Banketbakkers, sigarenwinkeliers en wijnverkopers zagen hun omzet dalen Krokodil er vandoor Voorlichting in R. A. Veen over aardbeien-teelt PROGRAMMA „R.K. Vacantievreugd voor de Leidse Jeugd.u VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 DE TERING EN DE NERING IN JUNI In vele brandies van de detailhan del waren de omzetten in Juni jl. lagèr dan die in de voorafgaande maand. Het feit, dat de Pinksterda gen en Moederdag in Mei jl. vielen, verklaart deze omzetdaling ten dele Voorts lopen de omzetten in vele branches steeds van Mei op Juni te rug, hetgeen als een normale sei zoensfluctuatie moet worden be schouwd. Slechts in het kruideniersbedrijf, in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in de detail handel in zuivelproducten kon ten opzichte van Mei enige omzetstijging worden behaald. Vergelijking van de Juni jl. geno teerde omzetten met die in de over eenkomstige maand van 1949 geeft een sterke omzetdaling te zien in het banketbakkers- en in het chocolate- riebedrijf. Ook in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, in parfumerieën, cosmeti sche en toiletartikelen, in tabaksfa brikaten alsmede in het bakkersbe drijf was t.o.v. Juni 1949 sprake van omzetdaling. Het uitbreken van het Koreaanse conflict heeft het omzetverloop in Juni j.l nog niet noemenswaard be ïnvloed. Slechts enkele kruideniers en drogisten (zeep) waren van me ning, dat de omzetstijging met de oorlog in Korea verband hield. Aan de door het Economisch Insti tuut voor de Middenstand gepubli ceerde overzichten kan het volgende worden ontleend. In het kruideniersbedrijf werd zo wel ten opzichte van Mei jl. als van Juni 1949 een omzetstijging geno teerd van 2%. Uit het feit, dat niet minder dan 47% van het totaal aan tal medewerkende detaillisten in Ju ni jl. een lagere omzet boekte dan in de gelijknamige maand van 1949 blijkt wel, dat de geconstateerde omzetstijging in deze branche geens zins een algemeen verschijnsel was. Het omzetverloop in het slagers- bedrijf kon in Juni niet bevredigend worden genoemd. De in deze maand behaalde geldomzet was 8% lager dan die in de voorafgaande maand en was de laagst0 sedert de ophef fing van de vleesdistributie. De omzetstijging t.o.v. de overeen komstige maand van 1949 was in Ju ni geringer dan in Mei. Bii de deelnemers aan de omzet- statistiek voor de detailhandel in textiel liep de omzet t.o.v. Mei te rug met bemiddeld 14%. Verschei dene detaillisten waren van iwening. dat het publiek met de aankoon van textiel^oederen wachtten tot de op ruimingen. De Juni-omzet in 1950 was R% hoger dan die in 1949. Hier bij dient te worden oneemerkt, dat deze orr<zetvermeerderin? voor een belangrijk deel moet worden toege schreven aan prijsverhogingen. Van de tot deze branche behoren de sneciaalzaken kon het omzetver loop in de herenmodezaken alsmede in de winkels in bedrijfskleding en in wol e.d. het gunstigst worden ge noemd. Tn deze bedrijven w^s de omzet in Juni jl. hoger dan die in Mei van dit iaar. In de herenmode zaken werd de omzet gestimuleerd door de omstandigheid, dat Vader- da<* in Juni viel. In de sneciaalzaken in dameshoe den, in damesconfectie en in heren en jon°enscnnf°ctie trad t.o.v. Mei een belangrijke omzetdaling in en wel van reso. 40%. 32% en 23%. Vergeliiking van de omzet in Juni jl. m'et die in de corresnonderende maand van 1049 bracht aan het licht dat in de zaken in herenmodes, in heren- en jongensconfectie. in be drijfskleding en in corsetten e.d. omzetstijging werd geboekt. Daaren tegen was in de winkels in dames- en herenstoffen, in damesconfectie, in dameshoeden en in wol e.d. spra ke van omzetdaling. In de detailhandel in schoeisel was de geldomzet in Juni 13% lager dan die in de voorafgaandemaand en 6% hoger dan in Juni 1949. De parenom- zet bedroeg 97% van de gemiddeld in 1947 verkochte hoeveelheid. De grotere aankoop van zomerschoeisel drukte de gemiddelde opbrengst pier paar. Deze daalde van ƒ14,41 in Mei jl. tot 13.54 in Juni. Voor het eerst was de gemiddelde opbrengst in een maand van 1950 lager dan die in de overeenkomstige maand van 1949. Voor Juni 1949 was deze nl. f 13.56. Bijzondere vermelding verdient de sterke daling van de gemiddelde opbrengst per paar voor dames schoeisel. Deze kwam* nl. van Mei op Juni van 18,77 op 16,62. Weinig bevredigend was het om zetverloop in het banketbakkersbe drijf. In de medewerkende zaken was de omzet in Juni niet minder dan 19% lager dan die in Mei. Ook t.o.v. de corresponderende maand in 1949 trad een sterke omzetdaling in en wel van 20%. Hierbij dient wel te worden opgemerkt, dat de Pinkster dagen in 1949 in Juni vielen en in 1950 in Mei. Een overeenkomstige situatie kon worden waargenomen in de chocola- teriebedrijven. In deze winkels daalde de omzet t.o.v. Mei met 18% en van Juni 1949 met 16%. De hoge prijzen voor nieuwe aard appelen alsmede de ruimere aan voer van zacht fruit (kersen en aardbeien) waren- oorzaak, dat de geldomzetten in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit op liepen. De omzet was in deze bran che 8% hoger dan die in de vooraf gaande maand en 17 pet. boven het peil van Juni 1949. In de detailhandel in zuivelproduc ten trokken de omzetten in Juni ver der aan en werd hetzelfde niveau bereikt als in de gelijknamige m'aand van 1949. Verscheidene deel nemers boekten een stijging van de omzet in karnemelk, yoghurt e.d. De winkels in glas, aardewerk, por- celein en huishoudelijke artikelen noteerden t.o.v. Mei een omzetdaling van 14 pet. Vooral in glas, aarde werk en porcelein en in luxe artike len trad een belangrijke omzetver- mindering op. De omzet in Juni 1950 was toch nog een fractie hoger dan die in de corresponderende maand van 1949. Ook in het bakkersbedrijf slaagde men er niet in omzetten van de zelfde omvang te behalen als in Mei van het lopende jaar. In deze bran che daalden de omzetten met 7 pet. In vergelijking tot Juni 1949 werd een omzet vermindering genoteerd van 3 pet. Het omzetverloop in de detailhan del in tabaksfabrikaten heeft zich vrijwel gestabiliseerd. Voor de der de achtereenvolgende maal werd een indexcijfer van 126 behaald. De omzet in sigaren, tabak en aanver wante artikelen liep t.o.v. Mei een weinig terug. Daarentegen steeg de sigaretten-omzet. Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 werd een geringe omzetdaling ge boekt. De deelnemers aan de omzetstatis- tiek voor de detailhandel in meube len en aanverwante artikelen zagen de omzet in Juni niet onbelangrijk teruglopen en wel met 15 ct. Deze bleef evenwel hoger dan die in Juni van het vorige jaar. In het omzetverloop in de detail handel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken traden in de laat ste maanden slechts geringe wijzigin gen op. Van Mei op Juni jl. daalde de omzet met 4 pet. en van Juni 1949 op Juni 1950 met 3 pet. In het drogistenbedrijf zakten de omzetten t.o.v. Mei een weinig in. Het indexcijfer voor Juni jl. wijst echetr uit, dat de omzet in de deel nemende bedrijven gemiddeld 8 pet. hoger was dan die in de gelijknamige ge maand van 1949. Weliswaar vertoonden de omzet ten in het kappesbedrijf t.o.v. de voorafgaande maand een teruggang, maar onbevredigend kon het omzet verloop toch geenszins worden ge noemd. In de herensalons werden in Mei en Juni gelijke omzetten ge boekt, welke 10 pet. hoger waren dan die in Juni 1949. In de damessalons kon de hoge om zet van Mei niet worden gehand haafd en trad een daling op van 10 pet. De Juni-omzet was bij de dames kappers in 1950 toch nog 16 pet. ho ger dan die in 1949. In de parfume- rieënafdeling kon een omzetvermin- dering worden waargenomen van 4 pet. en bleef de omzet een weing ho ger dan in dezelfde maand van 1949. Tenslotte kan worden geconsta teerd, dat in de speciaalzaken in par- fumeriën, cosmetische en toiletarti kelen de omzet in Juni zowel t.o.v. Mei 1950 als van Juni 1949 was te ruggelopen en wel met resp. 9 pet. en 2 pet. Uitvoeriger gegevens betreffende het omzetverloop in de bovenver melde branches zijn verkrijgbaar bij het Economisch Instituut voor de Middenstand, Koninginnegracht 53, 's-Gravenhage. KROKODIL ZWEMT IN MEER VAN GENèVE. Mijnheer Wohler te Lausanne wilde zijn krokodil, die hij in een vijver vlak bij het meer van Genève gevangen hield, eens in zijn „natuurlijke omgeving" zien. Hij na mhet anderhalve meter lange reptiel, dat geen tand mist, mee naar het open water. Onvoorzien ontsnapte de kro kodil en dook naar de diepte, blijkbaar geschrokken van het grote aantal badgasten. Sinds dien heeft men geen spoor van het beest meer gezien, maar voor alle zekerheid zijn alle bui tenlandse en Zwitserse toeristen gewaarschuwd en jagers speu ren het meer af. De heer Wohler hoopt dat de „kaaiman" zijn toevlucht zal zoeken in een van de rivieren, die in het meer uitmonden, om dat hij daar gemakkelijker te vangen zal zijn. Hij heeft met nadruk verklaard, dat het dier goed gevoed was, toen het er vandoor ging. Begrijpelijk dat men in R.a.veen de volle aandacht besteedt aan de teelt van aardbeien. En om hierin de tuinder behulpzaam te zijn, was Donderdagmiddag in de Pancratius- zaal door de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. in samenwerking met de Veiling, een Voorlichtingsmiddag voor aardbeientelers georganiseerd.. Aanwezig waren o.a. de rijkstuin- bouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm die de bijeenkomst presideerde, de heer W. Nolet van het departement van Soc. Zaken, diens assistent, de heer Jac. v. Mierlo, de heer N Turk. directeur van de Veiling Roelof- arendsveen, de heer C. Hoogervorst. directeur van de veiling Ter Aar, de heer Y. Flapper, hoofd van de tuin bouwschool, en diverse assistenten van de staf van de Rijkstuinbouw- consulent. De heer C. v. d. Meer. wet houder van Alkemade, sprak een kortopenings woord. De rijkstuin- bouwconsulent uitte zijn teleurstel ling er over, dat hij geen massaal aantal mocht begroeten, gezien de be langrijkheid van deze middag. Aardbeienproef. Als eerste spreker behandelde de heer A. J. v. Velzen de vrij uitge breide aardbeienproef, welke dit jaar op het bedrijf van de heer C. van Klink is genomen. Deze proefneming is het gevolg geweest van de min der goede resultaten der aardbeien teelt te Roelof aren ds veen. Men tracht de weg naar verbetering te vinden en beoogde hiermede de resultaten te bekijken van geheel of gedeelte lijk gekweekte planten buiten deze streek. Andere selecties, andere overwinteringsmethoden en andere planttijden. Met drie selecties, n.l. eigen plantmaterïaal, stam 19 uit Zaltbommel en selectie Wijdenes zijn deze proeven genomen op een per ceel land in de Vier-Ambachtspolder en op het bedrijf van de heer van Klink. Met graphische voorstellin gen illustreerde spr. de resultaten dezer proeven. Hieruit bleek, dat het eigen materiaal een iets vroegere oogst met een gelijkwaardig beschot gaf te zien tegenover de andere se lecties. De eigen selectie behoeft daardoor niet voor andere onder te doen. De diverse plantmethodes lie ten zien, dat Februari-planting na opkuiling de slechtste resultaten gaf. De praktijk gaf echter ook, tegen overgestelde resultaten te zien. zo dat het aan te raden is nog op de in geslagen weg voort te gaan. Voorts bepleitte spr. meer spreiding der planten onder glas en uitte tenslotte zijn waardering aan de veiling voor de ondervonden steun bij deze proef neming. welke toch wel tot gunstige resultaten kan leiden. Ir. P. Delver, als volgende spreker, behandelde het onderwerp: „Welke inzichten geeft ons de aardbeienbe- mestingsproef. die in het afgelopen seizoen op de proeftuin te Sloten werd genomen?" Het chemisch .grondonderzoek is een belangrijk hulpmiddel geworden om te weten te komen, welke de juiste bemestings methoden zijn. Uitvoerig besprak spr. de gebruikelijke bemesting, zo als die te Roelofarendsveen wordt toegepast, vooral met betrekking tot de organische bemesting, en óf de gebruikelijk te geven hoeveelheden wel nodig zijn. Bemesting met v>ar- kensmest had de vroegste resultaten gegeven, doch kunstmest gaf grotere vrucht en betere kwaliteitsopbrengst. Of deze proeven tot dezelfde resul taten zouden leiden op de gronden te Roelofarendsveen, kon spr. niet met zekerheid bepalen. De bespreking door de heer A. J. v. Velzen, aangaande de ervaringen opgedaan bij de teelt van aardbeien op kistjes te Roelofarendsveen, werd op voorstel van de vergadering, ge zien de belangrijkheid van dit on derwerp, naar een speciale avond bijeenkomst uitgesteld. In principe werd besloten deze avond vast te stellen op Vrijdag 8 Aug. des avonds te 8 uur. De heer P. A. Spoor van het Landbouw Economisch Instituut gaf met interessant cijfermateriaal een overzicht van de aardbeienop brengst in Roelofarendsveen met ver gelijking van die van Zaltbommel. Voorts gaf spr. een vergelijkend overzicht met de opbrengst van glas aardbeien te Roelofarendsveen en die van vroege komkommers en gelichte sla uit Delft-Pijnacker. Dit gaf de zelfde tendenz, n.l. een daling in op brengst en prijspeil. Het nadeel van deze teelt is de hogere kosten per raam, terwijl het als voordeel meer spreiding van arbeid geeft tegenover aardbeien. Wat dit laatste betrof, be lichtte spr. aan de hand van een gra- phiek de arbeidsuren, welke in de diverse jaargetijden aan de teelten in Roelofarendsveen worden besteed. Als laatste spreker behandelde de heer J. Te Mey: Het gebruik van platglas vóór en na de teelt van aardbeien. Allereerst moet men goed overwegen waarvoor men het glas gebruikt. En wel voor vervroeging der producten, bescherming tegen weersinvloeden en ook als arbeids- spreiding. Men moet de kosten van glas zien over het gehele bedrijf en niet over een product. Uitvoerig be handelde spr. de teelten, welke men na de aardbeien, alsook voor de aard beienteelt kan toepassen. Een eerste vraag blijft echter de mogelijke af zet, alsook de beschikbare arbeids krachten, grond en glas. Dit alles werd, volgens spr., alleen maar naar voren gebracht, om de tuinder, die naar deze mogelijkheden zoekt, hier in voorlichting te geven. Spr. geloof de dan ook wel, dat met gezamenlijk overleg in deze nog wel wat valt te bereiken. MILLIOENSTE BEZOEKER OP ROTTERDAM AHOY. Vanmorgen om kwart over elf is de millioenste betalende bezoeker de loketten van Rotterdam Ahoy gepas- heerd. De gelukkige was de 21-jarige radiomonteur Jan Bosselaar uit Hil versum, die vergezeld werd door mej. Jenny Diepgrond. Loco-burgemeester J. van Tilburg sprak het paar, dat in de bloemen gezet buiten de poort op een z.g. vorktruck werd omhooggehesen toe en bood het voorlopig reeds een reis RotterdamSt. Gotthard aan. De 250 volgende bezoekers kregen een gratis rondvaart voor de haven aangeboden. GASONTPLOFFING IN EEN WONING. Gistermorgen vroeg ontdekte de echtgenote van de heer N. te Beilen een sterke gaslucht in de woning. In de donkere kamer kon zij zich riet oriënteren, zij stak een lucifer aan, hetgeen een hevige ontploffing tengevolge had. De kleren van de vrouw geraakten in brand waardoor ze ernstige brandwonden opliep, wel ke opneming in het ziekenhuis nodig maakten. De woning, waarin brand ontstond, werd door het vuur geheel verwoest. DOOR KRAAN DOODGEDRUKT. Bij de Demka te Zuilen is Woens dag een bedrijfsongeval gebeurd, dat de machinist W. het leven kostte. W bevond zich boven een kraan in de gieterij zaal. ongeveer tien meter bo ven de begane grond. Een passeren de kraan greep de man en drukte hem dood tegen een stalen beschot Het slachtoffer, van geboorte een Pool, was pas enige maanden in Zui- lèn en eerst kort geleden gehuwd. MODESNUFJES JAPONNEN VOOR MAAT 50 In deze japon is geen sluiting aangebracht. Door de punthals is de opening groot genoeg om er het hoofd door te steken. ✓Het voorpand van de rok bestaat uit drie banen, waardoor deze keu rig slank afkleedt. Het witte kraag je met aangeknipte revrs kimt u natuurlijk gemaakt kopen, doch het is veel voordeliger, ook dit zelf te vervaardigen. Klaargeknipte patronen van dit model kunt u onder no. P. 4898 be stellen bij de redactie van ons blad in de maten 42, 44, 48 en iSO 1.15 per postwissel of in postze gels, (uitsluitend lage waarden). Vergeet niet nummer en maat op te geven? SCHEEPSBERIGMTEH AMSTELSTAD pass. 10 Aug. Fin'i- sterre. A'dam-Indonesië. CAMERO- NIA (tr) 10 Augustus van Djakarta naar A'dam. CELEBES 13 Augustus te Aden verwacht, Djakarta-A'dam. GROOTE BEER (tr) 10 Aug. 250 m. O. Malta, 17 Aug. te A'dam1 verw. van Djakarta. JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT pass. 10 Augus tus Malta, 17 Aug. te A'dam verw. van Djakarta. ORANJE 12 Aug. te A'dam-Djakarta. SKAUGUM (tr) pass. 10 Aug. Kp. Bougaroni, 16 Aug. te A'dam verw. van Djakarta. TA- BINTA 10 Aug 300 m. O. Malta 18 Aug. te A'dam verw. van Djakarta. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Aug. Vee. Aanvoer -- Fokstieren, 15 Slachtstieren, 90 Ktalf- en Melkkoeien f 8251050, handel willig; 53 Varekoeien f 575 850.handel willig; 160 Vette koeien f 8001075.per kg. sch. gew. f2.60 2.90, handel stuk; 40 Vaarzen f 625 900.handel vrij goed; 14 Pinken f 375575.handel vrij goed; 7 Graskalveren f 160325.handel vrij goed; 5 Vette kalveren; 79 Nuch tere kalveren f 4090.handel stug; 1234 Vette schapen f90110.han del willig; 60 Weideschapen f 70 85.handel willig. Lammeren f 55 70.handel willig; 40 Zeugen, 523 Mestvarkens f6085.handel stug; 837 Biggen f 3550.handel stug; 2 Paarden, 24 Veulens f 180375; 11 Bokken en geiten f 1535.han del matig. Kaas. Goudse kaas (zware) f225.aantal partijen 75; Goudse kaas le srt. f205215.handel flauw; Goude kaas 2e srt. f 196 204.Leidse kaas le srt. f 196 204.—. ROELOFARENDSVEEN, 10 Aug. Groente. Tomaten f2035. Kropsla I f9.10—15.90, II f 2—7.80, Andijvie f56.— Peen f8p. 100, Snijbonen f 22.30, Prinseessebonen t 22.90, Dubb. Stambonen f 1.50 1.70, Spekbonen f 1.40, Pronkbonen f 1.20 p. 10 kg.. Augurken Fijn f 10. Fijnbasterd f 5.50, Basterd f 3.25, Klein grof f 1.70, grof f 1.50, Stippel f 1.25 p. 25 kg. S.v.p. uitknippen en bewaren GROEP: MAAIs rDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG St. Petrus-Parochie: 1—2—3—4 6 7 11 12 13 14 16 17 18 Dekenale-Parochie 9.3-0 u. Kerkp ein zwempak mee 9.30 u. Kerkplein zwempak mee 8.30 u. Kerkplein zwempak mee 8.30 u. Kerkplein zwempak mee 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 1 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein 10 uur Kerkplein Vry Vry Vry Vry 2 uur Kerkplein 9 uur Kerkplein brood mee 9 uur Kerkplein brood mee 9 uur Kerkplein brood mee 9 uur Kerkplein brood mee 21 22 - 23 24 26 27 31 32 36 37 10 u. achter kerk 10 u. achter kerk brood en fiets mee 10 u. achter kerk 10 u. achter kerk brood en fiets mee 2 u. achter kerk 2 u. achter kerk 9.30 u achter kerk zwempak mee 9.30 u achter kerk zwempak mee 8.30 u. achter kerk zwempak mee 8.30 u. achter kerk zwempak mee 2 u. achter kerk 1 u. achter kerk event voetbalsch. 2 u. achter kerk 2 u- achter kerk 10 u. achter kerk 10 u. achter kerk 10 u. achter kerk 10 u. achter kerk Vry Vry Vry Vry 9 u. achter kerk brood mee 9 u. achter kerk brood mee 9 u. achter kerk brood mee 9 u. achter kerk brood mee Hartebrug-Parochie: 41 42 46 51 52 56 10 il Rom.zaal 10 u. Rom.zaal brood en fiets mee 10 u. Rom.zaal 10 u. Rom.zaal brood en fiets mee 2 u. Rom.zaal 2 u. Rom.zaal 9.30 u. Rom.zaal zwempak mee 9.30 u. Rom.zaal zwempak mee 8.30 u- Rom.zaal zwempak mee 8.30 u- Rom.zaal zwempak mee 2 u. Rom.zaal 1 u. Rom.zaal event, voetbalsch. 2 u. Rom.zaal 2 u. Rom.zaal 10 u. Rom.zaal 10 u. Rom.zaal 10 u. RoitLzaal 10 u. Rom.zaal Vry Vry Vry Vry 9 u. Rom.zaal brood mee 9 u. Rom.zaal brood mee 9 u. Rom.zaal brood mee 9 u. Rom.zaal brood mee Leonardus-Parochie: 61 62 66 71 76 9-15 u. Potg.laan zwempak mee 9-15 u. Potg.laan zwempak mee 8.15 u. Potg.laan zwempak mee 815 u. Potg.laan zwempak mee 2 u. Potg.laan 2 u. Potg.laan 2 u. Potg.laan 1 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan 1 u. Potg.laan 1 u. Potg.laan event, voetbalsch. 2 u. Potg.laan 2 u. Potg.laan 10 il Potg.laan 9.30 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan Vry Vry Vry Vry 9 u. Potg-laan brood mee 9 u. Rom.zaal brood mee 9 u. Potg.laan brood mee 9 u. Potg.laan brood mee Men gelieve steeds op tijd aanwezig te zijn! Let goed op plaats en tijd van samenkomst 1

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5