Nemen Duitsland en Rusland deel aan de spelen? De Nationale lawntennis kampioenschappen Friesland wint de Regenboog- strijd van Holland (2nze Samrubriek VR1\DAG IS AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 OLYMPISCHE SPELEN Van 28 tot en met 30 Augustus wordt te Lausanne een vergadering gehouden van het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité. Onze landgenoot, kolonel P. W. Scharroo is lid van dit dagelijks bestuur en zal de vergadering bij wonen. In verband met het feit, dat cr enkele belangrijke punten op de agenda staan, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad niet de heer Scharroo. Het I.O.C.-bestuurslid deelde in de eerste plaats mede, dat het vraagstuk van de deelneming van Duitsland aan de Olympische spelen van 1952 op de agenda staat. Het congres van het I.O.C. heeft destijds te Kopenha gen aan het dagelijks bestuur op dracht gegeven met vertegenwoordi gers van het West-Duitse olympisch comité na te gaan, op welke wijze het mogelijk kan worden gemaakt, dat Duitsland weer aan toekomstige spelen deelneemt. Ik geloof, aldus de heer Scharroo, dat de besprekingen te Lausanne tot een goed resultaat zullen leiden, ik ben in ieder geval optimistisch gestemd. De tijd is thans gekomen, dat persoonlijke gevoelens niet meer mogen overheersen. Zelfs als oud-commandant van Rotterdam ben ik er van doordrongen, dat op dit ogenblik alleen practische en vooral ook olympische overwegingen moeten gelden. In deze tijd hebben alle volkeren elkander nodig. Haat en verdeeldheid mogen geen gren zen vormen tussen de volkeren en vooral de olympische gedachte kan er in belangrijke mate toe bijdragen om de volkeren tot elkander te bren gen en de wereldvrede te bevorderen. Waarom is dan in Kopenhagen niet dadelijk besloten de Duitsers weer op te nemen in de Olympische gemeenschap? De pers heeft, zo ging de heer Scharroo op deze vraag in, van de besprekingen te Kopenhagen geen al te juist beeld gegeven. Waaraan dit toe te schrijven valt blijve hier buiten beschouwing. Het I.O.C. en de internationale sportfederaties kunnen wel besluiten de Duitsers weer toe te laten, maar het gaat er cm, dat de athleten van de verschil lende landen bereid zijn Duitse deel nemers weer bij de olympische spe len te ontmoeten. Daarom besloot het I.O.C. tot voorwaardelijke erken ning van het West "Duits olympisch comité en dient het dagelijks bestuur met vertegenwoordigers van dit co mité na te gaan, op welke wyze het mogelijk is Duitsers weer in te scha kelen zonder dat hiertegen uit an dere landen verzet komt. M.i. is dit zeer goed mogelijk, indien de athleten van de gehele wereld overtuigd zijn, dat in de Duitse sportjeugd een nieuwe geest is gekomen. Wanneer deze duidelijk kenbaar maakt, dat zij betreurt, dat Duitsland zoveel ellende over de wereld heeft ge bracht, dan twijfel ik niet, dat alle athleten zo sportief en olym pisch zullen voelep, dat zij zich niet verzetten tegen de deelne ming van Duitsers. Als de West- duitse vertegenwoordigers in Lausanne dit begrijpen, ver wacht ik een gunstig verloop van de besprekingen. Valt er te Lausanne een beslis sing? Neen, luidde het antwoord van de hoer Scharroo, het dagelijks bestuur van het I.O.C. moet op de vergade ring van Wenen 1951 rapport uit brengen. Maar als de besprekingen te Lausanne gunstig verlopen, dan ben ik er van overtuigd, dat het I. O C. hiermede zal instemmen. Wij willen toch niets liever dan door de olympische gedachte de volkeren bij elkaar brengen en de wereldvrede bevorderen? Acht u het mogelijk, dat ook Sov jet-Rusland deelneemt aan de spelen van Oslo en Helsinki? Waarop de heer Scharroo ant woordde: ik zou dat gaarne wensen. Het I.O.C. streeft er naar de athleten van alle landen op het sportveld te verenigen onder de olympische vlag en hiermede de onderlinge verstand houding tussen de volkeren en de vredeswil te dienen. Het I.O.C. kent geen politieke en godsdienstige verschillen, geen rasonderscheid, of welke verschillen ook, het streeft slechts naar onderlinge verbonden heid, het symbool van de olympische ringen. Laten wij krachtig hopen, dat Rusland deelneemt. Onlangs is op het communistisch vredescongres te Wenen een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat met het oog op de propagandistische waarde van de olympische spelen Sovjet- Rusland en landen, die zich tot dus verre afzijdig hielden, te Helsinki be horen deel te nemen. Ik geef toe, dat de oplossing van dit vraagstuk met eenvoudig is. Maar zou het voor de wereld niet een schitterend resul taat zijn, als het gelukte die oplos sing te vinden? Laten wij in dit op zicht het vertrouwen blijven behou den. BILJARTEN PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN DER NED. BILJART FEDERATIE Zondag a.s. vinden in het clublo kaal van de B.V. „De Morschpoort" deze wedstrijden voor het eerst plaats. Aan de kampioenschappen zullen spelers uit Arnhem, Utrecht, Wageningen, Eindhoven, Tilburg, Haarlem en Leiden deelnemen. Voor de Leidse Biljartbond zijn de hier volgende kampioenen uit de gewes telijke kampioenschappen overge bleven: le klas cadre: B. de Roo Sr.. 2e klas libre: Th. Overdijk; 3e klas libre: C. v. Duijn; 5e klas libre: Ph. Bodijn Sr.; 7e klas libre: A. v. d. Heijden en 8ste klas: L. Geuke. Deze 6 Leidse kampioenen zullen trachten a.s Zondag het landelijk kampioen schap te bemachtigen. De wedstrij den vangen te 1.30 uur aan. Van Meegeren geslagen door Dehnert In de tweede fase van de gisteren op de Metsbanen te Scheveningen voortgezette nationale tenniskam pioenschappen, waarin de vrijgestelde spelers aan de beurt kwamen, rees het spel nog niet hoog. Een enkele errassing deed zich voor. Zowel in het dames- als in het he ren-enkelspel werd in de eerste serie partijen een vrijgesteld speler uitge schakeld. In het heren-enkelspel was het zc-lfs een van de spelers, die geacht werd de eindstrijd te kunnen berei ken: van Meegeren. Hij trof in Deh nert een tegenstander, die in top vorm speelde en die met zeer snel, steeds jagend spel, ditmaal voldoen de controle bleek te hebben om van Meegeren doorlopend in de verdedi ging te houden. Diens drives misten bovendien de scherpte van weleer. Met 62 6—4 kwam Dehnert in de laatste acht. Wel jammer, dat hij tegen een andere jongere komt, van Dalsum, die na het verliep van eerste set met niet minder dan 06 van Taminiau wist te winnen, dank zij het volhouden van een steeds na gestreefde aanval. De andere kwart- eindstrijd in deze helft zal gaan tus sen Linck en Borren. Linck sloeg de oostelijke speler Klinkspoor zonder in gevaar te komen. Zijn tempo en zijn netspel waren de Gelderse spe ler te machtig. Borren verloor de eerste se! van Stas in lange drive duels, doch toen hij het ging zoeken in afwisselend spel met veel drop- shots, bracht hij Stas van slag. Hij won verdiend. In de andere helft won Knotten belt van Fabius in een wedstrijd met zeer matig spel. Wilton had sneller kunnen winnen dan de 97 van de tweede set. Hij speelde in de tweede helft van die set Tonj es te veel op zijn backhand en was bovendien ver re van snel. Karsten wist door sterk snijden en goed volleren de tweede :et te winnen van Hughan, doch deze was dooreen genomen te snel en te gevaarlijk met zijn uitschietende backhand. In het dames-enkelspel schakelde mej. Hooghoudt (Haarlem) de vrij gestelde mevr. Scholten uit met de merkwaardige cijfers 63 06 60. Kwestie van groter tijdelijke vast heid, meer zat er niet in het spel. Alle overige vrijgestelde speelsters handhaafden zich in twee sets, met meer of minder rake cijfers. De uitslagen luiden: Heren enkelspel, vrijgestelde spe lers tegen winnaars eerste afdeling: Linck (vrygest.) sl. Klinkspoor 62 64, Borren (vr.) sl. Stas 2—6 6—3 6—2, Dehnert sl. v. Meegeren (vr.) 62 64, v. Dalsum (vr.) sl. Tami niau 06 64 61, Hughan (vr.) sl. Kartsten 62 36 61, Knottenbelt (vr.) sl. Fabius 6—3 7—9 6—1. Wil ton (vr.) sl. Tonjes 61 97, Rinkel (vr.) sl. Marre 62 62. Dames enkelspel: mej. Hermsen (vr.) sl. mej. Piederiet 63 62, mej. Hooghoudt sl. mevr. Scholten (vr.) 63 06 6—0, mevr. Schmier (vr.) sl. mevr. Muller v. Czernicki 62 60, mevr. Vlielander Hein (vr.) sl. mej. Kiek 63 61, mevr. Roos (vr.) sl. mej. v. d. Torre 64 6—1, mej. Grosveld (vr.) sl. mevr. Wackwitz 60 61, mevr. Koopmans (vr.) sl. mevr. de Jager 60 62, mevr. v. Berkel (vr.) sl. mej. Schraa- gen 6—2 6—2. Dames dubbelspel: kwarteindstrij- den le afd. mej. Fikenschermevr. Muller sl. mej. Broese v. Groenou mevr. Marinkelle 75 62, mevr. v. Loon-T-mej. Hevel sl. mevr. Vlielan der Heinmej. v. Dalsum 64 36 J5, mevr. Herreilersmej Krui- singa sl. mej. Schraagenmej. v. d. Torre 61 57 61, mevr. Jonquie- remej. Hooghoudt sl. mevr. Ra- maermevr. de Bruyn Kops 36 6—3 7—5. Heren dubbelspel, 3e ronde: Co ckeTonjes sl. BorrenDrijver 64 62, KnottenbeltDehnert sl. Breu- kinkKlinkspoor 61 75, Stas- Gcelst sl. Groene veldHorsman 61 6—0, HolstVolkmaars sl. v. Gas- selt—de Roy v. Zuidewijn 64 75. Gemengd dubbelspel: mej. Herm senLinck sl. mevr. Vlielander HeinFabius 61 61, mevr. v. BerkelBorren sl. mej. v. Dalsum Dehnert 61 57 63, mevr. Koop- 1 mans—Rinkel sl. mevr. Jonquière—I Klas is de afstand 40 Km. Start Knottenbelt 64 6—2. 9 uur. WIELRENNEN Wereldkampioen schappen te Luik Lesneur wint stayerstitel Gisteren werd de tweede helft van de stayersfinale bij de wereldkam pioenschappen te Luik verreden. De Franse stayer Lesueur bewees zijn goede vorm op overtuigende wijze door met ruime voorsprong als eer ste te eindigen. Hij nam reeds kort na de start de leiding, gevolgd door Sérès. De overige renners slaagden er wel zo nu en dan in Sérès van de tweede plaats te verdringen, doch het rijden van Lesueur was hun te machtig. Pronk wist hem nog enigs zins partij te geven en werd eervolle tweede. De uitslag werd: 1. en wereldkam pioen: Lesueur (Fr.) 1 uur 25 min. 9 sec; 2. Pronk (Ned.) op 875 meter; 3. Seres (Fr.) op 1050 meter; 4. Hei- mann (Zwit.) op 3 ronden; 5. Mi- chaux (Bel.); 6. de Best (Ned.); 7. Frosio (It.); 8. Besson (Zwit.) TWEEDE REVANCE TUSSEN VAN VLIET EN HARRIS EINDIGDE ONBESLIST. De tweede revanche van de wereld kampioenschappen sprint tussen we reldkampioen Harris en Arie van Vliet, die gisteravond is gehouden in Manchester, moest wegens .regen worden afgebroken, nadat Van Vliet de eerste en Harris de tweede rit had gewonnen. Onze landgenoot sloeg Harris met een kwart wiel. Zijn tijd over de laatste 200 meter was 12 seconden. Daarna was Harris de snelste en liet Van Vliet een kwartwiel achter zich in een tijd van 11.9 sec. SwiftCombinatie. Het voor Zondag vastgestelde lange afstand kampioenschap kan door omstan digheden niet doorgaan. Inplaats hiervan rijden A. en B. Klas een 100 Km. trainingsrit. Voor de De Sneekweek De Sneekweek is gisteren ten ein de gekomen. Ook de laatste wed strijd van de Holland-Friesland-Re genboogwedstrijd is in een Friese zege geëindigd. De totaal-uitslag werd Friesland 60.2, Holland 43.1 pnt. Voor de overige wedstrijden me moreren we nog de volledige over winning der Friezen in de persoon lijke Regenboogwedstrijden: Groep I: 1, „Meteoor" (L. L. Hoff jr., Heeren veen); 2. „Hennie" (M. Hendriks, Sneek); 3. „Henderika (D. Oppen huizen, Sneek); 4. „Pieterke" (Jelle Zwart, Sneek). Groep n: 1. „Algri" (J. Alberda, Sneek); 2. „Tjerk Hiddes'' (C. J. de Jong, Joure); 3. „Cheerio" (R. H. Bosman, Leeuwarden). Hoofdprijs: C. J. de Jong. Pampusklasse: hoofdprijs H. Bak ker, Sneek. M2 Eenheidsklasse A: hoofd prijs Joop Helder uit Paterswolde. J. P. van Dijk (Leiden) werd in de laatste race met zijn „Symon de Danser II" derde. In de Valkenklasse werd G. Jon- geneel (Boskoop) gisteren vierde. R. Mulder uit Langweer verwierf de hoofdprijs. H. Kraan (Oudewetering) won op- nieuws in de Sharpieklasse en van zelfsprekend won hij ook de hoofd prijs. De einduitslag in de groeps wedstrijd der Valkenklasse werd: 1. CURSUSSEN VOOR OPLEIDING VAN ZWEMONDERWIJZER (ES). Het Bestuur van de Kon. Ned. Zwembond heeft besloten in ver schillende steden van ons land op leidingscursussen voor de door het Rijk erkende bevoegdheid tot het geven van Zwemonderwijs te organi seren, De lessen vangen medio Sep tember aan voor de examens in April —Mei 1951. Gegadigden kunnen zich wenden tot het bureau van de K. N- Z. B., Ger. Doustraat 20, Utrecht. Kon. Z. R. en M. V. „De Kaag" 93.2 ptn; 2. Kon. Zeilvereniging „Sneek" 69 pnt; 3. „Sneeker Zeilclub" 25 p. VOETBAL V. N. L. IN HET KAMP TE VUGHT. Gisteren werd het voetbaltournooi onder prachtig weer voortgezet. De A-adspiranten wonnen met 130 van Ooster Boys B, (Den Haag). De twee de wedstrijd tegen K. D. S. (Utrecht) werd een 32 nederlaag, na een 20 voorsprong. De B-adspiranten kre gen tegen K. D. S. (Utrecht) geen voet aan de grond. Zij verloren met 50. Na de middag gingen we weer rustig verder. De A-adspiranten kwa men eindelijk eens op dreef en in een mooie wedstrijd ontnamen zij M. V. C. (Maasbree), die de leiding heeft, een kostbaar puntje (00). De B-adspiranten verloren met 20 van Ooster Boys A. Zo langzaam aan komt het einde in 't zicsht; de voetbalcompetitie loopt ten einde. Vandaag nog een paar wedstrijden. Vanavond enige athle- tiekwedstrijden, o.a. hoogspringen en vèrspringen Na de loopnummers bezetten de A-adspiranten de vierde, en de B-adspiranten de achtste plaats. Dus er is voor A nog een mooie kans. Het elftal van A. D. O. heeft gister avond in Nimes in een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd met 71 van Nimes Olympique (uit de Fran se ere-divisie) verloren. In de eerstvolgende raadsvergade ring van Marken zal besloten worden over het al of niet aanleggen van modern sportpark op het eiland, samenwerking met de D.U.W., voor welk plan men mag rekenen op de steun van de burgemeester, mr. van Reeuwijk. Een sportveld op het eiland Mar ken, waar naast voetbal, ook korfbal Alles correspondentie betretffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw-Venep. ONZE PROBLEMEN. Deze week wijden wij het pro bleemgedeelte eens geheel aan 't werk van onze trouwe medewer ker de heer H. v. d. Kamp uit Lisse. Hoewel over het algemeen de vraag stukken van deze componist niet zo ingewikkeld zijn, dragen zij toch een origineel karakter. Onder no. Ill een zeer goede constructie, welke geheel op meerslag gebaseerd is. Wedstrijd-probleem No. 111. Auteur: H. v. d. Kamp, Lisse. le publicatie. P; S m pp p? m^rn m isLjli Hg m iy§ Wf. gg SÉ PI m i Zwart 9 schijven op: 10, 16, 18/20, 24, 25, 30 en 37. Wit 8 schijven op: 21, 33, 38, 39, 43, 48, 50 en 29. Met het volgende vraagstuk be reikt wit zijn doel, door slechts één maal de meerslag in toepassing te brengen. Een tweetal vraagstukken, speciaal voor deze rubriek samenge steld en zeer geschikt voor de zo mer periode. Wedstrijd-probleem No. 112. Auteur: H. v. d. Kamp, Lisse. le publicatie. Zwart 10 schijven op: 8/10, 13, 15, 18, 20, 21, 25 en 27. Wit 9 schijven op: 16, 24, 30, 32, 34, 38, 39, 45 en 49. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot uiterlijk Vrijdagavond 1 September a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossingen pr. Nos. 105/106. No. 105. Wit wint door: 2722, 4711, 35—30, 26—21, 21x3 en 3x20. No. 106. Wit wint door: 2822 '(17x28x), 21—27, 34—30, 38—33, 40x 29, 32x1, 1x4 en 4x47. Ook het volgende is mogelijk: n.l. 41—36, 27—22, 32x21, 34x5, doch om van een nevenoplossing te spre ken blijft er nog te veel spel over. Onze Ladderwedstrijd. (Bijgewerkt t.m. pr. no. 106). Deelnemers Punten 1. C. P. Zuiderduin Noordwijk 172 2. G. Rijsdam, Leiden 114 3. P. v. d. Kwartel, Leiden 114 4. Th. Leliveld, A'veen 110 5. S. v. Duin, Warmond 105 6. J. W. de Rooij, Warmond 99 7. H. v. d. Kamp, Lisse 97 8. A. C. v. Vliet, Vinkeveen 78 9. J. A. J. Wortman, H'woude 69 10. L. Koster, Vinkeveen 46 11. Th. de Zwart, Sassenheim 16 De namen der deelnemers van on ze ladderwedstrijd, van wie wij in 4 weken geen oplosingen mochten ont vangen, hebben wij achterwege ge laten. Toch blijven de behaalde pun ten gehandhaafd, en zodra wij van deze deelnemers weer oplossingen ontvangen, zullen deze worden ver meld. CORRESPONDENTIE. Th. de Z. te S. Problemen in dank ontvangen. H. v. d. K. te L. Uw zeer waar derend schrijven in dank ontvan gen. J. A. J. W. te H. Problemen in dank ontvangen, zal ze nazien en, in dien geschikt, plaatsen. C. P. Z. te N. Uw schrijven kwam in mijn bezit, waarvoor mijn dank. Uw opmerking is juist. P. v. d. K. te L. Van No. 106 blijft er nog teveel spel over; immers een bijoplossing eist ook na de slag (eindslag) radicale winst, daar is het een probleem voor en geen partij- stand en al zal zwart zich tenslotte moeten overgeven,men kan dit niet als een „oplossing" beschouwen. Al leen het probleem verliest daarme de zijn waarde. Uitslag Ladderwedstrijd. De Juli-prijsvraag van onze lad derwedstrijd is ten deel gevallen aan de heer C. P. Zuiderduin, te Noord- wijk. De heer Zuiderduin is dus de eerste deelnemer die voor de twee de maal de bovenste sport van onze ladder heeft weten te bereiken, wat wel een prestatie genoemd kan wor den. De heer Zuiderduin onze geluk Wensen. Oplossingen pr. beginners. (Zie rubriek v. 28 Juli j.l.). No. 1. wit wint door: 2722, (28x27x), 38—33, 31—37, 37—32 en 42x2. No. 2. Wit wint door: 5045, 48 42. 47—42, 44—39 en 42x4. No. 3 Wit wint door: 48—43, 2924, 4741, 25x3 en 3x5. Oplossingen ontvangen van A. C. v. Vliet, L. Koster beiden te Vinke veen en Th. de Zwart te Sassenheim. Namen prijswinnaars. Thans willen wij de namen der deelnemers van onze ladder wedstrijd laten volgen, die gedurende een jaar een een prijs hebben weten te ver overen. Augustus-prijs: J. A. J. Wortman. Sept.-prijs: C. P. Zuiderduin. Oct.-prijs: W. Krom. Nov.-prijs: G. Rijsdam. Dec.-prijs: P. v. d. Kwartel. Jan.-prijs: H. v. d. Kamp. Febr.-prijs: A. C. v. Vliet. Maart-prijs: M. J. v. d. Kwartel. April-prijs: L. Koster. Mei-prijs: C. Portengen. Juni-prijs: Th. de Zwart. Juli-prijs: C. J. Zuiderduin. Jammer is he! dat de heer Egberts uit Langeraar, met 140 punten (ver moedelijk door drukke werkzaam heden) verstek heeft moeten laten gaan, daar de Juli-prijs reeds voor hem klaar lag! en gymnastiek kunnen worden be oefend, wordt geen overdaad geacht. Juist dezer dagen werd het enige voetbalveld door de consul van de af deling Noord-Holland, namens de hoofdconsul van de K.N.V.B., on voorwaardelijk afgekeurd. Om Mar ken toch in de competitie te laten meespelen, is voorlopig een noodveld toegewezen, dat aan de minimum eisen van de K.N.V.B. voldoet. D. O. C. O. S. Zondag a.s. is er voor de Junioren een tournooi op het terrein aan de Haagweg. Deelne mers zijn, behalve Docos. V. V. S. B.. uit Noordwijkerhout, Wilhelmus uit Voorburg en R.K.A.VV. uit Leid- schendam. Elke club komt met twee elftallen uit, een A en een B elftal, terwijl iedere ploeg een halve com petitie speelt. Zowel in de A als in de B-afdeling zijn prijzen beschikbaar gesteld. Het tournooi begint om 12 uur en na de laatste wedstrijd om ca 5 uur heeft de prijsuitreiking plaats. Foreholte. Zondag a.s. zal voor de 7e maal het voetbaltournooi wor den gespeeld om de Foreholte-wis- selbeker. Het programma luidt: 12.30 uur Oranje GroenForeholte; 1.45 uur: S. J. C.B. S. M.: 3 1'5 uur Verliezersronde; 4.30 uur Finale. De beker kwam tot heden in bezit van: V.V.S.B. 1942; Forehmoite 1944; Docos 1945; Foreholte 1947; V-V.L.V. 1948; S J.C. 1949. V. V. S. B. Zondag gaan het 1ste en 2de atftal naar het Jubileum-tour- nooi van v.V.L.V. Het 2e elftal speelt eerst tegen Meerburg en het le de winnaars- of verliezersronde, dit naar gelang het 2e elftal het zaakje voor het eerste opknapt tegen Meer burg. Hedenavond om 8 uur grote Junioren- en Adspiranten vergade ring bij van der Geest. Tevens in stallatie van het Juniorenbestuur. G. D- S. De wegens regen ge staakte wedstrijd G. D. S.Boskoop wordt Zondag a.s. geheel overge speeld. Dit wordt dan de laatste der door G. D. S. georganiseerde neder laag-wedstrijden. Weet Boskoop deze wedstrijd te winnen met grotere cij fers dan 10 dan wordt zij houder van de beker. In verband hiermede is een spannende wedstrijd te ver wachten. Aanvang half drie. S) e Matt IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 36) Hempel verliet het bureau, waar van hij de deur niet al te zacht achter zich sloot en liep de trap af. Beneden liep hij een man tegen het lijf. Pardon! zei hij. En hy wilde verder gaan. Maar de andere, die de stem van de detective had herkend, liep hem na; Meneer HempelMeneer Hempel!Hempel keerde zich om: Wel, Kochstein, ben jij daar? Ja, en ik heb overal naar u gezocht. Och, wat je me te zeggen hebt weet ik ai Maar ik ben blij, je te treffen. Lk heb een gewichtige opdracht voor je. Je moet on middellijk met mij naar Grauen- egg, om iets uit te vorsen. Nog iets: van nu af ben ik een particulier persoon. Ik heb zo even m'n ont slag ingediend. Wat je van heden af doet overeenkomstig mijn in structies, wordt als geheim behandeld en door mij extra gehonoreerd. Begrepen? Uitstekend! En welke opdracht heeft meneer Hempel voor me? Dat zal ik je onmiddellijk zeggen, als je meegaat naar mijn woning. Nu moet ik eerst mijn ge zicht een beetje in orde brengen. Voor het ogenblik is die maskera de nutteloos. Kochstein glimlachte. Ik had wel gedacht, zei hy, dat de heer Hempel en de heer Theobald Gundling een en dezelfde persoon waren. Je bent inderdaad een beetje slimmer dan die kerel met zijn rode wangen, je collega Steiner. De kerel heeft me een hele tijd voor een medeplichtige van de majoor gehouden en mij als zodanig scherp bespied. Eens heeH hij zelfs gedu rende mijn afwezigheid mijn bota nische verzameling doorsnuffeld. Waarschijnlijk in de hoop, aan mijn arme planten bloed te bespeuren, afkomstig van de op Grauenegg en en daar in de buurt gepleegde moorden! Ha, we zijn er al xra. Op Grauenegg, in de grote kamer voor het dienstpersoneel, ging het waarlijk toe volgens het oude spreekwoord; „Als de kat van honk is, dansn de muizen.'' De gravin was met haar nicht en Herbert voor enige dagen naar hun woning in de stad vertrokken, en zou eerst morgen terugkeren. Zij had Jean meegenomen; die moest de kleren van zijn vermoor de meester in orde brengen en in pakken, om ze 'naar Grauenegg te sturen. De laatste vrije avond, en die moest, naar besluit van de „arbeids raad," plechtig worden gevierd! Riete, de oude keukenmeid, had voor een keurig maal gezorgd; Li- sette en Therese, de kamermeisjes van de dames, dekte de tafel en August haalde uit de kelder een half dozijn flessen, die er zeer eer biedwaardig uitzagen. Maar toen Riete de flessen zag, schudde zij het 'hoofd; Lieve hemel, als mevrouw dat eens zag! Je weet toch wel, August, dat zij de flessen altijd natelt. August lachte onbekommerd. Maak je niet ongepust, Riete. Zij heeft voor het ogenblik te veel aan het hoofd om aan die kleinig heden te denken. De moord op de graaf, de verloving van onze jonge heer, en nu nog de arrestatie van haar zwager en haar neef! En on der zulke omstandigheden zou ze nog aan de wijnkelder denken? Gekheid! Het is mij goed.... Zijn de ande ren al aan de tafel? Ja. Alleen de tuinman en zijn nieuwe knecht ontbreken nog. Wat mij betreft, Riete, ik vind het on voorzichtig, die jonge snuiter die nog maar vijf dagen hier in dienst is, bij ons gezelschap toe te laten. Wij zijn allemaal al zo lang op Grauenegg en als we onder ons zijn, behoeven we niet zo scherp op onze woorden te letten. Wees gerust. Albert zal ons niet hinderen. Het is een vrolijke vent en bovendien heel beschaafd in taal en manieren. In ieder geval mag men bij 't vrouwenvolk geen kwaad van hem spreken Is hij niet altijd opgeruimd, vriendelijk en dienstvaardig? Wij hoeven ons niet voor hem te gene ren. Hij heeft altijd bij voorname families gediend en weet, wat daar omgaat. En één ding kan ik je verzekeren: met onze meesteres heeft hij niet veel op August lachte. Kijk, zei hij," daar is je schat je al! Twee mannen waren binnenge treden. De tuinman, Lenke, een be jaard man, kalm van aard, karig met zijn woorden. Naast hem Al- bert Muller, de nieuwe knecht, een jonge vent met een fris gezicht, heldere, slimme, altijd lachende ogen. Hoewel hij nog maar vijf dagen op Grauenegg was, had hij al de volle tevredenheid van zijn ern stige baas en de sympathie van 't vrouwelijk dienstpersoneel verwor ven. Zijn voorganger had plotse ling moeten verdwijnen, want de armband, door de gravin vermist, had men in zijn bezit gevonden. Van een aanklacht was afgezien, maar hij werd op staande voet weggejaagd. Nog dezelfde dag had zich toe vallig Albert Muller bij de tuinman aangemeld en werk yevraagd. Hij bezat uitstekende getuigschriften en werd dan eek onmiddellijk aange nomen Albert knikte nu Riete, zijn be schermster, vriendelijk toe, en fluis terde haar in het oor: Wel jammer, dat je trouwe Jean vandaag niet bij het feest is, nietwaar, Riete? Dat moet je wel een beetje zwaarmoedig stemmen. Helemaal niet! Maar waarom heb je het t och altijd over Jean, Albert? Ik kan je de verzekering geven, dat Niet jokken, hoor! Wat verbeeld je je wel? Op mijn leeftijd denkt men niet meer aan zulke dingen. O, ik bedoelde niets ver keerds! Jean is ook niet meer zo heel jong; hij heeft nu wel is waar geen baas meer, maar de familie zal hem wel een of ander goed be taald postje bezorgen, en dan kan hij gerust aan trouwen denken. Denk je? Nou, wij mogen el kaar wel enonmogelijk is het niet. Men zette zich aan tafel en een der keukenmeisjes bracht de soep. Riete bediende het gezelschap. Juliënne-soep, zei ze, terwijl ze Albert die naast haar zat, een tot de rand gevuld 'bord toereikte. Jean houdt er het meeste van. Echt jammer, dat hij er niet bij is. Op dat ogenblik klonk buiten aan de poort de electrische bel; de portier, die natuurlijk de smul partij bijwoonde, had de poort al gesloten, zodat hy dat anders te gen het vallen van de avond deed Allen verschrokken en keken elkaar ontsteld aan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6