Australië en de kwestie Nieuw-Guinea JfCavte ty&cjawit In Indonesië nesië 5)e Man WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1950 1 EIDSE COURANT PAGINA 2 Minister Spender ontkent enig recht van Indonesië f^E AUSTRALISCHE MINISTER van Buitenl. Zaken, Percy Spender, die thans in ons land vertoeft, heeft na zijn besprekingen met mi nister-president dr. W. Drees en de ministers Stikker en van Maarse- veen, een verklaring inzake Nederlands Nieuw Guinea afgelegd. Hij deelde mee, dat de Australische regering niet in overweging neemt, dat Indonesië enig geldig recht heeft op Nederlands Nieuw-Guinea, welks toekomst van hoogst vitaal belang is voor het Australische volk. Namens de Australische regering heeft hij, tijdens zijn bezoek aan ons land, dit standpunt aan de Nederlandse regering kenbaar gemaakt. De Hoge Commissaris van Indonesië heeft hem ontmoet en de heer Spender heeft aan de heer Roem ditzelfde standpunt meegedeeld. „Het is gepast, dat dit gedaan werd, daar Australië in de discussies tussen Nederland en Indonesië geen deelgenoot zal zijn. Daarom is het belangrijk, dat wij in dit stadium ons standpunt aan de wereld zowel als aan de beide partijen dezer confe rentie duidelijk maken. Geheel Nieuw Guinea, met inbe grip van Nederlands Nieuw Guinea, is in geen enkel opzicht geografisch een deel van Indonesië. Als het tot een speciaal geografisch gebied be hoort, dan behoort het tot dat deel van de wereld, dat men vrijwel kan beschrijven als de Australische con tinentale groep." Minister Spender constateerde: 1. De bevolking van Nederlands] Nieuw Guinea is hetzelfde volk als in Australisch Nieuw Guinea en Australisch Papoea. 2. Daarom behoort het volk van geheel Nieuw Guinea tot één ras. 3. Het heeft nagenoeg dezelfde §raad van sociale ontwikkeling met ezelfde algemene ethnologische achtergrond, gewoonten en tradities. Diensvolgens vormt Nederlands Nieuw Guinea een integraal deel van Nieuw Guinea in zijn geheel. 4. Land en volk van Nieuw Gui nea zijn noch geografisch, noch vol gens ras een deel van Indonesië. 5. Het volk heeft geen rassenver- wantschap met de volkeren van In donesië. Minister Spender verklaarde ver volgens, dat de toekomst van het volk van Nieuw Guinea alleen zou moeten worden bepaald, om politiek zichzelf te zijn, hetgeen voor de eer ste jaren nog niet mogelijk is Naar de mening van de Australische re gering is er niets steekhoudends in enige eis, dat, daar Nederlands Nieuw Guinea vroeger deel uitmaak te van het koloniale bestuur van de Nederlandse regering, het na de jongste gebeurtenissen zou behoren tot de republiek Indonesië. EEN NEDERLANDSE VERKLARING. Van officiële Nederlandse zijde wordt „Ter voorkoming van bet ver der post vatten van onjuiste menin gen op dit punt", medegedeeld, dat „de Nederlandse regering nimmer beloofd heeft het geschil met be trekking tot Nederlands Nieuw- Guinea op te lossen buiten inmen ging van derden. Desbetreffende be richten zijn volkomen uit de lucht gegrepen". Deze verklaring werd gegeven naar aanleiding van een bewering van Indonesische zijde, dat het ge schil inzake N. Guinea niét voor de UNO mocht worden gebracht, daar de Nederlandse regering beloofd had, het geschil zonder inmenging van derden te zullen oplossen. VRIJDOM OP WEST-DUITSE IN VOERTARIEVEN AANZIENLIJK VERMINDERD Kortelings werd de invoering van een nieuwe zgn. „Zollbeguensti- gungsliste", de grotendeels agra rische producten omvattende lijst van uitzonderingen op het huidige West-Duitse invoertarief, aangekon digd. Deze lijst houdt verlaging* dan wel vrijdom op de normale tarieven in. Thans blijkt, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening mede, dat de nieuw voorgestelde lijst met ingang van 1 September 1950 van kracht wordt: Hoewel in tegenstelling tot het vcorstel de artikelen levende slacht- varkens, varkensvlees, bevroren rundvlees, reuzel en kippeneieren voorlopig nog vrij van invoerrecht zullen blijven, in verband met het hoge prijspeil op de wereldmarkt, be tekent de invoering van deze lijst een belemmering voor de invoer in West- Duitsland uit Nederland van bepaal de artikelen. De Duitse autoriteiten beogen de Duitse binnenlandse productie van deze artikelen te beschermen. De voornaamste artikelen, welke volgens de huidige „Zollbeguensti- gungsliste" vrij van invoerrecht wa ren en na 1 September met een aan tal D-marken per 100 kg zullen wor den belast, zijn: aardappelen (1,50), slachtrunderen (16), slachtschapen (23), vers rundvlees (45), vers en bevroren schapenvlees (33), spek niet perookt (20), gerookt spek (40). cvorst (60), gezouten haring per vat (9), kaas in kleinverpakking (30), gecondenseerde melk (40), vruchten- en groentenconserven (50), alsmede melk en room (40). TELEFOON-POSTEN LANGS DE GROTE WEGEN. Op 400 plaatsen langs de grote we ger. in ons land zal door de A. N W. B. een z.g. telefoon-post worden in gericht. Bij particulieren en Rode- Krujsposten zal daar gelegenheid zijn telefonisch technische, medische en geestelijke hulp in te roepen. De telefoon-posten zullen kenbaar zijn aan verkeersborden, die onlangs te Genève internationaal zijn vast gesteld. Dè borden hebben een wit vierkant in een blauwe rand, met in het midden de afbeelding van een telefoonhoorn. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal Dinsdag 12 September a.s. des namiddags te één uur in openbare vergadering bijeen komen, o.a. ter beraadslaging over wetsontwerp wijziging der Noodwet Ouderdomsvoorziening en het wets ontwerp tot vaststelling van de be groting van het Landbouw-Egalisatie- fonds voor het dienstjaar 1950. BESMET POLDERWATER NABIJ WAALWIJK. De epidemie van paratyphus, welke enige maanden in Waalwijk heeft geheerst, gaat afnemen. De uiterste hygiëne moet echter nog steeds in acht worden genomen. Het water in de buitenpolders van Waalwijk is besmet geraakt met kiemen van paratyphus. Het wordt daarom dringend afgeraden kinde ren daar te laten spelen of het wa ter uit de sloten voor welk doel dan ook te gebruiken. Men verwacht wel, dat de besmetting van het polderwater na de winter zal zijn verdwenen. BEURS: IETS LAGERE KOERSEN. Bracht Maandag de Scheepvaart markt nog wat leven in de brouwerij, gisteren waren alle hoeken stil en verlaten. Het enige wat de aandacht trok was de beleggingsmarkt, waar de conversielening 1947 L/4 punt lager opende op 97 1/8. De koers kwam hierdoor dichter te liggen bij die der investeringcertificaten, die ca. 97 noteerden. Het aanbod in de conversielening was niet groot en afkomstig van particulieren. De na derende le September, waarop een nieuwe tranche investeringscertifi caten verhandelbaar wordt, blijft een drukkende factor. Op de Industrie- markt daalden de koersen licht doch de verliezen bleven beperkt. De Scheepvaarthoek gaf een zelfde beeld te zien. De drukte der laatste weken op deze markt was geheel verdwenen De Indonesische sector was geheel in overeenstemming met de marktten- denz. De publieke belangstelling is zeer gering- Zondag 3 September a.s. wordt in het Canisiuscollege te Nijmegen een landdag gehouden van het Neder lands werkverband voor katholiek amateurtoneel. Een driejarig meisje te Assen delft heeft thuis in een onbewaakt ogenblik kans gezien enkele ster ke hoestpillen weg te nemen en op te eten. Het kind werd een poosje later onwel en is op doktersadvies naar een der ziekenhuizen van Zaandam overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. TOLGAARDER OMVER GEREDEN. Drie weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf legde de Politierechter te Utrecht Maandag op aan een 28- jarige verzekerings-inspecteur uit Blaricum, die in December van het vorig jaar de tolgaarder te Maarens- dijk met zijn motorrijwiel onderste boven reed, bij een poging om voor de zoveelste maal de tol zon der betaling te passeren. De Officier van Justitie had bij de behandeling van het geval in eerste instantie tegen de verdachte een maand gevangenisstraf geëist. In zijn pleidooi ontkende de verde diger van gedaagde, mr. Boor uit Amsterdam, de opzet va nzijn cliënt om de tolgaarder lichamelijk letsel toe te brengen. Zijn pleidooi om, ge let op de toekomst van de verdach te, een lichte straf aan de schuldi°' op te leggen, daar de betrokkene bij een zwaar vonnis gevaar liep zijn be trekking te verliezen, vermocht niet de roekeloze jongeman voor de ge vangenis te vrijwaren. Inbreker vief in slaap Een goede bekende van de Eindho- vense recherche, is Dinsdagmorgen op wel zeer verrassende wijze in handen van de politie gevallen. Het was de inbreker H. B., die in de nacht van Maandag op Dinsdag op twee verschillende plaatsen in de Gallileïstraat te Eindhoven zijn slag heeft trachten te slaan. Op No. 23 lukte dit hem nog vrij goed; hij kwam hier weg met 'n klein geldsbe drag, een regenjas, een vulpenhou der en nog wat kleinigheden. Op No. 11 echter moet de inspanning van het harde werken hem overmand hebben. Nadat hij al een aantal voor werpen naar buiten had gedragen, een doos kersenbonbons en een pak peperkoek had veorberd en zich ont fermd had over een deel van de siga retten van zijn ongewilde gastheer, is hijin slaap gevallen. Zo vond hem des morgens de dochter van de heer Br., die terstond haar vader waarschuwde,. De politie werd van" het geval in kennis gesteld en nog steeds in diep rust verzonken kon de niets vermoedende B. een kwartier later worden ingerekend. Kerk te Willemstad afgebrand Dc uit de jaren 15961609 date rende koepelkerk te Willemstad, het eerste kerkgebouw in ons land dat voor de Protestantse eredienst gebouwd werd, is gisteravond door brand totaal verwoest. Naar ver moed wordt is de oorzaak het on verantwoordelijk gebruik van een soldeerbout bij een kleine dakrepa ratie. De gehele inventaris, waarbij de fraai gebeeldhouwde preekstoel, schepen- en officiersbanken, orgel en lichtkroon, die alle, evenals de kerk zelf, op de monumentenlijst voorkwamen, ging verloren De scha de wordt op een millioen gulden ge schat. Ds brand brak gisterenmiddag om vijf uur uit op de bovenste zolder. Door de felle wind werd het vuur in weinige minuten aangewakkerd tot een niet te blussen vuurzee. Van de prachtige historische kerk zjjn alleen de omtrekmuren gespaard gebleven. De kerk werd in de oorlog lelijk beschadigd. Onlangs zijn de restau ratiewerkzaamheden, die twee jaar geduurd hebben, gereed gekomen. O.a. waren er nieuwe zeer fraaie glas- in-lood-ramen gekomen. Op 7 Sep tember a.s. zou de kerk officieel in gebruik worden genomen. Aan de goten moest echter nog een en ander gebeuren en de loodgieter, die met de desbetreffende werkzaamheden belast was, heeft gisteren nog aan de kerk gewerkt. Twee millioen woningen in Nederland 28 Pet. bewoond door eigenaars Mr. J. Bommer, adviseur aan het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft op het con gres voor huisvesting en stedebouw, dat te Amsterdam wordt gehouden, een overzicht gegeven van de verde ling der woonruimte in Nederland. 28 Procent der woningen wordt be woond door de eigenaar; 13.7 pet. is dienstwoning; de huurprijzen vormen 57.5 pet.; de woningbouwverenigin gen bezitten 9.2 pet.; weldadigheids instellingen 0.3 pet. en de gemeenten 3.3 pet. van alle woningen. Het totaal aantal woningen in Nederland be draagt 2.050.003. DE BRANDSTICHTER GING VRIJ UIT Een Poolse communist heeft ge probeerd het klooster van Tschensto- chau, waar de beroemde Zwarte Ma donna wordt vereerd, in brand te steken. Kinderen bemerkten de brand en waarschuwden de klooster lingen, die de dader vonden en aan de politie uitleverden. De man werd door de politie in vrijheid gesteld, doch de prior van het klooster met nog een andere pater werden enige dagen daarna gearresteerd, omdat zij hadden verklaard, dat zelfs de vernietiging van de devotiekapel de trouw, van het Poolse volk aan de Zwarte Madonna niet zou kunnen uitroeien. DIERENMISHANDELING OM AAN VLEES TE KOMEN. De politie te Doetinchem heeft D. W. B. en A. G. W. te Osseld wegens dierenmishandeling gearresteerd. De beide mannen hadden in beschon ken toestand een koe, die in de wei de liep en die toebehoorde aan de veehandelaar W., op gruwelijke wij ze gedood. Daarna hadden zij stuk ken vlees uit het lichaam gesneden. De vrouw van een kenis had het vlees voor hen gebraden. VORDERING TEGEN ZUID- NEDERLANDS TONEEL ONTZEGD Hedenmorgen deed de Haagse kan tonrechter uitspraak in een civiele vordering tegen de stichting het Zuid-Nederlandsch Toneel. Een aantal actrices en acteurs eiste van het Zuid-Nederlands Toneel scha devergoeding wegens naar hun me ning onrechtmatig gegeven ontslag- Zij beriepen zich op een contract, dat tot 1 September 1950 zou gelden. De Haagse kantonrechter heeft de ze vordering aan de eisers en eiseres sen ontzegd. BEDRIJFSMUZIEKFESTTVAL IN GORICHEM. Zaterdag en Zondag a.s. wordt er te Gorinchem een bedrijfsmuziekfes- tival georganiseerd, waaraan een aantal bedrijf smuziekkorpsen uit Nederland deelneemt. Als ontvangende vereniging treedt op De Vries Robbé fanfare van de constructiewerkplaatsen De Vries Robbé en Co. N V. Deelnemende corpsen zijn: de Philips-harmonie uit Eindhoven, de Bata-harmonie uit Best, de Sierkan-harmonie uit Den Haag, de muziekvereniging Armo- nia van de machinefabriek Stork uit Hengelo, de muziekvereniging Har- tog uit Oss, de harmonie van de Gel derse Tramwegen te Doetinchem. de harmoniekapel van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabrieken te Delft, Ben- dien's fanfare te Almelo en de Enka- harmonie te Nijmegen. HAAGSE RECHTBANK De verkeerde nachtwake De nachtwaker J. J. v. d. S. uit Leiden, hield een verkeerde nachtwake in de fabriek die hij moest bewaken. Hij pleegde er zelf allerlei diefstallen voor welk feit de Officier tegen hem acht maanden gevangenisstraf eiste met aftrek preventief. De rechtbank heeft verdachte conform die eis ver oordeeld. Diefstal De los-werkman N. v. d. W. uit Boskoop heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal, meermalen geple De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 1 jaar en 6 mnd. gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en met aftrek van preventief. BINNENLAND. Overleden is, op 67-jarige leef tijd, mr. J. A. de Visser, oud-minis ter van Justitie. In het deel van de Maastunnel te Rotterdam, bestem'd voor het auto verkeer, mogen voortaan geen fiet sen met hulpmotor meer rijden. Zij moeten gebruik maken van de tun nel voor fietsers. De landbouwersknecht S. te Vlagtwedde vond dezer dagen bij het rooien een gladde ring, die toebe hoorde aan de landbouwer B. te Om men. Deze had de ring daar 33 jaar geleden verloren. Op hetzelfde land werd een dag later wederom een trouwring gevonden. Deze werd 2 jaar geleden verloren door mej. K. te Vlagtwedde. De aartsbisschop heeft met in gang van 27 Augustus een nieuwe parochie opgericht te Zeist onder de titel van de H. Familie. Hoewel de Dienst der Zuider zeewerken er steeds naar heeft ge streefd de gehele droogmaking van de Oosterpolder van Kampen uit te regelen, hebben de aannemers thans Harderwijk als centrum gekozen, oir/dat deze plaats midden in het land ligt. De 53-jarige houwer Oldenburg uit Brunssum geraakte tijdens werk zaamheden op de 636 verdieping van de staatsmijn Hendrik met zijn hoofd beklemd tussen een plaat en de rem hefboom van de liftkooi. De man was onmiddellijk dood. Op initiatief van de A.P.Z.V., de landelijke stichting tot activering van protestantse ziekenverpleging is een stichting in het leven geroepen, met het doel te komen tot oprichting van een ziekenhuis te Heerlen en een verpleeghuis met polikliniek te Geleen. BUITENLAND. Te Pretoria is bekend gemaakt dat in 1949 door wilde dieren 300.000 schapen en 5000 stuks rundvee zijn gedood in de Unie van Zuid-Afrika- Door ziekte en droogte stierven 855.000 runderen en 2.300.000 scha pen. Volgens radio-Moskou zal door een nieuwe stuwdam te Koeibisjef het peil van de Woiga zodanig ver hoogd worden, dat de rivier voor zee schepen bevaarbaar is. Door de dam zal ook een der grootste meren ter wereld worden gevormd. Het zal 480 km. lang en 38 km breed worden. Uitgehongerde wolven hebben schaapskudden in de bergen van Fro- sinone slechts 50 km. van Rome ver wijderd. aangevallen. In het gebied van Segni zijn 45 schapen, vijf geiten en een paard door wolven wegge sleept. De boeren hebben wolvenjach ten georganiseerd. Van 2 tot 10 September zal de Katholieke Arbeidersjeugd (K. A- J.) te Brussel haar 25-jarig bestaan vie ren. De K. A. J.. die in 1925 met goedkeuring van kardinaal Mercier werd gesticht, telt thans 2400 plaat selijke afdelingen met een totaal van 70.000 leden. Meer dan 4000 afge vaardigden uiti 50 landen zullen aan het jubileumcongres* deel nemen. De vader van Thassoula Peta- koghiorghis, het op Kreta „ontvoer de'* meisje, heeft vandaag verklaard dat hij bereid is „zijn dochter op te offeren om bloedvergieten te voor komen" Duitsland wordt opnieuw be wapend; althans de Duitsers, die met grote geldbedragen moe ten omgaan, zoals bank-em- ployé's. De geallieerde hoge com missie heeft toegestaan, dat zij vuur wapens mogen dragen. De brand in het Zuid-Mora vische oliegebied is wel minder he vig geworden, maar in omvang toe genomen. De brand woedt reeds tien dagen. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn weer 8 leden van de Oost-Duitse „volkspolitië" naar West-Berlijn gevlucht. De vrijheid is niet voor ieder een, die haar verkiest, weggelegd. Daarom heeft de Siciliaanse politie 17 personen gearresteerd, die valse paspoorten voor Amerika verkoch ten aan bandieten en ontslagen ver oordeelden. Ook zes communisten te Ham burg, die zich de vrijheid veroorloofd hadden om communistische aanplak biljetten aan te plakken, verspeelden vrijheid doordat zij veroordeeld wer den tot gevangenisstraffen van 3 tot 6 maanden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZUIDELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met la ter voornamelijk in de Weste lijke helft van het land plaatse lijk enige regen. Zwakke tot ma tige naar Zuidelijke richtingen krimpend wind. Dezelde of iets hogere temperaturen dan van- Stk. II ADRIAAN BOCXE, Langeraar, viert heden zijn eerste Indische ver jaardag te Djakarta. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram 10.00 Morgenwijding. 10.15 Dansor- kest 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Residentie-orkest. 12.00 „De uilen -van Athene," causerie. 12.15 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spi onnetje." 12.38 Accordeon en orgel 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 13:45 „U kunt het geloven of niet." 13.50 Gram. 14.05 Radio-Philharmo- nisch Orkest. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuit zending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Groninger orkestver eniging en operettekoor. 20.0024.00 Nationaal programma t. g. v. de ver jaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina. 20.00 Nieuws. 20.05 Toe spraak. 20.15 Promenade orkest en klein koor. 20.45 „Zeventig jaren," klankbeeld. 21.30 Nederlandse lied jes. 22.00 „Moeder van ons volk',' toespraak. 22.15 Radio Philharmo- nisch Orkest en groot koor. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM fl 298 M. 7.00—10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.3012.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Kamermu ziek. 14.00 Promenadeorkest en so listen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Volksmelodieën. 18.00 Gram. 18.15 „Land en tuin bouw," causerie. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Voor postzegelverzamelaars. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.0024.00 Nationaal programma t. g. v. de ver jaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina. 20.00 Nieuws. 20.05 Toe spraak. 20.15 Promenade-orkest en klein koor.. 20.45 „Zeventig jaren," klankbeeld. 21.30 „Moeder van ons volk," toespraak. 21.45 Gram. 21.49 „Het pad der vrijheid, pad der wil dernis," hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 46) Na het middagmaal te hebben ge bruikt, ging hij naar zijn particu liere, woning, liet een bad gereed maken en voorzag zich van een voorraad ondergoed en andere din gen, die hij naar Grauenegg wilde meenemen. Zijn er brieven voor mij geko men? vroeg hij aan zijn huishoud ster Kata. Zij was nog altijd boos op haar meester, en wierp hem brutaal 'n verzegelde brief en een telegram toe. Erg beleefd en vriendelijk van je Kata. Ik acht mij waarlijk ge lukkig, een zo fijn beschaafde en tactvolle dame onder mijn nederig dak te mogen herbergenWan neer is dat telegram gekomen? Een half uur geleden. Waarom heb je het mij niet onmiddellijk gegeven? Mijnheer was in bad. O zo. Nou dankje. Hempel opende eerst de brief. Kata wierp hem een giftige blik toe en verdween. De brief bevatte het door hem aangevraagd ontslag uit de dienst der criminele justitie. Met een zucht van verlichting legde Hempel de enveloppe met zijn inhoud ter zijde. Hè, hè, de boeien waren ver broken; nu kon hij naar hartelust arbeiden in een sfeer van volle vrijheid! Maar onmiddellijk daarop betrok zijn gezicht. Hij had 't telegram ge opend. Het was van Kochstein en hij las alleen deze laconieke woor den: „Zo juist aangekomen. Onze man niet meer in het ziekenhuis. Wat moet ik doen? Antwoord Hotel Bauer. Kockstein. Hempel was woedend. Dus weer niets! Toen bracht hy onmiddellijk het volgende antwoord op papier; „Onmiddellijk naar Napels. Sein mij ten spoedigste verdere medede lingen particulier adres. Hempel. Kata! Haar niet bijster sympathiek ge zicht verscheen een minuut later in de deuropening. Meneer? Breng dit telegram onmiddel lijk naar het dichtsbijgelegen kan toor. Over een half uur ben ik weg. Hier heb je nog een briefje, dat voor jou is bestemd; lees het mij voor. Kata spelde bijna: „Albert Muller, tuiniersknecht op het kasteel Grauenegg, Post Gru- nau bij Wildon." Goed. Je kent Max Birnstigl, die al dikwijls boodschappen voor mij heeft gedaan? Ja, de jongen van de groente vrouw hier tegenover. Opgelet nu! Als er een tele gram of brief voor mij aankomt, tel je tot vijf. Bij vijf moet je al aan de overkant van de straat zijn en Max het telegram met dit briefje ter hand gesteld heb ben. Al het andere zal ik met de jongen zelf bespreken. Heb je mij begrepen, Kata? Ja, meneer. Kata, het is een zaak van groot gewicht, en ik weet. dat ik al ben je nou nog zo lief op jou kan rekenen. Niet waar? Over Kata's bruin gezicht gleed iets, dat op voldoening leek. Binnen vier tellen ben ik bij de jongen, verklaarde zij zó ener giek, dat er geen twijfel mogelijk was. Hempel knikte voldaan. Best, Kata, zei hij. Ik weet. dat ik op jou kan vertrouwen. En doe nu maar gauw de boodschap. Toen Kate het huis verliet, om naar het telegraafkantoor te gaan, straa/jie haar gezicht! „Ik weet dat ik op jou kan ver trouwen." Dat woord van meneer was haar, trots haar grimmigheid, duizend gulden waard. 't Was vier uur, toen Silas Hem pel de voordeur van het huis ach ter zich sloot. Hij had 'n grote doos sigaretten gekocht, zich geschoren zijn van nature blond haar nog eens diep-zwart geverfd. Hij keek weer opgeruimd, was weer helemaal de sympathieke Albert Muller. In het voorbijgaan wenkte hij Max Birnstigl; hij fluisterde even tjes met de jongen, die 'n slim ge zicht zette, en beloofde, zich stipt aan de hem gegeven instructies te zullen houden. Vervolgens begaf Hempel zich naar het huis van de majoor, in de Leonhardstraat. Ditmaal was me vrouw von Grauenstein thuis maar in de beginne wilde zij niet gelo ven, dat de jonge kerel, die zij vóór zich had, niet alleen de heer Theobald Gundling, maar ook de beroemde detective Hempel was. Eindelijk liet zij zich overtuigen en ging de bezoeker vóór naar bo ven, waar men veilig was voor eventuele nieuwsgierigheid van vrouw Berner. 't Onderhoud duurde ruim twee uren en werd levendig, maar met gedempte stemmen gevoerd. Toen Silas Hempel eindelijk op de pendule keek, opsprong en snel afscheid nam, 't was hoog tijd, wilde hij de avondtrein nog halen, lag een trek van tevredenheid op zijn gezicht. Wat de gravin hem in het diepste geheim had toevertrouwd, kon wel iswaar de leemte in zijn ónderzoek niet geheel aanvullen, maar bracht hem niettemin tot de overtuiging, dat zijn redenering juist was. Alleen de „man in 't grijs" ont brak nog als schakel in de ketting, die geheimzinnige persoon, die naar het scheen van de andere kant der wereld was gekomen, om een onschuldige te vermoorden en een schuldige te vonnissenom beweegredenen, die voorlopig een raadsel bleven. De man, die mevrouw Backer's papieren in zijn bezit moest hebben en daarmee de sleutel tot alle com binatiesdie geen waarde had den zolang men geen bewijzen voor haar juistheid kon aanvoeren. En hier lag het enig punt, dat ook voor Silas Hempel in het duis ter bleef gehuld. Waarom had die man de wedu we Walker veriyoord? Welk'belang kon hij erbij hebben, dat haar ge heim ook na haar dood bleef be waard? En wat had hem de majo raatsheer van Grauenegg, die hij eveneens uit de weg had geruimd, misdaan? En wie was zijn geheim zinnige medeplichtige, welke nie mand gezien had en wiens bestaan enkel door een paar voetstappen bewezen werd? Hempel, die alleen in een coupé tweede klasse gezeten was, liet het hoofd in de handen rusten en sloot de ogen, om beter te kunnen na denken; „Kan ik mij vergissen? Is mij nog een omstandigheid, die licht in de zaak kon brengen, misschien ontsnapt? In het begin dacht ik, dat de kennis van het geheim van de dode voor mij alles, wat betrekking heeft op de moord, zou onthullen. (Wordt vervolgd/

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2