Lijfarts van Himmler benoemd tot Groot- Officier in de Orde van Oranje-Nassau Australië vormt inheemse weermacht in N.-Guinea Prijs varkensvlees kan op redelijk peil blijven VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 D E NEDERLANDSE GEZANT TE STOCKHOLM heeft in een brief aan dr. Felix Kersten, de vroegere Finse massage-arts van Heinrich Himmler, medegedeeld, dat de Koningin dr. Kersten heeft benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau voor zijn in de oorlog aan het Nederlandse volk bewezen diensten. DE REDDER VAN HONDERDDUIZENDEN Dr. Kersten is gistermiddag van Stockholm per vliegtuig in ons land aangekomen. Hij toonde zich zeer verheugd over deze onderscheiding, waarvan de versierselen persoonlijk aan hem door Prins Bernhard zullen worden uitgereikt. Natuurlijk is deze onderscheiding de heer Kersten niet ten deel geval len dan na een uitvoerig onderzoek naar zijn werk in de bezettingstijd. Tijdens zijn overtocht .heeft dr. Ker sten, die jarenlang lijfarts is geweest van wijlen ZK.H. Prins Hendrik, verklaard, dat hij zich voor negen tig procent Nederlander voelt. Hij heeft zich altijd zeer nauw verbonden gevoeld met het Huis van Oranje en heeft gedu rende de oorlog getracht voor Nederland te doen hetgeen mo gelijk was. Dr. Kersten zal thans drie maanden in ons land blij ven. Hij hoopt zich in het voor jaar van 1951 definitief in Ne derland te kunnen vestigen met zijn vrouw en drie zoons en hij vertelde voornemens te zijn de Nederlandse nationaliteit aan te vragen. BRIEF Dr. Kersten heeft indertijd de functie van massage-arts van Himm ler aanvaard met medeweten en vol ledige goedkeuring van de Finse re gering. Hij toonde een brief van de vroegere attaché van de Finse am bassade te Berlijn, de heer Edwin Lundström, die dit bevestigt en er aan toevoegt, dat het van Finse zijde uiterst wenselijk werd geacht een direct contact te onderhouden tussen een Finse burger en het hoofd der Duitse politie. De attaché zegt in zijn verklaring, dat de voorgenomen uit levering der Finse Joden geen door gang heeft gevonden dank zij de stappen, die dr. Kersten bij Himm ler ondernam. Ik weet aldus de heer Lundström dat dr. Kersten het leven van talrijke mensen van de meest verscheiden natio naliteiten heeft gered. Hij toon de een speciale sympathie voor Holland, waar hij talrijke goe de vrienden had gemaakt. Over de stappen, die dr. Kersten zo veelvuldig bij Himmler heeft on dernomen, vertelde hij onder meer: Als Himmler gezond was, had het weinig zin hem te benaderen. Was hij daarentegen ziek, hetgeen nogal eens voorkwam, dan was van alles met hem te bereiken. In die perio den heb ik dan ook de meeste con cessies van hem kunnen afdwingen. DANK Dr. Kersten toonde ook een brief van de Zweedse afdeling van het „World Jewish Congress". In deze brief wordt gezegd: We denken in het bijzonder aan uw inspanningen gedurende de tragische oorlogsjaren, toen u erin slaagde ongeveer 3500 Joden uit Duitse concentratiekam pen naar Zweden over te brengen. Gedurende onze samenwerking hebt u altijd, vaak onder de moeilijkste omstandigheden, een groot begrip getoond. De Joden van alle landen, wier rasgenoten zijn bevrijd door uw werk, zullen u altijd in dank baarheid gedenken. In een memorandum legt het World Jewish Congress voorts vast, dat het dr. Kersten is geweest, die Himmler heeft doen afzien van het duivelse plan bij de nadering der geallieerde troepen de concentratie kampen te vernietigen met alle ge vangenen en bewakers. Hierdoor al dus het memorandum zijn hon derdduizenden gered, onder wie 60.000 Joden. In het memorandum wordt voorts gezegd, dat Kersten met gevaar voor eigen leven een ontelbaar aantal Zweden, Denen, Noren, Oostenrij kers, Fransen, Nederlanders en Bel gen heeft gered. GOUDEN HANDEN. Dr. Kersten werd in 1898 in Dor- pat in het vroegere Estland geboren waar zijn ouders op een landgoed woonden. In Duitsland studeerde hij landbouwkunde. In de eerste we reldoorlog sloot hij zich aan bij het Finse regiment Pohjampojad en verkreeg hierdoor de Finse nationa liteit. Tijdens de veldtocht werd ser geant Kersten door een zware aan val van gewrichtsrheumatiek ge troffen en naar het ziekenhuis te Helsingfors (Helsinki) overgebracht. Om verveling te verdrijven ging hij de geneesheer-directeur helpen bij diens behandeling van zieken met massage. Reeds bij de eerste grepen die ik verrichtte keek de medicus opmerk zaam toe, zo schrijft Kersten ir» zijn mémoires ,en zei: U hebt kapitalen in uw handen. Deze woorden zijn van beslissende invloed geweest op de weg, die Kersten in zou slaan. Hij ging naar Berlijn om zijn op leiding in de massage-kunst te vol tooien en van 1923'25 specialiseer de hij zich daar onder leiding van de Chinese massage-arts dr. B. Ko in diens methode van zenuwmassage Een van zijn voorname patiënten was hertog Adolf van Mecklenburg. Deze beval hem bij zijn broer, wijlen Prins Hendrik aan, die Kersten ver zocht naar Nederland te komen. In 1928 vestigde hij zich in ons land en woonde er twaalf jaar. In 1934 ging hij naar Duitsland waar hij in 1939 Himmler te behandelen kreeg die aan maagkramp leed. Op 1 Mei 1940 wilde hij naar ons land terug keren, maar Himmler belde hem op dat dit voorlopig niet ging en later verlang de hij van dr. Kersten, dat deze hem zou blijven behandelen. HET ONDERZOEK. Er is over de figuur dr. Kersten heel wat te doen geweest. In 1948 wendde prof. mr. dr. N. W. Postu- mus, voorzitter van het directorium van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie, zich tot de minister president, dr. W. Drees, met een ge schrift, waarin de zaak van dr Ker sten uitvoerig stond beschreven Hij maakte er dr. Drees attent op, dat aan dr. Kersten een groot onrecht geschiedde en hij kwam in zijn ge schrift tot een algehele verwerping van de aantijgingen tegen dr. Ker sten. Zijn nota ging uitvoerig in op het plan dat Hitler in 1941 zou hebben ontworpen om het Nederlandse volk te deporteren. Wat dr Kersten toen bereikt heeft is voor ons volk van De Australische pers besteedt gro te aandacht aan de verklaring die gisteren is afgelegd door de minister van leger en vloot, Francis, en waarin werd medegedeeld dat de fe derale regering onmiddellijk zal overgaan tot de vorming van een in heems militie-bataljon en een in heemse „marine" om elke buiten landse infiltratie in Australisch Nieuw Guinea te voorkomen. De verklaring van minister Fran cis viel samen met een veel gepu bliceerde verklaring van een inwo ner van Port Moresby, les Brodie, dat een „Indonesische republikeinse patrouille van een geheime republi keinse strijdmacht in Nederlands Nieuw Guinea kortgeleden verken ningen heeft verricht in Australisch Nieuw Guinea. In Indonesische kringen beschrijft men Brodie als een „Nederlandse agentprovocateur, die ons welbe kend is". Volgens deze Indonesische zegslieden is Brodie een Indo-Euro peaan die met een Australisch meis je is gehuwd, toen hij zich tijdens de oorlog in Australië bevond als lid van de Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië. Twee jaar geleden werd hij door de toenmalige Labour- regering gedeporteerd en toen in December de nieuwe regering op trad die een mildere opvatting had van de blank-Australië politiek, keerde Brodie terug naar Australië vanuit Biak. Nu woont hij in Port Moresby. Verwacht wordt dat leiders van de bevolking op Australisch Nieuw Guinea zullen protesteren tegen de bewoording van minister Francis verklaring. Francis zeide namelijk „een bataljon zal worden gevormd van „futty wuzzies" evenals een „futty wuzzy" marine van snelle pa trouilleboten". Futty wuzzy is een term die men in Australië veel gebruikt voor de Melanesiers, en die als kleinerend wordt aangevoeld. AMERIKAANSE POLITIEK IN HET VERRE OOSTEN. Generaal MacArthurs verklaring van de reden van zijn bezoek aan Tsjiang Kai-Sjek op Formosa heeft de twijfel onder ambtenaren van de V.N. hierover niet, doen verdwijnen, zo schrijft de diplomatieke corres pondent van de New York Times te Lake Success, James Reston. Integendeel, zo zegt hij. de verkla ring van MacArthur en die van Har- riman, de speciale adviseur van Tru man, bij zijn terugkeer uit Tokio hebben de bezorgdheid van deze ambtenaren over het gebrek aan co ördinatie van Amerika's buitenlandse politiek in het Verre Oosten nog ver groot. Op het secretariaat van de V.N. zijn de Engelsen, de Noren en de Fransen om over de Indiërs nog maar niet te spreken bezorgd over de Amerikaanse politiek ten aanzien van,Tsjiang Kai-Sjek, zo verklaart de corrsepondent, daaraan toevoe gend, dat de critici verantwoordelijke ambtenaren zijn van regeringen, „welker steun wij dringend nodig hebben bij deze crisis in het Verre Oosten" en „mensen, die willen voor- kome, dat Amerika door de Russen ir. een oorlog met het communistische China wordt gelokt". Het zijn ook, aldus Restin, „leidende functionaris sen van de V.N. en oprechte anti communisten. die de stelling bestrij den, dat Stalin de Chinese commu nisten in zijn zak heeft". het grootste belang geweest. Op zijn instignatie heeft Himmler zijn stem tegen het deportatie-plan verheven, iets waarvan hij later kennelijk spijt heeft gehad. De nota geeft tal van voorbeelden, waarin dr. Kersten aanslagen op on ze veiligheid heeft weten af te slaan. Hij wist Himmler te bewegen de bevelen te herroepen voor het in de lucht laten vliegen van de vesting Den Haag en het doorsteken van de zeedijken. Tevens dient zijn welgeslaagde poging vermeld te worden om in Maart 1943 het wegvoeren van de Nederlandse kunstschatten te voorkomen. In September 1944 schreef Kersten aan Himmler: Laat u toch eindelijk alle Fransen, Belgen en Nederlan ders vrij. Dr. Kersten voerde hierbij als argument aan, dat hij de Zweed se regering zou kunnen bewegen de in vrijheid te stellen personen voor de duur van de oorlog in Zweden te interneren. Na deze brief trad Ker- stens steeds dringerder op. Het re sultaat was, dat, Himmler op 8 De cember 1944 Kersten beloofde 1000 Nederlandse vrouwen uit de concen tratiekampen vrij te laten. Op de zelfde dag verklaarde Himmler zich bereid de in Duitsland geïnterneer de vrouwen en kinderen vrij te la ten voor Zweden. Tegelijkertijd gaf hij aan Kersten 50 Noorse studenten en 50 Deense politiemanen vrij. Kersten zo vervolgt de nota ging verder: Hij verzocht 20.000 Jo den uit Thcresienstadt naar Zwitser land te laten gaan. Himmler ver klaarde zich bereid om te beginnen met 2 a 3000 Toden. Verder zou hij over het verzoek met Hitier onder handelen. Zeventien dagei} heeft Kersten moeten worstelen om dit resultaat te verkrijgen. De toenmalige gezant te Stockholm, baron- van Nagell, heeft bij een aantal der belangrijk ste telefoongesprekken, die dr 'Ker sten met Himmler heeft gevoerd, medegeluisterd en staat voor de juistheid van de betreffende mede delingen in. STAATSLOTERIJ. In de 510e Staatsloterij, 5e klasse 17e lijst is op nr. 2428 een prijs ge vallen van 1000 met premie van 30.000. WINKELSLUITING AANBEVOLEN OP 15 AUGUSTUS. De Kath. Middenstandsbond en de Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden hebben geza menlijk het verzoek gericht tot de Katholieke ondernemers in de mid dengroot- en kleinbedrijven, indien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 15 Augustus, het .reest van Maria ten Hemelopneming, te sluiten, om deze dag als Zondag te kunnen vie ren. DIERENBESCHERMING HEEFT AANDACHT VAN REGERING. Op het ministerie van Justitie legt men op het ogenblik de laatste hand aan een ontwerp van wet, beogende wijziging te brengen in de bestaan de bepalingen betreffende dieren bescherming in het Wetboek van Strafrecht. De ontwerpers hebben zich vooral laten leiden door de wet telijke bepalingen, die er op dit punt bestaan in Zweden en Noorwegen. Wanneer het ontwerp van wet zou worden goedgekeurd, betekent dit niet slechts een uitbreiding van de tegenwoordige wetsartikelen, maar ook een belangrijke verzwaring van de plichten van de mens tegenover het dier. KAAS-EXPORTEUR EN DOLLAR-WINST De Economische Politierechter te Alkmaar heeft de N.V. „De Keijzer" veroordeeld tot een geldboete van 4000 gulden, te vervangen door drie maanden hechtenis van de direc teur. De N.V. was ten laste gelegd, dat zij bij de export van 5000 kg. kaas naar Cuba en Venezuela het Monopoliebesluit Voedselvoorziening en Zuivelverordening had overtreden. Zij had bij het bedrijfschap Zui vel een vergunning aangevraagd voor export naar de Ver. Staten, waarvan de bedoeling zou zijn gweest de be schikking te krijgen over de 10 pet. van het ontvaiïgen dollarbedrag. De ze exportdollars zijn meer waard dan de normale dollars en „De Keijzer" kon daardoor haar artikelen in Ve nezuela en Cuba aanbieden voor la gere prijzen dan die, welke sommi ge jarenlang in deze gebieden inge voerde firma's konden bedingen. De secretaris van de Vakgroep Groothandel in Kaas verklaarde dat de N.V. „De Keijzer" als een bona, fide bedrijf bekend stond, en dat de- ze manier van zakendoen ook bij an dere bona fide bedrijven werd aan getroffen. Naar zijn mening bleef de firma boven de minimum-deviezen- prijs. De officier van Justitie verschilde met deze getuige van mening over de Vraag, of de staat al dan niet be nadeeld was. Hij noemde deze manier van zakendoen zeer listig en sprak van unfaire concurrentie. Lettende op de strafwaardigheid van het de lict en op de onrechtmatig verkre gen winst eiste de officier een boete van ƒ7500, te vervangen door een hechtenis van 2 maanden, uit te zit ten door de directeur. Mr. H. Thunissen voerde in zijn pleidooi aan, dat de N.V. al met de genoemde praktijken was opgehou den voordat zij waren ontdekt. DE ONTPLOFFING IN VLISSINGEN Naar wij nader vernemen zou de ontploffing, welke zich Zondag j.l. op de reede van Vlissingen heeft voorgedaan, niet aan een magneti sche mijn te wijten zijn. Men ver moedt thans dat een Duits munitie scheepje, hetwelk in 1943 ter plaat se gezonken is, ontploft is. De enke le honderden meters hoge rookko lom alsmede de aanwezeigheid val een beschadigde reddingsgordel zou den dit vermoeden rechtvaardigen. ONDEUGDELIJKE SCHOORSTEEN OORZAAK VAN BRAND. De ernstige brand in het burge meestershuis te Wervershoof (N.H.), die onlangs drie mensen het leven kostte, blijkt veroorzaakt te zijn door eêh foutieve constructie van de schoorsteen. Ook de rookkanalen wa ren niet van de juiste makelij. Dit euvel schijnt veelvuldig voor te ko men. De brandweer van Assendelft zal daarom elk huis controleren. Bedrijfschap voor vee en vlees meent: Bewakers pléegden mishandelingen Voor de rechtbank te Groningen hadden zich Donderdag te verant woorden de ex-commandant van het interneringskamp Carel Coenraad- polder, de 37-jarige J. A. V. uit Zeegse, die reeds eerder tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf is eroordeeld wegens verduistering in deze functie, en de ex-bewaker, de 31-jarige grenscommies H. B. uit Terapel, de 28-jarige L. S. en de 44- jarige landarbeider J. de B., beiden uit Eexta. Zij werden ervan beschuldigd ge- interneerden te hebben gefolterd en mishandeld. Zeventien getuigen ver telden, hoe gevangenen bont en blauw geslagen werden met gummi stokken of geweerkolven. Ook wel moesten zij rondjes lopen op een drassig stuk weiland, waarbij een bouvier op hen aangehitst werd. Of men liet de-gevangenen „robben" tot zij open knieën hadden, onder prik keldraad doorkruipen zodat hun rug werd toegetakeld of vechten onder bedreiging met een geweer, tot de een de ander bewusteloos sloeg. Sommigen, die hadden gepoogd te ontvluchten, kregen een Duitse gra naat van 20 kg. met een ketting en boei om de enkel en moesten daar mede dag en nacht rondlopen. De officier van justitie verweet de ex-commandant zijn beestach tig gedrag. Hij paste Duitse metho den toe en misdroeg zich ernstig Derhalve achtte hij een gevange nisstraf op zijn plaats en hij eiste twee jaar gevangenisstraf. Tegen L. S. eiste hij twee maan den, tegen de B. vier en tegen H. vijf maanden gevangenisstraf. NOODLOTTIG TELEFOON GESPREK. De groentehandelaar van der M. aan de Molslaan te Delft werd in een nabijgelegen zaak aan de tele foon geroepen. Er was iemand, die hem dringend moest spreken. Een on bekende stem aan de andere kant van de lijn vroeg: „U wilde een zaak overnemen? Wel, ik weet er een voor u". De heer van de M. antwoordde, dat hij dit voornemen niet had en verder geen tijd wilde verknoeien, omdat hij zijn zaak onbeheerd had achtergelaten. „Dan kom ik wel eens met u praten", zei de onbekende. Toen de groentehandelaar in de zaak terugkwam ontdekte hij, dat zijn portefeuille met 2.500.was ver dwenen. Het Bedrijfschap van Vee en Vlees is van mening, dat de huidige vlees- prijzen niet onredelijk zijn en dat men voor de naaste toekomst de si tuatie goed in handen heeft. Men gaat er van uit, dat varkensvlees de basis van onze vleesvoorziening vormt. Is dit aanwezig in voldoende hoeveelheid en tegen redelijke prijs, dan zal de rest zich daaraan wel aanpassen. De prijs, die men redelijk acht voor het publiek en tegelijk lonend voor de boer bedraagt ongeveer 1.90 per kg. voor de producent. Het Be drijfschap acht zich in staat deze prijs te handhaven aldus lezen wij in „Parool" aangezien het een groot contract heeft afgesloten voor de levering van 500-000 tot 800.000 baconvarkens aan Engeland. Baconvarkens zijn varkens van 70 tot 80 kg. Toen er dit voorjaar vraag kwam uit Duitsland naar zware var kens, lieten verscheidene fokkers de varkens zwaarder worden. Later bleef de vraag uit Duitsland uit en de prijzen voor de zware varkens liepen terug tot ongsveer 1.75, maar de zware varkens waren eerder op geruimd, dan velen hadden kunnen verwachten. Er kwam plotseling een geweldige vraag uit Duitsland en ten einde een prijsstijging van het varkensvlees in Nederland te voorkomen, werd be sloten exportheffingen op varkens vlees te leggen bij uitvoer naar Duits land. Deze heffingen zouden het ver schil bedragen tussen de prijs in Duitsland en de voor Nederland re delijk geachte prijs van 1.90. Hoe snel de prijs in Duitsland steeg, blijkt uit de heffingen. Deze bedroegen op: 20 Juni 5 cent per kg. •27 Juni 20 cent per kg. 4 Juli 40 cent per kg. 11 Juli 60 cent per kg. 18 Juli 80 cent per kg. 25 Juli 90 cent per kg. Op het ogenblik staat deze export echter weer geheel stil. Wanneer deze maatregelen ach terwege waren gebleven, zou de prijs van het varkensvlees op het ogenblik ongeveer gelijk zijn ge weest aan die in Duitsland, waar hij opliep van 1.75 tot 2.75. Nu be draagt hij ongeveer tot 2.25. Dat is natuurlijk te hoog. Maar het Be drijfschap durft te verzekeren, dat het niveau van 1.90 zal worden bereikt. Dat de positie van varkensvlees voor Nederland ten volle verzekerd is, blijkt uit de cijfers. Bedroeg het aantal mestvarkens in Nederland in 1949 ongeveer 1.500.000 en voor 1950 ongeveer 1.850.000, voor 1951 wordt het geschat op ongeveer 2.500.000. Voor 1939 bedroeg dit aantal onge veer 1.550,000. Het Bedrijfschap heeft voor 1951 een contract met Engeland in de hand over 700.0001.000.000 bacon varkens. Hiermee meent het een prijs te kunnen handhaven, die zowel lo nend is voor de varkenshouders als redelijk voor het Nederlandse pu bliek. Tekort rundvlees. Aan rundvlees is momenteel een tekort. Dit houdt ten dele verband met een zeer grote export van blik- vlees en fijne vleeswaren. In de maand Juli bedroeg deze export niet minder dan 3000 ton. Anderzijds tracht de slagersver eniging alles te doen wat ze kan om door import van slachtkoeien uit Denemarken en Ierland de prijzen tot het redelijke terug te brengen. In de afgelopen week bedroeg deze import ongeveer 1200 dieren- Het is onjuist de prijzen van het fijnere vlees als haas en biefstuk als toonaangevend te stellen. Er komen van een koe zes- a zevenmaal zoveel lappen als biefstuk en haas Wanneer de vraag zich in ruime mate richt op biefstuk dan is het vanzelfsprekend, dat dit artikel sterk in prijs moet stijgen. Maar dan zal daartegenover altijd een voldoende hoeveelheid vlees staan van minder fijne kwali teit, dat tegen zeer redelijke prijzen wordt aangeboden. Geen vogelpest meer in Barneveld Vervoer van pluimvee vrijgegeven Sinds twee en twintig Juli heeft zich geen geval van pseudo-vogel- pest meer voorgedaan te Barneveld. Met ingang van Maandag worden nu de centrale slachtplaatsen opgehe ven. De pluimveehouders zullen, mits zij in het bezit zijn van een vervoers bewijs, hun dieren weer bij de han delaren mogen ,.afleveren. Het blijft echter de handelaren verboden de terreinen van de pluimveehouders te betreden. Verwacht wordt dat bin nenkort de verordening tot ophok- ken zal worden ingetrokken. Zoals bekend, bestaat er voor het hele land een verbod om pluimvee te vervoeren, van welk verbod de in specteurs van de veeartsenijkundige dienst ontheffing kunnen verle nen. In Barneveld zal zo'n ontheffing thans verleend worden. Het ligt in de bedoeling om op den duur dit voor het gehele land geldende verbod in te perken tot een aantal gebieden, waar het verloop der ziekte dit nog nodig maakt. Romantiek op zee Een exploitant van een Zandvoort- se badinrichting deed Woensdag bij de politie aangifte, dat hij een vlet miste. De poltie riep de tussenkomst van een Zandvportse schipper in, die m£t zijn pleizierscheepje de zee voor de kust afspeurde. Inderdaad werd acht kilometer uit de kust een vissersschuit ontdekt, die de vermiste sloep op sleeptouw had. Zij bleek bemand te zijn met een jongen en een meisje uit Haarlem van ongeveer twintig jaar. De Zand- voorter schipper nam het tweetal op sleeptouw. Op het strand stond de politie reeds gereed om het pro ces-verbaal wegens poging tot dief stal te schrijven. De schepelingen verklaarden dat zij niet de bedoe ling hadden het vaartuig te ont vreemden, maar dat zij eens een ro mantisch tochtje op zee hadden wil len maken. POLITIE HAD DE FOTOGRAAF DOOR. Een 35-jarige Zwitserse fotograaf, A. C. uit Züricht, is door de Haagse politie gearresteerd wegens poging tot oplichting.. Hij was ,op 3 Mei hier aangekomen uit Zwitserland voo* het maken van foto-reportages, o- a. van „Ahoy" te Rotterdam. Zo klom hij in een paal bij het bezoek van de Koningin aan „Ahoy" om een mooie foto te maken en liet zijn koffertje met twee foto toestellen beneden staan. Toen hij weer op de begane grond terug was, bleek het koffertje met de kostbare apparaten, die voor f 3000 verzekerd waren bij een Amsterdamse verze keringsmaatschappij, verdwenen te zijn. Toen hij bij de maatschappij om de verzekeringssom kwam, vroeg men hem of hij al een aanklacht bij de politie had ingediend, wat hij ont kende. Daarop deed hij alsnog aangifte bij de politie, die het geval onderzocht en ontdekte, dat de gehele diefstal gefingeerd was De fotograaf had het ene toestel nog in zijn bezit en het tweede exemplaar had hij in Den Haag voor 125 verkocht In plaats van een schadeuitkering kreeg de man een procesverbaal wegens po ging tot oplichting en valsheid in geschrifte. Gebleken is, dat hij in Zwitserland al drie veroordelingen aohter de rug heeft. Toch zal hij niet in hechtenis worden gehouden, maar worden uit geleid. omdat zijn poging tot oplich ting niet is gelukt. BINNENLAND. Aan 't bloemencorsa van de Aalsmeerse kwekers op 9 September te Amsterdam zal in hét Olympisch Stadion een bloemspel voorafgaan. Voor de oefening Supola, de ge zamenlijke oefening der luchtmach ten van het pact van Brussel en de Verenigde Staten zullen enige Brit se squadrons in Nederland gestation- neerd worden. Brand is uitgebroken in het ma gazijn van de Rijkstelefoon en tech nische dienst te Bergen op Zoom. De brandweer wist Ide brand te beper ken tot de werkplaats van het maga zijn. De schade wordt voorlopig ge schat op dertienduizend gulden. Een tentoonstelling over het ge vangeniswezen zal morgen in de za len van Pulchri Studio in Den Haag worden gopend ter gelegenheid van het internationale strafrecht- en ge vangeniscongres, dat van 14 tot en met 19 Aug. in Den Haag wordt ge houden. De oorlogsbodem „Piet Hein" zal de volgende week vertrekken voor een wereldreis, waarbij ook de Nederlandse Antillen en Nieuw- Guinea zullen worden bezocht. De duur van de reis zal ten minste een halfjaar bedragen. Een roekeloos bestuurde motor boot heeft Woensdag het overzetveer in de Voorzaan aangevaren. Een meisje werd vrij ernstig gewond, de veerboot zwaar beschadigd. Bij het Schenkviaduct in Den Haag, waar men bezig is met asfal- teringswerken, geraakte de 51-jarige grondwerker A. G. met twee tenen onder de zware stoomwals. De tenen werden zwaar gekneusd. Door hooibroei is brand ontstaan in een boerderij te Adorp (Gr.). De schuur met 50.000 kg. hooi en de bo venverdieping van het woonhuis werden door het vuur vernield. Doordat het blussings-water over 1 km. afstand uit de Maas moest komen, kon het gebeuren, dat een boerderij te Overasselt tot de grond toe afbrandde. BUITENLAND. De regering van Nieuw Zeeland heeft gisteren een wetsontwerp inge diend om de doodstraf weer in te voeren. De communistische bladen in West-Duitsland worden hoe langer hoe brutaler in hun uitlatingen. Ten gevolge daarvan zijn nu weer in Düs- seldorf en Keulen enkele bladen voor drie maanden gestaakt. Voor hamsteren kan men tegen woordig in de Verenigde Staten 10.000 dollars boete krijgen of een gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar. Tadeusz Tomaszewski, de socia listische premier van de Poolse re gering in ballingschap is Donderdag avond te Londen op straat in elkaar gezakt en overleden. Hij is 69 jaar oud geworden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2