Gemeenteraad van Voorhout STETiySfl 4 ta,en (13° letter' Nog meer Engelse gasten in Leiden aangekomen Weidse HUTSPOT Wanneer moet ik vermogens belasting betalen? ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 DE tEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGLNA 3 Met uitzondering van de leden Lindeboom en v. d. Lans waren al len present. Onder de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van G. S. waarin zij de mening vragen, over het verzoek der gemeente Sas- senheim, om, namens enige bewo ners der gemeente Voorhout, een grenswijziging toe te passen. Beter gezegd Annexatie" Hierover zullen B. en W. eerst nog aan de raad een prae advies uitbrengen. Over het het derde en vierde kwartaal 1950 zal aan het gemeentepersoneel 5% toelage worden verleend. Hierbij is het losse personeel ook inbegrepen. Er werd een verordening vastge steld betreffende subsidieering van het kleuteronderwijs. Het lid Spie renburg wilde aanvankelijk wachten op de op komst zijnde rijksregeling Hij had echter zoveel waardering voor de keurige redactie dezer ver ordening, dat hij na enige gedachten wisseling, toch gaarne zijn stem aan dit voorstel gaf. Aan dr. A. W. Bots zal 1000 m2 grond gelegen aan de Prof. Aalber- selaan worden verkocht voor de prijs van f 7.— per m2. Op de vraag wat er met de tegenwoordige dok terswoning gaat gebeuren werd me degedeeld, dat er besprekingen gaande zijn voor een definitieve be stemming. Dancing en bal. De wijziging der verordening op de vermakelijkheidsbelasting werd x.h.st. stemming goedgekeurd. Het lid Spierenburg had alleen enige opmerkingen van redactionele aard. Men kon het niet goed eens worden over het verschil tussen „dancing" en „bal". Een voorstel van het lid Jansze om bals eenzelfde belasting op te leggen als dancings, werd verworpen met alleen de stemmen van de leden Jansze, Spierenburg en Beelen voor. Het lid Prins zag gaarne in een der artikelen het woord comité geschrapt Dat had alleen de goedkeuring der beide wethouders, zodat het niet werd aangenomen. Inmiddels was het half 10 gewor den en dachten wij reeds spoedig klaar te zijn. Maar niets hoor! De raad ging over in geheime zit ting. Deze duurde maar eventjes tot half 12, zodat het toch weer na middernacht moest worden, alvo rens tot sluiting werd overgegaan. Na heropening werd een voorstel tot gedeeltelijk garanderen van een door de gemeente Sassenheim aan het kraamcentïum Bloembollen streek te verlenen geldlening van /22.500 goedgekeurd. Deze garantie gaat alleen over het aantal verpleegdagen. De volle sym pathie had het voorstel om de inwo ners door schermbeeld-fotografie te laten onderzoeken op tuberculose en andere longziekten. Men zag hierin een groot gemeen schapsbelang met een preventieve werking. Hoewel doorlichting niet verplicht kan Worden, zal de gehele bevolking opgewekt worden hier aan deel te nemen. Er zullen huisbezoe kers éh -bezoeksters worden be- TVPPiS 10 vinger syst. m Lil blind rhytm. 9 9 kTü i:ï) grepen p. mjnuut) 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 KATWIJK „De Rhijnmonders". De uitslag der wedvlucht met jonge duiven van Maastricht was als volgt: Afstand 178 km. In concours 142 duiven. Gelast te 12.30 uur met draaiende wind. ge broken lucht. D, J. Kleen 1, 11, 12, 27 en 35; J. E. Belt 2; N. Verkaik 3, 9 en 15; A. Grimbergen 4, 6, 16, 17, 18, 19, 22, 26 en 29; Varkevisser— Meijet' 5 en 36; J. Aanhane 7. 13 32 en 33; A. J. Degens 8. 21 en 31; D. Barnhoorn 10 en 34; C. Guyt 12, 24 28 en 30, Kr. Schaap 14, L. Noort 23, A. Heemskerk 25, De 'eerste duif kwam ana 1544—56. Gemiddelde snelheid 899.61 per minuut. LEIDSCHENDAM Motor-Reisclub. Alhier is opge richt een reisclub met het doel grote motorraces te gaan bezoeken, zowel in als buiten Nederland. De contri butie voor de leden is voorlopig vast gesteld op 35 cent per week. Het be stuur van de club welke in de win teravond enige contactavonden zal houden bestaat uit de heren J. 't Hart voorzitter, J. Bosch secretaris. Broek- weg 105, J. de Jong, P. Zwaan en B. Vermeulen. WASSENAAR Blauw Zwart won Zonneschijnbe- ker. Blauw Zwart heeft de jaar lijkse strijd om de Zonneschijn-wis- selbeker gewonnen. Zo men weet worden om deze trofee ieder jaar twee wedstrijden gespeeld tussen de beide plaatselijke voetbalverenigin gen. Blauw Zwart sloeg dit jaar „Wassenaar" tweemaal resp. met 4 2 en met 40. Medische Dienst. Dr. R. S. ten Cate, Tel. 2727 en dr. G. F. Louwer- se, tel. 8726. Apothekersdienst: Was- senaarse apoth^k, Schouwweg 32, tel. 2402. Aan de universiteit te Leuven is geslaagd voor het doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen, de heer G. Kampschöer, Geslaagd voor 't Mulo-diploma aan de R.K. Ulo-school, Kerkstr. 26: Jan van Veen, Sjaak Looysteyn, Martien Gerse, Rinus J. v. Leeuwen, Rinus C. van Leeuwen, Cath. Cle- rnent, Elly v. d. Knaap, Anneke Brandes, Jet Wilmot, Ria Hooge- veen, Toos v. d. IJssel, Ria de Bruyn, Cissy Nuysens, Jeanne Paardekoo- per, Jeanne Remmerswaal. noemd, om huis aan huis deze zaak te komen toelichten. De kosten kunnen geen onoverko- menlijk bezwaar opleveren. Kinde ren beneden 16 jaar gratis, en bo ven die leeftijd 1 per persoon. Bij de rondvraag vroeg het lid v. d. Ploeg hoe het staat met de bouw der 30 woningen. Nog even geduld, aldus de voorzitter; de toestemming komt nu zeer spoedig. Geboren: Wilhelmina J. M., d. van J. H. Bieleveld en M. C. Brou wer; Alida M. P., d. van G- H. Oost- dam en G. L. M. Nijssen; Maria M.. d. van G. Boon en A. M. Scholte; Cornelia M., d. van H. W. v. d. Burg en G. M. Heerings; Jacobus C. M., z. van J. A. Borst en G. v. d. Poll; An nette C. M-, d. van W A. Heuaen en A. M. v. d. Hulst; Agatha M. J., d. van J. P. v. d .Hulst en C. M. v- d. Plas. Ondertrouwd: J. A. Meeuwissen 26 jaar en P. C. van Schie 22 jaar. Getrouwd: L. G. van Kuyen 29 j- en W. J. Overdevest 34 jaar. Overleden: B. M. H. van Vilsteren weduwe van W. Tollenaar 83 jaar; J. H. Boezaart weduwe van P. Belt, 81 jaar. OEGSTGEEST Voor het examen L. O. Engels slaagde de heer A. J. Knobbout. STOMP WIJK Stompwijkse Boys. Vorig jaar hebben de Stompwijkse voetballers een reisje gemaakt naar Oirschot en krijgen in verband daarmede morgen een tegenbezoek. Om 6 uur 's mid dags heeft de feestelijke ontvangst van de gasten plaats bij „Het Blesse Paard". Om 7 uur woïdt er een voet balwedstrijd gespeeld tussen de Stompw. Boys en Oirschot Vooruit. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt dit weekend waargenomen door dr. F. J. M. To- nino, Voorstraat 21. Tel. 493. ZOETERMEER Installatie Comité .kinderfeesten. Teneinde meer uniformiteit te brengen in de viering van Oranje feesten door de jeugd werd op ini tiatief van het gemeentebestuur 'n comité ingesteld, dat Woensdag avond door burgemeester Vernède werd geïnstalleerd. Nadat de burgemeester de aanwe zigen welkom had geheten eh hen dank had gebracht voor het ge- hpor geven aan de oproep van het gemeentebestuur gaf spr. een uit eenzetting van de motieven tot op richting van het comité. Spr. be treurde het, dat een deel van de bevolking zich afzijdig houdt van het gemeenschappelijk feestvieren. Een redendaarvoor is moeilijk te vinden. Hoe ook bezien, het is jam mer, dat de kindergemeenschap hier het lijdend voorwerp is. Op de kro ningsdag van onze geliefde vorstin moeten wij in ons land de vreugde uiten over de grote eenheid, die er, voor wat het Vorstenhuis betreft, heerst. Spr. vergeleek de toestand in ons land terzake met die van on ze Zuiderburen. Een kroningsfeest moet nationaal zijn, d. w. z. alle be volkingsgroepen moeten er aan me dewerken. Niettegenstaande spreker teleur gesteld was over de verdeeldheid in onze gemeente, sprak hij de wens uit, dat het kinderfeest ook dit jaar doorgang zou vinden en hij hoopte, dat het comité erin zou slagen een zodanig feest op touw te zetten, dat er voor niemand reden zou bestaan daar niet aan deel te laten nemen. Voor ieder kind zal de deelname vrij zijn en de burge meester wenste, dat alle ouders, al hoewel hun geloofsgroep zich af zijdig houdt, hun kinderen aan de festiviteiten zouden willen laten deelnemen. Vervolgens zei de burgemeester, dat het comité in volle overeen stemming met de Oranjevereniging is opgericht. Deze vereniging zowel als het gemeentebestuur zullen hun volle medewerking schenken. Im mers een geslaagd kinderfeest is zo goed als een geslaagd Oranjefeest. Daarvan zijn wij allen overtuigd. Ten slotte wenste de burgemees ter het comité veel succes bij zijn werk en sprak de hoop uit, dat al les, wat georganiseerd zal worden, volledig zal slagen, de korte tijd van voorbereiding ten spijt. En hier mede was het comité geïnstalleerd. Aanstonds werden nu de bestuurs functies verdeeld. Voorz. van het comité werd de heer J. Lamens Pzn vice-voorzitter de heer E. v. d. Burg, secrtaris J. van 't Hoff, pen ningmeester. de heer Th. Lexmond. Verder bestaat het comité nog uit de leden de heren A. Luteyn, J. G van Vliet en C. J. A. Moers. Thans werd nog even een plan gemaakt om te komen tot een goede organisatie. Hierbij zal nauw wor den samengewerkt met de Oranje vereniging en reeds werd een da tum van samenkomst vastgesteld. Loopt alles zo vlot als op deze eer ste bijeenkomst dan moet het kin derfeest slagen. Woensdag was het 25 jaar gele den, dat de heer Piet Adegeest in dienst van de Spar trad. Hij werd 's avonds met zijn gezin en in het bijzijn van het gehele Spar-personeel in „De Gouden Leeuw" gehuldigd. Zijn patroon, de heer A. J. M. van Well, hield een felicitatietoespraak en bood de jubilaris een rookstoel aan. De directeur van de Sparcen- trale te Amsterdam verleende hem daarbij de hoogste onderscheiding, n.l. een gouden Spar-speld. Namens het personeel schonk de heer Ant. van Well tenslotte nog een rooktafel Na dit officiële gedeelte bleef men de gehele avond gezellig bijeen. Op 14 Augustus des namiddags 2.15 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: voorlopige vaststel ling gemeenterekening 1948, benoe ming lid Burgerlijk Armbestuur, wijziging van de Bouwverordening toekenning van subsidie ten behoeve van Oranje-kinderfeesten, subsidië ring Kraamcentrum Delfland en Bureau Kraamverpleging „Het Wit- Gele Kruis", afdeling Delft en om streken, verkoop en verhuur van gronden, aanleggen van rioleringen, het bouwen van een onderwijzers wo ning en het aangaan van een geldle ning ten behoeve van de in aanbouw zijnde R.K. Meisjesschool. Komende week maakt de P.T.T. een aanvang met het leggen van een nieuwe telefoonkabel in de trottoirs langs de Dorpsstraat, vanaf de Dorps- brug tot de hoek van de Stations straat. De kabel, die thans in de weg ligt, zal worden verwijderd. Eerst moeten de huisaansluitingen echter op de nieuwe kabel zijn gekoppeld. Nu we toch aan het breken zijn in Dorpsstraat kan dit er nog wel bij In de zaal van café-restaurant van Fraassen werd aan de landar beider, de heer Zijderhand en diens gezin, in verband met zijn 35-jarige dienstbetrekking, door diens werk gever, de heer G. van Straalen, een diner aangeboden. De werkgever overhandigde de jubilaris, na in het kort diens trouw en plichtsbetrach ting te hebben gememoreerd, een enveloppe met inhoud. Van de Hollandse Maatschappij van Landbouw ontving de jubilaris het Landbouw-diploma. Zaterdagavond 7 uur worden op het DSO terrein de volgende wed strijden gespeeld DOS 1HPSV 1 en DSO IVNSV IV. De opbrengst der entreegelden wordt bestemd voor een liefdadig doel. Internationaal Jengdverkeer Gisteravond om half negen waren vele leden van de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer, afd. Leiden, in de Stationswachtkamer bijeen, in afwachting van de Boot trein, die hen 20 Engelse gasten brengen zou uit Newport Deze jon ge Engelsen kwamen in het kader van de jeugd-uitwisseling naar Lei den en blijven hier bijna twee we ken. Voor een afwisselend program ma tijdens deze dagen is gezorgd, zodat deze gasten zich althans enigs zins kunnen oriënteren, omtrent de toestand en gewoonten in Nederland Bij hun aankomst in de wachtka mer werden zij toegesproken door de heer D. den Hertog, voorzitter van de afd. Leiden, die hen een wel kom toeriep in Leiden en zeide blij te zijn de Engelse gasten te mogen begroeten, nu zij hier gekomen zijn, om de schoonheden van Holland te bewonderen. Zoals buitenlanders al le Engelsen beschouwen als louter lords en ladies, zo denkt men aan de Hollanders als aan boeren op klompen, rondom de windmolens. Zo is het echter niet! En de gasten zullen dat hopelijk zelf kunnen con stateren. Wethouder loco-burgemeester St. Menken was namens het Gemeente bestuur ter verwelkoming aanwezig. Ook hij sprak de Engelse gasten in het Engels toe, verheugde zich over het contact tussen beide landen, dat o.a. ook tot uiting komt in de sport- uitwisseling Leiden-Oxford, en hoopte dat zij een goede indruk van ons land zouden meenemen. Hierna werd koffie en thee geser veerd en begeleidden de Leidse gast- CENTRALISATIE VAN SLACHT PLAATSEN ROND LEIDEN. Door het lid der Tweede Kamar, de heer Beernink (C.-H.) zijn aan de Minister van Sociale Zaken de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de volgende passage, voorko mende in het verslag omtrent het openbaar slachthuis en de keurings dienst van vee en vlees voor de knng Leiden over het jaar 1949 en betrek king hebbend op de centrale slacht plaatsen in die kring: „De centrale slachtplaatsen voor rund- en kleinvee te Wassenaar en Alkemade werden na de opheffing ■van de vleesdistributie buiten wer king gesteld. De gecentraliseerde slachting van varkens aan het openbaar slacnthuis te Leiden en bij de N.V. v .d. Berg en Co. te Wassenaar bleef in verband met het regeringssubsidie gehand haafd. Een poging, om nu het tijdstip daarvoor gunstig leek, te komen tot een vrijwillige centralisatie van alle bedrijfsslachtingen aan het openbaar slachthuis te Leiden, waartoe van 't gemeentebestuur van Leiden een voorstel aan de kringgemeenten uit ging, is ook niet geslaagd. Ook B. en W. van Wassenaar, die aanvankelijk een slachtverbod voor deze gemeente in het leven hadden willen roepen, hebben door de hef tige oppositie van slagerszijde hun goede voornemens in dezen niet ten uitvoer gebracht. Na de opheffing van de vleesdistri butie worden in de kring Leiden het rund- en kleinvee dus wederom bij de slagers thuis geslacht. In verband met deze decentralisa tie zijn alle slachtplaatsen in de bui tengemeenten gecontroleerd en werd de eigenaren, voor zover nodig, aan gezegd, verbeteringen of wijzigin gen aan te brengen. Om een later beroep op of eis tot vergoeding van gemaakte kosten te voorkomen, werd per circulaire bekend gemaakt, dat te verwachten valt, dat binnen af- zenbare tijd van hogerhand centra lisatie zal worden opgelegd en werd in dit verband gewezen op de moge lijkheid om bij afkeuring van de slachtplaats gebruik te maken van het openbaar slachthuis te Leiden"? Is het juist dat de eigenaren van de slachtplaatsen in de buitenge meenten, die thans zijn aangeschre ven, bepaalde voorzieningen aan te brengen, bij eventuele centralisatie geen enkele tegemoetkoming in de daaraan verbonden kosten zullen ontvangen? Is de minister niet van mening, dat een eventuele centralisatie ook overigens voor de daarbij betrokken eigenaren en gebruikers van slacht plaatsen bezwarend zal werken en dat het in hun belang is, wanneer zij spoedig weten, of de in bovenbe doelde circulaire in uitzicht gestelde centralisatie al dan niet zal worden opgelegd? Is de minister in verband met het bovenstaande bereid mede te delen, of, en zo ja, waarom, het inderdaad noodzakelijk is, deze centralisatie op te leggen? vrouwen en gastheren hun logé's naar huis. Afwisselend programma. Het afwisselende programma laat de gasten vandaag vrij en geeft hen Zondag gelegenheid in Den Haag- naar de Engelse kerk te gaan. Maan dag wordt een tocht gemaakt naar Utrecht en Arnhem, Dinsdag naar Delft en Rotterdam, Woensdag een rondwandeling door Leiden, Don derdagmiddag een poldertocht, Vrij dag naar Alkmaar en de Afsluitdijk, Zaterdagavond een bijeenkomst in „Roydl",, Zondag 13 Aug. vrij, Maandag naar Den Haag, Dinsdag naar Aalsmeer en Woensdagmorgen 16 Augustus om half tien vertrek vanaf het Leidse station. PATER J. MIEDEMA C.S.Sp. GAAT VERTRKKEN NAAR MIDDEN- AFRIKA. Missionarissen, die op het punt staan naar hun missiegebied te ver trekken zijn wel de meest bedrijvige mensen. Vooral wanneer zij voor de eerste keer hun vaderland verlaten. Want behalve dat zij de zorg hebben om de gelden voor de overtocht te verzamelen, moeten zij ook hun uit zet zien te bekostigen. Zo ook pater J. Miedema, die voorbereidingen maakt te vertrekken naar het mis. siegebied Bagamoyo in Engels Oost- Afrika: een uitgestrektheid van 70.000 K.M.2 met 275.000 inwoners Hiervan ztfn er 60.000 katholiek. On der de leiding van mgr Hilhorst, uit Amsterdam, werken hier 6.000 pries ters aan de kerstening van de Ban toe-Negers. De Paters van de Heilige Geest hebben hierin hun aandeel naast de Wtite Paters. Het werk on der de Bantoe-Negers is niet zo een voudig. Behalve de onmetelijke af standen. die men haast in ieder mis siegebied te overwinnen heeft, zijn er nog andere belemmeringen voor de vlotte missionering. De Bantoe-Ne gers. die dicht aan de Oostkust van Afrika wonen, hebben helaas ook de invloed van het Mohammedanisme ondergaan. En ofschoon deze negers niet de fanatieke geest bezitten van de Arabier-Mohammedaan, is de Mo hammedaanse invloed een niet te onderschatten hem voor de Katholi- sering. Maar al deze bezwaren wor den door de missionarissen voor lief genomen, als hij maar kan werken aan de uitbreiding van het Godsrijk. Hoe sympathiek ziin ons die mannen en vrouwen die alles verlaten om te werden onder de arme heidenen! Maarniet sympathie alleen komt de missionaris er niet en wie pater Mie dema een handje wil helpen bij zijn missiewerk, sture een postwisseltje naar zijn huis-adres: Johan de Wit- straat 14, Leiden. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Aug. 13 uur tot Zaterdag 12 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok Rapenburg 9 Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooi gracht 48. el. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheak, Wilhelminapark 8 te lefoon 26274. ZATERDAG 5 AUGUSTUS. Eindelijk begint de situatie op het nieuwe Stationsplein zich duidelijk af te tekenen. Een mooi plein! Ruim, groots, overzichtelijk. Maar één op merking moet ons van het hart. Of liever gezegd: een vraag. Blijft die smerige keet van de posterijen al die tijd voor het stationsgebouw staan? Foeilelijk! En als dat nu beslist nood zakelijk is, laat men er dan in ieder geval een fris verfje op smeren. Zó is het geen gezicht. Uit het Leidse kantoor van de Di recte Belastingen komt deze keer goed nieuws. Dat zijn we van belas tingkantoren niet gewend; daar zijn het trouwens belastingkantoren voor. Maar het goede nieuws, dat wij be doelen, luidt: de kommiezen P. Brus- see en D. van Vliet, beiden te Lei den, zij belast met de functie van deurwaarder. En hedenmorgen om negen uur vertrokken vanuit het Gidsenhol aan de Haagweg 21 Gidsen van de St. Leonardusparochie. Zij gaan met vijf leidsters, een weekje doorbrengen in Ulverhout (Brabant). Iets eerder ver trok nog een groep welpen van de- zelfe parochie, die naar Chaam gaat, evenals hun broedar-welpen, die Maandag 1.1. reeds vertrokken zijn. Een groep verkenners tenslotte is Belasting-kwesties De volgende vraag werd ons enige tijd geleden gesteld: Mijn vermogen zal per 31 December 1949 ongeveer tussen de 15000 en 16000 gulden be dragen. Behoor ik nu een aangifte biljet voor de Vermogensbelasting in te vullen? Deze vraag is een aanleiding nu ook eens wat te schrijven over de Vermogensbelasting. Zoals de mees te fiscale wetten werd ook de ver mogensbelasting in 1941 belangrijk gewijzigd. Voordien moest ieder die een vermogen had van zestien dui zend gulden hiervan belasting beta len. Met de persoonlijke omstandig heden van de belastingplichtige werd toen geen rekening gehouden. Thans is dit aanmerkelijk verbe terd en wordt de grens, beneden welke geen vermogensbelasting wordt geheven, afhankelijk gesteld van al of niet gehuwd zijn, en de sa menstelling van het gezin. Hiervoor wordt nu een zeker vrijgesteld be drag aangenomen (belastingvrije som). Voor ongehuwden bedraagt dit bedrag f 10.000 en voor gehuw den f 15.000. Met gehuwden worden gelijkgesteld weduwnaars en wedu wen, tenzij ze voor de dood van hun echtgenoot van tafel en bed geschei den waren. Naast deze belastingvrije bedra gen bestaat nog een extra aftrek van f 7500, waarop men aanspraak kan maken als aan drie eisen wordt vol daan, n.l.: a. als de belastingplichtige bij het begin van het belasting jaar 60 jaar oud is of wanneer hij vermoedelijk in de eerste drie jaren geen of nagenoeg geen in komsten uit arbeid zal hebben (bijv. door invaliditeit). b. Het inkomen moet over het afgelopen jaar kleiner zijn ge weest dan f 2500, c. Het vermogen mag per 1 Januari van het belastingjaar niet groter zijn dan f 75000, Aan al deze drie voorwaarden moet worden voldaan. Verder wordt voor ieder kind waarvoor recht bestaat op kinderaf trek nog een bedrag van f 5000,in aanmerking genomen. Het recht op kinderaftrek is in hoofdzaak op de zelfde wijze geregeld als bij de in komstenbelasting. Het tarief van de belasting is aan merkelijk vereenvoudigd. De opcen ten zijn verdwenen. Van het vermo gen, nadat dit met het totale vrij gestelde bedrag is verminderd, wordt nu f 2.50 per 500 gulden ge heven; Latei) we nu terugkeren tot de gestelde vraag,. Voorop zij gesteld, aat ieder die een aangifteformulier van de inspecteur ontvangt, wette lijk verplicht is dit in te vullen en terug te zenden. Ook al zou het ver mogen onbelast zijn. Heeft iemand een belast vermogen (dus na aftrek van de belastingvrije som) en is hem geen aangiftebiljet toegezonden, dan is hij tevens bij de wet verplicht zó'n formulier aan te vragen. Heeft A bijv. een vermogen van f 30.000 en hij is gehuwd met recht op aftrek voor drie kinderen dan zou A, door de belastingvrije som die hij heeft, nog net niet in de vermogensbelas ting vallen. Hij heeft dus nog geen biljet aan te vragen. Zou de vragensteller ongehuwd zijn, dan zou hij een belastingvrije som hebben van f 10.000. Van een vermogen van f 16000.— zou dan f 30,(12 x f 2,50) belasting ver schuldigd worden. Is hij gehuwd, dan is de aftrek f 15000,en moet hij twee maal de rijksdaalder beta len. Zou nog recht bestaan op kin deraftrek, dan wordt, door de aftrek van f 5000,per kind boven de an dere aftrek, niets verschuldigd. Opgemerkt dient nog te worden, dat voor kinderen, die zelf in deze belasting vallen, geen aanspraak op kinderaftrek voor de ouders bestaat. Dit geldt alleen voor de Vermogens belasting. F. D. vanmorgen vertrokken naar Effen. Is dat „effe" fijn! Je kunt wel blijven razen en tie ren. Goedbedoelde waarschuwingen helpen al evenmin. Dat zagen we gistermorgen maar weer eens op de Lage Morsweg, waar een aldaar wo nend knaapje, de 5-jarige A. J. H., op de koppelstang tussen een vracht wagen en de aanhangwagen was ge klommen, zonder dat de chauffeur het wist. Hij viel er af en werd door de aanhangwagen geraakt. Wonder boven wonder liep het nog betrekke lijk goed af. Hij had morsdood kun nen zijn. Maar het knaapje kwam er af met een gebroken linker onder been en enige schaafwonden. Hij werd door de E.H.D naar het Acad. Ziekenhuis gebracht en zal hopelijk nooit meer op wagens klimmen. Laat het voor andere kinderen een waar schuwing zijn. STADSKOK. Bioscopen Het jolige Weeuwtje.'» De on sterfelijke muziek van Franz Lehar voert ons van een tijd van oorlogs dreiging en onrust, naar een tijd perk van romantische intriges, luch tige vrolijkheid en.... muziek. Het thema is genomen uit de operette: Die lustige Witwe. Een jong, knap, rijk en levenslustig weeuwtje, uit ean klein staatje in Midden Europa, besluit haar weduwstaat op te ge ven en vertier te gaan zoeken in Parijs. Als zij dit voornemen ten uitvoer brengt komt het gehele staatje in opschudding, daar zij als rijkste onderdaan, de grootste fi nanciële steun voor het staatje be- Een charmante garde officier wordt haar na gestuurd, om te verhinde ren, dat zij met een buitenlander zal trouwen en zodoende het rijkje een bankroet zal bezorgen. Verwik kelingen en moeilijkheden- de offi cier komt zelfs in de gevangenis te recht- met als slot het happy end. Twee uur lang leeft men in een tijd vol charme en muziek, in een tijd, dat een regering in een spoed zitting bijeen kwam, niet om een de fensieplan te bespreken, doch om te verhinderen, dat een van haar on derdanen een te avontuurlijk huwe lijk sluit. Met enige ontnuchtering komt men na alfoop tot de ontdek king, dat de schitterende partijen, de romantiek en de zorgeloze vreugde tot een ander tijdperk behoren. We gens de somtijds te lichtzinnige sfeer zijn wij genoodzaakt te adviseren: voor strikt volwassenen. Luxor heeft deze week een vro lijke vacantie-film, „Pas o*p< ijsco man", waarvan jong en oud zullen genieten. Bill Jones interesseert zich maar voor twee dingen in deze we reld namelijk zijn ijsjes en een ze kere juffrouw Margie. Met zijn laat ste sympathie ondervindt hij moei lijkheden, aangezien er nog een minnaar blijkt te zijn. Bill laat zich echter niet zo gauw uit het veld slaan, maar geraakt door z\jn kor daatheid in allerlei zonderlinge om standigheden. Het komt zover, dat het hele politiecorps jacht op hem maakt. Natuurlijk heeft de geschiedenis een happy end, maar eer de twee geliefden elkaar eeuwig trouw kun nen zweren, moeten ze heel wat door staan. Van deze film kunnen we zeggen, dat het zo'n echte, uitgelaten Ame rikaanse geschiedenis is, waarin met alles wat voor de hand komt wordt gegooid. Het liefst met taarten en huzarensalades. Vooral de jeugd zal deze film een regenachtige vacantiemiddag en die zijn er genoeg kunnen opvro lijken. Voor 14 jaar. Rex heeft de merkwaardige film ,,'t Is feest vandaag", die al eens eerder in Leiden is geweest. De ac teur-regisseur Jacques Tati heeft het bestaan, om de gebeurtenissen in een dorp te verfilmen en hiervoor geen acteurs te nemen, maar mensen van het plaatsje. Dat dit experiment geslaagd is, kunt U zelf gaan consta teren. De hele geschiedenis tintelt van humor en men zal genieten van het begin tot het einde. Tati levert hier mede het bewijs, dat met een mini mum aan technische hulpmiddelen en aan de hand van een zeer een voudig verhaal resultaten bereikt kunnen worden waartegen de rol prenten van kapitale filmmaatschap pijen het moeten afleggen. Geschikt voor alle leeftijden. Casino Dat het maken van hu moristische films niet ieders werk is en dat men, om werkelijk geestig te zijn, niet kan volstaan met te pas en te onoas grimassen te maken, be wijst „Ha, die zeerover". Macarlo rr.'ag misschien in zijn land geëerd worden als een komiek, hier stellen wij hogere eisen. Wie echter genoe gen wil nemen met een hoop dwaas heid in een zeer vlot tempo opge roerd, hem zij een vrolijk uurtjp met de zeerover gegund. Voor 14 jaar. Lido. Als prémière voor Neder land draait in dit theater „Lied van het Zuiden", een nieuwe product van Walt Disney en een experiment, dat pas enige malen gewaagd is. Men heeft n.l. een combinatie samenge steld tussen een normaal opgeno men film en een tekenfilm, die in el kaar overlopen, wanneer een oude neger uit de speelfilm verhalen en sprookjes vertelt, dié als tekenfilm zijn opgenomen. Wij hebben slechts één groot be zwaar. Dat is de gesproken tekst in het Nederlands. Het na-synchronise ren stfc!t altijd hoge eisen en is in dit geval slecht geslaagd. De stem van een klein jongetje wordt door een dame weergegeven op hinderlijk- naieve wijze en de oude neger spreekt alsof hij lid van het Parlement is, niet als een oude primitieve man. Het verhaal is simpel en weinig origineel De kleine Johnny neemt er geen genoegen mee, dat zijn vader vertrekt. Daarom loopt hij weg van huis, maar ontmoet al spoedig de ne ger, die hem, een sprookje vertel lend, laat inzien dat hij verkeerd doet. Johnny sluit vriendschap en is steeds bij de neger te vinden. Dit tot ongenoegen van zijn ma, die de neger verbiedt Johnny nog langer met flauwfe sprookjes bezig te hou den. Maar dan gebeurt er een onge luk en de jongen is er ernstig aan toe. Hij houdt pas op met ijlen, als zijn vriend bij hem komt en weer een sprookje vertellen mag. Als dan bovendien z'n vader terugkomt en ^belooft niet meer weg te gaan, is het happy-end volmaakt. Dan volgt nog slechts een kostelijke apotheose, een schitterend staaltje van vloeiende combinatie tussen speel- en tekenfilm Laatste Berichten AMERIKAANS MUNITIE- VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een met munitie geladen C 47 van de Amerikaanse marine is in de nacht nabij de luchtbasis van Tiner neergestort. Er werd een reeks ont ploffingen veroorzaakt, die tot op verre afstand werden waargenomen. De overheid weigert enige uileg te verstrekken omtrent de aard en de bestemming van de lading Zij ver klaart dat het hi I* een militair ge heim betreft. De politie heeft de plaats van het ongeluk afgezet en be let iedereen naderbij te komen. De zes bemanningsleden zouden er in geslaagd zijn zich met hun val scherm te redden en ongedeerd zijn gebleven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3