Waarom zij zich als vrijwilligers opgaven Kanker de grootste vijand der volksgezondheid 5ie Man Stakingen opgeheven Auto in brand gestoken WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 AVONTUUR en PLICHTSBESEF Het aantal vrijwilligers voor Ko rea is gisteren gestegen tot 1933 en van hen hebben zich ruim vijftien honderd gemeld voor de compagnie van de Koninklijke Landmacht. Het nog niet zeker of de K.L. slechts één compagnie naar Korea zal uitzen den; de mogelijkheid bestaat dat er een bataljon zal gaan. Als vanzelf rijst de vraag: welke motieven hebben deze mensen ge had. Volgens majoor J. de Groot van het ministerie van oorlog, bij wie de aanmeldingen voor de compagnie van de K.L. zijn binnengekomen, gelden voor het merendeel der vrij willigers ideële motieven. Doch er zijn ook anderen voor wie het een avon tuur is, waarvan ze misschien iets beter kunnen worden. Bij de Amerikanen valt er altijd wel wat te verdienen, was de ver klaring van een barkeper, die met zijn seizoenbaan ad 60 gulden per week niet tevreden was. Dergelijke lieden hebben zich voornamelijk in de eerste dagen gemeld. Latere vrij willigers waren meer van het slag van de politie-officier, die zei, dat hij trots zou zijn als hij later tegen zijn kinderen zou kunnen zeggen, dat hij in Korea tegen het commu nisme had gevochten. We kunnen ze beter zelf aanval len, dan wachten tot ze ons aanval len, was de mening van vele O.V. W.'ers. Deze veteranen vormden de grootste groep onder de vrijwilligers, gevolgd door de groep van gedemo biliseerde dienstplichtigen en voor malige militairen van het K.N.I.L. A.etherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO', 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. S.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Metropole-orkest. 10.50 Voor de kfnderen. 11.00 Gram. 11.45 „Jeugd van Nederland," causerie. 12.00 Or kestconcert. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje." 12.38 Pia nospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet." 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Nederlandse liedjes 15.00 Voor de zieken. 16.00 Resi dentie-orkest. 17.00 Voor de jeugd 17.50 Regeringsuitzending. 18.Ü0 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Semi-klassieke muziek. 19.00 Ka merorkest. 19.20 Reportage. 19.35 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 „De bonte sluier," hoorspel. 22.20i Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Lichte muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna» tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ensemble. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianoduo. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Mededelingen). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.55 Pianoreci tal 14.00 Militaire kapel. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble en soliste. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole orkest. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 De stem van de Christ, vakbeweging. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Lichte muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 21.00 Causerie over Canada. 21.00 Strijkorkest. 22.00 Gram. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Ongeveer een vierde deel van de vrijwilligers is gehuwd. Alle standen en beroepen zijn vertegenwoordigd. Het merendeel van hen komt uit de grote steden. Ook hebben zich drie preidikanten als veldprediker ge meld en aalmoezeniers staan klaar om, als het zover is, met de troep mee te gaan. Het vrouwelijk geslacht heeft evenmin verstek laten gaan. Vijftien meisjes van het V.H.K. hebben zich opgegeven en ook een tweede luite nante van het verpleegsterskorps, die samen met haar verloofde, een ser geant, naar Korea wil gaan. Onder de ruim 1500 vrijwilligers voor de com pagnie van de K.L. bevinden zich bijna honderd officieren, de hoogste in rang is een kolonel b.d. Vele vrijwilligers zien in het op treden van de Uno in Korea het be gin van de vorming van een strijd macht, die in de toekomst zal waken voor de wereldvrede. Zij hopen i n die strijdmacht te worden opgeno men. Verder bevinden zich onder de vrijwilligers een groep Polen, een Tsjech en een Hongaar alsmede ver scheidene statenlozen. Die knagende Rheumatischc pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen- kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzui verende organen dag na dag op toe ren houden en daarmede hun natuur lijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies ver richten, kunnen onzuiverheden in het bloed z:ch niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen ir. de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelmatig! Enhoe eerder hoe beter. KA.B. VERGADERT MET BONDSVOORZITTERS. Naar de f,Volkskrant" verneemt vergadert vandaag de topleiding van de" Katholieke Arbeidersbeweging met de voorzitters van de aangeslo ten vakbonden om zich te beraden over de situatie, in Amsterdam ont staan door het besluit tot werkuit- sluiting van communistische wilde stakers. Besproken zullen tevens worden maatregelen om, wanneer dit in de toekomst nodig mocht blij ken, de bona fide vakbeweging een nog sterker offensieve houding te doen aannemen tegen communisti sche agitatie. Bij vroegtijdige onderkenning veelal genezing nog mogelijk Tedere drie kwartier overlijdt in ons land een patiënt aan kanker, en niet minder dan 18 pet. van de totale sterfte wordt veroorzaakt door deze gevreesde ziekte, die jaar lijks 14.000 slachtoffers maakt. En nog gaat de stijging voort. Naar een grove schatting komen per jaar on geveer 18.000 nieuwe gevallen voor. Voornoemd percentage wordt alleen overtroffen door dat van de hart ziekten, dat 20 pet bedraagt. Was omstreeks de eeuwwisseling tuber culose de grootste kwaal, thans is het de kanker, en deze vijand van onze volksgezondheid kan alleen dan afdoende worden bestreden, als het een nationale zaak wordt. Op het gebied van de kankerbe strijding zijn in ons land werkzaam: de vereniging „Koningin Wilhelmi- nafonds" (voortzetting der fondsen 1918 en 1948 ter bestrijding van de kanker), die de gelden verzamelt, de centrale commissie voor de kanker bestrijding, en de vereniging het Nederlands kankerinstituut te Am sterdam (Antoni van Leeuwenhoek huis) die reeds 36 jaar bestaat en het radio-therapeutisch instituut te Rotterdam. Beide laatste institu ten voeren, zoals bekend, in hun kli nieken de practische strijd tegen de kanker. Voor dit alles is veel, zeer veel geld nodig, en dit zal vele mil- lioenen meer moeten zijn, dan het fonds ongeveer 2 millioen gul den dat het Nederlandse volk als nationaal huldeblijk aan Koningin Wilhelmine aanbood bij haar rege ringsjubileum, en dat zij bestemd heeft voor de kankerbestrijding. Op 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina, wordt een grote landelijke collecte gehouden in enkele plaatsen op een andere da tum en mede daarom hebben gis teren mr. dr. A. A. van Rhijn, voor zitter van de vereniging „Koningin Wilhelminafonds" en dr. P. Munten dam, voorzitter der centrale com missie voor de kankerbestrijding voor de pers een toelichting gegeven op de organisatie van de kankerbe strijding in ons land. Mr. dr. van Rhijn gaf een over zicht van de medewerking en finan ciële steun, die de vereniging aller- wege ondervindt. 585 gemeenten z\jn als lid toegetreden en dragen een halve cent per inwoner af. Vele gemeentebesturen hebben het ver zoek van de vereniging, deze bijdra gen te verstrekken, nog in behande ling. Ook van ondernemerszijde laat men zich niet onbetuigd. Evenmin ontbreekt de financiële steun van particuliere zijde. Gelden komen binnen, verzameld op voetbalwed strijden, klaverjastournooien, enz. zelfs collecten op bruiloften «zijn geen zeldzaamheid. En alles groot of klein, het wordt in dank aanvaard en besteed voor het doel, dat de ge noemde organisaties in nauwe sa menwerking nastreven: de bestrij ding van de kanker. Op grond van al deze gegevens meen ik te mogen zeggen aldus de heer Van Rhyn dat onze vereniging, waarin de verschillende geestelijke en maat schappelijke stromingen zijn verte genwoordigd, een nationale vereni ging is". In zijn uiteenzetting bracht dr. Muntendam allereerst hulde aan de Nederlandse geleerden, die hun bij dragen leverden aan de wetenschap en de bestrijding van de kanker. De behandeling van kanker, zich nog voornamelijk beperkend tot de chirurgie en de radiotherapie, redt vele mensenlevens, vooral wanneer men de ziekte in haar eerste stadium onderkent. Vroegtijdige onderken ning is van het allergrootste belang. Afgezien van de centra, waar goed geoutilleerde poliklinieken gelegen heid tot het meest moderne onder zoek aan de toenemende stroom pa tiënten moeten bieden, dient te wor den overwogen of periodiek onder zoek van gezonden en schijnbaar ge zonden ook bij de bestrijding van de kanker ingang dient te vinden. In het buitenland aldus dr. Muntendam o.a. in Amerika, vindt men hiervan reeds goed wer kende voorbeelden en in Nederland bewijzen de gevallen van longkan ker, die gevonden worden bij het röntgenologisch onderzoek op tuber culose, hoezeer een periodieke keu ring van volwassenen in de toekomst voor. de kankerbestrijding vruchten kan afwerpen. Voorlichting aan de bevolking is tevens een van de zeer belangrijke onderdelen van het werk. De behan deling is in toenemende mate in staat de sterfte aan bepaalde vormen van kanker te verminderen. Voorts dienen door voorlichting verkeerde begrippen en de vrees voor kanker, bijvoorbeeld, als zou het een be smettelijke ziekte zijn, uit de weg te worden gerüimd. Grote financiële bydragen zijn no dig zo besloot dr. Muntendam om deze in kracht toenemende volks vijand te bestrijden. In de organisa tie van de kankerbestrijding liggen wij op menig terrein achter en deze achterstand zullen wij slechts kun nen inlopen, indien ook, evenals el ders op het terrein van de volksge zondheid, dit streven naar gezond heid ook inderdaad een zaak is, die aan het volk behoort en door het volk behartigd wordt. NIEUW GEBOUW VOOR NED. KANKERINSTITUUT. De centrale kankercommissie, wel ke de stichting „Het Koningin Wil helminafonds" adviseert in zake de besteding der gelden, heeft aan de stichting een advies uitgebracht om de nodige gelden beschikbaar te stel len voor de stichting van een nieuw gebouw met moderne outillage voor het Nederlandse Kanker Instituut te Amsterdam. Dit nieuwe gebouw zal verrijzen op het terrein van het Wil- helmina-gasthuis en tevens omvatten een modern ingericht radium-thera- peutisch instituut. Met de stichting van dit nieuwe gebouw zullen enkele millioenen ge moeid zijn. Voorts heeft de commis sie in dit advies de wenselijkheid uitgesproken, dat de nodige bedragen zullen worden beschikbaar gesteld aan het radium-therapeutisch insti tuut te Rotterdam, dat op het ogen blik zeer onvoldoende is gehuis vest. Medische faculteit te Nijmegen Begint in October 1951 Er wordt naar gestreefd in Octo ber 1951 aan de Universiteit te Nij megen een medische faculteit te openen. Er zijn redenen om aan te ne men, dat deze datum thans niet opnieuw zal behoeven verschoveh te worden. Het is de bedoeling de eerste drie jaren onderwijs te geven in de vakken, die tot de medische pro- paedeuse behoren zonder dat reeds aansttonds uitgebreide laboratoria nodig zijn. In de loop van de eer ste jaren zal echter tegelijkertijd met de bouw van de definitieve ge bouwen worden begonnen. Deze maken deel uit van 'n groots plan voor een complex, dat in tegen stelling met de bestaande toestand bij vroegere gestichte medische fa culteiten, een grote eenheid zal be zitten. Alle klinieken, instituten, een academisch ziekenhuis en enige klei nere ziekenhuizen worden in dijt plan n. L geconcentreerd op het terrein van het landgoed „Heyen- dael." Men hoopt dit plan in 15 20 jaar te verwerkelijken. Een vijftiental nieuwe hooglera ren voor de vierde faculteit zal waarschijnlijk nog dit kalenderjaar worden benoemd. De onderhande lingen met de betrokken personen zijn reeds in vergevorderd stadium De verzorging der patiënten in 't te verrijzen academisch ziekenhuis zal worden toevertrouwd aan de Zusters van Onder de Bogen te Maastricht, die ook de leiding van het St. Canisiusziekenhuis hebben. BEPALINGEN BLIJVEN VAN KRACHT. De plaatselijke bedrijfsunie in het bouwbedrijf (N.V.V., K.A.B., C.N.V.) deelae vannacht naar aanleiding van het gisteravond in de diamantbeurs door de stakingsleiding genomen be sluit om de bouwvakstaking op te heffen, mede, dat alle bepalingen, gemaakt door het actiecomité (ver tegenwoordigers van de werkge vers en de genoemde unie) van kracht blijven. Dit betekent, dat vandaag geen enkele patroon, in wiens bedrijf gestaakt werd, arbei ders in dienst mag nemen zonder toestemming van genoemd actieco mité. Dit geldt uiteraard niet voor de bouwvakarbeiders, aangesloten bij een der uniebonden, die reeds gisteren werden opgeroepen om vandaag het werk te hervatten. Dit zyn er ongeveer een 500. SUBSIDIE VOOR STICHTING DUINRELL. Aan de Nederlandse kunstorgani satie Stichting Duinrell heeft het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een subsidie ver leend van 10.000 gulden. Het ligt in de bedoeling dat de raad van toe neht der stichting binnenkort zal worden uitgebreid met een aantal bekende kunstenaars uit verschillende delen van het land. Tevens zal de werk zaamheid der stichting zich nog meer dan voorheen over het gehe'e land uitstrekken. Behalve aan vele be kende Nederlandse kunstenaars zal de stichting, evenals in het vorig seizoen, ook aan een aantal onbeken de doch begaafde Nederlandse kun stenaars steun verlenen door hun gelegenheid te geven om, voor een verantwoord honorarium, in het openbaar op te treden. IN HET GRIJS Door A HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 40) De gravin zelf kwam met haar aangezeild. Het arme vrouwtje had een beschreid gezicht, en sindsdien is de gravin verschrikkelijk boos op haar. Wanneer was dat eigenlijk? Nog zo heel lang niet gele den. Misschien acht dagen voor de moord op mevrouw Walker. Albert keek een paar minuten nadenkend vóór zich uit. Toen kreeg zijn gezicht weer de gewone uitdrukking. Hoor eens juffertje, plaagde hij, ik had je voor dapperder gehouden, om je zo op je kop te laten zitten. Met rnjj zou men zo iets niet moeten proberen. Albert kwam een beetje dichter by Riete staan. En de graaf? vroeg hy. Kon 2y ook met hèm doen wat zy wilde? Er wordt gezegd, dat het "n zeer gelukkig huwelyk is geweest. Riete haalde minachtend de schouders op. Gelukkig? Geloof jij, dat de graaf ooit een poging tot verzet heeft gewaagd? Ik weet, hoe dat in de grote wereld pleegt toe te gaan. Zij leefden in schijn op goe de voet met elkaar en als de be dienden erbij waren was het al tijd „lieve Demeter" en „lieve Renate," maar anders! Eén ding weet ik; als ik eenmaal trouw, moet het er by mij heel anders uit zien. Albert lachte. Ja, dat geloof ik! Jean zul Je niet zo gemakkelijk onder de pan toffel krijgen! Dat zou ik ook niet willen. (Zij keek op de klok). Lieve he mel, al half elf. Zeg, Albert, laat me nu alléén, anders kom ik nooit klaar. Ik ben al weg. Hoe is het vandaag met Hanna? Is ze hele maal beter? Ik geloof het wel. Zij is vroeg opgestaan en wou uitgaan, als ie mand tijd had haar te vergezellen Maar iederejen heeft de handen vol, zodat zé thuis zal moeten blij ven. Ik zal haar eens gaan opzoe ken; ik heb tijd genoeg. Albert beklom de trap naar Hanna's torenkamer. Hij vond de oude vrouw midden in de kamer staan; zij had haar stok in de hand en had een doek om het hoofd en schouder gesla gen. Toen hij binnentrad hief zij het hoofd op en luisterde. Wie daar? vroeg zij. Die stap ken ik niet. Een vriend Hanna, die komt vra gen, hoe het met je is en of je niets nodig hebt. Ik ben de nieu we -knecht van de tuinman. Werkelijk? Hanna schudde ongelovig het hoofd. Dat had ik niet gedacht, ging zij voort. Tuiniers hebben 'n lichte, voorzichtige stap en zijn gewoon, op ieder plantje te letten. En jij, jij hebt een heel andere tred, flink vast, zeker MogelijkIk ben niet al- tyd tuinman geweest en lk wil 't ook niet blijven. Riete zei, dat je graag wilde uitgaan. Kan ik je daarmee plezier doen, dan zal ik je leiden. Wil je naar Grunau? Hanna aarzelde een ogenblik met haar antwoord. Toen zei ze: Neen, niet zo ver. Alleen maar tot aan het kerkhof. Maar dan moeten we ons haasten; Ik zou graag terug zijn vóórdat de fa milie komt. Dan stappen we op. Het was een nogal kille herfst dag; de wind was scherp. Zwij gend volgde Hanna haar gids; zij had het woud en trok de doek dich ter om haar schouders. Naarnaar het graf van de dode, van wie het huis daarginds was, sprak Hanna byna fluisterend En zy wees over de velden in de richting van het huis met de groene vensterluiken. Albert maakte een gebaar van verrassing Daarheen?! (Hij liep door). O ja, liet hij op onverschillige toon erop volgen. Riete heeft mij ver teld, dat je de vermoorde vrouw hebt gekend. Hanna antwoordde niet. Enige stappen verder bleef zy staan en wees op een grafmonument van wit marmer. Hier moet gravin Sydow be graven liggen is het niet zo? 'k Zie een schemering van de witte Engel, die op het graf treurt JaEveline gravin Sy- dew, lees ik op de zerk. En hier links van het pad is ook het graf van mevrouw Walker of Backer zoals ze eigenlijk heette. Zo dicht bij elkaar? mompel Op een gisteravond in de Apollo- hal te Amsterdam gehouden verga dering, belegd door de stakingslei ding, is besloten de havenstaking, die Dinsdag 15 Augustus j.l. uitbrak, op te heffen. Heden zullen de arbei ders zich hier aanmelden onder de voorwaarde, dat er geen rancune maatregelen zullen worden geno men. Op een eveneens gisteravond in de Diamantbeurs gehouden vergade ring werd besloten ook de bouwsta- king op te heffen onder de voor waarde dat aan de maatregel, geno men door het actie-comité (bestaan de uit vertegenwoordigers van de werkgevers en de Unie in het Bouw bedrijf) om alleen de bij de Un'e- bonden aangesloten arbeiders op de bouwwerken toe te laten en geen le den van de Algemene Bond van' Werkers in de Bouwnijverheid E. V.C. geen verdere uitvoering zal worden gegeven. De steenzetters, de eersten, die in de hoofdstad in staking gingen om dat de eerste 5 pet loonsverhoging hen nog niet was toegekend, hebben gisteren in een afzonderlijke verga dering eveneens besloten hun sta king op te heffen. KNAAP IN ZWEMBAD VERDRONKEN. Bij het sluiten van het zwembad „De IJzeren Vrouw" te 's Hertogen bosch vond men een bundeltje kin derkleren. Het bad werd afgedregd en toen ontdekte men het stoffelijk overschot van de twaalfjarige jon gen G. van den D. uit het naburige Den Dungen. De jongen was de zwemkunst niet machtig en hij be vond zich aanvankelijk in het on diepe bassin. Hij is later, door de drukte onopgemerkt in het diepe gedeelte terechtgekomen. Door de politie! Op de binnenplaats van het Hil- versumse politiebureau was gister middag een aantal politiemannen onder de persoonlijke leiding van commissaris C. van Veen met een zeer bijzonder karwei bezig: op last van de justitie moest een auto. waar van bij vonnis van de kantonrechter vernietiging was bevolen, in brand worden gestoken, waarna de resten met koevoet en hamers totaal wer den stukgehamerd. Het betrof hier een auto, een klei ne vooroorlogse wagen, waarvan de bestuurder, een inwoner van Soest- dijk, op een avond in Februari van dit jaar op de Loosdrechtseweg pal tegen een langs de berm van de weg geparkeerde auto was gereden. Hoewel de bestuurder er goed af kwam, bleek zyn wagentje een ge vaar op de weg: zowel de stuurin richting als de remmen werkten niet. By de behandeling van deze zaak voor het Hilversumse kantongerecht werd de automobilist tot een geld boete veroordeeld. De rechter ge lastte vernietiging van de auto. Bij een overtreding van deze aard staat de zei, blijkbaar ontsteld, zij schreed langzaam toe op het graf, eenvoudig een heuveltje met een houten kruis erop. En zij vouwde de handen en bleef in gebed verzonken, enige minuten roerloos staan. Tranen biggelden over haar ingevallen wangen. Zij vergat Albert's tegenwoordig heid en fluisterde; Arme Marie! Ik kan je niet helpen, en wat je wilde kan niet gebeuren. Nu lig je hier onder de aarde en ook hy is dood.... en wie weet, waar zijn Hjk is.... De Heer moge zich over u beiden ont fermen, wanneer Hij daarboven uw rekening afsluit! Ze verschrok, want Albert was naast haar komen staan en zei: De rekening zal niet zwaar zijn. Liefde vergeeft alles en me vrouw Backer heeft de graaf toch lief gehad. Die hem liefgehad? Een spotlach klonk op. Was die geen vrouw geweest met een warm hart en een weife lende hand, dan had ze hem allang vermoord voordat Hanna zweeg: ze hulde zich hui verend in haar sjaal, keek nog eens schuw naar het graf en was gereed om weg te gaan. Arme Marie. God schenke u de wet geen verbeurdverklaring toe, hetgeen slechts mogelijk is bij mis drijven, maar aangezien het vehikel, ook al werd het opgeknapt, een ge vaar voor het verkeer betekende, volgde bevel tot vernietiging. Dit geschiedde gistermiddag, waarbij de auto met proppen oude olie werd volgestopt en met benzine overgoten. Met alle toebehoren, de reserveband incluis, werd er de brand in gestoken, hetgeen een aan trekkelijk schouwspel opleverde, dat ook de nodige publieke belangstel ling trok. „Kijk es, de peliessie stookt een fikkie", riep een verbaasd en verrukt jongetje. Het „fikkie" duurde een flink half uurtje, waar na de resten met een slang op de waterleiding werden geblust. Met koevoet en hamers gewapend deden monteurs het overige van het vernie tigingswerk. waarna het „cadaver" naar de vuilnisbelt werd vervoerd. Naar wij vernamen, wordt slechts hoogst zelden een dergelijke vernie tiging door de justitie bevolen. FABRIEK VAN STALEN MEUBELEN UITGEBRAND. Doordat gistermiddag op de eer ste verdieping de verfspuitinrichting van de fabriek van stalen meubelen „Fago" van de heer C. van Gorp aan de Korvelschewog 135a te Tilburg een bus celluloselak omviel en deze vloeistof met een straaltje door de zoldering heen vloeide precies op een lasapparaat in de daaronder gelegen werkplaats, ontstond plotseling een geweldige steekvlam, die in enkele minuten de gehele bovenverdieping in vlammen zette. Andere bussen cellulose, ook daar opgeslagen, ver hevigden de brand .De brandweer bestreed het vuur met vier stralen en mocht er in slagen binnen een kwartier de brand te blussen. De verfspuitinrichting brandde geheel uit. Een der arbeiders had een col bertjasje met f 400.voor welk be drag hij een motor wilde kopen, ln de boven werkplaats gehangen. Dit jasje met het geld werd een prooi der vlammen. JACHT VERBRAND OP HET IJSELMEER. Op het IJselmeer tussen Stavoren en Enkhuizen is brand uitgebroken op het motorjacht „Sole Mio". De bemanning was bezig met eten koken toen de vlam in een pan sloeg. In een oogwenk stond het gehele schip in lichterlaaie. Gelukkig was een volgboot aanwe zig, zodat de bemanning zich hierin kon redden. Nadat het jacht was uit gebrand brak het in tweeën en ver dween in de golven. In een dichte mist kwam de bemanning, na opge pikt te zijn door het vissersvaartuig ST 10, die het bootje meenam, in Stavoren aan. RUSSISCHE ATHLETEN STAPTEN DOOR HET IJZEREN GORDIJN. - Een groepje Russische athleten zijn door het ijzeren gordijn gestapt, om deel te nemen aan de Europese athletiekkampioenschappen, welke Woensdag in Brussel beginnen. Het zal de eerste internationale wed strijd na de oorlog worden, waaraan een groep Russen deelneemt. En ho pelijk zullen nog vele volgen, want sport is een der sterkste wapens van de wereldvrede. De Russische athle ten bij aankomst op het vliegveld Melsbroeck bij Brussel. de vrede, waarvan men u op aarde heeft beroofd! lispelde zij. Albert volgde haar. Toen zij 't kerkhof verlaten hadden en door de velden gingen, bleef hy plotse ling staan en zei vastberaden; Hanna, van het leven en de dood van die vrouw weet je méér dan je zeggen wilt. Wie was zij, en waarin bestaat het geheim, dat haar leven verduisterde? Ik vraag je dit niet uit louter nieuwsgierig heid, Hanna. Ik wil het recht la ten zegevieren. Een huivering doortrilde 't li chaam van de blinde. Zij richtte haar doffe ogen op de jonge tuin man, als kon zij- nog op zijn ge- ziöht lezen. Angst en voldoening streden blijkbaar in haar binnenste Doch haar mond bleef gesloten. Nu Hanna antwoordt eens, je bent een brave vrntnv en je wilt me daarbij toch wel helpen? Zy schudde langzaam het hoofd. Neen. Er zal geen woord over mijn lippen komen. De doden en de levenden heb ik met een hei lige eed gezworen, te zullen zwijgen; en had ik geweten wie je bent. ik zou je niet hebben verzocht, mij naar het graf te bren gen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5