-r MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J De edele huid- genezer voor het gehele gezin: PUROL. De huid blijft er gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij door. AUTO VERNIELT WINKEL Het mag een wonder heten, dat niemand werd gewond, toen Zater dagavond, omstreeks tien uur, bij een groentehandelaar aan de Over toom, een lasauto van de Amster damse gemeentetram met volle vaart tegen de gevel reed, de étalage vol komen vernielde en pas in het mid den van de winkel tot stilstand kwam. De eigenaar van de groentezaak, de heer J. M. Hesp, was met enige klanten achter in da winkel bezig, toen het ongeluk zich met een hevige slag voltrok. Grote brokken steen werden door de ruimte geslingerd, maar er werd niemand van de aan wezigen getroffen. De chauffeur bleef ongedeerd. Hij zei, de macht over het stuur te hebben verloren, toen hij in twijfel werd gebracht door een dame, die bij het overste ken van de rijweg weifelde. BOTSING BIJ DE RALLYE WEST-NEDERLAND. Zaterdag tegen zes uur zijn door tot nu toe onbekende oorzaak twee deelnemers aan de West-Nederlandrit bij de gemeente Houten (Utrecht) in een bocht op elkaar gereden- Het waren de Panhard-Dyna met de he ren I. A. Langestraat en K- S- Ba- rendrecht, beiden uit Den Haag en de Mercedes Benz van de heren C. Solïart en J. van Raalte uit Rotter dam. De heer Baïendrecht werd door de schok uit de wagen geslingerd en kreeg een hersenschudding; de heer Langestraat werd met de borst tegen het stuur gedrukt en kneusde enkele ribben. De heer Sollart liep geen let sel op. Ook de heer Van Raalte kreeg een hersenschudding. De gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. per rol De grootste en de beste! JONGETJE DOOR GAS GESTIKT De negenjarige Albert W. uit Gro ningen is door gasverstikking om liet leven gekomen. Toen de heer en mevrouw W. 's morgens opstonden, roken zij een gaslucht. Het bleek, dat de gasslang was losgeraakt. Zij zetten de ramen open en gingen 'ont bijten. Toen mevrouw W. een uur later naar boven ging, lag haar zoon tje bewusteloos op bed Het was niet mogelijk de levensgeesten weer op te wekken. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Personalia. Te Utrecht slaagde voor het vakexamen behangersbe- drijf de heer P. van Rooden. Te Am sterdam slaagde voor het examen kachelsmidsbedrijf de heer J. van Kooten. „Crescendo". Gedurende 2 Za terdagmiddagen zullen de leden de zer R.K. Harmonie een muzikale rondgang door de gemeente maken, waarbij gecollecteerd wordt ten bate der kas. Geboren: z. van H. J. Rusman en M. A. van Dongen; d. van P. Tolen en A. P. Kamp; z. van J. J. Seijsener en C. J. van Bakel. Ondertrouwd: M. Weijers en A. Pruysers; N. K. Colijn en A. van Kooten; A. J. M. Holthuizen en H. E. M. Lübbe; H. v. d. Brink en M. E. Schoonderbeek. Getrouwd: C. Braas en M. A. Ma thot;. C. Nieuwenhuizen en J. Vuijst; Q,. A. Sweijen en J. P. P. Kops; P. J. ufaasen en M. A. van der Linden; K. P. den Hartogh en A. Hollematze. Overleden: A. J. Bekkers-Hermans vr. 69 j. NOORD WIJK Uitvaart dr. A. M. J. L. Kervel. Zaterdagochtend vond in de parochie kerk van St. Antonius Abt te Sche ven ingen de uitvaart plaats van dr. A. M. J. L. Kervel, die gedurende vele jaren medicus te Noordwijk geweest. Om 10 uur werd de H Mis opgedragen door de pastoor der pa rochie, de zeereerw. heer Th. Blom, met assistentie van pastoor A. Knots uit Overschie en kapelaan Th. v. d. Heijden, kapelaan der parochie. Öm 12 uur vond op de R.K. be graafplaats aan de Gooweg te Noord- wijk in alle eenvoud de ter aarde- bestelling plaats. Nadat in de kapel op het kerkhof door pastoor A. Knots cie absoute was verricht, werd het stoffelijk overschot in het familie graf neergelegd. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op kapelaan B J. v. d. Spek van de St Jeroen-paro- ehie te Noordwijk. De kist was be dekt met een drietal bloemstukken. OEGSTGEEST Geboren Marianna, d. van F. W. N. Hugenholtz en A. Sleijser; Wil helmus Theodorus Jacobus, z. van Th. P. J. Nagel en Th. W. Creemers; Gosen, z. van D. Schrikkema en G. Jonk; Philip Jan Jeroen, z. van W. J. M. Kerckhoff en E. F. M. Mel- chers; Catharine, d. van J. J. Faauw en C. P. van der Zwart; Peter^Jaco- bus, z. van H. A. van den Berg en C. de Bruin; Lena, d. van A. C. Dronkert en B. D. Kromhout: Dina Wilhelmina Maria, d. van H. Rh. van Noort en D. S. Jansen; Leendert, z. van A. Welmers en E. Ravensber- gen; Ingetje Maria, d. van P. Zaa- nen en P. Visser: Willem, z. van H. Los en C. Pet; Hendrik Johannes, z. van A. van der Gugten en C. de Leeuw; Henricus Johannes, z. van G. Bos en J. H. Wesdijk. Ondertrouwd: Chr. J. Lagas 29 j. en Fr. W. Ziegelaar 26 j. te Leiden. SASSENHEUW Schoolzwemwcdstrijden. Zater dag 2 September vinden er in het zwembad te Sassenheim school- zwemwedstrijden plaats. De leerlin gen van Mulo en lagere school kun nen hier aan mee doen. Het pro gramma vermeldt o.a. een demon stratie schoonspringen, zwemmen, trouwtrekken, estafette. En zijn'ver schillende mboie prijzen beschikbaar gesteld, zoals medailles en wisselbe kers. De wedstrijden beginnen om twee uur. Geboren: Cornelia Maria, d. van M. B. van Tol en C. M. Menken; Alida C. E. J. d. van W. S.. Caspers en E.. Hesseling; Simon N. A. J. P. zn van P. A. W. v. d. Meer en C. M. Warmerdam; Leonardus P. S. zn van W. B. Krogt en A.. A.. M. Kniest. Hubertus C. J., zn van P. C. Bier man en Q. J. Haver; Seferina A. d. van W. J. Turenhout en A. M Wes- sels; Elisabeth L. J. d. van A. H. Homberger en J. Warners; Margar'e- tha M., d. van S. J. Oosterbeek en C. P. Voorkamp. Adrianus H. M., zn van M. H. v. Dorp en C. A. M. van Heu- ningen. Ondertrouwd: F. T. H. Homan, 37 jaar en C. H. 'B. Beckers 30 jr. Getrouwd: W. Trossel 26 j. en D. A. J.. Otto 20 j. STOMP WITK Afscheid pater Emmen. I.v.m. het afscheid van pater Emmen, wor den de verenigingen en organisaties uitgenodigd, twee bestuursleden te willen afvaardigen naar de bijeen komst in „De Bles", welke Dinsdag avond 29 Augustus te 8 uur wordt gehouden. WASSENAAR W.I.K. ORGANISEERDE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag organiseerde de .V/assenaarse gymn.- en athletiekver. W.I.K. op het spoi'tveldencomplex aan de Katwijkseweg athletiekwed- strijden waaraan door 150 athleten van pl.m. 20 verschillende verenigin gen werd deelgenomen. De uitslagen luiden: 600 meter jongens B: 1. M. Rosen- schoon (Holland) 1.37, 2. F Moerman (P.P.) 1.37.1, 3. W. v. d. Eist (AV •40) 1.30.5. Finale 80 m meisjes A: 1. T. Braun (BI. Zwart) 11.1 sec., 2. G. v. d. Hoek (W.I.K.) 11.2, 3. S. Donkers (W.I.K.) 11.2 sec. Finale 80 m jongens B: 1- J. Kap- tein (Minerva) 98 sec., 2. R. v. Ap- puum (Celebes) 10 sec., 3. J. de Vries (Minerva) 10.1 sec. Finale voor heren B: 1. M. Resaart (Siomo) 11.6 sec, 2 A. Tas (Zwal.) U.7, 3. J. Kool (A.V. '40) 11.9 sec. Finale 1500 m jongens A: 1. H. v. d Wijden (A.V. '40) 4 min. 24.9 sec., 2. R. Boshuver (A.V. '40) 4 min. 33.7 sec., 3. H. C. Rietbergen (Holland) 4 min. 36 7 sec. Finale 300 m jongens A: 1. F. v. d. Wel (Trekv.) 41.8 sec., 2. K. W. Boom (Trekv 42.2. Finale 800 m heren B, C, D: 1. J. M. v. Keekum (B) (D.O.S.) 12 min. 12.2 sec., 2. J. F. Rutgers (D) W.I.K.. 2 min. 12.2 sec., 3. J. v. Dongen (B.) Parth. 2 min. 13.7. Finale 100 m dames A: 1. F. Kul- cker (Hollandia) 12.9 sec., 2. E. v. d. Splinter (Siomo) 13.4 sec. Finale 100 m heren C: 1 J. Speer- VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING OP HET STRAND Zaterdagmiddag om pl.m. 1,15 uur kreeg een militair verkenningstoe- stel van het vliegveld Valkenburg een defect aan de motor. De piloot zette zijn kist netjes op het stille strand tussen Wassenaar en Katwijk neer. Personeel van Valkenburg dat spoedig ter plaatse was, heeft het euvel verholpen. Om even voor 6 uur vloog het toestel weer veilig naar zijn nest terug. Eén en ander had na tuurlijk veel bekijks van de bad gasten. stra (D.O.S.) 12 sec., 2. C. Sluyter (P.P.) 12.1 sec., 3. A. J. Grundeken (Trekv.) 12.1 sec. Finale 1500 m heren C, D: 1. J. Fasel (Zwal.) 4 m. 37.4 (C), 2. H. Aben (Trekv.) 4.37.8 (D), 3. C. v. Dorp (S.V.V.) 4.42 2 (D). Kogelstoten meisjes A: 1. M. Rijn vis (W.I.K.) 9.22 m., 2. S. Paardekoo- per (BI. Zw.) 8.12 m. Kogelstoten dames D: 1. J. H. Buys (Siomo) 8.05 m., 2. M. Thoomes (Zwal.) 7.92 m. Speerwerpen jongens A: 1. A. El lens (Zwal.) 44.69 m., 2. C. Sluijter (P.P.) 43.80 m„ 3. R. Nieuwenhuys (W.I.K.) 38.93 m. Speerwerpen heren A: 1. J. Ros (A.V. '40) 54.80 m., 2. J. Versteeg (Trekv.K51.37 m. Vèrspringen dames B: 1. E. v. a. Splinter (Siomo) 5.24 m., 2. M. Hen- driksen (W.I.K.) 4.91, 3. F. A. Kul- cker (Hollandia) 4.91 m. Vèrspringen dames C: 1. A. Wer- mas (Shot) 4.74 m., 2. Kreffer (Shot) 4.15 m. Vèrspringen dames D: 1. F. H. Muller (Siomo) 4.76 m., 2. T. Koot (Shot) 4.56 m., 3. A. Groen (Cele bes) 4.49 m. Vèrspringen jongens B: 1. F. Moer man (P.P.) 5.87 m., 2. J. de Vries (Minerva) 5.69 m., 3. M. Deyn (WIK) 5.39 m. Vèrspringen heren C: 1. Sluijter (P.P.) 5.84 m., 2. H. Belinfante (Shot) 5 80 m„ 3. T. B. J. Aret (D.O.S.) 5.71 m. Vèrspringen heren D: 1. M. Hen driks (Siomo) 5.69 m., 2. M. Hulle- man (Siomo) 5.35 m., 3. D. J. v. Deur- sen (Siomo) 5.31 m. Finale 3000 meter A, B, C: 1. W. Bonte (Holland) 9.46.8, 2. C. Juffer mans (Trekvogels) 9.50.6, 3. J. M. Don (S.V.V.) 9 58.4. Estafette 4 x 80 m meisjes A: 1. Ce lebes 44 sec., 2. Blauw Zwart 45.6 s. Estafette 4 x 100 m jongens A: 1. Minerva 48.6 sec., 2. A.V. '40 49.5 sec. Estafette 4 x 100 m dames: 1. Sio mo 54.1 sec., 2. W.I.K. 54.4, 3. Shot 57 2 sec. Estafette 4 x 100 m heren: 1. D.O.S. 46.4 sec., 2. Siomo 46.6, 3. Pro Pa- tria 48.2. Olympische estafette: 1. Siomo 3 min. 53.1 sec 2. W.I.K. 4 min. 32 sec., 3. Shot 4 min. 14.9 sec Kinderfeest in Oostdorp. Zater dagmiddag werden de jaarlijkse kin derspelen georganiseerd voor leden der Buurtvereniging Oostdorp en om geving op een terrein aan de Oost- dorperweg. Er was veel belangstel ling en de wedstrijden werden vlot afgewerkt. Na afloop had direct de prijsuitreiking en de tractatie plaats 's Avonds werden op het Bothaplein wedstrijden gehouden in het ring steken op fietsen. Uitslagen kinderspelen: Zaklopen: 1. Piet Jager, 2. Kees Nieuwpoort, 3. Jan Knijnenburg, 4 Piet Noordover. Eerst aan de finish: 1. Thea Knij nenburg, 2. Rietje Tax, 3. Corrie v. Wijk, 4. Ciska Gilissen. Blokjes rapen (jongens): 1. Bennie de Zwart, 2. Lukkie Zandvliet, 3. Leen Vlieland, 4. Louis v. Steen. Blokjes rapen (meisjes): 1. Willy v. Leeuwen, 2. Adrie lóruik, 3. Carla Tax, 4. Tineke v. d. Woude. Aardappelen halen: 1. Henny Goor, 2. Regina Nijp, 3. Elly Vogels, 4. Rie tje v. d. Ploeg. Ruiter te paard: 1. Gerard de Kie viet, 2. Jaap Bakker, 3. Frans de Roos, 4. Gerard Gordijn. Touwtrekken: 1. Koos Tax, 2. Piet Smal, 3. Jan Bakker, 4. Koos v. d. Kfogt. Stoelendans: 1. Annie Noordover, 2. Toos v. d. Kooy, 3. Bep Nagtegaal, 4 Riet v. Haastrecht. DE ZILK Armbreuk. Bij het vallen van een trap kwam mej. H. zo noodlottig terecht, dat de dokter een gecom pliceerde armbreuk constateerde. Het slachtoffer werd naar de Maria- stichting overgebracht. Pax Romana-congres gesloten Met het vaste besluit te gaan wer ken aan verbetering van de wereld- is Zaterdagavond het 21ste wereld congres van Pax Rom ana onder een stroom van toespraken en.... van regen tot een einde gekomen. Gedu rende een volle week hebben de congressisten, wier aantal was op gelopen tot bijna 1300 en die geko men waren uit veertig landen van alle werelddelen, geluisterd naar een aantal sprekers, dat zeker de Vijftig heeft benaderd. Men heeft gestu deerd èn gebeden, zoals Haarlem's bisschop tijdens een korte predicatie in .het Frans heeft gezegd en men heeft bij voorbaat afgesproken ook in 1952 te zullen komen, als het vol gende congres in Canada Wordt ge houden. Mgr. Huibers heeft al deze studen ten en afgestudeerden geprezen om dat zij bereid zijn leiding te geven in het openbare leven. „Moge u zich deze roeping steeds bewust blijven" aldus Z. H. Exc., „want wee de vol ken, waarvan de leiders in duisternis wandelen". En de bisschop sloot zich ook aan bij hetgeen reeds Anton van Duinkerken haa gezegd: dat óók de intellectuelen de deugd van nederig heid zullen blijven beoefenen. Vijftig millioen turven op de markt? Voorstel van de regering De Stichting voor de Landbouw heeft op voorstel van de afdeling veenbedrijf van deze stichting een plan aanhangig gemaakt om het veenbedrijf in staat te stellen op enigszins normale wijze te blijven functionneren. Naar de mening van de stichting is het noodzakelijk dat de regering het verkoopkantoor voor fabrieksturf te Assen in staat stelt om de aanwezige onverkoopbare turf tot een aantal van 50 millioen stuks persturven uit de markt te ne men. Bovendien acht de stichting- het noodzakelijk dat voor de komende en daarop volgende jaren een pro ductieregeling in het leven wordt ge roepen, gebaseerd op de normaal af Ie zetten turf, welke ongeveer 70 pet. van de productie van de afgelopen jaren zal betekenen. Dat betekent een productie van ongeveer 350 mil- iioen persturven Evenmin als de 50v millioenen persturven, welke thans uit de markt moeten worden geno men, zal deze hoeveelheid wel niet tegen kostprijs kunnen worden afge zet. Naar de mening van de stichting kan deze turf worden afgezet door een centrale verkooporganisatie, mits de regering gemiddeld 1.per dui zend subsidieert. Dit plan houdt in, dat de 5 pet. verhoging van de arbeidslonen, aie thans in het veenbedrijf alleen nog geldt voor de grote fabrieksturf, wel ke al jaren een gesteund product is, ook zal gelden voor diverse persturf- Tjjerkzaamheden. Voor de baggerturf wordt een iets afwijkende regeling voorgestaan. Deze maatregel zou de regering ongeveer twee ton kosten 5)e Man IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 44). De dokter haalde de schouders op. Hij gaf enige voorschriften en ging toen heen. Van het uithou dingsvermogen en de vaardigheid van zulke voorname verpleegsters had hij geen hoog idee. Maar hij dacht: „Komt tijd, komt raad." Voorlopig heeft de zieke niets dan rust en de ijszak nodig; over een paar dagen zal de gravin zelf naar een geschoolde verpleegster vragen. Daar ben ik zeker van. Toen de dokter het huis verliet, liep hij bijna een sjofel geklede man tegen het lijf, die binnen wilde. De portier kwam toegesneld; Hè, wat moet je hier, kerel? We geven niet aan de deur, zeker niet des avonds.... Maak dat je weg komt! De vreemde zette een half ver wonderd half boos gezicht: PARTIJ VAN DE ARBEID WIL OPNIEUW PRIJSBEHEERSING. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft in een Zaterdag j.l. te Amsterdam gehouden be stuursvergadering een resolutie aan genomen, waarin het partijbestuur als zijn oordeel uitspreekt: le. dat een bij het gestegen prijs peil behorende inkomens-aanpassing voor de loonarbeiders en de kleine pensioentrekkenden noodzakelijk is en maatschappelijk verantwoord; 2e. dat opnieuw op korte termijn een prijsbeheersing moet worden in gevoerd om de ten gevolge van loonbeweging en internationale prijs stijging te verwachten inflationaire tendenzen de baas te blijven; 3e. dat bij een verhoogd uitgaven- peil van de defensie ter wille van de verdediging, enerzijds, doch ter wil le van het levenspeil van de massa anderzijds, het scherpste toezicht op de doelmatigheid van de besteding van deze gelden geboden is. De resolutie was getekend door Koos Vorrink, voorzitter en Frits Al- brecht, alg. secretaris. Havenarbeiders blijven staken De in de E.V.C. georganiseerde ar beiders van de Amsterdamse haven zullen de staking blijven voortzetten. Het besluit hiertoe werd genomen op een naar schatting door 5 a 600 man bezochte vergaderine, die Zon dagmorgen in de Diamantbeurs werd gehouden. De vergadering, die een besloten karakter droeg en waar pers en poli tie werden geweerd, duurde van tien tot twaalf uur. Het besluit om het werk niet te hervatten werd zonder stemming aangenomen. Een voor stel om de taxichauffeurs te bewegen zich ook weer bij de staking aan te sluiten vond luide bijval. Na negen jaar Een inwoner van Den Haag ont ving dezer dagen, keurig ingepakt en voorzien van het vroegere hechtenis- nummer, al zijn bezittingen brie ven, foto's, brillenhuis, armbandhor loge, manchetknopen en een Bijbel tje terug na een negen jaar lange omzwerving. In October 1941 werd de eigenaar, die toen nog in Zwolle woonde, door de Duitsers gearresteerd en van dat ogenblik af hebben deze voorwerpen met de eigenaar „rondgewandeld" door tien gevangenissen, huizen van bewaring en tuchthuizen, waarvan zes in Duitsland. Het Bijbeltje kreeg de Zwollenaar van een boerin, bij een huiszoeking door de Duitse po litie gearresteerd. Het werd in de verschillende gevangenissen dikwijls gebruikt. Het is nu verrijkt met aantekeningen van mede-gedetineer den aan de eigenares teruggezon den. Het merkwaardige van deze cor recte administratie is wel, dat de eigenaar tot levenslange hechtenis- straf was veroordeeld. Er was dus weinig reden om aan te nemen, dat hij binnen afzienbare tijd in vrijheid zou worden gesteld. Wie zegt u. dat ik wil schoo ien? Ik wil enkel mijn neef Albert Muller, die, naar ik in Grunau ge hoord heb, hier als tweede tuinman dient, bezoeken. Zodus moet je Albert hebben? vroeg de portier, nog wat wantrouwig. Hoe heet je, en wie ben je? Peter Zangl, smidsknecht uit Leibnitz. Ik moest voor zaken hier in de buurt zijn en profiteer van de gelegenheid om mijn neef een be zoek te brengen. Of is hij misschien niet meer hier? Toch welMaarwacht even, ipan; ik zal hem roepen. De portier sloot voorzichtigheids halve de poort achter zich en liet Peter Zangl onder het overdekt portaal staan. Hé, Albert, ben je nog op? Natuurlijk! Wat is er, Donat? Een kerel, die je nog zo laat in de avond wil spreken. Hij zegt dat ie een neef van je is, uit Leibnitz. Mijn neef Zang]? Die naam geeft hij ten min ste op. Fijn! Albert liep naar buiten. Hè, beste Pieter, waar hang je uit? Hier, antwoordde een stem uit het donker. Die portier schijnt Benoemingen bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Conrector aan de St. Willibrordus-Stichting te Heilo de weleerw. heer G. J. Groen; tot kapelaan te Roelofarendsveen de weleerw. heer W. J. Wortel; te Zoe- termeer de weleerw. heer C. J. Schut neomist. Tot kapelaan te Vlissingen de wel eerw. heer C. J. van Haastert; te Enkhuizen de weleerw. heer Th. J. G. Dekker; te Den Helder (H.H. Pe trus en Paulus) de weleerw. heer Th A. Tulen; te Beverwijk (O.L.Vr. v. Goeden Raad) de weleerw. heer H. W. M. Kampschöer, die kapelaan was te Vlissingen. Vervolgens tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) de weleerw. heer N. P. Duyn; te Reeuwijk de weleerw. heer J. v. d. Haak, neomist. Tot kapelaan te Velsen Noord de weleerw. heer J. Voortwist. Tot kapelaan te Leiden (O.L.Vr. Hemelvaart) de weleerw. heer H. M. J. Stoelinga; tot kapelaan te Den Haag (H. Martha) de weleerw. heer J. A. M. Saulenn; te Castricum de weleerw. heer P. H. Heemskerk; tot vicaris te Veere en tevens kapelaan te Middelburg, de weleerw. heer P. H. van Roozendaal; tot kapelaan te Nibbixwoud de weleerw. heer J. S. van der Laan, neom'ist. Ten slotte tot kapelaan te SCheve- ningen (H. Antonius Abt) de wel eerw. heer P. van Vliet; te Poeldijk de weleerw. heer P. H. I. Genemans; te Duivendrecht de weleerw. heer M. A. Hekker; te Brielle de wel eerw. heer W. J Appelman, neomist. PASTOOR NOLFT GEHEIM KAMERHEER Het heeft Zijne Heiligheid de Paus behaagd de zeereerw. heer W. Nolet pastoor te Amsterdam, te benoemen tot Geheim Kamerheer van Zijne Heiligheid. TRAGISCHE AFLOOP VAN GOUDEN BRUILOFT Terwijl het echtpaar Schouten Guntlisbergen te den Bosch temidden van honderd familieleden en vrien den zijn gouden huwelijksfeest vier de, kwam Zaterdagmiddag de Kon. Harmonie 's-Hertogenbosch een se renade brengen. Een zwager van de gouden bruid werd tijdens deze serenade door een hartverlamming getroffen en over leed. De verdere feestelijkheden werden na deze tragische gebeurte nis afgelast. OVERVAL IN HET STATIONS KOFFIEHUIS TE SCHEEMDA De rijkspolitie te Scheemda (Gr.), heeft Zondagmiddag een inval ge daan in het stationskoffiehuis aldaar en ruim tien personen gearresteerd wegens het spelen van hazardspel. De plaatselijke politie had reeds ge- tuime tijd een vermoeden, dat tij dens de paardenrennen gegokt werd in een der plaatselijke café's Toen zij Zondagmiddag een inval deed in het stationskoffiehuis vond zij een tiental personen bezig met het spel. terwijl bij deze personen veel geld werd aangetroffen. Nadat het proces- erbaal was opgemaakt, konden en kele gearresteerden op vrije voeten worden gesteld. Anderen werden evenwel in voorlopige hechtenis ge nomen. Het onderzoek, dat door de rijkspolitie geleid wordt, is nog in volle gang. MET AUTO EN GELD VERDWENEN Bij de politie te Bergen ojp Zoom is aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering >en diefstal van enige duizenden guldens. Toen men bij een zekere M. F. uit Breda een on derzoek ging instellen, bleek, dat hij was verdwenen. Tegen zijn vrouw had hij verteld, dat hij voor een paar dagen met vacantie naar Frankrijk zou gaan. Verder bleek, dat F. kortgeleden bij een ondernemer in Bergen op Zoom een taxi had gehuurd, waar mee hij ettelijke duizenden kilome iers had afgelegd, die nog niet wa len verrekend. Bij zijn laatste bezoek had hij een auto gevraagd en mee gekregen. Tot op heden ontbreekt van de man elk spoor. I me voor een bedrieger of dief te houden! Nou, dat moet je hem niet kwalijk pemen. Hier is iedereen wantrouwig en zenuwachtig. Ieder ogenblik krijgen we iets te horen, dat ons nieuwe schrik op het lijf jaagt. Dus, beste jongen, maar niet boos zijn! Boos ben ik niet, en ik moet bekennen dat het nu eigenlijk geen uur is, om iemand een be zoek te brengen. Donat keerde terug naar zijn portiersvertrekje, en de twee „ne ven" verdwenen in Albert's/kamer. Silas Hempal sloot de deur achter zich en keek de bezoeker met spanning aan: Wel Kockstein, vroeg hij, wat voor nieuws breng je? Ik mag aannemen dat je« niet voor een bagatel mij zo laat komt opzoeken. Dat spreekt van zelf, meneer Hempel. Ik heb dringend nieuwe instructies van u nodig. Wat is er gebeurd? Drie dagen geleden kwam 't mij toevallig ter ore, dat het gerecht te Graz, uit Venetië een bericht had gekregen, volgens hetwel daar in een ziekenhuis een bejaard man was opgenomen, op wien het signa lement van de „man in 't grijs" volkomen paste. (Wat moest men aanvangen met die man, zodra hij 1 genezen was: laten vertrekken of in hechtenis nemen?De rech ter van instructie, die vast over tuigd is, de moordenaars achter slot en grendel te hebben, hechtte geen belang aan die mededeling uit Venetië en antwoordde, dat de „man in 't grijs" en zijn gezel reeds in verzekerde bewaring wa ren genomen. Met de persoon in kwestie kon men naar goeddunken handelen, indien er verder geen vermoedens tegen hem bstonden. Met de zaak Walker-Grauenstein had de patiënt in geen geval iets uit te staan Juist iets van die heren! JaIk heb dus op eigen gezag naar Venetië getelegrafeerd. Aan de autoriteiten? Neen; voorlopig aan de di rectie van het ziekenhuis, en deze middag kreeg ik antwoord. De man in kwestie schijnt tot de deftige stand te behoren, heeft geen papieren bij zich, met behulp waarvan men zijn identiteit zou kunnen vaststellen, werl veertien dagen geleden dicht bij het sta tion bewuste'oos opgenomen, heeft een schromelijk verwaarloosde ko- gelwond Zo, zo! Er. schijnt zowel door sterk bloedverlies als door vermoeienis en ontbering helemaal uitgeput te zijn. Teen hij tot bewustzijn kwam, beweerde hij, Daniël Gotz te heten en uit Neder-Oostenrijk afkomstig te zijn, Aangaande de kogelwond ondervraagd, beweerde hij, zelf moord te hebben willen plegen, uit verdriet over de dood' van zijn vrouw.. Hij protesteerde omdat men hem in het ziekenhuis wilde houden en verklaarde, dat hij z'n reis wilde voortzetten. Hij ijhad 'n zwart valiesje bij zich met niets anders dan een beetje lijfgoed, in Venetië gekocht en nog niet ge merkt. Daar zijn wond sterk be gon te etteren, wist men hem ein delijk toch aan het verstand te brengen, dat hij enige tijd onder geneeskundig toezicht moest blij ven. Hij heeft grijs haar, draagt geen baard; felle ogen, een elegant grijs reiscostuum Hij is het riep Hempel uit. Ik zou er een eed op durven doen, dat hij de „man in 't grijs" is, die we reeds zo lang hebben gezocht. Dat is ook mijn mening. Hij is dus niet naar Australië vertrokken! Waarom niet? Wegens de wond of om een andere oor zaak? Het is nu de vraag, wat er gedaan moet worden: moet ik erheen? Natuurlijk! Wacht even Hempel keek op zijn horloge 't is nu tien uur. tegen half twaalf vertrekt de sneltrein, die je moet nemen. Ik heb er op gerekend. Mor gen tegen de middag kan ik in Venetië zijn. Goed je zoekt de patiënt op en verliest hem niet meer uit het oog. Dood of levend fk moet hem hebben! En let goed op, wat hij doet. Informeer in het zieken huis, of hij brieven schrijft: dat is natuurlijk 'n zeer voornaam punt Zijn medeplichtige is hem waar schijnlijk vooruit gereisd; ik twij fel er niet aan, dat ze op de een of andere manier met elkaar in verbinding blijven. Ik vermoed, dat hij het ziekenhuis spoedig zal ver laten, en dan naar Napels gaan. Over enige dagen vertrekt vandaar de boot naar Sydney. Je moet hem in ieder geval beletten, aan boord te gaan. In het uiterste geval legi timeer je je bij de politie en vraagt zijn aanhouding. Maar van die maatregel mag je pas na rijp be raad gebruik analken; ik heb lie ver dat je andere middelen aan wendt. Zodra jij vast overtuigd bent, dat hij onze „man in 't grijs" is, telegrafeer je mij. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2