NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN LISSE STICHTING R. K. SCHOOL VOOR B. L. O. Om verschillende redenen bleek het nodig, dat met de gemeentebe sturen van Hillegom en Sassenheim nader overleg werd gepleegd inzake de stichting van de R. K. School voor buitengewoon lager onderwijs. Allerlei omstandigheden hebben er toe medegewerkt, dat B. en W. de raad thans voorstellen te beslui ten: a tot het aangaan van de ver eenvoudigde gemeenschappelijke re- vel ing, waarin thans nog slechts be palingen zullen worden -opgenomen omtrent de samenstelling van de commissie enz., alsmede inzake de verrekening van de stichtings- ën vervoerskosten: b van gemeentewege de betreffende school te bouwen overeenkomstig het goedgekeurd plan. het gebouw aan het schoolbe stuur in bruikleen te geven en bij Gedeputeerde Staten een provinciale subsidie in de stichtingskosten aan te vragen; c. van de'heer J. W. A. Lefeber de nodige grond aan te ko pen. op voorwaarde dat de aankoop- kosten ten volle on de stichtingskos ten van de school kunnen worden ge boekt. en d. voor het stichten van de school, de grondaankoop enz een crediet te openen van 190.00. DE BRUG OVER DE HAVEN. De aanbesteding van de nieuwe brug/ over de Haven heeft plaats gehad en de inschrijfsom was belang rijk hoger dan de begroting. Gebleken is evenwel na enige Droefboringen dat de bodemgesteld heid van de grond, deze zware brug niet zal kunnen dragen zonder aan beide zijden van de brug een 9 meter lang en 22 meter breed betonfunde- ringsoDpervlak van pl.m. 200 meter te maken. De kosten hiervan zijn aan zienlijk Indien achteraf verzakking zou optreden, zal de schade niet te voorzien zijn. zodat B. en W. voor stellen om tot uitvoering van dit werk over te gaan. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag. 29 Aug. a.s. des avonds om 8 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel inzake aankoop van enkele percelen grond te Half weg: voorstel inzake aankoop en verkoop van perceel Here weg no 122; voorstel inzake aankoop van perceel Hereweg 131: voorstel inzake verbe tering van de riolering aan de Ca- tha^ijnelaan in verband met bouw kampioen K. Vergeer Bereftse Rui ters Bodegraven. van een transformatorstation aan de Engel: nadere bespreking van het plan voor de bouw van een brug over de Haven; aanleg waterleiding bui zen in de z.g n. Randweg; en het plan tot stichting van een R. K. School voor B. L. O. Aankopen percelen Hereweg. Ter oplossing van de verkeersmoei lijkheden oj) de hoek van Hereweg- Veldhorststraat stellen burg. en wet houders de raad voor om het pen ceel Hereweg no. 122 aan te kopen. De gelegenheid daartoe is thans aan wezig nu de heer Verwoerd zijn drukkerijbedrijf gaat liquideren en samenwerkt met de N.V Drukkerij Imperator, waarvan hij mede-direc teur is geworden. Tevens zijn onderhandelingen aan geknoopt om de niet benodigde grond met de drukkerij wederom te ver kopen aan gegadigden en dit is vol komen tot een goed resultaat geko men. Burg. en Weth. zijn, alhoewel de gemeente een financieel offer zal hebben te brengen van ongeveer 5.250.met deze aan- en verkoop tevreden omdat hierdoor een van de moeilijkste verkeerspunten aanzien lijk wordt verbeterd. Voorts stellen burg. en weth. de raad voor om het perceel Hereweg no. 131 van de heer J. N. van der Splin ter aan te kopen, omdat zich daartoe thans de gelegenheid voordeed De aankoop hiervan geschiedt, omdat het gewenst is over een bouwterrein langs de Hereweg te beschikken en omdat het pand bouwvallig is en ge sloopt behoord te worden. Bouw transformatorstation. De N V- Electriciteitsbedrijf H. L. S. moet dringend in het buurtschap ,,de Engel" de beschikking hebben over een perceeltje g-rond voor de bouw van een transformatorstation. Hiertoe heeft zij de medewerking ingeroepen van de gemeente Lisse, en door haar bemiddeling een strook je grond verkregen van de heer G. Bemelman op de hoek Catharijnelaan Hereweg, mits de gemeente als te- genprestaie zijn aldaar staande hui zen aan het gemeenteriool aansluit. De kosten hiervan bedragen onge veer 1150.hetgeen per M2. uit gedrukt een- abnormaal hoog bedrag uitmaakt. Aangezien hier evenwel een twee ledig doel wordt beoogd, nl. bedoelde hoek enigszins op te knappen en de N. V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. een strookje grond voor de bouw van het transformatorhuisje te bezorgen, menen B. en W. te Raad te moeten adviseren hiertoe te besluiten. HOOGMAUtt INSTALLATIE PASTOOR C. H. OLSTHOORN. Zondagavond heeft Deken A. Ho- mulle de nieuwbenoemde pastoor van de parochie O. L. Vr. Geboorte ge- installeerd. Nadat de Deken de be noemingsbrief had voorgelezen en door het koor het Veni Creator was gezongen, legde Pastoor Olsthoorn, geknield aan de voet van het altaar de eed af van gehoorzaamheid, eer bied en eerbetoon. Daarna gaf de Deken de sleutels van de kerk, het missaal en de priestergewaden over, om de pastoor vervolgens in het be zit te stellen van preekstoel, biecht stoel, doopvont en sacristie. De De ken hield een predikatie, waarin hij de dood van pastoor van Schaik, wel ke ons nog zo vers in het geheugen ligt, memoreerde. „Die priester was ook naar hier gekomen om U als een vroom man voor te gaan. Slechts kor te tijd was hem hier gegeven, want reeds thans moest hij rekenschap ge ven van zijn rentmeesterschap. Daartoe was hij echter voorbereid. De plotselinge dood was sprekender dan de treffendste predikatie. Weest ook gij bereid. Hij is heengegaan, doch gij zult voor hem bidden. Voor U staat thans een nieuwe herder, die de woorden van de Zaligmaker ,,Ego sum pastor bonus", „Ik ben de goede herder" in toeoasring zal brengen. Hij zal voortaan Uw herder zijn, Uw kin deren op de drempel des levens ont vangen, afwassen met het water des levens, tot kinderen van God en erf genamen des hemels maken, ze voor bereiden tot de eerste H. Communie en eerste Biecht. In de dagen van storm zal hij er staan met zijn hulp en steun. Hij zal de huisgezinnen be zoeken om de richting aan te geven, de zieken zal hij troosten en opbeu ren als een goede herder. Aan het sterfbed zal zijn woord de weg naar de hemel lichter maken. Als de ziel is opgegaan ten oordeel en het lichaam is afgelegd, zal hij God nog vragen dat zij moge geraken in het Eeuwige licht. Hij zal zich geheel ge- van voor Uw geluk en Uw welzijn. Hierom .SoV' it +e antwoorden door Uw dankbaarheid te tonen en Uw vertrouwen te schenken. Uw liefde zal gekend worden uit uw volgzaam heid. Bovenal geef hem uw gebed, r>~> uw herder een goed rentmeester doen zijn." BOSKOOP Dliploma-zwemmen. Zaterdag middag vond het jaarlijkse afzwem men plaats in het Zuiderbad. Niet minder dan 154 deelnemers versche nen aan de start De jongste was 7 jaar, de oudste 24 jaar. Het resultaat was: Diploma A: geslaagd 27 jon gens, afgewezen 6; geslaagd 46 meis jes, afgewezen 8. Diploma B: ge slaagd 18 jongens, afgewezen 2; ge slaagd 34 meisjes, afgewezen 4. Di ploma C: geslaagd 2 jongens, afge wezen 3. Diploma D: geslaagd 1 jon gen. afgewezen 0; geslaagd 3 meis-' jes, afgewezen 0. G. D. S. Gisteren werd door G. D. S. met twee elftallen deelgeno men aan de seriewedstrijden welke georganiseerd waren door W S. E. te Waddinxveen. Hoewel beide elf tallen hun wedstrijden verloren is het resultaat niet onbevredigend ge weest. In verband met verschillende omstandigheden, kon G D. S. name lijk niet haar eerste elftal, zoals dit in de door haar georganiseerde ne derlaagwedstrijden was samenge steld, in het veld brengen en moest een combinatie worden opgesteld. De ze verloor met 10 van R.V.C. uit Reeuwijk. Het derde elftal waarin ook al spelers van een lager elftal waren opgesteld, kon het evenmin tot een overwinning brengen en ver loor in een aantrekkelijke wedstrijd van Boskoop IV met 32. LANGERAAR OPRICHTING RAYON DE VEEN- STREEK VOOR HANDBAL MEISJES Na afloop der propaganda-wed- strijden werd er in het parochiehuis een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een organisatie die de handbalsport in de Veen- streek zal omvatten. De vergadering was bijeengeroepen door de Dioc. Haarl. Handbalbond. De heei Mil ten burg leidde de vergadering in met een welkomstwoord. Aanwezig waren de afgevaardigden van de sportver. uit Langeraar, Roelof- arendsveen en Nieuwveen, alsook kap. Saers uit Langeraar, kap. Berk hout uit R.A.Veen en kap. v. Adri- chern uit Nieuwveen. De opkomst was wel niet rooskleurig, maar als deze plaatsen als begin in organisa torisch verband verder gaan werken dan zal de uitgroei zeker volgen. Al- tior kreeg nog een extra dankwoord je voor het tot nu toe verrichte werk. Voor de afdelingen, welke nog niet geheel met de organisatie vertrouwd waren gaf spr. een uit eenzetting over doel en werkwijze der op te richten vereniging. Spr. behandelde de aangelegenheid niet zozeer van de technische kant, doch financiële kwesties en de vorm van de organisatie kwamen meer ter sprake. De bedoeling is dat in het district Leiden een drietal sec ties komen waarvan de Veenstreek er een is. De terreinmoeilijkheden, de lei ding, de omleiding van scheidsrech ters enz. zijn nog zaken, die ernstig overwogen dienen te worden. In klei nere plaatsen verdient aanbeveling slechts één sportvereniging te heb ben met verschillende afdelingen. Deze afd. ieder een eigen -bestuur, daarboven een Centraal Bestuur. Be treffende terreinmoeilijkheden zal het veelal mogelijk zijn met de L. VB. tot een regeling te komen. De heer Kriek, lid van de Dioc. techni sche Comm., zal hierbij ook gaarne medewerking verlenen. Aan 't ein de van deze besprekingen besloot men tot benoeming van een voorlo pig bestuur. In deze z.g. Veenstreek- handbal-Commissie zullen zitting ne men de heer Tb. Hiidra en mei. Ger- da Otto, beiden Langeraar, de he ren A. J. v. Dam en C. Hoogervorst, beiden Nieuwveen en de dames Nel Stockman en Barry Hoogenboom, beiden Roelof aren dsveen. Als zeven de lid wordt hieraan toegevoegd de heer Kriek, die tevens in de techni sche zaken zal adviseren. Tot voor lopige voorz. is benoemd de heer Th. Hijdra. Deze Commissie zal de pro paganda ter hand nemen, de boven genoemde moeilijkheden bestuderen, alsmede de wedstrijdmogelijkheden en eigen competitie bezien. Er is weer een belangrijke stap gezet ter verbe tering der sportbeoefening van meis jes in Kath. verband in deze streek. Oranjefeesten De Oranjevereni ging „Juliana" heeft met een twee daags feest de jaarlijkse Oranje fees telijkheden gevierd. De eerste dag was meer bijzonder voor de kinde ren bestemd. Reeds om negen uur zag men de jeugd, getooid met orat- je strikken en sjerpen, naar de de speelplaats der R.K. School trek ken, vanwaar om 10 uur de optocht met luchtballons voor de schoolkin deren zou vertrekken. Door een vriendelijk zonnetje werd het geheel een kleurenschouwspel fris en vro lijk. In optocht begaf men zich nu begeleid door pittige marsmuziek naar het feestterrein. Hier aangeko men werden de kinderen getrac- teerd en kregen zij ook gelegenheid gratis gebruik te maken van diverse vermakelijkheden. De kinderen die deel wilde nemen aan de ballonwed strijd lieten hier hun ballon de lucht ingaan. 's Middags werden verschillende kinderspelen gehouden' nvet de vol gende uitslag. Balletje lopen voor meisjes va>n 1014 jaar: Greet Hoo gervorst le pr.; Riet v. d. J-agt 2e pr.; Ali Hoogervorst 3e pr.; Jansje v. Vliet 4e pr. Zaklopen voor jongens van 10—14 jaar A. Pieterse le pr.; W'. v. Smoojenburg 2e pr.; J. de Jong 3e pr.; C. Lek 4e pr. Kardhoe- pelen voor meisjes van 510 jaar: T. v. Emmerik le pr. Tonnie Boere 2e pr.; Toos v. d. Boogaard 3e pr.; Lida v. d. Boogaard 4e pr. Hardlopen voor jnogens 510 jaar: G. v. Lam meren le pr.; J. Hoogervorst 2e pr.; L. Hoogervorst 3e pr.; Fr. Sassen 4e pr. De tweede dag begon met mooi weer in de voormiddag maar later op de dag is door de enorme regen val welke de overtrekkende on weersbuien vergezelde de feestvie ring goeddeels mislukt. De volks spelen konden ni-_t doorgaan omdat het terrein onbegaanbaar was en veranderd in een modderpoel, Te 10 uur 's morgens was er een wedstrijd in hardrijden paard onder de man. De uitslag hiervan was: J. Visser, Leimuiden le pr.: N. de Jong Aals meer 2e pr.; W. Oostdam', Langeraar 3e pr. 's Middags om 2 uur was er een wilerwedstrijd voor amateurs op gewone fietsen. De race ging over 2 ronden en vooral in de sprint werd er fel gestreden. De uitslag v/as de Graaf le pr.; Geelgoed 2e pr. B. v. Beek 3e pr.; Tergelijkertijd was er een wed strijd in hardrijden op de gewone fiets voor inwoners van Ter Aar over een ronde, hiervan was de uit slag W. Vermeulen le pr.; J. de Jong 2e pr.; J. Ho'ogendoorn 3e pr. Onder deze wedstrijd was er nog een aardige onverwachte attractie in vorm van een pelton gecostu- meerde wegrenners. De renners in verschillende dwaze en lachwek kende creatie's vormden een leuke afwisseling. Als reeds vermeld moesten door de zeer slechte weers omstandigheden de volksspelen wor den afgelast. Vele feestgangers za gen we 's avonds op klompen of laarzen baggeren od het feestterrein Men had nog pret in deze ongewone wijze van feestvieren maar eigenlijk was het toch een mislukte middag en avond. Sportver. „Altior". In het kader der propaganda-wedstrijden voor de handbal voor meisjes zijn gisteren op het Altior-terrein een vijftal wed strijden gespeeld. We zullen ons be palen tot de ruststand en uitslag van deze wedstrijden te vermelden. Om 2 uur speelden op de twee velden van Altior de ploegen Altior BW.I. K. II. Ruststand 02. Eindstand 12. Altior CAltior D. Rustland 01. Eindstand 11. De voornaamste match van deze middag is om 3 uur op het hoofdterrein gespeeld tussen VTS I den Haag en SVLV I Voor schoten. Bij deze wedstrijd was de ruststand 20, de eindstand 40. Om 4 uur werden weer twee wed strijden tegelijk gespeeld. Stomp- wijk IWIK I. Ruststand 10, eind stand 12.Altior AWIK-comb. ruststand 00.eindstand 20. De wedstrijden werden begunstigd door mooi weer en vrij grote belang stelling. NIEUWKOOP Buurtfeest Zuideinde. Wat men met het gehele dorp niet kan klaar spelen, dat bereikt men wel in de Zuideindse buurt. Op Zaterdag 2 September a.s. zal het daar feest zijn, en hoe? Verschillende wedstrijden zullen er plaats vinden, zowel voor de kinderen als voor de ouderen. Het programma vermeldt o.m. viswed strijden, ringrijden per fiets en met kruiwagens, boegsprietlopen e.d. Als biizondere attractie zal men zelfs een „HollandBelgië"-voetbal wedstrijd kunnen bijwonen, waarna er nog een wedstrijd wordt gespeeld tussen de „waterkant" en de „huizenkant". Al les met elkaar wordt er dus vertier genoeg geboden. Tijdens het voetbal len wordt gecollecteerd ten bate van de kankerbestrijding. Wim Verschuur ving op drie achtereenvolgende dagen te zamen 5 karpers. De kleinste karper woog 14 pond en de zwaarste 25 pond. ZWAMMERDAM Geboren: Barbara Maria Bernar- dina, d. van J. C. van IJk en M. M. van den Bogaard: Laurentus Herma- nus, z. van A. C. Ouwendijk en C. M. Mastop; Silzabeth, d. van I. Broe- re en G. Boerefijn. Ondertrouwd: G. G. Voordouw 26 j en Chr. M. C. Hogeveen 28 j. Overleden: Maria Johanna Hoog- teiiling 68 j. KAPELAANS-BENOEMING DEKENALE KERK. Tot kapelaan aan de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph is benoemd de weleerw. heer H. M. J. Stoel inga. Kapelaan Stoelinga in geboren te Amsterdam 16 September 1914 en werd priester gewijd 3 Juni 1939. Hij werd benoemd tot kapelaan te Voor hout. Nadat pastoor Warmenhoven z.g. door de Duitsers naar een con centratie-kamp was gestuurd, trad kapelaan Stoelinga als deservitor van de parochie op. Naar aanleiding van een mededeling van bisschoppelijke voorschriften aan een, de N.S.B.-aan- hangende onderwijzer van de paro chiale school, werd ook kapelaan Stoelinga naar het concentratiekamp Amersfoort overgebracht. Daar ver bleef hij een half jaar. Hij keerde in Voorhout terug, onder de door de Duitse autoriteiten gestelde voor waarde, dat hij geen godsdienst-les sen meer zou geven. Kort daarop werd de kapelaan overgeplaatst naar Weesp. Daar schreef hij zijn beleve nissen in het concentratiekamp, in ROELOFARENDSVEEN Kapelaansbenoeming. In plaats van de weleerw. heer G. J. Groen, sinds 1942 kapelaan alhier is be noemd de weleerw. heer W. J. Wor tel. Kapelaan Wortel is geboren in 1920, priester gew:jd in 1948 en sinds dien kapelaan te Zoetermeer. D.O.S.R. Zondagmiddag speelde DOSR I op eigen terrein tegen Alph. Boys I om de trainer Schoutenbeker Voor rust was het een gelijk opgaan de strijd met DOSR iets meer in het oifensief. Alhoewel de thuisclub ver schillende zwakke plekken toonde, wist zij toch uit een scherp op doel geplaatste corner met een kopbal de ieiding te nemen (10). Dit was" siechts van korte duur, want reeds direct hierop deponeerde Alph. Boys de gelijkmaker achter de zeer ver dienstelijk invallende keeper Am sterdam (11). Voor rust hernam DOSR echter met medewerking van de Alph. Boys-achterhoede de leiding (21). Na de hervatting openden de Boys met een sterk offensief. Maar cok DOSR liet zich niet onbetuigd hetgeen een kwartier voor het einde tot uitdrukking kwam in de stand v.elke 53 was in het voordeel van DOSR. Nadat de Boys de stand op 54 hadden verkleind kwam hierin geen verandering meer en had DOSR verdiend de overwinning behaald. ZOETERWOUDE MISSIETENTOONSTELLING De missie-ij ver, die het gehele jaar door de dames van de Missienaai- krans „Sancta Rosa" bezielt, kwam tot een hoogtepunt in een tentoon stelling van paramenten en fraaie, tevens nuttige handwerken, tijdens dit jaar voor de missie gemaakt. De belangstelling was voor deze drie-en-twintigste tentoonstelling dan ook zeer groot 's Morgens om twaalf uur kwamen voor de officiële opening bijeen de ken Bont, pastoor Klaverweyden, prior Snabel, pater Simon Schuur, burgemeester Smeets, wethouder van Leeuwen, bestuur en leden var. „Sancta Rosa" en vele missievrien- oen. Deken Bont sprak het openings woord en riep de aanwezigen aller eerst een hartelijk welkom toe. Ver volgens dankte hij pater van Beur den, al de leden van „Sancta Rosa", ;n het bijzonder de dames van Vliet, die dit werk zo prachtig leiden. Hen allen aansporend dit mooie liefde werk voort te zetten, citeerde deken Bont dr. Alphons Ariens. Werk voor de missie is het beste werk, terwijl het, met de kennis van de missie, het beste blijk geeft van ons katho liek leven. Daarom zijn v>e trots op ..Sancta Rosa", die een kreet om hulp ui* de missie nog nooit onbeantwoord heeft gelaten. Nadat het lint door de moeder van missionaris Jan Rekelhof doorge knipt was, gingen de genodigden de grote zaal in en bezichtigden de gQ- exposeerde paramenten en andere fiaaie handwerken. Er waren ka- suifels te zien en andere missiege waden voor de St. Jansparochie, voor pater Vaneman, voor pater Keesen en pater Bosman, die dp Java mis sioneert. Prachtige gewaden voor de missie op Sumatra, waar de zusters van St. Lucia te Bennebroek werk zaam zijn, alsmede voor de missie vsn Zr Opdam Opvallend mooi was de stool voor deken Bont; het ont werp en de fijne afwerking getuigen beide van een culturele verheffing die men in onze oppervlakkige tijd zo zeer mist. De duizenden steekjes hieraan gedaan doen denken aan het fi;ne schrijf- en tekenwerk der mid deleeuwse monniken: even precies en nauwgezet, het einddoel slechts voor ogen hebhend, wordt zo'n prach- t-g stuk voltooid. Ook pater Rekelhof werd niet ver geten. Met zo'n grote gave van kle dingstukken kan de missionaris in Afrika voorlopig vooruit. Tenslotte zij nog vermeld, dat dr. Niemer, die ais leek werkzaam is onder de bevol king van Flores, ook bedacht werd. De vele gehaakte windselen stellen hem weer in staat om de melaatsen te verbinden. De fancy-fair, die aan déze ten toonstelling verbonden was, mocht zich, vooral dank zij de activiteit van de dames van „Sancta Rosa" in een druk bezoek verheugen. De bezoe kers werden bestormd met lootjes voor het „rad van avontuur" en kon den op vele andere manieren het missiewerk steunen. De opening werd opgeluisterd door een bandje, terwijl 's avonds „de Gimoacs" met veel succes hun medewerking ver leenden. VEILIG VERKEER. Richt niet Uw autolicht Op een andermans Hezichtf boekvorm uitgegeven onder de titel .Tussen prikkeldraad en mitrail- eur". Gedurende de laatste 3 jaren was hij werkzaam als aalmoezenier in Indonesië, met standplaats Tjilili- tan. ADJUDANT VAN POLITIE J. DRAGT. Op Vrijdagmiddag 1 September te uur zal de adjudant van politie J. Dragt afscheid nemen van het poli tiecorps, aangezien hij de dienst met pensioen gaat verlaten. Prof. dr. J.. J. BLANKSMA OVERLEDEN. Op 75-jarige leeftijd is hier ter ste de overleden prof. dr. J. J. Blanks- ma oud-hoogleraar in de organische chemie aan de Leidse Universiteit. De begrafenis heeft Zaterdag in alle stilte te Pingjum in Friesland plaats gevonden. Jan Johannes Blanksma werd op 24 Januari 1875 te Pingjum in Fries land geboren en doorliep van 1888 tot 1893 de Hogere Burger Scholen te Harlingen en Leeuwarden. Aan de Amsterdamse Universiteit werd hij in 1894 ingeschreven als student in de scheikunde, welke studie hij in 1900 bekroonde met zijn promotie tot doctor in de chemie op proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis dei- organische zwavelverbindingen". Nadien was dr Blanksma tot 1902 assistent van het laboratorium voor organische chemie te Amsterdam, waarna hij tot 1914 daar ter stede scheikundige was van het laborato rium van het departement van fi nanciën onder leiding van prof. Al- barda van Ekenstein. Eveneens was dr. Blanksma van 1904 tot 1909 pri vaatdocent aan de Amsterdamse Universiteit in de organische chemie. Op 23 September 1914 deed dr. Blanksma zijn intrede als hoogleraar in de organische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden als op volger van prof. Franchimont. Hij hield bij die gelegenheid een oratie over „De synthese van organische natuurproducten". Tijdens zijn Leid se arbeid werd het laboratorium voor organische chemie uitgebreid, zowel materieel als wat personeels sterkte betreft. Op 17 Sept. 1945 werd hem we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend uit zijn Leidse hoogleraars functie, waarin hij werd opgevolgd door prof. dr. E. Havinga. INSCHRIJVING HARING EN WITTEBROODUITDELING. 2847 gegadigden meldden zich aan. Ondanks de voortdurende stort buien, welke weinig tot uitgaan nood den, bleek er Zaterdagavond een verheugende belangstelling te bestaan voor de traditionele feestgave op 3 October: haring en wittebrood. De inschrijving begon eerst om 6 uur, maar reeds vóór vieren stelden de eerste liefhebbers zich op het voor plein van „Den Burcht" op. zodat zich tegen het aanvangsuur al een res pectabele file had gevormd. Toen de deuren waren geopend, kwam aan het wachten spoedig een einde en tot 10 uur toe ontstond verder geen noemenswaard oponthoud. Op het sluitingsuur bleken 2847 kaarten te zijn uitgereikt, zodat op het aanstaande 3 Octoberfeest 5694 haringen en even zovele witte broden aan de burgerij zullen worden uitge deeld. Het vorige jaar bedroeg het aantal inschrijvingen ondankt twee zittings- avonden ongeveer 500 minder, zodat uit het thans bereikte totaal valt op te maken, dat een toenemend aantal Leidenaars bereid is deze gebeurtenis niet te beschouwen als een vorm van bedeling, waarvoor slechts de minst gesitueerden in aanmerking komen, maar als een hitorische traditie, wel ke eigenlijk ieder rechtgeaard Leide- naar in acht en in ere behoorde te houden. Uit den aard der zaak vraagt deze toenemende belangstelling ook hoge re uitgaven van de kas der 3 October Vereniging, doch het bestuur acht dit onderdeel van het programma van zó zinrijke en historische waarde, dat het. zich daarvoor vaarne de financiële offers getroost zolang deze zich bin nen de budgetaire mogelijkheden be wegen. Maar één omstandigheid en dat werd Zaterdagavond door vele be zoekers tot uitdrukking gebracht zou de animo in zeer bijzondere mate stimuleren en dat is: een hervatting van do loffelijke vóór-oorlogse ge woonte der firma Wed. v#i Nelle om aan de haring en het wittebrood pak jes thee, koffie en tabak toe te voe gen! Mogen de omstandigheden zulks in een niet al te verre toekomst weer mogelijk maken! 45-JARIG JUBILEUM. Gisteren was het 45 jaar geleden, dat de heer H. Winterkamp in dienst trad bij de Luxe Broodbakkerij A. H. v. Noort. Doezastraat 2. Gister morgen werd de jubilaris in aanwe zigheid van 't gehele personeel ge huldigd door de heer J. v. Noort, die hem een enveloppe met inhoud over handigde. Ook namens het bestuur van de Chr. Bakkersbond werd hij toegesproken. Nadat een lid van het personeel hem nog in 't zonnetje had gezet dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 28 Aug. Vee. To taal aanvoer 842 Vette koeien 464, graskalveïen 3. nuchtere kalveren 2, varkens 373 stuks. Prijzen: vette koeien 2.752.85. 2.552.75 en 2.25—2 55. varkens 1-83—1.86—1.80 per kg. levend gewicht. Vette koeien: aanvoer als vorige week Maandag, handel kalm, prijzen van vorige week nauwelijks te handhaven. Varkens: aanvoer groter, handel zeer kalm, piüaen lage®, „Avifauna" haltmillioen bezoekers Zoals de verwachting wös, passeer de dit weekeind, Zondagmiddag te 5 uur, de 500.000ste bezoeker de „Avi- fauna"-poort. Het was mej. C. J. v. d. Berg, uit den Haag, van beroep coupeuse, die in gezelschap was van haar verloof de. ir. D. J. Lucas Jr. te Voorburg. Het verloofde paar, dat eerst rus tig in het park rondwandelde en de vogels in de vele volières bewonder de, stond enkele tientallen minuten later zelf op het podium in het „Avi fauna-paviljoen". met bloemen in de hand en veler blikken waren toen op hen gericht. De directeur van „Avifauna", de heer G. v. d. Brink, sprak het geluk kige paar toe. Spr. zeide, dat het een mooi resultaat was na nauwelijks drie maanden reeds de 500.000e bezoeker te kunnen begroeten. De heer v. d. Brink overhandigde aan mej. v. d. Berg een geschenk onder couvert. De cassière, mej. H. v. d. Brink, bood de heer Lucas bloemen aan. Nadat de gelukkigen nog een di ner door de directie was aangeboden, verlieten zij, met medename als sou venir het toegangsbewijs met het geluksnummer A 37015, laat in de avond het nog steeds overvolle vo gelpark „Avifauna". WEDSTRIJDEN LANDELIJKE RIJVERENIGINGEN. De uitslagen van de te Alphen ge houden kampioenstreekwedstrijden van landelijke rij verenigingen zijn als volgt: Ind. Dressuurproef KI N. Ring A.: 1. K. Vergeer met paard N.N. 6,64 punt. Boreftse ruiter; 2. H. Vergeer met paard Jella 6,14 pnt. Alphense ruiters; 3. mevr. Stigter-den Hertog paard Peter 6,14 punt Alphense rui ters; 4. C. v. Sehaick paard Jans 6,09 punt. Alphense ruiters; 5. T. op 't Land N.N. 6,09 punt. Boreftse ruiters. Ind. Dressuurproef KI. N. Ring B: 1. J. Burgers paard Miza 6.57 Gouda Vooruit; 2. PI. Koetsier paard Trio 6,57 Goude Ruiters; 3. P. v. Reeu wijk paard Somburga 6,50 p. Gouwe Ruiters; 4. mevr Erberveld-Verweij paard Bento 6,28 p. Gouda Vooruit; 5. mej. M. den Hollander paard Riet 6,14 p. Eendracht Ruiters Zevenhui zen. Ind. Dressuurproef KL B.: 1. mej. Ruigrok paard Ajax 1232M P-. Een dracht Ruiters; 2. PI. Koetsier paard Sjors 1195J4 P-, Gouwe Ruiters; 3. J. Vente paard Asta 117214 P- Eendracht Ruiters; 4. W. Dorgterom paard Iwa- zina 1156 p. Eendracht Ruiters; 5. mej. N. Bakker paard Belinda 1130 p. Alphense Ruiters. De nummers 5 en 6 met eervolle vermelding. Dressuurproef voor viertallen: 1ste Alphense Ruiters, 2e Beroftse Ruiters en 3e Eendracht Ruiters uit Zeven huizen. Dressuurproef Achttallen. 1ste Een dracht Ruiters en 2de Goude Ruiters Waddinxveen. Springen KI. N. Ir te J. Vente Een dracht Ruiters op Asta; 2e mej. C. Noordam Bentruiters op Agatha; 3de mej. M. Gijzenberg Eendracht Rui ters op Heek en 4e PI. Koetsier Gou we Ruiters op Trior. Kampioen 1950 werd PI. Koetsier Gouwe Ruiters Waddinxveen en res. Zilveren Rijnstreekbeker. Op het Alphenterrein werden de wed strijden gespeeld om de Zilveren Rijnstreekbeker, waaraan deelnamen elftallen van Ajax, Xerxes, DOS en Alphen. DOS had de beker reeds tweemaal achtereen gewonnen en kon door opnieuw te zegevieren de finitief in het bezit komen hiervan. Dank zij een 10 overwinning op het elftal van Ajax kwamen de Utrechtenaren in de finale, terwijl Alphen door een 20 zege op Xer xes zich in de finale had gespeeld. De verliezersronde werd gewonnen door Ajax, zodat de Amsterdam mers de derde en Xerxes de vierde prijs behaalden. De finale is tenslot te een uitstekende wedstrijd gewor den, waarin beide partijen elkander niets toegaven. De wedstrijd eindig de tenslotte in een 22 gelijk spel, zodat de verlenging de beslissing moest brengen. Reeds in de eerste minuut kwam deze ook, toen de DOS- middenvoor een kans kreeg en het beslissende doelpunt scoorde. Het Gasbedrijf. In antwoord op de door het raadslid Ruijssenaars aan het college van B. en W. gestelde vragen betreffende de perspectieven van het gemeentelijk gasbedrijf, een en ander gezien in het raam van de op voorhanden" zijnde nationalisatie van de gasbedrijver in Nederland, delen B. en W. mede dat zij aan deze aangelegenheid de volle aandacht schenken. In afwachting van een rapport, uit te brengen door het veri ficatiebureau der vereniging van Ne derlandse Gemeenten gezamenlijk met de Gasstichting, menen B en W. zich van beantwoording van de vra gen van de heer Ruijssenaars te moe ten onthouden. Chr. Geref. Kerk ir. het goud. Dinsdag a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de Chr. Geref. Gem. te Al phen a. d. Rijn werd gestichL Haar kerkgebouw staat aan de Hooftstraat t.o. de machinefabriek van de firma J Ottens. Dit gebouw is in 1949. toen het te klein bleek, verbouwd. Er is o.a. een gaanderij in gemaakt. Gouden echtpaar. Het echtpaar W. v. d. Stouwe en J. v. d. Stouwe- Koetsier, Visserstraat 25, zal Dinsdag 29 Aug. zijn 50-jarige echtvereniging herdenken. Geboren: Johannes Arnoldus Cor- nelis, z. van J. A. Vellekpop en B. H. v d. Linden; Aloysius Johannes Ma ria, 7. van W. Verhage en B. G. v. Leeuwen; Hendrika Anna Elisabeth, d van J. H. Hendrikman en H. Rijs- dam; Klaas, z. van K. Vergunst en J. Langenberg; Lucas Hilbert, z. van A. J. Boerman en T. Hankamp; Corne lia, d. van W. C. van 't Riet en W. Rodenburg; Berto, z. van C. J. Schuurman en C. Biesheuvel. Ondertrouwd: H. J. Dekker 26 j. en J. H. Uitvlugt 20 j D. Hart 28 j. en G. A. de Jong 20 j.; J. A. Versteegh 29 j. en E. M. A. Bunnik 27 j. Getrouwd: J. Th. Smits 29 j. en H. de Bruin 24 j.; J Verhoeff 24 j. en J. van Es 28 j.' H. Kamping 39 j. en J. le Maitre 22 j.; D. van dei- Zwart 30 j. en G. J. Aantjes 21 j.; Jan P. J. de Jong 25 j. en J. M. van Ooststroom 24 j. Overleden: Cornelis Verhagen 82 j.; Margaretha Doelman 22 jJouke Teitsma Joha, 72 j.; A. van Keeken, 78 j., weduwe van M. van Donk; Wilhelmus Willebrordus Kriek 93 j.; E. Dongelmans 35 j., echtgenote van E. A. v. Egmond.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3