3)e ftztekte&w/ta/iit Groot offensief N.-Koreanen ingezet Amerikanen weren zich wanhopig Erop of er onder in Korea Massa's Koreanen zwermen de rivieren over België versterkt defensie Maliks laatste hamerzwaai Ulbricht hitst W.Duitsers op De vliegramp bij Cairo Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG V No. 12070 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. cn Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 (Zmeuflaafió# eenfieden anióingeCd EEN FRONT van 40 km. hebben 50.000 Noord-Koreanen, vooraf - gegaan door tanks, vandaag het grootste offensief van de gehele Ko reaanse oorlog ingezet. Zij drongen op een twaalftal plaatsen in de Amerikaanse rivierlinies door. Een officiële Amerikaanse woordvoerder zei, dat de strijd aan de rivier de Naktong „wanhopig" was en dat vele Amerikaanse eenheden onder de voet werden gelopen of omsingeld. Reu ters correspondent seint, dat de toestand ernstig is. De krachtigste stoot van de Noordelijken kwam in de knik van de Naktong, waar zij acht km. vorderden. Deze aanval is gericht op de weg van Taegoe naar Poesan, de levensader van de V.N.-strijdkrachten. De tweede grote aanval werd uitgevoerd aan de Zuidkant, over de rivier de Nam in de richting van Masan, slechts 50 km. hemelsbreed van Poesan. Ook hier werden Amerikaanse eenheden omsingeld, maar volgens het hoofdkwartier is men de toestand meester. f De Noordelijken trokken op onder dekking van zeer zwaar artillerie vuur. Zij hadden minstens tweemaal zoveel manschappen als de Ameri kanen. Wij hebben er op gewacht, dat de communisten in open terrein kwamen en nu kunnen wij met hen afreke nen", zei hij. De Amerikaanse artilleristen ge bruiken hun kanonnen als nooit te voren. Zij bestoken de aanstormende Noord-Koreaanse infanterie met de zwaarste ladingen. Toch kwamen er steeds nieuwe golven infanteristen, Voor de batterijen stapelden de do den zich op. Men moest de kanonnen laten rusten omdat de lopen ver brand waren door het hevige vuren. Regen en zware nevel, en ook de onoverzichtelijkheid van de verwoede gevechten, maken de taak van de vliegtuigen hopeloos. Volgens de laatste berichten is Ha- man totaal verwoest na een halve dag van straatgevechten Niemands land. Een stafofficier van de 25ste di visie zei, dat de Noordelijken 15 tanks over de Nam gekregen hadden, maar dat er 9 van door superbazooka's bui ten gevecht werden gesteld. De Noor delijken waren hier op sommige plaatsen 5 K.M. opgedrongen, maar het Amerikaanse front hield nog stand. Hij had vertrouwen in de uit- Fantastische iakkelparade In de knik van de Naktong begon het offensief met een fantastische fakkelparade van ongeveer 2.000 Noord-Koreanen. De Amerikaanse offici*en aan dit front wilden dit niet zren als het begin van een aan val. Volgens ooggetuigen gingen hon derden Noord-Koreanen met fakkels eerst zig-zag op de rivier toe. Zij ver spreidden zich onder artillerievuur en vormden een kring en een V-fi- guur. Twee uur later was de aanval begonnen. Een woordvoerder van het achtste leger zei: „Dit is hun grote aanval, dat is zeker". De Noordelijken sta ken de rivier op zes punten tegelijk over en kwamen als een brede muur opzetten op één punt met drie ba taljons naast elkaar. De Amerikaan se tweede divisie, die de spits moest afbijten, poogde wanhopig een stuk weg van 15 K.M. tussen Tsjangnjong en Jongsan te houden om een door braak naar de weg van Taegoe naar Poesan te verhinderen. Over de Nam Op het front aan de Zuidkust streed de Amerikaanse 25ste divisie wanhopig om Masan te verdedigen tegen twee Noordelijke divisies, die kort na middernacht, bij helder maanlicht, de rivier ne Nam waren overgezwermd. Ten imnste één Ame rikaans regiment omsingeld bij Haman is nog van zijh basis afge sneden. Laagvliegende toestellen gooien munitie uit en beschieten Noordelij ke colonnes onmiddellijk achter de frontlinie. Vijftien K.M. Zuidelijker deden Amerikanen van dezelfde divi sie een tegenaanval en wonnen en kele kilometers terrein, soms in ge vechten van man tegen man. Een woordvoerder van de 25ste divisie zei, dat er geen reden tot ongerust heid bestond over de Zuidkust-sec tor. „Wij zijn de toestand meester en hebben de druk al wat verminderd. KEURING VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Gistermorgen zijn dege nen, die zich als vrijwilliger vcor Korea hebben gemeld, in de Nieuwe Alexanderkazerne te 's-Gravenhage gekeurd. Een overzicht tijdens de keuring (links). Rechts het opmeten der bloeddruk. slag van de strijd en maakte zich geen zorgen over het omsingelde re giment. Aan de Oostkust, bij Pohang, duren de zware gevechten voort. Het in de strijd werpen van de sterke Noorde lijke strijdmacht, die zich in een boog op een 25-tal K.M. ten Noorden en Noordwesten van Taegoe bevindt, wordt elk ogenblik verwacht. Op Mandsjoerijs gebied De Verenigde Staten hebben de Veiligheidsraad medegedeeld, dat een Amerikaans gevechtstoestel mo gelijk een gebied binnen Mandsjoerije beschoten heeft. Een volledig rapport was nog niet ontvangen. Gisteren heeft de secretaris-gene raal der V. N. een protest van de mi nister van buitenlandse zaken van de communistische regering van Chi na ontvangen, waarin deze de Ver enigde Staten er van beschuldigt op nieuw een luchtaanval op Chinees gebied uitgevoerd te hebben. De Chinese communistische minister, Tsjou en Lai, verklaart, dat de V. S. pogen de Koreaanse oorlog uit te breiden en dat zij de wereldvrede schenden. De klacht betreft vier Amerikaan se gevechtsvliegtuigen, die uit Korea over Chinees gebied aan de rechter oever van de rivier de Jaloe zouden nebben gevlogen. Volgens het pro test schoten de jagers op civiele bo ten. Vier Chinese boeren werden ge dood en verscheidene gewond. DIEPE WIG BIJ MASAN. Nader wordt gemeld: Noord-Koreaanse patrouilles zijn de belangrijke havenplaats Masan tot op 10 km. genaderd, daarbij diep doordringend achter de linie van de Amerikaanse 25ste divisie. Op vele plaatsen hebben de Ame rikanen de Noordelijke opmars tot staan gebracht aan het Westelijke front. Volgens een Amerikaanse woord voerder is de toestand langs de Nak tong nu „enigszins gestabiliseerd". De Noordelijken hebben een weg van 8 km. gedreven tussen de Amerikaan se tweede en 25ste divisie en 25 km. ten Z.W. van Taegoe minstens zes bataljons over de rivier gezet. O.a. verlenging van diensttijd In een radiotoespraak heeft de Bel gische eerste-minister Pholien in het Frans en de minister van lands verdediging, majoor de Greef, in het Vlaams Donderdagavond het Bel gische volk medegedeeld, dat de re gering besloten heeft haar verdedi gingsapparaat aanmerkelijk te ver sterken. In het parlement heeft de rege- ring-Duvieusart reeds aangekondigd, dat zij het voornemen had de ter gemeenschappelijke verdediging ge dane financiële krachtsinspanning met 5 milliard fr. op te voeren. Dat betekent dat 5.5 procent van 's lands inkomen aan verdediging wordt be steed, tegen de Ver. Staten 9.5 pet., Frankrijk 5.5 procent en Groot-Brit- tannië 6.5 procent. De regering heeft o.a. besloten, het parlement voor te stellen de duur van de militaire dienstplicht te ver lengen, een opoffering, die ook Groot Brittarinië zich heeft getroost. Te vens is besloten een expeditiecorps, uitsluitend uit Vrijwilligers samen gesteld, naar Korea te sturen. Plan-Schuman verder besproken Na een onderbreking van 19 da gen hebben de vertegenwoordigers der zes landen van het plan-Schu- Schumann (Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg), Donderdag hun besprekingen te Parijs hervat. De bijeenkomst stond onder leiding van Jean Mon- net en was hoofdzakelijk aan proce dure-arbeid gewijd. De hangende vraagstukken, die nog tot oplossing gebracht moeten worden, zijn: de mate, waarin industrieën, die met kolen en staal samenhangen, in de fusieovereenkomst zullen worden opgenomen; de basis voor het schep pen van één enkele Europese markt door afschaffing van quota en tarie ven voor kolen en staal; het bedrag, dat moet worden geinvesteerd in het egalisatiefonds, dat de verliezen n.oet compenseren, die door de fu sie geleden worden door industriële concerns; en gelijkheid van lonen voor de arbeiders in de kolen- en staalindustrieën in de deelnemende landen. Niet verder dan vast stelling van agenda De Veiligheidsraad is Donderdag, voor de laatste maal onder voorzit terschap van Jacob"' Malik, bijeenge komen. Er werd een aanvang gemaakt met de bespreking van de kwestie van de goedkeuring der agenda, waarop Voorkwamen: de Koreaanse kwestie, de kwestie-Formosa, de bombardementen die, volgens bewe ringen van de regering van Peking, door Amerikaanse vliegers in Mand sjoerije zijn uitgevoerd, en de kwes tie van de „terreur en de terecht stellingen in Griekenland". Malik verklaarde, dat alle proble men zeer dringend zijn en hij beval de Raad aan, onmiddellijk hierover te beslissen. Mohammed Fawzi Bey (Egypte) beklaagde zich er over, dat er te veel punten op de agenda stonden, die „alleen maar verwarring wekken". „De hele maand, dat de heer Ma- lik voorzitter is geweest, heeft de Raad gepraat en gepraat en niets concreets gedaan om een oplossing te vinden voor het Koreaanse con flict", zo zei hij. Dr. T. V. Tsjiang (nationalistisch China) verzette zich opnieuw krach tig tegen de behandeling van de Chi nese communistische klachten, „om dat dit slechts afleidingsmanoeuvres zijn, die de Raad moeten verhinderen de kwestie Korea te behandelen". Malik diende als vertegenwoordi ger der Sovjet-Unie een resolutie in volgens welke de Raad aan Amerika „alle onwettige bombardementen op Mandsjoerijs gebied" verbiedt en de Verenigde Staten verantwoordelijk stelt voor alle gevolgen van dien. De WILHELMINA-MONUMENT IN WASSENAAR ONTHULD. Gis termorgen heeft mevrouw J. Fick Gemmeke, de tweede vrouw na H.K. H. Prinses Wilhelmina die de Mili taire Willemsorde draagt, te Wasse naar het Wilhelmina-monument ont huld. Dit monument is opgericht uit dankbaarheid voor alles wat Wilhel mina als koningin voor land en volk heeft gedaan. Na de onthulling legde mevrouw Fick een krans .aan de voet van het monument. Een waarschuwing der geallieerden pvE GEALLIEERDE Hoge Commissaris te Bonn heeft gisteren een in scherpe bewoordingen gestelde waarschuwing tot de communisten gericht, waarin hij zegt generlei com munistische acties te zullen dulden, die tot doel hebben de bevolking van West-Duitsland aan te zetten tot on gehoorzaamheid en verzet tegen het geallieerde gezag. Ulbricht, de com munistische vice-premier van Oost-Duitsland, deed gisteren een nieuw beroep op de bevolking van West-Duitsland om stakingen te organi seren. In een te Berlijn gehouden rede zeide hij, dat de arbeiders in het Westen hogere lonen moesten eisen en hun socialistische vakbondsleiders moesten „trotseren. „Wij zijn de arbeiders in "het Wes ten dankbaar", zeide hij, „wanneer zij ons tijdig mededeling doen van wapentransporten van de Brits-Ame rikaanse oorlogsstokers naar Duits land. Wij zijn ook dankbaar voor hun weigering om wapenen te lossen uit schepen". In Londen bestaat de verwachting, dat de in New York te houden drie ministersconferentie zal besluiten, om meer Amerikaanse en Engelse troepen naar Duitsland te zenden. De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft met het oog op deze conferentie een nieuw memorandum ingediend, dat, naar verluidt, de vol gende punten bevat: 1. Aanmerkelijke versterking van de bezettingstroepen. Sovjet-Unie, aldus Malik, stond op de opneming van dit punt en zijn behandeling. De Veiligheidsraad heeft met acht tegen drie stemmen besloten de klacht over het bombarderen van Mandsjoerijs gebied op de agenda te plaatsen, nadat de Amerikaanse ver tegenwoordiger zelf voorgesteld had ten commissie van onderzoek in te stellen. De Veiligheidsraad heeft echter geweigerd de kwestie inzake de „ter reur in Griekenland" in de agenda op te nemen. Vandaag neemt de Engelsman sir Gladwyn Jebb het voorzitterschap van Malik over. De Rus heeft met een officieel di ner afscheid van zijn post als voor zitter genomen. Een ramp zonder weerga Volgens door de Indiase ambassa de te Parijs ontvangen berichten is uit luchtverkenningen boven de gebieden, waar de aardbevingen van Assam en Tibet zijn voorgekomen, gebleken, dat zich een ramp zonder weerga in de geschiedenis van In dia heeft voorgedaan. Ruim vijf mil- lioen personen zijn dakloos en bloot gesteld aan stortregens en aan de moesson. De stad Dibroughar is volledig ver nield en van de rest van de wereld afgesneden. 3. Vorming van een goed gewa pende en mobiele politiemacht, die rechtstreeks onder de beve len van de bondsregeringe te Bonn staat. 4. Vorming van een Europees leger, waarin Duitsland 'n con- tingent zou kunnen leveren. 5. Beëindiging van de staat van oorlog en herstel van de Duit se souvereiniteit. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, niet het voornemen te hebben, de sterkte der Amerikaanse bezettingstroepen in West-Duitsland te verhogen. Ook Nederlander onder de slachtoffers Door het bureau van de Trans- world Airlines te Cairo is officieel bevestigd, dat er geen overlevenden zijn van de „Star of Maryland", die zoals gisteren gemeld in de woestijn ten Noord-Westen van Cai ro, op weg naar Rome, verongelukt is. Aan boord van het toestel waren, met inbegrip van de bemanning, vijf en vijftig personen van verschillen de nationaliteit, o.w. ook twee afge vaardigden van India naar de V.N. Onder de inzittenden bevond zich ook de Nederlander J. Meilof, woon achtig te Parijs. Meilof was employé voor industriële betrekkingen van de T.W.A. in het bureau te Parijs. Het toestel is neergestort in een vrijwel ontoegankelijk woestijnge bied, een paar km. van de Westelijke rand van de Nyldelta. De Trans World Airlines had juist het vorige jaar een Amerikaanse veiligheidsprijs gekregen, daar er met de vliegtuigen van de maat schappij in twee jaar geen ongeluk ken waren gebeurd. KoJiiettfe... Geven is een kunst; want de waarde van hetgeen men geeft hangt meer af van de wijze, waarop men geeft, dan van hetgeen gegeven wordt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1