Rust in Makassar weergekeerd Malik wordt gewaarschuwd Nederlands-Indonesisch conflict werd voorkomen Nieuw plan Britse conservatieven weinig gunstig onthaald Amerika krijgt genoeg van Russische obstructie Amerikaans offensief vordert erg langzaam Per K.L.M. naar N. Guinea Vijf milliard frank meer voor bewapening in België S)e CddóeSomci/nt Directeur: C. IVL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12050 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 rVE VIJANDELIJKHEDEN TE MAKASSAR, die Zaterdag waren be gonnen, toen Indonesische gueril lastrijders een aanval deden op een kampement van voormalige K N.I.L. -soldaten, zijn gisteren geëindigd. De wapenstilstand kwam tot stand op een conferentie van generaal Scheffelaar die gisteren te Makassar was aangekomen met kolo nel Kawilarang en de militaire waarnemers van de „Unci". Ten eerste was volgens War het telegrafische contact met Makassar, Dinsdagmiddag om vier uur her steld, ten tweede was het schip vol gens de overeenkomst op de R.T.C. ter beschikking gesteld van de Indo nesische regering, zodat slechts zij instructies kon geven. De toestand werd gecompliceerd doordat Ambonese militairen die zich hadden meester gemaakt van het omroepstation van Makassar, zich solidair verklaarden met hun wapenbroeders op Ambon. Krachtig optreden van Hoge Commissaris Deze wapenstilstand is juist op tijd gekomen, aangezien de ontwik keling der gebeurtenissen het karak ter begon te krijgen van een Neder lands-Indonesisch incident. De aan vallen van het officiële Indonesische leger, de Apris, op het kampement van het voormalige K.N.I.L. ge schiedden niet alleen te land en uit de lucht, maar zelfs van zee uit. Zij droegen daardoor een georganiseerd karakter. De Nederlandse Hoge Commissa ris te Djakarta, dr. Hirschfeld, had hierin aanleiding gevonden, bij de Indonesische regering krachtige stappen te ondernemen. Tevens zond hij H Ms. Kortenaer uit Soe- rabaja naar Makassar om contact met generaal-majoor Scheffelaar tot stand te brengen. Hij had voorts aan de directeur van de K.P.M. en aan de Indonesi sche minister-president Hatta mee gedeeld, dat geen K.P.M.-schepen beschikbaar mochten worden gesteld voor het vervoer van troepen van de Apris naar Makassar. De Nederlandse ministerraad heeft zich Maandag met de zaak bezig ge houden en de stappen van dr. Hirschfeld goedgekeurd. Aan de Kortenaer, die Maandag Makassar kon bereiken, waren instructies ge geven van zodanige aard, dat onder bepaalde omstandigheden een actief optreden van het Nederlandse oor logsschip niet uitgesloten was te achten. Hieraan lag ten grondslag, dat de voormalige troepen van het KNIL te Makassar nu onder gezag staan van de Koninklijke Landmacht. De Ne derlandse regering kon niet gedogen, dat een kampement onder Neder landse legerleiding, waar bovendien vrouwen en kinderen verblijven, door de troepen van het Indonesi sche regeringsleger werd aangeval len op een, naar het voorkomt, geor ganiseerde wijze. De Indonesische regering heeft in een verklaring het zenden van de torpedobootjager „betreurd" om twee redenen. Dinsdag is te Ottawa een Canadees- Amerikaanse conferentie begonnen voor het opstellen van een gemeen schappelijk industrieel plan voor de defensie. De bijeenkomst was geheim. In dien het plan wordt uitgevoerd, zou den naar verwachting Canadese fa brieken van oorlogsmateriaal voor millioenen dollars orders van de V.S. ontvangen. SUKARNO NAAR PHILIPPIJNEN. Volgens een mededeling van radio Djakarta zal president Sukarno in September een bezoek brengen aan de Philippijnen, ter bespreking van vraagstukken van gemeenschappelijk belang voor Indonesië en de Philip pijnen, in het bijzonder die betref fende de zeevaart. DEENSE KABINET BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN. De Deense socialistische minder heidsregering is hedenochtend na een spoedzitting van het parlement, wel ke de gehele nacht duurde, afgetre den. Het ontslag kwam na een sterke aanval van de zijde der oppositie naar aanleiding van het tekort op de betalingsbalans. Premier Hans Hed- toft verklaarde, dat de regering „in deze ernstige tijden" niét voort kon gaan zonder de volledig# steun van de Kamer. De regering had tevoren bij het parlement voorstellen ingediend be treffende een gedwongen lening en en sterke verhoging van directe en indirecte belastingen teneinde de defensie-uitgaven te bestrijden. De demissionnaire regering is se dert 12 November 1947 in functie ge weest. De socialisten hebben 57 van de 150 zetels in de Tweede Kamer, de liberalen 49, conservatieven 17, links-radicalen 10, communisten 9, grondbelastingpartij 6 en vertegen woordigers van de Far Oer 2. Er zul len nieuwe verkiezingen worden ge houden. De Raad van Europa start langzaam Het plan-Schuman, .de militaire aspecten voor Europa en ontevre denheid in .sommige kringen der assembléë over het tempo, dat het ministerscomité bij de vorming der Europese eenheid volgt, waren de voornaamste onderwerpen van de discussies op de eerste werkdag van de .raadgevende .vergadering van Europa, welke te Straatsburg bijeen is. Britse conservatieven hebben voor de aanvang van de korte vergade ring van Dinsdagmiddag kennis ge geven van hun plan om in het ver loop der discussies van deze week hun plan in te dienen, dat voor hen als een Britse tegenhanger van het plan-Schuman werd aangediend, zij het dan dit project slechts de signa- VEILIGHEIDSRAAD Amerika krijgt genoeg van Ma lik's obstructie-politiek en heeft Rusland laten weten, dat indien hierin niet spoedig verandering komt er stappen zullen worden gedaan, om het gezag van de raad tot zijn recht te laten komen. Deze waarschuwing van de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin kwam, toen de Raad door de houding van de voorzitter Malik na drie en een half uur debatteren over de pro cedurekwestie weer geen enkele vor dering had gemaakt met de behan deling van het Koreaahse geschil. Austin stelde voor de zitting tot Donderdag te verdagen, opdat de Russische gedelegeerde gelegenheid zou hebben aan zijn regering instruc ties te vragen, die de Raad in staat zouden stellen behoorlijk te werken en zijn verplichtingen na te komen. Malik zeide geen uitstel nodig te hebben daar zijn instructies duidelijk waren. Hij wenste de volgende dag Henry Wallace treedt uit progressieve partij Henry Wallace is uit de progressei. ve partij van Amerika getreden. In zijn ontslagbrief zeide hij van oor deel te zijn de vrede beter te kun nen dienen door uit het nationale partijcomité en het bestuur en daar mede uit de partij te treden. De progressieve partij kwam in 1948 in het leven en Wallace was als leider de candidaat voor het presi dentschap voor deze partij. Indertijd was Wallace vice-president der V.S. en minister van economische zaken. De vorige maand sprak hij zich uit voor de Amerikaanse houding ten aanzien van het Koreaanse conflict, Formosa en de atoombom. Hij zeide af te zullen treden indien de partij zijn standpunt niet deelde. reeds een vergadering. Malik diende daarop een resolutie in, waarin de „onmenselijke, barbaarse bombarde menten door de Amerikaanse lucht macht van een vredelievende bevol king in Noord-Korea" wordt veroor deeld. Bij de stemming over de verda ging van de vergadering onthield slechts Joego-Slavië zich. Engeland, Amerika, China (hationalistisch), Frankrijk, Egypte, India, Noorwe gen, Cuba en Ecuador stemden voor. De Veiligheidsraad had allereerst op zijn agenda een Russisch voorstel staan om vertegenwoordigers van Noord-Korea en Communsitisch Chi na toe te laten tot een discussie, over een order „staakt het vuren" in Ko rea en het terugtrekken van de „vreemde troepen (d.w.z. de strijd krachten der V.N.). Verder stond op de agenda de Amerikaanse resolutie, die Noord-Korea beschuldigt van het „trotseren" der V.N. Voor de Raad met de behandeling van de agenda begon, las Malik een telegram voor van de Noord-Ko- reaanse regering, waarin deze de Amerikanen beschuldigt van „lucht aanvallen op de burgebevolking". Zij voegt hier aan toe, dat zij alle leden der V.N., die weigeren stappen te gen „deze misdaden van de Ameri kaanse interventionisten" te nemen, evenzeer verantwoordelijk zal stel len als de V.S. zelf. Dr. T. V. Tsjang (China) wil dan voor alle dingen weten of Malik nu van plan is de vertegenwoordiger van Zuid-Korea toe te laten, zoals de Raad op 25 Juni besloten heeft. Ma- lik antwoordt dat hij het „praema- tuur" vindt, nu al een beslissing te nemen, omdat verscheiden afgevaar digden nog hun standpunt in deze kwestie uiteen moeten zetten.. „Het is helemaal niet nodig hast te ma ken", zei hij. Malik begon hierna aan een propa- gandarede van een half uur, waarin hij onder andere verklaarde, dat Zuid Korea Noord-Korea heeft aangeval len. tuur draagt van de Britse oppositie. Het plan was slechts enkele uren voor de aanvang der eerste werk zitting van de raadgevende verga dering bekend gemaakt. Er waren daarom in de zaal en in de wandel gangen nog slechts weinig reacties waar te nemen. Deze laatste waren overwegend negatief in die zin, dat de 2 afgevaardigden het ongewenst achten, dat aan het bovennationale karakter van het plan-Schuman ge tornd wordt. De Franse socialist Andre Philip, zeide in de middagvergadering: „Wij zullen een kolen en staalautoriteit scheppen, en wel met bovennatio naal karakter." Doch Philip, de voornaamste der vijf woordvoerders, die het alge mene debat der assemblee gisteren een langzame start gaven, beperkte zich tot énkele zinssneden met be trekking tot het plan-Schuman, dat een van de hoofdschotels dezer ver gadering zal worden. Hij voegde een bittere critiek toe aan de mi nisters, die wel aantoonde dat de vorig jaar zo scherpe strijd tussen beide organen van de raad nog wei nig verzwakt is. Het rapport, dat de ministers over hun werkzaamhe den aan de assemblee hadden ge zonden, hield volgens Philip niets in, waarmee de vergadering haar voordeel kon doen. Het was niets dan „een verzameling 3*!ministra- tieve stukken," die naar Philip's mening aan het bureau dienden worden teruggezonden. Dit was vol gens Philip een bewijs, dat de mi nisters niet het tempo wensten aan te nemen, dat hij noodzakelijk achtte. Het eerste algemene debat was van het begin af geconcentreerd op een passage in de boodschap van 't comité- van ministers, waarin de assemblée gevraagd wordt, de actie der V. N. met betrekking tot Korea te steunen. De ene spreker na de andere waarschuwde de vergadering, dat de vr\je landen van Europa de bedrei ging van een mogelijke Sowjet-Rus- sische agressie onder ogen dienen te zien. Truman verzoekt strengere anti- sabotagewetten President Truman heeft het con gres om strengere anti-sabotagewet- ten verzocht en om een wet. volgens welke voor deportatie in aanmerking komende vreemdelingen moeten mel den, waar zij zich bevinden en wat zij doen. Hij verzocht het congres echter zich te hoeden voor een op treden, dat de persoonlijke vrijheid beperkt. Hij ondersteunde zijn verzoek om strenger wetten onder meer met de volgende woorden: „Heden ten dage zien wij ons zeer ernstig voor de bedreiging van een communistische beweging geplaatst, die internatio naal van aanleg is, uit een centraal punt geleid wordt en zich toelegt op het omverwerpen van democratische instellingen in de gehele wereld". Met een verbeten trek om de mond bestudeert luitenant-generaal Wal ton L. Walker in zijn hoofdkwartier tezamen met zijn stafofficieren de positie van het achtste Amerikaanse leger op Zuid-Korea. Hoewel de Amerikanen na ruim een maand va n defensieve beweging nu tot het of fensief zijn overgegaan op verscheidene plaatsen, is de toestand op Zuid-Korea nog zeer ernstig te noemen. Heel langzaam en volgens een officiële zegsman van het Amerikaanse hoofdkwartier „niet geheel volgens de plannen", vordert het Amerikaan se offensief aan het Zuidelijk front. Het wordt uitgevoerd door vrij sterke strijdkrachten van het leger en een groep mariniers. Zij zijn ge vorderd tot op 20 km. van Tsjinjoe en hebben dus in twee dagen een vooruitgang geboekt van ruim 6 km. Telkens stokt de voorwaartse bewe ging De fantastische hitte put de Amerikanen nog meer uit dan het verzet van de vijand. V.N. blokkeerden een nieuwe noor delijke overtocht over de Naktong. Piloten meldden het optrekken van Noordelijke tanks. In het uiterste Noorden werd de linie der V.N.- troepen verscheidene kilometers te ruggeschoven. Een Amerikaanse of ficier verklaarde echter, dat men de toestand in de hand had. Zuid: De noordelijke tak van het Amerikaanse offensief in de richting van Tsjindjoe is de laatste 24 uur ongeveer een kilometer ge vorderd. De centrale en de zuidelijke tak werden nagenoeg tot staan ge bracht. Centrum: Twee noordelijke bruggenhoofden aan de „Westwal"- route naar Taegoe werden zwaar aangevallen en Amerikaanse een heden zijn in strijd gewikkeld met Noordelijke stellingen aan de Nak tong. Oost: Er is geen bevestiging van een niet-officieel bericht, als zou een sterke noordelijke Guerilla-strijd- macht door de geallieerde linies zijn geslipt en in de aanval zijn op slechts 16 km. van de havenplaats Pohang. Niet volgens de plannen" Langs het Naktong-front blijft de toestand echter ernstig. De Noord- Koreanen konden hun bruggenhoofd ten Zuiedn van Taegoe versterken, maar in het Noorden hebben de Zuid-Koreanen in tegenaanvallen de Noordelijken op één punt over de ri vier teruggeworpen en op een ander punt teruggeslagen. Twee van de drie Noord-Koreaan- se aanvalsspitsen, die Taegoe bedrei gen konden vandaag door tegenaan vallen der Zuid-Koreanen worden teruggeslagen. Zuid-Koreaanse infanterie, ge steund door artillerie en vliegtuigen wierpen de communisten, die 20 km. ten Noorden van Taegoe een sterk bruggenhoofd over de Naktong had den gevestigd en van hier drie kilo meter landinwaarts waren, opgerukt, over de rivier terug en bezette de Oostelijke oever. Tegen het vallen van de avond dwongen Zuid-Koreaanse troepen de Noordelijken 13 km. N.W. van Koen- wi (een plaats, 50 km. ten Noorden van Taegoe) twee kilometer terug te trekken Ten Zuiden van Taegoe ontvangen twee Noordelijke bruggenhoofden nog steeds versterkingen en vooral het bruggenhoofd 45 km. ten Zuid westen van de stad verwekte veel bezorgdheid op het Amerikaanse hoofdkwartier. Troepen van de 24ste divisie die opdracht hadden gekre gen het bruggenhoofd op te ruimen ontmoetten zware tegenstand. Hedenmorgen meldde het Ameri kaanse Hoofdkwartier dat de Ameri kanen oprukken naar Tsjindjoe. In het legercommuniqué wordt verder verklaard, dat de Amerikanen er in geslaagd zijn de aanvallen in het gebied van Waegwan en van Janggi- dong tegen te houden door hét brug genhoofd over de Naktong bij Tsiang iong te verkleinen Het overtrekken der rivier ten Noord-Oosten van Waegwan is thans tot staan gebracht en tenminste drie Noord-Koreaanse tanks zijn vernield Ook, zo gaat het communiqué verder, is bij Jongdok de Noord-Koreaanse door tanks ge steunde aanval op Zuid-Koreaanse eenheden tot staan gebracht. Volgens de laatste berichten is de toestand bij Taegoe niet geheel dui delijk. De eerder gemelde blokkade van de weg Taegoe-Waegwan zou niet tot stand gebracht zijn. Een Ame rikaans officier heeft verklaard dat men de situatie ten Zuiden van Waeg wan meester is. KOREAANS FRONTOVERZICHT Volgens de laatste Reuter-berich- ten is de toestand aan de Koreaanse fronten als volgt: Noord: Strijdkrachten van de „AUSTRALIA" NEEMT ZIEKE DOKTER OP. De Australische kruiser „Austra lia" is er in geslaadg dr. Serge Udo- vikoff aan boord te nemen, die aan een blindedarmontsteking leed op het eenzame Heard-eiland, in het Zuid-Poolgebied. Udovikoff behoort tot een wetenschappelijke expedi tie. Indien de kruiser niet op tijd was gekomen, was de dokter zelf met de operatie begonnen, bijgestaan door instructies via de radio. De tocht van de „Australia" was uiterst moeizaam, daar zware stor men woedden en een hevige koude heerste. De „Australia" heeft twee andere artsen op het eiland afgezet, die in Februari afgelost zullen worden. Niet via Indonesië Gisterochtend is van Schiphol ver trokken de KLM-Dakota Ph-TCB, met bestemming Biak op Nieuw- Guinea. Het vliegtuig is daartoe ge charterd door de Nederlandse rege ring. Gezagvoerder is de heer War- nink. Het toestel vliegt naar Nieuw- Guinea via Karachi, Singapore en Sandakan op Brits Borneo; passa giers zijn bestuurs-ambtenaren voor Nieuw-Guinea. Het ligt in de bedoeling met deze Dakota vluchten te doen uitvoeren tussen Biak en Port Darwirt in Au stralië om zodoende een luchtver- binding tussen Nieuw-Guinea en Nederland tot stand te brengen. Passagiers op deze route zullen met de PH-TCB vliegen van Biak naar Port Darwin. Hier stapt men over in het toestel van de Australi sche maatschappij „Quantas Air ways", die tot Singapore vliegt. Hier worden de passagiers overgenomen door 't lijnvliegtuig van de KLM naar Amsterdam. Het is niet de bedoeling op deze wijze een geregelde luchtlijn tussen Nieuw-Guinea en Nederland te on derhouden. Van de verbinding via Port Darwin zal slechts worden ge bruik gemaakt, indien voldoende passagiers naar Nederland kunnen worden vervoerd. De Dakota, die volgens het vlieg- plan 7 dagen over de tocht doet, biedt accommodatie aan 20 passa giers. PROF. ROMME OVER SPAAKS VOORZITTERSCHAP. In de „Volkskrant" schrijft prof. Romme over de benoeming van Spaak tot voorzitter van de Raad van Europa. „Bij alle verschillen van mening, welke tussen de voorstanders der Europa-gedachte bestaan, zyn er twee dingen, waarover tussen hen volstrekte eensgezindheid heerst: dat de Europa-gedachte, wil zij slagen, moet wortelen in de Europeanen en dat dit nog veel en veel te weinig het geval is" aldus prof. Romme. „Het is bovenal in dit licht, dat wij de herbenoeming van Paul Henri Spaak als voorzitter van de Assem blée van de Europese Raad een feit vinden, dat niet had behoren te ge beuren. Want men kan er volkomen zeker van zijn, dat millioenen en millioenen door het feit van deze be noeming van Spaak geschokt zijn en dat zij, dikwijls nog vóórdat hun hart ooit voor Straatsburg is openge gaan, er zich van afkeren met erger nis, met verontwaardiging, met wal ging". J7EN EXTRA-BEDRAG van vijf milliard frank heeft België nodig voor zijn defensie, boven de begroting (8.5 milliard) voor 1950. Pre mier Jean Duvieusart heeft het parlement daarvan gisteren op de hoog te gesteld. Het extrabedrag moet voorzien in de behoeften tot einde '51. Om dat grote bedrag op te bren gen, zal er in het bijzonder bezuinigd dienen te worden op de uitgaven voor openbare werken. Het programma voor openbare werken zal zoveel mogelijk worden aangepast aan de behoeften van de defensie. België kan beschikken over een verhoogd productie-vermogen ter waarde van ongeveer twintig mil liard frank nog afgezien van de eventuele extra-opbrengst uit de Congo. Het land is, aldus Duvieu sart, bereid om dat vermogen ter beschikking te stellen van het pact van Brussel en 't Atlantisch pact, mits er een goed werkend systeem voor internationale betalingen wordt georganiseerd. Deze beslissing, die, ongetwijfeld de goedkeuring van het parlement zal wegdragen, houdt de noodzake- COMMUNISTISCHE INFILTRATIE IN DE KERK. Poolse priester afgezet. Het H. Officie, de hoogste gerech telijke instantie van de R.-Katholieke Kerk, heeft de 31-jarige Poolse pries ter Stanislaus Bojan ontzet, daar hij, aldus de bekendmaking, door bedrog zijn priesterwijding heeft ontvangen. Dit is, voor zover bekend, de eerste maal, dat een wijding door bedrog is verkregen. Bojan had vervalste papieren over gelegd, waaruit zijn geschiktheid voor het priesterambt moest blijken. In de afgelopen jaren heeft het Va- ticaan de Katholieken in de Oost- europese landen herhaaldelijk ge waarschuwd, op hun hoede te zijn voor communistische infiltratie in de Kerk door bedrog of andere midde len. lijkheid in, dat de Belgische econo mische en financiële politiek wordt herzien. Deze politiek moet vooral de eisen van de veiligheid van Europa op het oog hebben, zonder echter de hand having van het economische even wicht in de sociale vooruitgang van het land uit het oog te verliezen. Vermoeidheid In North Carolina zag de ma chinist van een locomotief in de nabijheid van een station een neger tussen de rails liggen. On middellijk werd alles gedaan om de trein tot stilstand te bren gen, maar dit gelukte pas nadat de locomotief en 8 wagons over man waren heengegaan. De ma chinist en het treinpersoneel hol den terug en verwachtten een verminkt lijk te vinden, maar de neger lag nog lekker te slapen, onbewust, dat de dood maar en kele centimeters over hem heen was gegaan. De spoormannen probeerden hem er toe te brengen zich in een ziekenhuis te laten onder zoeken, maar hij zei dat hij nog moe was en naar huis wilde om verder uit te slapen. KoAAelt^t... Gemis aan belangstelling in het voorgeslacht is het kenmerk van achteruitgaande beschaving. Dr. A. Kuyper Sr.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1