Avifauna" Franse Hammond-Organist SPAANS - ENGELS KON. ERK. PITMANSCHOOL De sprong naar de vrijheid MAANDAG 21 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 5 Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Secretaris van het Bisdom Haar lem, de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. M. J. de Jong; tot Kapelaan te Am sterdam (Begijnhof), de Weleerw. Zeergel. Heer J. van 't Westeinde, voorheen Kapelaan te Noordwijker- hout (H. Joseph). Tot Rector te Halfweg (St. Anna- Gesticht), de Weleerw. Heer F. H. M. Lohman; tot Rector te Medemblik (Huize St. Martinus), de Weleerw. Heer J. Buysman, voorheen Kape laan te Amsterdam (O. L. Vr. Gast huis). Tot Rector te Rotterdam (Ka pel van het H. Sacrament), de Wel eerw. Heer A. H. Duiivestijn; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Lamber- tus), de Weleerw. Heer C. A. Tijssen; te Haarlem (H. Joseph) de Weleerw Heer J. A. J. Adank; te Heiloo, de Weleerw. Heer M. van der Ploeg; te Wormer, de Weleerw. Heer N. Reus (Neomist); te Lisse (H. Agatha) met de opdracht de oprichting van een nieuwe Parochie voor te bereiden, de Weleerw. Heer J. Stadegaard; te Amsterdam (H. Vincentius), de Wel eerw. Heer L. J. Nijs; te 's-Graven- hage (H. Paulus), j. M. Boelen; te Langendijk, de Weleerw. Heer A. L. M. Hermus; te Den Hoorn, de Wel eerw. Heer F. A. M. Kolb (Neomist). Tot Kapelaan te Vlaardingen met de opdracht een nieuwe Parochie voor te bereiden, de Weleerw. Heer A. A. de Bot; te Rotterdam (H. Theresia v. h. K. Jezus), de Weleerw. Heer W. F. Perquin: te Lutjebroek, de Weleerw. Heer P. Wijte; te Middel- harnis, de Weleerw. Heer F. J. de Jong (Neomist); te Schiedam (H. Liduina), de Weleerw. Heer W. J. J. M. van Niekerk; te Rotterdam1 (H. Barbara) de Weleerw. Heer G. A. de Bot; te Schagen, de Weleerw. Heer B. A. Pronk; te Santpoort, de Weleerw. Heer J. C. P. Plantinga; te Spanbroek, de Weleerw. Heer J. G. J. van Schie (Neomist); te Am sterdam (H. Vincentius) de Wel eerw. Heer B. J. M. Quant; te Soier- dijk, de Weleerw. Heer P. M. de Groot; te Den Burg (Texel), de Wel eerw. Heer W. F. M. van de Kooij (Neomist); te Bodeeraven, de Wel eerw. Heer P. A. Harding; te Mon ster, de Weleerw. Heer R- A. Rene- kens (Neomist): te Nootdorp, de Weleerw. Heer W. A. de Wildt; te Medemblik, de Weleerw. Heer A. van Duin (Neomist); te Rotterdam Duivenhouder Iraude pleegt In verband met frauduleuze han delingen bij wedvluchten, georgani seerd door de Nederlandse Algeme ne Bond van Post.duivenhouders, heeft de politig, te Wormerveer de secretaris van de Vereniging „De Postduif" te Wormerveer gearres teerd. Er was reeds verdenking tegen hem gerezen. Zondag nam hij met tien duiven deel aan een wedstrijd- vlucht. De verdenking berustte op het nu en dan winnen van grote prij zen. die in feite anderen toekwamen, omdat zi? naar de mening van velen betere vliegduiven hadden. Vrijdag avond werden o.a. ook de duiven van de gearresteerde secretaris gekorfd voor een vlucht naar Libramont in België. Tijdens het afsluiten van de manden wist hij op handige manier de rubberring van een zijner duiven af te nemen, hetgeen bii controle na zijn vertrek bleek. De duif werd uit de mand genomen en elders opgeslo ten. Zondagmorgen werden de overige duiven gelost in België en zo tegen de tijd. dat ze zouden aankomen, klokte de secretaris de achtergehou den ring. Bii het inleveren werd de ring in de klok gevonden en werd de secretaris duidelijk gemaakt, dat de duif in 't geheel niet in België was geweest. De inmiddels gewaarschuw de politie greep in en arresteerde de oneerlijke en onsportieve duiven- houder. TILBURG WIL SCHOUWBURG BOUWEN. In een op Vrijdag a.s. "te houden raadsvergadering zal een voorstel van B en W. van Tilburg aan de orde komen, om een geldlening van 1.000.000 ter beschikking te stellen van de N.V. Paleis-Theater, om te komen tot stichting van een schouw burg aan de Raadhuisstraat. PIETER VAN DE MEER DE WALCHEREN 70 JAAR. De bekende schrijver Pieter van der Meer de Walcheren viert 10 September zijn zeventigste verjaar dag. Als schrijver, maar vooral ook als mens, is hij ontelbaar velen dier baar. Zijn creatief werk bestaat uit de romans: Jong Leven (1903), Van Licht en Duisternis (1904) en De Jacht naar Geluk (1907). In 1913 verscheen zijn eerste autobiografisch werk: Mijn Dagboek, dat evenals Het Witte Paradijs (1929) in het Duits en Frans vertaald werd en verscheidene drukken beleefde. Na een jarenlang verblijf in Parijs keerde hij in November 1939 naar Nederland terug: „Ik ben onrustig van verlangen om* weer in mijn ei gen land te zijn". Zijn huis in Breda was tijdens de oorlog een van de posten voor ondergrondse berichtlij- nen tussen Nederland en Londen via België. Het vervolg op Mijn Dagboek, Mensen en God I, verscheen Novem ber 1940 en werd binnen één jaar tijd zeven maal herdrukt. In 1946 ,rolgde het tweede deel. in 1949 een Franse en Spaanse vertaling van het hele werk Brand brak vanmorgen uit op een boerderij aan de Bo vend ijk te Wateringen. De brand is ontstaan, doordat kinderen met vuur speel den. Twee wagenschuren en een grote hooiberg gingen in de vlam men op. De boerderij, kon worden gespaard. (H. Nicolaas), de Weleerw. Heer S. M. M. Steur; te Gouda (O. L. Vr. Hemelv.) de Weleerw. Heer G. A. Beek; te Haarlem (H. Joan, de Do per), de Weleerw. Heer A. C. Cras; te Amsterdam (O. L. Vr. v. Lourdes) de Weleerw. Heer R. H. M. Middel- hoff; te Voorschoten (H. Laurentius) de Weleerw. Heer P. J. L. van Rei- sen; te Rinnegom, de Weleerw. Heer A. F. Bisschop, die kapelaan was te Heiloo (Willibrordus Stichting): tot Kapelaan te Schoonhoven, de Wel eerw. Heer J. J. Loerakker; te Lei derdorp, de Weleerw. Heer J. A. I. Wesseling (Neomist); te Voorhout de Weleerw. Heer J. A. Kerstholt; te Venhuizen, de Weleerw. Heer H. A. J. Dürr (Neomist): te Rotterdam (H. Ant. Abt), de Weleerw. Heer N. van Paaschen: te Hillegom (H. Jo seph), de Weleerw. Heer G. C. J. Suyker; te Pijnacker, de Weleerw. Heer L. Verbeek: te Achthuizen, de Weleerw. Heer W. de Klerk (Neo mist); te 's Gravenhage (H. Jeroen), de Weleerw. Heer S. J. J. Benistant; te Halfweg, de Weleerw. Heer H. J. Kaandorp; te De Weere, de Weleerw. Heer J. Th. van der Zalm (Neomist); te Wassenaar (H. Josenh). de Wel eerw. Heer W. J. de Jonge; te Bos koop, de Weleerw. Heer B. J. M. van Balgooy; te Ym'uiden. de Weleerw. Heer C J Wüst: te Hoek van Hol land. de Weleerw. Heer .T. F. M. Her- rewijn (Neomist); te Volendam, de Weleerw. Heer A. F. J. Hansen; te 't Zand. de Weleerw. Heer H. van 't Hart (Neomist): te Den HoMer (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) de Weleerw. Heer Th. J. Scholtes; te Weesp, de Weleerw. Heer J. Th. Hoogervorst; te Kwadendamme, de Weleerw. Heer G. J. van Dijk (Neomist); te Am sterdam (H. Maria Magd.) de Wel eerw. Heer J. M. E. Keet; te Lisse (H. Agatha), de Weleerw. Heer A. de Korte; te Nes a. d. Amstel, de Wel eerw. Heer M. J. de Jong (Neomist); te Nederhorst den Berg, de Wel eerw. Heer W. J. de Rijk (Neomist); te Stompwijk. de Weleerw. Heer J. G. van Veen (Neomist); te Waddinx- veen, de Weleerw. Heer P. A. M. Hoogenbosch (Neomist). Tenslotte is aan de Weleerw. He- r^n J- W. Bergen, die Kapelaan was te' Waddinxveen en aan de Weleerw. Heer A. M. Coebergh van den Braak (Neomist) opdracht gegeven hun studies aan de R. K. Universiteit te Nijmegen voort te zetten. De nieuwbenoemde secretaris van het Bisdom Haarlem de zeereerw. heer dr. M. J. de Jong werd gebo ren te Waddinxveen op 15 Mei 1919. Hij werd priester gewijd op 3 Juni 1944, waarop zijn benoeming volgde als kapelaan te Lutjebroek. Begin Januari 1946 werd aan kapelaan de Jong de opdracht gegeven in Rome te gaan studeren in de beide Rechten en op 30 Juni 1949 promoveerde hij summa cum laude tot doctor in de beide Rechten, waarna ziin benoe ming volgde tot kapelaan in de Be gijnhofkerk te Amsterdam. Internationaal Vogelpark Alphen a.d. Rijn Avifauna, uniek in de wereld Dagelijks 's middags en 's avonds optreden vanhet Flamingo Quintet o l.v. JOE KORZELIUS en de beroemde FERDINAND COPPIETERS. Prima Restaurant - Feeërieke avondverlichting Avifauna een oase In Nederland! UIT DE RUNSTREEK BODEGRAVEN Kapelaansbenoeming. De wel eerw. heer P. A. Harding is benoemd tot kapelaan te Bodegraven. De nieuw benoemde kapelaan is gebo ren in 1922, tot priester gewijd in 1948 en sindsdien kapelaan te Mon ster (Par. H. Machutus). BOSKOOP Kapelaansbenoeming. Tot kape laan te Boskoop is benoemd de wel eerw. heer B. J. M. v. Balgooy. De nieuw benoemde kapelaan is tot priester gewijd in 1948 en sindsdien kapelaan te IJmuiden (W.) (Par. H. Gregorius v. Utrecht). HAZERSWOUDE (H. R.) De Liduina-school in het goud Een feestelijke viering Het feest van het 50-jarig bestaan der R.K. St. Liduina-school aan de Rijndijk werd Zondag op waardige en schone wijze gevierd. Vele eerw. Zusters, olid-parochianen, die in de loop der jaren waren ingetreden in de Congregatie van het Allerheiligst Hart van Jezus, waren aanwezig, als mede de Algemene Overste, het be stuur der Congregatie en de Rector van het Moederhuis te Vught. Om 8.30 uur werd een plechtige Hoogmis opgedragen uit dankbaar heid door rector J. Verrijt uit Vught, geassisteerd door pater Antonius Re genmortel en de eerw. heer v. d. Poel,, als diaken en subdiaken, bene vens door priesterstudenten uit de parochie. De feestnredicatie werd ge houden door pastoor W. Boin, die wees op de dankbaarheid, welke wij verschuldigd ziin aan God voor de zegenrijke arbeid door de Zusters in onze parochie verricht. Het parochieel zangkoor zong op zeer verdienstelijke wiize de H. Hart Mis, gecomponeerd door Hendrik Andriessen. Onder het communice ren werd afwisselend de Commu- nio gezongen met de psalm ..Confitè- bor tibi Domine". N? de H. Mis werd het „Confitemini Domino" van Oreste Bavanello uitgevoerd. Om 1.30 uur werd een feestelijke receptie onder enorme belangstelling in het parochiehuis gehouden. Vele Zusters oud-parochianen, van, wie er sommigen reeds 10 tot 20 jaren wa ren vertrokken, vonden hier oude kennisseri en oude bekenden terug. Na de opening door de heer J. C. v. Leeuwen werd door de pastoor het cadeau aangeboden bestaande uit een nieuw aangelegde siertuin en boomgaard achter de bestaande school. Spr. wenste de Zusters toe, dat zij veel gebruik zouden maken van deze tuin om de nodige krachten op te doen. teneinde hun zwaar werk, het onderwijs geven aan de jeugd, te 'kunnen volbrengen. Als vertegenwoordiger der ge meente sprak de heer C. A. v. Dam, loco-burgemeester zijn voldoening uit over de prettige samenwerking tussen gemeentebestuur en schoolbe stuur. Namens de oud-leerlingen werd het woord gevoerd door de heer Snelderwaard. terwijl namens de jongeren de heer Jac. de Heij de Zusters feliciteerde en dank bracht voor al het goede, dat in deze 50 ja ren aan de R.K. School was geschon ken. Nog werd het woord gevoerd door de heer Th. Hoppenbrouwer na mens de K.A.B. en een couvert met inhoud overhandigd ter versiering van de kapel in het Zusterhuis. De heer B. Menken sprak namens de L.T.B., terwijl de heer F. Vergeer uit Warmond sprak namens oud-leerlin gen, die de parochie verlateh hadden, maar toch nog zulke dierbare herin- 1 neringen hadden aan „onze" school en in 't bijzonder aan Zuster Agnes. Dif^ alles werd afgewisseld met de clamatie en zang onder leiding van de heer C. J. v. Leeuwen, hoofd der Jongensschool. Tenslotte dankte Rector J. Verrijt namens de Zusters voor de vele ge lukwensen en de vele daadwerkelijke steun en hulp, welke de Zusters van de parochianen mogen ondervinden bij hun heilzaam werk, namelijk het opvoeden der jeugd tot degelijke christenmensen. De dag werd- besloten met een plechtig Lof, waarna de Zusters zich verenigden in een tot feestzaal in gericht locaal der school voor een ge zamenlijke maaltijd. De zaal was ver sierd met een schat van bloemen, ge schonken door verschillende vereni gingen en particulieren. LEIDERDORP Kapelaansbenoeming. Tot ka pelaan te Leiderdorp is benoemd de wele.erw. heer J. A. I. Wesseling (Neomist). UIT DE OMGEVING HILLEGOM Kapelaansbenoeming. Tot kape laan in de St. Joseph Par. te Hille gom is benoemd de weleerw. heer G. C. J. Suyker. De nieuw benoem de kapelaan is geboren in 1919, tot priester gewijd in 1942 en sinds 1948 kapelaan te Boskoop (Par. H. Joh. de Doper). LEIDSCHENDAM HET G04TDEN PRIESTERFEEST IS ZATERDAG BESLOTEN Het gouden feest van pastoor Kammers is Maandagavond ingezet met muziek en zang. Op gelijke wij ze is het Zaterdagavond half tien besloten. „St. Cecilia" en „Arti et Charitati" concerteèrden op het Kerkplein voor de pastorie. Een -gro te menigte heeft van het concert ge noten en tevens door hun tegenwoor digheid er toe bijgedragen, dat het slot van het feest ook een laatste hartelijke hulde was voor de jubila ris. Vanaf het balcon volgde de pas toor de muziek en de zang welke in goede conditie ten gehore werd ge bracht. De kinderuitvoeringen, het spel van de heer Rensing, heeft iedere avond een volle zaal getrokken en nog zijn er velen die geen getuige zijn geweest, wegens plaatsgebrek, van de „Kruisbloemen". Grote er kentelijkheid is de parochie verschul digd aan dokter Perquin. Hij is het, die het huldigingsfeest tot in de fi nesses heeft ontworpen. Nieuwe banken voor Stompwijkse school Het bestuur van de R.K. Jongensschool in de buurtschap vroeg op 15 Mei j.l. medewerking voor de overname van 15 schoolban ken welke in de opgeheven openba re school alhier overbodig waren ge worden. Ook werd toestemming ge vraagd voor de aanschaffing van twee nieuwe leermethoden. B. en W. vroegen als naar gewoonte advies van de inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Delft. Niettegenstaande herhaalde malen gerappelleerd was heeft de inspec teur. zij het dan alleen nog maar mondeling op 11 dezer geantwoord, dat wat het schoolbestuur heeft ge vraagd de normale eisen aan het on derwijs te stellen niet overschrijdt Volgens art. 76 der lager onderwijs wet wordt de raad geacht met het eindigen van de termijn van drie maanden tot de medewerking te hebben besloten. Er zou dus tussen 11 en 15 dezer een extra raadsverga dering gehouden moeten zijn alleen ter behandeling van dit ene punt. t B. en W. vonden dit wel zeer be zwaarlijk en delen nu aan de raad mede, dat door het verstrijken van de fatale termijn, het verzoek van het schoolbestuur als ingewilligd be schouwd kan worden. Spec. opl. v. emigranten PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 LISSE Kapelaansbenoeming: Met op dracht de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden, is te Lisse (Par, H. Agatha) benoemd de Wel eerw. Heer J. Stadegaard. De nieuw benoemde kapelaan is geboren 15 Januari 1900 te Bergen en 11 Juni 1927 tot priester gewijd. Achtereen volgens was de weleerw. heer Sta degaard kapelaan te Middelharnis, Haarlem, (Par. H. Elisabeth en Bar bara), Rotterdam (Par. Franciscus v. Assië) en sinds 16 Aug. 1941 te Amsterdam (Par. H. Vincentius). De weleerw. heer A. de Korte is benoemd tot kapelaan te Lisse (St. Agatha). De nieuw benoemde kape laan is geboren in 1919, tot priester gewijd in 1948 en sindsdien kape laan te Nes a. d. Amstel (Par. H. Ur- banus). NOORDWIIKERHOUT Kapelaansbenoeming. De Wel eerw. Zeergel. Heer J. v. 't West einde, voorheen kapelaan te Noord wij kerhout, is benoemd tot kapelaan te Amsterdam ,(Par. H. Josef). OEGSTGEEST De heer en mevrouw L. van Nieuwkoop—-De Jong, Torenveldstr. iO, hopen op 30 Aug. de dag te her denken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. SASSENHEIM Personalia. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot lera res aan de R.K. Landbouwhuishoud- school te Huissen en Eist (Gld.) mej. Anny Hubers, alhier. De Raad van de gemeente Sas- senheim komt Dinsdag 22 Augustus in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: aangaan geldlening ad 22 500.met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; subsidie maatschappelijk werk; stichting school voor Buitengewoon Lager On derwijs te Lisse en Omstreken; aan koop en ruiling grond voor omlei- dir.gsweg; plaatsing wachthuisje N.Z. HV.M.; regeling lozing rioolwater terrein Sporthoff; bouw winkel in plan 61 woningen Sporthoff; aan schaffing vuilniswagen; beschoeiing Industriekade. STOMPWIJK Kapelaansbenoeming. Tot kape laan te Stompwijk is benoemd de weleerw. heer J. G. v. Veen (Neo mist). VOORHOUT Kapelaansbènoeming. Tot kape laan te Voorhout is benoemd de wel eerw. heer J. A. Kerstholt. De nieuw benoemde kapelaan is priestergewijd in 1948 en sindsdien kapelaan te Hem-Venhuizen ,Par. H. Lucas Evang.) VOORSCHOTEN Kapelaansbenoeming. Tot ka pelaan in de H. Laurentius Par. te Voorschoten is benoemd de weleerw. heer P. J. L. Reisen. De nieuw be noemde kapelaan is in 1948 tot pries ter gewijd en sindsdien kapelaan te Rinnegom (Par. St. Adelbertus). Kasenkina's verhaal in boekvorm LIET is al weer twee jaar geleden, dat er groot voorpaginanieuws werd "geleverd door de Russische onderwyzeres Kasenkina in New York. Ze was ontsnapt uit 't Russische consulaat. Ze had 'n toevlucht gezocht in een Wit-Russische kolonie, bestuurd door Gravin Tolstoi. Ze was weer teruggehaald door de Russische consul. Op een persconferentie in het consulaat liet men haar verhalen, hoe ze door de Wit-Russen was ont voerd en nu weer blij was onder Sovjet-bescherming te staan. Een paar dagen later sprong ze uit het raam van het consulaat. Zwaar ge wond werd ze opgenomen en naar een Amerikaans ziekenhuis gebracht. We zouden u graag in een ander en beter ziekenhuis willen verzorgen,, met Russische doktoren en Russische zusters".... „Nee, nee, u heeft mij gevangen gehouden.... Ga weg!" „Luister, u meet bij ons terugkomen" „Ga weg! Ga weg! Ik wil u nooit meer zien.... Laat hem weg gaan!" Hij moest weg gaan.Oksana Kasenkina had de sprong naar de vrijheid gewonnen. Sindsdien heeft men niet veel meer van haar gehoord. Tot nu een boek verscheen, waar in ze haar leven verhaalt, eerst In Rusland, daarna in New-York, waar in beschreven staat, hoe de vrijheids- drarg het in haar won van alle tra dities en van alle dreigementen. Het verhaal van haar jeugd en haar ontwikkelingsjaren is in dezelf de trant als dat van zo menigeen, die aan de Russische tyrannie kon ont komen. Een zorgeloze jeugd. Begrip voor de grote problemen die toen haar land reeds schokten, was er blijkbaar niet veel. Alleen ziet ze een keer een grote menigte voor een gevangenis: verwanten en vrienden van hen die binnenkort naar Siberië op transport gesteld zouden worden. Dat maakt haar die dag ongelukkig. Doch ze vergeet hen weer. Ze gaat studeren, wordt onderwijzeres. De revolutie barst uit. Dagen vol verwarring vol gen. Ze krijgt een oud officier van 't Tsaristisch leger lief. Zij komt met hem in moeilijkheden, als de contra- revolutionnaire troepen van Denikin haar geboortestad overheersen. De man wordt zelfs een tijd lang vast gehouden. Na terugkeer besluiten ze te trouwen en naar Moskou te gaan. Maar daar ondervond hun studie moeilijkheden door het bolsjewis tisch regime. Ze keren terug naar de Oekraine. Hun zoon Oley wordt ge boren, later hun dochter Sylvia. Vre selijke jaren volgen. Het Sovjet-sys teem trekt steeds strakker dicht. Hongersnood en terreur gaan woe den. Ook Kasenkina's man wordt ge arresteerd en verdwijnt. Voorgoed. Haar dochtertje is inmiddels ook ge storven. Ze blijft werken in het on derwijs en wordt een geliefde lera res. Dan breekt de oorlog uit. Oley moet naar het front. Tijdens het be leg voor Leningrad komt hij tot „de vermisten" te behoren. Haar capaci teiten als lerares vallen op. Ze wordt bestemd voor uitzending naar het WASSENAAR Kapelaansbenoeming. Tot kape laan in de St. Jozef Par. te Wasse naar is benoemd de weleerw. heer W. J. de Jonge. De nieuw benoem de kapelaan is geboren in 1922, tot priester gewijd in 1948 en sindsdien kapelaan te Boskoop (Par. H. Joh. de Doper). Wielerstrijd in Oostdorp. Zater dagmiddag zijn de jaarlijkse wie> lerwedstrijden voor amateurs op ge> wone fietsen gehouden, georgani seerd door de Buurtvereniging Oost dorp. Er bestond voor dit evenement wederom grote belangstelling. Er werd gereden in drie klassen Eerst startten de deelnemers van 14 en 15 jaar, die over 10 ronden van plm. 900 meter een vinnige strijd leverden. Geen renner kreeg de kans vér uit te lopen. Steeds was het een groep van verscheidene deelnemers die practisch gelijk over de finish kwam. Om beurten legden de koplopers be slag op een der vele premies, die werden uitgeloofd. De gemiddelde snelheid in deze race was plm. 33 km. per uur! L. v. d. Krogt passeer de als eerste de finish, gevolgd door H. Vermeulen, P. Adam en K. Voor ham. Daarna was het de beurt aan een elftal 16 en 17-jarigen, die een race reden over 15 ronden. Na twee ronden namen G. v. Rijn en B. Laarman de kop en zij behiel den de leiding tot aan het einde tel kens hevige strijd leverend om de premies. Na een spannend duel tot in de laatste meters won Laarman de strijd met slechts enkele centime ters verschil va'n G. v. .Rijn. Om de derde en vierde prijs werd heftig ge streden door C. Boef en R. v. Leeu wen; Boef werd derde, v. L.eeuwen vierde. De 20 senioren van 18 jaar en ouder, die vervolgens startten voor de strijd over 20 ronden gaven el kaar weinig toe. Tot in de voorlaat ste ronde kleefden practisch alle ren ners aan elkaar; slechts de strijd om de premies bracht af en toé enige tekening in het peloton. De eind strijd was enorm spannend: J. Vogels won de race, gevolgd door P. v. d. Spek, G. Laarman en A. C. v. Sprons- sen. Tussen de bedrijven door werd rrog een tweetal steppenraces verre den een voor jongens en een voor meisjes. Bij de jongens werden de prijzen gewonnen door: 1. H. v. d. Ploeg, 2. Koos v. d. Krogt, 31. J. On- vlee. Bij de meisjes was de uitslag: I. C. Haastrecht, 2. Agnes v. d. Kooy, 3. Joh. Knoops. STADSNIEUWS PRIJZEN SLAGZIN-PRIJSVRAAG NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Ten overstaan van notaris Groo- tenboer te Den Haag zijn de navol gende pri,j zen toegekend aan de win naars van de slagzin-prijsvraag van „Het Nederlandsche Roode Kruis" die uitgeschreven was gedurende de inzamelingscampagne in het voorjaar van dit jaar. De vijf hoofdprijzen werden toegekend aan: A. M. Julia nus, Linnaeusparkweg 64 (2), Am sterdam C., Morris Minor, ter waarde van ƒ4895 met All-risks-verzekering voor 1 jaar; A. van Winden, Den nenlaan 11, Rotterdam Z., retourbiljet RotterdamNew York per s.s. „Noor- dam". met verblijf van vijf dagen in New York; Bob de Die, Verdamstraat 44, Leiden: prote electrische koel kast; A. Nijholt, N. N. Home 7. Sneek: een vlucht AmsterdamRo me v v. voor twee personen: M. Groe- newold Jr., Kloosterstraat 2, Gronin. gen: passage als emigrant naar Ca nada. 450 Winnaars hebben kleine prij zen ontvangen. Laatste Berichten MISLUKTE ROOFOVERVAL TE ARNHEM. Zaterdagmiddag werd in Arnhem een roofoverval gepleegd, waarvan de ruim 80-jarige mevrouw Van Eek, die een herenmodemagazijn in de Bakkerstraat heeft, het slachtoffer is geworden. Er kwamen twee jonge mannen de zaak binnen, van wie één jas paste, die evenwel te wijd was. Zij begaven zich daarna naar een kamer achter de winkel, waar andere jas werd uitgezocht. On een gegeven ogenblik wierpen zij dit kledingstuk over het hoofd van me vrouw Van Eek en trachtten zij haar geld af te persen, waarbij zij zich niet ontzagen het slachtoffer te slaan. Ge lukkig was de oude dame voor geen kleintje vervaard en de dieven moes ten uit angst voor ontdekking ten slotte de vlucht nemen. Voor zover kon worden nagegaan, wordt er niets van waarde vermist. ONDERGRONDSE BRAND IN LONDEN. Hedenmorgen rukten Londense brandweerlieden met speciale kle ding en zuurstofmaskers uit om een ondergrondse brand in het hartje van de stad te bestryden. Er is namelijk brand uitgebroken in de ondergrond se gas- en electriciteits- en telefoon leidingen. Vlammen laaiden op uit straatputten en brandweerlieden trachten zich in de nauwe gangen ooor de rook een weg te banen naar de haard, terwijl anderen de straat openhakten om rook te laten ont snappen. De brand woedt in de Queen Victoriastreet, welke naar St. Pauls kathedraal voert. Verstikkende dampen drongen de omliggende ge- buitenland. Maar ze wordt eerst ste vig ean de politieke tand gevoeld. Uitvoerig werd ze gewaarschuwd te gen de gevaren van het kapitalisti sche Amerika. Het was een verdor ven en totaal corrupt land: „Pas op voor de contra-revolutionnaire emi- gré's. Ontloop de Amerikanen. Ver spil uw tijd niet met het leren var Engels. Lees de kapitalistische kran ten niet. Luister niet naar de radio.' Toen begon de reis naar New York De 14e Juli 1946 kwam ze er aan. IN SOVJET-AMERIKA. Dan komt het meest interessante deel van het boek: het leven in „Sov- jet-Amerika", in de afgesloten ge meenschap van de bolsjewistische kolonie. Dit is een verhaal van on derling spionneren en intrigeren. Het klasseverschil tussen de partijbonzen irriteert haar. De zoon van Gromyko mag de dochter van zijn chauffeur niet liefhebben. Kosenkani was nim mer partijlid en daarom wordt ze op bijzondere wijze bespied. Ook haar leerlingen moeten er aan meedoen. Langzamerhand rijpt in haar de ge dachte': Ik moet hieraan ontkomen. Ze verwerpt de gedachte. Die keert telkens terug. Clandestien gaat ze de film over de Russische spionnage in Canada zien.Daarin ik ook spra ke van een Rus, wien de Sovjet- broeikas te erg wordt. Kasenkina krijgt aanzegging, dat ze met vele anderen naar Rusland moet terugke ren. Allen begonnen fantastisch veel in te kopen, fietsen, dekbedden, de kens, naaimachines, wasmachines," kleren, lederwaren, allerlei gereed schappen, radio's, gramofoons, frigi- daires, conserven en zelfs televisie toestellen Kasenkina moest er wel aan meedoen, om niet op te vallen. Maar ze had contact gekr.egen met enkele Wit-Russen. Een dag voor het vertrek van het schip waagde ze de grote stap. Ze ging naar Reed Farb, de Wit-Russische kolonie, bestuurd door Gravin Tolstoi. Maar ze voelde er zich niet thuis. Ze ondervond de verdenking, dat ze een bolsjewisti sche spionne was. Overspannen en radeloos schrijft ze een brief aan de Russische consul: Haal me terug. Ik was steeds trouw aan mijn volk. En daar kwam de consul met an dere mannen van het consulaat. Ze dienden zich aan als vrienden van Gravin Tolstoi, doch toen ze binnen waren, maakten ze zich bekend en nodigden Kasenkina uit mee te gaan. Ze ging na zeven dagen van nutte loze, ongelukkige vrijheid. De am bassadeur en de consul blaffen haar aan, trachten de medeplichtigen aan de ontsnapping te ontdekken en sleuren haar naar een persconferen tie. De brief, welke ze uit Reed Farm aan de consul schreef wordt haar voorgelezen. Ze heeft maar „ja" te knikken op wat de leiders der confe rentie beweren. Ze wordt opgesloten en stevig bewaakt in een kamer van het consulaat. Buiten groepen drom men reporters en nieuwsgierigen sa men. Ze heeft nog hoop, dat men haar voor een Amerikaans Gerechts hof zal laten verschijnen en dan zal ze de waarheid bekend maken. Maar dan zegt de consul: „U moet uw brief aan mij veranderen. Er moet in staan: Mijn liefde voor mijn land en mijn verknochtheid aan het beleid van de Communistische Partij en de grote Stalin" Ze weigert. Daarop besluit men haar niet naar hert ge recht te laten gaan. Door een list weet ze haar bewaakster weg te lok ken. Ze loopt snel naar het raam, klimt er uit. Ze kijkt naar beneden. Ver beneden haar is de telefoon draad „O God. laat mii de telefoon draad grijpen" Ze springt. Ziedaar summier weergegeven, wat dit boek uitvoerig en boeiend verhaalt. bouwen binnen en het kantoorperso neel zocht kuchtend en naar lucht happend een goed heenkomen. In de city is het verkeer vastgelopen en lange rijen auto's en bussen moesten wachten. De strijd in Korea De Noord-Koreanen zijn thans be zig met het opbouwen van twee nieuwe bruggenhoofden over de Naktong het ene te Hyongpoeng, ongeveer 24 km ten Zuid-Oosten van Taegoe, en het andere in het gebied van Waegwan-Koenwi, ongeveer de zelfde afstand ten Noord-Westen van de stad. 1768 VRIJWILLIGERS VOOR KOREA Tot hedenmiddag 12 uur hebben zich 1768 gegadigden aangemeld voor Korea. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 21 Aug. Vee. Aanvoer 636 stuks. 450 vette koeien, 2 graskalveren, 182 varkens, 2 scha pen. Vette koeien 2.752.85, 2.55 2.75, 2.25—2.55, varkens 1.98, 1.96, 1.92. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen iets ho ger. Varkens aanvoer klein, handel vlot, prijzen hoger.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3