Dr. Kersten onderscheiden Het zenden van de „Kortenaer" naar Makassar was een plicht Overleg met V. S. I. is wenselijk Tabak en vis De impasse duurt voort Wetsontwerp overdracht goedgekeurd door Senaat Amerikaanse successen aan Zuidelijk front Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG II AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12052 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abotrn. 20935, Giro 103005. Abonnementsprijs 1 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Verklaring van Nederlandse Regering: LJET PROTEST VAN DE REGERING van de R.I.S. tegen het zenden van de Nederlandse torpedoboot jager „Kortenaer" naar Makassar en het verzoek, om dit schip onmiddellijk terug te roepen daar de aanwe zigheid ervan in strijd zou zijn met de bepalingen van de R.T.C hebben een duidelijk antwoord van de Ned. regering tot gevolg gehad. Via het Hoge Commissariaat is aan de Indonesische autoritélten medegedeeld, dat het verzoek tot terugroeping van de „Kortenaer'' in ernstige over weging is genomen. Wordt de U. N.C. I. geraadpleegd? Daarbij is ook nagegaan of het zenden van de Kortenaer zonder voorafgaand overleg met de VSI in strijd is met de overeenkomsten van de Ronde tafel-conferentie. Wel stelt artikel twee van de marine-overeen komst vast dat de Koninklijke Ma rine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië meer heeft, maar ook dient in dit geval acht geslagen te worden op artikel acht van de overeenkomst betreffen de de landstrijdkrachten. Dit artikel bepaalt, dat de onder Nederlands be vel staande landstrijdkrachten in Indonesië de positie hebben van gas ten op het grondgebied van een be vriende regering, aan wie alle mo gelijke faciliteiten worden verleend. Het gebeurde te Makassar, het. plotseling en zonder vooraf gaande waarschuwing beschie ten van kampementen, waarin dergelijke landstrijdkrachten zijn gelegerd van de lucht-, land en zeezijde, lijkt de regering- niet in overeenstemming met dit artikel. PLICHT. De positie van generaal-majoor Scheffelaar, die tezamen met kolo nel Kawilarang met opdracht maat regelen te treffen" tot staking" van de te Makassar uitgebroken vijandelijk heden, in overleg met de regering der VSI naar Makassar was vertrok ken, baarde de regering eveneens bijzondere zorg. Onder deze om standigheden meende de Nederland se regering dat het dirigeren van de Kortenaer als een op de Nederland se regering tegenover de KL en de Nederlandse, burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest wor den beschouwd. De Nederlandse regering zal het toejuichen, indien de om standigheden het toelaten de Kortenaer zeer spoedig naar zijn basis te doen terugkeren. Zij zal daarover gaarne met de regering der VSI overleg plegen. Voor het geval bij de regering van de VSI tegen bovenstaand stand punt bezwaren mochten blijven be staan, stelt de Nederlandse regering In Europese Raad President Spaak ontmoette gister middag in de Europese Raadgevende Vergadering tot zijn grote verba zing een storm van protest, toen hij namens het administratief bureau voorstelde een door Bi-itse Labours ingediende motie tot aanbeveling van maatregelen tot het keren van de gevaren voor uitputting van de visvoorraad der Noordzee niet op de agenda te brengen Het bureau vond dat dit slechts enkele landen aangaat, die betrokken zijn bij de conventie inzake overma tig vissen, doch LJslanders tot Italia nen sprongen op om te betogen, dat het gevaar van uitputting van de vis stand een levenskwestie was niet alleen voor visvangende doch ook voor visetende naties. De motie werd daarop naar de economische commis sie verwezen, evenals een Grieks pro test voor «de instelling van een ta baksmonopolie voor geheel Europa. Wallace geeft verklaring Henry Wallace, die dezer dagen bedankte als leider van de progres sieve partij in de V.S., heeft gister-" avond in een vraaggesprek voor de radio verklaard, dat Rusland duide lijk de aanvaller is in Korea. Zes maanden geleden geloofde hij nog, dat Rusland aan het conflict met het Westen een einde wilde maken, maar thans is hij van mening, dat Rusland de koude oorlog in zijn eigen belang wilde laten voortduren. Toen een vragensteller opmerkte, dat de Verenigde Staten in feite niet met Rusland in oorlog zijn in Ko rea, zei Wallace: „Dat zijn wij wel". Wallace zei niet zeker te weten, of de communisten thans de progressie ve partij beheersen. „Ik geloof stel- ig, dat zij dit niet deden in de twee •f- dat ik er lid van was", zei hij. voor op korte termijn advies van de Unci in te winnen over de vraag of het verblijf van de Kortenaer te Ma kassar strijdig is met geest en strek king van de overeenkomsten van de RTC. INDONESISCHE VERKLARING. Inmiddels heeft ook het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag een verklaring uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat er sedert enige tijd een gespannen ver houding bestond tussen het K.N.I.L. en de Apris. Het was geen geheim, aldus de H.C., dat er in kringen van het K.N. I.L. sympathie bestond voor Andi Abdoel Aziz, wiens beweging ook weer volgens de R.I.S., actieve steun heeft gekregen van het K.N.I.L. De R.I.S. heeft toen aan de Neder landse autoriteiten gevraagd, deze „elementen"' uit Makassar weg te voeren, maar het was niet bekend of zulks was geschied. De spanning te Makassar nam toe, toen gedurende het bezoek van pre sident Soekarno K.N.I.L.-soldaten een rood-witte vlag neerhaalden in de omgeving van hun kampement. Toen het kamp van het K.N.I.L vervolgens op Zaterdag jl. door In donesische guerillastrijders werd aangevallen, sloegen de K.N.I.L.- soldaten terug DE TOESTAND TE MAKASSAR. De situatie te Makassar was he den rustig, ofschoon de verhoudin gen nog ietwat gespannen zijn en de bevolking nerveus is, zo verneemt Aneta van welingelichte zijde Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaal-majoor Scheffe laar voert regelmatig besprekingen met de plaatselijke commandant van de A.P.R.I.S. en men heeft de in druk, dat het overleg een bevredi gend verloop heeft. Over het al of niet terugtrekken van de Kortenaer uit de haven van Makas-r waren van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat al hier geen nadere mededelingen te verkrijgen. VEILIGHEIDSRAAD f)E BESLOTEN ZITTING van de V eiligheidsraad heeft ander half uui geduurd. Tijdens de zitting deelden de meeste gedelegeerden Malik mede, dat hij niet gedurende onbeaaide tijd kon voortgaan met het op werpen van tot krakeel leidende ge schillen betreffende de procedure, met het oogmerk een doelmatige behandeling van het Koreaanse vraag stuk door de raad onmogelijk te maken. Doch Malik bleef onvermurw baar. Hij antwoordde, dat zijn optreden in overeenstemming was met het handvest der Verenigde Naties en de regels voor de werkwijze van de raad. Felle aanval van Warren Austin Na de opening van de openbare bijeekomst van de Veiligheidsraad verkreeg de vertegenwoordiger van het nationalistische China, dr. Tsiang het woord. Dr. Tsiang daagde voor zitter Malik uit te bepalen dat een vertegenwoordiger van de Zuid-Ko- reaanse republiek door de raad zou worden gehoord. Vervolgens sprak de gedelegeerde der V.S., Warren Austin, Austin deed een felle aanval op het „communis tische imperialisme". „Boven de 38ste breedtegraad", aldus Austin, „heerst een staat van volstrekte duisternis. Het is tragisch te horen hoe de Noord-Koreaanse instrumen ten van het communistische imperia lisme door de Sowjet-Russische ver tegenwoordiger in de raad „verte genwoordigers van het Koreaanse volk" worden genoemd. Tragisch, omdat deze woorden worden gespro ken tot hen, die weten hoe snel in andere landen vaderlandsliefde en onafhankelijkheid werden verpletterd door ditzelfde communistische impe rialisme. De V.S. zullen er nimmer in be rusten dat een aanvaller Korea op zijn gemak afslacht. De vrede, die de Sowjet-Unie voor Korea heeft voorgesteld, is die, waarbij het on schuldige slachtoffer er van leven loos ter aarde ligt. „Het is dus duidelijk", besloot Austin, „dat de V. S. gekant zijn te gen het Sowj et-Russische voorstel om vertegenwoordigers van zowel Noord- als Zuid-Korea voor de raad te doen verschijnen, daar er geen wezenlijke Noord-Koreaanse verte genwoordiger zou verschijnen". MALIK HOUDT'VAST AAN VERTRAGINGSPOLITIEK. A.F.P. meldt, dat voorzitter Malik na de vertaling van de rede van Austin, vaststelde dat er geen spre kers meer waren ingeschreven. Hij stelde voor dat de raad nu onver wijld zou beginnen met de behande ling van het vraagstuk, dat hem het meest dringend voorkwam, namelijk „het protest van de Noord-Koreaan se regering tegen de „onmenselijke bombardementen van de Ameri kaanse luchtmacht op de Koreaanse burgerbevolking". Malik bracht de terzake door de Sowjet-Unie inge diende resolutie, waarin wordt ge- eist dat de Veiligheidsraad een ein de aan deze bombardementen zal maken, in herinnering. Austin verzocht de voorzitter eerst een beslissing te nemen over de uit nodiging aan afgevaardigden van de Zuid-Koreaanse republiek, om de bijeenkomsten van de Veiligheids raad bij te wonen. Malik antwoordde hierop dat hy bij zijn standpunt bleef en het hem niet mogelijk was „dit met aandrang gedane verzoek van de vertegen woordigers van de „Kwomintang" en der V. S. in te willigen". Austin betwistte de voorzitter het recht „te beslissen, dat hij géén be slissing zal nemen". Ook de Britse gedeleerde, sir Gladwyn Jebb, drong er bij Malik op aan hierin een beslissing te nemen Nadat er over en weer nog de no dige opmerkingen waren gemaakt werd de bijeenkomst tenslotte ver daagd zonder dat er een enkele be slissing was genomen. Vandaag komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen. Geheime atoompapieren teruggevonden Speurders van Scotland Yard heb ben gisterenavond het grootste deel van de geheime papieren betreffen de navorsingswerk op het gebied van de atoomenergie teruggevonden. Zij werden, zoals gemeld, gestolen uit een trein op het Euston station te Londen, toen een ambtenaar van het Britse ministerie van bevoorra ding Dinsdag de tas, waar de papie ren in zaten, drie minuten onbe heerd liet. Na 48 uur ingespannen speurwerk van Scotland Yard, het Amerikaanse F.B.I. en de spoorwegpolitie werd een man aangehouden en het groot ste deel van de documenten terug gevonden. De gestolen tas behoorde toe aan Frank M. Greenlees, die op weg was naar het regeringscentrum voor atoomonderzoek te Risley in Lan cashire Hij had kort tevoren centra van atoomonderzoek in de V. S. be zocht. IN DUITSLAND WERDEN DE „NORDIC" OEFENINGEN GEHOU DEN Britse, Noorse en Deense bezettingstroepen in Duitsland heb ben een gecombineerde legeroefe- ning gehouden, „Nordic" genaamd. Waarnemers uit de meeste landen aangesloten bij het Noord-Atlantisch Pact. waren bij deze oefeningen aan wezig. Voor deze oefeningen werd de Britse Zone van Duitsland „Red land" genoemd. Redland's troepen bestonden uit Noorse eenheden en een sterk Engels tank regiment. De aanvallers van Redland, die uit het Zuiden kwamen, werden gevormd door Deense eenheden en een Engel se gewapende divisie. KARDINAAL SPELLMAN VRAAGT MEER AALMOEZENIERS De Amerikaanse aalmoezenier Herman G. Felhoelter werd in Ko rea door de communisten vermoord. Toen de Amerikanen om omsinge ling te voorkomen bij de rivier de Kum een terugtrekkende beweging uitvoerden, bleef de 37-jarige Fran ciscaner pater bij de achtergelaten gewonden. In koelen bloede werd hij door de communisten neergeschoten Luitenant-generaal Walton H. Wal ker heeft de aalmoezenier, die bij de uitoefening van zijn plicht viel, een onderscheiding verleend om zijn heldenmoed. Naar aanleiding hiervan heeft kardinaal Spellman, die ook leger bisschop is, er nogmaals op gewezen, dat aan de troepen in Korea meer Katholieke aalmoezeniers moeten worden toegevoegd. Tijdens de oefeningen: luitenant- generaal Sir Charles Keightley in gesprek met brigadier Ol Bieregaard, commandant van de Deense troepen in Duitsland. Rechts generaal-ma joor D. Roberts, de Zuidelijke leger commandant en op de achtergrond generaal-majoor R. H. B. Arkwright van de zevende gewapende divisie, die het hoofd was van de „Nordic" oefeningen. Radio Vaticana kost 6 millioen dollars Complimentje voor Nederland Het zo juist verschenen maand blad van het Centraal Comité voor het H. Jaar heeft zich ditmaal uit sluitend bezig gehouden met de verbeteringen en de uitbreidingen, die Radio Vaticana moet en zal on dergaan in de komende jaren en waardoor de Vaticaanse radio tot een der beste zenders der wereld zal worden. De nieuwe plannen voorzien in niet minder dan 29 zendmasten en 9 nieuwe zenders. De kosten hiervan bedragen echter de kolossale som? van zes *millioen dollar, die door de Katholieken van de gehele wereld zullen moeten worden opgebracht. In een der ar tikelen, die dit maandblad bevat, wijst pater Soccorsi S.J., de direc teur van Radio Vaticana, erop, dat de Nederlanders reeds ruim het hunne hebben bijgedragen door hun schenking van een volledige zendin- stallatie van 100 kilowatt. Pater Soccorsi maakt in zijn arti kel de gehele wereld dan ook attent op dit voorbeeld der Nederlanders en spoort de Katholieken van de ge hele wereld aan om het Nederlandse voorbeeld na te volgen. De Belgische senaat heeft Donder dagavond het wetsontwerp goedge keurd, dat voorziet in de overdracht van de koninklijke waardigheid door koning Leopold aan kroonprins Bou- dewijn. Voor het ontwerp stemden 121 senatoren (katholieken, liberalen en socialisten) en tegen 22 (allen ka tholiek). terwijl 23 senaatsleden (19 katholieken en vier communisten zich van stemming onthielden. Prins Boudewijn is gisteren, aan de vooravond van zijn eedsaflegging als troonopvolger tot luitenant-ge neraal benoemd, de hoogste rng, die het Belgische leger kent. LEOPOLD BLIJFT IN BELGIc. Koning Leopold zal, na zijn over dracht van de koninklijke waardig heid aan zijn negentienjarige oudste zoon, kroonprins Boudewijn, in Bel gië blijven. Hij zal zijn intrek ne men op een van de koninklijke land goederen in België. (De drie grote Belgische partijen zijn, bij de behan deling van het wetsontwerp op de Toestand op Korea In het Zuiden behalen de Amerikanen successen, in het Noorden maken de cijmmunisten vorderingen. De Noordkoreanen hebben een verrassend offensief ontketend in de richting van Pohang, een haven aan de Oostkust, waar indertijd de Amerikanen hun eerste lan ding uitvoerden. De plaats Jong dok, die al vele malen van bezitter is gewisseld, bevindt zich weer in communistische handen. De Zuid- koreaanse divisies aan het Noordelijke front worden langzaam terug gedrongen. Roden bereikten Pohang Een van de bruggehoofden over de Nakton is door Amerikaanse troepen geheel opgeruimd. Een an der daarentegen heeft zich in de laatste 24 uur sterk uitgebreid. De FRANKRIJK'S NIEUWSTE AAN WINST Na een geslaagdeproef tocht arriveerde in de haven van Le Havre, het 50.000 ton metende Fran se schip „Liberté". De „Liberté" is het op twee na grootste passagiers schip ter wereld. 17 Augustus zal het de eerste reis ondernemen van Le Havre via Southampton naar New York. De „Liberté" is geen nieuw schip. Het voer onder de naam „Europa" voor een Duitse maatschappij, doch bij een scheepswerf te St. Nazaire werd het geheel verbouwd. bedreiging van Toegoe is echter verminderd. In het Zuiden heeft het Ame rikaanse offensief, waaraan o. a de mariniers deelnemen, de ri vier de Nam bereikt, een zijri vier van de Nakton. Ameri kaanse patrouilles, die de ach terhoede van het wijkende Noordkoreaanse leger bestoken, zijn tot op vijf kilometer van Tsjinjoe opgerukt. De vijand blijft zich terugtrekken hier en daar is er zelfs sprake van een verwarde vlucht. De correspondent van Reuter bij et hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea meldt, lat een Noordkoreaanse strijdmacht Vrijdagochtend vroeg de Oostkore- aanse haven Pohang, een van de Amerikaanse aanvoerhavens, heeft aangevallen. Pas aangekomen Ame rikaanse troepen bonden in de om geving van het station van Pohang de strijd met de Noordelijken aan. MISSIONARISSEN BLIJVEN IN KOREA Van het prefectuur K wang ju is na weken angstig stilzwijgen weer bericht gekomen. Mgr. P. Brennan is vast besloten te blijven. Hij wordt in zijn werk bijgestaan door 4 in heemse priesters en 4 religieuzen. Ook de 6 paters van de Congregatie van de H. Columbanus in het Noord- Westen van Korea blijven. In het gebied van Pusan zijn nog 22 paters, die grotendeels als aalmoe zenier bij het leger dienst doen. Pa ter Geraghtz, de missie-overste, schreef: „Ik ben besloten in zover mogelijk alle priesters hier te hou den. Wij blijven in Pusan, totdat on ze beide bezette prefecturen bevrijd zijn. Zodra de weg open is gaan wij terug om de droeve resten, wat eens een bloeiende Katholieke gemeen schap was, weer samen te brengen. overdracht der koninklijke waardig heid, overeengekomen dat het de ko ning volkomen vrij zal staan zich in België of in het buitenland te ves tigen). Men verwacht te Brussel dat de echtgenote van de koning, de prinses van Retie, zich in de komende da gen in België bij hem zal voegen. De prinses van Retie is, sinds de ka tholieke meerderheid, nu negentien dagen geleden, besloot koning Leo pold weer terug te roepen op „Le Reposoir", in Zwitserland, gebleven, om aldaar het verloop van de crisis rondom de Belgische troon af te wachten. WIJZIGING IN BELGISCH KABINET VERWACHT. Naar in politieke kringen te Brus sel verluidt zal, nadat Vrijdagmid dag de overdracht der koninklijke bevoegdhheden op prins Boudewijn is geschied, de regering Zaterdag morgen haar ontslag aanbieden aan de Koninklijke Prins. Verwacht wordt, dat onmiddellijk hierop op nieuw een homogeen-katholieke re gering zal worden gevormd, waarbij vijf of zes portefeuilles in andere handen zouden overgaan. De regeringsverklaring zou Woens dag in de kamer en Donderdag in de senaat worden afgelegd. De ka tholieke senator Joseph Pholien wordt als mogelijke nieuwe eerste minister genoemd. In kringen van de Wetstraat is men van oordeel, dat de homogene regering slechts zal aanblijven gedu rende het parlementsreces om daar na plaats te maken voor een twee- of driepartijen-regering. Prins Boudewijn, die heden de eed op de Grondwet zal afleggen. Ko-'Lïeitj.e... Wie aan de mensen niet zoekt te behagen en vreest te mishagen, zal veel vrede genieten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1