Regering gaat niet op zij voor de stakers Kentering ten goede in havenstakingen waarneembaar Gouden jubileum Kath. Grafische Bond 5)e Man ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1952 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Radio-rede van minister-president DE REGERING zal doen wat zij kan om de schade, die de stakingen toebrengen aan ons economisch leven, te beperken, deelde de minis ter-president, dr. W. Drees, Zaterdagavond in een rede via de beide radio zenders mede. De Regering zal echter niet afwijken van haar standpunt, dat de regeling van de arbeidsvoorwaarden wordt behandeld met de er kende vakverenigingen. Noch met \e E.V.C., noch met de z.g. comité's van actie, waarachter zij zich verschuilt, zal worden onderhandeld. Of deze wilde stakingen een grote omvang aannemen of niet, of zij lang duren of kort, zal op de gedragslijn van de Regering geen invloed uit oefenen. Zij zal zich niet laten afdrin gen van de weg, waarlangs naar haar overtuiging, de belangen van heel ons volk. ook van de ax*beiders, het best wordt gediend. GROTE SCHADE. Een lange staking zal voor de ar beiders en hun gezinnen slechts gro ter schade betekenen. Zij zal ook daarna hun kans op werkloosheid vergroten. Aan deze uitspraken had de minis, ter-president een beschouwing laten voorafgaan over de omstandigheden, welke hebben bevorderd, dat stakin gen van enige betekenis hier de laat ste jaren slechts zelden zijn voorge komen. Het overleg in en met de Stichting van de Arbeid heeft z.i. re sultaten opgeleverd, welke in menig gebied gezien mogen worden. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft moest de Staat een grote mate van verantwoordelijkheid aanvaarden voor de regelingen ook in het parti culiere bedrijf. Voor het herstel was de inzet van alle krachten nodig, de overjtuiging moest worden gevestigd dat de nood andere wegen wenselijk maakte. Het college van rijksbemid delaars werd belast met de beslissing over arbeidsvoorwaarden, echter in het nauwste overleg met de werkge vers- en arbeidersorganisaties en zo AetHerklanken DINSDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. mu ziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgel en ac cordeon. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel over zicht. 13.25 Dansorkest. 14.00 Piano voordracht. 14.30 Gram. muziek. 16.30 Voor de kinderen. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 ,.Hier is Londen". 19.05 Gram. mu ziek. 19.15 Gevarieerd programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten 20.15 Theateroi'kest en soliste. 20.55 ..De Keizer van Amerika", hoorspel. 21.20 Lichte m'uziek. 21.55 Buiten lands overzicht. 22.10 Ged. „La Sun- nambula", opera. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.3524.00 Gram. mu ziek HILVFRSUM TT. 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Lichte muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram muziek. 9.00 Voor de Vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Maastrichts Stedelijk orkest. 11.00 Voor de Vrouw. 11.30 Viool en piano. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus! 12.03 Gram. muziek. (12.30—12.33 Mededelingen) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 „Ja, zo was 'tklankbeeld. 15.00 Zang en piano. 15.30 Gram. muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 00 Voor de kinderen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gram. muziek. 18.20 Sportpraatie. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Amu sementsorkest en solist. 20.00 Nieuws 20.05 Gram. muziek.- 20.12 Pianotrio. 20.45 Actualiteiten. 20.55 Kameror kest en solist (in de pauze: Gram. m'uziek). 22.00 Vioolrecital. 22.40 Godsdienstige causerie en avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram muziek. nodig naar door de regering te geven richtlijnen. De minister-president ziet dit niet als een blijvende regeling. Een zo grote bevoeg.dhed van de cen trale overheid, niet enkel ten aan zien van het algemeen loonpeil, maar ook ten opzichte van aller lei verhoudingen in en tussen de bedrijven, heeft ook bezwaren. Op den duur zullen de beslissingen weer veel meer in het bedrijfsleven zelf moeten vallen. De ontwikkeling der bedrijfsorga nisaties kan dat bevorderen. Voor het ogenblik kunnen de bestaande be voegdheden nog niet worden gemist. De minister-president wees op wat bereikt is door de systematische re geling van de arbeidsvoorwaarden en een geordende loonopbouw. Maar dit alles neemt niet weg, dat de span ningen groot zijn gebleven en de laatste tijd weer zijn toegenomen. Spanningen, zowel tussen lonen en prijzen alsook tussen lonen en wins ten, waarvan de grootte terecht aan stoot geeft in die gevallen, waarin het duidelijk is. dat de nrijzen van belangrijke gebruiksartikelen lager zouden kunnen worden gesteld. Het omlaag brengen van de prijzen is in dit geval de beste methode. Voor zover het niet mogelijk blijkt, mede tengevolge van de ontwikkeling op de wereldmarkt, stijging van de prijzen te voorkomen, dringt zich de noodzakelijkheid op de regeling van lonen en andere dergelijke inkom sten opnieuw in overweging te ne men. Dat dient echter te geschieden en zal ook geschieden langs dezelfde weg, die totnogtoe is gevolgd. OVERBODIG. Het overleg over hetgeen de Rege ring te doen staat in verband met de prijsontwikkeling van de laatste tijd en de invloed daarvan op de verhou ding tussen kosten van levensonder houd en lonen, was, zoals de drijvers naar staking maar al te goed wisten, in volle gang toen zij hun actie ont ketenden. Dat overleg zal worden voortgezet en tot een einde gebracht in de geest waarin het werd aange vangen, onverschillig welk stakings- gedruis daaromheen wordt verwekt. Over de staking van de bouwvak arbeiders te Amsterdam merkte dr. Drees nog op, dat zo zij het bouwen blijven stagneren, het Rijk zich ge noodzaakt zal zien bij de verdeling van het materiaal en het geld voor woningbouw aan andere plaatsen toe te wijzen wat in Amsterdam toch niet tot zijn recht kon komen. Voor zover het volstrekt noodzake lijk is, dat bepaalde werkzaamheden worden verricht, zal de Regering zor gen, dat dat ook gebeurt. De Rege ring vertrouwt echter, dat velen, als zij zich rustig bezinnen op de situa tie, spoedig het werk zullen hervat ten. Tegen bedreigingen en terreur zullen zij met alle kracht worden be schermd. Het is geen zwakheid of gemis aan durf dat de grote erkende vakver enigingen thans in het algemeen an ders dan door stakingen de belangen van hun leden trachten te dienen, maar besef van verantwoordelijkheid. Zij hebben, aldus dr. Drees, een in vloed verworven, die ver uitgaat bo ven hetgeen vroeger door toen on vermijdelijke vormen van strijd kon worden bereikt. Vele schepen vertrokken naar andere havens Ongeveer 4.000 Rotterdamse ha venarbeiders, voor het merendeel be horende tot de bona fide vakbonden, hebben zich bereid verklaard het werk te hervatten. De Rotterdamse politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om deze werkwilligen, die vorige week door de EVC-terreur het werk moesten verlaten, te bescher- In Amsterdam heeft het communis tische „comité van actie" Zaterdag een gevoelige nederlaag geleden, toen het tijdens een in gebouw ..De Brak ke Grond" gehouden bijeenkomst trachtte de arbeiders van de vemen en her personeel van de expeditiebe drijven in het havengebied in de sta king te betrekken. Ruim 300 perso nen, voor het merendeel veemarbei ders, bezochten deze bijeenkomst Toen het comité voorstelde, dat de arbeiders vandaag het werk zouden neerleggen, bleek uit de opgestoken handen, dat de arbeiders hiermee niet accoord gingen. Een schriftelij ke geheime stemming werd ge- eist „Dit kan niet", besliste het co mité van actie: „Er zijn geen enve loppen en er is geen papier" Toen is er niet gestemd. De aanwe zigen besloten vandaag normaal aan het werk te gaan. ZAANDAMSE EN DORTSE HAVEN ARBEIDERS NIET IN STAKING. De leden van de scheeps- en boot werkersvereniging „Eensgezindheid" te Zaandam heeft met grote meer derheid van stemmen besloten niet in staking te gaan. Eenzelfde besluit is te Dodrecht genomen. Uit de vergadering kwam de wens naar voren dat de regering nauwlet tend zal toezien op het handhaven van de prijsstop. De vereniging „Eensgezindheid" omvat vrijwel alle havenarbeiders in Zaandam. Beroep op alle havenarbeiders. De drie bona fide transportarbei- dersbonden hebben thans ook te Am sterdam een grote vergadering ge houden in Krasnapolsky, welke door ruim 800 arbeiders werd bijgewoond. Evenals te Rotterdam werd de sta king scherp afgekeurd en 't vertrou wen uitgesproken in de leiding van Unie Verkeer. Een klemmend beroep werd gedaan op alle havenarbeiders niet achter de E.V.C. aan te lopen, doch zo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Ter versterking van de stakings kas dwingt thans de E.V.C. de sta kers met steunlijsten e.d. te lopen. Doen de arbeiders dat niet, dan ver spelen zij het recht op een uitkering. Zelfs de stakersvrouwen worden hiertoe aangezet. De stakingsanimo zal ten gevolge van deze methoden wel snel gaan bekoelen, ook al omdat de uitkeringen aan de lage kant zijn. Zaterdagontvingen alle havenarbei ders. werkzaam bij de Samenwerken de Havenbedrijven te Amsterdam, een brief thuis, waarin hun wordt medegedeeld, dat zii gelegenheid krij gen zich tot Dinsdagmorgen a.s. te melden. Wie zich niet meldt, kan zichzelf als ontslagen beschouwen. Naar Vlissingen. Vrijdagavond is het 7600 ton me tende Amerikaanse motorschip „Ame rican Defender" in de haven van Vlissingen binnengelopen om te la den en te lossen. Het schip was oor spronkelijk bestemd voor Amster dam. Naar Bremen. Nu er door de staking geen goede ren voor verscheping van Rotterdam af aangenomen kunnen worden, gaan vele schepen naar Bremen. De Hollbnd Perzische Golf Lijn heeft het s.s. „Prins Willem II", dat te Rotterdam en Amsterdam geen la ding kon innemen, naar Marseille ge dirigeerd. Honderd en vijftig Neder landse passagiers, die met de „Noor- dam" van de Holland-Amerikalijn naar New York willen reizen, zijn Zondagavond met een extra-trein uit Rotterdam te Bremen aangekomen. Zij zijn de eersten, die wegens de ha venstaking in Rotterdam deze omweg moeten maken. IN ROTTERDAM RUSTIGE ARBEID Het ziet er naar uit dat de staking in de Rotterdamse haven over haar dieptepunt heen is. Volgens medede ling van de Scheepvaartverenigingen Voorzitter De Bruyn over de spanning tussen lonen en prijzen De Ned. Kath. Grafische Bond heeft te 's-Hertogenbosch zijn gou den jubileum gevierd. Op de herdenkingsbijeenkomst in de Casino Schouwburg, die bijge woond werd door vertegenwoordi gers van de Katholieke Grafische Bond uit Canda, Zwitserland, Frank rijk en België en door vertegenwoor digers van de Ned. Christ, en neutra le bonden en werkgevers-organisa ties, heeft de bondsvoorzitter voor de vele afgevaardigden uit het land de historische groei geschetst van de N.G.G.B. sinds zijn oprichting te Utrecht op 19 Augustus 1900. Met enkele tientallen leden begonnen is de N.K.G.B. uitgegroeid tot een bond van bijna 10.000 leden. De geestelijke raadsman, pater A. M. A. Brinkhoff S.J. herdacht de overledenen van de bond, waarbij hij speciaal memoreerde de drukkers uit de tijd van het verzet, die hun leven offerden voor de vrijheid. De verbondsvoorzitter van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruijn sprak de herden kingsrede uit. Hij memoreerde de ellende, waarin de arbeidersklasse 50 a 60 jaar geleden verkeerde en waar uit de jonge arbeidersbeweging zich langzaam een uitweg vocht. De gra fische Bond, die in 1914 reeds een collectieve arbeidsovereenkomst ver kreeg voor haar leden, heeft in de emancipatie-strijd van de arbeiders steeds in het voorste gelid gestaan zo zei spr. Via de eenheid in verscheidenheid een karakteristiek van het Neder landse openbare leven die resul teerde in de wet op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie kwam ver bondsvoorzitter A. C. de Bruijn op een tweetal kwesties nl. het gevoer de en te voeren loon- en prijsbeleid en de huidige gebeurtenissen in Am sterdam en Rotterdam. Ten aanzien van de loon- en prijs politiek van de regering zeide de heer De Bruijn, dat de Januariver- hoging als compensatie van de prijs stijging geen nuttig effect meer res sorteert, daar sinds Januari de prij zen met ongeveer 5 pet. zijn opgelo pen. Gebonden aan de loonstop betekent dit in feite 'n verslechtering van de toestand der arbeiders en vandaar dat de leiding van de K.A.B. zich op het standpunt heeft gesteld, dat een materiële verslechtering niet kan en niet mag worden aanvaard, aldus de verbondsvoorzitter. De leiding van de K.A.B. ver wacht van de regering zo mogelijk verlaging van de prijzen of anders verhoging van de Ionen. Momenteel wordt intensief overleg gepleegd, aldus de heer De Bruijn, waarvan binnenkort de resultaten bekend zullen kunnen worden ge maakt. Wat betreft de stakingen in Am sterdam en Rotterdam sprak de voor zitter van de K.A.B. zijn scherpe afkeuring uit tegen de terreur, die van communistische zijde wordt uit geoefend. De bonafide organisaties van de bouwvak- en havenarbeiders zullen Zuid is een belangrijk aantal vaste arbeiders weer aan de slag gegaan Verwacht wordt, dat hun aantal he denmiddag en morgenochtend zal toenemen. De politiebescherming :s totnutoe voldoende gebleken. Moles taties ziin uitgebleven. Degenen die nog staken, en dat is het grote aantal losse arbeiders van de havenarbeiders-reserve, houden zich rustig. VOORZITTER K.A B. OVER DE STAKINGEN De verbondsvoorzitter van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruyn, zal Dinsdagavond 22 Augustus van 20.05 tot 20.20 uur voor de K.RO. spreken over „Com munistische terreur of gezond ver stand" zich hecht aaneen dienen te sluiten om de rode terreur te breken. Hierna huldigde de verbondsvoor zitter de gouden jubilarissen. Hij reikte hen het gouden onderschei dingsteken van de K.A.B. uit. Het Pax-Romana- congres geopend PAUSELIJKE BOODSCHAP De algemeenheid van onze Moe derkerk blijkt ook nu weer op het wereldcongres van Pax Romana, dat wordt gehouden^ in de wel zeer re presentatieve ruimten van het In disch Instituut. Intellectuelen en stu denten, duizend ongeveer van ver schillende taal en vorming, beseffen de groeiende noodzaak van interna tionale samenwerking ook in de lei dende kringen. Daarover gaat met spreken in deze week en het zal aan sprekers en referaten niet ontbre ken. Er zijn studerenden en afgestu deerden uit meer dan twintig landen uit alle werelddelen. Pauselijke boodschap in Engels en Frans. Slechts het ijzeren gordijn is oor zaak geweest, dat vertegenwoordi gers van bepaalde groepen niet kon den komen. Maar vooral dezen zullen zich getroost weten door de pauselij ke boodschap, die tijdens de pontifi cale Hoogmis is het Frans en ter openingszitting van het congres in het Engels werd voorgelezen en staande werd aanhoord. De H. Vader noemde de taak van de intellectuelen zwaar en verantwoordelijk. Vooral nu, op een hoogtepunt van strijd, moet men de boodschap brengen van liefde en eenheid, zorg dragen voor vruchtbare uitwisseling van gedach ten en contacten leggen van vrede lievendheid. Daarbij kan men verze kerd ziin van de dagelijkse steun van de Kerk. Nadat Z. H. had gewezen op de belangrijkheid van het op dit wereldcongres gekozen onderwerp, spoorde Hij allen aan hun arbeid te bezielen met geest en vertrouwen. Een compliment voor Nederland. Z.Em. Kardinaal De Jong was wel iswaar niet in de gelegenhed de pon tificale Hoogmis in de grote Wille- brorduskerk te celebreren; dat ge schiedde nu door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Maar de kar dinaal wilde niet verzuimen bij deze plechtigheid persoonlijk tegenwoor dig te ziin. Daar waren ook mgr. George Beck, coadjutor van Brent wood. mgr. A. Blanchet, rector van bet Katholiek Instituut te Parijs, mgr. Sloskano en verschillende andere buitenlandse priesters. Mgr. Fr. Charrière, bisschop van Lausanne, hield de predicaftie, die men zou kunnen beschouwen als in leiding op liet alüpmeen onderwerp van dit congres. Hij sprak namelijk over de medewerking van de intel lectueel aan het werk van de Ver lossing. Ter openingszitting waren behalve de reeds genoemde geestelijke auto riteiten ook burgerlijke overheden vertegenwoordigd: het hoofdstedelijk bestuur door burgemeester d'Ailly, de Beneluxlanden, Engeland, Ierland. Portugal en Chili door hun diploma tieke vertegenwoordigers, Nederland door minister Van Maarseveen, de beide staatssecretarissen Cals en v. d. Grinten, verder de Tweede-Ka- mer-president Kortenhorst en dr. Houben, de gouverneur van Lim- burg. Ten overstaan van hen allen heeft mr. Roger Millot. die het congres opende, hulde gebracht aan stude renden en afgestudeerden in Neder land, die de voorhoede hebben ge vormd voor de Pax-Romana in haar nieuwe vorm. Drie buitenlandse vrienden van het eerste uur, de Italiaan Rigetti en de Fransen Albert Aubergé en André Chemet, werden onderscheiden met diploma, insigne en.... accolade voor hun belangrijke verdiensten. Men besloot tot het zenden van een uitvoerig telegram aan Z. H. de Paus, wiens beeltenis, vervaardigd door de kunstenaar Wim v. d. Pas, levens- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, Opgemaakt te 10 uur). KANS OP ONWEER Meer bewolking en enkele plaatselijke regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind overwegend uit Zuidelijke rich tingen. Voornamelijk in het Westen van het land iets minder warm. groot was opgesteld in de hal voor de congreszaal. Moeilijke, maar nodige plicht voor de intellectueel. Nadat prof. mr. W. Pompe uit Utrecht als voorzitter van het Thijm- genootschap had gesproken over het noodzakelijke werk voor vrijheid en vrede en prof. Giraud als vertegen woordiger van Trygve Lie ,had aan gegeven, in welk opzicht de intellec tuelen kunnen medewerken aan het instituut van de Verenigde Naties, heeft abbé Jos. Gremaud, secretaris generaal van Pax Romana, een voor dracht gehouden over het mysterie van de Verlossing. Maandagavond zullen de congres sisten door Regering en stadsbestuur van Amsterdam in het Rijksmuseum officieel worden ontvangen. Naar wij vernemen, zal .dan ook Prins Bern- hard aanwezig zijn, als beschermheer van dit congres. REGERINGSDINER TE NOORDWIJK. Namens de Nederlandse regering is in Huis ter Duin te Noordwijk een diner aangeboden aan de officiële gedelegeerden bij het twaalfde Con gres voor Toegepast Strafrecht en Gevangeniswezen, welk congres de ze week in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden. De Minister van Justitie en mevrouw Struijcken, de president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. dr. J. Donner, en vele andere hoge Nederlandse justi- tie-autoriteiten en hun dames zaten bij dit diner aan. In toespraken ga ven enige buitenlandse gedelegeer den uiting aan hun bijzondere waar dering voor ons land en voor de or ganisatie van het congres, dat voor de eerste maal in 75 jaar in Neder land werd gehouden. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND Zaterdag is het koninklijk bezoek aan Zeeland voortgezet met een be zoek aan Vlissingen, Zeeuws-Vlaan- deren, Goes en Ierseke, waar zij be groet werden door de twee oudste prinsesjes (prinses Margriet lag reeds m bed). Te Ierseke scheepte het ko ninklijk gezin zich weer in op de „Piet Hein". INDISCHE STUDENTEN IN NOOD. De Minister van onderwijs der R. I. S. heeft bepaald, dat alle stu denten, die in het bezit zijn van 'n studiebeurs (Malinobeurs), deze niet mogen voox'tzetten, maar op 12 September #x. s. naar Indonesië moeten terugkeren. Door deze maatregel komen vele studenten, die hun studie pas ten dele hebben voltooid, voor een grote moeilijk heid te staan. Het grootste deel dezer studen ten zijn Ambonnezen. Deze weige ren echter naar Indonesië terug te 'keren. Daarmede ontzeggen zij zich het recht op een vrije overtocht naar Indonesië en zullen zelf een middel van bestaan moeten zoeken De stichting „Helpt Ambon in nood" welke Stichting zich ook ten doel stelt studiebeux-zen uit te rei ken, heeft zich achter deze studen ten geplaatst en zal al het moge lijke doen om deze studenten op kosten van de Stichting verder te laten studeren. Op 4 Augustus werden reeds aan 13 studenten toezeggingen ge daan, dat zij hun studie toch kon den blijven voortzetten. De Stichting wil nogmaals een 'beroep op het publiek doen voor een geldelijke bijdrage. Ook is een Sola zilveren gedenk- lepeltje verkrijgbaar tegen de prijs van tenminste 2.Door storting op de Rotterdamse Bank te Utrecht op postgiro 2679 ten name van de Stichting „Helpt Ambon in nood." Prof. Ritzema Boslaan 58, Utrecht onder vermelding van letter L. wordt men eigenaar van dit lepel tje. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 38) Algemene sensatie. Jean werd bestormd met vragen. En hij ver telde; Je moet weten, dat de Grau- ensteins niet enkel, omdat men in de avond van 13 Augustus de zoon hier in de buurt heeft gezien, wer den gevangen genomen. De politie is ook te weten gekomen hoe, dat zou ik je niet kunnen zeggen, dat de oude heer ongeveer een v eek vóór de dood van mevrouw Walker met deze in Graz op straat eeft staan praten. Voorts, fat hij haar een bezoek wilde brengen, maar een weigering kreeg. Onder de papieren van de majoor vond men een brief van haar, die zij daajgs vóór haar dood. geschreven had en waarin zij hem verzocht, van dat bezoek, dat toch geen nut kon hebben, af te zien. Zij kon hem, schreef zij, in de zaak in kwestie niet de minste inlichting verschaffen. In welke zaak? vroeg Albert met spanning. Dat weet ik niet. En in zo verre ik een en ander kon opma ken uit het gesprek ik stond in de zijkamer toen deze morgen de rechter van instructie dit alles aan de gravin vertelde weten het ook de anderen niet; want de ma joor wilde er geen woord over uit laten Albert slaakte een 1 zucht van verlichting. Kort en goed, ging Jean voort: de majoor gaf onmiddellijk toe, dat hij met de weduwe had gesproken en haar kende van vroe ger. Toen hij nog luitenant was. woonde zij als onderhuurster bij hem in. Zij heette toen Marie Dengier en was heel mooi. Zij ver telde, dat zij gouvernante bij voor name families was geweest. In een daarvan had zij kennis gemaakt met een rentmeester die Ferdinand Backer heette, en zich met hem verloofde. Deze, voegde ze erbij, had toen z'n post neergelegd en op Grauenegg een andere betrekking gekregen Hierop Grauenegg? Ja,.. Dat is nu 26 jaar gele den. Binnen drie maanden zou het huwelijk voltrokken worden. Ver der zei de majoor, dat hij en zijn vrouw heel veel op hadden met juffrouw Dengier, die als kind in huis werd behandeld. Ook na haar huwelijk kwam zij hen dikwijls bezoeken en zij scheen gelukkig te zijn, tot alles met één slag ver anderde. Zij was erg gereserveerd gewor den, kwam zelden, en toen zij haar laatste bezoek bracht niet lang dat haar eerste kind dood ter wereld was gekomen deelde zij de vrouw van de majoor mede, dat zij met haar man Grauenegg ging verlaten en nu afscheid kwam nemen. Zij zei niet, waar ze wilde heen gaan en haar houding en manieren waren stug en hadden zelfs iets afstotends. Enige dagen later ver nam de majoor, dat het echtpaar Backer inderdaad Grauenegg ver laten had. Niemand wist, waarom, en niemand kon zeggen, waarheen zij vertrokken waren. Verder had de majoor niets meer van haar gehoord, tot hij haar toe vallig in Graz terugzag en onmid dellijk herkende. Aanvankelijk wilde zij lochenen, dat ze Marie Backer was, maar eindelijk moest zij het bekennen. De majoor wilde redenen, waarover Mj weigert, toen met haar in relatie treden om zich uit te laten; maar hij houdt t vol haar niet weergezien te hebben Riete schudde het hoofd. Een moeilijk te ontwarren hi storie, zei ze. Nu weet ik tenmin ste, hoe Hanna mevrouw Walker heeft gekend; en ik vraag me af, hoe het dan mogelijk is, dat de gravin haar niet herkend heeft Juist daarom kwam vanmor gen de rechter van instuctie haar opzoeken. Maar zij herinnert zich niets meer aangaande Backer en zijn vrouw, die maar korte tijd op Grauenegg waren gebleven en begrijpt niet, hoe men van haar kon denken, dat zij voor zulke mensen een plaatsje in haar ge heugen had bewaard. Juist iets voor haar! Wie niet minstens een „von"' voor zijn naam heeft, wordt door haar zelfs niet aangekeken. Zo kan ik best aanne men, dat ze mevrouw Walker niet heeft herkend. Maar Riete schudde verbaasd het hoofd waarom woonde die vrouw hier onder een valse naam? En waar mag zij het vele geld, dat men bij haar gevonden heeft, vandaan ge haald hebben?'&Ianna heeft mij ge zegd, dat de weduwe Walker erg arm was Jean glimlachte weer geheim- zirnig. i Riete, zei hij medelijdend, je kur.t wel zien dat je niet voor cri minalist in de wieg bent gelegd. Anders zou je wel meer opvallends hebben opgemerkt. Zo! En wat dan, Jean? Dit bijvoorbeeld, dat de uit latingen van de majoor niet waar kunnen zijn. Mij althans komt de affaire zeer verdacht voor Laat horen. Het zou best mogelijk kunnen zijn, dat de majoor eens lust had om zelf majoraatsheer te worden, in de plaats van zijn broer; dat hij met Boeker en diens vrouw samen spande en ze gebruikte als werk tuigen, om zijn broer uit de weg te ruimen, maar dat onze graaf het complot had ontdekt en de bewij zen ei*van in handen heeft gehou den. Backer en zijn vrouw moesten plotseling Grauenegg verlaten. De broers leefden in bittere vijand schap en nu komt de vrouw terug en wordt vermoord. Nou, wat zeg je nu, Rxete? Dat jij de slimste mens ter wereld bent, antwoordde Riete met diepe overtuiging. Albert lachte spottend. Jean, zei hij schamper, dient ens eenvoudig de wijsheid op, die hij van de rechter van instructie heeft afgeluisterd. Jean werd boes: Daar moeit zich die snotneus weer met de zaak! Neen, wat ik zeg strookt helemaal niet met de mening van de rechter. Die gelooft integendeel, dat de majoor het geld, waarom het hem eigenlijk te doen was, enkel bij toeval n'iet ge vonden heeft, omdat hij bij zijn werk werd gestoord. Van de dieven historie in ons huis in de stad ge looft hij niets. Wat ik zei, was mijn eigen combinatie. Bedenk maar eens welke overeenkomst tussen de twee zaken bestaat; op beide per sonen werd een moord gepleegd, en bij beiden zocht de dief naar iets anders dan geld. Maar op beide plaatsen trachtte hij de schijn van diefstal te wekken. Bij mevrouw Walker door de laden van de schrijftafel open te breken, in ons huis in Graz door het meenemen van kledingstukken. En nu vraag ik je: is het met de zaak gelegen zoals ik geloof, had dan de majoor er geen belang bij, de graaf, die hem kon aanklagen, en mevrouw Walker, die tegen hem kon getuigen, uit de weg te ruimen? Moest hij niet trachten, zich meester te maken van de schriftelijke bewijzen verondex-- steld, dat die bestaan of hebben bestaan, om ze te vernietigen? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2