AKKERTJES Noorwegen won de landen- athletiekwedstrijd teHengelo Australiër Hoobin wint bij de amateurs Kiespijn De Europese zwemkampioenschappen 1 km wedstrijd en prestatietochten van de Leidse Watervrienden Morgenmassa-zwemtocht over het Kanaal MAANDAG 21 AUGUSTUS I95Ö CE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mei 121 tegen 99 punten j^E RESULTATEN van de eerste dag van de athletiek-landen-ontmoe- ting NederlandNoorwegen in het Stadion te Hengelo, gaven wel haast zekerheid, dat de Noorse ploeg sterker is dan de Nederlandse. Ook in 1947 ging Nederland in Noorwegen zij het eervol met 10996 punten ten onder. Toch hebben onze landgenoten Zaterdag op verschil lende nummers succes geboekt. Op de technische nummers waren de Noren echter veel sterker. Bij het vèrspringen bracht Leeuwenhoek het ook niet verder dan 6.965 meter en N aaktgeboren haalde 6.38 meter, ter wijl de Noren op een cm. na 7 meter en zelfs 5 y7 cm. meer dan 7 meter bereikten. Bij het discuswerpen gooide Johnsên bijna 5 meter verder dan onze beste man de Bruyn, die 42.51 meter haalde. De an dere Noor Ulgenes wierp 43.28 meter. de tweede dag heeft de Noorse ploeg een royale overwinning behaald. Bij de 110 meter horden won Buys in de goede tijd van 55.8 sec., de bes te Noor Reidar werd tweede met 56.4 sec. Bakels bleef ver achter en speelde geen rol in de strijd. Dat Erling Kaas bij het polsstok hoogspringen het Noorse record van 4.31 meter staat op zijn naam niet te benaderen zou zijn, stond te voren vast. Des te prettiger was het, dat Lamoree en Swart zich tweede en derde plaatsten. De Noor B. Leirud sprong 1.90 me ter hoog, 20 cm. hoger dan de beide Nederlanders, terwijl de tweede Noor 1.85 meter haalde. Odd Maehlin won het speerwer pen met een worp van 64.30 meter. Ook Lutkeveld kwam boven de 60 meter en plaatste zich tweede. Op de 1500 meter liet Slijkhuis zijn tegenstanders ver achter zich. Har- ting, onze tweede man deed uitste kend werk en het scheelde slechts een fractie van een seconde of hij was tweede geworden. Het ontbrak hem echter aan de nodige hardheid om tot de laatste meter door te zet ten. De 5000 werd door de beide Noren zonder strijd gewonnen. Lataster was ongeveer een halve, Vorstenbos bij na een hele ronde achter. Ook de 3000 meter ste,ple chase Afgezien van de 800 en 10.000 me ter, op welke nummers de Noren zich eerste en tweede plaatsten, ging het met de loopnummers beter. Bij de 110 meter horden liet van der Hoeven de meer dan 2 meter lange Noor Chris- tensen achter zich met 0.1 sec. ver schil. Zijn tijd was 15.5 sec. Op de 100 meter was aller aan dacht gevestigd op Lammers uit Drachten, die echter met 11.3 sec. vierde werd, terwijl Saat een keu rige prestatie leverde door zich eer ste te plaatsen in 11 sec. De Noren werden tweede ert derde, telkens met 0.1 sec. verschil. Op de 400 meter zorgde de Kroon voor de verrassing van de dag. Hij won in 49 sec., een tijd, waarop het Nederlands record zeer lang heeft 4 x 100 meter estafette was eveneens voor Nederland. De Ne derlandse ploeg werd samengesteld uit: Lammers, Saat, Holst en Buys. Een van de prachtigste nummers van de middag was de 10.000 meter, door Kjersom in goede stijl en met een zeer tactische loop, gewonnen. Geruime tijd namen de Noren Kjer- sem en Systad de Nederlandse kam pioen, Jef Lataster, tussen zich in. Onze tweede man Slegt werd alras los gelopen en bleef ver achter. Na 14 ronden bleef ook Lastaster achter en zakte meter na meter af, terwijl Kjersem en Systad elkaar de voor rang betwistte, tot Kjersem ook zijn landgenoot los liet. Zijn tijd lag ech ter boven het Nederlandse record van Lataster, dat op 31 min. 30.8 sec. staat. Slegt werd door de beide Noren „gelapt", doch Lataster kon dit op enkele meters na niet meer presteren. Op de 800 meter startte de Noorse ster, Boysen, die de Noren in Brussel^ aan een medaille moét helpen. Hoe wel Kist na de start de kop nam was dit slechts voor een ogenblik, want na 50 meter stoven de Noren voorwaarts. Wolsink gaf prachtig partij. Boysen, die Noors kampioen is met 1 min. 50.8 sec., won in een tijd, die 3 y~ sec. boven dit Noors re cord lag. De tweede dag. z Door zich op de nummers hoog springen, 5000 meter en 3000 meter steeple chase 1 en 2 te plaatsen op NED. JUNIOREN-RECORD 300 M. VERBETERD. Tijdens de wedstrijd Nedérland Noorwegen werd in het junioren in vitatienummer 300 meter het Neder lands juniorenrecord verbeterd door Herberts A.V. '23. Hij bracht het op 36 sec. Het oude record stond op naam van Koole (Volewijekers) met 36.2 sec. en werd te Rotterdam in 1947 gevestigd. Tijdens wedstrijden op het Visbey- eiland bij Gottland heeft de Ameri kaan Fuchs met wereldrecord kogel stoten verbeterd en gebracht op 17.91 me,ter. Het oude record stond op zijn naam met 17.82 meter en werd op 29 April van dit jaar te Los Angeles gevestigd. 45-JARIG BESTAAN „DONAR". Op 26 October a.s. herdenkt de L. G. A. V. „Donar" te Leiden haar 45-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan organi seert „Donar" op Zondag 27 Augus tus a.s. op de Sintelbaan in de Leid- se Hout nationale jubileum-athletiek- wedstrijden, waar voor dames en he ren vele A en B-klasse nummers op het programma staan. Zetten we de klok 45 jaar terug, dan zien we, dat op 26 October 1905 een fusie tot tsand kwam tussen twee Leidse Gymnastiekverenigingen, na melijk „Ursjs" en „Olympia", waar uit „Donar" werd geboren. Naast de gymnastiek werd door „Donar", toen de athletiek nog in de kinderschoenen stond, ook hieraan de nodige aandacht geschonken, om deze tak van sport ook onder de aan dacht te brengen van het Leidse pu bliek. Donar is daarin in de jaren voor 1940 buitengewoon geslaagd, en dik wijls wisten de leden met prijzen naar Leiden terug te komen. We denken hierbij vooral aap de nog steeds ieder jaar terugkomende „Estafette dwars door Leiden", wel ke voor 1940 vele jaren achtereen door „Dor.ar" werd gewonnen. Zoals ook andere verenigingen kreeg ook „Donar" voor 1940 een in zinking, welke nog verergerd werd door de oorlogsjaren. Na de bevrijding werd de athle- Heksport met een gering aantal le den weer krachtig aangepakt en wer den er ondanks het feit, dat het aan tal athleten nos steed* klein is, be hoorlijke ja zelfs zeer goede resul taten behaald. Vermeld kan nog worden, dat een der oprichters, de heer J. J. Her- wijer, sedert 1905 zitting heeft in het Kostuur, waarvan de laatste 20 jaar voorzitter. ZEILEN WEDSTRIJDEN OP HET ALKMAARDERMEER Bij de Zaterdag en Zondag op het Alkmaardermeer gehouden nationale zeilwedstrijden wist Gerrit van Wijk tweemaal als eerste te eindigen in de Drakenklasse. W. Klomp werd gis teren tweede, J. W. Boersma Zater dag. H. Kraan voerde Zaterdag zijn Mustang weer ter overwinning, doch gisteren moest hij met de tweede plaats genoegen nemen. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. Zaterdag en Zon dag werden in Moorslede in Zuid- West België de wereldkampioen schappen wielrennen op de weg ge houden voor amateurs en professio nals. Brik Schotte, België, de nieu we wereldkampioen professionals. bracht de Noren een dubbele over winning. Aak de Bruyn maakte een goede beurt door het kogelstoten te win nen: ruim 14 meter, een afstand, die de Noor Dybing bij lange na niet kon halen. Op het nummer hink stap sprong kon Rune Nilsen zijn beste sprong van dit seizoen, 14.85 meter niet evenaren, doch kwam er toch dicht bij met 14.55 meter. Van Egmond werd tweede met 14.28 meter. Op de 4 x 400 meter startten voor Nederland Hofmeester, Nusse, Buys en de Kroon. Voor Noorwegen Bor- resen, Saxhaug, Lilleseth en Espenes. Het werd een fraaie overwinning voor Nederland, tijd 3 min. 20 sec., slechts een seconde boven het on langs te Treebeek gevestigde Neder landse record. De eindstand luidt: Nederland 99, Noorwegen 121 pnt. Wereldwielerkampioenschappen op de weg In een vrij saaie race is de Austra liër Jack Hoobin erin geslaagd het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs over 75 km te ver overen, waarmede Australië zijn tweede wereldtitel van deze kam pioenschappen heeft verkregen. Het parcours voor de amateurs liep over één ronde van het kleine cir cuit (11 km), vervolgens moesten de tenners een keer de grote lus over de Mont Rouge en Yperen afleggen (87 km) en daarna hadden zij nog zeven maal het circuit van 11 km te ronden, in totaal 175 km. Hoewel er enkele uitlooppogingen zijn gedaan, viel de beslissing pas in de laatste 20 km toen een groepje van 11 renners, c w. zich de Nederlander Roks be vond, een geslaagde ontvluchtings poging deed. Het tempo werd in de laatste ronde nog vergroot en de be slissing moest in de sprint vallen, ten gunste van de onbekende Australiër Jack Hoobin, die met een kwart wiel de Fransman Varnajo, die voortdu rend een belangrijke rol in deze wedstrijd had gespeeld, sloeg in 4 uur 29 minuten 24 sec. Roks wist zich als zesde het beste van de Neder landers te plaatsen, als 12de kwam Hans Dekkers binnen, met enige achterstand. Twee Nederlanders had den de strijd gestaakt, n.l. van Bree- nen, die 50 km voor het einde tegen een balustrade was opgereden en zijn voorvork had gebroken en Nol ten, die vier ronden voor het einde moeilijkheden met zijn versnellings apparaat had gekregen. De uitslag luidt: 1. en wereldkam pioen: Hoobin (Australië) 4 uur 29 min. 24 sec.; 2. Varnajo (Frankrijk) zelfde tijd; 3. Ferrari (Italië) zelfde tijd; 4. Batsle (België); 5. Desmet (België); 6 Roks (Nederland); 7. Hutmacher (Zwitserland); 8. Bintz (Luxemburg); 9. Lundh (Zweden); 20. Moresco (It.), 11. Piazza (It.), al len zelfde tijd als de winnaar; 12. Dek kers (Ned.) 4.30.12; 13. Bisetti (Fr.); 14 Decaux (Fr.); 15. Maitland (Gr. Britt.); 20.44e de Nederlanders Die lissen en Witteveen 4.30.48. In totaal arriveerden 46 renners. De Belg Brik Schotte kampioen der profs De Belgische professional Brik Schotte heeft op het circuit van Moorslede voor 150.000 toeschouwers het wereldkampioenschap op de weg gewonnen in de tijd van 7 uur 49 min. 54 sec. over een afstand van 284 km. Hiermede herhaalde Schotte zijn zege voor de Regenboogtrui van 1948, toen hij te Valkenburg even eens als eerste over de finish ging. Het is een strijd geweest, tussen de heel groten, welke door het straffe tempo en door de lange afstand werd beslist in het voordeel van hen, die de laatste jaren de kopgroep vormen van de beste Europese renners. Veer tig renners waren in de ochtenduren vertrokken en, zoals dat de laatste jaren gebruikelijk is, bereikte slechts een klein percentage van hen de fi nish, 12 in totaal, onder wié zich 3 Nederlanders bevonden met Mid delkamp als tweede, Schulte als vier de en van Est als negende. Opgege ven hebben Janssen wegens mate- NEDERLAND AAN DE TOP De „Coupe Henri Degrange", de prijs voor het land, dat bij de we reldkampioenschappen de meeste punten behaalt, is dit jaar gewonnen door Frankrijk met 14 pnt., vóór Ne derland met 14 pnt. Daar Nederland vorig jaar won, staat Nederland na twee jaar nog aan de kop met 28 pnt., 2. en 3. Italië en Frankrijk 22 pnt. Na 10 jaar wordt de prijs defi nitief eigendom. riaalpech, Voorting, die een achter stand had opgelopen en de Hoog Van de bekende buitenlandse cracks moesten Koblet, van Steenbergen en Bar tali de strijd om verschillende redenen staken. In de laatste phase van de strijd, toen het peleton van acht renners een voorsprong van en kele minuten had genomen, wist Schotte na enkele vergeefse pogin gen te demarreren, een ontvluch- tingspoging, welke tenslotte succes had, terwijl Middelkamp, die het ge vaar zag, de enige was, die trachtte deze achterstand op Schotte in te halen. Maar de Belg draaide een hoog tempo en met een minuut voor sprong werd hij wereldkampioen. De uitslag luidt: 1. Brik Schotte (België) 7 uur 49 min. 54 sec.; 2. Middelkamp (Ned.) 7.50.55; 3 Ku- bier (Zwits.) 7.52 42; 4. Schulte (Ned.); 5. Bobet (Fr.); 6. Ramon (België); 7. Ockers (België) allen z. t.: 8. Idee (Fr.) 7.54.10; 9. van Est (Ned.) 7.59.50; 10. Kemp (Luxem burg); 11. Olivier (België); 12. Ro land (Fr.). REVANCHES WERELD KAMPIOENSCHAPPEN IN ZÜRICH In de revanches van het wereld kampioenschap, die op de Oerlikon- bnan te Zürich zijn gehouden, zege vierde bij de stayers opnieuw de Fransman Lesueur. De uitslag van deze wedstrijd over bijna 80 km luidt; 1. Lesueur (Fr.); 2. Heimann (Zwitserl.); 3. Besson (Zwits.); 4. Frosio (It.): 5 Seres (Fr.); 6. Pronk (Ned.) op 1800 meter. In een revanche van de sprintwed strijden om het wereldkampioen schap voor amateurs luidde de to taal-uitslag: 1. Even (Fr.); 2. Ver- deun (Fr.); 3. Siegenthaler (Zwits.); 4. Hansen (Den.). PELLENAARS ZWAAR GEWOND IN RONDE VAN DUITSLAND Onze landgenoot Jan Pellenaars, die tot dusverre als vierde geklas seerd stond in de Ronde van Duits land, heeft gisteren in de achtste etappe een ernstig ohgeluk gehad en is in bewusteloze toestand met een zware hersenschudding en verwondin gen aan zijn armen in het ziekenhuis te Freiburg opgenomen, waar hij gisteravond nog niet tot bewustzijn was gekomen. De doctoren noemen zijn toestand hoogst critiek. Pellenaars kwam in het plaatsje Todnau bij Freiburg in botsing met een Amerikaanse wagen, die door de politie-afzetting was gereden. '4. Laat U toch niet langer zo plagen! ';|;Ga morgen naar de tandarts, maar vf verdrijf nu de pijn met één of twee EERSTE NEDERL. SUCCESSEN GEBOEKT De Europese zwem- en waterpolo- kampioenschappen te Wessen zijn door de Nederlandse zwemmers en zwemsters niet slecht ingezet. Twee dames, Lies Bonnier en Jannie de Groot plaatsten eich in de finale 200 M. schoolslag en Tjibbes wist zich van een plaats in de finale 100 me ter vrije slag te verzekeren. Het wa- terpolo-zevental begon de wedstrijd serie met een 43 zege op Zweden. De prestatie van Tjebbes valt voor al wel buiten het kader der ver wachtingen. Hij vocht aanvankelijk een felle strijd met de Europese kampioen, de Fransman Jany. De Nederlander nam na de start een kleine voorsprong, doch Jany had na de 50 M. reeds de leiding heroverd, om daarna regelmatig uit te lopen en met bijna 2 sec. verschil te win nen. Uitslag: le serie: 1. Jany (Fr.) 57.8. 2. Tjebbes (Ned.) 59.7. 2e serie: 1. Larssen (Zweden) 59.5, 2. Stipetic (Zuid-Slavië) 1.00.4. In deze tweede serie startte geen Nederlander. Voor de finale van morgen zijn geplaatst: Larsson (Zwe den), Tjebbes (Nederland), Stipetic (Zuid-Slavië), Ditzinger (Duitsland), Skanata (Zuid-Slavië) en Pewersoli (Italië). Bij de 200 M. schoolslag dames startte Lies Bonnier (Ned.) niet te best, doch vrij spoedig had zij haar achterstand in te halen, waarschijn- Lusien ingehaald en zij won tenslot te met enkele meters voorsprong. In de tweede serie moest Jannie de Groot het opnemen tegen de Belgi sche kampioene Raymonde Vergau- wen en de Deense Kirsten Jensen. De Belgische zwemster had gedurende de gehele wedstrijd een kleine voor sprong en het leek, of Jannie de Groot zich niet veel moeite gaf haar achterstnd in te halen, waarschijn lijk om zich te sparen voor de finale. Uitslag: 1. Raymonde Vergauwen (3.01.9); 2. Jannie de Groot (3.03.1); 3. Kirsten Jensen, Den. (3.07.8). In de fnale komen vandaag uit: Raymonde Vergauwen, Lies Bonnier, Jannie de Groot, Odette Lusien, Christl Kofier (Oostenrijk), Kirsten Jensen en Mira Korpes (Zuid-Sla vië). De waterpolo-resultaten zijn: Zuid- SlaviëZwitserland 184. Neder landZweden 43. FrankrijkOos tenrijk 68. DE ZIJL—DE ZEEHOND Zaterdagavond vond ln de zwem inrichting de Zijl het treffen plaats tussen bovengenoemde verenigingen en al was de prestatie nu niet van bijzonder gehalte kon zeker van een gezellig familiefeest sprake zijn en werden de banden tussen Leiden en Vlissingen op deze avond sterker aangehaald. De uitslagen waren: 50 m. borstcrawl dames: 1. A. de Bie (VI.) 40.2. M. Penseel (de Zijl) 40.4; 3. T. Castel—de Jong (VI.) 40.5. 100 m. borstcrawl heren: 1. F. 'fhijssen (de Zijl) 1.10.2; 2. W. den Kartog (de Zijl) 1.13.1; 3. S. Vente- vogel (VI.) 1.14.6. 50 m. schoolslag dames:. 1. S. On- vlee (de Zijl) 48.4; 2. Kieboom (VI.) 48.5; 3. G. Lammers (de Zijl) 49.4. 100 m. rugslag heren: 1. M. de Tombe (de Zijl) 1.22.4; 2. J. Jongman «VU 1.39.5; 3. Chr. Verbeek (VI.) 1.43.5. 100 m. schoolslag heren: 1. A. Ple zier (de Zijl) 1.27.9; 2. J. de Boer (VI.) 1.35.3. A. Roman (de Zijl) 1.38.6. 50 m. rugslag dames: 1. L. v. Veg- gclen (de Zijl) 41.6; 2. C. Teyn (de Zyl) 46.1; 3. T. Castelde Jong (VI.) 48.—. 3 maal 50 m. misselslag dames: 1. De Zijl 1 2.14.2; 2. de Zijl 2 2.19.7; 3. de Zeehond 2.20.8. 3 maal 50 m. wiseslslag heren: 1. de Zijl 1 1.42.9; 2. de Zijl 2 1.56.—; 3. de Zeehond 2.04. 5 maal 50 m. vrije slag dames: 1. de Zijl 3.43.2. de Zeehond 4.08.2. 5 maal 50 m. vrije slag heren: 1. de Zijl 2.46.—; 2. de Zeehond 3.04.3. Polowedstrijd de ZijlVlissingen 1—1. Leiden 1668 pnt.; Vlissingen 1804.5 pnt. J. Visser (LZC) won bij de heren, Annie de Jong (ADZ) bij de dames De Leidse Watervrienden kunnen over het algemeen niet zeggen, dat zij de weergoden op hun hand heb ben bij het organiseren van hun jaarlijkse interessante wedstrijden in het Nieuwe Kanaal. Ook Zater dagmiddag, toen de prestatietochten over 500 meter en 1 km. benevens de 1 km. wedstrijd verwerkt moesten worden, kon men moeilijk praten over gunstige weersomstandigheden. Niettemin, dit alles ten spijt mogen we de wedstrijden uitstekend ge slaagd noemen, niet in het minst omdat toch zovelen hun inschrijving gestand hadden gedaan en niet in het minst, omdat alle inschrijvers en inschrijfsters op enkele uitzonderin gen na de hun opgelegde taak tot een goed einde hebben gebracht. Het was intussen dubbel jammer, dat de water- en luchttemperatuur zo laag waren, want de publieke be- Daarna trouwt Willy Croes-van Rijssel met haar trainer Onder een stroom van berichten uit Engeland over een massa-zwem tocht over het kanaal, waarvoor 't Londense dagblad „Daily Mail gro te geldprijzen beschikbaar stelt, is het bericht ons land binnengeko men, dat de 23-jarige Willy van Rijsel, tot dusverre mevr. Willy Croes-van Rijsel uit Amsterdam, die als favoriet betiteld wordt voor de eerste prijs onder de vrouwe lijke deelnemers, binnenkort in het huwelijk zal treden met haar En gelse trainer, de 45-jarige E. H. IFemme uit Londen. Ze maakte dit Zaterdagavond, toen de 29 deelne mers aan de wedstrijd werden ge- interviewd, officieel bekend. „Het huwelijk zal enkele dagen na de wedstrijd plaats hebben," vertelde ze de verslaggevers. „Ik wil er een complete Kanaalover tocht van maken." Ze vertelde voorts, dat ze het huwelijk had uitgesteld tot na de wedstrijd, omdat ze de eerste Ne derlandse vrouw wilde zijn, die het Kanaal over zwemt. „Als ik daar mede zou wachten tot na mijn hu welijk, dan zou ik al een Engelse vrouw zijn.'* (Als de poging nu maar gelukt!) De heer Femme, die mevr. Croes ook het vorig jaar bij haar twee mislukte pogingen om het Kanaal over te zwemmen als trainer ter zijde heeft gestaan, is de eerste man geweest, die in 1927 het Ka naal naar beide zijden heeft over gezwommen. Ook voor de komende Kanaaltocht is hij haar Coach. 10.000.-, Voor de winnaar. Een kleine groep mannen en vrouwen van 12 verschillende lan den staarden Zondag ietwat be drukt over het grauwe kanaal tus sen Folkestone en Kaap Gris Nez- 35 Km. koude, onrustige zee, die tussen hen en f 10.000.- ligt. Mor gen zullen zij indien het weer dit toelaat per boot naar de Franse kust varen om daarna voor de eerste internationale Marathon- zwemtocht een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Voor de eerst aankomende man en vrouw ligt een prijs gereed van 1000 pond sterling (ruim f 10.000) Alle andere deelnemers, die de overzijde halen, ook de laatste, zul len worden beloond met f 2500.-. Zaterdag joeg een sterke Zuid- Westen wind schuim op de golven van het Kanaal. Als er in dit weer geen verandering komt, dan is het twijfelachtig of de wedstrijd mor gen zal doorgaan. Alle deelnemers hebben hun vertrouwen echter ge steld in een van de dwaaste schep pingen van de natuur-het onbere kenbare Engelse weer. Mocht het weer toch te ongunstig zijn, dan zal de massa-tocht worden uitge steld tot de nacht van 4 op 5 Sep tember. Onder Öe 29 deelnemers bevin den zich vele bekende Kanaal zwemmers. De oudste is de 63-ja- rige Belg Mussche. Andere vrou welijke candidaten zijn Eileen Fen- ton, een 21-jarige Engelse school juffrouw, de Deense Elna Ander sen, die gymnastieklerares is in Bristol, en die van plan zegt te zijn enige dagen na de wedstrijd 'n poging te wagen het Kanaal ook in omgekeerde richting over te zwem men, de Engelse Margaret Ann Weather en tenslotte Wanda Hou- tagy uit Israel. langstelling zou bij gunstig weer ze ker veel groter zijn geweest en dat toch is de bedoeling van de orga nisatoren. Behalve immers, dat de zwemsport een interessante kijk- sport is. het zien ernaar zal onge twijfeld bij vele niet-zwemmers de verwachting opwekken zich ook zo vrijelijk in het water te kunnen be wegen als de honderden, die deze middag van hun kunnen blijk gaven. De Leidse Politie-Sportverenging toonde eveneens haar goede wil door met een ploeg van niet minder dan 12 leden deel te nemen. Begonnen werd met de 500 meter prestatietocht, waarvoor 26 meisjes en 18 jongens zich te water begaven en daarna volgde de prestatietocht over 1 km., waaraan door ruim vijf tig dames en heren werd deelgeno men. Op 'n enkele uitzondering na volbrachten allen deze prestatietocht en al deden sommigen er wat lang over het einde werd toch bereikt ook al hadden enkele wat last gekre gen van het vrij koude water. Voor de 1 km.-wedstrijd startten 27 ddmes en 49 heren. Het vorig jaar was de wisselprijs bij de dames ge wonnen door mej. den Haan (Sleu telstad), bij de heren door van Ber- kel (Sleutelstad). Laatstgenoemde was nu evenwel verhinderd zijn prijs te verdedigen, maar mej. de Haan was weer present. De concurrentie was evenwel zeer groot, zo groot, dat de Sleutelstad-zwemster zich met de achtste plaats tevreden moest stel len. Winnares bij de dames werd nu Annie de Jonge van de ADZ te Am sterdam, die' een fraaie race zwom. Hoewel vier minuten later gestart dan de heren kwam zij bij eerste groep binnen met slechts enkele he ren voor zich, hetgeen 'n zeer bijzon dere prestatie genoemd mag worden. Tweede aankomende bij de dames was Rie Brouwer van de HDZ met bijna twee minuten verschil op An nie de Jonge. De uitslag Van de eerste tien was: 1. Annie de Jonge ADZ 14.17; 2. R. Brouwer, HDZ, 16.33; 3. W. van Sta veren, LZC, 17.36; 4. A. van Sunder, ADZ, 17.48; 5. L. Diks, de Meeu wen, 6. N. Oostindië ADZ; 7. A. de Groot ADZ; 8. J. de Haan, Sleutel stad; 9. A. Fasseur, Sleutelstad; 10. H. Kalker, Meeuwen. Felle strijd om de eerste plaats werd bij .de heren geleverd door de LZC-er Visser en de Meeuwen zwemmer K. Smits. Gedurende de gehele wedstrijd bleven beide zwem mers in eikaars nabijheid en het stond al spoedig vast, dat de beslis sing om de eerste plaats tussen deze twee zou worden uitgevochten. In flink tempo ging het op de finish af met de Leidenaar Visser op de eer ste plaats. Er bestond grote spanning over de vraag, of hij het tempo tot het einde zou kunnen volhouden, maar het gelukt hem en op fraaie wijze werd hij winnaar. De tijden werden met de duiven- klok opgenomen, doch hoewel de op genomen tijden ongetwijfeld niet on juist geweest zullen zijn, heeft er toch blijkbaar wel verwisseling plaats gehad met de aankomenden, want terwijl Smits met zeer gering verschil tweede werd, werd voor hem toch een verschil van 10 secon den met Visser genoteerd, terwijl Het resultaat bij de de heren was: I. J. Visser LZC 14.37.8, 2.. K Smits, Meeuwen; 3. D. Kraan, Sleutelstad; 4. P. Bekkering, Sleutelstad; 5. W. den Hartog, De Zijl; 6. J. Gout. Sleu telstad; 7. L. Zitman, LZC, 8 P. de Graaf, Gouwe; 9. W. van Zijl, Sleu telstad; 10. J. Smit, Alken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5