S)e&2tdóc(2owtcvnt Zal Mao zich laten overhalen Britse militaire maatregelelen Zal China in Korea interveniëren Hij niet wil Tibet aanvallen Amerika en Nieuw-Guinea De propaganda oorlog DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12069 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengrachl 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LICHTING 1932 Is het wel tot de „beminde gelovi gen" doorgedrongen, welk een vreed zame revolutie jongstleden Zondag werd verkondigd? En dat nog wel in de kerk! En dat nog wel door de bisschop-zelf De brief is „op de gebruikelijke wijze" voorgelezen; hij is eveneens op de gebruikelijke wijze in de krant ter nadere bestudering voorgelegd. Is er geluisterd? Is er op gestudeerd? Het is, om het zonder de krullende omwegen van vraagtekens, nu maar recht-uit te zeggen. tegenwoordig zó, dat de mensen het wel geloven. Prachtig! zij gelóven Helaas! zij geloven het wel Het is deze goedmoedige gelovig heid, welke de aanleiding werd tot het door ons revolutionnair genoem de bisschoppelijk schrijven. Daarin wordt gebroken met de tot nu toe ge volgde practijk inzake het onder richt in de Christelijke geloofsleer. Daarin wordt uit een zorgvuldig be schermd, maar onvoldoende geble ken, verdedigings-stelsel een beslis sende stap gezet naar een meer alge meen offensief der waarheid. Daarin wordt de lichting 1932 opgeroepen zich gedurende een half jaar te be kwamen in de kennis van de Chris telijke leer. om dan ingelijfd in de geestelijke keurtropen pal te kunnen staan tegenover de vijande lijke machten en deze niet te over winnen, maar te winnen. Douglas Hyde, de bekeerde com munist schreef in zijn „Antwoord": „De communist besteedt uren aan studie van de Marxistische theorieën en methoden. Daarom heeft hij altijd alle „antwoorden". Wij leven in zeer critieke tijden, waarin het Geloof overal wordt bedreigd. Als we niet goed op de hoogte zijn, spelen we de vijand in de kaart, zoals slecht onder richte christerien, die zich door de communisten voor de gek hebben laten houden, in het ver leden hebben gedaanAls men het geloof actief begrijpt en verdedigt, neemt ook de verplich ting toe om het te beleven Er bestaat op het ogenblik een geweldig grote behoefte aan hei ligen Ik bedoel heiligen in de fabrieken, heiligen, die bussen besturengewone mensen, die gewone dingen doen, die zo anders leven, zoveel beter dan de mensen om hen heen, dat zij èen levende reclame vormen voor het geloof dat zijn verkon digen." De manier, waarop in het bisdom de lichting 1932 zal worden vqorbe- reid voor haar hervormende én ge wichtige taak, moet het kan bijna niet anders de jongelui van 18 jaar geweldig aanspreken. Ook in de manier waarop, wordt immers een volkomen nieuwe weg bewandelt, die de jongemannen en jongevrouwen aanspoort, niet om maar na te pra ten, maar om hun verstand te gebrui ken. Geen enkele 18-jarige kan ook zeggen: „ik doe er ni^ aan mee, wantwant de cursus geldt voor iedereen zonder onderscheid, wélk dan ook. De Amerikaan Thomas Merton, die van een tamelijk werelds en hei dens student monnik werd in een Trappisten-klooster, schrijft in zijn levensverhaal „De Louteringsberg" over het onderricht in de geloofs leer: „Nooit vond ik het vervelend. Nooit sloeg ik een avond over, al moest ik er ook een paar van mijn oude genoegens voor laten lopen, waaraan ik zo sterk gehecht was geweestEr is een bekering nodig om dat goed te beseffen." Thomas Merton werd door dat on derricht een gelukkig mens. Ook de 18-jarige jongemannen en jongedames zullen gelukkige men sen worden als zij zich vormen tot stevige, overtuigde Christenen, die hun omgeving tot steun zullen zijn. Het ir echter niet nodig, dat zij allen in een Trappistenklooster treden. Verlenging dienstplichl De Britse regering heeft Woens dagavond bekend gemaakt, dat de dienstplicht in Engeland zal worden verlengd van 18 maanden tot twee jaar. Tegelijkertijd zijn verhogingen bekend gemaakt van de soldij, van 75% voor miliciens tot 33 1/3 voor adjudantbn. De soldij van lager geplaatste officieren zal ook met on geveer 1/3 verhoogd worden. Deze maatregelen hebben ten doel tegemoet te komen aan de eisen voor de Britse defensie en voorts meer vrijwilligers aan te trekken voor de onderbemande gewapende diensten. Door de verlenging der diensttijd zullen de Britse gewapen de machten uitgebreid worden met 77.000 man, hetgeen in het bijzonder zou bijdragen tot de versterking van Britse garnizoenen overzee en het vormen van reserve-formaties in En geland. Acheson en Molotoi werken in tegengestelde richting r\E AMERIKAANSE Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten het als een daad van agressie zullen beschouwen, wanneer communis tisch China de Noord-Koreanen met troepen te hi*Ip zal komen. Ache son zei, dat Mao tse Toeng geen enkele geldige reden voor een derge lijke interventie kon aanvoeren. Acheson zei, dat de Verenigde Staten alle moeite doen om Mao tse Toeng buiten het geschil te houden. Aan de andere kant wordt gemeld, dat Molotof, die te Peking vertoeft, alle moeite doet om Chinese troepen naar Korea te krijgen. Mao tse Toeng zou er echter weinig voor voelen, daar hij een nederlaag voorziet. VAN HET STRIJDTONEEL. Het voornaamste toneel van de strijd op Korea is nog steeds het ge bied rondom Pohang. Ten Noorden van deze stad is de derde Zuid-Ko- reaanse divisie, na enige uiterst fel le aanvallen der communisten te hebben afgeslagen, tot de tegenaan val overgegaan. De Noordelijken houden echter een regiment stoot troepen, gesteund door een volledige divisie, gereed om op het eerste te ken dat de Zuidelijken zwakker worden, terug te slaan en te trach ten door te stoten naar Pohang, wel ke ha,venstad zij volgens hun orders reeds 24 uur geleden veroverd had den moeten hebben. j Het middernachtscommuniqüé van' het Amerikaanse hoofdkwartier j deelde mede, dat de weg van Pohang i naar Taegoe, die gistermorgen-vroeg door een communistische patrouille j was afgesneden, weer is vrijge-| maakt. Ten Zuiden van Kigye, dat de Zuid-Koreanen voor de tweede maal in 48 uur moesten opgeven, sloegen zij hevige aanvallen der Noordelijken af. De communisten blijven gestadig druk uitoefenen op de UNO-troepen, die acht km ten Noorden van Angang staan. Vanmorgen werd uit Tokio ge meld, dat het rustig was aan alle fronten. Mao is vredelievend Op een geheime plaats in de Suez- kanaalzöne in Egypte zijn Donder dagochtend drie jonge Britse militai ren, die wegens moord op. een Egyp tische garagebewaker te Caïro tér dood waren veroordeeld, opgehan gen. Een Britse scherprechter was voor de terechtstelling uit Engeland overgekomen. Amerikaanse republikeinse senato ren hebben Engeland beschuldigd van het verschepen van oorlogsma terialen naar de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. Zij verzochten om stopzetting van dergelijKe leveran ties en drongen er bij het Congres op aan dat onmiddellijk maatrege len worden genomen tegen elk 'and van het plan-Marshall, dat oorlogs materialen naar de Sowjet-Unie verscheept. Het Canadese parlement heeft een wet aangenomen, die een einde maakt aan de spoorwegstaking, die negen dagen lang in het hele land het openbare leven ernstig heeft ge schaad. De vakbonden, hebben be sloten de 125.000 stakende spoorweg mannen de raad te geven weer aan de slag te gaan" IN EDE STAAT EEN MOLEN. Wanneer enkele molenvrienden niet jiust bijtijds hadden besloten in de grijpen, dan was Ede zijn uit 1507 daterende Doesburger molen kwijt geweest. De eigenaar van ds'e hou ten standaardmolen is n.l niet in staat de nodige reparaties (en sinds de hevige storm in het voorjaar van 1949 zijn deze erg talrijk) te finan cieren. Op deze foto ziet U in welk een desolate toestand de moJen (nog) verkeert. In antwoord op de recente infor mele nota aan Peking, waarin India wees op de wenselijkheid van een vreedzame regeling van de kwestie der Chinees-Tibetaanse betrekkin gen, in het bijzonder met het oog op de tegenwoordige internationale toe stand heeft de Chinese communis tische regering zich, naar uit be trouwbare bron vernomen wordt, in een brief aan India bereid verklaard, de Tibetaanse kwestie langs vriend schappelijke weg op te lossen. Mao Tse-Toeng zou tevens in zijn schrijven heben meegedeeld, dat hij zijn ambassadeur te New Delhi op dracht heeft gegeven, aldaar met de Tibetaanse delegatie besprekingen te voeren over de toekomstige Chi nees-Tibetaanse betrekkingen. NIEUWE SERVICE VOOR WEGGE BRUIKERS. Op het ogenblik is de A.N.W.B. bezig langs de verkeers wegen ongeveer 400 blauwe borden met wit biiftenvierkant, waarin een telefoonhoorn is afgebeeld, te plaat sen. Dit zijn de onlangs in Genève ontworpen internationale borden, die op 'n „telefoonpost" duiden. Het grootste deel dezer borden staat bij Rode Kruis-posten, andere weer staan bij woningen van particulie ren. Weggebruikers weten nu, dat zij bij deze adressen telefonisch hulp kunnen inroepen. In de uren dat de Wegènwacht niet op de weg is, zal deze nieuwe service zeker goed van pas komen. Meer begrip voor Nederlands standpunt ^E UITLATINGEN van de Australische minister Spender, te Den Haag gedaan, over Nieuw Guinea hebben sterk de aandacht getrok ken. President Soekarno heeft op een massa-bijeenkomst te Malang reeds geantwoord, dat Indonesië in weerwil van de Australische tegen stand zijn aanspraken op Nieuw Guinea handhaaft. Ook in Washington hebben Spenders woorden indruk gemaakt; men meent daar, dat de Amerikaanse regering nu ook binnenkort haar standpunt zal dienen te bepalen. Tot nu toe hebben de Amerikaanse ambassadeurs te Den Haag en Djakarta erop aangedrongen om de kwestie Nieuw Guinea uit te stellen, omdat de conflichten rond Westerling en Aziz de situatie zou den vertroebelen. Naar gemeld wordt beginnen de Amerikanen thans weer begrip te tonen voor het Nederlandse standpunt. SOEKARNO BEGRIJPT SPENDER NIET. Soekarno zeide op de bovenge noemde bijeenkomst te Malang, niet te begrijpen hoe Spender zeggen kon, dat Westelijk Nieuw-Guinea. indien dit deel uitmaakt van Indonesië, een bedreiging zou vormen voor de Au stralische defensie. Spender betoogt, dat het volk van Oostelijk Nieuw- Guinea hetzelfde is als dat van Wes telijk Nieuw-Guinea. Daar ben ik het mee eens. Spender zegt, dat Wes telijk Nieuw Guinea derhalve niet opgenomen dient te worden in In donesië. De Portugezen zouden het zelfde kunnen zeggen van hun helft van Timor. De Britten zouden het zelfde kunnen zeggen van Noord- Borneo. We zouden de redenering ook kunnen omdraaien en zeggen, dat Portugees Timor, Brits Noord-Bor- neo en Australisch Nieuw-Guinea deel moeten uitmaken van de Indo nesische republiek, omdat de bevol king dezelfde is als in het aangren zende gebied. Ik leg er de nadruk op dat wij dat niet willen. Wij willen alleen het gebied dat vroeger deel uitmaakte van Nederlands-Indië. WASHINGTON BEGRIJPT SOEKARNO WEL. Zulke woorden, als Soekarno thans weer gesproken heeft, dragen er toe bij, dat de Amerikanen meer begrip krijgen voor de Nederland se zienswijze. Het inzicht in de Verenigde Sta ten is groeiende, dat Nieuw-Guinea voor de Indonesiërs een leuze is ge worden om de aandacht af tc- leiden van dringender binnenlandse pro blemen. De vrees bestaat daarenboven, dat de Indonesische ambities ra een eventuele bezetting van Nieuw-Gui nea niet verzadigd zullen zijn. „Wat zullen de Indonesiërs daarna weer eisen?", vraagt men te Washington. NEDERLANDSE MEESTERS GESTOLEN. Uit Holmbury House in Surrey, de woning van mevrouw Marie Clotilde Guinness, millionairsweduwe van de bierbrouwerijmagnaat wijlen Arthur Guinness, zijn zes schilderstukken van oude meesters gestolen, waar van vijf van Nederlandse meesters. De kostbaarste zijn „Hollands inte rieur" van Gabriël Metsu en „Een spelletje tric-trac" van Adriaan van Ostade. De doeken, alle klein van formaat, zijn uit de lijst gesneden en kunnen gemakkelijk in een pakje zijn meegenomen. De dieven kwamen Maandagnacht het huis binnen en de diefstal werd Dinsdagmorgen ont dekt. De totale waarde wordt op ruim 90.000 gulden geschat. WAAR KAN IK EEN NIJLPAARD KOPEN? Gistermiddag is van het vliegveld Ypenburg af een niet gebruikelijke last door de lucht naar Engeland vervoerd. Het was n.l. een klein nijl paard, dat in het voorjaar v.an 1949 in diergaarde Blij dorp is geboren en thans circa 400 kilogram weegt. Het nijlpaard is bestemd voor de heer Chipperfield, wonende in Southamp ton. De heer Chipperfield is er ne enige tijd zoeken pas in geslaagd het nijlpaardje te kopen. Het schijnt ta melijk moeilijk te zijn om een derge lijke koop te sluiten. Tenslotte kwam hij in diergaarde Blij dorp te Rotterdam terecht, waar men aan zijn wensen kon voldoen, nadat hij nog persoonlijk in de diergaarde was geweest. De Westduitse politie Besluiten der W.Duitse premiers De premiers van de elf West-Duit se deelstaten zijn te Koenigstein (Taunus) bijeengekomen. Zij hebben besloten in te gaan op het verzoek van de Bondsregering inzake de re' organisatie van de politie. De pre miers hebben besloten: 1. de 10.000 man van de mobiele politie, waarvan de oprichting door de hoge geallieerde commissie is toe gestaan voor noodgevallen, ter be schikking te stellen van de federale minister van binnenlandse zaken. 3. De organisatie van de politie in de deelstaten te hervormen en de bevoegdheden van de ministers van binnenlandse zaken in de deelstaten uit te breiden. 4. De nodige maatregelen te ne men, opdat de politie van een land ter beschikking zou kunnen worden gesteld van een ander land waai een dergelijke maatregel noodzakelijk zou blijken. DE ISOLATIE VAN MGR BERAN. Vernomen wordt, dat het perso neel van het aartsbisdom Praag ver leden week in zijn geheel werd ont slagen door de centrale dienst voor de erediensten en vervangen door nieuw personeel. Ingevolge deze maa-regel is mgr. Beran thans vol ledig afgezonderd. De centrale dienst voor cjpdiensten hoeft voorts een ge detailleerde inventaris doen opma ken van alle voorwerpen, die zich in he aartsbisschoppelijk paleis bevin den. BOEDAPEST MELDT OVEREENKOMST MET EPISCOPAAT. In een communiqué van de Hon gaarse regering is medegedeeld, dat er met de Katholieke Kerk Woens dag een overeenkomst tot stand zou zijn gekomen na onderhandelingen, die acht weken hebben geduurd. Deze bekendmaking door de Hon gaarse regering is in Vaticaankrin- gen met de grootste terughoudend heid ontvangen. Men verklaart er niets van te weten. Kobalt toch voordeliger In plaats van radium Prof. William Mj^rs uit Columbus in de Amerikaanse staat Ohio, een Oer Amerikaanse radiologen die on der meer de atoomproeven op Biki ni hebben bijgewoond, en dezer da gen een bezoek aan ons land hebben gebracht, heeft iets verteld over de nieuwe methode van kankerbestrij dmg. Men heeft een holle plasticdraad vervaardigd, waarin zich op bepaal de afstanden stukjes kobalt bevin den, welke van elkander zijn ge scheiden door staafjes aluminium Het kobalt is radio-actief gemaakt. De plasticdraad wordt in de tumor genaaid en de uitwerking daarop verschilt vrijwel niet van een ra- diumbehandeling. Deze methode is wel veel goedkoper. Prof. dr. ir. F. A. Heyn van het in stituut voor kernphysisch onderzoek te Amsterdam, heeft meegedeeld, dat er z.i. geen twijfel aan bestaat, dat kobalt radium volledig zal verdrin gen. In Nederland staat men op het punt ook met deze stof te gaan v ken. Radiotoestellen en ballonnetjes Meer dan 50.000 speciaal gebouw de Amerikaanse radiotoestellen zul len binnenkort via allerlei geheime kanalen hun weg vinden naar de Oost-Europese landen achter het „IJzeren Gordijn".Zij zullen dienen om het nieuws van de „Stem van Amerika" te verbreiden, ruimer in gang in de communistische landen te doen vinden. De toestellen zijn be stemd voor speciale „contact-perso nen", die het nieuws mondeling ver der moeten verspreiden. Deze nieuwste zet van de V. S. op het propagandaschaakbord werd gis teren te Washington onthuld door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij vertelden, dat in totaal 200.000 radio's (kostprijs 15 dollar per stuk) naar de „kritieke gebieden" van de wereld zullen worden gezonden. Het Huis van Afgevaardigden heeft reeds een wet goedgekeurd, waarbij 2.860.000 dollar voor de aankoop en distributie van de radio-apparaten beschikbaar wordt gesteld. Intussen is deze „radio-distributie" niet de enige propaganda van de V.S. achter het „IJzeren Gordijn". Reeds enige tijd voert de Westenwind klei ne ballonnetjes met de boodschap van het Europese herstelprogram tot diep in Oost-Europa. In Denemarken en West-Duitsland zijn de laatste maanden 100.000 van deze ballonnetjes de lucht ingegaan. SURINAAMSE SINAASAPPELEN WEINIG IN TREK In het veilingslokaal van de Cen trale Markthallen te Amsterdam heeft zich gistermiddag een sinaas appel-drama afgespeeld. Op een par tij van 4041 kisten Surinaamse si- raasappels en 100 kisten Surinaamse grapefruit was, ondanks het harts tochtelijk betoog van de importeur veilingmeester, de heer G. J. Nooij, geen lonend bod te krijgen, zodat hij noodgedwongen alle partijen heeft opgehouden. Er waren van de 784 leden van de Zuidvruchtenbond („Frubo"), die al leen gerechtigd zijn tot het doen'van aankopen van zuidvruchten op vei lingen slechts een luttel aantal leden aanwezig, ondanks de grootscheepse reclame, die voor de veiling was ge maakt. Op de. galerij daarentegen verdrongen zich de kleinere kooplie den, niet-leden, die hoopten, dat bij mislukken van de veiling, partijen uit de hand zouden worden verkocht, hetgeen niet is geschied. Vandaag zullen dezelfde partijen :n de Leldiaven te Rotterdam (Vier- havenstraat) opnieuw worden ge- veid, naar de importeur hoopt met meer succes. PHILIPS MAAKT ULTRA LICHTE TOONOPNEMERS. Het bezwaar dat vele muziekliefhebbers tegen een gramofoon aanvoeren, is het hinder lijke naaldgeruis, dat door de druk van de toonopnemer op de gramo- foonplaat ontstaat. Na langdurige proefnemingen is Philips er in geslaagd een uiterst lichte krisstaltoonopnemer te ver vaardigen, waardoor het naaldgeruis tot het verleden is gaan behoren. Het gewicht van deze nieuwe toonopnemer is gelijk aan dat van een brief! De naalddruk is terugge bracht tot 7 gram. De slijtage van platen wordt zodoende tot een mini mum beperkt en bovendien is de geluidsweergave buitengewoon zui ver en natuurgetrouw. Ook aan het wisselen van naalden is een einde gekomen. De nieuwe toonopnemer is voorzien van een scherp geslepen, uiterst harde saffiernaald. Op de Jaarbeurs, die binnenkort te Utrecht zal worden gehouden, zal de nieuwe Philips-vinding te bewon deren zijn. Ko-Heitje... God gebruikt vaak de ziekenkamer als een donkere kamer, waarin Hjj de beelden, door Zijn licht in de ziel gedrukt, ontwikkelt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1