S)e CölddeSou^ant Gunstig weekend aan Koreaans front Stakingen in Indonesië Nakton-bruggenhoofd opgeruimd Bedevaart naar de IJzer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN MAANDAG 21 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG V No. 12060 Week-end op Korea weer best WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn, 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZUID-KOREANEN VERRICHTTEN LANDINGEN ^^ERSCHEIDENE amphibie-landingen zijn in de afgelopen dagen op verspreide punten langs de Zuidkust van het Koreaanse schiereiland door Zuidkoreaanse eenheden uitgevoerd. De laatste operatie wordt ge meld van het centrale punt aan de Zuidkust, waar de Zuid-fcoreaanse mariniers onder dekking van Zuidelijk scheepsgeschut aan land gingen en Tongjong heroverden, de meest Zuidelijk gelegen haven van het schiereiland. In het Noorden hebben Zuid-Koreaanse troepen de vijand langs de kust negen kilometer teruggeslagen. De plaats Kigye bevindt zich vast in geallieerde handen. Het grote bruggenhoofd ten Zuid-Westen van Taegoe is zo goed als geheel opgeruimd en de bedreiging van de stad is voorlopig opgeheven. Volgens een woordvoerder van Mac Arthur's hoofdkwartier is de situatie veel gunstiger dan vier dagen geleden. De Noordelijken zien geen kans hun verliezen aan te vullen, mede do or de onophoudelijke Amerikaanse luchtaanvallen, zodat zij thans verplicht worden hun troepen langs het front heen en weer te schuiven. Zondag wierpen Superforten weer 800 ton bommen uit ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Herwonnen zeltvertrouwen Twee van de drie plaatsen, waar de Zuid-Koreanen dit weekeind aan land gingen, zijn eilanden bij de toe gang tot de haven van Seoel, Zuid- Korea's hoofdstad even ten Z. van de 38ste breedtegraad. Het zijn Toksjok en Yonghoeng. De derde landing ge schiedde bij Tongyong, aan de Zuid kust, op de flank van de Noordelijke dreiging tegen Poesan. Hier is het namelijk dat de Noord-Koreanen door levendigfe patrouille-activiteit te kennen geven, dat een nieuwe aanval op handen is; volgens de Amerikanen is de toestand hier even wel onder controle. De Zuid-Koreanen hebben, naar hun hoofdkwartier verklaart, twee Noordelijke divisies zwaar geteisterd in een veldslag van twee dagen, die tot een grote overwinning heeft ge leid. De Noordelijken zijn in ver warring mger dan 20 km. op de vlucht geslagen, moesten de Ooste lijke havenstad Pohan prijsgeven en trachten zich nu ten Noorden van Yongdok opnieuw te groeperen. De Amerikanen zijn bijzonder verheugd over de communistische debacle in de bocht van de Naktong omdat zij voor het eerst de Noord- Koreanen met hun eigen tactiek heb ben bestreden. Voordien kleef den de Amerikanen te «veel aan de wegen, met het gevolg, dat de Noordelijken via het bergachtige terrein steeds konden doordringen. Het voornaamste gevolg van deze drie daagse veldslag is, volgens een ver slaggever van Reuter, waarschijn lijk wel het herwonnen zelfvertrou wen van de Amerikaanse infanterie. NIET CADEAU. De overwinning is de Amerikanen hier anders niet cadeau gegeven. On der een moordend mitrailleurvuur moesten zij de laatste heuvelruggen bestormen, terwijl de Noordelijken de handgranaten niet 'eens behoefden te gooien: zij lieten ze langs de heu vels naar beneden rollen toen de aanstormende Amerikanen de top pen naderden. In een laatste bajonet- aanval wierpen de aan dé rand van de uitputting verkerende Amerika nen ten slotte de vijand uit zijn schuttersputten. In een algemeen sauve qui-peut vluchtten toen de ver slagen communisten naar de rivier. Velen hunner kwamen om toen hun pogingen om de rivier over te zwem men werden verijdeld door mitraille rende marinevliegtuigen van de Ame rikanem De infanterie joeg hen niet verder achterna; hijgend lagen de soldaten op de Oostelijke oever van de rivier, de vluchtende vijand een regen van lood achterna jagend. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. Links: de span nende finish van de amateurs: op de eindstreep de nieuwe wereldkam pioen Hoobin (Australië), Varnajo (Frankrijk), die tweede en Ferrari (Italië), die derde werd. Daarachter in het midden de Belg Batsle (vier de) en verder naar achteren links de Belg Desmet (vijfde) en onze land genoot Roks, die zesde werd. Rechts: de nieuwe wereldkam pioen Hoobin na het veroveren van de titel. DE LUCHTMACHT. Bijzonder werkzaam was Zondag ook de Amerikaanse luchtmacht, die op tien steden in Noord-Korea in to taal 800 ton bommen strooide, na van tevoren pamfletten te hebben uitgeworpen, Vaarin de burgerbevol king werd aangemaand de stad te ontvluchten. Onder de aangevallen steden bevindt zich de havenplaats Tsjongjin, op slechts 40 km. van de Russische grens. Amerikaanse mari niers waren hier vorige week een korte poos aan land geweest om een spoorwegtunnel naar Wladiwostok te vernielen. Radio-Moskou zond Zondagavond een Noord-Koreaans communiqué uit, waarin over deze luchtaanvallen gesproken wordt als een barbaars bombarderen van vreedzame steden en dorpen achter het front, waar door vele woonhuizen, culturele ge bouwen en scholen werden vernield. Er waren onder de burgerbevolking veel slachtoffers, zo wordt gezegd. De Noord-Koreaanse infanterie heeft Maandag, te zamen met tanks, haar offensief op alle sectoren, be halve aan de oostkust voortgezet, zonder de linies van haar tegenstan den te doorbreken. De Amerikanen ten Westen van Kaman slechts 15 km ten Noord westen van Masan, bij de hoofdweg aan de Zuidkust naar de bevoorra- dmgshaven Poesan stonden in de afgelopen 36. uur aan een onafge broken aanval bloot. MACARTHUR WAARSCHUWT. Intussen heeft generaal MacAr- thur de opperbevelhebber der Noord- Koreanen opnieuw gewaarschuwd, dat hij en zijn onderbevelhebbers persoonlijk verantwoordelijk gesteld zullen worden voor de nog steeds voortdurende wreedheden jegens mi litairen van de Verenigde Naties. De waarschuwing werd per radio uitgezonden en verder in de vorm van strooibiljetten boven de Noord- Koreaanse linies uitgeworpen. BRITSE TROEPEN UIT HONGKONG. In antwoord op MacArthurs ver zoek om ten spoedigste meer land strijdkrachten naar Korea te zen den, heeft het commandoWerre Oos ten van het Britse leger bekend ge maakt, dat er onmiddellijk Britse infanterie uit Hongkong naar Korea zal worden gezonden. Wanneer de reis voorspoedig is, kunnen de troepen over veertien da gen in actie zijn. De sterkte van de te zenden afdeling is niet bekend. Nieuwe aanval op komst Men gelooft in het hoofdkwartier van MacArthur, dat de Noord-Ko reanen een nieuwe algehele aanval in de richting van Poesan voorberei den. Ten Westen van Haman, slechts 16 kilometer van Masan, aan de hoofdweg langs de kust naar Poe san gelegen, zijn de Noordelijken weer tot de aanval overgegaan. Te gelijkertijd drongen Noordelijke pa trouilles voortdurend het gebied van Tsjindjoe binnen. In de zak van de Naktong en verder naar het Noor den bij Waegwan hebben Ae Noor delijken hun geteisterde zesde divi sie zwaar versterkt. De Amerikaanse 25ste divisie heeft Zondag in een tegenaanval de linie ten Oosten van Tsjindjoe waar in de tegenstander Zaterdag was doorgedrongen, gedeeltelijk hersteld. Volgens de Amerikanen heeft men de toestand aldaar in het gebied van Hama „onder controle". De voorbereidingen voor een aan val op Poesan via Masan wekken de veronderstelling ,dat de Zaterdag voltooide nederlaag van de Noorde lijken in de zak van de Naktong niet de algemene bedreiging voor Poesan langs de toegangswegen in het Noord-Westen heeft opgeheven. Doch Zondagavond scheen deze „zak" zelf wel gezuiverd te zijn van de laatste overblijfselen der vierde divisie. De Amerikanen hebben vas te voet op het hoge terrein, dat het dal vrn de rivier aan de Oostelijke oever beheerst. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEE LAND. Zaterdag, de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Zee land, maakten Koningin Juliana en Prins Bernhard des ochtends een rij toer door de hoofdstad van de pro vincie (rechts). Op de achtergrond het Stadhuis van Middelburg, dat ter gelegenheid van het Koninklijk be zoek weer ih gebruik genomen werd. Later op de dag bezochten Koningin Juliana en Prins Bernhard o.a. Schoondijke, waar juist de grote paardenmarkt gehouden werd. Het Koninklijk echtpaar wandelde langs de prachtige Zeeuwse paarden (links). Vele Ned. plantages getroffen ^A EEN WEEK ONDERHANDELEN over loonsverhoging zijn 750.000 Indonesische plantage-arbeiders op Java en Sumara in staking ge gaan, op last van de linkse vakveren iging „Sarboepri". De transporten van de ondernemingsproducten op Java zouden, volgens Aneta. even eens worden stopgezet. Vele Nederlandse plantages, alsmede enkele Britse en Belgische, worden door deze staking getroffen. De voorstellen van de Indonesische regering, die trachtte te bemiddelen, zijn door de vakvereniging verworpen. Men verwacht, dat het aantal stakers deze week tot 850.000 zal stijgen. De Sauboepri eist voor de arbei ders op Oost-Java een loon van f 2.75 per dag en voor de arbeiders op West-Java f 3.25 per dag. Het A. L.S. was bereid te gaan tot respectie velijk f 2 en f 2.25. De vakbond voer de hierbij aan, dat de arbeiders op de staatsondernemingen f 3 per dag verdienen en een toeslag van f 2.56 op vrije dagen krijgen. Arbeid op Zondag wordt betaald met. f 6. Volgens een mededeling van de Sarboepri betalen de ondernemin gen, aangesloten bij de A.L.S. slechts f 1.50 per dag. Aneta vernam van de zijde van het ministerie van Arbeid, dat dit de eisen der arbeiders wat het loon be treft niet onmogelijk achtte voor de ondernemers. Dit geldt speciaal aldus het ministerie voor de rub ber- en koffiecultures, die thans zeer grote winsten maken. Het ministerie zou op verzoek van de Sarboepri be middelen om een oplossing van het conflict te bereiken, NEHROE UITGENODIGD NAAR PEKING. De Indiase radio meldt, dat Pan dit Nehroe door Mao tse Toeng is uitgenodigd om een bezoek te brengen aan Peking. De radio zegt, dat de eerste mi nister hierover nog geen besluit heeft genomen. Waarschijnlijk zal hij de Indiase afvaardiging naar de algemene vergadering van de V. N leiden. De moord op Lahaut Beroering in België De moordaanslag op Juliën La haut, de voorzitter van de Belgische communistische partij, heeft vooral in linkse kringen te Brussel en in Wallonië grote beroering verwekt. In het bekken van Seraing de plaats waar Lahaut woonde heb ben de mijnwerkers Zaterdag het werk neergelegd. Ook de voornaam ste ijzer- en staalfabrieken in deze streek, Ougree-Marihaye, Tubes de la Meuse en Gockerill, hebben het werk gestaakt. Op het partijbureau van de communisten te Luik hangt de vlag halfstok. De Belgische premier, Joseph Pho- lien, heeft Zaterdagmiddag in een radio-toespraak deze misdaad ten scherpste veroordeeld. In een democratisch land als het onze zo zeide hij hebben alle po litieke opinies het recht zich te uiten indien zij althans de wetten van het land respecteren. Trouw aan haar politiek van na tionale eendracht, veroordeelt de re gering iedere daad van geweld. Het katholieke blad „La Nation Beige" schrijft: „Niemand zal een dergelijke daad kunnen goedkeuren. Niet alleen omdat geweld geweld oproept, doch ook omdat een mis daad nimmer de instemming kan ge nieten van eerlijke lieden." Het blad spreekt de wens uit, dat de justitie spoedig de daders van de aanslag zal opsporen. Inmiddels heeft het (socialistische) Algemeen Belgische Vakverbond de regering gewaarschuwd ,dat ten zij de moordenaars van Lahaut wor den opgespoord en streng gevonnist" de arbeiders-organisaties het recht in eigen hand zullen nemen om „de fascistische en Hitleriaanse metho den in dit land tegen te gaan." Overstromingen in India Nasleep van aardbeving Het rijzende water in een zijrivier van de Brahmapoetra bedreigt het gebied van Pasighat, 500 km ten Noord-Oosten van Gauhati, waar on geveer 300.000 mensen wonen. Vol gens een telegram uit Pasignat is de rivier, die na de aardbeving van verleden week Dinsdag was droog gekomen, thans buit enhaar oevers getreden. Uit Guahati zijn verken- ningsploegen naar de overstroomde gebieden gevlogen. Er zijn voorbereidingen getroffen voor het uitwerpen van voedsel uit de lucht en het evacueren van per sonen. Men gelooft, dat de overstromin gen veroorzaakt worden door het feit, dat „millioenen kubieke meter water", dat in de bovenloop van de rivier in Tibet werd tegengehouden, is losgekomen. In de naar zwavel ruikende Brahmapoetra drijven on telbare ontwortelde bomen, afkom stig uit onbekende bossen van het Himalaya-gebergte. Het Wilhelmus werd overstemd /^•ISTEREN heeft de traditionele bedevaart der Vlamingen naar de IJzer wederom plaats gehad. Te Dixmuiden zijn 'n vijftigduizend Vlamingen rondom het mausoleum der gesneuvelden in de eerste wereldoorlog bij een geweest. De bijeenkomst had een kalm verloop. Verscheidene rede voeringen werden gehouden, afgewisseld door massazang van Vlaamse liederen. Dr. J. Rombouts vestigde de aan dacht op de wensen der Vlaamse oud-strijders, welke o.m. betrekking hebben op het stopzetten van het uitvoeren van doodvonnissen voor politieke delinquenten en het verle nen van amnestie aan hen, die alleen op politiek gebied met de bé^etters collaboreerden. De voorzitter .van het IJzer-comité, prof .dr. Franssen, van de Gentse universiteit, wees er op, dat de Vla mingen nog lang niet de plaats inne men, waar zij recht op hebben. In het kader van de Belgische staat is een zekere vorm van autonomie op administratief en cultureel gebied absoluut wenselijk. De ontknoping van de koningskwestie heeft het Vlaamse bewustzijn opnieuw wakker geschud. Er werd een groot onrecht gepleegd tegen Leopold III, „de eer ste koning, die de Vlamingen be greep", thans zeggen de Vlamingen evenwel hun loyale steun toe aan de koninklijke prins. De plechtigheid werd besloten met de uitvoering van de Vlaamse hymne „De Vlaamse Leeuw", onmiddellijk daarna hieven verscheidene aanwe zigen het Wilhelmus aan, dat voor de oorlog steeds werd gezongen door de aanhangers van het Vlaams Na tionaal Verbond, dat Vlaanderen bij Nederland wilde annexeren, en zich tijdens de bezetting compromit teerde. De luidsprekers zonden on middellijk Vlaamse liederen uit .zo dat het Wilhelmus werd overstemd. TWEEDE DAG EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Beide series voor de 100 meter vrije slag dames werden vanmorgen bij de voortzetting van de wedstrijden der Europese zwemkampioensc'happen te Wenen gewonnen door Nederlandse meisjes: Irma Schuhmacher en Wies Vaessen, die dus morgen beiden in de finale uitkomen. De uitslag luidde: Eerste serie: 1. Irma Schuhmacher 107.2; 2. Greta Andersen (Den.) 1.09.8. Tweede serie: 1. Wies Vaessen 1.08.2; 2. Ingegaerd Fredin (Zweden) 1.10.3. Westerling morgen vrij Waarschijnlijk naar Engeland Volgens autoriteiten in Singapore zal Westerling Dinsdag worden uit gewezen. Deze mededeling is beves tigd door de advocaten van Wester ling. Hij zal Dinsdag per vliegtuig uit Singapore vertrekken. Hij heeft passage geboekt voor Engeland en is in het bezit van een Nederlands paspoort met visa voor België en Spanje. Men verwacht, dat hij van Londen naar België zal gaan. Steun voor blinden De regering houdt zich bezig met een ontwerp betreffende de sociale voorziening voor blinden, beogende het financieel steunen van blinden die hun gezichtsvermogen geheel of zo goed als geheel hebben verloren en veelal op particuliere steun zijn aangewezen. Deze voorziening, zo verneemt het Alg. Dgbl., stelt zich (en doel de maatschappelijke moeilijkheden voor blinden door middel van een speciale de groep als zodanig omvattende sociale voorziening zoveel mogelijk op te vangen. Gehuwde blinde vrou wen komen derhalve, behoudens eni ge uitzonderingen, niet voor een uit kering in aanmerking. Men heeft de blinden die voor steun in aanmerking komen in ver schillende groepen verdeeld, zoals kostwinners, alleenwonenden en kostgangers alsmede thuisinwonen- den. De steunbedragen zouden va. riëren van 11 tot 26 gulden per week, welke bedragen door bijslag van ver schillende groepen verhoogd zouden kunnen worden. De eventuele ver diensten zouden van de steunbedra gen worden afgetrokken. ATHLETIEK NEDERLAND-NOOR- WEGEN TE HENGELO. De 100 meter hardlopen heren werd een Ne derlandse overwinning. Links de Ne derlander Saat, die met een tijd van 11 sec. als eerste aankwam, in het midden de Noor H. Johansen (11.1 sec.) en rechts de Noor Knut Maum (11.2 sec.). Ko-'i'ieltj.e... Voorzichtigheid bestaat niet in niet te durven, maar in te durven op het geschikte moment.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1