7000 Man in 6000 Drang naar beter de jongens een kamp van hectare en hoger,moet van zelf uitgaan Nederland acht zaak Bertha Hertogh niet afgedaan Prins Bernhard bij de padvinders --- Velser pont br< Het Barneveldse kippen-drama >n van ergernis datje £eivc en de wenshandschoenen 5)c Man VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Van onze speciale verslaggever) OMMEN, 2 Augustus Marktbrink als centrum van tentenstad. Met ongeveer het slechtste trein- materiaal dat zij bezit, heeft de N.S. de dienst op Ommen in deze dagen versterkt. Maar voor de bezoekers van het nationale kamp van de pad vinderij was dat toch niet de ergste manier om er te komen. Velen heb ben namelijk meer dan 100 km. moeten fietsen, met een autobus hobbelen of over een onstuimig Yselmeer moeten varen om het doel van tien dagen ontspanning te be reiken. Voor anderen komt de sjou- werij pas, nu ze weten, dat hun kwartier is gelegen op een afstand van wel 15 km. voorbij de hoofdin gang in het dorp, ergens in Vilsteren of in Junne. Geen wonder overigens want de huisvesting van zevendui zend knapen in eigen troepkampen vordert grote ruimte enbeleid. Reeds met Pasen waren voortrek kers er aan de slag gegaan, hebben de moeizaam gekozen terreinen ver deeld in 15 wijken en de nodige verbindingen gelegd over een totale ruimte van 6000 hectare prachtige bosgrond. Aan het begin daarvan heeft men een Marktbrink aangelegd als centrum van een reusachtige tentenstad. Daar zijn toko's op getrokken, waar zo van alles te koop is, waar naast een prach tige gesneden totempaal een scheerpaal is verrezen, waar men de post kan verzorgen en telefoneren, waar men voorlich ting kan ontvangen, zelfs over de Marshall-hulp. Daar is na tuurlijk ook de scout-shop en restaurant met vele zitplaatsen, waar honderd kalela's de helpen de hand bieden. Handen uit de mouwen! Die voortrekkers hebben het ver- der klaargespeeld, een klokketoren i van ruim 13 meter binnen een week uit houten palen op te trekken en op 1 het uitgestrekte terrein zeventig f pompen aan te leggen ten behoeve van de watervoorziening. Daarbij is niet te becijferen, hoeveel kubieke a meters pioniershout zij wel hebben l verwerkt. Natuurlijk zijn zij de I trots van de kampleider, hopman K Spijkerman, een wel zeer verant- I woordelijk persoon in deze dagen. Op de topdagen waren er wel 150 I voortrekkers bijeen: ingenieurs, I scheepsbeschieters, kassenstoppers, I, M.T.S.'ers, radio-technici en ande ren. Onder die anderen zijn dan ook de mensen, die een vernuftige radio- post hebben ingericht en die met walkie-talkies de troepkampen af draven om nieuws zo snel mogelijk door te geven. Een deel van dat nieuw- komt terecht bij de redactie van de dagelijks verschijnende kampkrant die er haar voordeel .mee doet. In een oplaag van 12.000 gaat die krant elke morgen het kamp in.... en uit, vanmorgen voor het eerst. „Dagblad" staat er heel ge wichtig boven. Wie onverhoopt ziek mocht wor den, vindt een klein hospitaal met kamparts en verpleegsters tot zijn dienst. Nu al troffen wij er een pa tiënt aan; maar erg was het niet met hem. De buitenlanders, die wij hebben gesproken, voelden zich goed op him gemak; zij vonden het iets bijzon ders, voor een heuse koningin te mo gen defileren. 87 man is komen over vliegen, anderen hadden zwaar te kampen met deviezen. Vorm en train jezelf! Natuurlijk heeft het bezielend woord in dit jubileumkamp niet ont broken. Ten overstaan van Hare Ma jesteit en de autoriteiten heeft H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Nationale Padvin- dersraad, er op gewezen, dat de ver kennerij niets is, als de drang naar beter en naar hoger niet van de jon gens zelf uitgaat. Train je wil en ontwikkel je karakter, zei hij, en be leef de wet, waaraan je je zelf vrij willig hebt onderworpen. Dan is er het zelf doen, zelf verz'innen en or ganiseren. En nadat hij hulde had gebracht aan de nagedachtenis van vice-admiraal Rambonnet die aan de katholieke verkenners hun plaats in het verband van de padvindersbewe ging heeft geschonken, herinnerde de generaal aan de broederschapsge dachte. Die broederschap, aldus.ba ron van Voorst, moet zijn gegrond vest op naastenliefde, op geestelijke vrijheid en eerbied voor de mense lijke waaarden. Toen luidden de beide kampklok- ken voor het eerst, en nadat de hoofdaalmoezenier A. Verhoeven van de Verkenners het „Hoort, zegt het voort" had ingezet, klonk deze zang uit duizenden kelen en H.M. de Koningin zong zelf mee. Dan ver klaarde zij het kamp voor gepoend en daar ging een woud van stokken met padvindershoeden, de lucht in. Vlaggen en banieren speelden in de wind en dan verspreidden zich allen. Het tiendaagse kamp was begonnen. CONSUL-GENERAAL KRIJGT VOLMACHT •T^OEN DE UITSPRAAK van het hof van appèl te Singapore in de kwestie betreffende Bertha de Hertogh bekend was gemaakt, heeft de Nederlandse regering direct in Londen stappen ondernomen, om af gifte van het kind aan de Maleise verzorgster te voorkomen. De rege ring heeft er bij die gelegenheid op gewezen, dat de rechtsgrond van de genomen beslissing allerminst duidelijk is. Het antwoord van de Engelse re gering hield in, dat het hier een rech terlijke beslissing betrof, waarbij het de overheid niet mogelijk was tus sen beide te komen. De Nederlandse regering heeft toen onze consulaat-generaal te Singapo re opdracht gegeven alle pogingen in het werk te stellen om te verhinde ren, dat het kind zou worden zoek gemaakt. De kwestie is in juridische zin uiterst gecompliceerd. Volgens het Nederlandse recht is het huwelijk van Bertha de Hertogh. niet geldig. Doch het Nederlandse recht is niet van kracht op Malakka. Adatrechten, zowel het Indonesische als dat van Malakka, Mohamme daans recht en de noodwetgeving, welke op Malakka de Britse heeft vervangen, zullen wellicht in het geding worden gebracht. Al met al vormend een juridisch oerwoud, vol met voetangels en klemmen, waarin slechts een rechtsgeleerde, die ja renlang in die streken heeft gewoond de weg zal kunnen vinden. Inderdaad heeft de Nederlandse consul-generaal in Singapore zich van de hulp van zulk een advocaat de beste, die hij kon vinden kunnen verzekeren. Maar ook my. Goud heeft weinig kunnen uitrichten H. M.. de Koningin betreedt het kamp, begeleid door de voorzitter van de Nationale Padvindersraad, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst (links) en de vice-voorzitter, de heer W. C. Roest van Limburg. Daar de bevoegdheden van de con sul-generaal bij het proces in Singa pore in twijfel werden getrokken is hem nu een telegrafische volmacht toegezonden om op te treden namens de ouders van Bertha de Hertogh en een notariële volmacht volgt per luchtpost. In zijn kwaliteit van koninklijke commissaris en ere-voorzitter van de Nationale Padvindersraad heeft prins Bernhard gistermiddag een langdu rig officieus bezoek gebracht aan de padvinders, die te Ommen in het na tionale kamp het 40-jarig jubileum van de padvindersbeweging in Ne derland vieren. Prins Bernhard werd op het hoofdkwartier ontvangen door de kampleider, hopman H. J. Spijker man, de voorzitter van de Nationale Padvindersraad, de hoofdcommissa ris van de „Verkenners" van de Ka tholieke jeugdbeweging, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en de hoofdcommissaris van „De Neder landse Padvinders", de heer W. C. Roset van Limburg. Na zich aan de hand van een plattegrond omtrent de ligging van de verspreide kamp terreinen te hebben georiënteerd, stapte prins Bernhard in een jeep van de bosbrandweer ten einde de jongens in hun kampen op te zoe ken. De Prins maakte een tocht van vele kilometers over bospaadjes naar de verschillende kampeerterreinen, alwaar de jongens zich. bijzonder verrast toonden over het hoge be zoek. Ook bezichtigde de Prins het kamp van de Deense padvinders, die hun land in Ommen vertegenwoordi gen. De Prins gaf als zijn mening te kennen, dat de opzet van het na tionale kamp, waar elke afzonderlij ke troep een eigen leven leidt, voor de jongens aardiger moest zijn dan een massaal opgezette jamboree. Al vorens met de kampleiding op de padvindersboerderij de thee te ge bruiken, bracht de Prins een bezoek aan het kamphospitaal, waar op dit ogenblik 17 niet ernstige patiënten worden verpleegd. Vervolgens bracht de rood gelakte jeep Prins Bernhard naar de kam pen van de Schotse en Engelse gas ten. DE JONGENS UIT DE ZAAN KUN NEN WEL WAT! Dat ledigheid des duivels oorkussen is, ervoer het Zaandamse gemeentebestuur steeds opnieuw wanneer de vacanties van de schooljeugd aanbraken. Met lede ogen zag men de baldadigheid eer der toe dan afnemen. Maar er werd wat op gevonden: de jongens zouden van oud materiaal hun eigen stad mogen bouwen! Dezer dagen werden aan 120 jon gens tussen de 9 en 13 jaar paspoor ten uitgereikt, die toegang tot het braak liggende terrein aan het eind van de Zaandamse Zuiddijk geven. En toen maar bouwep. Links op de foto: met vereende krachten werd eerst het gemeente huis gebouwd, want een stad zon der gemeentehuis is geen stad, zeg nu zelf! Rechts op de foto: ook de winkel kan in een stad van jongens met gezonde magen niet ontbreken V er keers-reglement bijna gereed De nieuwe verkeerswetgeving zal binnenkort van kracht worden. Het nieuwe verkeersreglement is thans bijna gereed. Een betrekkelijk klein aantal nieuwe verkeersborden zal op onze wegen worden aangebracht, zodra de nieuwe wetgeving in werking treedt, o.a. een bord ter waarschu wing voor naderend gevaar, b.v. een onverwachte zijweg of een andere omstandigheid, waarmede de weg gebruikers rekening dienen te hou den. Het teken dat voor een ziekenhuis geldt zal een H zijn. Er komen bor den voor het aangeven van een tele foon in de naaste omgeving, alsmede een boord om aan te geven dat in de naaste omgeving een werkplaats is gevestigd. Hoewel men nog niet definitief heeft besloten, dat trams in de naas te toekomst richtingaanwijzers moe ten voeren, is men wel zeer aan een beslissing toe. De tramdirecties me nen dat het aanbrengen van rich tingaanwijzers op de trams een nog al kostbare geschiedenis is. Men vraagt zich echter bij de experts op verkeersgebied af, waarom ieder voertuig een richtingaanwijzer moet bezitten behalve de tram. Wie een vacantietrip per auto maakt en van Haarlem naar Alkmaar of de Afsluitdijk wil reizen, moet er rekening mee houden, dat de duur van de reis met ongeveer een uur moet worden verlengd wegens op onthoud bij de Velser pont schrijft het „Alg. Dagbl." Tien rijen dik staan de auto's daar bijna de gehele dag opgesteld en hoe nerveus dat wachten velen maakt, is onlangs gebleken, bij de opening van de Breedband der Hoogovens. Honderden auto's waren in lange en dikke rijen opgesteld .toen er éen met de motorpolitie voorop voorrang kreeg op de eerste de beste pont, die arriveerde. Het was de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, die een pont voor zich alleen kreeg, terwijl er een kleine twintig auto's méér mee hadden kunnen varen. En onder tussen groeide de staart ven ontevre denen en werd luidkeels geprotes teerd. De papierfabrieken, die aan de overkant van het kanaal liggen, zijn van mening, dat ze per jaar twintig Einde in zicht? Sinds Zaterdag 15 Juli is in de gemeente Barneveld geen pseudo- vogelpest meer geconstateerd. Daar om heeft heden de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst in Gel derland het goed gevonden, dat de strenge bestrijdingsmaatregelen iets verzacht worden. Er mogen thans weer honden ,en katten loslopen doch het ophokgebod voor pluimvee blijft nog van kracht. Inmiddels heeft de centrale pluimveeslachtplaats te Barneveld nog handen vol werk. Er zijn thans mille kunnen besparen, wanneer de tunnel er is. Vóór de oorlog was de tunnel in aanbouw, de oorlog legde het werk stil, toen was er geen geld en nu maken we dan kans, dat op de Rijks begroting 1951 enkele millioenen voor dit doel zullen worden uitge trokken. Dan begint het werk op nieuw. Is het wonder, dat industriëlen, die tussen Haarlem en Beverwijk moeten rijden de auto liever thuis laten en de bromfiets nemen? reeds ongeveer 60.000 hanen ge slacht terwijl er nog circa 34.000 ge slacht moeten worden. Men rekent er op. hiermee binnen de vier we ken klaar te zijn. Blijft de toestand zich gunstig ontwikkelen dan heeft deze slachtplaats de langste tijd ge had,, anders zal men er waar schijnlijk volgende week toe over gaan de gelegenheid tot het slach ten van oude kippen open stellen. Dit is dringend noodzakelijk, omdat de pluimveehouders niet weten waar ze met deze dieren heen moe ten; ze eten als legkippen, maar le veren geen eimaar iedereen heeft goede hoop, dat er weldra weer een mogelijkheid zal zijn om deze dieren te verkopen voor de consumptie. De poeliers, die de centrale pluim veeslachtplaats drijven, hebben het ook niet gemakkelijker gekregen, omdat niet de pluimveehouder, maar zij de heffing per kg. voor slachtkippen moeten betalen, uit welke heffing de regering de onkos ten van de bestrijding der pseudo- vogelpest denkt te betalen. De prij zen bleven voor de hanen -zoals ze aanvankelijk waren: J 130f 1.50 per kg. Deze heffing is oorzaak, dat ook elders in het land de handel in pluimvee trager was. Er werden voor oude kippen prijzen van f 1 1.40 per kg. en voor jonge hanen 1.501.80 per kg. betaald. 31. Weg deur! „Wat betekent dat?!" vroeg Ootje Teur woedend aan Frangois, die hem met een enkel gebaar wilde tegenhouden. „Ik ben toch je meestee, niet? Jij bent toch mijn bediende? Ga dan uit de weg. want die dikke meneer daar heeft de handschoenen van je baas gestolen! Smeer hem ga weg en maak dat je wegkomt!" „Pardon, monseigneur!" antwoord de Frangois beslist. „Ce n'est plus la vérité! Zo is het niet meer! Thans heeft de dikke Heer de schoen ehde handschoenen, zodat ik nu een andere meester heb gekregen. Je regrette „Maar hij heeft ze gestolen!" riep Ootje Teur vertwijfeld. „Je wilt toch niet de bediende zijn van een ge wone dief? Van een gemenerd?" „Ce n'est pas d'importance. dat geeft niet!" antwoordde Frangois be leefd, doch zeker van zijn zaak. „Hij. die heeft de handschoenen, is Meester van de bediende! Goeden dag! Bon jour!" Hij was plotseling verdwenen en Ootje Teur meende zijn kans schoon te zien om de deur open te rukken en achter Dikke Daan aan te gaan. Maar gelijk met Frangois was ook de deur verdwenen. Alleen een partij onre gelmatig gemetselde steenblokken gaven de plaats aan, waar de deur vroeger had gezeten. in het grijs Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 25) Misschien een sanatorium? Maar er was in Graz geen inrichting van die aard, en in de omtrek van de stad, te platte lande, nog minder.. Een particulier gesticht voor krank zinnigen? Neen, want men gaat niet voor 'n kort verblijf van veer tien dagen naar een krankzinnigen gesticht. Wie was Josefa Kögler? Hempel herinnerde zich dat op Grauenegg een bejaarde dienstbode met name Kögler woonde. Mis schien een verwante van „Josefa?" Maar wat kon die met de vermoor de vrouw Walker uit te staan heb ben? Het ene raadsel over het andere! Met een zucht legde Silas de brief terzijde en begon de overige docu menten te onderzoeken. 't Waren enkel vier of vijf losse blaadjes, blijkbaar uit een dagboek gescheurd; zij werden door een dun koordje bijeengehouden, Toen hij dat koordje doorsneed, viel een verbleekte photographie uit 't pakje Hempel bukte zich, om ze op te ra pen. Hij wierp een blik op het stukje kartonen was verbaasd! De Photagraphie stelde een vrouw voor van 2330 jaar, met een kind op de arm. Op de achtergrond een man, wiens trekken men bijna niet meer kon onderscheiden. Waar had hij dat koele, trotse ge zicht der vrouw met de arendsneus en de onvriendelijke ogen gezien?.. Plotseling sprong hij op. Het was gravin Renate von Grau- enstein! Geen twijfel: het waren dezelfde trekken, hoewel toen nog iets minder trots. De jaren hadden het karakter nog scherper doen uitkomen, maar overigens niets aan het gezicht veranderd. Hoe was de photographie hier ge komen? Waarom werd zij met zo veel zorg en op zo geheimzinnige wijze bewaard? Peinzend nam Hempel de be schreven blaadjes in de hand en begon te lezen. Zij waren allen zonder datum, maar inkt en papier waren reeds verbleekt. In de volg orde waarin ze lagen, las Silas het volgende; „Vandaag heeft ze mij een por tret van hen gestuurd. Dank lieve, trouwe vriendin, die mijn smarte lijk verlangen zo goed begrijpt! „Hoe trots staat zij naast hem, met, haar kind in de arm! Zij tri omfeert. En ik.O, moge ik kracht hebben, mijn verschrikke lijk lot te dragen! Ik voel eenAei- ging om mij op die vrouw, die hui chelaarster te werpen, en haar het masker af te rukken. Ellendelinge, hoe goed wist gij partij te trekken van mijn nood! Met uwe huichel achtige woorden hebt gij mij be dwelmd en verstikt „Nu hebt gij uw doel bereikt. Maar ik? „Neen, ik wil kalm zijn. Ik heb beloofd te zullen zwijgen en die eed wil ik houden. De troost, waar aan ik mij vastklem, is: hij zal ge lukkig zijn! Maar is dat geen zelf bedrog? „Zal zij hem beminnen zoals ik hem bemind zou hebben? Die koe le vrouw, bij wie alles berekening is? Een stem in mijn binnenste zegt mij: Neen, neen, neen! Het is onmogelijk! En toch! Zij moet het. Zij weet dat zij tegen hem bedrog heeft gepleegd en haar geweten moet haar dwingen, hem daarvoor vergoeding te schenken. „Wat een mooie familiegroep! Ik zou ermee willen lachen, zó luid, dat de wereld weergalmt van de schamperheid van mijn hoon; en wenen, tot mijn hart ervan breekt! „Wat een comedie is toch het leven! Ferdinant lijdt natuurlijk ook, omdat hij mij zo treurig ziet, maar hij heeft te veel te doen „De arbeid is een zegen, wanneer het hart overvloeit van leed. Ik wil óók arbeiden. De zaak begint te bloeien enNeen, dat mag niet zijn.... „Toch moet ik steeds er weer aan denken; als we rijk waren en ik eens kon terugkeren! Zij zou het wel niet gaarne heb ben, maar ik geloof niet, dat ik mij daar om zou bekreunen. Ik wil haar niets ontnemen. Zij moge ge lukkig zijn. Uit de verte zien, of ook hij 't geworden is; dat zal ik toch wel mogen? Dat kan ze mij niet verbieden! Ik bekijk iedere dag de foto. Zij zegt zo weinig, en toch is ze voor mij alles wat ik bezat.Altijd weer dezelfde droom, hetzelfde spel mijner koortsige verbeelding! Maar ik zal niet sterven vóór dat ik heb bereikt, wat ik wil. Eens zal ik vóór haar staan en haar op haar geweten af vragen, of hij ge lukkig is. „En ik zweer, dat zij zal moeten antwoorden!" Hier eindigde de aantekeningen. Diep getroffen legde Hempel de blaadjes neer en bleef toen voor zich uitstaren. Dat was dus 't geheim van haar leven! Zij had blijkbaar graaf De- meter bemind en was door de huidige gravin door list of ge weld er toe gebracht, afstand van hem te doen. Elk woord der aante keningen zei, hoe verschrikkelijk die vrouwenziel geleden had. En ook, hoe zij, haar doel onverander lijk in het oog houdende, het ein delijk had bereikt. Zij was teruggekeerd. Wat er toen gebeurd was? Dat bleef nog in diepe duisternis gehuld. De „Fer dinand' van wie zij' repte, moest haar man zijn geweest. Was hij overleden of had hij later zijn naam in „Harry" veranderd? Hem pel was geneigd dit laatste aan te nemen. Had hij niets geweten van het geen er in de ziel van zijn vrouw was omgegaan en haar eindelijk naar de Heimat had teruggedre ven? Was voor hem, die haar blijk baar beminde, bij het wederziens, na jarenlange scheiding, door een hartstochtelijke uitbarsting van haar zijde plotseling een smartelijk licht opgegaan? Was hij toen tot de overtuiging gekomen, dat hij al door bedrogen was geweest en hadden, onder de invloed van die ontdekking, gramschap en' jaloers heid hem tot een moordenaar ge maakt? Ook voor de dood van de graaf bestond dan een natuurlijke -ver klaring. Men kon veronderstellen, dat dc moordenaar hem op de weg naar het station had ontmoet, en dat er toen een woordenwisseling was ontstaan, die eindigde met de dood van de majoraatsheer van Grauenegg. Dan bleef het nog een raadsel, door welke middelen gravin Rena te erin was geslaagd, een karakter als dat van de vermoorde vrouw tot toegeven te brengen. Mevrouw Walker drukte zich uit als iemand, die onbetwistbare rechten had be zeten, waarvan zij door ongeoor loofde middelen beroofd was. Maar geen woord over de houding van de graaf, die toch ook rechtstreeks met de zaak gemoeid was geweest. De gravin werd een huichelaar ster, een ellendige genoemd: voor hem, die als man toch minstens de zelfde verachting verdiende, geen woord van afkeuring. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5