3)e ftztebeSoti/fcci/nT Grote slag om Taegoe voor de deur Worsteling om Taegoe De bedreiging van Tibet Accoord te Makassar bereikt Directeur: C. E v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG V No. 12055 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., t 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 UITGEGOTEN BALSEM „I^OMT! Laat ons de Koning der koningen aanbidden, Wiens maagdelijke Moeder heden is opge nomen ten hemel". Zo luidt de uit nodiging of invitatie, die vannacht de Kerk aan alle Christen-gelovigen zal rondzenden, ter opwekking om het grote feest mee te vieren van Ma ria Hemelvaart. Dit feest behoort niet tot de „alge meen erkende christelijke feestda gen." Het is aan andersdenkenden ook niet zo gemakkelijk uit te leggen, waarom de Algemene Kerk op deze niet algemeen erkende dag de zilve ren vreugde-bazuinen steekt: „Ma ria! Een uitgegoten balsem is uw naam.'' Het geeft ook geen verheldering van het misverstand, indien wy in- plaats van bet meer" populaire Ma ria Hemelvaart lang-ademig de term ,.Maria-ten-hemel-opneming" bezi gen, een theologisch zeer juist onder scheid, dat in onze moedertaal door deze woorden-keus nauwelijks voel baar wordt gemaakt. Het misverstand wortelt hierin, dat andersdenkenden zo z waar-eenzij dig benadrukken, dat Maria „een gewo ne vrouw" was, dat zij niet bij mach te meer zijn te begrijpen, waarom de Moederkerk alle registers opentrekt om de enorme genade-volle ver heffing juist van deze „gewone vrouw" te bejubelen. LIJKT het u beter, toch van Maria- ten-hemel-opneming te blijven spreken, uit bezorgdheid, dat de bui tenwereld ons ervan zou kunnen ver denken Christuk en Maria op één lijn te stellen, dan scheppen we er be hagen in te beklemtonen, dat dit heerlijk feest van Maria Hemelvaart zijn bond vindt in de goddelijke be trekking tussen deze „gewone vrouw" en haar Zoon, in de innige relatie tussen deze Jodin en de geheimnis- volle Heilige Drieëenheid, welke het stoffelijk Heelal door een wenk van de Wil heeft gewrocht. Door deze relatie werd Maria verheven, verre boven de koren van engelen en aarts engelen en werd zij toegelaten „in de hemelse bruiloftskamer". „Hoe zou het bederf kunnen bin nentreden" schreef Johannes van Damascus (en zijn beschouwing is in het nachtbrevier opgenomen) „hoe zou het bederf kunnen binnentreden in dat lichaam waarin het Leven ontvangen werd." En verder: „..daar zij (Maria) een levende hemel was, werd zij overgebracht naar de he melse tenten". Wanneer men even nadenkt op de lichamelijke betrekking tussen moe der en zoon. en op de bizondere be trekking tussen déze Moeder en déze Zoon en dézen Vader, ontplooit zich het feest van Maria Hemelvaart in de volle luister van zijn Christus- erende betekenis. Het is een feest, ongetwijfeld inge geven door ontroerde aanhankelijk heid jegens de Moeder van God maar meer nog doo? verstandelijk zich bui gende eerbied jegens het onpeilbare geheim van Christus' Menswording. lVgEN zegt wel eens schertsend. indien een zoon veel op zijn moeder gelijkt, dat moeder hem „alleen" heeft gemaakt Door Gods genade was. in de stof felijke orde, deze wonderbare betrek king aanwezig tussen Maria en de mens-geworden God. Wanneer dus Christus uit eigen macht in verheerlijkte lichamelijk heid verrees, is het in overeenstem ming met de eerbied aan zijn heilige Mensheid verschuldigd op het feest van Maria Hemelvaart te herden ken en te bejubelen, dat het lichaam van zijn Moeder aan het vunzige be derf van Adams zondestraf werd onttrokken. Men kan de Moeder hierin niet scheiden van de Zoon. De luister waarmede Maria is be kleed is de luister, welke de H. Drievuldigheid aan Zichzelf ver schuldigd werd, toen Gods Heerlijke Maiesteit deze gewone vrouw" uit verkoos in de drievuldige relatie te treden van Dochter, Moeder en Bruid, en zij, weloverwogen het „Mij ge schiede naa- Uw Wil" had gespro ken. "IVfARIA! Een uitgegoten balsem is uw naam!" zingt de Alge mene Kerk op deze niet algemeen er kende Christelijke feestdag. „In de geur van Uw welriekende balsem, als van lentedagen vol bloeiende ro zen en lelietjes van dalen, snellen wij U na." STERKE RODE TROEPENMACHT OVER DE NAKTON Tegenaanval der Amerikanen op bruggenhoofd /"VNGEVEER 12.000 MAN Noordkoreaanse troepen, die bij Waegwan, in de Noordwestelijke sector van het front, de Naktong zijn overgesto ken, stonden Zondagmorgen gereed voor een algemene opmars door de corridor, die hier door het heuvellandschap in de richting van Taegoe loopt. Taegoe is na Poesan de grootste stad in Korea, die nog in handen der UNO-troepen is en de zetel van de Zuidkoreaanse regering. Alles zou er op wijzen, dat de grootste aanbal, welke de Noordelijken tot nu toe hebben gelanceerd, spoedig zal beginnen. Ten Zuiden van Taegoe hebben de Noord-Koreanen nu hun gehele vierde divisie bestaande uit drie regimenten infanterie, versterkt met een regiment genie en artillerie naar de Oostelijke oever van de Naktong overgebracht, ondanks de voort durende aanvallen der 24ste Amerikaanse divisie. Aan het Zuidelijke front hebben de Amerikanen het strategische doel van hun offensief, de hoogten ten Oosten van Tsjinjoe, bereikt en de op mars stopgezet. Terwijl de mariniers langs de kust nog verder oprukken, houden de antfere troepen, die onder bevel van generaal Kean staan, zich bezig met het consolideren van het veroverde terrein en het opruimen van achtergebleven Noordkoreaanse eenheden. aanval genomen en trachten nu naar het Zuiden door te stoten. Teh Zuid-Westen van Pohang zijn de Zuid-Koreanen tot een tegenaan val overgegaan en volgens berichten van oorlogscorrespondenten stonden ze Zondagavond nog zes km van de haven. Tegelijkertijd voeren zij een hebben zij opdracht Dinsdag Taegoe te veroveren. De Amerikaanse pogingen om de Noordelijken terug te drijven bij Jonksan, even boven het punt, waar de Nam en de Naktong samenkomen, „vorderen bevredigend". Zondag hebben de Noordelijken Koenwi veroverd. stoot in meer Noordelijke richting uit, waarbij zij enige plaatsen N.W. van Pohang heroverden. Manschappen van de Amerikaanse 21ste divisie zijn vanmorgen een aan val begonnen tegen het Noordkore aanse bruggenhoofd aan de Naktong, zo meldt het radiostation van de „New York Daily News". 15 Augustus „bevrijdingsdag" De vijftiende Augustus is de „be vrijdingsdag" van de Koreanen en het ziet er, volgens Reuter's oorlogs correspondent, John Bates, naar uit, dat de communisten die dag willen vieren met een belangrijke overwin ning, zoals de verovering van Tae goe. Zij hebben langs de Naktong een troepenmacht bijeengebracht van vijf van hun beste divisies en waar schijnlijk zal er nog een zesde van het Noordelijke front naar het cen trum worden overgebracht. Alleen reeds bij Waegwan staan op een front van ruim 30 km ten minste 40.000 man. Tot nu toe konden Amerikanen en Zuid-Koreanen echter alle pogingen van de Noordelijken, om nieuwe bruggenhoofden te vestigen, afslaan. De meest spectaculaire gevechten hebben zich in het afgelopen week end in het Noorden bij de aan de Oostkust gelegen havenstad Pohang atgespeeld. De Noordelijken hebben deze s^d Vrijdag in een onverwachte Ongeluk met Ned. Rome-pelgrims HET LIEP NOG GOED AF Zoals wij Zaterdag in een gedeelte van onze oplaag nog konden mede delen, is Zaterdagmorgen een tou ringcar van de firma van Dijk uit Eindhoven, die met 36 Nederlandse pelgrims uit Rome terugkeerde, in de buurt van Grenoble (Zuid-Oost- Frankrijk) verongelukt. Aanvanke lijk werd gemeld, dat de bus in een rayijn terecht gekomen zou zijn, doch gelukkig is nader gebleken, dat de chauffeur, die op een helling be merkte dat zijn remmen niet meer werkten, de wagen tegen een langs de weg staand rotsblok heeft kun nen manoevreren- De meeste inzittenden kwamen met de schrik vrij of liepen lichte schaafwonde op. Drie passagiers moesten naar het ziekenhuis van Grenoble nl. mevr. A. van Bergen, die een schedelbasisfractUur en een gebroken schouderblad opliep, mevr. H. Hendriks met een wonde boven de heup en de heer J. v. d. Ven met verwondingen aan het gelaat. Geen van hen verkeert in levensgevaar De chauffeur, de heer J. van Agt, kwam er met een ontwrichte elleboog af. Alle gewonden komen uit Eind hoven. Een tweede bus is inmiddels uit Eindhoven in Grenoble aangekomen om de gestrande passagiers naar huis te brengen. EEN DUTJE GEDURENDE STILTE IN DE STRIJD. Artilleristen van de 25ste Amerikaanse divisie nemen een paar minuten rust tijdens stilte gedurende de gevechten aan het front op Korea, ten Westen van Poesan. Op de achtergrond de stuk ken geschut. Uit „het hoofdkwartier van Mac- Arthur wordt nog gemeld: Tegen 12 uur 's middags (plaatse lijke tijd) waren Maandag tanks dét Noord-Koreanen in de opmars naar Taegoe op 6y2 kilometer ten Noor den van Waegwan. Volgens een com- munniqué van het achtste Ameri kaanse leger van Maandagmorgen hebben Amerikaanse strijdkrachten het vliegveld ten Zuid-Oosten van Pohang nog in handen. In de loop van de nacht zijn de Noordelijken de Naktong weer overgestoken via een dam, gebouwd van stenen en met zand gevulde rijstzakken. De Zuide lijken bieden krachtige tegenstand. Volgens gevangen genomen officie ren is de Noordelijke strijdmacht bij Waegwan samengesteld uit de bes te manschappen van de derde di visie, de sterkste en de strijdvaar digste aan het Westelijk front, en Chinese troepen zijn op weg Een Zaterdag te Hongkong uit de Chinese provincie Sikang aangeko men reiziger heeft medegedeeld, dat 800 000 man Chinese communistische troepen sinds zes weken onderweg zijn naar de grenzen van Tibet, waar bij zij eerst door uitgestrekte verla ten gebieden moeten trekken. Hij verklaarde, dat voor zoverre hij had kunnen nagaan, bijna alle Tibetanen tegenstanders zijn van het commu- pisme. Zij zijn echter militair niet sterk genoeg om veel verzet te kun nen bieden. Zaterdag, vroeger op de dag, heeft het officiële Chinese communistische persbureau „Nieuw-China" een her-» haling gegeven van een reeds kort geleden uitgegeven verklaring, waar in werd medegedeeld, dat ,.het Chi nese volksleger spoedig Tibet zal bin nen rukken, om dit land te bevrij den". De situatie is er weer rustig ALS GEVOLG van de onderhandelingen, die in Makassar in het bijzijn van de waarnemers van de Unci hebben plaats gevonden, is een ac coord bereikt, waarbij de staking van het vuren wordt bevolen. Krach tens dit accoord zullen alle Nederlandse strijdkrachten Makassar binnen 15 dagen ontruimen, meldt Ass. Press uit Djakarta. De vijf militaire waar nemers zijn Zaterdagmiddag, na een verblijf van 48 uren te Makassar, in Djakarta teruggekeerd. Zij werken thans een rapport hierover uit, aldus een communiqué van de Unci. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de waarnemers bij hun aankomst hebben verklaard, dat in Makassar alles rustig is "en dat zij de volste medewerking van de Nederlandse en Indo nesische autoriteiten aldaar hebben ondervonden. De positie van de .Kortenaer" WHÊSmm 99* De oplossing inzake de positie van de „Kortenaer" vormt nog steeds een onderwerp van bespreking tussen de regering der R I.S. en dr. Hirschfeld, meldt de A.N.P.-correspondent te Djakarta. De regering van de R.I.S. z'et als enige oplossing: ontwapening van de voormalige leden van het K.N.I.L. Deze oplossing gaat naar van Nederlandse militaire zijde werd ver nomen met grote moeilijkheden gepaard, in verband met de vermin derde mate van handelbaarheid der Ambonezen. De bemiddeling van de UNCI is eveneens zeer moeilijk, aan gezien de UNCI geen bemiddelings bevoegdheden in strikte zin heeft Zelfs, indien beide partijen zich voor af bij de uitspraak van de UNCI over de „Kortenaer" zouden willen neer leggen, moet nog betwijfeld worden of de UNCI een dergelijke bemidde ling zou aanvaarden. De UNCI voelt bet meest voor „goede diensten", ten einde de zaak in der minne te kun nen schikken. Honderden doden? Van betrouwbare zijde vernam het A.N.P. te Djakarta, dat het aantal slachtoffers bij de botsingen te Makas sar in de honderden loopt, doch voor zover thans te zeggen valt, is er on der de Nederlandse burgers slechts één slachtoffer te betreuren. Het aan tal slachtoffers onder de Nederlandse militairen is nog niet bekend. Op grond van berichten uit Ma kassar meldt, volgens A.F.P., Radio- Djakarta, dat ongeveer 900 personen, meest soldaten, de dood hebben ge vonden bij de incidenten in de hoofd stad van Oost-Indonesië. Onder de slachtoffers bevindt zich de Moham medaanse leider en oud-lid van het Indonesische parlement Loetzi. De Indonesische nationale politie patrouilleert in de sraten van Makas sar en maakt jacht op talrijke rovers, die van de toestgnd profiteren om hun slag te slaan. TWEE PERSONEN OP „PASAR DATAR" VERMOORD. Zaterdagmorgen werd een em ployé van de onderneming „Pasar Datar" in het gebied van Sukabumi door vier gewapende Indonesiërs in uniform op het terrein van de onder neming vermoord. Tevens werd een chauffeur om het leven gebracht. Brits parlement vervroegd bijeen? OP VERZOEK VAN CHURCHILL De leiders van conservatieven en liberalen hebben premier Attlee verzocht het parlement „over een week of tien dagen" bijeen ie roe pen voor dringende besprekingen over de defensie. Attlee, die het zomerreces van 't parlement reeds met een maand had bekort door het begin van de nieuwe zitting op 12 September vadt te stellen, heeft geantwoord, dat hij het verzoek in overweging wil nemen als het met redenen wordt omkleed. Winston Churchill heeft zijn zo- mervacantie te Biarritz uitgesteld. Hy werd daar dit weekeinde ver wacht, maar heeft zijn kamers af gezegd. Plebaan H. W. Agterol Tot plebaan der Kathedrale Basi liek St. Bavo te Haarlem is benoemd ie zeereerw. heer H. W. Agterof, die secretaris was van het Bisdom Haar lem. De nieuwe plebaan is geboren te Bodegraven 19 April 1904. Hij maak te zijn studies aan het Bisschoppelijk College te Weert en de seminaries Hageveld en Warmond, waarna hij cp 25 Mei 1929 priester werd gewijd. Van 19291931 was de zeereerw heer Agterof kapelaan te Lisse (H. Agatha). In 1931 volgde zijn benoe ming tot secretaris van het Bisdom. Op dit ogenblik is hij ook rector van Regeringsvorming in België Van Zeeland probeert het Paul van Zeeland, minister van buitenlandse zaken in het demissio naire Belgische kabinet, is door. de koninklijke prins benoemd tot kabi netsformateur. Paul van Zeeland is de derde po litieke persoonlijkheid op wie de koninklijke prins een beroep doet de regeringscrisis op te lossen. Za terdag verzocht de koninklijke prins Paul Willem Segers, de minister van verkeerswezen, als kabinetsfor mateur te willen optreden, doch deze weigerde „om persoonlijke re denen." Ook de minister van staat Auguste de Schrijver weigerde en wel „om gezinsredenen." MORGEN, FEEST VAN MARIA-TEN-HEMEL- OPNEMING ZAL „DE LEIDSE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE het St. Joseph-Kinderhuis te Haar lem, lid van de Nationale Commisise voor Huwelijksvoorlichting, voorzit ter van de diocesane Raad voor Hu welijksvoorlichting, geestelijk leider van het Kath. Bureau voor Huwe lijksvoorlichting te Haarlem, Rechter aan de Kerkelijke Rechtbank van het Bisdom Haarlem. Tevens was de zeereerw. heer Agterof belast met de geestelijke vorming van de leerling kraamverzorgsters van het Wit-Gele Kruis te Haarlem. Blijkt de bizondere belangstelling en zorg, welke plebaan Agterof heeft voor de handhaving van een gedegen christelijke gezins-geest reeds uit de hier opgesomde functies, ook in ge sproken woord en geschrift heeft de nieuwe plebaan op dit voor een goed geloofsleven zo uiterst belangrijk onderwerp de volle nadruk gelegd. Van zijn hand verscheen he« door ve- ten dankbaar geraadpleegde „Ver loofd, Getrouwd, 'n Kind", waarvan i.u reeds de 7e druk bij „Diligentia" te Amsterdam ter perse ligt. Voorts ,.Wel en Wee in het Huwelijk", dat eveneens werd herdrukt, en ''erschei- dene artikelen o.a. „Huwelijk en Huisgezin" en „Katholieke Gezond heidszorg". Naar wij vernemen zal de nieuwe Flebaan op Vrijdagavond 1 Septem ber zijn functie aanvaarden. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Plebaan der Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem: de Zeereer- waarde heer H. W. Agterof, die Se cretaris van het Bisdom Haarlem was. Vervolgens tot Pastoor te Hoog- made: de Weleerw. heer C. H. Olst- hoorn; Pastoor te Oud-Vosemeer, de Weleerw. her Th. van Baar, die Rec tor was te Rotterdam (Allerh, Sacr.). Treinramp in India I SABOTAGE OF HOOG WATER? Ten minste 23 passagiers zijn om het leven gekomen en 200 werden gewond, toen Zondagochtend vroeg de sneltrein Calcutta-New Delhi op een ontspoorde goederentrein reed. Het ongeluk gebeurde ongeveer 65 km ten Oosten van Benares, juist op een kleine brug. Men gelooft, dat de goederentrein door sabotage ont spoord was. Een hoge beambte verklaarde Zondagavond, dat het juiste aantal doden nog niet kon worden vastge steld. De locomotief, vier passagiersrij tuigen en de bagagewagen van de sneltrein stortten van de 6 meter hoge spoordijk. Twee passagiersrij tuigen en een goederenwagon scho ven in elkaar. Het land naast de spoordijk staat als gevolg van een overstroming onder water. De Sone, een zijrivier van de Gan ges, is n.l. buiten haar over getre den en heeft meer dan honderd dor pen onder water gezet. De weg van Patna naar Arrah staat over een af stand van 30 km blank. De stad Bih- ta, 40 km ten Westen van Patna, is geheel overstroomd. Molotof confereert te Peking OVER FORMOSA, KOREA EN JAPAN Volgens een bericht uit Tokio in de „Sunday Times" worden er te Peking besprekingen tusisen Molo tof en Mao tse Toeng gehouden. Mao zou krachtige Sowjet-steun voor de invasie van Eormoza eisen. De regering van communistisch China zou onderzeeboten eisen voor het aan land zetten van speciale manschappen, alsmede vliegtuigen voor troepentransport. Mao tse Toeng, zo gaat het be richt verder, heeft zijn ergernis niet verborgen over de voorrang welke de Russen aan de invasie van Zuid-Korea geven. De positie van Mao is versterkt door het falen der Noord-Koreaanse troepen om snel naar het. Zuiden door te sto ten en door het snel genomen Amerikaanse besluit om Formosa te 'beschermen. Molotof, zo meent men, poogt thans Mao te overreden om de aanval op Formosa uit te stellen tot er meer klaarheid is over de toestand op Korea. Voorts meent men, dat de hoge Sowjet-leiders hét er over eens zijn, dat gebruik moet worden ge maakt van de verschillen in de De nieuw-benoemde rector van het Kath. Luceum te Leiden, pater drs. Walther Geurts o.f.m. De tegenwoordige directeur van H.B.S., pater drs. Balduinus de Goe de o.f.m. blijft tot 31 December in functie als rector van het Lyceum. Ned. vacantieganger omgekomen De 58-jarige H. A. uit Capelle aan de IJssel, is in het ziekenhuis te Compiègne (bij Parijs) overleden zonder tot bewustzijn te zijn geko men, nadat men hem gevonden had in een rivier .Zijn lichaam vertoonde geen sporen van geweld, wel was Ijet in staat van uitputting. H. A. werd reeds sedert twee Aug. vermist in Bonneuil-en-Valcis, waar hij met zijn vrouw op vacantie was. De politie zocht hem met honden, nadat men enkgle van zijn kleding stukken had gevonden. Britse en Amerikaanse poitiek ten aanzien van China. De Japanse regering is er van overtuigd, dat de Japanse commu- misfcenleider Tokoeda, 'die reeds twee maanden gezocht wordt, de conferentie te Peking bijwoont als adviseur voor Japanse zaken. Men zou in Peking namelijk ook de gemeenschappelijk te voeren poli tiek ten aanzien van Japan be spreken. KoAkeltje... „Wat de mensen van mij zeggen is van geen belang; van belang is al leen wat God zal zeggen als ik voor Zijn Rechterstoel sta." (mgr. dr. Poels).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1