Eén jaar Gezinszorg in Alkemade Centrale verwarmingskwestie maakte de tongen los Man ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 jpR IS IN DEZE TIJD een verschuiving te constateren in de beroeps- keuze van meisjes. Het huishoudelijke werk boet vooral in de grote steden steeds meer in aan belangstelling, terwijl de kantoren machtige trekpleisters blijken te zijn. Op het platteland liggen de verhou dingen op dit terrein enigszins anders, maar ook daar doen zich plaatse lijk omstandigheden voor, die het moeilijk makön een hulp te vinden voor het grote gezin of voor het gezin, waarvan de moeder door ziekte haar taak niet voldoende kan vervullen. Resultaten stemmen tot tevredenheid In Roelofarendsveen en omgeving, waar zoveel meisjes nodig zijn voor het seizoenwerk op de tuinderijen, deed het gebrek aan hulpen in de huishouding zich vaak sterk gevoe len, Om deze nood te lenigen be sloot men een gedurfd initiatief te nemen en ondanks de geldzorgen, die ongetwijfeld zouden komen, over te gaan tot de oprichting van een speciale gezinszorg. Bijna een jaar is deze stichting nu aan de slag. Het werk heeft een in terparochieel karakter gekregen en strekt zich uit over de gehele ge meente Alkemade. De dokters hebben spontaan hun medewerking gegeven. Indien ie mand meent, dat hij een hulp nodig heeft in zijn gezin, dient hij zich tot de plaatselijke agent van de gezins zorg te wenden, die op zijn beurt aan een medicus verzoekt om advies uit te brengen. Acht deze de aan vraag gerechtvaardigd, dan wordt er ogenblikkelijk een meisje in het betreffende gezin geplaatst. De kos ten hiervoor worden geregeld naar het inkomen van het gezinshoofd en het aantal kinderen. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? Er zijn momenteel in de gemeente Alkemade 8 meisjes werkzaam bij de gezinszorg. Dat kost natuurlijk geld en het is aanbevelenswaardig zich eens even af te vragen, waar dit vandaan komt. De meisjes in deze tak van sociaal werk kan meh eigenlijk in twee groepen verdelen: gezinsverzorgsters en gezinshulpen. De eerste, die de huisvrouw geheel kunnen vervan gen, moeten een speciale opleiding krijgen aan een internaat in Den Haag, terwijl de andere groep vol doende heeft aan een plaatselijke opleiding .Nu is hier de moeilijkheid, dat voor gezinsverzorgsters van ge meente- en rijkswege een subsidie wordt gegeven, die 40% van de to tale kosten bedraagt, maar dat de gezinshulpen hier buiten vallen. Bij de jonge stichting is het zó, dat geen van de acht meisjes de officiële opleiding heeft gevolgd. Gelukkig krijgt men toch voor vier subsidie, omdat ze beschouwd worden als on geschoold gezinsverzorgster. Twee ervan zullen met ingang van September de zesmaandelijkse cur sus in Den Haag gaan volgen, waar na in Maart de volgende twee aan de beurt zijn. De verdere inkomsten bestaan staan hoofdzakelijk uit donatiegel- den. Van de katholieken in deze streek is ongeveer 2/3 donateur. Toch is er nog een tekort, maar men hoopt dit spoedig te kunnen wegwerken. Met katholieke instellingen zijn onderhandelingen gaande en het armbestuur van St. Petrus' Banden toeeft reeds financiële steun toege zegd. Men hoopt, dat de industrieën op den duur ook een bijdrage aan dit sociale werk zullen geven. DE GEEST ONDER DE MEISJES. Dat de gezinszorg reeds na een jaar op zoveel vruchtbare arbeid kan terugzien is voor een groot deel te danken aan de goede teamgeest, die de leidster, mej. v. Leeuwen, heeft weten te wekken en levendig te houden. Het enthousiasme is zo groot, dat afremmen meer nodig is .dan stimuleren. Want er dient ge waakt te worden, dat er niemand te veel van haar krachten vergt. De meisjes werken niet op de klok, maar passen zich zoveel mogelijk aan bij de verhoudingen in de ge zinnen. Tenslotte speelt de roeping hier de grootste rol. Het komt wel voor, dat een ge zinshulp iedere dag 9 km moet af leggen, om op haar werk te komen. Maar niettemin is ze er om half acht 's morgens en soms nog vroeger. De heer v. d. Bosch, voorzitter van het dagelijks bestuur, doet intussen zijn best, om de sociale voorzienin gen zo gunstig mogelijk te maken. BEGRIP VOOR DIT WERK GEWENST! Intussen is het wel gewenst, dat degene, die een gezinshulp krijgt toegewezen, begrip toont voor de aard van dit soort werk. Zoals wij reeds opmerkten is de roeping een van de belangrijkste factoren voor deze meisjes. Van nature zijn zij be reid, om in alles behulpzaam te zijn en zo goed mogelijk de vrouw des huizes te assisteren. Van de andere kant dient men dus niet de houding aan te nemen van een directrice, die maar naar hartelust bevelen kan. Ook komt het voor, speciaal in de beruchte griepperiode, dat er teveel aanvragen komen. De meest urgen te gevallen krijgen dan het eerst hulp, wat vanzelfsprekend is. Som mige mensen, die zelf teleurgesteld moeten woren, raken hierover zo ontstemd, dat ze zich met hun halve familie ogenblikkelijk als donateur laten schrappen. Als een meer verheugend feit staat daar tegenover, dat tevredenheid over ondervonden hulp vaak aanlei ding geeft tot financiële steun van een hele familie. DE ORGANISATIE DER GEZINS ZORG. Tot slot moeten wij nog iets zeg gen over de organisatie van de ge zinszorg. Iedere katholieke parochie in de gemeente Alkemade heeft een eigen comité, dat twee vertegen woordigers afvaardigt in het alge meen bestuur. Uit het algemeei bestuur wordt het dagelijks bestuur gekozen, waarvan in de huidige omstandigheden de heer N. A. J. Rietbroek, Noordeinde 188 te Roelofarendsveen de belang rijkste man is, aangezien hij de zorg van de financiën op zich heeft genomen. De plaatselijke agenten, waar men gezinshulp kan aanvragen zijn: Oude Wetering: Mevr. de Jeu, Observatorium. Roelofarendsveen: mevr. Hoogen- boom-Straathof, Zuideinde 105. mevr. v. Amsterdam-Hoogenboom, Spoorstraat 22. Rijpwetering: mevr. Straathof- Verkley, Oud Adeselaan 3. Nieuwe Wetering: de heer P. Sar- neel, Voorweg 57C. Oud Ade: de heer J. v. d. Ploeg, horsterweg. De spreekuren te Roelofarends veen worden voortaan gehouden op de Essenlaan 16 en wel Maandag, Woensdag en Vrijdag 's morgens van 1011, Dinsdagsavonds van 89 en Donderdagmiddag van 34. Leimuiden en Rijnsaterwoude huldigen gemeente-secretaris Op 2 Augustus j.l. werd in ver band met het 25-jarig ambtsjubileum van de Weled. heer J. W. de Ren, ge meente-secretaris, des namiddags tus sen 7 en 8.30 uur, ten Raadhuize van Riinsaterwoude de receptie gehouden. Velen kwamen de jubilaris en zijn gezin gelukwensen. Enkele personen boden hem mooie bloemen of andere aardige cadeaux aan, waaronder een paar boekwerken. De heer van Zwieten sprak nog even namens het Merendistrict van Z.H.IJ. en de K.N.S.B. gewest Zuid-Holland. De jubilaris dient en beoefent de üssport, aldus spreker en st>r. bracht dank voor de grote me dewerking bij de organisatie van de bekende Meren- en Molentochten. Te 8.30 uur was de receptie beëin digd en ging de jubilaris terug naar Leimuiden, alwaar te 9 uur een bij zondere openbare raad was belegd van de raden van Leimuiden en Rijn saterwoude gezamenlijk. RAADSVERGADERING. De raadszaal was bezet met de bei de raden en een twintigtal ambtena ren en genodigden. Even na 9 uur werd de familie de Ren door de heren Buijkx en Jansen dê versierde raadszaal binnengeleid. De burgemeester opende de ver gadering met gebed. In de daarop volgende toespraak, gaf de voorzitter een overzicht vanaf het begin van de loopbaan van de jubilaris tot he den, hoe hij van jongeling, van vo lontair is opgegroeid en opgeklom men tot ontvanger le ambtenaar en later tot secretaris van Leimui den en Rijnsaterwoude. Had de secretaris, wederom ge poogd enig feestelijk vertoon te stui ten. nu moest het. aldus de Burge meester. toch doorgaan, om de jubi laris te kunnen danken voor de gro te verdiensten en voor het vele werk, dat hij in die 25 jaren verricht heeft. Er zijn prettige en moeilijke jaren geweest, maar de verstandhouding is altijd buitengewoon goed geweest. Spreker wenst de jubilaris toe, dat voor hem en zijn gezin nog veel ge luk zal zijn weggelegd. De heer W. Compeer bracht ook dank aan de secretaris voor alles wat hij in de jaren in het belang van de gemeenten en in het belang van het algemeen gedaan heeft. De heer Tasseror. begon met de herhaling van een opmerking, die hij wel eens gemaakt heeft: n.l. degene, die jaren op dezelfde gemeente-secre tarie werkzaam blijft, heeft niet veel ambitie voor zijn werk en bezit wei nig initiatief, maar dit is zeer zeker niet van toepassing op de jubilaris, want als men kans ziet. om in die gemeente op te klimmen van volon tair tot secretaris, dan moet er juist zeer veel ambitie zijn voor het werk. Hij meent te mogen constateren, dat de jubilaris zijn taak heeft opgevat als een dienende taak, waardoor het werk geen last is geweest maar een lust;. De heer W. A. van Harteveld. se cretaris van Alkamade, was blij in de gelegenheid te zijn. om deze fees telijke herdenking mede te maken en de jubilaris en diens gezin geluk te wensen. De heer van der Hoorn, spreken de namens alle ambtenaren, maakte de opmerking, dat de jubilaris eigen lijk nooit een secretaris in de juiste zin van het woord is geweest, maar een collega, een vriend. Hij werkte met en onder de ambtenaren en de verhouding is altijd zo geweest, zo als hij nergens beter kan zijn. Voor de hulp en steun bij hun opleiding in de gemeente-administratie zijn zij de jubilaris grote dank verschuldigd. Tot slot spraken nog de heren M. Karsemeijer, hoofd van de Keurings dienst voor Vee en Vlees Kring Al phen aan den Rijn en J. l'Ami, wachtmeester le klas van de Rijkspo litie, oud-gemeente-veldwachter. Beide personen brachten hulde aan de jubilaris en dankten hem voor de prettige omgang, die zij steeds met hem mochten hebben. De jubilaris bracht dank aan de sprekers van deze avond. Hij hoopte met Gods hulp in staat te zijn, om met dezelfde energie in het belang van de beide gemeenten werkzaam te zijn. Hij sprak de wens uit, dat de beste verhouding met de Bur gemeester, de colleges van B. en W., de raden en de ambtenaren mag blij ven voortduren. Hij dankte hen allen voor het mooie cadeau, dat een blij vende herinnering zal zijn aan deze onvergetelijke .dagen. ALPHEN AAN DEN RIJN De heer J. v. Berkum te Den Haag voor de acte NU. Deze acte geeft bevoegdheid tot het ge ven van lessen in electro-montage en de daarbij behorende materialen- en gereedschapleer. LEIMUIDEN voor Middenstands diploma J. G, Wolken en G. Wolken. HAZERSWOUDE In de sloot. De heer A. uit Haarlem was met vrouw en kinde ren met vacantie bij familie te Bos koop. Woensdagmiddag huurde de heer A. een auto en reed met vrouw en kinderen naar Alphen aan den Rijn en bracht een bezoek aan Avi fauna. Op de terugreis te omstreeks 11 uur des avonds, reed hij op de Provincialeweg alhier met volle voort tegen een op dien weg goed verlichtte afzetting aan, die stuk brak, welke afzetting door ambtena ren van de provincie aldaar wias ge plaatst wegens werkzaamheden, die aan dien weg moesten gebeuren. Vervolgens reed hij tegen een be tonnen schoeiing van een brug, en kwam daarna in een diepe sloot te recht. Wonder boven wonder liep niemand letsel of verwondingen op. De auto, die nogal beschadigd was, is door een kraanwagen van de gara gehouder Cok uit de sloot gehaald en naar Boskoop gesleept. GEMEENTERAAD LEIDERDORP Ze waren met z'n acrften de vroe de vaderen van Leiderdorp. Met kennisgeving waren afwezig de he ren van der Stoel (A. R.), Veldhui zen (C. H.) en Dieseraad (iPvdA). De voorz. opende de vergadering en deelde mede dat het bouwen van een reinwaterkelder voor de waterleiding was gegund aan de heer I Th. Cornet uit Leiden voor de som van f 15.367.-. De gemeenterekening over 1947 was goedgekeurd. De rekening van het grondbedrijf over 1949 werd voorlopig vastgesteld op f 8.183.06 gewone dienst en f 87.450.85 ka- pitaalsdienst. Aan het Ghiy Lyceum te Alphen aan den Rijn werd z. h. s. een bij drage in het exploitatietekort toe- gékend voor 6 leerlingen, groot 81.48. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet voor de revisie der centrale ver warming van het gemeentehuis maakte de tongen los. De heer Los (A. R.) had bij de ter inzage ge legde stukken de prijsopgaven ge mist. De voorz. deelde mede, dat deze nadere oriëntering er even wa ren uitgelicht en verstrekte de ver langde inlichtingen. De verwarming gaat allerlei gebreken vertonen welke nog een gevolg zijn van de buitengebruikstelling in de oorlogs jaren. De binnenketel van de boiler is doorgeroest en moet worden ver vangen. De radiatoren moeten wor den doorgespoeld en op dru'k wor den beproefd. Bovendien is een technische wijziging in de construc tie noodzakelijk. De kosten van re visie zijn begroot op 2200.- ter wijl indien de ketel moet worden vervangen de kosten ongeveer HOOGMADE tfONINGINNEFEEST. Onder ideale weersomstandigheden en met een zeer grote belangstel ling uit de omliggende plaatsen, is de kermis te Hoogmade een waar „feest" geworden. Na de kinderspe len, welke 's morgens getóuden werden, kwamen de volwassenen aan de beurt om zich in diverse volksspelen te bekampen. De prijs winnaars hiervan waren: Versierde rijtuigen: 1. L. v. Veen, 2. C. Elstgeest, 3. C. Winters. Versierde rijwielen: 1. J. Pansen, 2. G. Hoogenboom, 3. Jac. v. d. Star. Ringrijden, paard en tilbury: da mes: 1. Mien Zonneveld, 2. Lena Zonneveld, 3. Bep. v. d. Meer. Heren: 1. H. Bank, 2. P. Dissel dorp, 3. G. J. v. Leeuwen. Ringrijden op de fiets: dames: 1. Annie v. d. Star, 2. Gré v. d. Meer, 3. Mevr. LieverseBakker. Heren: 1. C. C. Hoogeveen, 2. Nic. Mooren, 3. M. C. v. d. Ploeg Wzn. Kwartelgrijpen: dames: mevr. v. Gemerden—Hak, 2. mevr. Volwater —Baak. 3. mej. L. C. v. Leyden. Hindernislopen: meisjes: 1. Jo Zwetsloot, 2. Gerda v. d. Meer, 3. Tiena v.d. Geest. Kruiwagenrace: heren: S. de Dub belden, 2. B. Bank, 3. Jac. v. d. Star Hzn. Dames: 1. Nel Kraan, 2. Bep v. d. Meer, 3. Nel. v. Leeuwen Jd. Hardrijden toerfietsen: 1. J. Borst, 2. Ad. Prangers, 3. J. Hoogeveen. Tonknuppelen: 1. Jac. Ponsen, 2. A. v .d. Ploeg Gzn., 3. W. v. d. Ploeg, 4. J. v. Leeuwen Jzn. De voorzitter van het feestcomité, de heer v. d. Post, reikte onder een toepasselijk woord de prijzen uit. NIEUWKOOP H H. Missen op Zondag. Ten ge rieve van de katholieke vacantiegan- gers wordt medegedeeld dat in Nieuwkoop op Zondag de H.H. Mis sen worden opgedragen om half 8 en tien uur. NI-WA-Nieuws. Programma voor Zondag 6 Augustus. 14 uur: On derlinge zeilwedstrijden in de vol gende klassen: Noord Ned. 16 m2 A en B: kleine B.M.; Sharpies en Han dicapklasse. Programma voor Maandag 7 Aug. 10 uur: zeilwedstrijd (teamwedstr.) Hieraan kan worden deelgenomen door Noord Ned. 16m2 in teams van 5 boten. 15 uur: Rondvaart over de plassen en door de rietlanden. 18 uur Gez. maaltijd voor deelnemers en genodigden. 20 uur: Concert door „Eensgezind" achter hotel „Het Vlie gende Paard." 2200 hoger zullen zijn. De heer de Graaf (C. H.) merkte op dat hij over het algemeen niet veel voor reperatie voelt. Hij gaf B. en W. in overweging niet te aarzelen om, in dien nodig, een nieuwe ketel te plaatsen. De heer Moraal conclu deerde dat eerst tijdens de revisie zal blyken of dit nodig is. Vandaar dat B. en W. vragen naar bevinding van zaken te handelen. De heer Kuilenberg (R. K.) was bang dat B en W. wat laat in het seizoen wa ren met dit vooorstel en voorzag de mogelijkheid dat het gemeente bestuur in de kou zal komen te zit ten. Nadat de voorz. een en ander nog eens uitvoerig had toegelicht en de heer Kuilenberg had gerust gesteld werd z. h. s. besloten het gevraagde crediet te verlenen. Z. h. s. werd besloten van de N. V Durisol in Achthoven een strook jrond te kopen van ongeveer 84 strekkende meter voor de som van 1.-, waardoor de straat ter plaatse kan worden verbreed. Nu in de wintermaanden de Lei- derdorpse brug des Zondags niet geopend wordt en in de zomer maanden des Zondags op bepaalde uren gesloten blijft achtten B. en W. het verantwoord de Doesbrug, waardoor slechts sporadisch een zeiljacht passeert, het gehele jaar op Zon- en feestdagen gesloten te houden. De heer Los sprak er zijn voldoening over uit dat thans tege moet werd gekomen aan de wensen van enkele raadsleden geuit in de vergadering van 15 November 1947 Z. h. s. werd het voorstel van B. W. aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd 't schuldrestant van en de annuiteit voor de woningbouwvereniging Pa trimonium, voor de 9 oude wonin gen, respectievelijk vastgesteld op f 19.112.03 en f 862.17.-. De annui- WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ GUNSTIG WEEKEND. Tamelijk heldere nacht en och tend met op enkele plaatsen mist. Morgen in de loop van de dag van het Westen uit toene mende bewolking, maar nog bij na overal droog weer. Zwakke, later meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets war mer teit zal gedurende 37 jaren moeten worden betaald, voor het eerst in 1950 Voorts werd besloten tot niet-invoering van het 7e en 8e leer jaar op de openbare lagere school. Na diverse reclames tegen plaat selijke belastingen onder de hamer ware ndoorgegaan en de begroting 1950 was gewijzigd kwam de rond vraag aan de orde. De heer Los informeerde of B. en W. voldoende waarborg hadden dat de bouw der duplex-woningen, die onder hetzelfde architectenbureau werden uitgevoerd als de 27 arbei derswoningen, beter zal worden uit gevoerd. Hij - veronderstelde, dat het toezicht bij de bouw der arbeiders woningen niet voldoende was geweest aangezien hij niet kon aannemen, dat het aan de bouwer lag, omdat deze ook was gevraagd voor de bouw van arbeiderswoningen in het Zijlkwar tier. De voorz. antwoordde, dat ook hij van mening was, dat het toezicht, voorzichtig uitgedrukt, onvoldoende was geweest. Thans zal het werk worden uitgevoerd onder dezelfde opzichter die de bouw van de 4 eer ste duplex-woningen onder controle had gehad en verwachtte betere re sultaten dan bij de bouw der arbei derswoningen. Voorts bracht de heer Los een speelterrein voor de jeugd ter spra ke, waaraan vrijwel alle aanwezige raadsleden deelnamen doch een op lossing werd niet gevonden. Hierna sluitng. Wilt U iets weten? Vraag: Route StompwijkLim- men en StompwijkWeesperkarspel; hoeveel km? Antwoord: Stompwijk, Leiden, Lisse, Haarlem, Beverwijk, Castricum, Limmen; afstand 55 km. Stompwijk, Zoeterwoude, Alphen, Zevenhoven, Wilnis, Vinkeveèn, Loenersloot, Nig- teveen, Klomp, Weesperkarspel; af stand 50 km. Vraag: Route LisseNijmegen, Heerlen, Den Bosch, Lisse; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Al phen, Woerden, Utrecht, Zeist, Doorn, Amerongen, Rhenen, Op- heusden, Dodenwaard, Andelst, Nij megen; afstand 135 km. Nijmegen, Malden, Móok, Venlo, Roermond, Sittard, Treebeek, Heerlen; afstand 135 km.; Heerlen, Sittard, Susteren, Weert, Eindhoven, Den Bosch, af stand 105 km. Den Bosch, Culem- borg, Utrecht, Woerden, Alphen Lei muiden, Lisse; afstand 115 km. Vraag: Route LeidenEde; hoe veel km.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Ede; afstand 120 km. Vraag: Route UtrechtDordrecht, hoeveel km.? Antwoord: Utrecht, Jutphaas, IJs- selstein, Schoonhoven, Bergam bacht, Rotterdam, Dordrecht; af stand 54 km. Vraag: Wat mag ik naar het bui tenland meenemen aan etenswaren, zonder dat ik moeilijkheden krijg met de douane? Antwoord: Meer dan men denkt! Over het algemeen is de douane niet zo streng, wanneer maar duidelije blijkt, dat men niet van plan is te smokkelen. Volgens mededeling van de dienst voor Invoerrechten en Ac cijnzen mag men naar het buitenland meenemen: 100 sigaretten en 10 si garen, 250 gram boter, margarine of vet, 2000 gram brood of meel, 250 gram koekjes, beschuit of biscuit, 500 gram havermout, gort, vermicel li of maizena, 250 gram vlees of vleeswaren, 100 gram kaas, twee blikjes melk, 500 gram suiker of versnaperingen, 500 gram jam of bo terhampasta, 500 gram peulvruchten, 100 gram thee, 100 gram koffie en 100 gram cacao. Vraag: Kortste weg LeidenVee- nendaal; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den. Utrecht, de Bilt, Zeist, Wou denberg. De Klomp, Veenendaal; af stand 85 km. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Aug-: Groente. Per 100 kg.: rode kool 55.40, groene kool 5.708.prei 9; rabarber 4^7-5, kroten f 55.80, uien 5 10, peen 810, aardappelen 911 andijvie 57, druiven f 88106, snijbonen 2034, stokbonen f 23 35, pronkbenen 1320. stambonen 1522, postelein f 919, augur ken 375, spinazie 613, toma ten A 1237, per 100 stuks: komkom mers 710, bloemkool 849, me loenen 3294, salade 27.90, per ziken 225; per 100 bos: kroten 1.902.20, pieterselie 12.20, ra dijs 1.50>1.70, selderie 2.304.50 en peen 813. KATWIJK a. d. RUN, 4 Aug. Groente. Bloemkool A 3865, idem B 3454, idem C f 1435, waspeen 89-25, idem H 66.10, 'bospeen f 914.60, stambonen 14 18, andijvie 1011, snijbonen f 20 31, rabarber 4.404.50, sla 2 9.70, tomaten 3738, rode koo'l 5.70—5.80, stoofsla 15—16, selde rie 23.10, peterselie 2—2.70, uien 810. doperwten 3650, kroten 6—.10; kervel 3—3.10, radijs f 4.40 4.60, aardappelen bonken 9.30 9.40, idem groten f 9-1012, idem Drielingen 66.10. NOORDWUKERHOUT, 4 Aug. Groente. Dubb. bonen aanvoer 1650 zak. Dubbele bonen 1.601.85, snijbonen 2.25>3.10, pronkers 1.50 per 10 kg.; aardappelen 7 cent p. kg- TER AAR, 4 Aug. Groente. Snij bonen 2.002.60; stokprlncessen 2.10—3.30, idem B 1.60—180, stamprinsessen 1.50>2.40, spekbo- nen 1.401.60, witte pronkers 1-20. blauwschokkers f 1.10 alles per 10 kg., tomaten A 2840 cent, idem B 34—39 cent, idem C 2430 cent, idem CC 1223 cent, idem bon ken 1335 cent, andijvie 512 cent, waspeen 816 cent, rabarber 45 cent per kg. sla I 4.606.20, idem n 2.503 80 per 100 stuks, bloem kool IA 3135 cent, idem I 2127 cent, idem II 915 cent, idem IH 4 7 cent, komkommers 78 cent per stuk, bospeen 8 cent, selderie 2 cent per bos, Augurken fijn 40 cent, idem III 9 cent, fijnbasterd 22 cent per kg, basterd 3.30, grof A f 1.70—2.10 grof 1.50, stippel 1.25, bommen 0.75, alles per 25 kg. Appelen: Royal Victory 14 cent per kg, Bloemen: Lelies 18 cent, Gladiolen 15 cent per bos. Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 26) Had passie mevrouw Walker he lemaal verblind, of wist de graaf niets van hetgeen er tussen de twee vrouwen was voorgevallen? De belofte, de eed, waarvan sprake was en die de dode „niet wilde breken," scheen tot deze conclusie te leiden. Hempel borg de blaadjes en de foto in zijn portefeuille, om ze thuis nog eens te bestuderen. Hij herinnerde zich nu, hoe de gravin over de vermoorde had ge sproken. Het was byna onmogelijk, zich onverschilliger te tonen dan zij. En wederom dacht Silas: „Wat een vrouw! Zij moet geen zenuwen hebben." Alvorens het oude meubel weer op zijn plaats te schuiven, keeik Hempel de kamer nog eens rond. Neen, hij had niets vergeten, al les onderzocht. Morgen zou hij terugkomen, om de keuken en de andere vertrek ken te doorsnuffelen, hoewel hij er zo goed als zeker van was, niets van betekenis meer te zullen vin den. Had de doode nog iets belang rijks bewaard, dan zou hij dat ze ker in de geheime bergplaats ge vonden hebben. Silas knipte het licht uit. Ver volgens opende hij het luik van een venster, om niet al te zeer in het donker te moeten tasten. Het venster zelf sloot hij weer van binnen. Terwijl hij dat deed be merkte hij aan de knop van de venstergrendel een schort, die er blijkbaar in haast was neergehan gen en tot dusver aan z'n aandacht was ontsnapt, daar het verborgen was geweest achter het gordijn. Het licht der maan drong nu de kamer binnen. In de verte sloeg 't langzaam en plechtig middernacht. Alvorens heen te gaan, greep Hempel eenvoudig uit gewoonte naar de schort, om te zien, of er een zak in was. Dit was inderdaad het geval en in de zak vond hij een brief. Silas plaatste zich dicht bij het venster en las bij het maanlicht het adres. De brief was aan mevrouw Marie Walker gericht en was op de dag van de moord gestempeld te Graz. Juist wilde hij kennis nemen van de inhoud van de brief, toen er buiten over de weg een schaduw voorbijgleed. Toen hij bij het licht der maan de gedaante die naar het huis kwam, herkende, kon hij zich bijna niet bedwingen. ""t Was gravin Grauenstein. Zij was in een wijde regenmantel ge huld en droeg een kante doekje om het hoofd. Hij kon haar niet meer zien, want zij stond reeds bij het huis, maar hij hoorde, dat zij een sleutel in het slot der voordeur stak. Hij had geen tijd meer om er over na te denken, hoe de gravin van haar kant een sleutel van het huis van mevrouw Walker kon be zitten, die zij beweerde, niet eens persoonlijk te kennen... Met een sprong was hij bij de canapé, en daar kroop hij onder. Een ogenblik later trad de gra vin binnen. Zij bleef enige secon den op de drempel staan en keek met iets zonderlings in haar blik de kamer rond. Toen draaide zij 't licht aan en zette een stoel bij de kast, zocht in de laden en onder wierp elk stukje papier aan een scherp onderzoek. Ze handelde snel en zeker, als iemand, die goed bekend was in de kamer. Toen zij niets vond, ver toonde haar gezicht diepe teleur stelling, zij slaakte een zucht, leun de achterover en bleef enige mi nuten peinzend vóór zich uit sta ren. Toen stond zij op en ging snel naar de slaapkamer, waarvan de zij de deur achter zich liet openstaan. Hempel zag haar in de kasten en in de lade van het nachttafeltje zoeken. Haar bewegingen werden aldoor sneller en zenuwachtiger. Eindelijk verscheen zij- weer' in de huiskamer. Op haar gezicht las men nu geen teleurstelling, maar echte wanhoop. Zij keek nog eens vorsend rond, als om zich ervan te vergewissen, dat zij niets had vergeten, deed het licht uit en verliet zuchtend de ka mer. Hempel Jioorde haar de voordeur sluiten en onmiddellijk daarna zag hij haar langs het voetpad terugke ren naa# het kasteel. Wat had z« in het huis gezocht? Oude brieven van haar man uit diens jonge jaren? Doch waarom was zij met dat doel niet onmiddellijk gekomen, na dat de moord ruchtbaar was gewor den? Waarom eerst die dag, vijf da gen na de dood van mevrouw Wal ker? En waarom die uitdrukking van wanhoop, toen zij niets vond? Over Hempel's ernstig gezicht vloog 'n schaduw ivan ontmoediging Telkens wanneer hij meende, het eind van de draad in de hand te hebben, kwam er iets nieuws, dat al het opbouwende weer in duigen wierp, 't Leek hem psychologisch juist, dat de handelingen der gra vin niet in overeenstemming wa ren te brengen met hetgeen hij 'n uur tevoren duidelijk en bewezen had geacht. Een vrouw, zelfs met stalen ze nuwen, overwint niet zo gemakke lijk haar natuurlijke afkeer, om te middernacht en geheel alléén, het huis waar pas een* moord is ge pleegd, binnen te treden, om naar oude minnebrieven te gaan zoeken. Neen, daarvoor moesten heel an dere redenen bestaan. Met de over tuiging, dat er weer een nieuw geheim, een nieuw raadsel in het spel was, verliet Silas Hempel ein delijk doodmoe het griezelige huis. X De z. g. „Grunauer Tumpel,'' een modderige vijver aan het einde van het dorp, was leeggepompt, omdat men meende, het lijk van graaf Grauenstein er in te zullen vinden. Dit was echter niet het geval ge weest, maar wel had men twee vil ten pantoffels gevonden. De autori teiten hadden die pantoffels in be- slag genomen, want met enige ze- i kerheid vermoedde men, dat een der moordenaars van mevrouw Wal ker ze gedragen had en daarna in de vijver geworpen. Niemand te Grunau bezat derge lijke pantoffels, niemand had het gevonden paar ooit te voren gezien. Gravin Renate was in de laatste dagen herhaaldelijk bij de rechter van instructie geweest, om aan gaande verschillende punten, die verband hielden met de verdwij ning van haar man, inlichtingen te geven. En dientengevolge begon 't gerecht voorlopig nog zeer dis creet zich met majoor Grauen stein en diens zoon te bemoeien. Beide heren werden scherp in het oog gehouden. Silas Hém-pel had onmiddellijk na zijn nachtelijk onderzoek in de wo ning der vermoorde weduwe. de uitslag van dat onderzoek hield hij intussen voor icfiereen geheim naar Napels geseind, om te vragen, of aan boord van het stoomschip, dat de 16e van daar naar Sydney was vertrokken, een in het grijs geklede heer, nogal op jaren, en die waarschijnlijk onder de naam Morgan reisde, italië verlaten had, Men antwoordde, dat drie passa giers, op wie de aangeduide per soonsbeschrijving paste, met de „Tridon" vertrokken waren. Men wist echter niet, of een var die heren Morgan heette.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2