van de republiek Zuid-Molukken, die on langs door de Indonesische^ blokkade is geglipt én thans in Nederland ver toeft. Hij voegde er aan toe: denkt men, dat wij, na zovele jaren onze beste krachten voor Nederland te hebben ingezet, onze plicht tegen over ons eigen vaderland zouden verzaken? De heer Lokollo bestreed de bewe ring van Indonesische zijde, dat de Mohammedaanse Zuid-Molukkers te gen de door hem vertegenwoordigde reoubliek zouden zijn. Over de voedseltoestand in de Zuid-Molukken behoeft men zich volgens hem niet ongerust te maken. Er is niet voldoende te eten, maar de toestand is niet precair en zeker beter dan op sommige delen van Java. Dat de bezetting van Boeroe en Ceram gemakkelijk en onbloedig zou zijn geschied, sprak de heer Lo kollo ten sterkste tegen. Hij deelde mede, dat er vreselijke gevechten van man tegen man waren geleverd, waarbij over en weer geen kwartier werd gegeven. Hii gewaagde van m'isbruik van Rode-Kruis- en witte vlaggen, van gebruik van vrouwen en kinderen als gijzelaars en als dekking. Hij stelde voorts de Nederlandse regering in gebreke, dat zij de Am- bonese militairen niet naar hun land van herkomst terugvoert. Plechtige beloften en verplichtingen worden blijkbaar niet nagekomen om tot el ke prijs de Unie-partner tot vriend te houden. Dakota neergestort in V.S. Twaalf vacantiegangers gedood Twaalf vacantiegangers kwamen gisteren om het leven toen bij Utica in de staat New York een particulier vliegtuig kort na het opstijgen neer stortte en in brand vloog. De overige elf inzittenden werden gewond, van wie één ernstig. LAATSTE FRANSE PRIESTER UIT MOSKOU GEZET. Pater Jean de Matha Thomas, die de Sowjet-Unie binnen 48 uur moest verlaten, heeft (te Parijs aan gekomen) tegenover Reuter ver klaard, dat er vaak een lid van de Sowjet-politie bij zijn biechtstoel in de Moskouse kerk van St. Louis stond en aantekeningen maakte over de lieden, die daar geknield lagen. Jean de Matha zeide, dat hij onafgebroken bespioneerd werd. Russische kennissen wilden buiten niet met hem spreken omdat te genover de kerk het hoofdkwartier van de politie (de Loebianka) was gelegen. Ondanks dit had ik nooit minder dan 120 Russen bij de gods dienstoefeningen. Er bevonden zich onder hen ook soldaten in uniform. In de drie jaar, dat hij in Moskou was geweest waren er elf leden van zijn staf verdwenen, onder meer een Franse vrouw. Ook haar dochter, die op de Amerikaanse am bassade werkte was eveneens ver dwenen. Jean de Matha was de laatste Franse geesteltijke in Mos kou. Conclusie van Atlantisch opperbevel Er gaapt nog zulk een grote kloof tussen wat militair als ten minste noodzakelijk wordt geacht en wat de landen van het Noord-Atlantisch pact, met inbegrip van hun jongste toezeggingen, bereid zijn bij te dra gen, dat aan verdere krachtsinspanning en offers niet te ontkomen za'1 zijn. Dit is wel de allesbeheersende conclusie, waartoe de Raad van plaatsver vangers („Atlantisch opperbevel") te Londen is gekomen en waaraan hjj een reeks maatregelen ophangt. Direct voelbaar zal zijn de opvoering van de wapenproductie in alle aangesloten landen- Charles Spofford. de (Ame rikaanse) voorzitter, neemt aan, dat de orders binnen enkele weken ge plaatst zullen zjjn, nadat de regeringen haar goedkeuring er aan hebben gehecht. Amerika zai steunen met grondstoffen en machines, waar dit nodig is. Het program is er op gericht, de levensstandaard der Westelijke mogendheden intact te laten .De heer Spofford gaf echter toe, dat het tempo der sociale verbeteringen wel vertraagd zal worden. PRIORITEITSPROGRAM. Het probleem, waarvoor de plaats vervangers der twaalf ministers van Buitenlandse Zaken zich gesteld za gen, was: Hoe de bestaande plannen - op-lange-termijn en de na Korea noodzakelijk geachte nieuwe maatre gelen met elkaar in ovéreenstemming te brengen. Het beginsel is nu aanvaard, dat wat het dringendst nodig is ook het eerst geproduceerd zal worden. Ook is een plan opgesteld om daarvoor in dustriële reserve-capaciteit in Euro pa (West-Duitsland nog niet inbe grepen) te gebruiken. En ten slotte werd besproken, hoe de financiële lasten het eerlijkst onder de pactlan- den verdeeld kunnen worden. Een studiegroep te Londen heeft nu tot taak jekregen, definitief vast te stellen, welke bijdrage precies zal moeten worden geleverd door elk land dat een aandeel in de Ameri kaanse milliardenhulp ontvangt. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat de Europese naties haar buurlanden zullen voorzien van wat deze laatste niet en zij zelf wel produceren. Wat een land voor eigen gebruik vervaar digt zal het ook zelf moeten finan cieren. De Raad van plaatsvervangers komt nu 13 September te New York Typhoon teistert Zuid-Japan Honderden doden Een vernielende typhoon, die op sommige plaatsen een windkracht van ca. 200 km per uur bereikte, heeft gisteren dood en verderf ge zaaid in Zuid-Japan. Bijna 200 men sen kwamen om het leven, terwijl duizenden gewond werden en het dak boven hun hoofd verloren. Hon derden mensen worden nog vermist. De storm bracht schade toe aan schepen, vernielde de oogst, ver woestte naar schatting 29.000 huizen, deed 70.000 huizen onder water lo pen, sloeg bruggen weg en ontwor telde de verbindingen. Osaka, een havenstad op ongeveer 54 km ten Z.W. van Tokio en negen naburige prefecturen vingen de eerste klap op. Ruim 526 hectaren rijstvelden werden vernield, terwijl bovendien nog bijna 26.000 hectaren akkerland overstroomde. Zes schepen zijn gezonken, waar onder de 7.733 ton metende „Tatsu- hara Maru", die op het punt stond naar San Francisco te vertrekken. Honderddertien schepen liepen aan de grond en 211 schepen hadden met averij te kampen. Dozijnen bruggen zijn weggesla gen en duizenden telefoonlijnen ver- CHARLES SPOFFORD, de Ameri kaanse voorzitter van de te Londen vergaderende plaatsvervangers dér ministers van buitenlandse zaken van de 12 aan het Atlantisch Pact deelnemende landen. bijeen om de aanbevelingen op stellen, die enkele dagen later bij de Noord-Atlantische Raad de ministers van Buitenlandse Zaken zullen worden ingediend. MODEL VAN DE SINT PIETER. Voor het eerst sinds 1500 is e-* een volkomen natuurgetrouw model ge maakt van de St. Pieter basiliek. Het model, dat een lengte heeft van 5.50 meter, een breedte van drie meter en een hoogte van 1.48 meter en bo vendien voorzien is van fonteinen en electrisch licht, werd in de tijd van anderhalf jaar door de architect Attilio Savoia (rechts) en zijn zoon Lucil vervaardigd. Wanneer het aan de Paus is getoond, zullen vader en zoon het in alle delen van de wereld exposeren. De soep wordt niet zo heet gegeten Andere taal uit Djakarta Indonesië is niet van plan „dwang maatregelen" te gebruiken, indien de onderhandelingen over de toekomst van Nieuw-Guinea, welke deze maand in Den Haag zullen beginnen, op een mislukking zouden uitlopen. Dit werd gisteren te Djakarta ver klaard door dr. Soebardjo, adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, die hieraan volgens Associated Press toevoegde, dat bij een misluk king „het vraagstuk nog altijd voor het Uniehof van arbitrage gebracht kan worden". Dr. Soebardjo zei, dat de Indonesi sche regering geen voorstander is van bemiddeling door de Uno of een derde partij, daar dit geschil een kwestie tussen Nederland en Indo nesië is. Ingevolge de overeenkomst van de Ronde Tafelconferentie moet voor het einde van dit jaar een beslissing genomen zijn over de toekomstige status van Nieuw-Gbuinea. De laatste tijd hebben links ge oriënteerde Indonesische kringen aangedrongen op een boycot van de Nederlandse zaken, zo de Nederlan ders Nieuw-Guina niet aan Indonesië willen overdragen. In dit verband zei Soebardjo, dat een dergelijke actie niet door zijn re gering wordt overwogen. „Ofschoon Indonesië bij zijn eis blijft, dat Nieuw-Guinea voor Ja nuari Indonesisch moet worden, be tekent dit niet, dat wij overwegen tot dwangmaatregelen onze toevlucht te nemen, indien dit niet gebeurt. In dat geval zullen wij onze strijd het vol gend jaar voortzetten, het liefst via onze diplomatieke kanalen met Ne derland". MAATREGELEN TEGEN PLAKKERS IN WEST-DUITSLAND De Westduitse politie heeft be kend gemaakt, dat zij strenge maat regelen zal nemen tegen aanplak kers van communistische affiches, wier activiteit de laatste dagen sterk toegenomen is. 32 Leden van communistische or ganisaties, de meeste van de „Vrije Duitse Jeugd", zijn Maandagochtend te Hamburg gearresteerd.. Allen had den een groot aantal anti-geallieer de affiches bij zich. De affiches dra gen opschriften als: „Tommy, ga naar huis", „Korea voor de Korea- nen", of „Verbiedt de atoombom". De Britse autoriteiten hebben bevo len, dat alle personen, die met an ti-geallieerde propagandamateriaal gearresteerd worden, .voor de Britse gerechtshoven worden gebracht. Joegoslavië zal U.N.O.-hulp inroepen Ingeval van een invasie BEBLER, de leider van de Zuidslavische delegatie bij de Uno te Lake Success heeft gezegd, dat zijn land ingeval van een invasie, de Uno om hulp zou verzoeken en alle aangeboden hulp, ongeacht van welke kant die kwam, zou aanvaarden. Bebler voegde er aan toe, dat hij niet pessi mistisch was over de dreiging van een militaire actie tegen Zuidslavië door de landen van de Kominform. Ernstiger noemde hij de economi sche blokkade van de Kominform. die Tito's industrialisatie-program ma in de war had gestuurd. Hij ontkende, dat zijn land zich oriënteerde op de Westelijke landen, hoewel ZuidslaVië thans de meeste handel met het Westen drijft. Dat er alle reden is voor de Zuid- slavische gedelegeerde om te spreken van de mogelijkheid van een invasie, blijkt uit een bericht van de Weense correspondent van de „Volkskrant". De legers van de Oosteuropese volksdemocratieën", zo schrijft hij, hebben dit jaar in de buurt van de Zuidslavische grens manoeuvres ge houden. De oefeningen stonden onder volledig toezicht van Russische mili tairen. Voor de eerste keer hielden legereenheden van Hongarije. Roe menië. Bulgarije en Rusland geza menlijk manoevres. De oefeningen zijn al lang afgelopen, maar de divi sies der Kominformlander), staan nog steeds langs de Zuidslavische grens. Het gebied waarin zij zich bevinden, ongeveer 25 km. diep. is voor burgers verboden terrein. De totale kracht van de Kominformdivisies langs de grens van Zuid-Slavië wordt geschat op zestien divisies. Acht daarvan zijn Russische vier tankdivisies en vier gemotoriseerde divisies. Roemenië en Bulgarije leverden infanterie. Vol gens teWenen binnengekomen be richten wordt overal in Hongarije grote militaire activiteit waargeno men. Het tempo van de militaire voorbereidingen wordt steeds meer opgevoerd. Er wordt koortsachtig gewerkt. De Kominform wil de Hongaarse leger macht uitbreiden tot acht divisies, uitgerust met de modernste wapens. Zeven van deze divisies zullen wor den getraind overeenkomstig de les sen die werden getrokken uit de oor log in Korea. In steden als Szolnok, Szentes en Csongrad bouwt men gro te legerkampen voor infanterie-, ca valerie- en artillerie-eenheden. In Kecskemet wordt de eerste Hongaar se luchtdivisie gevestigd welke is uit gerust met lichte bommenwerpers. Bij het vliegveld van Szolnok zijn parachutisten gelegerd. Het vliegveld van Papa is sterk uitgebreid. Hon garije wil in totaal 968.000 man on der de wapenen brengen. De kracht van deze legermacht is niet zo groot omdat het merendeel van de solda ten er niets voor voelt „vrijwillige strijders voor de vrede" te zijn. De communistische bladen publiceren geregeld critiek op het gebrek aan enthousiasme in dit leger. AUTOMATISCH BEVEILIGINGS SYSTEEM VOOR DEN BOSCH. In de nacht van Zondag op Maandag heeft het spoorwegemplacement van 's Hertogenbosch de primeur gehad van het in dienst stellen van een volkomen automatisch beveiligings systeem, dat zowel voor Nederland als voor Europa nieuw is. In spoor wegkringen is dit systeem bekend onder de naam van NX systeem. Voor deze moderne beveiliging werd 20.000 meter draad en 60.000 meter kabel gebruikt. Met het NX systeem is nog grote re veiligheid verkregen dan tot nu toe het geval was en bovendien be tekent het een belangrijke besparing in de bedieningskosten. V.l.n.r.: Vier spoorwegmannen be kijken de nieuwe uit- en doorrij sig nalen, die aan de kop van het per ron zijn opgesteld; tussen de rails zijn op manshoogte de doorr;jsigna- len aangebracht, met twee lichten' voor veilig en onveilig; in plaats van drie seinhuizen is nu een tableau ge maakt, waarop schematisch hot ge hele emplacement in beeld is ge bracht, zodat nu een persoon hét geheel kan bedienen. KcLUeftje... De begeerte belooft veel meer dan het bezit geeft.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1