De uitwerking der atoombom 10 Zes kinderen gedood onder omvergereden muur Flamingo Quintet Franse Hammond-Organist Taxi-staking te Amsterdam afgedwongen door E.V.C.-terreur S).e Man MAANDAG H AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bescherming is mogelijk De Amerikaanse commissie voor atoom-energie heeft een boek van 400 pagina's gepubliceerd over de uitwerking der atoomboom. Hierin wordt onder meer gezegd, dat het niet moeilijk zou zijn schuilkelders te construeren, die mensenlevens zouden beschermen, zelfs rechtstreeks onder het punt van ontploffing van een atoombom. De helft van het aantal doden te Hirosjima was om gekomen ten gevolge van brand en de hitte van de ontploffing en mo gelijk drie kwart van alle doden en gewonden hadden him lot hieraan te wijten. Voor rekening der radio-activiteit kwam ten hoogste 15 procent van het aantal ongevallen. De vernietiging zou absoluut zijn in een cirkel met een straal van 800 meter met als middelpunt het punt, gelegen loodrecht onder de plaats van ontploffing van de bom op een hoogte van 600 meter (deze hoogte De grens ging open JOEGOSLAVEN OP FAMILIEBEZOEK Italiaanse autoriteiten hebben de Joegoslavische grensbeambten we ten te bewegen Joegoslaven toe te staan naar hun kant van de grens te komen ten einde familie en vrienden uit Italië te ontmoeten, die op hun beurt naar de Italiaanse kant van de grens zouden komen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat Zon dag ongeveer 5.000 Joegoslaven de Italiaanse stad Goritza binnenvie len. De straten van deze kleine grensstad, die 25 Km. ten Noorden van Triëst ligt, waren overvol hui lende en lachende mensen, die el kaar voor het eerst sinds vijf jaar weer zagen. De grensbewaking kon de stroom niet verwerken. Vijf mensen moes ten in een ziekenhuis worden op genomen na handtastelijkheden met grenswachten. In Goritz moest de politie versterkt worden om orde te kunnen houden in de rij en mensen, die zich gevormd had den voor winkels, die voedings middelen, medicamenten, wasmid delen en andere artikelen verkoch ten. die in Joegoslavië blijkbaar moeilijk te krijgen zijn. Zondagavond begonnen de be zoekers, met volle koffers en zak ken, naar Joegoslavië terug te stromen. Tegen het televisie- spook BIOSCOOPEIGENAREN VERENIGEN ZICH Bioscoop-eigenaren van zeven Eu ropese landen, te Parijs bijeen, heb ben een organisatié gevormd om zich te beschermen tegen de televi sie, zo wordt te Londen meegedeeld. De groep, die 31.000 bioscopen in Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Luxemburg en Zwit serland vertegenwoordigt, zal de volgende maand te Venetië bijeen komen om haar „defensie"-politiek te bespreken. Op de vergadering te Parijs is o.m. de gedachte geuit, dat de bioscoop eigenaren zich moeten verzetten te gen het verkopen of verhuren van speelfilms voor televisiedoeleinden en dat filmproducenten geen films dienen te maken, waarbij zij zich de televisierechten niet voorbehouden. De Britse bioscoopbelangen ver bieden reeds de verkoop van film voor televisie. TSJECHOSLOWAAKS VLIEGTUIG IN WESTDUITSLAND GELAND. Een tweemotorig Tsjechoslowaaks transportvliegtuig met vier passa giers een echtpaar en hun twee zoons is Zaterdagavond op een vliegveld in de buurt van Aibach (Beieren) geland, zo meldt het Duit se Nieuwsbureau DPA. Het toestel was slechts door één piloot bemand en was speciaal voor de reis gechar terd door een Tsjechische fabrikant met zijn vrouw en twee zoons. zou het grootste effect bieden). Ver der zou in een gebied met een straal van 16O0 meter zware schade wor den toegebracht, zoals het instorten van gebouwen en „ruit- en kalk- schada" zou tot een gebied met een radius van 12 km. optreden. Schade lijke radio-actieve werking over de gehele wereld tengevolge van een ontploffing verwerpt de commissie geheel en al. Hiervoor zouden ruw geschat een millioen atoombommen nodig zijn, hetgeen een practische on mogelijkheid is, aldus het rapport. JONGEN VIEL MET ZWEEF- VLIEGTUPIG TE PLETTER. Bij vliegdemonstratie§ in de buurt van Zuerich brak het toestel van de bekende Zwitserse zweefvlieger Siegbert Maurer op een hoogte van duizend meter. Maurer heeft tot het laatste ogenblik getracht om de vei ligheidsgordel van een 12-jarige jon gen, die hij als passagier bij zich had. los te maken. Dit gelukte echter niet snel genoeg en Maurer moest per valscherm het toestel verlaten om althans zijn eigen leven nog te kun nen redden. Hij kwam er met een gebroken been af. De jongen viel met het toestel te pletter. 1 SLAAT ct IJ per rol De grootste en de bestel Zes andere kinderen zwaar gewond naar ziekenhuis gebracht ZATERDAGMIDDAG zijn bij de exportafdeling van de Veilingver eniging „De Eendracht" te Groningen, doordat een rangerende lo comotief met twee wagons een nog pas gemetselde muur omtrok, vijftien kinderen onder grote brokken vallende steen bedolven. Zes hunner waren op slag dood. Zes anderen w erden met meer of minder ernstige verwondingen onder het puin van daan gehaald en naar het academisch ziekenhuis gebracht. Het was omstreeks kwart over vijf toen een locomotief met twee wa gons, welke even te voren over een sinds enkele dagen aangelegd spoor het terrein van de veiling was opge reden, terugkwam. Bij het passeren van de uitgang stonden de kinderen te kijken aan de buitenzijde van een kort geleden bij de uitgang opge trokken muur van ongeveer drie me ter hoog. Volgens de ene lezing moet de lo comotief een bok hebben geramd, zo dat enkele houten stutlatten het muurtje omver duwden. Een andere mogelijkheid is, dat prikkeldraad van het houten hek, dat de uitgang afsluit, is vastgehaakt aan een goe derenwagen, die maar juist kon pas seren en dat op deze wijze het muur tje zou zijn omgetrokken. DE GÉVOLGEN WAREN VERSCHRIKKELIJK. De gevolgen waren verschrikke lijk. Het luide gegil en gekerm van de door de stukken muur getroffen en bedolven kinderen deed ijlings een aantal omwonenden en ook het personeel van de veiling toeschieten. Met man en macht verwijderde men de brokken muur. Weldra bleek, dat zes kinderen vrijwel onmiddellijk dodelijk waren getroffen. Zes ge wonde kinderen werden zo snel mo gelijk naar het Academisch zieken huis vervoerd. Dit geschiedde zelfs zo snel, dat niet alle kinderen aanstonds konden worden geïdentificeerd en tal van radeloze ouders op de plaats van het ongeluk in paniek trachtten te we ten te komen, welke kinderen ge dood of gewond waren. Hartver scheurend was de ontzetting van de ouders, die zich zo plotseling hun kinderen door de dood zagen ontno men. Op de chirurgische afdeling van het ziekenhuis werden in allerijl al le assistenten opgeroepen, terwijl ook de gemeentelijke geneeskundige dienst meehielp, de gewonden te ver zorgen. GROTE VERSLAGENHEID. Het ontzettend' ongeluk bracht in de betrokken buurt een grote ont steltenis te weeg en maakte in de ge hele stad een diepe indruk. Zeer ve len gingen Zaterdagavond nog kijken naar de plaats van het ongeluk. Voor al de omwonenden uitten critiek op het feit, dat het gedeelte van de straat, waarover het locaallijntje loopt, speciaal met het oog op de veiligheid van de kinderen, niet was afgezet. Grote deernis ging uit naar de vijf gezinnen, die op deze stralende Augustusmiddag zo diep in rouw werden gedompeld. De namen van de jeugdige slacht offertjes, die bij het ongeluk werden gedood, zijn: Klaas Hoeve, 7 jaar, Reinie Hoeve, 4 jaar, Graaf Adolf- straat 55a, Willem van der Molen, 6 jaar, Graaf Adolfstraat, Piet Berg man, 14 jaar, Nassauplein 39a, Dirk de Vries, 9 jaar, Joh. Willem Friso- straat en Jan Anthonie van der Laan 8 jaar, Amalie v. Solmsstraat. Zwaar gewond werden Peter Mekkes, 4 jaar, Adelheidstraat 23, Gerrit Kuipers, 10 jaar, Graaf Adolfstraat 84, Hilda Hoeksema, 5 jaar Johan Willem Frisostraat 79a, Klaas Been, 5 jaar, eveneens uit de Joh. Willem Friso straat 78 en Ankie Hoeve, 4 jaar, uit de Graaf Adolfstraat. Voorts werd licht gewond Wubko Fleurke, 5 jaar, Prinsesseweg 24a. Wel zeer zwaar ge troffen werd het gezin Hoeve, dat binnenkort zou emigreren. De over leden Reinie en de zwaargewonde Ankie, die een schedelbasisfractuur opliep, waren een tweeling. LEZING SPOORWEGEN., De Nederlandse Spoorwegen geven de volgende lezing van het droevig ongeluk te Groningen: Ter afsluiting van het veilingter rein „De Eendracht" is enige dagen geleden een muur geplaatst, waarin een doorlaatopening is aangebracht voor de rangerende wagens, die op het veilingterrein moeten worden ge laden of gelost. Deze doorlaatope ning was door de aannemer voorlo pig afgesloten met een hek, dat aan ijzerdraden was opgehangen. Toen Zaterdagmiddag om 5 uur een aantal geladen wagens het vei- KINDEREN DOOR VALLENDE MUUR BEDOLVEN. De foto toont de plaats van de ramp. Op de voor grond de brokstukken van de muur. lingterrein verliet, begon het hek, nadat het rangeerdeel reeds halver wege gepasseerd was, te draaien en kwam het in aanraking met een der goederenwagens. Ofschoon deze aanraking zo ge ring was, dat de goederenwagen al leen wat schrammen opliep, stortte de muur, waaraan het hek was be vestigd, in met het bekende noodlot tige gevolg. De toedracht wijst er op, dat de muur ondeugdelijk was. ONDERZOEK DOOR POLITIE. De officier van justitie te Gronin gen heeft er in toegestemd, dat en kele voorlopige resultaten van het door de politie ingestelde onderzoek dat nog niet geëindigd is, wer den bekend gemakt. Een wagon heeft een vrij stevige bovenstijl van het hek geraakt. Deze stijl vond een rustpunt op een u-balk van de wagon en is daardoor loodrecht op het muurtje komen te staan, dat toen op zijn fundament is afgebroken. Dit muurtje was enkele dagen geleden afgemetseld. Gebleken is, dat de specie, welke aangebracht is tussen de boven grondse stenen, voldoende hard was, doch dat de specie tussen de fundering en de bovengrondse eerste rij stenen sporen van vochtigheid vertoonde. Aanvankelijk werd medegedeeld, dat geen der rangeerders voor de trein uitging, doch het onderzoek heeft voorlopig uitgewezen, dat zich vóór de machine wel een rangeer der zou hebben bevonden. De machi nist van de locomotief zou op deze rangeerder hebben gelet en geen aandacht hebben geschonken aan de weinige ruimte, welke er was om de wagons door te laten. De kinderen, die door dit ongeluk getroffen zijn, stonden op de open bare weg op het trottoir en stonden de doorgang van de trein niet in de weg. STAFKWARTIER KATH. VERKENNERS INGEZEGEND. Het landgoed „Valkenhorst" met een oppervlakte van 250 H.A., gele gen tussen HeezeLeende en Val- kenswaard, is met inbegrip van eer boerderij door jhr. Loudon ter be schikking gesteld van het nationale hoofdkwartier van de kath. verken ners in Nederland. Het interieur van de boerderij is als staf kwartier ingericht. Gistermiddag is dit staf kwartier in tegenwoordigheid van de nationale hoofdcommissaris baron v. Voortst tot Voorst, vele autoriteiten uit de verkennerswereld en verte genwoordigers van geestelijke en wereldlijke overheid, door de hoofd aalmoezenier Vermeulen ingezegend. Na deze plechtigheid zaten de auto riteiten aan bij een Brabantse kof fietafel in het stafkwartier. DE „SKAUGUM" DINSDAG IN AMSTERDAM. Het troepenschip „Skaugum" wordt Dinsdag 15 Augustus in de loop van de morgen voor IJmuiden verwacht. De ontscheping zal, on voorziene omstandigheden voorbe houden, Dinsdag te 13.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. TOCH WEER PSEUDO- VOGELPEST? In Scherpenzeel zijn op het bedrijf van de heer J. Tichelaar bij een aan tal kippen ziekteverschijnselen ge constateerd. Een groot aantal van de in totaal 2000 hoenders zou reeds dood zijn. De Rijks-serum-inrichting te Rotterdam onderzoekt nu of hier sprake is van pseudo-vogelpest. Avifauna, uniek in de wereld Dagelijks 's middags en 's avonds optreden tan het o.l.v. JOE KORZELIUS en de beroemde FERDINAND COPPIETERS. Prima Restaurant - Feeërieke avondverlichting Avifauna een oase In Nederland! In Amsterdam is, zoals reeds in 't kort gemeld, door agitatie van de E.V.C. een taxi-staking uitgebroken, waardoor het stationnerend taxi-be drijf zo goed als geheel is stilgelegd. Zaterdagmorgen reeds bleven de taxi-standplaats in de stad onbezet. In een Vrijdagnacht gehouden ver gadering was namelijk besloten met ingang van de volgende morgen een staking te proclameren. Deze sta king staat onder leiding van een „Comité van Actie" het gewone recept van de E.V.C.-agitatie. De Unie-Verkeersbonden (de Chr., de R.K. en de moderne bonden) keuren de actie af en hebben hun leden ge adviseerd aan het werk te blijven. De stakende chauffeurs hebben de volgende eisen gesteld: een vast loon van f 36, 2 procent vacantie- toeslag en toezicht op het dienstroos ter. Zoals reeds vroeger gemeld is heb ben de werkgevers in het taxi-be drijf en de erkende vakorganisaties langdurig onderhandeld over loon- en arbeidsvoorwaarden, mede in verband met de verhoging van het taxi-tarief in Amsterdam, welke per 1 Aug. j.l. is ingevoerd. De chauf feurs vreesden, dat deze verhoging van nadelige invloed zou zijn op hun inkomsten (loon, fooien en percen tage van het opgereden bedrag). In het overleg tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties is toen overeenstemming bereikt op de ba sis van een regeling, waarbij de chauffeurs voor de komende drie maanden als inkomen werd gega randeerd het gemiddelde inkomen, dat zij in de drie maanden vóór de invoering van het verhoogde tarief hebben ontvangen. Na afloop dier periode van drie maanden zou de situatie dan op nieuw worden bezien. Zaterdagmorgen zijn slechts en kele wagens uitgereden. Bij de taxi standplaatsen werd door de staken de chauffeur „gepost" en uit vrees voor molest hebben blijkbaar een groot aantal chauffeurs, die in de er kende organisaties zijn georgani seerd, er de voorkeur aan gegeven met hun wagens „binnen te bjjjven'', terwijl een klein aantal met vermij den der standplaatsen alleen ritten van de garage uit deed. In de loop van de morgen nam het aantal taxi's geleidelijk toe, als ge volg van het advies der besturen van erkende vakorganisaties om het werk te hervatten en mede ook, om dat de z.g. „eigen rijders" weer met hun wagens op staat zijn gekomen. Terreur. Doch het aantal taxi's bleef gering en minderde later weer in verband met de terreur, welke door de sta kers op de chauffeurs van de rijden de taxi's werd geoefend. Zaterdagmiddag hebben de bestu ren van de Unie Verkeerbonden n^et hun leden vergaderd. In deze ver gadering welke door meer dan 300 chauffeurs was bezocht, is met 185 109 stemmen (14 blanco en ongeldi ge stemmen) een motie aangeno men, waarin besloten werd met in gang van gisteren (Zondag)-morgen weer uit te rijden. Des avonds is in een bespreking met de werkgevers-organisatie be sloten om, in verband met de nood zakelijke bescherming van de rij dende chauffeurs, slechts acht stand plaatsen te 'bezetten. Gistermorgen zijn 20 taxi's in co lonne door de stad gereden om bii andere garages werkwillige chauf feurs met hun taxi's op te halen. Daarbij is het echter hier en daar gekomen tot botsingen met de pos tende stakers, o.a. bij een garage aan de Sloterweg. Er werd met stenen naar de rijdende taxi's geworpen en allerleibedreigingen werden geuit. Als gevolg van een en ander was de animo oirt uit te rijden onder de chauffeurs, die in de vergadering van Zaterdagmiddag voor hervatting van het werk hebben gestemd, zeer gering. Zij zwichten voor de E.V.C.-ter reur en daardoor werd gistermiddag en -avond vrijwel alleen voor zie- kenvervoer gereden en bleven de taxi-standplaatsen onbezet. Gistermiddag is onder leiding van het „comité van actie" een stakers- vergadering gehouden, welke door ongeveer 600 personen bezocht was en waar besloten is de staking voort te zetten. Stakende chauffeurs gooien auto omver. Vannacht om een uur hebben on geveer 50 stakende Amsterdamse taxichauffeurs op het Damrak een personenauto, bestuurd door de 33- jarige Amsterdammer J. C. A. V., die zij verdachten van „snorren" het clandestien vervoeren van passa giers omver gegooid. De auto vloog daarna in brand. V. reed met de gehuurde auto op het Damrak, toen hij door de posten de chauffeurs werd aangeroepen. Hij vertelde hen echter, dat hij geen snorder was, maar de chauffeurs kantelden desondanks de auto op de linkerzijde. De uitstormende ben zine raakte in brand èn V. kon zich ternauwernood uit de wagen redden. De brandweer, die met schuim- blussers na enkele minuten ter plaatse was doofde het vuur in kor te tijd. ATO rijdt toch. De directie van de N.V. Ato, com binatie van eigen-rijders deelt ons mede, dat deze chauffeurs besloten hebben te rijden, niet om als sta kingsbrekers op te treden, maar om dat geen dezer chauffeurs in loon dienst is en men zich in generlei op zicht bij het taxiconflict betrokken achten. LOSSE HAVENARBEIDERS TE ROTTERDAM IN STAKING. Gisteren is te Rotterdam op een vergadering van een zich noemend actie-comité van havenarbeiders, waar ongeveer 690 man tegenwoor dig waren, met grote meerderheid be sloten om hedenochtend een staking te proclameren en aan de aanneem- lokalen van de havènarbeidersreser- ve de losse afbeiders te bewegen niet aan het werk te gaan. Inderdaad is aan dit besluit uit voering gegeven met het gevolg, dat er hedenochtend in de Rotterdamse haven een staking is uitgebroken, die buiten de bonden omgaat. De sta king omvat de grote meerderheid der losse havenarbeiders, terwijl een klein deel van het aantal vaste ar beiders zich bij hen aangesloten heeft. De inzet van de staking is een loonsverhoging van 10 pet. De stakers zouden in de loop van de ochtend in vergadering bijeen komen, naar ge zegd werd. om het resultaat van de besprekingen met de Scheepvaart vereniging Zuid te vernemen, maar deze neemt het standpunt in. dat men hier met een wilde staking te doen heeft en zij weigert daarom met het comité te onderhandelen. VRACHTAUTO MET KINDEREN OMGESLAGEN. Zondagmorgen sloeg op de door re gen gladde Meppelerstraatweg onder Zwolle een vrachtauto om, waarin vier volwassenen en tien kinderen zaten. De jongste, een baby van zes maanden, werd gedood. Een vierja rig meisje werd met een zware her senschudding in het ziekenhuis op genomen, evenals de moeder van de baby, die een been brak. Twee an deren werden licht gewond. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 33) Landesgerichtsrat Gugger hulde zich zelfs in 'n koel zwijgen. De vol gende dag liet hij zich, onder het voorwendsel van te drukke ambts bezigheden, bij het bridge-kringe- tje verontschuldigen. Ook de twee andere heren waren uiterst karig met woorden. Toen de majoor die avond thuis kwam, had zijn goede vrouw het hard te verantwoorden. Hij keef en schold op de hele stad, op de po litie, op de mensen in het alge meen en begon eindelijk zonder te denken aan de aanwezigheid van Gundling, die zich trouwens be scheiden op de achtergrond hield, met gejaagde stappen en rood van gramschap op en neer te lopen. Wel tienmaal riep hij uit: Alle duivels! Ik heb toch ner gens zilveren lepels in mijn zak gestoken, om overal te worden be spied als een dief? Het gelukte de gravin eindelijk, hem tot bedaren te brengen en de heer Gundling hielp haar, door het gesprek op het schaakspel te bren gen ook een oude passie van de majoor. Sindsdien speelden de heren alle dagen., en zo was er een soort vriendschap tussen hen ontstaan. De heer Gundling werd van huur der tot vriend gepromoveerd, en de majoor, een zeer spraakzaam en openhartig man, besprak met hem al de gebeurtenissen van de dag. De jonge kerel met de rode wan gen had zich intussen niet meer voor het huis laten zien, en de on gerustheid van de majoor begon te wijken. Zo waren er acht dagen voorbij gegaan. De schaakfiguren waren opge steld en het spel begon. Mevrouw von Grauenstein zat erbij en hield zich met een handwerkje bezig. Walter was de stad ingegaan. Een half uur werd er zwijgend gespeeld. Plotseling had de majoor geen aandacht meer voor zijn spel. On rustig keek hij door de vlierstrui ken heen de straat op. Een ogenblik later sprong hij op van zijn stoel, liep zonder 'n woord te zeggen het huis binnen en kwam 1 terug met een rijzweep in de hand Zó liep hij naar het tuinpoortje. Zijn vrouw trad hem verschrok ken in de weg. Heinrich, wat ga je doen? Waar wil je heen? De straat op! die kerel afran selen, zoals hij het verdient. Laat me door!, Maar Heinrich? Je zult toch niet. De majoor gaf geen antwoord, rukte het poortje open en ijlde de straat op. Maar geen spoor van de man, op wie de majoor het had ge munt. Hij ging nog tot aan de hoek van de straat, keek twee of drie inrij poorten binnen en keerde, rood van toorn, terug in het tuintje. Woedend wierp hij de rijzweep op het schaakbord, zodat de sierlijke figuurtje kletterend doorheen spron gen. Het is om er gek van te wor den! brulde hij. Zelfs binnen zijn eigen vier muren is men niet vei lig. De kerel staat voor het tralie hek en kijkt op zijn gemak naar ons spel. Hij hoort natuurlijk ieder woord, dat gesproken wordt! Maar wie dan? vroeg de gra vin. Weer die vent met zijn rode wangen? Wie anders? Het loopt waarlijk de spuigaten uit! Ik heb niets te verbergen, maar te dulden, dat ieder onnozel gesprek wordt afge luisterd Je hebt je misschien vergist? Belachelijk! Hij stond geen vijf stappen van mij af. En toen ik de straat opliep, was hij spoorloos verdwenen. Tien jaar van mijn le ven gaf ik ervoor om te weten, wat dat bespieden eigenlijk bete kent. Gundling ruimde kalm de schaak figuren op. Beste vriend, zei hij; is het u nog niet in de gedachte gekomen, dat dit verband zou kunnen hou den met de verdwijning van uw broer? Ik heb daarover onlangs in de kranten een klein bericht gele zen. Misschien vermoedt men, dat uw broer in geval hij nog leeft, wat helemaal niet onmogelijk is. zich bij u verbergt? De majoor keek de spreker aan en schudde het hoofd. Neen, zeide hij, dat kan niet zijn. U is niet op de hoogte van de omstandigheden. Iedereen weet, dat ik met mijn broer in vijandschap leef en hem sinds jaren niet „meer heb gezien. Mijn huis zou voor hem wel het laatste zijn, om er 'n schuilplaats te zoeken. Bovendien valt er, in zoverre ik de zaak kan beoordelen, niet aan te denken, dat hij nog zou leven. Heeft men dan zijn lijk gevon den? Ik heb de zaak niet verder... Neen, maar dat zegt niets. De Mur geeft eerst naar verloop van maanden de lijken terug, die erin liggen. Er is immers in die buurt nóg 'n moord gepleegd en dezelfde moordenaar, die de vrouw ombracht had zeker ook belang bij het ver dwijnen van mijn arme broeder. HmIk dacht, dat die vrouw om haar geld was vermoord? Kende u haar? Ja. Maar dan zou het heel goed mogelijk zijn, dat men daarom De majoor keek Gundling op ei genaardige wijze aan. Hoe zo? vroeg hij. Slechts en kele mensen wisten dat. En als die mij een vraag hadden te doen, be hoefden zij zich niet te generen. Hij werd plotseling onrustig, keek zijn vrouw aan en ging, ietwat aar zelend voort: En toch.... Sybille. Mijnheer Gundling heeft mij daar, zonder 't te weten op een idee gebracht Als die vreesden, dat ik iets be paalds vernomen had.... Hoe denk ie ciovfr, Sybille? Ook de gravin was zenuwachtig geworden. Onmogelijk zou dat niet zijn, antwoordde zij. Zou dat niet een bewijs zijn, dat Heinrich! waarschuwde de gravin. Beiden verzonken in nadenken en zwegen een poosje Toen zei heer Gundling: Het schijnt een heel zonder linge historie te zijn. U gelooft, dat dezelfde moordenaar, die mevrouw Walker heeft omgebracht, ook de majoraatsheer heeft vermoord. Maar dan moeten er tussen uw broer en mevrouw Walker zekere betrekkingen hebben bestaan, en men zegt, dat de vermoorde wedu we met niemand omgang had en dat ook niemand in de streek haar van vroeger kende. Hebt u majoor, mevrouw Walker gekend, waarom u dan niet aangemeld bij de politiej De overheid zou u daarvoor dank baar zijn geweest De majoor stond op. Ik houd er niet van, zeide hij, mij zonder dat men 't vraagt, te bemoeien met zaken, die mij niet aangaan. En hij ging naar binnen. De heer Gundling wenddde zich onbeholpen tot de gravin: (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2