S)e ftzidóeöoii/fca/nt Moskous plannen met O.-Duitsland Westerling mag in België blijven Souvereiniteit voor Oost-Duitse Republiek Vijf miilioen mensen geïsoleerd Kalmte aan Koreaanse front VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12064 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 EENDRACHT Middels een speciale verslag-ge- ving in de „Nieuwe Leidse Courant" vernemen wij, dat het I.C.C.C. te Genève bijeen, een tweetal resolu ties heeft aangenomen, de ene be trekking hebbend op het communis me en de andere op de R.K. Kerk. Het I.C.C.C. is de International Council of Christian Churches (In tern. Raad van Christelijke Kerken) en omvat een aantal kerkgenoot schappen, welke zich niet alleen af gescheiden hebben van de Moeder kerk, maar zich daarna nóg eens een keer afgescheiden hebben van de Protestantse Staatskerk. Het zijn dus de „dolérenden" of „bezwaarden", hier te lande o.a. de Gereformeerde Kerken. In de resolutie over de R.K. Kerk wordt verklaard, dat on langs een geheim consistorie van kardinalen is gehouden, waar de vraag is besproken tot vereniging van alle Christelijke kerken te genover de anti-Christelijke we reld, en dat door een compro mis deze vereniging zo spoedig mogelijk dient te worden verwe zenlijkt. Het is onze plicht, aldus de I. C.C.C., deze nieuwe methode om te trachten alle Protestantse ker ken onder het juk van Rome te brengen, af te wijzen. De R.K. kerk, die zoveel leert, dat tegen de H. Schrift ingaat, kan on mogelijk effectief tegen anti- Christelijke propaganda stelling nemen. De enige weg om deze afschuwelijke poging van de to talitaire R.K. Kerk te weer staan, is het gebed'en een trouw Christelijk leven. Wij kunnen het niet helpen, en ook de N. Leidsche Crt. kan het niet helpen (want het is een resolutie van het I.C.C.C.), maar zó staat het er. Aangezien het blad, waarin deze sa menvatting van de resolutie is op genomen, in Leiden en omgeving druk wordt gelezen (en dat ook ver dient), moeten we over de I.C.C.C.- resolutie toch iets zeggen. Er is ons niets bekend van een poging tot vereniging van alle Chris telijke kerken tegenover de anti- Christelijke wereld. Blijkbaar heeft een van de kardinalen uit de school geklapt, en dat kan, want zo'n ge heim consistorie is even „geheim" als een geheim kamerheer. Maar in dien wordt rondverteld, dat deze vereniging dient te worden verwe.- zenlijkt „door een compromis" (een schikking of vergelijk), dan weten we zeker dat het geheime uitleksel een verzinsel is. Drie dagen geleden is de encycliek „Humani Generis" verschenen, waar in o.m. de voorstanders van een on verstandig „irenisme" worden ver oordeeld: „Zo komen zij tot zulk een „irenisme", dat ze niet alleen alle punten, waarover men het: oneens is terzijde laten om te zamen de God-loochening te be strijden, maar dat ze ook de te genstellingen in de geloofsleer willen wegwerken". En de Paus waarschuwt: „Als men deze dingen laat vallen, dan kan men de eenheid bereiken, maar een eenheid, die niets meer dan een ruïne zou zijn." Indien de Katholieke Kerk dus vereniging zou nastreven tegenover de anti-Christelijke wereld, wil Zij een vreedzaam samen op-trekken, maar uitdrukkelijk zónder com promis. Zij zou eendracht wensen, waar eenheid onder de Christenen voors hands niet bereikbaar is. Wij vermo gen (en wij zijn er van overtuigd, dat onze mening door vele Protestan ten wordt gedeeld) in deze wens niets afschuwelijks te zien. Het is echter duidelijk blijkens de onnodig stekelige woordenkeus van de resolutie dat de I.C.C.C. deze eendracht niet wenselijk acht. Dat blijkt ook uit de bijkans even verschrikkelijke uit brander, welke, volgens een toege voegd Reuter-bericht, de I.C.C.C. aan het leiderschap van de „We reldraad van Kerken" meegeeft. (In deze Wereldraad is o.a. de Ned. Herv. Kerk opgenomen!). Het lei derschap van deze Wereldraad wordt maar eventjes beschuldigd van: „theologisch modernisme, afbraak van het werk der Protestantse reformatie, alsmede totalitaire en in sommi ge landen pro-communistische neigingen." De ..Raad van Christelijke Kerken" zij deze christelijke raad gegeven: eens in de Bijbel na te slaan, wat er geschreven staat over eenheid en eendracht, en na de lezing er van, voor die eenheid en eendracht te bidden en „een trouw Christelijk le ven" te leiden! DE TOREN VAN PISA WORDT STEEDS SCHEVER. Naar schatting van deskundigen, die onlangs nieuwe opmetingen heb ben gedaan, gaat de scheve toren van Pisa steeds meer overhellen naar rato van twee en driekwart duim per jaar, aldus meldt de correspondent van de „Daily Telegraph". De laatste eeuw bedroeg de toeneming van de helling nog geen halve duim per jaar. Het inspuiten van cement in de fundamenten heeft weinig effect ge had. Westerling in brussel aan gekomen. Een leger journalis ten en fotografen stond gistermor gen op het vliegveld Meisbroek bij Brussel het moment af te wachten, waarop het Sabena-toestel met ex- kapitein Westerling en de journalist Thiessen aan boord, zou landen. Om half elf streek het vliegtuig op het vliegveld neer, en de journalisten kregen van de veiligheidsdienst toe stemming hun vragen op Westerling af te vuren. Na een kort interview moest Wes terling de mannen van de veilig heidsdienst naar een kantoor op het vliegveld volgen, waar hij werd on dervraagd. Het is Westerlings be doeling naar Italië te gaan, omdat hij vreest in Nederland gearresteerd te worden. Westerling wordt door twee gendarmes weggeleid. (Telefoto). Luxemburg had toelating geweigerd 1I7ESTERLING mag in België blij ven. Dit is, naar Reuter meldt, het resultaat van overleg tussen de Belgische premier en zijn ambtge noot van Justitie, nadat Westerling, die zich gisternamiddag per auto van Brussel naar de Luxemburgse grens had begeven, aldaar de toegang was geweigerd. Voorwaarde voor zijn voortgezet verblijf als vrij man in België is evenwel, dat hij geen politieke activiteit ontwikkelt; ook mag zijn aanwezigheid in het land geen incidenten uitlokken. Daartoe zal hij dan een verklaring moet tekenen. In Den Haag schijnt men met deze oplossing niet ontevreden te zijn. Westerlings optreden na de souverei niteitsoverdracht kan in Nederland niet vervolgd worden en een krijgsraadzaak over diens optreden op Ce. lebes zou wel eens een al te sensatio neel verloop kunnen hebben. MEVROUW WESTERLING OP SCHIPHOL AANGEKOMEN. Met het K.L.M.-toestel, dat gister avond om even voor half acht ko mende uit Djakarta op Schiphol landde, arriveerde mevr. Westerling. Zij verklaarde, slechts uit de kran ten, die zij in Genève had gekocht, te weten, wat zich de laatste dagen met haar man had afgespeeld. Op een vraag of zij commentaar wilde ge ven op het achterblijven van haar drie kinderen in Indonesië, zei .zij: „Liever niet. want misschien zouden daar moeilijkheden uit voort kunnen komen. Ik weet, dat mijn 'kinderen goed zijn en mijn ouders voor ze zul len zorgen. Ik ben dan ook in het geheel niet bezorgd." Op een vraag of zij veel moeilijkheden heeft gehad om uit Djakarta te kunnen vertrek» ken, zei zij: „Enorm veel. Sedert het ogenblik, dat mijn man naar Singa pore ging, ben ik er over doende ge weest, maar men hield maar aan en ontnam mij mijn bewegingsvrijheid, omdat men mij wilde verhoren in verband met zijn daden. Ik heb ech ter nimmer contact met hem gehad gedurende de periode, die aan Ban dung vooraf ging. Ik kon dus nie mand wijzer maken". WAT THIESSEN VERTELDE. Een uur voordat mevr. Westerling arriveerde was de heer Thiessen uit Brussel op Schiphol aapgekomen. Deze is, volgens zijn eigen zeggen, de adviseur van Westerling. Met opzet is Westerling niet naar Nederland gekomen. Niet, zo zeide de heer Thiessen, om zijn eigen hachje te redden, maar omdat hij er van over tuigd was, dat zijn komst de Neder landse regering in moeilijkheden zou brengen en er waren nog te' veel scherpe kanten aan het Indonesische probleem om deze moeilijkheden thans wenselijk te achten. De heer Thiessen zal intussen in Nederland pogingen in het werk stellen om de toelating van Westerling mogelijk te maken. Hij zal hiertoe onder meer een'verzoek richten tot H. M. de Ko ningin. DAT ZAL JE GEBEUREN! Een Belgische journalist heeft de kans van zijn leven gemist. Hij was na afloop van zijn vacan- tie te Athene aan boord van het vliegtuig gegaan, dat Westerling ver voerde. Hij wist evenwel niet, dat hij in diens gezelschap reisde en was ten zeerste verwonderd, een geheel legertje van collega's op het vlieg veld van Brussel aan te treffen. Nieuwe procedure Bertha Hertogh In de zaak van Bertha Hertogh is thans te Singapore een nieuwe pro cedure aanhangig gemaakt, nu alle gelegaliseerde verklaringen en be wijsstukken bij de consul-generaal zijn aangekomen, aldus deelde mr. Bervocts, voorzitter van het Comité Bertha Hertogh, tijdens een gister middag te Bergen op Zoom gehou den persconferentie mede. Deze zaak is thans op het hoogste niveau gebracht. Ook de koningin heeft blijk gegeven zich ten zeerste voor Bertha Hertogh te interesseren, zo verklaarde mr. Ber.voets. Het co mité is tevreden over de financiële belangstelling, welke de Nederland se bevolking tot heden heeft ge toond. De heer Thiessen, de adviseur van Westerling, die ook deze affaire te Singapore van nabij heeft meege maakt, zeide gisteren op Schiphol, dat hij deze hele zaak beschouwde als een grote flater van de regering en dat als men goed optreedt Ber tha binnen enkele dagen hier in Ne derland terug kan zijn. TERUGTREKKING RUSSISCHE TROEPEN OUSSISCHE GEZAGSDRAGERS in Oost-Duitsland hebben de belang- rijkste Oostduitse politici doen weten, dat zij kunnen rekenen op een drastische verandering in de Russische politiek ten opzichte van Duits land. Daarmee zou worden bedoeld het terugtrekken van de Russische troepen en het verlenen van volledige souvereiniteit aan de Oostduitse re.publiék. Poesjkin, de Russische ambassadeur bij de Oostduitse regering heeft, naar Reuter verneémt, deze plannen overgebracht aan Walter U1- bricht, de plaatsvervangend eerste minister van Oost-Duitsland. Men vermoedt, dat McCloy het vraagstuk besprak in het licht van het onlangs door Adenauer aan de „New York Times" toegestane inter view en zijn verklaring van Woens dag, waarin hij voorstelde, dat het West-Duitsland zou worden toege staan zijn „veiligheidspolitie" uit te breiden. Toestand volkomen veranderd Poesjkin zou Ulbricht en andere leiders van de Oostduitse regering gezegd hebben, dat Stalin en Wys- jinsky, de toestand in Europa volko men veranderd en gecompliceerd achten te zijn door de voorgestelde remilitarisatie van West-Duitsland. „Deze flagrante schending van de verklaring van Potsdam zal het ne men van onmiddellijke en krachtige tegen-maatregelen door de Sovjet- Unie rechtvaardigen, zou Posjkin tot Ulbricht hebben gezegd. De leiders van de republiek Oost- Duitsland verwachten, dat de nieuwe maatregelen zullen worden ingeleid door een verklaring van het Krem lin, waarin gezegd zal worden, dat de schending van de verklaring van Potsdam door de Westelijke mogend heden de Sowjet-Unie haar vrijheid van handelen heeft hergeven". Daar na zouden de Russen openlijk de ver sterking van de Volkspolizei met zware wapenen bekend kunnen ma ken. Verder zou generaal Tsjoeikof, voorzitter van de Russische controle commissie in Oost-Berlijn, binnen kort aftreden en een zuiver militaire functie krijgen met de rang van maarschalk van de Sovjet-Unie. GEHEIME BIJEENKOMST DER HOGE COMMISSARISSEN. De geallieerde hoge commissaris sen in Duitsland hebben te Bonn een geheime bijeenkomst van twee uur gehouden. De veronderstelling, dat er iets on gewoons aan de hand was, kreeg voedsel door het feit, dat na meer dan zes uur tijdsverloop een niets zeggend communiqué werd uitgege ven, waarin deze bespreking „een officieuze bijeenkomst" werd ge noemd. Voorts hebben de Amerikaanse ho ge commissaris John McCloy en de Westduitse kanselier Konrad Adenauer Donderdagavond over Duitse veiligheidskwesties gesproken op een hoogst geheime samenkomst, zo werd in gallieerde kringen te Bonn medegedeeld. BINNENLAND. De heer Willem Visser uit de Van Hogendorpstraat 155 te Amster dam hoopt Zondag zijn honderdste verjaardag te vieren. De Nederlandse centrale ver eniging tot bestrijding der tubercu lose heeft besloten haar plannen om een grote speelfilm over de t.b.c.- bestrijding te doen maken wegens de hoge kosten op te geven. NEDERLAND EN ISRAëL. Dr. J. A. Nederbragt, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter in Israël, vertoeft op het ogen blik voor het voeren van besprekin gen in het vaderland. Deze vitale, ze ventigjarige diplomaat zal half Oc tober van dit jaar zijn carrière af sluiten. Gevraagd naar zijn indrukken over de economische relaties tussen Is raël en Nederland, zeide dr. Neder bragt, dat deze regelmatig gegroeid zijn en goede vooruitzichten bieden. Weliswaar lijdt het economische le ven in Israël onder een depressie, mede omdat dit land door tiendui zenden immigranten voor grote pro blemen wordt gesteld, maar er wordt energiek aangepakt. Op het gebied van luchtverkeer speelt de K.L.M. er een belangrijke rol met de vaste dienst op Lydda en de verbinding Amsterdam München Rome Lydda Teheran. De K.N.S.M. on derhoudt geregelde scheepsverbindin gen. Philips heeft in de jonge staat een fabriek gevestigd, die reeds uit breiding zal ondergaan. Nederland se verzekeringsmaatschappijen heb ben er vestigingen. Handel en bank wezen onderhouden nauwe relaties tussen beide landen. Leveranties van Fries fokvee en verdere afzet van Nederlandse producten als aardap pelen, zuivelproducten, haring, sche pen, textiel en chemische en andere industriële producten, maken Israël een niet onbelangrijke handelspart ner voor ons land. Nederland heeft in het nijvere, energieke Israël veel goodwill, aldus dr. Nederbragt. Amerikanen gaan tot tegenaanvallen over JQjE OPVALLENDE KALMTE langs het gehele Koreaanse front werd gisteren slechts verbroken door enige kleine acties, die Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen op de Noor delijke en Zuidelijke flanken uit voerden. Ten Westen van Taegoe was het zo rustig, dat tank-schutters met hun kanonnen konden oefenen terwijl de bazooka-ploegen de nieuw ste raket-werpers leerden gebruiken en de genietroepen druk bezig wa ren de achterwaartse verbindingen te verbeteren. nen, gesteund door pantserwagens en mobiele kanonnen, in Noordwes telijke richting aan. Een sterke Noor delijke eenheid, die ten Noorden van Taegoe door de Amerikaanse linie was gebroken om artilleriestellingen, zes kilometer in de achterhoede, aan te yallen, wordt volgens ingekomen berichten in bedwang gehouden. Bij het Noord-Koreaanse bruggen hoofd over de Naktong bij Hjong- poeng, ongeveer twintig kilometer ten Zuiden van Taegoe, is het rustig. De Zuid-Koreanen maken voort gang in de sector van de Oostkust. Zij werden gesteund door scheepsge schut. Amerikaanse marinevliegtuigen be schoten en bombardeerden troepen concentraties rondom Songjoe, waar bij minstens driehonderd Noord-Ko reaanse manschappen gedood zouden zijn. AANVALLEN OP BEPERKTE SCHAAL Toch gebeurt er nog wel iets. Door MacArthur's hoofdkwartier wordt gemeld, dat Amerikaanse en Zuid- Koreaanse eenheden aan het Weste lijk front aanvallen op beperkte schaal zijn begonnen om de Noorde- l'jke troepen, die Poesan tot doelwit hebben, uit sleutelposities te verdrij ven. Australische Mustangs en Ame- ikaanse straaljagers beschoten pun- 1en, vanwaaruit aanvallen der Noor delijken verwacht konden worden. In de sector van Taegoe, waar Noordelijke troepen van het Noor den en van het Zuiden uit pressie oefenen in de richting van de stad, vielen Amerikanen en Zuid-Korea^ Na aardbeving in India Indiase Dakota's hebben voedsel en medicijnen boven het door de aardbeving en later door overstro mingen van de Brahmapoetra en andere j-rvderen geteisterde gebied van Assam uitgeworpen. Uit berich ten maakt men op, dat het sterfte cijfer onder de ongeveer vijf mii lioen van de buitenwereld afgesne- denen hoog is. Het vliegtuig van een correspon dent van Reuter, dat boven een overstroomd gebied vloog, was ge dwongen te stijgen vanwege de stank, afkomstig van duizenden ka davers van vee. In het water dreven mensenlijken naast karkassen van olifanten en andere dieren. Vergif tige slangen, die aan de vloed trach ten te ontkomen, hebben reeds vijf tig mensen dodelijke beten toege bracht. Een half miilioen is naar men schat dakloos. Radio-New Delhi heeft omgey.e- pen, dat opnieuw een aardschok uit Dibrugorh, in het uiterste Noord oosten van Assam, is gemeld. De aardbevingen hebben meerf> vernie lingen aangericht dan de beruchte aardbeving van 1897. GEVOLGEN VAN DE NEDER LANDSE HAVENSTAKINGEN. Schepen, die naar Antwerpen, Rot terdam of Amsterdam waren geva ren om gelost te worden, kozen na enige dagen van wachten op het ein de der havenstakingen in deze ste den, weer 't ruime sop, en koersten naar de Duitse havenstad Hamburg. Hier werd niet gestaakt en de be langhebbenden in Hamburg waren maar wat ingenomen met deze onge kende drukte. Op deze foto ziet u de drukte in de haven van de con current Hamburg. BRITSE RAID OP INTSJON Een commando van de Britse ma riniers is Donderdagavond van een torpedoboot jager in de haven van Irtsjon aan land gegaan. Het ver melde een radio-station en scheepte zich daarna weer in. Intsjon is de havenstad van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel, AMERIKA ROEPT NIEUWE RESERVISTEN OP Het Amerikaanse leger maakt be kend, dat weer 47.000 reservisten zonder rang zullen worden opgeroe pen om 10 November in actieve dienst te treden. Reeds eerder werden 63.000 reser visten zonder rang en 8.432 reserve officieren tot en met de rang van kapitein opgeroepen. CHINA EIST: TROEPEN UIT FORMOSA Naar te Lake Success wordt ver nomen, heeft het communistische China de Verenigde Naties verzocht de terugtrekking van de Amerikaan se strijdkrachten van Formosa te eisen. In sommige kringen gelooft men, cat Malik de klaóht van communis tisch China over Formosa vandaag nog in de zitting van de Veiligheids raad ter sprake zal brengen. Van de zijde van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken is Donderdagavond verklaard, dat de Verenigde Staten voorstanders zijn van een overweging van het probleem Formosa door de Verenigde Naties. Het was echter van mening, dat de Verenigde Naties zich op het ogenblik niet moesten laten afleiden van haar dringende arbeid met be trekking tot het Koreaanse conflict. KoAAettje. Er zijn omstandigheden die door geen fantasie kunnen worden veran derd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1