S)e Céidóeöoti/fccmt Het Koreaanse „door elkaar" front ligt Noordelijken hervatten hun aanvallen Daden geëist voor West- Europese defensie Kinderroof te Bandoeng? Het Kretenser liefdesdrama MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12072 Het elastieke front Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" op Korea Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. <nnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 p AMERIKAANSE TEGENAANVAL AAN DE NAKTON T\E NOORDELIJKE STRIJDKRACHTEN hebben vandaag (Maandag) hun offensief tegen de drie hoeken van het front der Verenigde Na ties voortgezet. Nadat Zondagavond de strijd aan beide zijden door stort regens korte tijd werd onderbroken, begonnen de Noordelijken een zwa re aanval aan de Zuidkust, drongen op naar de Noordelijke toegangen tot Taegoe en sneden aan de Oostkust de belangrijke weg tussen Pohang en Taegoe af. De enige tegenaanval van de zijde der verbonden strijdkrachten werd Maandagochtend gemeld uit de sector van de Amerikaanse tweede divi sie en de afdeling mariniers in de bocht van de Naktong. Zij rukten 1 tot VA km op ten Zuid-westen en Noord-westen van Jongsan. Een hevige regen verhinderde een tweede Amerikaans tegenoffensief, welke de eerste cavaleriedivisie Zondagavond in het gebied onmiddellijk ten Noorden van Taegoe wilde inzetten. In dit gebied behaalden de Noor delijken Zondag in de buurt van het plaatsje Taboedong een terreinwinst van bijna 3 km. Maandagochtend namen de Noordelijken het initiatief en rukten met een bataljon infanterie een ommuurde plaats ,5 km ten Noorden van Ta boedong binnen. Taboedong ligt nog eeen 24 km van Taegoe. AAN DE NAKTONG Nader wordt bericht, dat Noorde lijke troepen in de sector Tsjang- njong—Jongsan, langs de midden loop van de Naktong, vandaag zijn teruggeweken voor een zware tegen aanval van de Amerikaanse tweede divisie. Korte berichten van het. front ver- ïneMfen, dat de Amerikapen op en kele plaatsen de rivier bereikt heb ben en dat Noordelijke penetraties achter de Amerikaanse linies ver ten Oosten van de rivier waren „be dwongen". De toestand wordt nog zeer bewegelijk genoemd. Bevoorradingsweg afgesneden Aan de Oostkust maakten de Noor delijken belangrijke vorderingen in hun opmars van Kigje uit. Zij ver overden Angang-Ni, een spoorweg en wegenknooppunt 16 km ten Wes ten van Pahang. Hierdoor sneden zij de vitale® bevoorradingsweg af. die voert" van Pohang via Angang-Ni en Jongtsjon naar Taegoe. De verdedigers van Pohang de Zuid-Koreaanse zesde divisie staan ook van het Noorden uit onder zware druk. Twee Noordelijke divi sies hebben hun offensief tegen de haven en het vliegveld, dat 10 km ten Zuid-westen van Pohang ligt, hervat. .Het vliegveld is wekenlang voor de verbonden strijdkrachten onbruikbaar geweest. De zwaarste aanval echter blijkt die tegen de door de Amerikaanse 25ste divisie verdedigde linie aan de Zuidkust te zijn. De Noordelijken hebben daar hun nieuwe offensief gericht op de Zuidelijke flank van ae divisies, die de Zuid-Westelijke toegangswegen naar Masan be schermt. Officieren van de geheime dienst schatten de aanvallers op on geveer 28.000 man. Geïnfiltreerde Noordelijke groepen waren Zondag tot meer dan 9 km achter de Ameri kaanse linies doorgedrongen, waar zij punten bereikten een goed eind ten Oosten van Masan. Reuters cor respondent Lionel Hudson seinde Zondagavond laat, dat het front „he lemaal door elkaar" lag, waarbij vriend en vijand elkaar zochten in stromende regen en volledige duis ternis. Infanterietroepen van de Ameri kaanse tweede divisie en mariniers hebben hun tegen-aanval in het ge bied van de bocht van de Naktong hervat op het meest critieke punt, daar waar de Noordelijken een diepe wig in de linies der V.N. gedreven hebben. Maandagochtend bezetten zij een bruggenhoofd van ongeveer 19 km diep en 32 km breed in het gebied van Jongsan met onderdelen van drie infanteriedivisies en pant sereenheden. Dc mariniers drongen hen Zondag 1.6 km terug in verbit terde gevechten. Maandagoohtend hadden de mariniers zich stevig in gegraven op drie met kreupelhout begroeide heuvelkammen. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen zijn Maandagochtend vroeg van ba ses op Japan, onder ideale weersom standigheden, opgestegen. FRONTO VERZICHT De gevechtsposities zijn volgens de laatste berichten van Reuter als volgt: Het Oosten: Noordelijke troepen hebben Maandag de enige bevoorra dingsweg van Taegoe naar Pohang afgesneden en het spoorweg-en we genknooppunt Angang-Ni ingeno men. Twee Noordelijke divisies drin gen op naar Pohang. Het Noorden: Een Noord-Koreaans bataljon veroverde een ommuurde plaats op minder dan 25 km van Tae goe, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad. Het Westen; Volgens berichten van het front hebben Amerikaanse troe pen opnieuw de rivier de Naktong c-p sommige plaatsen in de sector TsjangnjongJongsan bereikt. Het Zuiden: Noordelijke troepen vallen Tsjingdong-Ni, aan de Zuide lijke toegangswegen naar Masan, aan. SPOORWEGONGELUK IN INDIA. Een sneltrein van Kasjmir naar New Delhi is in de Noordelijke Poendsjaab op een brug ontspoord. 20 reizigers kwamen om het leven en 45 werden gewond, doordat de loco motief en vier wagons in een. ravijn stortten. Men gelooft, dat een deel van de spoordijk is weggespoeld. Drastische maatregelen Het planbureau van het Noord-At tisch Pact waarin plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken zitting hebben, heeft op zijn confe rentie in Londen een nieuw plan voor de verdediging van Europa op gesteld dat onmiddellijk moet wor den uitgevoerd, aldus de „Volks krant". Er moeten drastische maat regelen worden genomen om direct een strijdmacht van 32 divisies in West-Euopa op de been te brengen en de wapenproductie sterk uit te DE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN Europa begint op gang te komen DELANGRlJKE militaire beslissingen zijn dit weekeind .door de Weste- lijke mogendheden bekend gemaakt. Frankrijk kondigde aan, dat het de duur der eerste oefening voor dienstplichtigen van 18 maanden tot twee jaar zal verlengen'v ten einde in Elzas-Lotharingen en W.-Duits- land constant 20 divisies op de been te kunnen houden. In België zal de diensttijd, die een jaar bedroeg, even eens tot twee jaar worden uitge breid. Het Atlantisch opperbevel te Londen besloot, de Noord-Atlanti sche Raad voor te stellen, een gemeenschappelijk defensiefonds in te stellen, en voorts, bevelhebbers voor de Atlantische zee-, land- en lucht strijdkrachten te benoemen. President Truman machtigde minister Johnson, 16^ milliard dollar, voor defensie uit te geven .ofschoon het Huis van Afgevaardigden wèl, maar de Senaat nog niet zijn goedkeuring aan het betreffende ontwerp heeft gehecht) om dat deze gelden nu reeds nodig zijn. breiden. De dreiging uit het Oosten is te groot om nog tijd en krachten te verspillen aan plannen op lange termijn. Volgens betrouwbare zegslieden hebben de plaatsvervangers der mi nisters 't volgende ingrijpende ur gentieprogram opgesteld: Engeland moet nü en niet over een paar jaar tien divisies op de been bren gen, waarvan er vijf op het vaste land moeten worden gestationneerd. Frankrijk moet onmiddellijk 20 divi sies beschikbaar stellen. Amerika moet vier divisies naar Europa stu ren. De bijdrage van België is ge steld op vier en van Nederland op drie divisies. De militaire organisatie van het Atlantisch Pact moet sterk worden vereenvoudigd. Alle militaire orga nen moeten onder het gezag komen van het hoge orgaan van het Atlan tisch Pact in Washington, dat zijn be: sluiten moet kunnen doordrijven. Iri Londen moet een lichaam komen, dat in tijd van oorlog onmiddellijk de functie van geallieerd hoofdkwar tier kan vervullen. Alleen zo met 32 divisies onder gezamenlijk opper bevel zal het althans mogelijk zijn een verdedigingslinie langs de Rijn te houden. Een verdere voorwaarde hiervoor is echter dat binnen enkele dagers na het uitbreken van een oorlog nog 20 divisies kunnen wor den uitgerust. De Amerikanen zullen er op conferentie van de ministers Washington nog eens op wijzen dat Europa volledig moet medewerken, desnoods ten koste van zijn sociale positie. Als dit niet gebeurt dan zal Amerika misschien geen militaire hulp meer geven. Ook de Marshall hulp zou dan moeten worden her zien. Het Japanse nieuwsbureau Kiodo meldt, dat Zondag een spoorwegtun nel in de buurt van Maeoto Moera, ongeveer 200 km. ten Noorden van Tokio, is ingestort, waarbij 49 arbei ders bedolven werden. Slechts 7 arbeiders wisten te ont komen. Het reddingswerk wordt door verdere instortingen zeer bemoeilijkt. Vijf uur na de ramp werd nog nie mand van de ingeslotenen gered. De laatste tijd doen in Bandoeng hardnekkige geruchten de ronde over kinderroof op vrij grote schaal. Tal rijke vermissingen zijn in de laatste twee maanden bij de verschillende politie-secties aangegeven, voorna melijk van schoolgaande kinderen tussen zeven en tien jaar, in hoofd zaak van Indonesche en Chinese landaard. Ook is een geval bekend van een Europees kind, dat niet van school naar huis terugkeerde. Posi tieve gevallen van kinderroof zijn nog niet bekend, maar de mogelijk heid is niet uitgesloten dat ouders, van wie een kind wordt geroofd, hiervan geen aangifte durven doen uit vrees voor represailles van de zijde der kinderrovers. Aneta maakt melding van een ge val van een Chinees jongetje, dat in Djakarta niet naar de ouderlijke woning terugkeerde. De vader kreeg kort hierop bezoek van drie mannen, die hem vertelden, dattfrij zijn zoon tje, dat zich ergens in Bandoeng moest bevinden, terug zou krijgen, indien hij een bedrag van tien dui zend roepia's zou betalen. Zo niet, dan zou hij zijn kind nooit terug zien. Dit zou eveneens het geval zijn, indien hij van een en ander aangifte bij de politie zou doen. De vader, een welgestelde Chinese koopman, be vindt zich momenteel in Bandoeng. Te Bandoeng zijn tot nu toe geen gevallen van kinderroof aangege ven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de verdwenen kinderen en naar de eventuele mo tieven, die deze kinderen gehad kun nen hebben om vrijwillig hun ouder lijk huis te verlaten. DE ZAAK-BERTHA HERTOGH. Bertha Hertogh, haar pleegmoe der en haar echtgenoot zijn vandaag vor het hooggerechtshof te Singa pore verschenen. De Nederlandse consul-generaal eist, zoals bekend, dat haar huwelijk wordt ontbonden. Er werd een besloten zitting ge houden, waarna beide partijen over eenkwamen, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het hof zou blijven. De zaak werd tot een na der te bepalen datum, waarop een openbare zitting zal worden gehou den, verdaagd. Aanval op Ambon verwacht Het hoofd van het bureau Zuid- Molukken, gevestigd te 's-Graven- hage, deelt het volgende mede: „De regering van de republiek Zuid-Molukken te Ambon, deelt me de, dat de troepen van de Apri thans bezig zijn om het vliegveld op Boe roe in orde te maken. Gezien de over de rest van de Molukken samenge trokken militairen, verwachten wij binnenkort een grootscheepse aan val op Ambon, zowel van uit zee als uit de lucht. De activiteit van de republiek In donesië beperkt zich de afgelopen week tot het beschieten van de eilan den van zee uit. Te Tuwehu en Ita- waka werden enige huizen, een school en een kerk beschadigd. On der de bevolking betreurden wij vier doden". RUSSISCHE STORINGZENDER OVERSTEMDE MALIKS REDE. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat Russische, storingzenders een uitzending van de rede van de Russische gedelegeerde in de Veilig heidsraad, Jacob Malik, op 25 Augus tus hebben overstemd. De geregelde uitzending van het Poolse programma van de „Stem van Amerika" werd onderbroken om de debatten in de Veiligheidsraad uit te zenden, aldus het departement. On middellijk vielen echter de Russi sche storingzenders in en overstem den Maliks rede en de vertalingen er van. BAD-DAG IN KOREA. De Amerikaanse soldaten die ten Noor den van Taegoe vechten, maken van een korte pauze in de strijd gebruik omzich bij de rivier op te frissen, hetgeen na het heen en weer trekken over de stoffige wegen en door de bergen, geen overbodige luxe is. Romeo in de cel De burgeroorlog, die op het punt stond uit te breken op Kreta na de ontvoering van de 22-jarige Thassoela Petrokogeorgi door Constantionons Kefaloghianis, gaat niet door, voor lopig althans niet. De Kretensers, die 12 dagen met de hand aan de haan van hun geladen geweren hebben gewacht op het eerste schot, dat de Petrakogeorgi's en de Kefaloghianis- sen zouden wisselen, vernamen Za terdag, dat „Romeo en Julia" in een bergklooster waren getrouwd. Twee duizend Griekse soldaten, die een week lang de berg Ida hadden om singeld en al de grotten hadden afge zocht, staakten hun speurtochten, toen Thassoela en Constantinos zich bij de bevelhebber kwamen melden als wettig gehuwde man en vrouw. Vrijdag waren zij in eeg bergklooster in de echt verbonden. Maar daarmede zijn zij er nog niet. De vader van de bruid blijft ver stokt in zijn liberale opvattingen en wil zijn dochter niet afstaan aan een populist (royalist). Nu het huwelijk geldig is ingewijd beweert hij, dat zijn dochter minderjarig is: 19 jaar en niet 22. De beide gelieven zijn daarop op last van de Griekse regering naar Athene gevlogen, waar de bruide gom prompt werd gearresteerd. Hij had juist nog verklaard: „Het uit spansel is te klein om mijn liefde te kunnen omvatten" en thans zit hij met zijn grote liefde in een kleine cel. O Romeo! PIUS X KRIJGT DE TITEL „EERBIEDWAARDIG" De H. Congregatie der Riten, het Vaticaanse tribunaal, dat heiligver klaringen voorbereidt, heeft de titel „eerbiedwaardig" verleend aan Paus Pius X, die in 1914 stierf van ver driet over het uitbreken van de eer ste wereldoorlog. Hiermee is de eer ste stap naar de heiligverklaring van deze Paus gezet. PLEZIERBOOT IN NOOD. De plezierboot „Virginia" bevindt zich in nood in de buurt van Seattle Zij helt zwaar over. Aan boord van het. vaartuig, dat slechts 120 ton meet, bevinden zich ongeveer 300 passagiers. Tot dusver heeft men enkele passagiers aan land kunnen brengen, doch omtrent het lot van de anderen is nog niets be kend. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HOEVELAKEN Bij de overweg op de Hoge Weg te Hoevelaken zijn Zaterdag twee per sonenauto's, die elkaar uit tegen overgestelde richting naderde, tegen elkaar gebotst. In de ene wagen zaten mevr. De Vries uit Hoevelaken en haar pas uit Indonesië teruggekeerde zoon. Bei den werden ernstig gewond naar het ziekenhuis de Crichtenberg te Amers foort overgebracht. Drie militairen, die liftend op weg waren naar huis, werden gewond overgebracht naar het militair hospi taal te Utrecht. De militairen horen thuis in de Kromhoutkazerne te Utrecht. Van hen heeft M. J. Leerkamp uit En- sche een schedelbasisfractuur, een beenbreuk, en een hoofdwond. K. van Dijk uit Mursum (Fr.)* kreeg wonden in het gezicht. J. C. van Roekei uit Bennekom werd niet ern stig gewond. Autobus beschoten Met een jachtgeweer 33 bezoekers van een feest, die met een autobus uit Friesland naar Am sterdam waren gekomen, hebben een hachelijk avontuur beleefd. Toen Breezand over de Afsluitdijk pas seerde werd de autobus vanuit een zolderschuit beschoten, vermoedelijk met een jachtgeweer met hagel. De linkervoorruit van de bus werd ver nielen de chauffeur kreeg een lich te schram, vermoedelijk door weg springend glas boven zijn rechter oog. De chauffeur bracht de bus on middellijk tot stilstand en rende naar de zolderschuit om' de daders van deze laffe daad te grijpen. Zij bleken reeds 'gevlucht te zijn. De rijkspolitie te Breezand stelt een on derzoek in. DAME IN HOTEL PLATINA ARMBAND ONTSTOLEN Wederom is bij de Haagse politie aangifte gedaan van een diefstal in een hotel in Den Haag. Een Rotter damse dame, die daar een paar we ken heeft gelogeerd, heeft nvedege- deeld, dat haar een kostbare platina armband is ontstolen. DE LAATSTE UREN VAN MALIK ALS PRESIDENT VAN DE VEI LIGHEIDSRAAD. Hier zijn vier opnamen van de Sovjet gedelegeer de Jacob Malik tijdens de laatste uren van de onder zijn presidium ge houden zitting van de Veiligheids raad op 31 Augustus. Ko-Vieitje... Van al wat groeit op aarde wast niets zo snel als het gerucht; en toch is het maar een arme vondeling, die zijn eigen ouders niet kent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1