Een nacht in een paal' „Hier duldt de grond geen dwingelandij" Slecht oogstweer heeft granen ongunstig beïnvloed Verbondsvoorzitter De Bruijn over prijs-stop en loonsverhoging TYPEN STENO fJCoxte 5)e Man MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Katholicisme, verdraagzaamheid en democratie naar Nederlandse verhoudingen TF.T EERSTE LUSTRUM van het Centrum voor staatkundige vorming is herdacht met een congres, waar zowel het principiële als het geschiedkundig aspect van het brede onderwerp: „katholicisme, ver draagzaamheid en democratie naar Nederlandse verhoudingen" is be handeld. Zowel mr. dr. J. J. Loeff, secretaris van het R.K. Kerkgenoot schap in Nederland, als prof. dr. L. G. J. Verberne, hebben door vorm en inhoud van hun voordrachten volledig beantwoord aan de verwachtin gen van het uitgelezen bezoek. Er waren onder de aanwezigen de nieu we minister Struycken, de staatssecretarissen Cals, v. d. Ginten en Moorman, oud-gouverneur Brans, vice-admiraal Doorman en vertegen woordigers van de anti-rev. Abra ham Kuyperstichting en de dr. Wiar- aa Beckmanstichting van de Partij van de Arbeid. Kardinaal De Jong onder het gehoor. De voordracht van mr. Loeff, die mede werd aanhoord door kardinaal De Jong, was voornamelijk van aca demische aard. Zeer gedocumenteerd heeft deze spreker aangetoond, dat van een katholieke absolute meer derheid in ons land geen gevaar is te duchten. Ook dan zal vrijheid van belijden volkomen veilig zijn en bij voorbeeld de subsidiëringspolitiek ongewijzigd blijven. Dit is te rijmen met het totaliteitsbeginsel van de Kerk, omdat het gebod van de naas tenliefde geen onverdraagzaamheid tegenóver de medemens toelaat. Wel kan die liefde soms eisen, dat de mens tegen zichzelf wordt beschermd. Breder gezegd: een katholieke meer derheid zal zeker niet de Staat om vormen naar katholieke opvatting. Voor de practijk van het politieke leven zag mr. Loeff naar katholieke opvatting de volgende consequenties: Het verkrijgen van een absolute meerderheid legt ons niet de plicht op, een conflict in katholieke geest op te lossen: wel kan men aansturen op omvorming van de katholieke idee over de Staat, niet door machts- gebruik in het parlement, maar voor al door staatkundig denken daarbui ten. En de uitoefening van de be stuursmacht worde niet beheerst door stemmenaantal. maar door besluiten die passen op de idéé gouvernemen- tale. Tenslotte moet men trachten aan deze nationale idee de katholieke op vatting te verbinden, en wel volgens de canon van het kerkelijk wetboek, dat niemand tegen zijn wil tot aan vaarding van het katholiek geloof mag worden gedwongen. Niet door haat, maar in liefde. In een boeiende historische ver handeling heeft prof. Verberne aan getoond, hoezeer verdraagzaamheid en onverdraagzaamheid in de ge schiedenis steeds aan elkaar waren „Verboden ankerplaats" Een Rotterdammei, de -heer Ver sluis, beleefde vorige week een hachelijk nachtelijk avontuur. Hij toog nl. Donderdagnacht langs de kust van Duiveland op zoek naar een zeiljachtje, nadat hij had geconsta teerd, dat dit jachtje niet in een der beide havens te Zijpe lag. Op zijn onderzoekingtocht ging hij bij Viane dwars over de slik ken naar een waarschuwings bord „verboden ankerplaats", om daarna tot de conclusie te men. dat hij niet meer terug kon. De dicht onder de dijk lopende stroomgeul was tengevolga van de opkomende vloed niet meer doorwaadbaar, zodat hij zich ge noodzaakt zag, in het bord te klimmen, om aan de verdrin kingsdood te ontkorrten. Bij het aanbreken van de dag en nadat hij uren aldus had doorge bracht wist hij, nadat het water weer gevallen was, doornat en verkleumd de wal weer te bereiken. Hij kwam toen 's morgens weer te Zijpe aan. Daar zochten anderen op hun beurt naar de heer V. Deze anderen hadden 1 nl. afgesproken de heer V. in Zijpe te ontmoeten, maar hadden het jacht in Zierikzee laten liggen, 's Avonds was men elkaar in Zijpe misgelopen, 'smorgens vond men elkaar. Maar niet nadat de heer V. een angstige nacht had beleefd. verbonden, evenals democratie en on-democratie. Nu behoren verdraag zaamheid en democratie bij elkaar; samen vormen zij de vrijheid van geest. En omdat die vrijheid een we zenlijk deel van de Nederlandse be schaving is, heeft men zelfs botsin gen in de strijd om het geloof steeds kunnen tot staan brengen. Als voor beeld noemde de spreker de strijd tegen Spanje, toen verdraagzaamheid in de beleving van godsdienst werd voorgestaan, hetgeen een erkenning van de geestelijke vrijheid inhield. Later was het zo, dat de katholieken zich weliswaar moesten terugtrekken in schuilkerken, maar eenieder wist waar ze lagen en men wees de vreem deling er de weg naar. Uit de verdraagzaamheid, die ook Hugo de Groof heeft gepredikt, is eenheid in verscheidenheid gegroeid, ook de vrijheidsgedachte in de zin van de tolerantie. Het streven naar breedheid van geest is tenslotte in een geanimeerd onderling gesprek op gelukkige wijze tot uiting gekomen. RES.-MAJOOR DORHOUT MEES PARTICULIER-SECRETARIS VAN DE PRINS. Met ingang van 15 September a.s. i is benoemd tot tweede particulier secretaris van Z.K.H. de Prins de re serve-majoor der cavalerie B. G. Dor- hout Mees te Vogelenzang. De heer Dorhout Mees. die veertig jaar oud is, was gedurende een tien tal jaren directeur van een effecten kantoor te Haarlem. Na de bevrijding nam hij dienst bij het wapen der cavalerie. Van Januari 1946 tot heden trad hij op als mili tair secretaris bij de staf van de Prins1 in diens kwaliteit van inspec teur-generaal van de koninklijke landmacht. „HET LICHTSPOOR" VERDWIJNT. Het weekblad voor de Nederlandse strijdkrachten „Het Lichtspoor" zal om bezumigingsredenen binnenkort worden opgeheven. Het voornemen bestaat in de plaats daarvan een maandblad uit te geven, dat redactioneel door de legervoor- lichtingsdienst zal worden verzorgd Bij de komeqde behandeling van de oorlogsbegroïing zal hierover een be slissing worden genomen. POGINGEN OM FIREFLY TE BERGEN GESTAAKT. De pogingen om de Firefly van de Marineluchtvaartdienst, die vorige week Woensdag bij Kuikduin in zee stortte, te bergen, zijn wegens het slechte weer voorlopig gestaakt. Zo dra de zee kalmer is, hoopt men op nieuw te beginnen. Het lijk van de piloot, W. van de Born, is nog niet gevonden. PYROMAAN WEER IN ACTIE. In de afgelopen nacht is de politie te Amsterdam wederom vier maal gealarmeerd voor brandjes, die in auto's gesticht werden Enkele maan den geleden was het gedurende ver scheidene weken iedere nacht bijna het geval. Een diepgaand onderzoek van de politie had toen tot gevolg dat de pyromaan zijn activiteit staak te. Hij schijnt thans weer moed gevat te hebben. Automobilisten, die hun wagen 's nachts buiten laten staan, wordt aangeraden de auto goed te sluiten. KOSTBARE APPARATEN DOOR BRAND VERNIELD. Vermoedelijk door kortsluiting is Zondagmiddag brand uitgebroken in de kantoren en het magazijn van het Zwitserse agenturenbureau, geves tigd in een grote villa aan de Sta tionsstraat te Borne. In deze villa wo nen voorts twee families. De brand weer slaagde erin de brand te be perken tot het kantoor en het ma gazijn. De schade welke hier werd aangericht is zeer groot, daar er vele kostbare apparaten verloren gingen. Ze wordt geschat op anderhalve ton. - aldus dr. Drees op Landdag Nationale Reserve Na de officiële opening van de landdag der Nationale Reserve te Dordrecht door de heer J. A. J. Jansen Maneschijn, voorz. van het district Zuid-Holland Zuid-Oost hielden de vrijwilligers van de Na tionale Reserve wedstrijd in exerci ties. De uitslagen van deze wedstrijden zijn voor Zuid-Holland Noord: le pr. Den Haag, 2e pr. Schiedam 3e pr., ALphen aan de Rijn. De genodigden werden hierna per autobus van het sportpark naar het Dortse stadhuis gebracht, waar zij werden ontvangen door het ge meentebestuur. Gekleed in generaalsuniform kwam Prins Bernhard 's middags op 'het sportpark aan, waar hij ver welkomd werd door de locoJburgem. van Dordrecht. Aanwezig waren ook de waarnemend commiSaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. E. J. M. H. Bolsius en de heer J. A J Jansen Maneschijn, "voorz. van 't gewest Zuid-Holland Z. O.. Gene raal mr. H. J. Kruis was even na de prins geariveerd in gezelschap van de staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. De Prins inspecteerde de troepen, met generaal Kruis en mr. Fockema An dreae. De minister-president dr. W. Drees noemde de samenkomst van zoveel vrijwilligers een getuigenis invloed. Voor de knol- en wortelge wassen, de groenvoedergewassen en het grasland is de grote regenval in het algemeen gunstig geweest. Ten gevolge van het minder gunstige weer tijdens het afrijpen is het kor relgewicht der granen in het alge meen lager dan in het vorige jaar. Rogge, wintergerst, vlas, koolzaad en karwij zijn thans geheel geoogst. Hoewel de opbrengsten van rogge, wintergerst en vlas lager worden ge raamd dan verleden jaar, zijn zij toch nog goed te noemen. De koolzaadop brengst is dit jaar slecht door het op treden van ziekten op het einde van de groeiperiode en het buitengewoon „De Katholieke Arbeidersbeweging zal de aan de regering gestelde mi nimale eisen inzake loonsverhoging, prijsstop enzovoort onverminderd handhaven. Over een eventueel voor stel tot verhoging van de productie, onder andere mogelijk door verlen ging van de arbeidstijd, kan gepraat worden. Een dergelijk voorstel zou echter van de werkgeversorganisaties moeten uitgaan". Aldus de voorzit ter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruijn, op de tweede dag der bonds vergadering van de Katholieke ta baksbewerkers in Den Bosch. De' gevraagde prijsstop, aldus de Verbondsvoorzitter, moet men zien als een verweer tegen prijsbewegin gen, die geen verband houden met de grondstoffenpositie op de wereld markt. Er worden namelijk reeds nü goederen vastgehouden met het oog op nog te verwachten prijsstijgingen. Het heeft de schijn, vervolgde de heer De Bruijn, dat men te vaak al leen de arbeiders wil laten opdraaien voor de offers, die het Nederlandse De kwaliteit van de granen, peul-i ongunstige oogstweer. De opbrengst van karwij zaad is slechts weinig ho- vruchten en handelsgewassen is door gcr dan het gemiddelde van dge ja_ bet slechte oogstweer ongunstig be- ren 1930'39. In de stand van tarwe, haver en zomergerst is sinds Juli jl. weinig verandering gekomen. Het tienjaar lijks gemiddelde wordt overschreden, doch de verwachting blijft beneden die van het vorige jaar. Van zomergerst wordt een goede opbrengst verwacht. De achterstand, die de maÏ9 in het begin der groei periode had, is geheel ingehaald. Het gewas maakt nu een goede indruk. De erwten hebben in tegenstelling ,tot de veld- en stambonen een iets minder gustig standcijfer dan in het vorige jaar. Door het ongunstige oogstweer hebben de erwten zowel in kwantiteit (zaadverlies) als in kwalf teit geleden. Met uitzondering van het blauw- maanzaad is de stand van de han delsgewassen gunstiger dan het tien jaarlijks gemiddelde, terwijl de meeste hiertoe behorende gewassen bijna even goed staan als in het vo rige jaar. De weersomstandigheden hebben een zeer ongunstige invloed gehad op de ontwikkeling van het blauwmaanzaad. Hoewel het gewas licht is, is het toch vaak gelegerd, ook zijn de zaadbollen klein. De standcijfers van de knol wortelgewassen overtreffen niet al leen de tienjaarlijkse gemiddelden, maar ook de cijfers van het vorige jaar. De fabrieksaardappelen staan er in het algemeen nog iets gunstiger voor dan de consumptie-aardappelen. In verhouding tot de geweldige loof- ontwikkeling is het mogelijk, dat de knolopbrengst wat zal tegenvallen. Bij de suiker- en voederbieten is de loofontwikkeling eveneens zeer groot. Of de wortelopbrengst hieraan evenredig zal zijn, hangt af van de komende weersomstandigheden. De stand van klaver en lucerne is wei nig gewijzigd. De cijfers voor gras land zijn nog opgelopen en liggen veel hoger dan die voor klaver en lucerne. De klaver heeft geleden van de droogte in 1949 en van de veelal zware dek vrucht in dat jaar. stand van de jonge stoppelklaver aanmerkelijk beter en zelfs goed tot zeer goed te noemen. Er is volop gras. Op de lage percelen werd water overlast ondervonden en hier en daar veel gras vertrapt en de zode bescha digd. Het gras wordt meestal inge kuild, omdat het weer voor hooiwin- ning te ongunstig is. Met gevraagde 5fl/o zijn de arbeiders er nog lang niet volk moet brengen. Het zijn echter in de eerste plaats de arbeiders, die dat volk weer aan welvaart moeten helpen. En dan is het pijnlijk te moe ten constateren, dat aan duizenden arbeiders de (niet bindende) vijf percent loonsverhoging van Januari jongstleden én de nog oudere Joekes- gulden tot nog toe zijn onthouden Daarenboven staat vast dat prijsstij gingen de vijf percent van Januari reeds lang hebben achterhaald. Wil de bona fide vakbeweging in Nederland haar leidende positie be houden, dan moeten de arbeiders so ciaal en materieel bevredigd worden. Daarom moet de Regering niet „peu terig" zijn tqn opzichte van de ge stelde minimale eisen dier bona fide vakbeweging. Moge op dit ogenblik de uitslag der onderhandelingen tus sen het georganiseerde bedrijfsleven en de Regering nog niet zijn te voor spellen, vast staat daarentegen reeds, dat met de gevraagde vijf percent loonsverhoging de arbeiders er nog lang niet zijn. van de bereidheid om een persoon lijk offer te brengen voor onze volksvrijheid. Het instituut „Steun Wettig Gezag" is maar een onder deel van de totale krachtsinspan ning, die ons volk zich zal moeten getroosten, maar het is een belang rijk onderdeel, vooral omdat het berust op het principe der vrijheid. Wij leven onder vreselijke spanningen, aldus de minister-pre sident, die begonnen zijn na dev oorlog en verscherpt na Korea. Er is oorlogsdreiging en een drei- geiide agressie. Van binnenuit dreigt ook gevaar. Ons volk heeft zich daarom op tweeërlei wijze weerbaar te maken, naar binnen en naar buiten. Dr Drees bracht nog in herinne ring de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije, die de noodzaak van 'n instituut als Steun Wettig Gezag in licht stellen. „Wij moeten ons met alle middelen weren tegen het communistische regiem. Men wekt nu op tot staking en agitatie, maar als men zelf over de macht wil beschikken, dan moet elke op stand in bloed worden gesmoord." Spr. hoopte, dat de mannen van Nationale Reserve weinig te doen zullen hebben, maar alleen 't weten al, dat zij er zijn heeft waarde. Boven alle organisatorische maatregelen, die t. a. v. onze lands verdediging genomen worden, staat echter de geest van ons volk, dat ervan overtuigd moet zijn, dat on der elke omstandigheid de vrijheid waard is verdedigd te worden.. Dr. Drees besloot zijn rede met tot de vrijwilligers te zeggen, dat zij kunnen getuigen. „Hier duldt de grond geen dwingelandij, waar vrij heid eeuwig stond." Na deze toespraak bracht de Oran je-garde een muzikale show, ge volgd door demonstraties zelfver dediging door de mannen der re serve. Hierna volgde een concours- hippique. De dag werd besloten met een taptoe en een vuurwerk. Uitvoer agrarische producten gestegen In het tijdvak van Januari tot en met Juli 1950 is er voor '813 millioen gulden aan akkerbouw-, tuinbouw- en veeteelt-producten uitgevoerd te gen een waarde van 606 millioen gul den in dezelfde periode van het vo rige jaar. Dit betekent, dat de afzet in het buitenland met ruim een der de is toegenomen. Alleen in Juli van dit jaar is er 27 procent meer uitge voerd dan vorig jaar. Indien in de komende weken de uitvoer geen ernstige belemmeringen zal ondervinden, zal. het milliard, dat vorig jaar in October is overschreden, drie a vijf weken eerder komen, dus ongeveer half September. De animo in het buitenland om zaaigranen te kopen, is aardig ge daald, hetgeen men wijt aan het stre ven bii de meeste landen om in eigen behoefte te voorzien. De uitvoer van pootaardappelen daarentegen is met 9.8 millioen gulden aanzienlijk ge stegen. De export van tuinbouwza- den is ook afgenomen en wel met bijna zes millioen. Verse groenten zijn er voor 22 millioen meer ver kocht. Fruit en verwerkt fruit doen het met de sierteeltproducten nog steeds goed. Bij de uitvoer, van derlijke pro ducten zijn enkele interessante cijfers te zien. Aan bacon is er dit jaar voor 42.6 millioen gulden uitgevoerd te gen 16.1 millioen vorig jaar. Boter leverde in 1949 88 millioen op en in 1950 118.1 millioen. Maar de eieren hebben alle andere producten met grote meerderheid geslagen door van een uitvoer van 25.5 millioen gulden in 1949 op een export van 91.9 mil lioen in 1950 te komen. Vooral West- Duitsland is voor dit product een grote afnemer. 2—3 maanden klaar. 10 vinger syst. blind rhytm. 4 talen (130 letter- grepen p. minuut) Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING. Meest zwaar bevolkt met la ter plaatselijk weer enige regen- of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid- West en West. Des nachts iets warmer. NIEUWE WEG VOORSCHOTEN— LEIDEN. Naar de A.N.W.B. verneemt, wordt op 6 September a.s. de nieuwe pro vinciale weg VoorschotenLamme- brug (Leiden) voor het verkeer open gesteld. De weg*is nog geen kilometer lang, maar niettemin van veel belang, om dat het verkeer uit Den Haag, Voor schoten of Voorburg nu het indus triegebied ten Oosten van Leiden langs de oude Rijn kan bereiken, zon der daartoe dwars door de bebouwde kom van Leiden te moeten rijden. BINNENLAND. In verband met het bereiken van haar zeventigjarige leeftijd is het de wens van Prinses Wilhelmina zich terug te trekken uit de Kunstge nootschappen, waarvan zij lid is. Wegens aanleg van centrale verwarming in een gedeelte van het paleis 't Loo zal Prinses Wilhelmina van heden af voor enige tijd afwe zig zijn en haar woning op paleis Soestdijk betrekken, waarna zij nog enige tijd naar de Ruygenhoek zal gaan. Vier koeien zijn door de blik sem gedood tijdens een kort onweer boven Noord-Limburg. De heer H. Herder is uit de C. P.N. getreden en heeft als raadslid van Hengelo bedankt. Een militaire motorrijder kwam Zaterdag 'onder Nunspeet in aanra king met een onbeschermde zeis, welke door een landbouwer op een kruiwagen werd vervoerd. Hij liep diepe wonden op, verloor veel bloed en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De Skymaster Edam is Zaterdag op Schiphol aangekomen, na een vlucht van veertien uur en 47 minu ten, gedurende welke het toestel zon der tussenlanding van Mcmtreal naar Sohiphol is gevlogen. Woelratten genieten nu de be langstelling van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen, wel ke deze diertjes nodig heeft voor on derzoekingen. Voor ieder exemplaar is een premie van een gulden uitge loofd. Het boemeltje van Aalsmeer heeft Zaterdagavond voor het laatst gereden, uitgeleide gdaan door dui zenden belangstellenden. De locomo tief was met bloemen versierd. Met ingang van 15 September zal het personeel van de binnenland se expressetreinen particuliere tele grammen, bestemd Voor plaatsen in Nederland, kunnen aannemen. BUITENLAND Churchill wordt steeds geleer der. Hij zal nu weer het ere-docto- raat van de universiteit van Kopen hagen krijgen, waartoe hij zich van 9 tot 12 October naar Denemarken zal begeven. De 78-jarige Ollegario Velasco, een Chileen uit Valparaiso, ging ter beevaart naar Lourdes Daar pakte de politie hem in de kraag, want zij zocht hem reeds jaren. Men be schouwt deze vrome pelgrim name lijk als de leider van een zakkenrol lersbende. Vliegende schotels zijn geen n-.euwtjes meer. Maar nu is er in de buurt van de rivier Miramilsji in New Brunswich (Canada) een vlie gende schotel waargenomen, die uit elkaar plofte. Het verschijnsel is door honderden mensen waargenomen, maar de stukken zijn nergens te vinden. Het wordt griezelig, maar er worden ook vliegende pollepels waargenomen. Twee zusters uit Fre dericksburg in Virginia hebben ze r:u het eerst gezien. Over schotels gesproken; de be woners van Charlottenburg in Zwe den hebben de schoteltjes op hun ta fels. zien dansen. Tengevolge van een aardbeving. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 's Zomers werd aar dikwijls thee gedronken en in het najaar diende het gebouwtje aan de ja gers tot schuilplaats bij de een- denjacht. Daarheen ging de gravin met de vreemdeling. De vele bomen en struiken en het daaronder groeien de korte gras, dat ieder geluid dempte, maakte het Silas mogelijK, in hun rapijfteid te blijven. Van het fluisterend gevoerd ge sprek kon hij echter geen woord opvangen. Eerst toen de gravin de deur van het gebouwtje opende, hoorde hij haar ietwat luider zeg gen: Waarom heb je mij niéts la ten weten? En de vreemdeling ant woordde; Hoe zou mij dat mogelijk zijn geweest? Tot Napels was het een achtervolging, waarvan je je geen denkbeeld kunt maken. Steeds dacht ik, hem nog te pakken te zullen krijgen, maar door het schot had hij mij zo lelijk gekwetst, dat ik mij nauwelijks op de been kon houden. Ik kon hem niet volgen aan boord, want zoveel geld had ik niet bij mij Toen dacht ik, in twee dagen weer hier te zijn, maar op de terugreis, te Venetië, waren m'n krachten uitgeputZij zouden daar alles hebben kunnen lezen en wetenEn ik kon mij voorstel len, hoe het hier toeging.... Intus sen bevindt zich de kerel reeds in de volle zee.het is om er gek van te worden! En nu? Wat wil je doen? Wel,, hem nazetten, dat spreekt van zelf! Geef me geld. Ik houd me intussen in een van de lege lo geerkamers verborgen. Binnen vier dagen, vóór het vertrek van de „Neptun" moet ik in Napels zijn Zij traden het paviljoen binnen en de gravin sloot de deur achte' zich. Maar de detective wist raad. Het paviljoen was achthoekig en bestond uit maar één vertrek. Ie der muurvlak, had een hoog, smal venster, voorzien van een jaloezie. Waarschijnlijk waren de ven sters riet alle van binnen gesloten, want anders zou het m de aan t water gelegen ruimte vochtig en muf zijn geworden. Hempel moest dus enkel het openstaande venster zien te vinden. Voorzichtig sloop hij de muur langs. Hij had zich niet vergist het vierde venster van de weg af gerekend, stond open. Door de niet zeer vast op elkaar sluitende lat ten van de jaloezie kon men zelfs gemakkelijk binnen kijken. De vreemdeling had de knopen van zijn overjas losgemaakt en z'n hoed afgezet; het licht van het die venlantarentje, dat de gravin naast zich op de tafel had gezet, viel juist op zijn gladgeschoren gezicht. En Hempel kon thans niet meer twijfelen, wat de identiteit van de man betrof. Hetzelfde gezicht met de arends neus, de felle grijze ogen en de ei- genaardig-vaste trek om de weke lippen, had hrj gezien op 't portret dat in de kamer der gravin boven haar schrijftafel hing. 't Was graaf Demeter von Grau- enstein, de majoraatsheer van Grau- enegg. Als de bliksem vóór hem in de grond geslagen, had Silas niet he viger ontsteld kunnen zijn. De graaf was dus niet vermoord! Terwijl men overal naar zijn lijk zocht, had hij in alle stilte de moordenaar achtervolgd, en alleen gebrek aan geld had hem verhin derd, op het juiste ogenblik de hand op de misdadiger te leggen. Doch waarom zo geheimzinnig? Waarom had hij niet liever, toen 't toeval hem in kennis stelde van de moord, de eerste de beste politie agent ter hulp geroepen, om de moordenaar aan te houden?.:.. Toen zei de gravin tot haar man: Weet je zeker, dlat hij de pa pieren in zijn bezit heeft? Heel zeker. Hij was met geen ander dioel van Sydney gekomen, en je begrijpt, dat ik ze tot iedere prijs moet hebben. Zul je mij vóór morgenavond het geld kunnen be zorgen? Ik hoop hetMoeilijker zal het zijn je aanwezigheid in het kas teel geheim te houden.... Op Han- na valt niet meer te rekenen. Zou je niet eenvoudig openlijk kunnen doen, alsof je teruggekeerd bent van een reis? Om te worden gekweld met duizend vragen en verhoren! Neen, dat gaat niet. Men heeft de kleren gevonden, die ik in de kalkgroeve heb verborgen; daags te voren had ik daar al mijn overjas neergelegd. Ik heb een wond, die hij mij heeft toegebracht. Welke verklaring zal ik van dit alles geven? En als mij nadere en juiste bijzonderheden aangaande de reis worden ge vraagd? In ieder geval zou er heel wat tijd verloren gaan en ik wil op tijd aan de boot zijn, ik heb geen uur te verliezen. Morgan is 'n zeer energiek mens; brengt iets hem op de gedachte gebruik te ma ken van de papieren, den is alles verloren Dus de papieren! Hempel, die buiten scherp luisterde, knikte vol daan. Natuurlijk, het was de graaf niet om de aanhouding van de moordenaar te doen, maar alleen om het bezit van de papieren. Van de inhoud van die papieren mocht niets ruchtbaar worden. Hij had misschien de moordenaar verrast op het ogenblk, dat hij zich ervan meester maakte, hem toen achter volgd. En de moordenaar, koelbloe dig als hij was, had gepoogd, de achtervolger door een kogel onscha delijk te maken. Misschien had hij in de beginne geloofd, zijn doel te hebben bereikt. Maar de graaf was niet dodelijk getroffen. En daar de kleren moes ten doortrokken zijn. met bloed, had hij ze in de kalkgroeve verborgen, en enkel met de overjas aan, de reis voortgezet. De spoorwegbeamb te had volkomen gelijk gehad: de graaf had wel degelijk op Vrijdag, de 13e, een kaartje naar Graz geno men. .Maar.... had Jean niet beweerd, dat de graaf reeds Donderdag, de 12é te Graz z'n overjas had verge ten, zodat hij heel zeker de 13e het kledingstuk niet meer had? Hoe was hij 's avonds van de 13e plotseling aan de zwarte overjas ge komen? Men kon bewijzen, dat hij slechts die éne donkere jas bezat.... Plotseling herinnerde zich Silas de woorden van de graaf, dat hij de overjas daags te voren in de kalk groeve had verborgen. Met welk doel? Dit punt moest opgehelderd worden. Hij kon toch niet weten, dat hij de volgende dag de over jas zo dringend nodig zou hebben? Wat zijn doen te Graz betrof, dit werd nu begrij peil ijker. Hij was blijkbaar recht van het station naar huis gegaan, waar hij zich van kleren en ondergoed had voorzien. Vervolgens was hij weer even hei melijk weggegaan als hij gekomen was, om daarna, ten einde bij voor baat iedere nasporing te verijdelen, onder de naam van z'n vijand was gaan logeren in een dicht bij het station gelegen hotel. Daar moest hij op de echter Morgan hebben geloerd, die hij achtervolgde, in de hoop, nog vóór Napels gelegenheid te zullen vinden om hem de papie ren afhandig te maken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2