Tuberculose onder rundvee moet totaal worden uitgeroeid Stakende Raadsleden De haven-stakingen in Amster dam en Rotterdam houden aan Aantal ongelukken in grote steden sterk gestegen Overspanning als ziekte-oorzaak Clotje £ewt DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hoe dat te betalen De regering is slechts bereid haar bijdrage te verlenen aan het plan om binnen vijf jaar tijds de tubercu lose onder de rundveestapel uit te roeien, wanneer de grootst mogelijke zekerheid bestaat, dat, ondanks ver rassingen, die zéker niet zullen uit blijven, de financiering daarvan tot het einde toe gezond is te noemen. Aldus minister Mansholt in een brief aan de Stichting voor de landbouw naar aanleiding van de onzekerheid, welke in den lande ten aanzien van de uitvoering van het plan bestaat. Het is voorhands onverantwoord, het totaal der beschikbaar komende geldmiddelen op grond van uitzon deringsregelingen nu reeds te ver minderen, gezien de omstandigheid, dat het plan zich over een niet on aanzienlijk aantal jaren uitstrekt. De aan de uitvoering verbonden kosten kunnen nog niet worden overzien. In dit opzicht kunnen dus geen ver dere risico's worden aanvaard. De regering beoogt n.l. met het plan een volledige uitroeiing van de runder- t.b.c. in ons land en zij kan zich der halve niet verenigen met een finan ciële Opzet, welke slechts ruimte laat tot zij het wellicht belangrij keverlaging van het reactie-per centage te komen. De minister acht het daarbij van zelfsprekend, dat alle gezamenlijke geldmiddelen beschikbaar moeten zijn en blijven voor het voornaamste doel, namelijk het slachten van de reactiedieren, en tevens, dat de vast stelling van de grootte der vergoe dingen niet onnodig mag worden be perkt door reeds van tevoren aan een gedeelte der gelden een andere bestemming te geven. Achteraf wa re dan te bezien, op welke wijze eventuele overschotten zijn aan te wenden ten nutte van de tuberculo sebestrijding. v, Gedecentraliseerde uitvoering. De mededeling van de veehouderij, dat zij uit een in te stellen heffing van 25 cent op de 100 kg. melk in vijf jaar 50 millioen gulden voor dit doel bijeen zou brengen, heeft er toe geleid, dat ook de overheid een gelijk bedrag zal bijdragen. In het begin van deze zomer heeft de re gering doen weten, dat zij zich kon verenigen met een provinciaalsge- wijs gedencentraliseerde uitvoering, waarbij rekening werd gehouden met het feit, dat de gezondheids diensten de provincie als werkge bied hebben. Dit sluit tevens in, dat de bijdragen uit de heffing op de melk naar de provincie, waar zij zijn opgebracht, terug zullen gaan. Tezelfdertijd heeft de minister de provinciale gezondheidsdiensten ver zocht hun provinciale plannen met spoed op te stellen en ter goedkeu ring in te zenden. Het is hierbij de uitdrukkelijke mening van minister Mansholt, dat om spanningen te voorkomen landelijk de heffing per kg. melk gelijk zal moeten zijn en tevens, dat, hoewel de besteding der gelden enigszins kan verschillen, i$ het provinciale fonds de volledige hef- fingsgelden moeten worden gestort, opdat deze gelden, landelijk bezien, inderdaad een gelijke bijdrage vor men als die van de overheid, welke bijdragen op de eerste plaats dienen te worden aangewend om zieke die ren met voldoende vergoeding te be stemmen voor de slachtbank. Bij de Dinsdag te Kaatsheuvel Loon op Zand gehouden raad der ge meente waren verschillende- leden niet aanwezig. Vijf leden hadden een schrijven ingezonden waarin zij te kennen geven geen enkele vergade ring meer te zullen bezoeken zolang de kwestie van woonruimte toewij zing van de oud-burgemeester en zijn familie niet is opgelost. Volgens deze brief zijn B. en W. niet genegen aan de oud-burge meester en zijn familie enige voor rang te geven bij hun vestigings moeilijkheid. In de raad zou over deze kwestie niet mogen worden ge sproken. De voorzitter gaf te kennen, dat voorrang niet kan worden gegeven en vordering alleen wordt toegepast bij noodgevallen of als dit bij huis vesting van een rijksambtenaar van hoger hand wordt geëist. Taxi-staking is beëindigd In de gistermiddag in „Krasna- polsky" te Amsterdam gehouden vergadering van de stakende taxi chauffeurs is met 63930 stemmen besloten de staking op te heffen en hedenmorgen het werk te hervatten. Zo is dan na vijf dagen een einde gekomen aan dit E.V.C.-avontuur dank zij de bemiddeling van de Unie Verkeer bonden, door wier compro misvoorstel er tijd is gekomen voor nadere besprekingen. Van werkge verszijde is de toezegging verkregen, dat geen rancune-maatregelen zullen worden toegepast. Het compromis-voorstel, waarover overeenstemming is bereikt is als volgt: ƒ21.als basissalaris plus 15 pet. van het opgereden bedrag; voorts 2 pet. vacantietoeslag, con trole op het dienstrooster en geen rancune-maatregelen. Mocht blijken, dat de landelijke beslissing, die om streeks 18 Augustus wordt verwacht, anders uitvalt, dan zal opnieuw na 25 Augustus het dan in te nemen standpunt worden bepaald. Levensbelang voor de veehouders. De minister constateert met vol doening, dat de veehouders steeds meer tot het inzicht komen, dat zij het grootste belang bij een algehele sanering van de veestapeh hebben. Alleen door een gezamenlijke uiter ste krachts-inspzinning kan dit uiterst belangrijke probleem worden opgelost en het- is een levensbelang voor de veehouders, dat deze oplos sing komt. De overheid eist bovendien niet meer dan dat men de consequentie van eigen voorstellen aavaardt. Het tijdstip van uitvoering van het plan is afhankelijk van de pro vinciale plannen, waarop thans wordt gewacht. De minister besluit zijn brief dan Tweede bedrijf stel ling in Nederland. Op 16 October wordt voor de twee de keer in Nederland een bedrijfs- telling gehouden. De eerste telling was in 1930. Volgens de wet moet er elke tien jaar een algemene bedrijfs- telling plaats vinden; door de oorlog vond de telling in 1940 echter geen doorgang. De bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en verkeer, onge acht of daarmede al dan niet het ma ken van winst wordt beoogd. In de eerste helft van October zullen een half millioen vragenlijsten door zgn. tellers aan de bedrijven worden af gegeven. waarbij deze tellers, meest administratieve ambtenaren van de gemeenten, er voor hebben te zor gen. dat geen fabriek, geen winkel, geen werkplaats, geen kantoor en geen hotel wordt overgeslagen. De vragen zijn beperkt in aantal en vrij gemakkelijk te beantwoorden Er worden geen omzetcijfers ge vraagd. Wel wordt gevraagd naar de voornaamste vervaardigde of ver handelde producten, naar de omvang en samenstelling, naar geslacht en leeftijd van het personeel en naar de soon en vermogen der krachtwerk- ook met de mededeling, het op prijs j tuigen Geheimhouding der gegevens ÉBBp" J~ is bij de wet verzekerd. In Maart j.l. werd een proeftelling gehouden in Voorburg en een deel van Den Haag. Met de daarbij opge dane ervaringen is rekening gehouden bij het samenstellen van de vragen lijsten. In het eerste kwartaal van te zullen stellen, ten spoedigste de plannen van de provinciale gezond heidsdiensten te mogen ontvangen, omdat eerst dan ten aanzien van de tenuitvoerlegging van het gehele plan een beslising kan worden geno men. Hier en daar rumoer De arbeidsconflicten in de Am sterdamse en Rotterdamse havens hebben zich in de afgelopen vier en twintig uur nog toegespitst. In de Maasstad ligt het werk stil. De werkgeversorganisatie (Scheep vaartvereniging „Zuid") zegt, dat zij rustig afwacht en dat zij- geen enkel contact heeft met de stakingsleiders Het actiecomité der stakers heeft de arbeiders gemaand eensgezind te blijven doorzetten. Voor vanochtend (Donderdagmorgen) heeft het zelfs een vergadering belegd voor de vrouwen der stakers. In Amsterdam is het aantal stakers sinds gisteren ovei*eenkomstig de verwachtingen verdubbeld De schat ting is, dat gisteren rond 2500 arbei ders zijn thuisgebleven. In tegenstel ling tot Dinsdag was het gisteren tamelijk roerig in de binnenstad. De politie chargeerde enige malen en dreef betogers uiteen. OP HET STADHUIS ONTVANGEN In Rotterdam was het Woensdag rustig in het havengebied, al sloegen de stakers het verbod van samenscho ling dikwijls in de wind. Het actie-comité, dat een betoging op touw had gezet van de Heemraad singel naar de Coolsingel, waar een reputatie zou trachten toegang te vinden tot de kamer van burgemees ter P. J. Oud, heeft ingebonden toen de betoging verboden werd. Wel wa ren er op het Heemraadsplein des middags vier uur tal van stakers aan wezig en ook was er een groot aan tal politiemannen, maar tot ongere geldheden is het niet gekomen. De stakingsleiders hebben evenwel toch kans gezien om met een stoet wielrijders in optocht voor het raad huis aan de Coolsingel te verschij nen. Een deputatie van het actie comité, bestaande uit drie man, ver zocht bij de burgemeester te worden toegelaten. Dit werd hun toegestaan en de burgemeester heeft hun rond uit verteld, dat zij in hun eigen be lang de staking beter konden beëin digen, omdat de gehele kwestie ver band houdt met de (loon- en prijspoli tiek der regering en omdat met de actie via de werkgevers niets te be reiken is, aangezien ook de werkge vers aan deze politiek gebonden zijn. Heel rustig is men toen weer ver trokken. In Dordrecht verscheen omstreeks half vijf Woensdagmiddag een groepje Rotterdamse stakers, die de beman ning van de enkele dagen geleden in oe Binnenkalkhaven gearriveerde kustvaarder „Amazone" wilde be wegen eveneens het werk neer te leggen. Er kwam echter een botte weigering en mede door het tactisch optreden van de politie kon een rel worden voorkomen. IN AMSTERDAM In de hoofdstad verzamelden zich Woensdagmiddag op het Haarlem merplein en op de Noordermarkt grote groepen stakende bouwvak- en havenarbeiders. Via de Dam trachtten zij tot het stadhuis door te dringen, maar de politie dreef de stakers met sabel en gummiknuppel uiteen. Samenscholingen op enkele andere plaatsen van de stad, verlie pen zonder noemenswaardige inci denten. Volgens de stakingsleiding zouden c-ok enige tientallen Amsterdamse arbeiders, die werkzaam zijn bij de Hoogovens, zich Woensdagochtend solidair hebben verklaard met de staking en hebben geweigerd de bus sen, die hen van het Haarlemmer plein naar Velsen moesten brengen, te bemannen. Evenals bij vorige stakingen treft het stakingscomité van de E.V.C. voorbereidingen straks een uitkering te doen uit de weerstandskas aan de stakers-leden der E.V.C. De niet-ge- organiseerden zullen waarschijnlijk gesteund worden uit het weerstands fonds der ongeorganiseerden, dat door de leden-stakers in zo'n geval bijjeen wordt gebracht. e staking van de Amsterdamse stratenmakers heeft zich, in tegen- stolling tot die der havenarbeiders, niet uitgebreid. Een deputatie der stratenmakers heeft een korte be spreking gehad met wethouder B. C. Franke, maar deze hepft hun nadruk kelijk verklaard, niet te kunnen on derhandelen met stakers. De zo ge vreesde staking onder het personeel van de tram heeft geen doorgang gevonden; ook het personeel van de gemeente-reiniging is niet tot staking overgegaan. De staking onder de bouwvakar beiders schijnt zich te beperken tot de nieuwbouwprojecten. Van de 14.000 in de hoofdstad werkzame bouwvakarbeiders, zijn er nog geen 4000, die aan de staking deelnemen. Besmet hout Het in de Zaandamse haven bin nengelopen Finse motorschip „Me- rah", dat Amsterdam als bestem mingshaven had, maar naar Zaandam koers zette, toen het van de moeilijk heden in de Amsterdamse haven hoorde, zal niet worden gelost. De bond van werknemers in het houtbe drijf heeft in overleg met het bestuur van de scheeps- en bootwerkers ver eniging eensgezind besloten deze met gezaagd hout geladen boot niet te lossen. De lading werd n.l. besmet verklaard. DE ONGUNSTIGE SITUATIE IN GROENTE-AFZET HOUDT AAN De laatste weken bieden de West- friese veilingen wat de groenten be- txeft een vrij droevig beeld. Zomer rode kool is vrijwel onverkoopbaar voor de minimumprijs en gaat gro tendeels weg voor veevoer of naar de belt, omdat de productie groot is en Frankrijk en Oost-Europa niet ko pen. Slabonen gelden de minimum prijs of draaien door, wat inhoudt dat ook flinke partijen van deze groente naar de vuilnishoop gaan Uien zijn zeer laag in prijs. In de aangevoerde partijen eigen heimers komen soms ziekten voor, zodat de exporteurs zeer gereserveerd zijn met kopen tegen een prijs, waar in groot risico is verdisconteerd. De optimistische stemming, die dit voorjaar in de Westfriese tuinbouw heerste, is geheel omgeslagen. In dien op korte termijn geen verande ring in de toestand komt, zullen de bedrijfsuitkomsten van de groen ten teelt, naar algemeen verwacht wordt uiterst slecht zijn. Bij een particulier te Zaandam heeft de politie een hamstervoorraad in beslag genomen. Ruim 50 pakjes thee, dozen koffie, alsmede een aan zienlijke hoeveelheid rijst, suiker, zout, zeep en slaolie werden in beslag genomen. VERKEERD AANGESLOTEN Gistermiddag was er een conster natie op de Amsterdamse luchthaven Schiphol. Er was een verstekeling gearresteerd. Geen al te pientere verstekeling overigens. De man wilde gratis naar Australië emigreren en had zich daartoe in een vliegtuig verstopt. Dit vliegtuig ging echter naar Stockholm Haags publiek is prikkelbaar Het aantal verkeersongevallen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is in het eerste half jaar van 1950, vergeleken met de overeenkomstige periode in 1949, gestegen met resp. vijftien, zestien en twintig percent. Het aantal slachtoffers steeg in Am sterdam en Den Haag met rond twin tig percent, in Rotterdam met slechts zeven procent. Het aantal ongevallen bedroeg in Amsterdam in de eerste helft van dit jaar ruim 5400. Als gevolg hiervan kwamen 23 mensen om het leven, 426 werden zwaar en 854 licht ge wond. In Rotterdam waren er in de zelfde tijd ruim 4300 ongelukken met 11 doden, 467 zwaar en 436 licht gewonden. In Den Haag noteerde men ruim 4200 ongelukken met 27 doden, 318 zwaar en 681 licht gewon den.- In verhouding tot het aantal inwo ners is Den Haag van de grootste drie steden het onveiligst. Er wa ren daar 7.7 ongelukken per duizend inwoners, in Amsterdam 6.5 en in Rotterdam 6.4. De betrekkelijke on veiligheid van Den Haag is des te merkwaardiger omdat het ingevoer de stelsel van voorrangswegen de veiligheid heeft bevorderd. De toe name van verkeersongevallen op voorrangswegen is relatief belang rijk minder dan daarbuiten. Boven dien is statistisch vast komen te staan dat de regel „snelverkeer heeft voor rang op langzaam verkeer" de vei ligheid gunstig heeft beinvloed. IN HALF JAAR INVOER VAN 13.750 PERSONENAUTO'S In het eerste halfjaar van 1950 werden ongeveer 13.750 personen auto's ingevoerd. Daartegenover staat een import van slechts 900 vrachtauto's, 4700 motorrijwielen, 1650 bestelauto's 1700 tractoren en één autobus. Van de 13.750 personenauto's wa ren er 3400 Volkswagens. Daarna komen Opel (1800). Skoda (1600), Vauxhall (800), Ford (780), Austin (717) en Citroën (620), Hillman (470), Mercedes Benz (430), Renault (420) en Chevrolet (390). Bij de vrachtauto's overheerst Ford (200 van de 500 nieuwe), bij de bedrijfs auto's Minor (400), bij de landbouw: tractors Allis Chalmers (300) en bij de motorrijwielen Jawa (1600). Op 1 Augustus 1949 bezat ons land 113.000 personenauto's. 68.000 vracht auto's, 87.000 motorrijwielen, 12.000 tractoren e.d. en 5.200 autobussen. De Kaiser-Frazerfabrieken te Rot terdam zullen eind 1950 of begin 1951 een klein m'odel auto op de Ne derlandse markt brengen met een Willly's Overlandmotor, vier cylin ders. De wagen verbruikt 1 liter benzine op 14 km. HAAGSE HOTELIERS IN DE NARIGHEID. Het plotselinge besluit, het inter nationale radio-congres niet te doen doorgaan, betekent een grote scha depost voor de P.T.T. Sinds verschei dene maanden was het hoofdbestuur van de P.T.T. reeds bezig voorberei dingen te treffen voor dit congres, dat acht maanden zou duren. Niet mindor dan 420 gedelegeer den uit 82 landen zouden er aan deelnemen. Hiervoor waren reeds met 27 hotels er. pensions contracten afgesloten. In het Kurhaus was men zelfs bijna gereed met het aanbren gen van een verwarming, groten deels voor rekening van P.T.T. De hotelhouders en pensionhou ders kregen dezer dagen van Be drijf shoreca een laconiek briefje, waarin verteld werd, dat het congres niet zou doorgaan en dat men voor zover voor dit congres kamers waren gereserveerd, de afsprakenals ver vallen moest beschouwen. Het merkwaardige van alles is wel, dat niet het hoofdbestuur van de P.T.T. dat de contracten afsloot, deze overeenkomsten annuleerde, doch Bedrijfshoreca. Tal van hote liers en pensionhouders hadden reeds kosten gemaakt, op verzoek van de P.T.T. allerlei verbeteringen laten aanbrengen en bestellingen gedaan. Het spreekt vanzelf, dat men het hoofdbestuur van de P.T.T. hiervoor thans aansprakelijk stelt. De volgen de maand zal het hoofdbestuur mid delen overwegen om de hotelhou ders inderdaad schadeloos te stellen. Volgens de gesloten overeenkom sten zou de P.T.T. inderdaad aan sprakelijk zijn, maar wellicht is het mogelijk de kosten te verhalen op de deelnemende landen. De K.N.A.C. meent de relatief min dere verkeersveiligheid in Den Haag voor een deel te moeten toeschrij ven aan het betrekkelijk groot aantal ouden van dagen in die stad. De hoofdzaak is volgens de K. N. A. C. echter 't gebrek aan begrip voor ordelijk en veilig verkeer bij het Haagse publiek. Dit blijkt onder meer uit het drukke gebruik van signaal instrumenten. Bovendien wordt in Den Haag herhaaldelijk 'n meestal ongemotiveerde prikkelbaarheid ge constateerd. Deze uit zich in het veel vuldig protesteren tegen terecht ge geven aanwijzingen of aanmerkingen van de politie. BRUIDEGOM TIJDENS SERENADE OVERLEDEN. Gisteravond werd het echtpaar Krook te Enkhuizen een serenade gebracht wegens zijn 50-jarig huwe lijksfeest. Tijdens deze muziekhulde zakte de bruidegom in elkaar. Hij bleek te zijn overleden tengevolge van een hartvelamming.. HISTORISCHE BRUG INGESTORT. Gisteravond is te Enkhuizen een drie ton zware balans van de „Kat en Hondbrug" ingestort. Juist tevo ren waren twee autobussen gepas seerd. Twee fietsers en een wande laar bevonden zich nog op de brug. Wonder boven wonder kwamen zij met de schrik vrij. De historische brug was pas gerestaureerd, maar deze restauratie was klaarblijkelijk niet grondig genoeg gebeurd, want het hout van de balans was totaal verrot. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal of verduistering. De raadsman van de nachtwaker J. J. v. d- S. uit Leiden, vond dat zijn cliënt verduistering had gepleegd, doch de Officier noemde het diefstal en eiste er acht maanden gevangenis straf met aftrek van preventief voor. Overigens maakte de kwalificatie van het feit niet veel verschil, zo oor deelde de Officier, want het feit zelf was ernstig genoeg voor een zware straf. Verdachte was n.l. waker in de Zilverfabriek de Voorschoten, waar hij koper en andere stukken metaal nad gestolen. Ergerlijk vond de Of ficier dit geval ook, omdat verdachte allerminst uit nood heeft gehandeld, doch alleen om geld voor drank te krijgen. De raadsman, die een juri disch betoog hield, pleitte vrijspraak subs, clementie. Uiitspraak op 29 Augustus. Schending van vertrouwen. De Officier was van mening dat de boek houder A. K. uit Leiden wel ernstig misbruik van vertrouwen had ge maakt. Hij nam n.l. regelmatig zegels weg uit het kantoor. Bovendien was verdachte reeds eerder voor een der gelijk feit veroordeeld. In verband waarmee de Officier thans tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf eiste. De raadsman wees op verschillende gunstige antecedenten van verdachte en meend dat er toch nog een kans voor reclasseren aanwezig is. Hij vroeg een gedeeltelijk voorwaardelij ke straf op te leggen. Uitspraak op 2i9 Augustus. Omstandigheden hebben grote invloed Statistieken hebben aangetoond, dat ieder werkman per jaar gemid deld tien dagen door ziekte verzuimt, terwijl dit getal voor werkende vrouwen nog hoger is, nl. 15 dagen. Door al deze ziekten gaat 3 tot 5% van de arbeidstijd verloren, hetgeen voor de gehele wereld een reusach tig verlies betekent, omdat het re gelmatig productieproces daardoor op de meest ongelegen ogenblikken wordt onderbroken. Het is te begrijpen, dat men daar om een onderzoek is gaan instellen,, welke deze ziekten waren, waaraan de diverse arbeiders lijdende waren en of het misschien mogelijk was een deel er van tot één zelfde grond oorzaak terug te brengen. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Of een mens onder prettige en gunstige, of onder onaangename en ongunstige omstandigheden zijn werk verricht, maakt voor hem een reusachtig verschil uit. Een voorman of een afdelingschef, die niet voor zijn taak berekend is en daardoor 'n sfeer van wantrouwen onder de ar beiders schept slechte fabrieks- toestanden moeilijkheden in het eigen huisgezin dit alles zijn fac toren, die een arbeider, die toch al onder hoge druk werkt, plotseling kunnen doen samenklappen en een ziekte bij hem kunnen doen uitbre ken. In Engeland spreekt men van „stress diseases", ziekten, die door „stress" (d.i. overbelasting) worden veroorzaakt. Men heeft geconsta teerd, dat ben bureau- en fabrieks- employés ongeveer 70% van alle ziekteverzuim aan „stress diseases" moet worden geweten. Maar hoe kan dat, zult ge vragen? Deze personen waren niet aan één zelfde, maar. aan een groot aantal verschillende ziekten lijdende. Hoe is het mogelijk, dat één oorzaak overbelasting zo geheel verschil lende gevolgen te voorschijn kan roepen? Ik zal trachten U dit te verklaren. Elke schadelijke prikkel, die ons organisme treft, veroorzaakt daarin een verdedigingsreactie. Al deze ver dedigingsreacties tezamen maken, dat er een algemene aanpassing aan veranderd of moeilijke omstandig heden, plaats heeft. Een dergelijke reactie is volkomen natuurlijk en al le organen nemen er gelijkelijk aan deel. Maar nu kan het gebeuren, dat de reactie van één of van enkele de zer organen abnormaal is, hetzij te sterk, hetzij te zwak. Het evenwicht wordt dan in het lichaam verstoord en er ontstaan ziekelijke verschijn selen. Aangezien er vele organen in het lichaam zijn, kunnen er ook vele verschillende ziekten ontstaan. Maar de grondoorzaak, de „stress", was dezelfde. Het volledige aanpassingsproces ontwikkelt zich nu in drie phasen: EN DE WENSHANDSCHOE N EN 42. Ootje Teur gaat ook naar bin nen. Nu, Dikke Daan had Fran- gois om een kasteel gevraagd en er kwam een kasteel. Het zag er aardig uit en Dikke Daan was er dan ook best mee in zijn schik. Zonder Fran- gois, die even was gebleven om te kijken, wat hij gemaakt had, ook maar te bedanken voor de moeite, liep hij op de ophaalbrug toe en stapte onder de poort door naar bin nen. Frangois verdween weer en Ootje Teur, die alles natuurlijk had zien gebeuren, zag nu zijn kans schoon. Hij liep snel op de ophaalbrug toe slipte eveneens onder de poort door- naar binnen, waar hij nog juist zag, dat Dikke Daan op een der grote mas- sieve deuren toeliep om naar binnen te gaan. „Aha!" dacht Ootje. „Nu zal het dan gaan gebeuren! Ik 'ga ook naar binnen en pak hem op de een of an dere manier de handschoenen weer af. Hoe, dat weet ik niet, maaï dat zal de tijd wel leren 1. de alarmreactie; 2. de phase waarin de getroffen persoon een grotere weerstand ontwikkelt; 3. de uitputtingsphase. De sterkste afwijkingen van de normale toestand vindt men in de eerste en in de derde phase. Over de gehele wereld is men op het ogenblik bezig dit aanpassings proces en de wijze waarop het in het menselijk lichaam werkt, te be studeren om na te gaan of het in de toekomst ook mogelijk zou zijn, hier bij therapeutisch in te grijpen. Om U een voorbeeld te geven: het lijkt U misschien belachelijk, dat een in- festieus proces zich zou kunnen openbaren of het verloop er van ver anderen, omdat een bepaalde per soon zich onder de druk van moei lijke huiselijke omstandigheden be vindt. Toch is dit zo! Wanneer men een proefdier inspuit met bepaalde ziektekiemen, treedt er een plaatse lijke infectie op. Spuit men tegelij kertijd een weinig adrenaline in, het secretieproduct van de bijnieren, dan verloopt dit proces veel heftiger. Zo eenvoudig als bovengenoemd proef je verlopen de processen in het men selijk lichaam echter niet. Integen deel. Ze zijn buitengewoon gecom pliceerd en veel ervan is nog duister. Want de reactie, die bij een aan passing van ons organisme aan de inwerking van schadelijke prikkels optreden zijn zowel van nerveuze als van hormonale oorsprong. De nerveuze inwerking staat op reke ning van het vegetatieve zenuws stelsel. De splauchnicus-zenuw be werkstelligt direct een verhoogde uitscheiding van adrenaline en van andere stoffen door het bijniermerg. Maar ook andere zenuwen, die een tegengestelde werking hebben, tre den in actie, zodat er tenslotte een toestand van evenwicht bewaard blijft. Door al deze nerveuze reacties wordt de nierfunctie gewijzigd (me de in verband met de productie van stoffen, die de bloeddruk beïnvloe den); de hoeveelheid bloedsuiker verandert (via de lever), en door dat de milt zich sterk samentrekt treden er veranderingen op in de bloedcellen, Wij wijzen er dus op, dat het gehele reactieproces zeer waarschijnlijk met een verhoogde af scheiding van adrenaline begint. Maar daarmede is het nog niet afge lopen! De daarop volgende belangrijkste hormonale reacties gaan uit van de hypophysis, een kliertje dat aan de onderzijde van de hersenen is gele gen. Deze hypophysis, die uit een voorkwab en een achterkwab be staat, speelt een buitengewoon be langrijke rol in de lichaamshuishou ding, vooral wat de groei betreft en zij scheidt diverse hormonen af, die weer op andere klieren werken, b.v. op de schors van de bijnier. De aanpassingsreactie van ons or ganisme nu bestaat hierin, dat er een verminderde productie van het groeihormoon, maar vooral een ver hoogde werkzaamheid van de bij nierschors optreedt. En hier wil ik nu even wijzen op één van de belangrijke ontdekkin gen, die gedurende de laatste jaren wederom op therapeutisch gebied zijn gedaan. De stofwisselingshor monen van de bijnierschors staan op het ogenblik in het brandpunt van de medische belangstelling. Deze schors produceert twee groepen van stofwisselingshormonen. Met de eerste groep is iets te bereiken bij de ziekte van Addison. Dat wisten wij reeds. Maar er bestaat een ziek te, de chronische rheumatoïde arthri tis, een rheumatisch proces, dat op een verstijving van al de gewrich ten uitloopt en waartegen tot op he den weinig te doen viel. Bij deze ziekte nu zijn uitstekende resultaten verkregen, zowel door toediening van de tweede groep van bijnier- schorshormomen als door toediening van het hypophysishormoon dat op de bijnierschors werkt. Dit is athans één van de vruchten, die het onderzoek naar de aanpas sing van ons lichaam aan de inwer king van „stress'' (welk onderzoek nog maar in zijn beginphase is!)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6