Arsenal behield leidende positie in League-voetbal Ned. handbalteam won met 6-5 van Frankrijk Lina Bonnie won gemakkelijk De Internationale Ballonrace werd grandiose mislukking MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Door een 30 overwinning op Sheffield Wednesday behield Arsenaal haar leidende positie in de eerste divisie. Huddersfield Town, dat Chel sea in eigen huis sloeg, bezet de tweede plaats. Chelsea had in deze wed strijd nog niet de beschikking over midvoor Bentley en dit betekende voor de aanval der Londenaren een geduchte verzwakking. De nieuwe jeugdige aanwinsten van de verschillende eerste divisie-clubs traden met gemengd succes op. Ken neth Smith, de 16-jarige midvoor van Sunderland, zwoegde in de wedstrijd tegen Fulham van begin tot einde, maar zyn ploeggenoten gaven hem zo weinig steun, dat de Sunderland- aanval het niet tot een doelpunt kon brengen. Archie Macaulay scoorde het enige doelpunt voor Fulham, waarmee hij zijn club aan een nutti ge zege hielp. De 17-jarige rechtsbui ten van Eumley, Stephenson, en diens drie jaar oudere clubgenoot, de midvoor Holden, hadden in de wed strijd tegen Middtesbrough meer ge luk. Middlesbrough leidde bij rust nog met 10: maar in de tweede helft bevocht Burnley, mede dank zij het uitstekende spel van Stephenson en Holden, een 3—1 overwinning. Johnny Hancocks, de internationale vleugelspeler, vierde zijn terugkeer in het elftal van Wolverhampton met 2 doelpunten in de eerste vier minu ten van de wedstrijd tegen Bolton Wanderers. De Wolves waren weer op volle sterkte en brachten dit met maar liefst 7 doelpunten tot uitdruk king. Een record aantal van 6>2.000 toeschouwers was getuige van het 1l gelijke spel tussen Charlton en de nieuwe Londense eerste divisie club Tottenham Hotspur. In de tweede divisie blijken Bir mingham en Manchester City vast van plan hun verblijf zo kort moge lijk te maken, gezien de overwinnin gen welke respectievelijk dp Notts County en Queens Park Hangers wer den behaald. Reeds in de eerste mi nuut scoorde Birmingham het enige doelpunt van de wedstrijd. 89 minu ten lang heeft de ploeg zich daarna met succes verdedigd tegen de pogin gen van Notts Country om de gelijk maker te scoren. In de wedstrijd tussen Huil City en Grimsby was de oud-international, thans manager van Hull, Raich Car ter. de grote man. Hij scoorde beide doelpunten waardoor Hulle City met 21 won. De uitslagen zijn: Eerste divisie: ArsenalSheffield Wednesday 30: Aston VillaLiver pool 11; BurnleyMiddlesbrough 3—1 j Charlton Athletic—Tottenham Hotspur 11; ChelseaHuddersfield Town 12; EvertonWest Brom- wich Albion 02: Manchester United Blackpool 10: PortsmouthNew castle United 0—0; Stoke City—Der by County 41; SunderlandFulham 0l; Wolverhampton Wanderers Bolton Wanderers 71. Tweede divisie: BuryCoventry City 10; Chesterfield—Leicester Ci ty l0; Hull CityGrimsby Town 21: Leeds UnitedBlackburn Ro vers 01Luton TownSouthampton 0—1; Notts County—Birmingham Citv 01: Preston North EndCar diff City 1—1; Queens Park Rangers Manchester City 12; Sheffield ZWITSERLAND NEDERLAND TE BAZEL. Het bestuur van de Zwitserse voet balbond heeft bepaald, dat de voor 15 October a.s. vastgestelde landen- wedstrijd ZwitserlandNederland te Bazel zal worden gespeeld. DE NIEUWE KEUZE COMMISSIE VAN DE KNVB. Naar wij vernemen heeft de tech nische Comissie van de KNVB, waarin de heren H. W. H. Herberts en F. G. Triebei na hun aftreden vervangen zijn door de heren W. H. A. Burgwal en J. T. JI. Mulder uit Veendam wier benoeming nog bekrachtigd moetworden beslo ten uit haar midden de heren A. W. Verlegh, W. H. A. Burgwal en H. J. Mommers aan te wijzen om de Keu ze Commissie te vormen. BW WINT DE ZILVEREN BAL. De eindstrijd van het tournooi om de Zilveren Bal tussen Eindhoven en BW (Den Boscsh) is met 32 door BW gewonnen. De rust ging in met een 10 voorsprong voor de Bossenaren. VSV WINT DE AROL-BEKER. Gisteren werden de wedstrijden voor het tournooi om de Arolbeker, georganiseerd door AFC, voortgezet. De uitslagen luiden: Halve finales: Ajax—WA 1—5; VSV—AFC 1—0. Finale: VSV—WA 1—0. U.V.S.—A.D.O. 3—2. De eerste helft van de wedstrijd, welke UVS gisteren tegen ADO speelde, was niet beter dan de twee de helft van de wedstrijd tegen Elinckwijk vorige Zondag. UVS had v. Well weer onder de Ut, Devilee en Sloos speelden achter, Breton van Grote midhalf. Het veldspel van ADO was al dadelijk veel beter, doch het werd te ver doorgevoerd, zodat de UVS-verdediging er wel raad mee wist. Daardoor gingen vele kansen verloren en kwam het eerste succes voor UVS 7 min. na de aanvang door van Lieshout (10). ADO kreeg daarop enkele goede kansen, doch Clavan wist, met alleen v. Well voor zich, tot tweemaal toe tegen hem aan te schieten. Willems deed het even wel beter en bracht de partijen op gelyke voet (11). Door een fout in de UVS-achterhoede gaf Clavan 10 min. voor rust ADO de leiding (1 2), maar na de hervatting scheen het, of een herboren UVS in het veld was gekomen. ADO werd toen dikwijls overspeeld, Lieshout in de voorhoe de van UVS en Mazurel in de mid denlinie waren zeer actief en nadat de Wolf tegen de lat had gescho ten maakte v. Lieshout gelijk (2 Kort voor het einde verrichtte deze speler de hattrick, zodat UVS ten slotte met 32 won. UnuitedBamsley 02; Swanseg townDoncaster Rovers 22; West Ham UnitedBrentford 12. VOETBALWEDSTRIJD EIST DODE De scheidsrechter van een wed strijd tussen de voetbalclubs „Vasco da Gama" en „America", welke te Rio de Janeiro werd gespeeld en door de eerste met 32 werd verlo ren, moest onder zware politiebewa king naar een politieauto worden ge bracht, omdat de aanhangers van de verliezende club hem voor de neder laag aansprakelijk stelden. Toen de menigte opdrong, opende de politie het vuur. Een persoon werd gedood en vier personen werden ernstig ge wond. Verscheidene andere perso nen werden gewond, toen de demon- stran ten zich in paniek verspreid den. Sommige werden onder de voet gelopen. LISSE I—U.V. S -COMBINATIE 5—2 In het Lisser Sportpark heeft Lisse een goede oefenwedstrijd gespeeld tegen een combinatie van U. V. S. II en in. Voor de rust had Lisse het voordeel van de wind en was het meest in de aanval, vooral de voor hoede was bijzonder actief en benutte reeds voor de rust een drietal kan sen. Het eerste doelpunt kwam van midvoor P. Kapteyn, terwijl Vrijburg de voorsprong vergrootte. Door P. Kapteyn kwam 't derde doelpunt, en eerst kort voor de rust wist de U. V. S.-linksbinnen Ernst de achterstand te verkleinen. In de tweede helft was het spel meer verdeeld. Al spoedig ontkwam het Lisse-doel aan een door boring, toen bij een schermutseling de bal nog van de doellijn gewerkt werd. Bij een goed opgezette aanval van Vrijburg schoot Wassenaar fraai in, maar hierop volgde door aarzeling in de Lisse-achterhoede het tweede Leidse doelpunt. Toen Kapteyn een hard schot loste, welke de U. V. S.- doelman wel stopte, maar niet weg werkte, was v. Ruiten goed op zijn plaats, om de doelman voor de vijfde maal te passeren. In het laatste kwar tier werd niet meer gedoelpunt, waarna met 52 het einde kwam van deze door scheidsrechter de Geer goed geleide wedstrijd, welke voor beide elftamen een nuttige oefen wedstrijd is geweest. Zondag as. wordt de grote derby TeylingenLisse gespeeld. R. K. A. V. v.—V. u. C. n 2—4. De wedstrijd welke het eerste elf tal van R. K. A. V. V. gisteren speel de tegen VUC II heeft velen teleur gesteld voor wat A.V-V. betreft Het was te constateren, dat de nieuwe opstelling waarmede A.V.V. te vol gende week de competitie tegen Roo- denburg gaat inzetten, nog niet vol doende was ingespeeld, hoewel meer dere spelers toch een zeer goede in druk maakten. Na een kwartier spe len was V.U.C. genoodzaakt corners te maken. Rechtsbuiten van Oosten plaatste goed voor het doel en Jan Hakkaart wist de bal door een haag van V.U.C. benen in het net te wer ken waardoor A-W. de leiding nam (10). Een door de Hagenaars geno men corner brengt geen succes, maar toen de A.V.V.'ers te ver waren op gedrongen. brak V.U.C. door en na een half uur was het mid-voor Jon- geneel, die de gelijkmaker scooyde (11). Na de rust was het spel aan beide zijden heel wat levendiger Tot tweemaal toe hebben de verre scho ten van links-buiten Barentz voor V.U.C. resultaat (13). Het spel wordt nu wat rumoerig en A.V.V. is in de meerderheid. Een verwacht doelpunt voor A.V.V. wordt in het strafschopgebied van V.U.C. te niet gedaan maar door de aan A V.V. toe gekende penalty weet A.V.V. toch het doel te bereiken- Piet Hakkaart schiet keurig in (23). V.U.C. zet nu alles op alles en weer is het Ba rentz, die de stand wijzigt in 24 voor V.U.C. Kort daarop gaat de fluit voor de laatste maal en moest A.V.V. genoegen nemen met een 42 nederlaag. SPORTPARK TE NOORDWIJK IN GEBRUIK GENOMEN. Onder flinke belangstelling is Za terdagmiddag het nieuwe gemeente lijk Sportpark aan de v. Panhuijs- weg te Noordwijk in gebruik geno men. Óndanks Pluvius tot diep in de namiddag in ruimen mate zijn slui zen had opengezet en wij om 3 uur nog dachten, dat deze plechtiebeid volkomen in het water zou vallen, klaarde het weer op het laatste mo ment nog op en toen wij op de vast gestelde tijd te half vijf op het schit terend gelegen terrein aankwamen, verkeerde het speelveld in een uit stekende staat, hetwelk wel de beste lof is voor de dienst van Openbare Werken voor de deskundige aanleg Dr. J. v. Nes, die als voorzitter van de voetbalvereniging „Noordwijk", het eerste het woord voerde, deelde mede, dat het Sportpark niet offi cieel geopend zou worden deze mid dag, omdat het nog niet geheel vol tooid was. Wanneer afrastering en kleedgelegenheid klaar zal zijn, zai door de gemeentelijke autoriteiten hieraan een officieel tintje gegeven worden. Waar dit feit voor de ver eniging „Noordwijk" toch zeer be langrijk is, had men gemeend deze gelegenheid niet onopgemerkt te mogen laten en met groot genoegen heette hij deze middag alle autoritei ten van harte welkom en bracht dank aan vele personen in het bij zonder aan het college van B. en W., welke in alle opzichten hebben me degewerkt voor de tot standkoming van dit Sportpark. Nadat de heer v. Dijk namens het bestuur der Zaterdagmiddag com petitie, de heer H. Hoogervorst na mens de L.V.B. en de heer v. d. Vel de namens de Scheidsrechtersver- eniging, enkele waarderende woor den hadden gesproken over de tot standkoming van dit sportpark, de den langs een haag van Noordwijk- junioren de elftallen van E.D.O. cn Longa hun intrede op het veld Di rect ontwikkelde zich een pittige strijd, waarbij de Noordwijkse voet ballers en supporters hebben kun nen genieten van de goede techniek, welke deze le klassers ten beste ga ven. Door de straffe wind geholpen kreeg EDO spoedig enig overwicht; toch duurde het nog ruim een kwar tier alvorens Rootselaar op uitste kende wijze uit een hoekschop on houdbaar kon doelpunten (10). Toch bleef deze wedstrijd aantrekke lijk, temeer daar Longa er steeds be ter inkwam, zodat zij zelfs de laatste 10 min. van de eerste helft het meest in de aanval waren, doch door hun te kort combinatiespel, wist de E.D.O.-verdediging steeds in te grij pen en ging rust met 10 in. Wie gedacht had. dat in de twee de helft Longa favoriet zou zijn, kwam bedrogen uit, want hun felle aanvallen in het begin werden op resolute wijze door E.D.O.met Schijvenaar aan het hoofd, afgesla gen en na korte tijd namen de Haar lemmers veelal het initiatief in de aanval, waarbij Rootselaar steeds een dreigend gevaar was. Na 20 mi nuten spelen wist deze speler op uitstekende wijze 20 te scoren. Longa zette nog 'ns alle zeilen bij en meermalen, dachten wij dat zij de achterstand nog wel zouden Inhalen. De EDO-verdediging dacht er ech ter anders over en wist niet alleen alle gevaar te bezweren, doch steeds weer met goede passes hun aanval aan het werk te zetten. Edo won de ze sportieve strijd verdiend met 20. S.J.C.DE MUSSEN 4—2 Gisteren speelde CJC een oefen wedstrijd tegen de goede 3e klasser De Mussen uit Rotterdam. Deze wedstrijd zal zeker velen hoopvol gestemd hebben voor de komende competitie. In de aanvang leek het erop, of de bezoekers een gemakke lijke overwinning zouden behalen daar zij in het begin veelal het spel geheel beheersten en SJC op eigen helft terug dreven. Dat dit soms een gevaarlijke tactiek is van spelen, moesten de Rotterdammers al spoe dig ondervinden toen H. Alkemade door alles heen brak en 10 in de touwen schoot. Voor rust wisten P. Vink en G. Groenenwoud de stand op 30 te brengen. In de tweede helft, waarbij beide partijen goed te gen elkaar op wogen, wisten de Mussen twee doelpunten te fabrice ren terwijl SJC er nog een aan toe voegden zodat deze aantrekkelijke wedstrijd met 42 voor SJC werd beëindigd. Het Nederlands heren handbal-elf tal heeft Zaterdagmiddag in Stadska naal een krappe 65 overwinning behaald op Frankrijk, na met de rust met 4—3 te hebben voorgestaan. Over het algemeen is de kwaliteit van de Nederlandse spelers niet mee gevallen. De wedstrijd had trouwens aanzienlijk te lijden onder de aan houdende regenval, die het toch al niet beste terrein zeer glad maakte en vooral de Nederlandse voorhoede parten speelde. Het voorhoedespel van onze landgenoten, dat meer ge baseerd is op lange open aanvallen, moest nu noodzakelijk kort worden gehouden, hetgeen voor de Fransen, die dit speltype gewend zijn, een groot voordeel was. Toch had de Ne derlandse overwinning groter kun nen zijn als na de rust niet binnen enkele minuten twee strafworpen waren gemist en de Franse doelman Chatelot iets minder door Fortuna zou zijn begunstigd. In de eerste helft heeft het er zelfs dikwijls naar uitgezien, dat Nederland ondanks een veldoverwicht door het te korte aan- valsspel het moeilijk zou krijgen een overwinning te behalen. De Fran sen namen na 6 min. zelfs de lei ding. door de naar voren gekomen linkshalf Philippoteau, doch in de volgende minuut maakte midvoor Leusink (Olympia, Hengelo) weer gelyk. Linksbinnen Rios scoorde na een kwartier voor de tweede maal, maar wederom werd een minuut la ter beide partijen op gelijke voet ge bracht, nu door de Nederlandse links binnen Schoor. Leusink bracht na 19 minuten de stand op 32 voor Ne- derldand, doch ondanks een groeiend overwicht van onze landgenoten, werd het door rechtsbinnen Pichot uit een penalty voor de derde maal gelijk. Een penalty voor Nederland bracht door Leusink de ruststand op 43. Na de hervatting vlotte het aanvalspel van Nederland beter, doch twee strafworpen, wegens in de rug aanvallen, werden door rechtsbinnen Walker en linksbuiten Bruins gemist. Eerst na een kwartier kon rechts buiten Steyger de Nederlandse voor sprong vergroten met een onverwacht ver schot. Toen was de overwinning vrijwel zeker, ondanks het feit. dat linksbuiten Taillefer de voorsprong twee minuten later verkleinde. Bruins bracht de stand op 64 in een pe riode, dat de Fransen met tien man speelden. Enkele minuten voor het einde werd doelman ten Napel, die vrij onzeker was. door een ver schot van rechtsbinnen Pichot verrast (6—51. Met deze stand kwam ook het einde. Docos. De P. Schouten wissel- beker werd gistermiddag voor de eerste maal veroverd door D.Ö.SR- na een verdiende overwinning op Docos. Voor de rust hadden zij reeds een 21 voorsprong en wisten deze na rust te vergroten tot 31. Docos kreeg nog wel enkele kansen om de achterstand in te lopen, maar deze werden geen van alle benut. De fraaie beker zal dus voor 1 jaar in de tro- pheënkast van de club uit de Veen prijken. Wedstrijden Alphense elftallen. Zondag trokken een drietal elftallen Van Alphen naar Amsterdam, waar op de prachtige terreinen van Ajax gespeeld werd tegen het tweede, vierde en de Jun. van deze eerste klasser. De wedstrijd op het hoofd terrein tussen Ajax II en Alphens eerste elftal gaf de Amsterdammers in de eerste helft een voorsprong van 30, wat mede veroorzaakt werd door het feit, dat v. d. Leij moest uitvallen en geen invaller tijdig aan wezig was. In de tweede helft wogen de par tijen goed tegen elkaar op. Het was Tuinenburg die het eerst tegenscoor- ae gevolgd door IJkema, waarna Lentz zelfs gelijk kon maken. Er volgde daarna nog een felle stryd om het winnende doelpunt, maar noch Goedhart in het Alphen-doel noch de Amsterdamse doelman lieten zich meer passeren. Het tweede elftal van Alphen speelde tegen Ajax 4 en verloor de ze ontmoeting met 31. terwijl de A-Jun. van Alphen gelijktijdig op een ander terrein tegen de Jun. van Ajax speelden en deze ontmoeting wisten te winnen met 10. Alphia speelde aan de Heul op haar terrein tegen de Haagse derde klasser VIOS en verloor deze ontmoe ting met 23. De Zaterdagmiddag derde klas ser ARC speelde tegen het eerste elf tal van Moordrecht aldaar en kon het tegen deze Zondagse derde klas ser niet bolwerken. Met 63 moesten de rood-zwarten het hoofd buigen. WIELRENNEN DE RONDE VAN OVERIJSSEL. Zaterdag en Zondag werd voor de eerste maal de wielerronde van Overijssel verreden. Zaterdag liep de route over 140 km. van Deventer naar Enschede en Zondag over 136 km. van Enschede naar Deventer, een en ander natuurlijk langs aller lei omwegen. De totaaluitslag luidt: 1 Witteveen (Amsterdam); 2 Maenen (Valkens- waard); 3 Ooink (Hengelo); 4 Pol (Amersfoort); 5 Petersen (Leidschen- Canadees Boitard, zich met zijn bal- dam). ion van de grond zou verhèffen. Het Ondanks de interland wedstrijd BelgiëNederland te Ostende wer den gistermiddag op Duindigt onder grote belangstelling draverijen en rennen gehouden, waarvan de Leat- handicap draverij genaamd: W. J. Jochems Memoriaal, wel de meeste strijd gaf te zien. De le heat werd een zekere overwinning voor King Spencer (T. Bosveld). Lord Quette- ville en Larus 5 hielden geruime tijd de leiding, doch in de finish zakte Larus af, en Leo Axkit verdrong de Lord naar de 3e plaats. De 2e heat bracht de verrassing van de dag, hierin werd Martine v. Axkit win naar en buiten veler verwachting werd Louise de la Maire B tweede King Spencer was blijkbaar al tevre den met de le heat, want in alle 2e heat kwam hij als laatste binnen. De 3e heat was voor Lina Bonnie (J. v. d. Berg) en Louise de la Maere B werd weer tweede. Omdat King Spencer na de 2e heat werd uitge schakeld, gaf de heat-definitief waarin dus alleen Lina Bonnie en Martine van Axkit liep er niet veel strijd. Lina Bonnie werd gemakke lijk winnaar. De Jamart-prijs gaf een mooi veld van 13 klasse-paarden te zien. Kees Axkit, die van meet af de Jeiding nam, verspeelde in de finish alles door een ijzer af te trappen. Hiervan profiteerde Mac Kinley (Ten Hagen) Heny's Gold, welke 100 m moest ge ven, werd tweede. De favoriet Nora Belwin wist van uit slechte positie de 3e plaats te bereiken. Avontuurlijke tocht van mevr. Boesman NOG NOOIT heb ik zulk een gevaarlijke en inspannende tocht ge maakt als Zaterdagavond, zo zei mevrouw Boesman, toen zij zich Zondagavond weer tussen de veilige en warme muren van haar hotel in Amsterdam bevond. „Varend langs de kust van het IJsselmeer, zagen mijn passagier, de heer J. H. Demenint, en ik een enorme bui aan komen, die we niet konden ontwij ken. Ontzettende regenbuien, die op grotere hoogte sneeuwbuien bleken te zijn, verzwaarden de ballon der mate, dat er van boven de bui uitkomen geen sprake kon zijn. Een laatste redmiddel was het uitwerpen van de ballast. Die was immers ook nat geworden, waardoor het gewicht nog was vergroot. Bevrijd van de hallast siteeg de ballon snel, om plotseling met een ^norme vaart naar boven te gaan. Wij waren in een windhoos terecht gekomen.... De ballonmand met zijn twee passagiers, die geen hand voor ogen konden zien, werd hevig heen en weer geslingerd en na deze beproevingen en na het verlies van de ballast besloten wij te dalen", zo vertelde mevr. Boesman. „Gemakkelijk ging dit niet, want door de duisternis was het ons niet mogelijk ons te oriënteren, tot wij plotseling rode lichten voor ons zagen. Aanvankelijk dachten we, dat we boven het IJsselmeer zaten, maar besloten toch te dalen. Toen we echter met boomtoppen in aanraking kwamen, wisten we wel beter, vooral toen de ballon hierdoor scheurde. Doornat, koud en met gescheurde regenjassen belandden we dan eindelijk op'de grond en werden door het personeel van Radio Koot wijk, dat te hulp was gesneld, naar de bewoonde wereld gebracht". was toen 20.30 uur reeds geheel donker en zijn ballon steeg omhoog in het licht van de schijnwerpers van enkele auto's. Het weer was bar slecht. Hevige rukwinden werden afgewisseld door kletterende regenbuien en een aan tal ballonvaarders besloot niet te starten of werd dit onmogelijk ge maakt, omdat hun ballon onklaar ge raakte. Een moeilijkheden bij de landing De ballon van de Belg de Voge- laer, die als eerste in Amsterdam was gestart, is gisteravond om 19.20 op de grens tussen de gemeenten Blaricum en Eemnes geland. De commandant en zijn twee passagiers, een majoor van de Nederlandse luchtmacht en een journalist, waren doornat, want.de mand kwam in een sloot terecht; werd weer mee gesleurd door een rukwind en be landde toen op het droge. De Canadees Boitard, landde in Maagdenburg en bereikte daarmede de verste afstand van alle deelne mers. De Fransman Cormier landde 's avonds in het donker in de zand verstuivingen van Kootwijk. Bij het zoeken naar het dorp raak te hij zijn ballon kwijt en is aan het dwalen gegaan. Tenslotte heeft hij nacht in de zandverstuivingen doorgebracht. Dje politie van Kootwijk had Za terdagavond de ballon zien dalen. Zii is daarop met motoren de zand verstuivingen ingetrokken, maar het mocht toen niet lukken de ballon vaarder te vinden, zodat men dacht, dat hij weer was opgestegen en het zoeken werd gestaakt. De heer Cormier landde, omdat hij vreesdf in de antennes van het radio station verward te raken. Gisteren morgen om 9 uur ontmoette hij de kamneerders Frederik Molengraaf en Piet Hompert uit Amsterdam, die met hun fototoestellen de zandver stuivingen waren ingetrokken om enige natuuropnamen te maken. De politie van Kootwijk had gis termorgen de recherche in Deventer al om assistentie van hen speurhond met geleider verzocht om de ballon, aio Cormier niet had kunnen terug vinden, op te sporen. Maar het gerucht van de landing was intussen als een lopend vuurtje door het dorpje Kootwijk gegaan. Een 6-tal Kootwijkse jongens trok er op uit en was de politiehond voor. Om 14.15 uur werd de ballon, die vandaag op transport gesteld is naar Amsterdam, door de knapen terug gevonden. Slechts vier deelnemers gingen de lucht in Ziehier het relaas van een der deelneemsters aan de internationale ballonrace, waarvoor Zaterdag uit Amsterdam slechts 4 van de 19 in geschreven ballons opstegen. Het slechte weer vooral, maar ook pech bij verschillende deelnemers, waren er oorzaak van, dat slechts zo'n klein aantal de lucht in ging. Moeilijkheden bij de start. Als eerste vertrok de „Ville de Bruxelles" van de Belg de Vogelaer om 18.45 uur. Hij had een moeilijke start, want hij kon niet goed los van de grond komen. Een kwartier na hem ging de 76-jarige Franse kleer maker Cormier alleen de lucht in. In tegenstelling tot de Vogelaer had hij een zeer vlotte start Mevrouw Nini Boesman vertrok om 19.05 uur. Haar ballon raakte 50 meter na de startplaats weer de grond, maar toen zij een gedeelte van de ballast had uitgeworpen, vlotte het beter en vertrok de enige vrou welijke deelneemster eveneens in Oost-Zuid-Oostelijke richting. Daar na zou het bijna anderhalf yur du ren voordat de vierde deelnemer, de COURSES DUINDIGT KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND LANDELIJKE RIJVERENIGINGEN. Op 7 en 8 September zullen, in het kader van de viering van het twin tigjarig bestaan van de Wieringer- meerpolder, in Slootdorp de naitonale kampioenschappen van de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Lan delijke Rij verenigingen worden ge houden. Kampioenschappen zijn te behalen voor dames individueel, heren indi vidueel (beide dressuurproeven), een dressuurproef voor achttallen, en hét individuele veelzijdigheidskampioen schap voor heren, bestaande- uit een dressuurproef en een springconcours. Verschillende attracties voltooien het programma, o.a. een catoussel, gereden door 64 amazones, gekleed in de nationale kleuren, een nummer voltige, gereden door de landelijke rij vereniging ..Kapitein van der Wal" uit Hoofddorp en een. groot nummer vrijheidsdressuur en a la flêche te rijden door de „Wieringer- meerse ruiters". Aan dit Hipische festijn nemen circa 200 ruiters en amazones deel, die allen paarden berijden, die ook in het landbouwbedrijf worden ge bruikt. Want dit is namelijk een van de voorwaarden voor het toetreden tot de federatie: de ruiter of amazone moet een paard berijden, dat in het landbouwbedrijfr wordt gebruikt. Dit is dan ook een typische tak van sport voor de bewoners van het platteland en er is grote belangstelling voor, hetgeen wel blijkt uit het ledental van de federatie; namelijk 5000, De uitslagen zijn: Jumelle-prijs: 1. Nannie Gregor (E. G. in 't Veen) 3.18.8 (1 32 9); 2. Nelly Parisien (N. I. Nieuwland) 3. O. Marijke (Ph. Knijnenburg). Toto: w. 4.—; pl.: 1.40, 1.70. 1.30; gekoppeld 19.10; covercal 4. W. J. Jochems-Memoriaal: 1. Lina Bonnie (J. M. v. d. Bergl 2.22.6 (132.6); 2 Martine van Axkit (D. Zuidland). Toto: w. f 1.20. Jamart-prijs: 1. Mac Kinley (H. C. ten Hagen) 3.42, (1.28.8); 2. Heny's Gold (C. P. Zuiderwijk); 3. Nora Belwin (L. Ensing). Toto: w f 18.60 (stal); pl.: f 11.60, f 2.60, f 1.60; ge koppeld f 21.80; covercal; f 1150. Julius-prijs: 1. Robespierre (J. C. Pex) 3.21.2; 2. Taragas (J. van Ype- ren); 3. Duroc (F. Delbrassinne) To to: w. f 2.30, pl. f 1.20, f 1.20; cover cal f 2.20, gekoppeld f 4.10. De Gouden Droom: 1. Rivalt (L. Rance) 1.18.8; 2. Etoile du Nord (H. J. v. d. Kraats); 3. Filou (F. Delbra- sinne). Toto: w. f 2.30; pl. f 1.10, f 1.10; covercal f 3.20; gekoppeld f 4.10. Jaguar-prijs: 1. Noordwester (J. van Yperen) 3.38.4; 2. Zeester (J. Vóórhaar); 3. Qualla (F. Delbrassin ne). Toto: w. f 1.70, (stal); pl. f 1.70, f 3.30; covercal f 5; gekoppeld f 4.30. Totale omzet f 61.689.501 België-Nederland te Ostende Volledige Belgische zege Te Ostende werd gisteren de in terlandwedstrijd tussen België en Nederland gelopen, welke een vol ledige overwinning voor onze Zui derburen is geworden. De kansen der Nederlandse paar den stonden niet slecht, maar Fortu na was niet op hun hand en met ge ring verschil werd het een volkomen Belgische overwinning. De drie-jari gen moesten de zege aan Hors Bere- bus laten, maar veroverden met de 2e. 3e en 4e plaats toch 12 pnt. De Rotterdamsprijs voor vierjari gen ging met 1210 voor Nederland verloren door een fout van Notekra- ker S. Bij de vijfjarigen tenslotte was een valpartij oorzaak, dat Nederland de eerste plaatsen ontging. Een eer ste en derde plaats zou een Neder landse overwinning gebracht heb ben. De uitslagen zijn: Prijs van Duindigt, 2200 meter: 1. Hors Erebus, 1.32.8; 2. Orient Ex press G: 3. Oranje J; 4. Onderduiker G: 5. High Noon en 6. Hethe o-Lite. Winnend 16. plaatsen 13 en 14 en koppel 26. Rotterdam prijs voor vier jaars klasse: 1. Guetteur België k.m. in 1.29.2; 2. Nellie Gregor Ned. 1.29.3; 3. Gips B. België 1.29.6; 4. Norton Willem Ned. 1.29.7. Niet geplaatst Notekraker en Glen d'Ann. Winnend 60 fr., gepl. 22 en 114 fr. Amsterdam prijs voor vijfjaars klasse: 1. Fleur d'Anne, België k.m. in 1.28.4; 2. Fine Perle België 1.28.5; 3. Mientje K. Ned. 1.33.5: uitgeval len: Main Axworthy Madame B en Froment. Winnend 21 fr., gepl. 17 en 21 fr. ZEILEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN BRAASSEMERMEER De zeilvereniging „Braassemer- meer" sloot gisteren het onderlinge zeilseizoen met een tweetal wedstrij den van goed gehalte, welke de bes te verwachtingen oproepen voor het a.s. slot van het nationale seizoen: de „Na-Braassem" Een constante Westen bries over een meer met witte koppen gaf de zeilers wat zij wensten. De „oude" blauwe baan met het kruisrak Leidse Vaart Turfschuur was een juweeltje, dat de zeven Regenbogen, de zeven Val ken en de twintig handicap-jachten deze dag kregen toegeworpen. In de Regenboog-klasse ging de strijd voornamenlijk tussen L. de Wit en Cor van Staveren, die de ochtend race met een achterstand van vier minuten begon en toch nog op de derde plaats eindigde, 's Middags werd van Staveren royaal eerste, maar de hoofdprijs kwam bij L. de Wit. De Valkenzeiler C. Nauta won tweemaal onbedreigd. Om de vol gende twee plaatsen was hier een fel duel tussen Snijders en Bakker. De N.E.R.O.-wiselbeker voor de han dicap-klasse werd dit jaar gewonnen door de Drakenklas-zeiler J. Heinen. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Regenbogen: 1. L. de Wit, 2. C. v. Staveren, 3. T. Lammers. Valken: 1. C. Nauta, 2- J. Snijders, 3. J. Bakker. Handicap-klasse: Groep A: 1- L. Sil- levis, 2. J. Heinen. Groep B: 1. J. v. Staveren, 2. J. Rijks, 3. J.IJkema. Groep C: 1. W. van Staveren, 2. van Gemeren. POSTDUIVEN. „Het Oosten." Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Venlo p. 1. m. 145 Km. Door het slechte weer 'had het concours een traag verloop en stond de constatering bijna 1 uur open, aankomst eerste duif 5.33.39 de 1. pr. w. d. om 6.28.13 In concours 310 duiven. Uitslag: Fj. de Wit 1, 3, 9, 13, 15, 37, 40 .43, 51, 60. P. Öroenendijk 2, 34. F. Breedijk 4, 18, 21, 25. A. Goudswaard 4, 16, 45, 47, 58, 59. A. v. Gennip 6. A. ter Haar 7, 42. J. Boekkooi 8, 27 28, 31. J. L. de Weerd 10. 11, 24, 35, 44. W. Nagtegaal 12. J. v. Staden 114 W. Siera 17, 54.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6