Amerikaanse hoofdmacht trok zich terug Slaven in de satelliet-staten Engelands verdediging Directeur: C. E v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG V No. 12057 De strategie der terugtochten Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 2Q826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HOEVEEL DIVISIES? Aan Stalin wordt toegeschreven, dat. toen men hem inlichtte over de Paus en zijn vredes-oproepen, hij grijnsde en vroeg: „Hoeveel divi sies?" Indien we, op deze hem toegeschre ven vraag, de heer Stalin mogen voorlichten: de legermacht van de Paus bestaat uit de Zwitserse garde, gewapend met hellebaarden, uit de Édelgarde met lange degens en uit de Palatijnse garde, die met scherts- geweertjes dreigen. Deze legermacht is bereid strijdend te sterven, mocht de persoon van de bisschop van Ro me in gevaar komen, maar de „die naar van de dienaren Gods" zal op deze. bereidheid wel nooit een be roep doen. Dé heer Stalin en allen, die hem volgen op de weg van haat en ge weld, kunnen dus gerust zijn. Van de glanzend-gepoetste hellebaarden, van de sierdegens en de toneelge weertjes heeft hij niets te vrezen. Hééft hij niets te vrezen? Men kan in zijn hart medelijden hebben, als men leest, hoe in het uitgestrekte Sovjet-rijk met dwang en met waan- voorlichting het volk militair ge drild wordt en de reusachtige wa pen-fabrieken op volle toeren draaien Hitier achterna. Men kan ook bedenkelijk kijken, wanneer in de voorsprong van het Westen bij de aanmaak van atoom bommen een voorlopige garantie wordt gezien, dat er geen oorlog zal komen. Dergelijke garanties zijn eer der in staat de onrust te doen op laaien dan te bedaren. Het is eis van het gezond verstand, dat de Verenig de Naties alles in 't werk stellen, om door een sterke bewapening ontzag af te dwingen bij degenen, die erop uit zijn de gehele wereld tot slavernij te brengen maar vertrouwen ook de Verenigde Naties, met al hun goede bedoelingen, niet te veel op eigen kracht en eigen vernuft? Klinkt ook bij hen niet uitsluitend de vraag: „Hoeveel divisies?" Stel aan de ene zijde op de tanks en legerdrommen van de Sovjet-ster en aan de andere zijde de tanks en vrijscharen van de Verenigde Naties. Niemand kan voorspellen, wie van beide in dat geval een overwinning zou behalen. Misschien geen van beide Stel aan de ene zijde op de tanks en straaljagers van de Sovjet-ster en aan de andere zijde de feestelijke hellebaarden en de knal-pistooltjes van het VaticaanDe reus Go liath in zijn verblindend harnas, door zijn uitdagend gebrul alom ontzet- ting te weeg brengend en aan de overzijde van de beek de weerloze herder David. Een ongelijke strijd zoals men zich herinneren zal! Daarom kunnen we in ons hart medelijden hebben met de bij voor baat nutteloze ijver van de Sovjets; daarom kunnen we bedenkelijk kij ken bij het aanprijzen van Westelij ke overwaarde. Niet, dat we beider krachtsinspan ningen over een kam scheren. In genen dele. Maar beider vertrouwen rust op menselijke middelen. Men zal daarmede een overwinning kun nen forceren, of een oorlog voorko men, doch het „vrede op aarde" zal er niet door worden bereikt. Om de ware vrede aan de volke ren deelachtig te doen worden, heb ben wij meer vertrouwen in de weer loosheid van het Vaticaan; hebben wij meer vertrouwen in de smekend ten hemel geheven armen van Pius Xn dan in de sombere berekenin gen van Stalin: meer vertrouwen in de oproep van de Kerk tot spoedige inkeer, boete en sociale rechtvaar digheid, dan in de huiveringwekken de garantie van atoom-bommen. Stalin mag grijnzen om de pause lijke vredes-oproep tot boete en ge bed en vragen: „hoeveel divisies?". Maar heeft hij niets te vrezen? En als de wereld niet tot inkeer komt, zal dan de vrede gewaarborgd zijn? Officieel genoemd„strategische terugtocht" Weer een andere linie, die verdedigd zal worden LIEDENMORGEN werd gemeld, dat de hoofdmacht van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea door modder en regen zich 43 km. had te ruggetrokken. In officiële kringen noemt men dit „een strategische te rugtocht". Gedurende het afgelopen etmaal hebben de Amerikanen een nieuwe linie getrokken even te Westen van Haman. Deze plaats ligt ten Noord-Westen van de havenstad Ma san aan de Zuidkust. Vooruitgescho ven eenheden zijn echter nog achtergebleven op de Oostelijke oever van de rivier de Nam, enkele kilometers ten Oosten van Tsjindjoe. Deze een heden zullen het moeilijk hebben, daar haar verbindingslijnen,, die reeds onzeker waren, nog langer zijn geworden. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat het Amerikaanse 35e regiment in fanterie de Nam-linie tracht te houden, terwijl de eerste mariniersbri gade en de vijfde strijdgroep op dé Haman-linie terugtrekken. Dit plan zal eventueel drastisch moeten worden gewijzigd als een Noord-Ko- reaanse doorbraak verder Noordwaar ts het 35e regiment in de flank gaat bedreigen. De slag aan de Nakton De 24ste Amerikaanse divisie, ver sterkt door de mariniers, die uit de sector van de Zuidkust zijn terugge trokken, is bij het aanbreken van de dag opgetrokken in het kader van het reeds vier dagen durende tegen offensief, waarmee men 20.000 of meer Noord-Koreanen uit de zak bij de Naktong wil drijven. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger is de eer ste Zuid-Koreaanse divisie na het zware bombardement van gisteren op de Oostelijke oever van de Nak ton in het gebied van Waegwan bijna 2 y, kilometer opgetrokken. Dit com muniqué spreekt van „een sterke aanval" bij de Naktong op de Noor delijken. Om acht uur plaatselijke tijd is te- De nieuwe Belgische regering Vandaag voor parlement De nieuwe Belgische regering van Joseph Pholien zal vandaag het par lement verzoeken zijn vertrouwen uit te spreken in een kort program, dat ten doel heeft een einde te ma ken aan de politieke onrust in het land. Dit program houdt o.m. de vol gende punten in: 1. De politieke rust en de nationa le eenheid moeten worden hersteld door het verzamelen van alle Bel gen rondom prins Boudewijn. 2. België moet zijif internationale plichten op grond van het Atlantisch Verdrag en het Pact van Brussel vervullen door het treffen van een aantal militaire en economische maatregelen met het oog op de hui dige spanning in de wereld. 3. De nieuwe regering zal- trachten de plannen van de vorige regering betreffende sociale hervormingen en economische rehabilitatie uit te voe- SLAAPZIEKTE TE TOKIO. Achttien personen zijn Dinsdag te Tokio overleden aan slaapziekte, waardoor het totaal der slachtoffers van deze ziekte voor dit jaar op 59 is gekomen. In de ziekenhuizen wor den nog 156 uitgesproken en 63 ver dachte gevallen verpleegd, waarvan 80 procent kinderen beneden 14 jaar. vens een gecoördineerde aanval in gezet op het bruggenhoofd der Noor delijken ten Zuid-Westen van Tsjangjong, aldus dit communiqué. Ten Zuid-Westen van Pohang zijn de Zuid-Koregnen, gesteund door een Amerikaans regiment, ruim 1 y2 kilo meter opgetrokken, doch aan de Noordkant van het front trokken de Zuidelijken weer terug. De zesde Zuid-Koreaanse divisie is ten Noord-Oosten van Waegwan teruggeslagen in de richting van Taegoe uit het gebied van Hadjang- dong. MISLUKT BOMBARDEMENT. Het massale bombardement, dat Woensdag door 99 superforten ten Westen van de Naktong is uitge voerd, heeft weinig materiële scha de aangericht, zo is door piloten ge meld. Zij verklaarden, dat de bom men de Noord-Koreaanse concentra ties, die zich dichter bij de rivier ten N.W. van Waegwan bevonden, misten. BRITSE TORPEDOBOOTJAGER BESCHOTEN. De Britse marine deelt mede, dat batterijen op drie eilanden bij Hong kong, die in handen van de commu nisten zijn, vandaag het vuur ge opend hebben op een Britse torpedo boot jager. Deze had „uit zelfverde diging" het vuur beantwoord. Er is een lichtgewonde aan boord van de torpedoboot jager, die overigens niet werd beschadigd. Volgend jaar aangegroeid tot 1 millioen IN DE OOSTEURÓPESE satellietstaten van Rusland zijn nu ongeveer 500.000 slavenarbeiders. Dit blijkt uit de nieuwste rapporten die in We nen zijn binnengekomen, aldus meldt de Weense correspondent van de ..Volkskrant". Een deel van het leger van slavenarbeiders wordt gevan gen gehouden in speciale kampen. A.nderen worden gedwongen te wer ken in fabrieken, die op een bepaald ogenblik extra-arbeiders nodig heb ben. Weer anderen worden ingezet vuor grote projecten als de aanleg van kanalen en werk in de uraniummijnen rond Joachimsthal, bij de Bo- heems-Beierse grens. Het aantal slavenarbeiders neemt snel toe. Vol gend jaar zullen er waarschijnlijk een millioen zijn. RUSSISCHE RECHTSPRAAK Volgens schattingen komt de helft van de slavenarbeiders uit Tsjecho- Slowakije en Polen. Tsjecho-Slowa- kije is het jongste lid van de Ko- minform, maar heeft in dit opzicht reeds meer gedaan dan de andere Ocsteuropese satellietstaten. Tot nu toe is melding gemaakt van zeven- t-en slavenarbeiderskampen. Vijf daarvan liggen in de buurt van Brno, minstens één bij Litomerice en drie of vier bij Praag De jongste Tsje- choslowaakse begroting heeft 4,5 mil lioen gulden uitgetrokken voor de aanleg van deze kampen. Slavenarbeiders, die er in zijn naar Wenen te ontsnappen, tellen dat in sommige kampen op het ogenblik niet meer dan duizend men sen zijn ondergebracht. De Tsjechi sche regering heeft er voor gezorgd, dat er op grote schaal slavenarbei ders worden gerecruteerd. Alle regionale comité's van de communistische partij kregen vorige maand van de regering de macht mensen een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar op te leggen door te brengen in de kampen voor dwangarbeid. Deze comité's werken los van de plaatselijke gerechtsho ven. Zij bemoeien zich vooral met burgers die „pasieve weerstand" DIPLOMATEN CONFEREERDEN. Op het ministerie van Buitenland se Zaken werd Woensdag een confe rentie gehouden, waaraan de ambas sadeurs van Nederland in de Ver enigde Staten. Engeland, Frankrijk, België, de Sovjet-Unie en India deel namen. Tevens waren hierbij tegen woordig, de Hoge Commissaris in Indonesië, het hoofd van de Neder landse missie in Duitsland, de verte genwoordiger bij de permanente raad van het Noord-Atlantisch Pact, de nieuw benoemde gezant in Portu gal, en een aantal ministers. Deze conferentie was mogelijk, doordat de ambassadeurs óf met vacantie in Ne derland vertoeven, of op doorreis zijn naar hun nieuwe post. Aan de tafel: v: 1. n. r. Van Klef- fens, Maarseveen, Drees. Stikker, Lieftinck en staatssecretaris Blofn. Staand: v. 1. n. r. Baron van Itter- sum, Lamping, Van Royen, Baron van Boetzelaer, Jhr Michiels van Verduynen, Jhr Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, Baron van, Pal- landt (achter Jhr Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer), De Booy, Ba ron van Harinxma en Winkelman Gedeeltelijk zichtbaar achter Dr Van Royen, secretaris-generaal Boon. plegen. Daaronder worden begrepen arbeiders, die te laat op hun werk komen of gehele dagen wegblijven, hamsteraars en mensen die geruchten verspreiden. Onder de slavenarbeiders bevinden zich ook honderden winkeliers en in tellectuelen, wier bezittingen door de regering in beslag zijn genomen Deze mensen worden ondergebracht in de kampen voor dwangarbeid, zelfs als zy geen enkele overtreding hebben begaan. Het excuus voor hun arrestatie is vaak dat zij „hun mo- xele en ideologische opvoeding niet voldoende verbeterd hebben". Duizenden politieke gevangenen en ook gewone misdadigers worden gebruikt als slavenarbeiders. De ein deloze serie rechtszittingen tegen „verraders en spionnen" in alle Ko- minformlanden heeft vele slavenar beiders opgeleverd. De gerechtshoven in de Kominformlanden veroordelen de laatste tijd kennelijk op instruc- t:es van hoger hand de beklaagden niet meer tot gewone gevangenis straf maar tot dwangarbeid, vaak le venslang. Het voorbeeld van de Russische „rechtspraak" welke het systeem van de zogenaamde „zuiverende arbeid" kent, wordt zorgvuldig nagevolgd in de nieuwe wetten, welke deze zo mer in Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije van kracht werden. Er bestaat geen twijfel over, dat deze wetten niet alleen te maken hebben met de communistische vooruitstrevendheid van de regeringen, maar ook met de zeer grote economische behoefte aan meer arbeidskrachten. Het is bekend, dot Tsjecho-Slowakije minstens een kwart millioen arbeiders te kort heeft voor de uitvoering van het vijf jarenplan. Dit was het geval zelfs aa- aat arbeiders uit minder belangrijke industrieën werden gedwongen naar fabrieken over te gaan, die een be langrijke rol spelen in het vijfjaren plan. Sudetenduitsers die uit Tsje cho-Slowakije verdreven werden, blijven in Duitsland. Het tekort kan dus alleen gedekt worden door sla venarbeiders. In Hongarije is de toestand onge veer hetzelfde. Daar bestaat een te kort van 480.000 arbeiders. In Polen zijn de kampen voor dwangarbeid groter dan in de andere Kominform landen, maar zij spelen niet zo'n be langrijke rol in de economie van dat land. De voornaamste kampen liggen in St. Wilencin (Noord-Polen) en Jaworzno bij Krakau. Veel Poolse slavenarbeiders z ijn tewerkgesteld in de zoutmijnen van Wieliczka, in de buurt van Krak,au. ATLANTIS GEVONDEN? De Atlantis-expeditie onder leiding van de predikant Spanuth, heeft in de Noordzee, in de nabijheid van Helgoland, op 30 meter diepte twee graven gevonden. Ds. Spanuth heeft gisteren gezegd, dat hij overtuigd was, het in de zee verzonken „Atlan tis" ontdekt te hebben. Het expedi tieschip „Meta" heeft enige stenen van de graven meegebracht, die, naar men meent, 3000 a 4000 jaar oud zijn. Engeland zal. in het komende jaar ijn begroting voor de luchtafweer met de helft verhogen, zo is Woens dag te Londen bekend gemaakt. De maatregelen om de burgers te gen bombardementen en geleide pro jectielen te beveiligen, zullen in het volgende begrotingsjaar 6.728.000 pend sterling kosten, vergeleken met 4.117.000 in het huidige jaar. De subsidie aan het Arabische le gioen van Jordanië zal van 3,500.000 pond sterling tot 4.012.000 verhoogd worden en de geheime dienst zal 3.000.000 pond blijven ontvangen. De uitgaven voor de verdediging van Jamaica worden met 50.000 tot 125.000 pond verminderd en voor het eerst is een som van 36.000 pond be stemd voor een „veiligheidsmacht aan de Perzische Golf". Geen spoedige bijeenroeping Brits parlement Premier Clement Attlee heeft Woensdagavond het verzoek van de oppositie om een spoedig bijeenroe pen van het parlement ter bespre king van de Britse verdedigingsplan nen van de hand gewezen. Na een onderhoud van 90 minuten met Winston Churchill, de leider der conservatieven, en Clement Davies, de leider der liberalen, waarbij ook Bevin en Anthony Eden, de plaats vervangende oppositieleider, aanwe zig waren, deelde Attlee mede, dat het parlement op twaalf September weer bijeen zou komen, de datum, die reeds door het kabinet was vast- Churchill heeft de regering reeds maandenlang gevraagd om bijzonder heden over wat hij acht „de ernstige tcestand van Engelands defensie en zijn tekort aan manschappen en ma teriaal". In parlementaire kringen wordt gezegd, dat het nieuwe herbewape- pir.gsprogram ten bedrage van 3 400.000 pond sterling pas onlangs is bekend gemaakt en dat de rege ring van mening is, dat zij vóór de volgende maand onvoldoende gege vens aan het parlement zou kunnen verstrekken, zolang dit program nog niet een meer definitieve vorm heeft aangenomen. Men gelooft, dat er op een verga dering van het kabinet, welke voor het onderhoud met Churchill werd gehouden, besluiten zijn genomen om de betaling bij de strijdkrachten te verhogen om meer recruten te trekken en om de diensttijd van achttien maanden tot twee jaar uit te breiden. De regering gelooft, dat deze maatregelen, samen met haar herbewapeningsprogram, de critici in binnen- en buitenland tot zwijgen zal brengen, die verklaren, dat En geland bij de andere landen achter ;s wat betreft de West-Europese ver dediging. Voorlopig geen invasie in Tibet Bergpassen ontoegankelijk Waarnemers, die bekend zijn met de omstandigheden in Tibet, hebben Woensdag te Kalimpong in West- Bengalen verklaard, dat er geen mo gelijkheid is, dat de regering var Peking in de aanstaande acht maan den troepen in Tibet zal laten bin nenrukken. Zij zeiden, dat het winterweer spoedig begint en dat de bergpassen en -wegen spoedig met mist bedekt zullen zijn op hoogten van meer dan drie duizend meter. Het weer en de aard van het terrein zouden het on mogelijk maken, dat een leger Tibet vóór de zomer van het volgende jaar binnentrekt. SALUUTSCHOTEN DAVERDEN BOVEN LONDEN.. Met saluut schoten kondigden de manschappen van de 400-jaar oude Artillerie Ere Compagnie bij de Tower in Londen de geboorte van een prinsesje aan. Z. H. DE PAUS EN DE JUBILEUM AFLAAT. Z. H. Paus Pius XH zal op Zater dag 26 Augüstus a.s. als iedere gelo vige ter verkrijging van de aflaat van het H. Jaar de drie basilieken, St. Paulus buiten de Muren. St. Jan Lateranen en Maria Maggiore, bezoeken in aansluiting op het jubi leumbezoek, dat hij 26 December vo rig jaar aan de St. Pieter bracht. Op die dag zijn er verschillende bede vaarten in Rome; er zal dan geen al gemene audiëntie worden verleend, doch op verzoek van Zijne Heilig heid zullen de pelgrims zich over de drie basilieken verdelen om zich met Hem in gebed te verenigen. GEEN SUBSIDIE VOOR H. MARIA GORETTI-KERK. 'e gemeenteraad van Nettuno heeft in haar vergadering van 11 Augustus j.'l. geweigerd gelden be schikbaar tc stellen voor de voltooiing van de kerk ter ere van de H. Maria Goretti. Zes leden van de raad gaven hun stem voor het voorstel, doch ze ven (communisten) stemden tegen. Een dezer communistische leden waagde het zelfs gedurende de be handeling van het voorstel te ver klaren, dat „geen enkéle inwoner van Nettuno belang stelt in Maria Goretti". OUD-CHRISTELIJK HEÏLIGDOM TE BETHANIë. De „Brief uit Jeruzalem", uitgege ven door de Bijbelse en Archeologi sche Franse school der pater Domi nicanen te Jeruzalem, geeft enkele inlichtingen betreffende de ontdek king van een zeer oud Christelijk heiligdom te Bethanië. Het zou hier om een overblijfsel uit de IVde of Vde eeuw gaan. De ontdekking geschiedde bij toe val. Te Bethanië worden op de bin nenplaats der gebouwen van de Zus ters van Liefdadigheid herstellings- en uitbreidingswerkzaamheden ver richt. Hierbij werd een grot bloot gelegd, die voor driekwart gevuld was, doch waar nog roodgeschilderde kruisen zichtbaar waren. Men verwittigde de Franse consul. Deze zette zich in verbinding met de archeologen der wereldberoemde Bijbelse School van de Dominicanen, die een ploeg specialisten ter plaatse zond. De grot werd toen volledig blootgelegd. Zij is 5,40 m. breed en 4 m. lang en bereikt een hoogte van 2,40 m. De muren, zoldering, vloer en tre den der grot zijn bekleed met een blauwachtige pleisterkalk (oneffen muurschilderingen), waarop enkele rode kruisen prijken. Men vindt er eveneens bepaalde op schriften. Nu eens zijn het eenvoudige Griekse na men: Asiaticos, Zeno, Philodespotos, Daphne, Florus. Dan weer treft men volzinnen aan zoals: „Heer, gedenk Uw dienaar", „Heer, kom Uw die naar ter hulp". Een spreuk werd al dus vertaald: „Heer God, Die Laza rus uit de dood hebt doen verrijzen, gedenk Uw dienaar Asclepios en Uwe dienares Chionios". D.e specialisten der Bijbelse School menen, dat het hier een oud chris telijk heiligdom betreft, dat mis schien wel uit de IVde of Vde eeuw stamt. Er wordt verder nog ver klaard, dat men deze ontdekking misschien kan vereenzelvigen met het heiligdom van Bethanië, waar van een Palestijns pelgrim uit de IXe eeuw sprak en dat zou zijn opge richt op de plaats van een waterput, waar Lazarus zich, op bevel van Christus, na zijn verrijzenis kwam wassen. Doch dit is slechts een ver onderstelling. Ko-'i'iettie. Moeilijkheden brengen zwakken in verwarring, doch maken de sterken sterker.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1