3)e CéidóeSou^cmt Amerikaans front ingedeukt, maar niet gebroken .Vloeibaar" front op Korea Strijdkrachten der V.N. herstellen zich Economische volmachten voor Truman Lake Succes - weer vlot Australië en Nieuw-Guinea Truman over Amerika's taak Engeland en het Schuman-plan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12071 Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 1 035 p. f 1.50 p. mnd., f 430 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 DE GROOTSTE AANVAL MOET NOG KOMEN r\E STRIJDKRACHTEN VAN DE V.N. in Korea beginnen zich te her- stellen van de gevolgen der Noor d-Koreaanse aanvallen van Vrijdag. In de bocht van de Naktong hebben zij Jongsan heroverd en aan de zuidkust hebben zij bijna al haar vorige posities weer ingenomen. Jongsan, dat slechts 20 km. van de belangrijke weg tussen Taegoe en Poesan ligt, was vanochtend vroeg in handen van de Noordelijken geval len, maar kort daarna werden deze weer door de Amerikanen verdre ven, die Noordwaarts vorderingen maken op de weg naar Sjangnjong. De 25ste divisie, die de toegang tot Poesan verdedigt, meldde: „Wij hebben hun schema in de war gestuurd". Op de rechterflank van de linie der 25ste divisie verdreven de Amerikanen de tegenstanders uit Haman en op de linkerflank herna men zij hun oude posities rondom Tsjindong-ni, 10 km. ten Z.W. van Masan. Oi w I „ZELFMOORD-EENHEDEN". ver de Nam Ondanks het zware Amerikaanse artillerievuur blijven echter Noorde lijke versterkingen over de rivier de Nam komen. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier gaf toe, dat de beslissende slag aan de Zuidkust nog komen moet. Aan het noordwestelijk front voer den de Amerikanen vanochtend aan vallen op beperkte schaal uit. De hoofdmacht van de Noord-Koreaanse divisies voor Taegoe is nog niet in de strijd geworpen. Aan het Oostelijk front hebben de Noordelijken Kigje heroverd. Een Amerikaanse eenheid is van ochtend van Pohang vertrokken om te trach ten met steun van lucht- en zeemacht het verloren terrein te herwinnen. Een grote zorg van de stafofficieren der V.N. is de wig, die de Noordelij ken Vrijdagavond dreven tussen de 25ste divisie aan de Zuidkust en de 2de divisie in de bocht van de Nak- ton. Zij drongen Zaterdagochtend verscheidene kilometers verder door in een gebied, dat slechts licht ver dedigd wordt door Zuid-Koreaanse politie. Jagers van de vijfde luchtmacht nemen actief aan de strijd deel. Zij bestoken de Noordelijken dicht bij de grond „met alles wat zij hebben". Superforten vallen achter het Noord- Koreaanse front troepen-concentra ties aan. BERTHA HERTOGH IN DE GREEP VAN DE KORAN In een massale vergadering van Moslims te Singapore hebben deze verklaard, dat zij Bertha Hertogh tegen iedere poging om haar aan haar ouders terug te geven zullen „beschermen". De vergadering nam een resolutie aan, waarin besloten wordt door een delegatie van Mos lims protest te laten indienen bij de Nederlandse consul generaal in Sin gapore tegen de nieuwe zaak met betrekking tot Bertha Hertogh, wel ke Maandag a.s. in kort geding zal dienen en waarbij het Hof verzocht wordt het huwelijk van Bertha on wettig te verklaren en haar aan haar ouders terug te doen geven. De voorzitter van de vergadering verklaarde, dat deze zaak „de waar digheid van de Islam raakt". „De Ne derlanders mogen gewaarschuwd zijn, dat de Moslims zich aan de Ko ran houden en niets vrezen". VORMINGSCENTRUM VOOR DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Gistermiddag is in aanwezigheid van talrijke autoriteiten en andere geno digden te Baarn het nieuwe vor mingscentrum van de K.V.P. ge opend. Een gezicht op Huize Rusthoek van de lucht uit. Foto A.N.P.öluchtopname-Gff-ms. Berichten van het front, aldus Reu ters correspondent, wijzen er op, dat de Noordelijke troepen over een goe de inlichtingendienst beschikken en een volledig beeld hebben van de troepenposities der V.N. Zij gebrui ken „zelfmoord-eenheden" om bres sen te slaan in de linies der V.N. en vallen dan aan. Officieren van de Amerikaanse inlichtingendienst ver klaren, dat het nog te vroeg is om een juiste raming te geven van de sterkte der Noordelijken. De Noordelijken hebben hun strijd krachten' in de laatste veertien <m- gen op sterkte gebracht met half-gb- oefende recruten en dienstplichtigen, zo hebben Amerikaanse officieren verklaard. De onophoudelijke dappe re aanvallen tegen goed uitgeruste verdedigers schijnen echter een an dere taal te spreken, tenzij voor de stoottroepen slechts Noord-Koreaan se veteranen werden gebruikt. HET FRONT IS „VLOEIBAAR". Generaal MacArthurs voorlich tingsdienst te Tokio wilde vandaag uit veiligheidsoverwegingen geen bij zonderheden geven over de strijd in Korea. Kolonel Echols, hoofd van de ze dienst, deelde aan verslaggevers mede: „De gegevens over de plaat sen waar onze troepen en de daar mede in strijd gewikkelde vijande lijke troepen zich bevinden, kunnen deze keer uit veiligheidsoverwegin gen niet worden verstrekt". De staf officier, die gewoonlijk de laatste frontberichten bespreekt, wilde slechts zeggen, dat de toestand langs het'front „vloeibaar" was. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft Vrijdag meegedeeld, dat volgens de tot 25 Augustus mid dernacht binnengekomen cijfers de Amerikaanse verliezen - op Korea in totaal 6.934 man bedragen, t.w.: 443 gesneuvelden, 3.889 gewonden, 48 krijgsgevangenen en 2.554 vermisten. Spoed-wetsvoorstel goedgekenrd Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met grote spoed een wetsvoorstel goedgekeurd waarbij president Truman uitgebrei de volmachten krijgt ter controle van de binnenlandse economie en ter bestrijding van het uit de oorlog voortvloeiend inflatie-gevaar. Het wetsvoorstel is direct doorge zonden naar de Senaat, waar het nog gisteravond is goedgekeurd. Deze wet geeft de president vol macht om loon- en prijscontrole in te voeren, distributiem'aatregelen te treffen en straffen uit te vaardigen tegen hamsteren. Ook consumenten- credieten en de prijzen van vaste goederen kunnen worden gecontro leerd. President Truman verklaarde nog geen distributie of prijscontrole te willen invoeren. UITBREIDING VAN DIENSTPLICHT De Congrescommissie voor de strijdkrachten zal in Januari over wegen de maximumleeftijd, waarop de Amerikanen dienstplichtig zijn, te verhogen van 25 op 35 jaar. Ook zal een uitbreiding van de dienst plichtwet tot bepaalde categorieën oudgedienden, met name de vrijge zellen, onder de ogen worden gezien. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat hebben reeds een wetsontwerp goedgekeurd betreffende aanwerving van manne lijke artsen en tandartsten, die de leeftijd van 50 jaar niet hebben be reikt en die geen deel uitmaken van de legerreserve. Het wetsontwerp heeft eveneens betreking on apothe kers, mondartsen, heelkundigen, vee artsen en oogartsen. De diensttijd van de betrokkenen zal 21 maanden bedragen. Het doel van het onttverp is eerst ongeveer 5.600 artsen en 3.000 tandartsen, die op kosten van de regering in de jongste wereldoor log hun opleiding kregen en slechts geringe tijd in actieve dienst zijn <*eweest. nnrler dp wapens te roepen. Z. Koreanen toegelaten De Engelsman sir Gladwyn Jebb heeft gisteren de voorzittershamer van Malik in de Veiligheidsraad overgenomen. De zitting werd door de Russen bijgewoond. De Raad keurde de agenda snel en zonder enige discussie goed Vervolgens nodigde Sir. Gladwyn de Zuid-Koreaanse ambassadeur Tsjang uit aan de raadstafel plaats te nemen. Malik kwam hiertegen onmid dellijk in het geweer. Tijdens de periode van Malik's voorzitterschap vormde de kwestie van de Kore aanse vertegenwoordiging ét\n van de langste disputen over het re glement van orde. De Veiligheidsraad trok zich van Malik's bezwaren niets aan en nodigde Tsjang uit aan de toe komstige besprekingen over Ko rea deel te nemen. Malik eiste een stemming. Met één tegen negen stemmen leed hij een nederlaag. DIE éNE STEM WAS ZIJN EIGEN STEM. De Raad heeft daarop een Rus- sisoh voorstel om behalve een Zuid- Koreaanse vertegenwoordiger ook een Noord-Koreaanse tot de debat ten uit te nodigen, verworpen en en wel met acht stemmen tegen, twee stemmen voor (Sowjet-Unie en Joego-Slavië), terwijl Egypte niet aan de stemming deelnam. Krachtige taal De voormalige Australische minis ter voor immigratie, R. Calwell, ver klaarde gisteren: „Wat nodig is, is de definitieve ken- r.?sgeving, dat elke hulp welke de Nederlanders nodig hebben om de Indonesiërës buiten de deur te hou den, geredelijk van Australië zal ko men en dat Australië Nederlands Nieuw-Guinea zal binnenkomen, wanneer de Nederlanders daar niet langer willen blijven". „Waarom zouden wij bang zijn Soekarno en zijn veeltallige menigte te zeggen, dat wij voornemens zijn iedere daad van agressie van hem tegen de belangen van Nederlands Nieuw-Guinea weerstand te bieden?" zo vroeg Calwell. „De Npord-KoreaJ nen, tegen wie de macht van Ameri ka in het veld wordt gebracht, heb ben niets meer gedaan dan Soekarno nu brutaal en koppig aankondigt te zullen doen". SCHIPBREUK IN UTRECHT. Een aan tal journalisten en an dere genodigden, die de persconferentie ter ge legenheid van de ope ning van de Utrechtse Jaarbeurs by woonden, staken op een pontje de Oude Gracht te Utrecht over. Door overbelasting kantelde het vaartuigje en alle inzittenden geraakten te water, ook de foto graaf, die deze opname maakte doch de tegen woordigheid van geest had naar de kant te zwemmen en met zijn eigen nog gedeeltelijk droog gebleven toestel de opname te maken. Overzicht van „de schipbreuk" in Utrecht. Een waarschuwing aan China r\E STRIJD IN KOREA zal zich niet tot een algemene* oorlog uit- J)*-' breiden, tenzij de communisten nieuwe legers in de strijd zullen wer pen en er andere regeringen bij zullen betrekken". Dit verklaarde presi dent Truman vannacht in zijn „(ra dio)-praatje bij de haard", waarin hij een program van acht punten ontvouwde voor de beëindiging van de oorlog in Korea. Truman verklaarde, dat de communistische invasie in Korea haar hoogtepunt had bereikt. ,,Onze nog resterende taak is haar volledig ongedaan te maken", zo zei hij. De president gaf opnieuw uitdruk king aan de hoop, „dat het Chinese volk niet zal misleid worden ,of ge dwongen worden tegen de Verenig de Naties en het Amerikaanse volk, dat altijd zijn vriend is geweest (en dit nog steeds is) te strijden. „Alleen" het communistische impe rialisme, dat reeds begonnen is Chi na in stukken te scheuren, zou voor deel kunnen hebben van de deelne ming van dit land aan de oorlog". Zonder het bij name te noemen, waarschuwde de president Rusland de economische kracht van de Ver enigde Staten om zich te verdedigen en de vrede te herstellen, niet te on derschatten. „Hitier en de Japanse generaals hebben tien jaar geleden een grote misrekening begaan, toen zij dachten, dat wij niet in staat zou den zijn onze economische kracht ef fectief te gebruiken voor de verdedi ging tegen de agressie". Amerika had het Handvest der Verenigde Naties getekend en daar- Meedoen is toch voordeliger Het is mogelijk, dat Engeland toch nog bij het plan-Schuman betrokken wordt, ondanks de aanvankelijke wegering van de Britse regering om aan besprekingen over een „poolen" van de Westeuropese zware industrie deel te nemen. De woordvoerder van het Foreign Office, die dit mededeelde, nam aan, dat de zes-landenconferentie, die te Parijs zal plaats vinden, het zwaar tepunt ral verplaatsen naar de eco nomische zijde van de problemen. In dien dit juist is, zo menen politieke waarnemers, zou Engeland stellig ge in teresseerd zijn in de totstandko ming van de „pool", inzonderheid bij de afzetregeling. In dat geval zou Groot-Brittannië zijn standpunt, dat het zich niet zal onderwerpen aan het „supra-nationaal beheersorgaan", niet behoeven prijs te geven. Door de internationaal-politieke ontwikkeling van de laatste maan den, met name de gebeurtenissen op Korea, en de daaruit voortvloeiende bewapeningsplannen, hebben de eco nomische problemen, waarvoor de zes-landenconferéntie zich gesteld ziet, een niet geringe wijziging on dergaan. Was de oorspronkelijke con ceptie gebaseerd op een periode van dreigende overproductie, de wapen- productieplannen hebben deze drei ging voorlopig van de baan gescho ven. De politieke betekenis van een nauwe samenwerking der deelne mende landen evenwel, is, juist door de verslechtering van de internatio nale toestand, zo mogelijk nog groter geworden. PEST TE DJAKARTA Te Djakarta is een begin gemaakt met verplichte vaccinatie van de ge hele bevolking van Djakarta, zulks naar aanleiding van de ontdekking van enkele gevallen van pest in de buitenwijken Manggarai en Djatine gara (Meester-Cornelis), op grond waarvan in het begin van de vorige week de Indonesische hoofdstad pest- besmet werd verklaard. mede plechtig beloofd te streven naar vrede en veiligheid door mid del van. deze organisatie. Amerika had zijn woord gestand gedaan en was de Verenigde Naties twee maan den geleden in Korea te hulp gesneld. „Wij zullen nooit van deze belofte terugkomen". KOSTBARE PEN VOOR ONDER TEKENING NIEUW DOGMA Van 8 tot 11 September zal te Rome een bijeenkomst worden gehouden van de Maria-congregaties, waaraan 6.000 leden uit 20 verschillende lan den zullen deelnemen. Bij deze gele genheid zal aan Z. H. de Paus een kostbare pen worden aangeboden, v/aarmede Hij de dogmaverklaring van de Tenhemelopneming van Ma ria zal ondertekenen. Griekse regeringskringen hopen aat de ontvoeringskwestie op Kreta vandaag zal worden opgelost. De fa milie van het meisje Petrakogeorgis (liberaal) en die van de jongeman Kefalongianos (royalistisch) zijn het er over eens, dat men zich neer moet leggen bij de wil van het meisje Het hoofd der gendarmerie, gene raal Samuel, is naar het eiland ge zonden om het paar op te zoeken en het meisje te vragen of zij haar ont voerder wenst te huwen of niet. Hij heeft opdracht van de minister-pre sident, om op deze wyze te trachten een burgeroorlog op Kreta te voor komen. DE NED. BLOEDTRANSFUSIE DIENST WERKT HARD VOOR MRS. HALL Het centraal laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Ned Rode Kruis werkt al enige dagen op volle toeren om de bloedmonsters te onderzoeken, die door de goede sa menwerking van de 85 centra van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis uit het gehele land worden aangevoerd. In het centraal laboratorium wor den deze alle onderzocht ten behoeve van de Engelse mrs. Hall. In dit spe ciale geval gaat het om bloed van de O-groep, zoals men weet, en de for mule is dan zeer ongewoon. Een on derzoek naar een bloedgroep vordert van een kwartier tot ruim twee uur tijds, in bijzondere gevallen zelfs meer. Het is daarom practisch onmo gelijk om in enkele uren enige dui zenden donores te onderzoeken. Zeker kan men geen definitief oor deel uitspreken, voordat een kryi- sing tussen het bloed van de donor en dat van de patiënt kan wor den tot stand gebracht. Al het bloed, dat ten behoeve van mrs. Hall per vliegtuig naar Londen wordt gezon den, voldoet volgens de onderzoekin gen in het centraal laboratorium on geveer aan de formule. De laatste test moet echter in Londen worden verricht met het bloed van de pa tiënte. Gistermorgen zijn wederom 23 bloedmonsters naar Londen ge zonden en gistermiddag hoopte men er weer 20'te kunnen versturen. De artsen en chemici van het centraal laboratorium en met hen alle bloed gevers in Nederland wachten in spanning op de resultaten van de Londense „kruisingsproeven". HACHELIJKE SITUATIE DE STILTE, welke de laatste da gen aan de fronten van Korea heeft geheerst, is gebleken de stilte te zijn geweest, welke aan de storm voorafging. Na weken van af mattende gevechten, na zovele bom bardementen van de Amerikaanse luchtmacht op verbindingswegen en aanvoerbases, meende men en niet zonder reden dat de Noord-Korea- nen wat op adem moesten komen, omdat zij aan het eind van hun krachten waren. Ieder leger heeft na gevechten aanvullingen nodig van munitie en materiaal, gezwe- 0 gen nog van mondvoorraad, en verplegingsartikelen. Al dat materiaal moet vervoerd wor den over de grote wegen en als de jagers en bommenwerpers ronken boven het landschap, is er van een geregeld vervoer geen sprake. Dan kan alleen 's nachts gereden worden, als de wegen tenminste intact zijn. Juist in de laatste dagen was de luchtmacht der Amerikanen nogal actief geweest, zodat het niet ver wonderlijk geweest zou zijn als de .Noord-Koreanen enige moeilijkheden hadden gehad met hun aanvoer en dientengevolge een adempauze had den moeten nemen. Toen dan ook aan de Naktong Vrij dagmorgen heel vroeg een fakkelop tocht in de bergen begon, geloofden de Amerikanen aan de overzijde van het front geenszins aan een offen sief. Maar dit fantastische signaal bleek wel degelijk een offensief in te luiden. Als een lawine kwamen de Noord-Koreanen opzetten en de eer ste berichten van de fronten waren tamcüjk alarmerend. Het woordje „wanhopig" kwam er ettelijke malen in vcor. Wij hebben dezer dagen de ver wachting uitgesproken, dat de Noord Koreanen net de strijdkrachten van de Verenigde Naties nog aardig lastig zouden kunneo maken, maar dat zij al zó spoedig en zó lastig zouden gaan worden, hadden wij niet ver wacht. Van Amerikaanse zijde is reeds de veronderstelling uitgespro ken. dat dit offensief een laatste wanhoopspoging zou zijn, om nog deze maand de UNO-strydmacht van het schiereiland te verdrijven. Dit offensief ziet er echter niet als een laatste stuiptiekking uit en de ver onderstelling lijkt verdacht veel op een „doekje voor het bloeden". Aan de ander-" kant moeten wij de eerste alarmerende berichten ook weer niet te hoog aanslaan; het is beter, even af te wachten. Nadere berichten meldden vanmorgen vroeg, dat de Amerikanen zich reeds flink hersteld hadden en op verschillende plaatsen hun oude stellingen alweer hadden ingenomen. JJEHALVE AAN HET FRONT op Korea hebb.en de Amerikanen ook nog ta vechten op het politieke front. Molotof van wie men zegt, dat hij te Peking vertoeft schijnt daar al z'n best te doen, om Mao over te halen tot gewapende interventie. Uit voorzorg zijn reeds een paar Chinese legens naar de grens gedirigeerd, maar de kunst is nu om zulk een si tuatie te scheppen, dat Mao er in vliegt en zijn troepen over de grens laat marcheren. Misschien houdt het protest, dat de communistische rege ring van China aan de Verenigde Naties heeft gestuurd naar aanlei ding van beweerde grensschendingen door Amerikaanse vliegers, daarmede verband. De Amerikanen .zijn geluk kig zou tactisch geweest, om zelf aan te bieden, deze kwestie door een commissie van de UNO te laten on derzoeken en schadevergoeding toe te zeggen, als het beweerde bom barderen van Chinees grondgebied inderdaad mocht hebben plaats ge had. Daarmede wordt elk motief tot gewapend ingrijpen van te voren weggenomen. Van de andere kant laat Acheson niets na, om de Chinezen te waar schuwen, en doet Truman zijn best om de netelige Formosa-kwestie bui ten het geding te houden. Hij heeft daartoe zelfs generaal MacArthur op zijn vingers moeten tikken. Dit incident met MacArthur, die Formosa binnen de Amerikaanse de fensie-kring wilde trekken in te genstelling met de politiek van Tru man en Acheson, die Formosa slechts voorlopig willen „neutraliseren" en na het Korea-conflict weer willen prijsgeven heeft intussen onthuld, dat er sterke stromingen in Amerika zelf zijn, die het niet eens zijn met de regering, die met name een poli tiek van „er op slaan" huldigen. Zo dat het de Amerikaanse regering heel wat hoofdbrekens zal kosten om zodanig te schipperen, dat de Ko reaanse strijd zich niet uitbreidt over half Azië. Wanneer dat niet gebeurt, zal het niet aan Molotof in Peking noch aan Malik in Yake Success gele gen hebben. In elk geval is de situatie zowel op als rond Korea zeer delicaat. KoJiAettfe.... „Vooruitgang gaat nooit met veel opzien gepaard; lijkt niet op de blik semstraal die in een oogwenk de ganse horizon in gloed zet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1