.Avifauna" Flamingo Quintet Franse Hammond-Organist NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Wilt U iets weten? Laatste Berichten DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 1 >E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Avifauna, uniek In de wereld Dagelijks 's middags en 's avonds optreden Tan het l Internationaal Vogelpark Alphen a.d. Rijn o.l.t. JOE KORZELIUS en de beroemde FERDINAND COPPIETERS. Prima Restaurant Feeërieke avondverlichting Avifauna een oase In Nederland! NOORD WIJKERHOUT Concert. Donderdag 17 Aug. 8 uur zal er een uitwisselingscon cert gegeven worden op de ge meentelijke muziektent door de Chr. Muziek Vereniging U. N. J. te Katwijk aan Zee. De Duinklievers. Wedvlucht met jonge duiven vanaf 'Mons. Af stand pl.m. 205 km. In concours 1'88 H duiven. Gelost om 8.15 uur met Z W. wind. D eerste prijswinnende duif I ii0609 uur, snelheid 1195.58 per minuut, laatste 121718, snelheid 82'1.37 meter. Uitslag: J. en C. Broekhof 1, 2, en 18; Ant. Duivenvoorde 3. 23, en 26; I A. v. d. Burg 4 en 13; A. Franck 5; J v. d. Berg 6 en 38; B. Ooms 7; St. Jan St. Bavo 8 11, 25, 33 en 46: C. de Kan 9: Br. Kok 10 en 43; K- Nul- kes 12, 19, 22, 28, 32 en 50; G. C. Rotteveel 14, 15 en 31. SASSENHEIM Aanbesteding Industriekade. Door B. en W. van Sassenheim werd 1 aanbesteed 145 M. betonnen schoei- ïngswerk en de aanleg van een tien meter brede bestrating aan de Indu striekade. Ingeschreven werd door vijftien firma's waarvan de hoogste inschrijver de firma E. Meyer te Amsterdam voor 69700.was. De I vier laagste inschrijvers waren J. Splinter te Leiden voor 49925. I N. Kieft te Sassenheim voor f 48484 I C. Kiebert te Sassenheim voor 47974,H. v. d. Berg te Maarsen voor 42997.—. De gunning is aan- I gehouden. Sportdemonstratie. De R. K. Sportvereniging Teylingen gaf gis termiddag een grootse demonstra tie op het hoofdterrein van het nieuwe rjoortpark. De mididag be gon met een optocht door alle deel nemers vanaf de Oude Post. "De stoet werd voorafgegaan door de tam'boers o. l.v. de heer Witteman. Na een ereronde op het veld werd gestart niet een massale vrije oefe ning op de maat van de K. L. M.- mars. Van de oefeningen voor .kleine 1 meisjes en jongens sloeg het zoge- I naamde „standje" van de jongens het meeste in. De opstelling was I dan ook zeer attractief en dit num- I mer was een aardige afwisseling in 1 de reeks bankoefeningen. Het pro- F gramma vermeldde ook een demon- - stratie volley-"ball. De partijen die hier tegenover elkaar stonden wa ren SassenheimVoorhout. Voor de meeste Sassenheimers was deze tak van sport nog volkomen onbekend en aan de reacties van het publiek was dan ook merkbaar dat men hier over het algemeen nog zeer vreemd tegenover deze sport staat. Vervolgens kwam de voetbal aan het rollen in een wedstrijd tus sen Teylingen 1V. V. S. B. 1 De vrij goed gespeelde wedstrijd werd met 43 door Teylingen gewon nen. Tijdens de rust brachten de dames en heren enige zeer aantrek kelijke nummrs. Alleereest moet de rhytmische oefening van de meisjes genoemd worden, die werkelijk af was en zeer in de smaak viel. Het tafelspringen van de heren ver eiste van de deelnemers vrij veel lenigheid. Met het grootste gemak werden de prachtigste salto's ge maakt. De b rugnummers waren zoals altijd zeer goed afgewerkt. ZOETERMEER Consternatie! Zoals dat vaak pleegt te gebeuren, bracht de heer B. Dinsdagavond zijn schoonzuster per auto naar Stomp wijk. Daar werd hem gevraagd zo goed te willen zijn een dame, die wegens ziekte niet per fiets naar Den Haag kon terugkeren even thuis te brengen. De heer B. voldeed gaarne aan dit verzoek en vermoedde niet, dat zijn echtgenote, beangstigd door het lange uitblijven van haar man om 12 uur de politie alarmeerde. Daar een ongeluk werd gevreesd, moest een garagehouder uit bed worden gebeld en vertrok ken een auto met chauffeur en de in bange vrees verkerende echtgenote in ijltempo richting Stompwijk. De politie zou zo goed zijn om op de achtergelaten kinderen te passen. De heer B, die inmiddels zijn passa giers had afgezet en met een kalm vaartje langs de rijksweg naar huis reed, werd bij Nutricia opgevangen door een politie-ambtenaar, die hem van zijn „vermist-zijn" in kennis stelde. De heer B. vond het verhaal zo fraai, dat hij het niet beliefde te geloven. Thuis gekomen, miste hij echter zijn vrouw en het kostte uiterst veel moeite de heer B., die het gehele huis had doorzocht ervan te weerhouden thans op zoek te gaan naar zijn echtgenote. Gelukkig kwam zij spoedig terug. Zij werd opge wacht door de onthutste man, die tussen twee politiemannen op de stoep stond. De rest laat zich wel ra den ALPHEN AAN DEN RIJN DE SCHOOLKWESTIE BIJ DE KROON Naar wij vernemen zal het beroep van de gemeenteraad van Alphen a. d. Rijn bij de Kroon tegen de beslis sing van Ged. Staten aangetekend inzake de door de raad geweigerde medewerking voor de inrichting van leslokalen ten behoeve van 't VGLO aan de R.K. Meisjesschool, op Woens dag 30 Augustus a.s. door de Raad van Staten worden behandeld. Uiteraard wordt in brede kringen met belangstelling naar een Ko ninklijke uitspraak in deze langdu rige schoolkwestie uitgezien. Temeer omdat in het algemeen genomen, ge zegd kan worden ,dat door het in voeren van het VGLO.de positie van de gemeentelijke nijverheidsscholen min of meer in het gedrang komt. Maar dat is dan toch de consequentie die men moet aanvaarden nu de leer plichtwet voor het 7e en 8e leer jaar met ingang van 1950 van kracht is geworden Gouden Huwelijksfeest Het echtpaar J. A. Pijpers en C. Pijpers Grobbe, Julianastraat, hoopt 28 Augustus zijn vijftig jarige echtver eniging te herdenken. BOSKOOP K.J.M.V. naar Tegelen. Het be stuur van de K.J.M.V. had op 15 Aug. een reis naar Tegelen georgani seerd. Dit viel in goede aarde, want al vlug waren er drie bussen vol ge boekt. Zo vertrok Dinsdag een ge mengd gezelschap Boskopers om de Passiespelen te gaan bezoeken. Na een lange rit, welke slechts éénmaal kon worden onderbroken, arriveer de het gezelschap om 1 uur te Tege len. Allen waren vol bewondering voor het goede spel. HAZERSWOUDE GOUDEN JUBILEUM VAN DE ZUSTERS. Zondag a.s. zal het voor de paro chie „St. Michaël" de grote dag zijn. waarop het feit herdacht wordt, dat de Zusters van het Heilig Hart van Jezus 50 jaar geleden het geven van Katholiek onderwijs in onze paro chie zijn begonnen. Om 7.30 uur zal een stille H. Mis speciaal voor de kinderen worden opgedragen. In de plechtige Hoog mis om 8.30 uur worden de paro chianen van boven 14 jaar verwacht. De receptie is om 1.30 uur in het pa rochiehuis, waar gelegenheid zal zijn, om een handtekening te zetten in het gedenkboek. Onmiddellijk als de zaal gevuld is zal de aanbieding van het geschenk plaats hebben. Ter afwisseling zul len enige zangnummers en declama ties ten gehore worden gebracht. Hierna zal nog gelegenheid gegeven worden om de Zusters te feliciteren. De parochianen worden verzocht die dag de vlag uit te steken, om het dorp een feestelijk aanzien te geven. peboren Johannes z. van P. van Wieringen en F. G. van der Sterre, Margaretha d. van D. Langeveld en C. B. van der Heijden. Overleden K. Groen echtgen. van A. van Klaveren 80 jr. LANGERAAR Bekroond. Op het concours van de R.K. Bond van Muziekgezelschap pen in Zuid-Holland georganiseerd te Naaldwijk, behaalde de R.K. Mu ziek ver. „Arti et Religioni (dir. de heer C. v. Dam) met 300 punten een le prij£ in de afd. Uitmuntendheid Fanfare. LEIDERDORP De palen spreken. Zoals gemeld werden enige tijd geleden op het terrein van de voormalige ijsbaan langs de Kom van Aaiweg scherven gevonden die vermoedelijk dateren uit de Karolingische tijd. Naar aanleiding daarvan worden thans, onder directie van het Rijks museum voor Oudheden te Leiden, opgravingen verricht. Uit verschil lende geschriften is reeds gebleken dat Leiderdorp zeer oud is. In een brief uit het jaar 944 wordt Leider dorp vermeld onder de naam Liet- dorp. Van de vroegste tijden af stond er een parochiekerk, die de moeder kerk was van de St. Pancraskerk te Leiden. Volgens andere aantekenin gen behoorde deze parochiekerk onder de Bisschoppelijke kapel van St. Michaël te Utrecht. Behalve van de kerk zijn er ook gegevens over oude kastelen, sloten en herenhuizen. Wij noemen o«. hei huis ter Does. het huis Tol, het huis te Berendrecht, het huis Steen- velde, het huis ter Mey, het huis de Waart en het Weeshuis. Voorts hebben onder Leiderdorp in oude tijden drie kloosters gelegen. Het eerste was voor reguliere Ka nunniken. Engelendaal genaamd, de twee anderen waren nonnenkloosters van de orde van St. Franciscus en heetten respectievelijk Roomburg en de Poel. In die tijd strekten de gren zen van Leiderdorp zich uit tot aan de singels der stad Leiden en rondom de stad. Er was dus alleszins reden om aan te nmen dat men bij nieuwe opgravingen nog nieuwe ontdekkin gen zou doen. En inderdaad, de palen spreken. Men heeft n.l. reeds een paalfun- aering blootgelgd van een of ander bouwwerk, vermoedelijk daterend uit de Romeinse of Karolingische tijd De opgravingen worden' nu met ijver voortgezet. Talloze grote keien worden gevonden, misschien wel ge bruikt door bevelhebber Baldes toen bij zich met ongeveer 7000 krijgs knechten in Leiderdorp legerde tij dens het beleg van Leiden. Deze ste nen zal hij echter wel niet hebben meegebracht uit Spanje zodat de herkomst in een andere richting moet worden gezocht. Wij wachten met belangstelling het vrloop der onderzoekingen af. Mej. H. van Leeuwen, onder wijzeres aan de Chr. Nat. school al hier slaagde dezer dagen voor de hoofdacte. NIEUWKOOP Geboren: Petronella Adriana Ma ria, d. van M. M. de Jong en C. A. Vork. Joanna, d. van J. P. Bolmeijer en J. Rodier. Aaltje, d. van D. v. d. Helm en C. Vonk. Henricus Joseph, zn van A. M. Leliveld en B. W. Pie- tersen. Overleden: H. Dijkman, 81 jr. we- duwn. van J. Twaalfhoven. C. Hoo- gervorst, 49 jr. ongehuwd. Ondertrouwd: H. Dorsman, 28 jr. uit A'dam en M. C.. Jansen, 23 jr. C. Vermeij, 24 jr. .en W. C. Klein- veld 22 jr. uit Zegveld; G. Gruie, 24 jr.. en G. J. Slotboom 23 jr. uit Vel- sen. ROELOF ARENDS VEEN liefde voor Harmonie. Op het gehouden concours te Noordwijk, behaalde onze muziekver. „Liefde voor Harmonie" in de concert-wed strijd een tweede prijs. ZOETERWOUDE Sint Jans Fanfare. Op het con cours van de R.K. Bond van Harmo nie en Fanfarecorpsen te Naaldwijk behaalde de St. Jansfanfare een tweede prijs met 283 punten. Geslaagd. Het diploma vakbe kwaamheid voor het woningstoffeer- dersbedrijf in gesteld door de vakgroep woninginrichtingsambacht werd behaald door de heer H. J. C. Paardekooper. „ST. ANTONIUS" Passie-spelen Tegelen Op Zondag 10 of 17 September a.s. organiseert de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant Geëmpl. „St. Antonius", afd. Leiden met de sectie Bioscoop- en Theaterpersoneel, bij voldoende deelname voor de le den en hun vrouwen een Uitstapje met bezoek aan de welbekende Pas sie-spelen te Tegelen (L.). Aange zien het secretariaat van de Stich ting Passie-spelen Tegelen vroegtij dig bericht moet hebben voor de toe gangsbewijzen. verzoekt het bestuur van „St. Antonius" zo spoedig moge lijk zich voor deelname op te geven aan het secretariaat Maresingel 48 Leiden of telefonisch 22898. De kosten zijn onder voorbehoud circa 15.per persoon. Vertrek is bepaald 's morgens 8 u. en thuiskomst pl.m. 11.30 uur n.m. Leden, vrienden en dames, die gaarne deze prachtige en indruk wekkende Passiespelen wensen bij te wonen, worden dringend verzocht zich ten spoedigste op te geven. Haast u! Het secretariaat Maresingel 48, Leiden. TEN GUNSTE VAN DEMPING DER MARE. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), heeft een adres gericht aan H.M. de Koningin, waaraan het volgende is ontleend: Op verzoek van verschillende ver voerders, die bij al dan niet dempen der Mare belang hebben, heeft een commissie, bestaande uit een bouw kundige, een verkeersdeskundige en een vervoerder, ter plaatse de situa tie nauwkeurig en objectief onder zocht. De commissie is tot de slotsom ge komen dat de verkeerssituatie te Leiden, welke zeer te wensen over laat, aanmerkelijk verbeterd zal worden door demping en bestrating van de „Mare". Indien adressant wel is ingelicht, is de E.A. Heer Burgemeester tot zijn beslissing bewogen op grond van de overweging dat demping der „Mare" in sterke mate afbreuk zal doen aan de oudheidkundige waar de en het stadsschoon der gemeente Leiden. Naar de mening van adressant weegt echter deze motivering niet op tegen de zeer belangrijke verkeers technische verbetering ter plaatse, te meer waar bij onderzoek zal blijken, dat na demping der „Mare" een tweetal gebouwen, welke van oud heidkundig oogpunt aldaar als enig belangrijk kunnen worden be schouwd, t.w. de Marekerk en een pand waarin thans een apotheek is gevestigd, meer tot hun recht zul len komen. Het is op voorschreven gronden dat adressant Uw Majesteit eerbie dig verzoekt de voordracht van de E.A. Heer Burgemeester te Leiden, tot vernietiging van het Besluit van de Raad zijner Gemeente tot dem ping der „Mare", niet te willen ont vangen. ZIJZONDERE LEERSTOELEN AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij kon. besluit is het Leids Uni versiteitsfonds aangewezen als be voegd om bij de faculteit der lette ren en wijsbegeerte van de Rijksuni- siteit te Leiden bijzondere leerstoelen te vestigen in de Chinese taal en wijsbegeerte en de Engelse taal- en letterkunde. Naar wij vernemen is voor het be kleden van eerstgenoemde leerstoel bestemd dr. Tjan Tjoe Som, voor laatstgenoemde d. A. Prins, leeraar aan het gymnasium hier ter stede, welke functie hij naast het bijzonder hoogleraarschap zal blijven bekleden. EEN RARE STUDENT. Hedennacht te half twee troffen twee surveillerende agenten van po litie een jongeman zwemmende aan in het Galgewater. Het bleek te zijn de 23-jarige Jac. R., wonend aan het Rapenburg, die in dit nachtelijk uur 'n zwempartijtje was begonnen, in officieel zwembroekje.... Er zijn toch rare mensen op de wereld! VACANTIEVREUGD VOOR DE LEIDSE JEUGD De jeugd van de Leonardus- en Petrusparochie, die Vlij dag in de krant heeft gelezen, dat zij morgen (Donderdag) om 10 uur resp. op de Potgieterslaan en :het Kerkplein ver wacht worden, wordt medegedeeld, dat zij daar NIET om 10 uur, maar om 8.30 uur aanwezig moeten zijn. BELASTINGDIENST LEIDEN De navolgende schrijvers zijn ge slaagd (vrijgesteld) voor het examen van adjunct commies-titulair: H. W. Mom, ter inspectie Leiden le afd.; J. Smit, ter inspectie Leiden Inv. en Acc. BLOEMEN-STROPERS IN ACTIE. Door de politie is hedennacht om 2 uur aangehouden de 24-jarige W. P. M. de V., die in de tuinen aan de Boerhaavelaan aan het bloemenpluk ken was. Een wel zeer eigenaardig nachtelijk bedrijf! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacoba S. d. van M. A. Monteba en S. Buis. Cornelia J. A. d. van H. J. den Haan en C. On derwater, Margaretha O. V. d van P. B. Groenveld en J. H. Zandvoort Joseph F. M. z. van J. J. Dingjan en F. M. J. H. Kuprs, Tcuntje d. van T. Kranenburg en L. Radema ker, Johanna M. C. d. van C. A. Karremans en A. E. Zoetemelk, En- gelbert J. M. z. van E. J. Bouw meester en G. C. A. Grein, Wilhcl- mina d. van J. W. de Water en W Gressie, Johannes G. M. z. van J. G. van Steijn en J. J. W. van Kempen, Anna E. d. van M. J. Ver niers en A. C. Woerde, Renate J. E d. van H. W. A. E. Fennema en I Fischerfeier, Willem F. K. z. van T. van der Blom en S. M. Arnoldus Maria C. d. van K. Kuipers en J Bos, Gerrit J. z. van P. A. de Jong en K. K. Rietveld, Eduard A. z. van R. S. Robbers en C. G. van den Berg, Annemarie d. van W. F. van Weizen en A. G. ten Wolde, Renée d. van M. E. C. Zitman en E. P. T. Wielinga, Henricus M. S. z. van J. J. van der Zant en L. Speijer, Hendrik z. van H. Gouw en J. Eeldert, Johannes J. P. z. van A. F. van der Heijde en C. Schenkeveld, Aafje H. F. d. van I. Regeer en A. J. Coster, Susan M K. d. van R. J. Advocaat en E. L. K. Piel, Wilhelmina M. d. van L. M. Knegtel en W. Koekebakker, Cornelis z. van A.% Zemel en E. Koetsjerenko, Gerritjè R. d. van A de Vos en M. Esveld, Jan z. van J van dei* Boon en J. M. van Rijn, Cornelia A. M. d. van P. J. de Ridder en A. G. Laan. Overleden: J. C. van den Eshof huisvr van: van Benten 63 jr., S. A. Ditmar huisvr. van: Keijzer 64 jr., A. Midderham wedn. 81 jr., P. G. Donwer man 60 jr., C. vart Duijn zoon 37 jr., A. J. Hoek man 71 jr. Getrouwd: F. van Kan jm. S. Willemse jd., H. W. Pera jm. M. J. den Heeten J. KATHOLIEKE KERK TELT THANS 261.895 MISSIONARISSEN. De Congregatie van de Propagan da Fide, onder leiding van Kardinaal Fumasoni Biondi, die als een mi nisterie van geloofsuitbreiding een bijzondere rechtsmacht over alle re ligieuzen-missionarissen uitoefent, niet in zover zij kloosterling zijn, maar in zover zij als missionarissen medewerken tot de verbreiding van het Katholieke geloof in de landen die tot het rechtsgebied van de pro paganda - behoren, heeft haar laatste statistieken uitgegeven over de stand van het katholicisme in de verschil lende missiegebieden. Uit deze statistieken vernemen wij dat de Congregatie 560 bisdommen, apostolische vicariaten en prefectu ren onder haar rechtsmacht heeft. Het aantal heidenen, dat tot het ka tholieke geloof bekeerd werd, be draagt 27.843.760, wat een verhoging van 10 millioen betekent tegen 1933. In de missiegebieden zijn 261.895 missionarissen werkzaam, waaronder 25.494 priesters, 9.093 lekebroeders en 54.892 kloosterzusters. Er zijn 91.677 catechisten, die 2.714.746 ca techumenen in de christelijke leer onderwijzen. In al deze missiegebieden samen zijn er 10.414 kerken en 47.838 ka pellen. In 39.439 lagere scholen on derwijzen de missionarissen 2.267.391 leerlingen, terwijl 743 instituten voor hoger onderwijs 110.403 studen ten opleiden om hun plaats in te ne men in de inheemse elite. Aan deze vreemde volken wordt echter niet alleen het geloof en de beschaving gebracht, zij worden ook door de Kerk bijgestaan in hun ma terieel lijden. De Congregatie van de Propaganda-Fide bestuurt 936 hospi talen en 2.952 klinieken met samen 41.685.000 patiënten. Eveneens be zit de Katholieke Kerk in deze ge bieden 221 leprozerieën met 17.611 melaatsen, die er kosteloos worden verzorgd. 122.152 weeskinderen zijn ondergebracht in 2.046 weeshuizen. De voornaamste taak van de Kerk is echter over te gaan tot de vor ming van een inlandse clerus. Over al de missiegebieden samen zijn er 427 groot- en klein-seminaries, waar in thans 17.516 inheemse seminaris ten zich tot het priesterschap voor bereiden. De Congregatie van de Propagan da Fide heeft ongeveer de halve we reld onder haar leiding. Zij moet de missiegebieden verdelen, missiona rissen uitkiezen, uitzenden, de mis sie-oversten aldaar benoemen, de missie-arbeid en de missie-methoden regelen. In 1627 werd reeds te Rome een st'identencollege gesticht, dat sedert 1928 een eigen Ttheneum voor wijs begeerte, godgeleerdheid en missio- xogie heeft. In 1948 werd een ruim college voor inlandse geestelijken uit de missiegebieden, die te Rome hun studies in de kerkelijke wetenschap- oen wensen te voltooien, gebouwda Het oude paleis van Fernati is de ambtswoning gebleven van de kar dinaal-prefect en van de secretaris. Vraag: Kortste weg van Aalsmeer naar sanatorium Bilthoven; hoeveel km.? Antwoord: Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ter Aar, Galgen waard, Breukelen, Maarssen, Zuilen, Groene Kan, Bilthoven; afstand 42 km. Vraag: Kortste weg van Leiden raar Den Bosch, van Den Bosch naar Maastricht, hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Zalt-Bom- mel, Hedel, Den Bosch, afstand 106 km. Den Bosch, Vught, Eindhoven, Leende, Weert, Grathem, Panheel, Wessem, Susteren, Sittard, Krawin- kel, Maastricht; afstand 145 km. Vraag: Kortste weg van Lisse naar Zieuwent, hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Zeist, Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem, Velp, Ellekom, Does burg, Hummelo, Zelhem, Wolfers- veen, Tolhut, Zieuwent; afstand 170 km. Vraag: Kortste weg van Noordwijk naar Eindhoven, hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Woerden, Utrecht, Culemborg, Zalt- Bommel, Den Bosch, Vugth, Eind hoven; afstand 132 km. Vraag: Kortste weg van Alphen a. d. Rijn naar Veriray, hoeveel km.? Antwoord: Zie route hierboven tot Den Bosch, verder: Berlicum, Heeswijk, Veghel, Gemert, Mortel, Weerselo, Venray; afstand 135 km. Vraag: Kortste weg van Warmond naar Vught, hoeveel km.? Antwoord: Zie route hierboven; afstand 125 km. Vraag: Kortste weg van Lisse naar Boxtel, van Boxtel naar Waubach, hoeveel km.? Heeft men voor Bra bant nog een fietskaart nodig voor de provinciale wegen? Antwoord: Zie route hierboven; van Den Bosch via Vught naar Box tel. afstand 135 km. Boxtel, Best, Eindhoven, Heeze, Weert, Grathem, Susteren, Sittard, Schinveld, Wau bach, afstand 90 km. Voor Brabant heeft u geen provinciale wegenkaart meer nodig. Vraag: Route van Oirschot naar Charleroi en kortste route van Leiden naar Charleroi; hoeveel km.? Antwoord: Oirschot, Hilvarenbeek, Goirle, Poppel, Turnhout, Kastelree, Herenthals, Aarschot, Leuven, Wa ver, Gill, Charleroi; afstand 130 km. Leiden, Leidschendam, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk- brug, Lage Zwaluwe, Zevenbergen, Roosendaal, Eschen, Antwerpen, Wilrijk, Willebroek, Brussel, Char leroi; afstand 220 km. Vraag: Kortste weg van Sassen heim naai- Antwerpen, hoeveel km.? Antwoord: Zie tweede gedeelte van bovenstaand antwoord; afstand 145 km. Vraag: Kortste route van Alphen a. d. Rijn naar Moorslede; hoeveel k.m.? Antwoord:Alphen a. d. Rijn, Bos koop, Moercapene, Hillegersberg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Ze venbergen, Roosendaal, Antwerpen, St. Niklaas, Lokeren, Gent, Rousse- laere, Moorslede; afstand 235 km. Vraag: Route Noordwijk, Rotter dam, Heinenoord, Numansdorp, Wil lemstad, Dinteloord, Steenbergen, Halsteren, Bergen op Zoom, hoeveel km.? Hoe laat vertrekt de overzet van Numansdorp? Antwoord: Afstand 110 km. Over varen van Numansdorp om 9.45, 11.45 en 19.40 op werkdagen, 18.10 op Zon dag; terug op werkdagen 7.10 en 15.10 op Zondagen 15.10 uur. Vraag: Inmaken van sjalotten en wecken van heren- en snijbonen. Antwoord: Sjalotten inmaken: de uitjes schillen, een nacht met zout weg zetten, daarna laten uitlekken. In potjes doen, overgieten met in- maakazijn en als kruiden toevoegen: 1. Spaanse peper, een paar stukjes foelie, wat witte peperkorrels en ver der 1 theelepel suiker. Herenbonen inmaken: De boontjes worden goed afgehaald en in water, waaraan men desgewenst wat zout toevoegen kan, bijna gaar gekookt. Dan doet men ze in de glazen, flink aandrukkend met de stamper, voegt er het afkookwater bij en steriliseert ze: in nauwe glazen 60 min., in wijde glazen 90 min. op 98 gr. Celsius. Snijbonen inmaken: zorgvuldig af halen, flink wassen, afdrogen, snij den en voorkoken tot ze bijna gaar zijn. Dan vult men de glazen, vast aandrukkend met de stamper, voegt er wat afkookwater bij en sterili seert ze: in nauwe glazen 90 min., in wijde glazen 100 min. in 2 liter glazen 110 min. op 98 gr. Celsius. Vraag: Beste weg van Nieuwkoop naar Lourdes per motorrijwiel? Hoe veel km. is afstand? Antwoord: Nieuwkoop, Alphen, Boskoop, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Antwerpen, Brus sel, Mons, Loons, Soissons, Parijs, Orleans, Tours, Poitiers, Angoulènc, Bordeaux, Biarritz, Pau, Lourdes. Van Brusesel kunt u ook een andere route nemen, n.l. door het Rhönedal. Deze route is: Brussel, Valenciennes, Cambroi, Compiègnes, Parijs, Cler mont Ferrans, Aurillac, Tarbes, Lour des. De afstand van beide routes is ruim 1000 km. Vraag: omtrent het betalen van contributie aan de N. O. B. Weg transport, Den Haag- Antwoord: Het lidmaatschap van de N. O. B. is niet verplicht, zodat u geen contributie behoeft te betalen, als u daarvan geen lid zijt. bestelautomobielen verplicht lid te zijn van de Eigen Vervoerders Orga nisatie (E. V. O.) en kunnen die be drijven worden gedwongen contribu tie voor deze organisatie te betalen? WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOEL WEER Over het algemeen veel be wolking met nu en dan buien ^Iatigc tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, later rui mend naar West en tijdelijk wel licht tot hard toenemend. Koel BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De secretaresse van mijn heer", alle leeftijden. Lido „De inspecteur generaal", alle leeftijden. Luxor: „Soldaat Boem", alle leef tijden. Trianon: „The shop around the cor ner", alle leeftijden. Rex.: „Ontsnapping van Corre- gidor", 14 jaar. Antwoord: Ja, het lidmaatschap is voor eigen vervoerders verplicht- Vraag: Betreffende rondvaarten over Kager- en Brasemermeren. Antwoord: Vanaf de Beestenmarkt te Leiden gaat er dagelijks een boot voor rondvaart over de Kagerplassen. Afvaart dagelijks 14 uur. Een rond vaart over de Kager- -en Brasemer meren met bezoek aan „Avifauna" afvaart dagelijks (behalve Zaterdag) 11 uur vanaf Beestenmarkt, Zondag 12 uur vanaf Schrijversbrug bij de Zijlpoort. Verder gaat er behalve Zaterdags en Zondags een dagelijkse passagiersdienst van Leiden via Schiphol naar Amsterdam. Vertrek Leiden vanaf de Beestenmarkt 9 uur v.m. Vraag: Is er in Leiden een avond school, waar een cursus „Algemene Ontwikkeling" wordt gegeven? Antwoord: Voor zover ons bekend, niet. Indien er in de a.s. winter een dergelijke cursus komt, wordt deze in de advertentierubriek aangekon digd. SCHEEPSBERICHTEN BORNEO 17 Aug. te Belawan, A'dam—Djakarta. BANTAM 16 Aug. van Portsaid, DjakartaR'dam. CE LEBES 16 Aug. van Portsoedan Dja karta—Adam. KAMERLINGH ON NES pass. 16 Aug. Guardafui Dja karta— R'dam'. KEDOE pass. 16 Aug. Malta Djakarta—R'dam. MODJO- KERTO 17 Aug. te Belawan verw. v. Singapore DjakartaR'dam. ORAN JE 16 Aug. van Singapore, A'dam— Djakarta. TAWALI 16 Aug. dwars Singapore, Djakarta—A'dam. ZUI DERKRUIS 16 Aug. v. Soerabaja n. Djakarta. AANMELDING VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Tot twaalf uur vanmiddag hadden zich in totaal 1308 vrij wil lig eis aan gemeld voor de strijd op Korea. MARKTBERICHTEN L%IDEN, 16 Aug. Groente. Per 100 kg.: witte kool 5.206, rode kool 5 007.90, groene kool 6.00 12; prei 16, kroten 4.006.30, uien 39, peen 714, aardappelen 5 9, andijvie 5.006.10. druiven 7884, snijbonen f 2029, stokbo- nen 2032, prorikbonen 12, stam- bonen 1518, postelein f 1117, Augurken 482. spinazie 6—11, tomaten A 1224. per 100 stuks: komkommers 78, bloemkool 8 46, mploenen f 2551, salade 2 6.40, perziken 1.606.10 per 100 bos selderie 2 002.90, peen 8.00 —17.00. TER AAR, 16 Aug. Groente. Kassnijbonen 3.snijbonen 2.00 2 80, Stokprincessen 1.702.30, stamprincessen 1.501.90, spekbo- nen f 1-401.50, witte pronkers 1.20 1.60 alles per 10 kg.; Tomaten A 21 29 cent, idem B 2230 cent, idem C 1421 cent, idem CC 141'5 cent, idem ongesorteerd 23 cent, postelein 47 cent, andijvie 510 cent, was- peen 1516 cent, idem afw. 7 cent, kroten 47 cent, groene sav.kool 11 12 cent, zilveruien 44 cent, spina zie 20 cent alles per kg., sla I 810 cent, idem II 25 cent, bloemkool IA 2735 cent, idem I 1423 cent, idem II 916 cent, idem III 37 cent, komkommers 78 cent alles per stuk, peterselie 1 cent, bospeen 8 cent selderij 1 cent alles per bos; Augur ken: fijn 46 cent, fijnbasterd 2223 cent per kg., basterd f 3 25, grof A 1.85, grof 1.501.65, alles per 25 kg. Appelen: Zigeunerinnen 31 cent per kg., Bloemen: Chrysanthen 45 cent per bos- NOORDWIJKERHOUT, 16 Aug. Groente. Dubb. bonen f 1.602.10, dubbele bonen afwijkend 120, snij bonen 1.702.80 en pronkers van 1.151.60 per 10 kg. ROELOFARENDSVEEN, 16 Aug. Groente. Meloenen 1939, toma ten 12—32, kropsla I 4.70—8.90, idem II 2.004.50, andijvie 56, snijbonen 2.002 40, princessebonen 2.203 50, dubb. stambonen 1.50 1.70, pronkbonen 1.20 per 10 kg. Augurken: fijn 10.25, idem fijn basterd 5.505.7'5, idem basterd 3.25, idem klein grof 1.70, idem grof 1.50 per 25 kg. Bloemen. Asters 414 cent. Dahlia's 315 cent, Gladiolen 2036 cent, Rayonanten Wit 1015 cent. idem lila 712 cent, idem geel 814 cent. Lelies 58 cébt per kelk, GOUDA, 17 Aug. Kaas. Aan voer 280 partijen. Prijzen: le soort 2.03—2.12, 2e soort 1.95—2.02 en extra zware tot f 2 30 per kg. Han del kalm.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3