Het Herdelijk Schrijven der Ned. Herv. Kerk Alalia De Amsterdamse staking in de bouwvakken Vaarwel geld van zink VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT Als er één hoofdstuk is in het „Herderlijk schrijven van de Genera le synode der Nederlandse Hervorm de Kerk", dat het Katholiek gemoed tot heftig verweer prikkelt, dan is dat het hoofdstuk, dat gewijd is aan Maria, de Moeder van God. Moet men zeggen, dat de leer van de Ka tholieke Kerk verdraaid wordt weer gegeven? Ik zou dat niet graag be weren. Integendeel, men moet toe geven, dat alles wat hier wordt op gesomd, inderdaad in de leer van de Katholieke Kerk te vinden is. Al leen moet men constateren, dat de weergave uiterst oppervlakkig is. En juist deze oppervlakkigheid werd waarschijnlijk de oorzaak, dat men een accentverschuiving toepaste en een conclusie trok, die de Katholie ke gelovige zo hartstochtelijk in op stand brengt. We hebben in een vroeger artikel al gezien, hoe de hoofdbeschuldiging die aan het adres der Katholieke Kerk geuit wordt, geformuleerd is in de woorden: „De verzelfstandi ging van de mens". Volgens het Katholieke systeem1 zou de mens als een onafhankelijke grootheid tegenover God en zijn ge nade staan. De mens zou het mede aan zijn persoonlijke van God onaf hankelijke prestatie dianken, wan neer hij zalig wordt. In de leer der Katholieke Kerk over Maria ziet men nu hét klassieke voorbeeld, om dit duidelijk te demonstreren. Wij ontlenen aan het Herderlijk Schrijven der Herv. Synode: „In Maria ïiet de R.K. Kerk het oerbeeld en voorbeeld van alle menselijke medewerking met Gods genade. Daarom is het haar zoveel waard, duidelijk te doen uitkomen, dat zij er niet aan denkt Maria tot godin, tot goddelijk wezen te ^verheffen. Juist als méns is zij deze eer waardig. In Maria aanschouwt zij, wat de mens krachtens Gods genade vermag."(p. 9.) „In Ma ria aanschouwt de R.K. Kerk met dankbare bewondering, tot welke hoogte het schepsel met hulp der genade kan stijgen" (p. 13.). Nu kan men geredelijk toegeven, dat de Katholieke Kerk inderdaad dankbaar is om- datgene, wat God aan de schepselen gegeven heeft. Wij Katholieken zijn geen Manichae- ërs. Wij weten, dat heel de schep ping uit Gods hand is voortgekomen en we erkennen blij en dankbaar mét Maria dat „de Machtige grote dingen aan haar gedaan heeft" (Luc. I, 49). Dat is Gods almacht: dat Hij m staat is buiten zichzelf wonderlijke scheppingen van natuur en genade in het bestaan te roepen en daaraan een eigen, zelfstandig zijn, een eigen zelfstandig leven te schenken. Het Katholieke denken is bij voor keur een realistisch denken. Het speurt naar de zijns-werkelijkheid van de dingen en het is niet bang, de realiteit óók van de geschapen din gen te erkennen, omdat het uitein delijk diep doordrongen is van het besef, dat alle werkelijkheid een Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. f 00 VARA, 11.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. (9.30-9.35 Waterstanden). 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven 11.40 Bariton .en piano 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiianmuziek. 13-.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 Amateursuitzen- 'ding. 14.30 Streekuitzending. 14.55 Symphonieconcert. 15.45 Gram. 16.00 „Van de wieg tot het graf," causerie. 16.15 Trio. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Koor zang. 18.35 Orkestconcert. 19.0'0 Artistieke staalkaart. 19.30 „Men sen in Amerika," causerie. 19.45 „Passepartout," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Weense «muziek. 20.45 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Promenade-or kest en solist. 22.45 Voordracht. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Po- litie-kapel. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianomuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Amusementsor- l kest. 14.00 A. Capella koor. 14.25 Kroniek van letteren en kunsten. 15.00 Populair concert. 15.50 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Sextet. 18.20 Journalistiek week-r overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Actualiteiten. 19.30' Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Gram. 20.43 „Steek eens op heren." 21.00 Om roeporkest en soliste. 21.40 „Jeru salem naar Jericho," klankbeeld. 22.00 Populair concert. 22.35 Ame rikaans commentaar. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto Ib. 23.20-24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en soliste. deelhebbing en afstraling is van de grondeloze realiteit, die God zelve is. Met de psalmist zal de Katholiek in dankbare bewondering uitroepen: „Hoe ontzaglijk zijn uw werken, o Jahweh: Gij hebt ze alle met wijs heid gewrocht." (Ps. 104,24) De Katholiek weet dus, dat hij in Maria het machtigste wonder van de geschapen orde moet zien. Maar hij komt in opstand, wanneer men beweert, dat de hele verering van Maria voortkomt uit het verlan gen, om de grootheid van het schep sel tegenover God maar zoveel mo gelijk te accentueren. Hij ziet hierin een volkomen vervalsing van zijn werkelijke bedoelingen. Want wat is de eigenlijke grond van heel de Mariaverering? Waarom is de Katholieke Kerk Maria zo groot, zo nameloos verheven gaan zien? Wat is de werkelijke grond van het Mariale dogma? Heel het uitgangspunt van de Ka tholieke Marialeer, heel haar be staansreden moeten wij zoeken in de leer over de Menswording van het Woord van God. Het Mariale dogma is ontstaan uit de m'editatie over de menswording van Christus. Men mag nooit verge ten, dat het leerstuk van de Mens wording het middelpunt is van heel 'het Christelijk Geloof. „Deze (wonderen van Jezus), zegt Sint Johannes, zijn opgetekend, op dat gij geloven moogt, dat Jezus de Christus is, de Zoon van God" (Joh. XX, 31) en op een andere plaats: „wie anders toch is overwinnaar der wereld, dan hij die gelooft, dat Je zus de Zoon is van God?" (I Joh. V, 5). Dit mysterie van de Menswording is zo groots, zo alomvattend, zo gren zeloos in zijn consequenties, dat het slechts langzaam aan in heel zijn heerlijkheid tot het Christelijke be wustzijn is gaan snreken. Dit wordt duidelijk uit het Nieuwe Testament zelve: er ligt een kennelijk verschil tussen wat wij in de eerste prediking der Apostelen vinden, zoals die in, de Handelingen staat opgetekend en wat staat neergeschreven in die boe ken van de H. Schrift, die het laatst tot stand gekomen zijn. een aanmer kelijk verschil zelfs tussen de eerste en de laatste brieven van Sint Pau- lus. "Met de dood van de laatste Apos tel was de Openbaring afgesloten. Dat betekent allerminst, dat toen ook het definitieve inzicht in de zin en de draagwijdte van de Openba ring voltooid was. Integendeel, men kan eerder zeggen, dat het uitgangs punt gegeven was, maar dat de ver loste mensheid in een meditatie van eeuwen de onbevroede rijkdommen van deze goddelijke Openbaring ont dekken zou. Daarom is het niet juist, te eisen, dat men de betekenis van Maria in uitgewerkte vorm zou moeten aan treffen in de Heilige Schrift. Het wezenlijke, waar het omgaat heeft de Heilige Schrift inderdaad gegeven: Maria is de Moeder van Jezus, de Moeder des Heren, dat be tekent werkelijk de Moeder van God. Maar naarmate men het allesover- treffende ging beseffen van het feit, dat God mens geworden is, dat wil zeggen dat God een stap deed van uit zijn ontoegankelijk licht naar een zichtbare en tastbare menselijke natuur, naar die mate begon men te beseffen, hoe bovenmate heerlijk en verheven Maria wel zijn moet. In de IVde eeuw na Christus neemt men algemeen de Theotokos aan, d.w.z. Moeder Gods en men heeft het volste recht te veronderstellen, dat de naam al in de inde eeuw in zwang gekomen is- En de belangrijk ste Kerkvaders van de Ilde eeuw hebben het goddelijk moederschap al met kracht verdedigd, Sint Igna tius van Antiochië (gest. 107 na Chr.) leerling van de Apostel Joannes, Sint Justinus (gest. 166 na Chr.) en Sint Irenaeus (gest. omstreeks 202 na Chr.). Maar heel de heerlijkheid van dit goddelijk moederschap is eerst langzamerhand (hoewel al zeer vroeg) tot het Christelijke gemoed gaan spreken. Men zag ook steeds meer, dat Ma ria heel den Christus aan de wereld geschonken heeft, óók zoals Hij op mystieke wijze in de Kerk wordt voortgezet en daaruit begreep men steeds voller, welk een weergaloze schatten van genade God over de ne derige maagd van Nazareth heeft uitgestort. Het is daarom niet zó, dat Maria een sta-in-de-weg was voor de vol komen enige grootheid van Christus, integendeel, men kwam tot de groot heid van Maria juist dóór de groot heid van Christus. Het Christelijk gemoed vond het onverdragelijk, dat zij, die de Aller heiligste Zoon van God uit de hemel moest aannemen ooit door de zonde bevlekt geweest zou zijn (omdat er zo'n onverzoenlijke tegenstelling tussen Christus en de zonde is), het kon ook onmogelijk aannemen, dat de schoot, die eenmaal door de Hei lige Geest bevrucht was, ooit haar geheim aan een mens zou hebben prijsgegeven, het wilde niet aan vaarden, dat het lichaam, waaruit de Zoon van God geboren werd, ooit de prooi van het bederf geworden zou zijn. Heel de spontane redenering komt dus hierop neer, dat Christus zó alle grenzen van menselijke voorstelling, alle geschapen verhoudingen te bo ven gaat, dat wij zelfs de grootheid van zijn geschapen Moeder niet om vatten kunnen. Dit inzicht en dit alleen heeft het Katholieke denken omtrent Maria geleid en bepaald en als men het wil voorstellen, alsof onze leer omtrent Maria geboren zou zijn uit het ver langen, om de mogelijke grootheid van HET SCHEPSEL te accentueren, dan wijzen wij dat met de grootste beslistheid en de felste verontwaar diging van de hand. Wij weten, dat er ook in de Maria verering excessen mogelijk zijn en dat de woorden, waarin de volksde votie zich geuit heeft niet altijd op een theologische weegschaal gelegd moeten worden. Kan men een kind de dwaze lieve dingen kwalijk nemen, die het tot zijn moeder zegt? Maar laat men eens werkelijk tot Maria zijn toe vlucht nemen. Men zou ondervinden, dat Maria haar Goddelijk Kind niet in de weg staat. Integendeel, men zou levend erva ren, dat zij zelve een weg naar Je zus is. En waar is het anders om te doen, dan dat men zo snel en volle dig mogelijk Jezus vinden zal? Daarom maakt de reformatorische kritiek van de Maria-verering op echte Katholieken ook geen indruk. Zij weten zich veilig en zoet bij Ma ria geborgen en „doen" op haar moe derlijke aanwijzing „alles, wat Hij, Jezus, te zeggen heeft". Dr. HENRI VAN ROOIJEN Kruisheer verstrekt, waarvan de inhoud als volgt luidt: De vergadering heeft uitgesproken dat zij door de communistische ele menten uitgelokte staking ten scherp ste afkeurt. Zij stelt vast, dat een dergelijk optreden op geen enkele wijze de positie van de havenarbei der kan verbeteren. W. Brak, de secretaris van de Unie Verkeer, tekende daarbij aan, dat vier arbeiders tegen hadden gestemd. De vergadering sprak haar ver trouwen uit in de leiding van de Unie Verkeer en deed een beroep op alle havenarbeiders, om het werk zo spoedig mogelijk te hervatten. De molestuitkering voor de niet werken de leden wordt, aldus de heer Brak, door de afzonderlijke organisaties met hun leden geregeld. Geen bemiddeling van het Rijk Van sommige zijden is de vraag gerezen, of van overheidswege be middeling kan worden verleend in de havenstakingen te Rotterdam en Amsterdam, aangezien toch het college van rijksbemiddelaars de partijen, bij het conflict betrokken, bijeen kan roepen. Dienaangaande verneemt het A.- N. P. te 's Gravenhage: dat sinds de bevrijding als algemeen principe geldt, dat de overheid bij stakin gen niet bemiddelt. Nu er geen vrije loonvorming is, vrijwel overal vastgestelde loonre gelingen bestaan en een loon-stop geldt, waarvan niet incidenteel kan worden afgeweken, wordt een der gelijke staking geacht te zijn ge richt tegen de regering. Als partij kan deze niet alleen niet bemidde len, maar bemiddeling zou tot geen enkel resultaat kunnen leiden, aan gezien de werkgevers de lonen niet kunnen verhogen, al zouden zij daartoe bereid zijn. Communistisch dreigement In de gisteravond door de E.V.C belegde openbare bijeenkomst in de Apollohal te Amsterdam heeft de voorzitter van de E.V.C., Berend Blokzijl van leer getrokken tegen de regering. Hij zeide o.a. dat hier en daar wordt gehoord, dat het werk van de havenarbeiders door militairen zal v orden overgenomen, als de voed selpositie in gevaar komt. Daar hebben wij een antwoord op, Werkgevers en werknemers vormen gezamenlijk actie-comité De Bedrijfsunie in het Bouwbedrijf, gevormd door de Algemene Neder landse Bouwarbeidersbond, de Ka tholieke Bouwarbeidersbond St. Jo seph en de Nederlandse Christelijke Bouwarbeidersbond heeft een mani fest gericht tot de Amsterdamse bouwarbeiders, waarin wordt gezegd dat de actie van de steenzetters en vervoerders voor de 5 procent loons verhoging op zeer geraffineerde wij ze door de E.V.C. wordt gebruikt voor politieke agitatie. De poging om de Amsterdamse bouwarbeiders onder het mom van een solidariteitsstaking tot een alge mene werkstaking te verlokken is aanvankelijk grandioos mislukt, zo gaat het manifest verder. De grote meerderheid van de arbeiders wilde niet staken. In de eerste plaats om dat gepoogd wordt het steenzetters conflict langs organisatorische weg op te lossen, in de tweede plaats om dat de steenzetters per dag meer verdienen dan de vaklieden in het bouwbedrijf. De Amsterdamse bouwarbeiders moeten van stakingen niets hebben en alleen bedreigingen tegen lijf en goed weerhouden de „stakers" weer hun plaats in te nemen. De oorzaak van de staking is de communistische terreur. De bouwarbeidersbonden roepen daarom de arbeiders op aan het werk te blijven of dit te hervat ten, en zo de strijd aan te binden te gen de communistische aanslag op de vrijheid. De organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf te Amsterdam hebben een gezamenlijk actie-comité gevormd. Dit actie-co mité heeft het navolgende besloten: 1. Met ingang van Maandag 21 Augustus 1950 zullen enige bouw werken, welke thans geheel stil lig gen, worden opengesteld, uitsluitend voor werknemers, die zijn ten bij een der samenstellende orga nisaties der bedrijfsunie in het bouw bedrijf. 2. Alle werknemers, die niet bij de bedrijfsunie zijn aangesloten, worden niet meer te werk gesteld dan nadat het actie-comité daarvoor toestem ming heeft verleend. 3. Alle werknemers in het bouw bedrijf, al dan niet bij de bedrijfs unie aangesloten, die aan het werk zijn gebleven, zetten hun arbeid op het desbetreffende werkobject nor maal voort. 4. Teneinde een juiste uitvoering van het bovenstaande te waarbor gen, zullen de werkgevers in het bouwbedrijf te Amsterdam vanaf heden, Donderdag 17 Augustus tot Maandag 21 Augustus a.s. geen en kele werknemer, die thans niet aan het werk is, in dienst nemen of het werk doen hervatten. 5. Alle instructies en mededelin gen, welke voor betrokkenen van belang zijn, worden uitsluitend door het actie-comité verstrekt. De havenstakingen De havenstakingen in Rotterdam en Amsterdam duren onverminderd voort. In Rotterdam is de staking to taal; in Amsterdam kan het haven werk voortgang vinden, omdat de vaste arbeiders zich niet bij de sta king hebben aangesloten. Gisteravond werd er in gebouw Odeon nog een vergadering gehou den door de drie erkende vakbonden van transportarbeiders: de Centrale-, Kooms-Katholieke- en Christelijke bond. Tijdens de bijeenkomst, die werd bijgewoond door naar schatting een kleine vijftienhonderd mensen, werd de aanwezigen het standpunt van de Unie Verkeer uiteengezet. Na afloop er van werd een communiqué MIDDELBURGS STADHUIS ZAL IN OUDE PRACHT WORDEN HERSTELD. Het zestiende eeuw- se Gotische stadhuis te Middelburg, dat talloze bezoekers trok, werd in de oorlog zwaar beschadigd. Na de bevrijding begon men zo spoedig mogelijk met de herstelwerkzaam heden, die thans ten einde lopen. Op deze foto ziet U de fraaie voorgevel met de beelden van 25 graven en gravinnen van Zeeland. Slechts een klein gedeelte staat nog in de stei gers. oreigde Berend Blokzijl Wij hebben ons in verbinding gesteld met het communistischeWereldvakverbond met het verzoek om elk Nederlands schip waar het zich ook bevindt le boycotten. De federatie van Franse havenar beiders had zich,, blijkens een voor gelezen telegram, reeds met dit voor stel accoord verklaard. Na er op gewezen te hebben, dat de solidariteit van nu af in alle ha vens op volle toeren komt, deelde spr ten slotte mede, dat de E.V.C. maatregelen had genomen, de stakers Zaterdag de noodzakelijke uitkerin gen te verstrekken, waarbij o.m. gratis brood, groenten en boter in uitzicht werden gesteld. Op deze Sinterklaassurprise volg de een donderend applaus van de naar schatting 4900 aanwezigen. „Trouw" Muiit hakt de grote kwartjes in drieën Nu enkele soorten kwartjes en stuivers worden ingetrokken, zal de kleingeld verwarring minder groot worden. In de loop van het volgende jaar gaat de rest van het oude geld er uit, en dan zullen onze munten, beneden de waarde van een gulden, nog slechts bestaan uit: nikkelen kwartje, nikkelen dubbeltje, bronzen stuiver en bronzen cent (klein mo del). Daarmee geraken wij gelukkig uit ons gecompliceerde zilveren, bron zen, nikkelen, zinken tijdperk. En hoewel de muntfabriek in Utrecht doorgaat met nieuw geld aan te ma ken, onderwijl zij het oude intrekt, wordt de totale circulatie toch be langrijk ingekrompen. Want deze is ver boven normaal door het feit dat er drie circulaties naast elkaar be staan- 160 MILLIOEN KWARTJES. De normale omloop van kwartjes was vóór de oorlog voor 15 a 16 mil- lioen gulden. Thans is er: voor 21 millioen aan zilveren, 10 millioen aan nikkelen en 9 milioen aan zinken kwartjes. Daar in de loop van 15 Augustus tot 15 November de zilve ren en zinken verdwijnen, blijft er voor 10 millioen gulden over, die echter reeds thans gaandeweg wor den aangevuld om de normale omloop te bereiken. De stuivers leven, wat hun aantal betreft, ook ver boven hun stand. Er zijn er voor 1 5 millioen gulden aan nikkel, 1.3 millioen aan zink en eveneens 1.3 millioen aan brons. To taal dus voor 4 1 millioen gulden te gen normaal voor nauwelijks 2 mil lioen. „De stuiver gaat nooit zö goedAldus drukt de muntmees ter het uit. en de verwachting is zelfs dat voor anderhalf millioen gulden voldoende zal zijn. Telkens wanneer na het verdwijnen van de zinken en nikkelen exemplaren zal blijken, dat er behoefte bestaat aan meer brons, zullen die er weer snel bij gemunt worden. Hoe weinig „populair" stui vers zijn, blijkt vaak als een post kantoor dubbeltjes aanvraagt, en deze tijdelijk niet in voorraad zijn. „Wilt u tweemaal zoveel stuivers ontvangen?" vraagt de Munt. „Dank u, die raken we nooit kwijt", luidt het bescheid. DE POST NEEMT IN. Alle oude munten komen eerst bij de postkantoren terecht. Reeds ge ruime tijd worden daar alleen maar munten volgens de nieuwe wet uit betaald, en dus feitelijk reeds de oude ingenomen. Dat gaat nu in de loop van drie maanden op grote schaal gebeuren. Eanken, verzeke ringsmaatschappijen, trambedrijven en andere grote lichamen zijn de voornaamste „aanbrengers". Het geld wordt in zakjes van de standaard uitrusting verplakt: in elk 1000 van een zelfde soort. Stuivers echter slechts 500 per zakje- De posterijen zenden de munten door naar de 19 centrale postkantoren (d.i. in de plaatsen waar een agentschap van De Ned. Bank gevestigd is). Deze ver zenden de gehele metalen schat, met label op de zakjes, met paraaf en gewicht er op vermeld, naar de Munt Deze stuurt dan de verlangde specie (in dit geval dus het nieuwe geld) in zakken per post terug, en naar de grootste steden gaat het per houten vat van de afmetingen van een bierton. EN DAN De Munt smelt het brons, en ver werkt dat weer Zij bewaart de zil veren geldstukken (misschien wel als een appeltje voor de dorst!) en snijdt de zinken exemplaren machi naal in drie stukken. Dit zink wordt aan de handel verkocht en het gaat dan nuttige toekomst tegemoet: er zullen eertijds heel wat dakgoten en regenpijpen van kwartjes en stuivers zijn gemaakt. Hoeveel er in totaal zal worden ingeleverd is ook voor de Rijksmunt nog een verrassing. Wat de zinken geldstukken betreft, die nog niet zo veel jaren de „stormen van het wis- selverkeer" hebben doorstaan, kan wel verwacht worden dat er niet zo veel zal blijken zoekgeraakt te zijn. Met de zilveren kwartjes staat dat anders. In de eerste plaats dateren sommige nog uit het jaar 1848. Er kan sindsdien veel verdwenen zijn. Ook zijn er wel eens partijen naar de West gegaan. Voorts zullen et- wel enkele vergeten exemplaren in spaarpotten blijven voortleven, en de ervaring heeft geleerd, dat er nog heel wat in de oorlog begraven schatten in de bodem rusten. GEEN „HAASTIGE SPOED". Ten onrechte blijkt de indruk ge wekt te zijn dat ieder op 15 Augustus hals over kop de oude geldstukken had moeten inleveren. Zelfs zijn er mensen, die niet graag meer zinken kwartjes e.d. accepteren Dit is een misvatting. Al zijn de in te nemen soorten volgens de letter der wet na 15 Augustus geen wettelijk betaal middel meer, men kan ze toch ge rust uitgeven en aannemen, daar zij immers nog drie maanden lang door de postkantoren worden ingewisseld. Niemand zit dus met het geld in de maag. Anders wordt dat pas na 15 November. Dan stopt de Munt de ontvangsten van dit oude geld en eerst dan is degene, die nog niet heeft ingeleverd, te laat. Dat kwartjes en stuivertjes het eerst buiten omloop worden gesteld is een technische kwestie, die direct verband houdt met de thans beschik bare nieuwe voorraden. Men hoopt in 1951 het eerst de dubbeltjes te „zuiveren" en daarna de centen. „Vaarwel en kom nooit meer te rug", zal men het zink dan kunnen naroepen Het zilver laat echter pret tiger herinneringen achter! „n. v. d. d: BOERDERIJ AFGEBRAND BIJ NIJMEGEN. Gistermiddag is in de Dorpsstraat te Neerbosch bij Nijmegen een fele brand uitgebroken in een ouderwet se dubbele boerderij, bewoond door- twee families. De oorzaak van de brand is onbekend. Omwonenden zagen plotseling uit de Nok een rookwolkje opstijgen, waarna de vlammen uit het dak sloegen. De boerderij stond spoedig in lichter laaie. Alles is tot de grond toe afge brand. De oogst, en alle landbouw werktuigen zijn verloren gegaan. Achttien varkens en een zeug met dertien biggen kwamen om. BEURS INTERNATIONALE WAARDEN BLIJVEN GEVRAAGD De beurs toonde deze week vrij wel hetzelfde beeld De stemming is vast, vooral voor olies en scheep vaartpapieren. Behalve behoorlijke dividenden speelt ook de vrees voor een mogelijke inflatie een rol. De berichten, waarin sprake is van de mogelijkheid mantels van effecten in het buitenland te depo neren, waaromtrent echter nog niets officieel bekend is spelen eveneens zij het een nog onderge schikte rol. Ter beurze houdt men er rekening mee, dat dit eventueel tot een inkrimping van de handel kan leiden, daar dan vele stukken worden vastgelegd. Olies waren onder regelmatige handel ongeveer drie punten hoger. Een ander internationaal fonds, dat gisteren een behoorlijke avance maakte, was Unilever, die van 213- 1/2 tot 217 steeg. Hier houdt men er rekening mee, dat deze maat schappij, evenals de Koninklijke, er misschien toe over zal gaan een aandeelhoudersregister aan te leg gen. Aandeelhouders kunnen dan hun bezit op naam laten schrijven en de aandelen zelf kunnen vernie tigd worden. De industriemarkt had overigens een rustig verloop en was slechts weinig veranderd. De scheepvaartmarkt was niet onge animeerd. De cultuurmarktj had een zeer traag verloop. dotje SjeWC~ËN~DE WENSHANDSCHOENEM 43. Al moest het met geweld! Intussen had ook Lange Leo het bos bereikt. Hij was ook langs de auto's van Ootje Teur en Dikke Daan ge komen en had zodoende ook de open plek ontdekt, waar Dikkg Daan het kasteel h^d besteld. ..Kijk, kijk!" zei hij. „Een kasteel! Dat stond hier vroeger nog niet Ik hoef dus niet te vragen, wie dat daar heeft laten neerzetten Toen zag hij Ootje Teur op de op haalbrug staan. „Ik geloof, dat ik net op tijd kom!'' zei Lange Leo en hij kneep zijn oog jes weer bijna helemaal dicht. „Ik moest ook maar eens een kijkje gaan nemen daar binnen. En als ik de man tegenkom, die de handschoenen draagt, dan zal ik ze hem ontfutselen, al moest het met geweld!" Jullie zien zeker wel, dat Lange Leo heel niet zo'n zachtaardig iemand was. Nee, nee, dat kan nog wel eens raar aflopen in dat kasteel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5