Het blijft verboden tuinen te besproeien UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING M.B.A. BOEKHOUDEN Gemeenteraad Katwijk Laatste Berichten vrijdag i augustus 1950 de leidse courant Eerste blad pagina i GEMEENTERAAD WASSENAAR (Slot). Bioscoop-beslissing aangehouden. Nadat dus verscheidene sprekers op de bre» waren gesprongen voor de plaatselijke bioscoop en door hen was aangedrongen op een nadere be studering van de kwestie der verma kelijkheidsbelasting, antwoordde de voorzitter dat hij met genoegen hoord had, dat de Raad de wijze waarop de exploitant van de bios coop zijn taak vervult zeer waar deert. Ook het college van B. en W. heeft daarvoor grote waardering. Door B. en W. is echter bij het bepa len van hun afwijzend standpunt te gen belastingverlaging geen reke ning gehouden met de financiële kant van de bioscoopexploitant, om dat daarover in het verzoekschrift in het geheel niet werd gesproken. B. en W. zijn echter gaarne bereid deze kwestie nogmaals onder de loupe te nemen en daarbij rekening te houden met de exploitatie-uitkom sten van het bioscoopbedrijf. Ook aan het verzoek van de heer Aalberse om gegevens te verzamelen uit an dere gemeenten zal worden vol daan. Een beslissing over het ver zoek van de bioscoop-exploitant werd dus aangehouden tot een volgende vergadering. Aangehouden werd ook geheel onverwacht een voorstel betref fende het stellen van een leeftijds grens voor de toelating tot kleuter scholen. In de vorige raadsvergade ring is over deze kwestie uitvoerig van gedachten gewisseld. En de Raad had er zich op geprepareerd om er ook nu weer het een ander over te zeggen. Maar de voorzitter deelde mede, dat het voorstel van B. en W. werd teruggenomen in verband met een wetsontwerp over deze materie, dat binnenkort te verwachten is. Nieuwe Montessori-school. De aanvragen van verschillende scholen voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen werden zonder discus sie of stemming ingewilligd. De R.K. scholen in de St. Willibrordusparo- chie krijgen dus een nieuwe gods- dienstmetode en de Montessorischool Wassenaar krijgt de gevraagde me dewerking voor het bouwen van een nieuwe school omdat de villa aan de Rijksstraatweg, waar de laatste ja ren het onderwijs werd gegeven Yoor dit doel niet meer geschikt is. Besloten werd de eigenaren van percelen grond in het Oostdorp, die zich bereid hadden verklaard hun eigendom aan de gemeente te verko pen in verband met de plannen voor arbeiderswoningbouw van die ver plichting te ontslaan nu vaststaat, dat van deze bouw voorlopig niets zal komen. De Raad ging accoord met het voorstel voor een bedrag van 45.000 een stuk grond van 24.480 m.2 gelegen tussen de Kerk straat en de Storm van 's-Graven- sandeweg aan te kopen. Deze grond is bestemd voor een spoedige bebou wing met middenstandswoningen. Nieuwe overval-auto. De Raad had geen bezwaren tegen het beschikbaar stellen van een be drag van 14.000 voor de aanschaf fing van een nieuwe overval- en ar restanten-auto, omdat de thans ge bruikte dateert van 1933 en noodza kelijk vervangen moet worden. In de nieuwe auto zal een brancard met toebehoren- worden ingebouwd, zo dat het voertuig naast de ambulance auto van het Roode Kruis dienst zal kunnen doen voor het vervoeren van een gewonde. Het sproeiverbod. Door de Bloemisten-Patroonsver eniging waren bezwaren ingebracht tegen het z.g. sproeiverbod, dat be paalt, dat in de zomermaanden op werkdagen tussen 7 en 19 uur géén water mag worden gebruikt voor het besproeien van tuinen en gazons e.d. De vereniging verzoekt de Raad dit verbod in te trekken of zodanig te wijzigen, dat verliezen en beper king van arbeidsmogelijkheid zoveel mogelijk zouden worden voorkomen. In het prae-advies zetten B. en W. de noodzakelijkheid van deze maat regel nogmaals uiteen. Op warme dagen wordt men in deze gemeente zoveel water verbruikt voor tuin- en gazonbesproeiing, dat het waterlei dingbedrijf aan dj vraag naar water niet kan voldoen. Voordat het sproei verbod bestond moest op warme da gen daarom tot verlaging van de druk in de waterleiding worden overgegaan met het gevolg, dat in de lager gelegen woningen of woning gedeelten de kranen geen water le verden. Om een regelmatige voor ziening van drinkwater te garande ren werd toen het sproeiverbod af gekondigd. Het handhaven van deze bepaling is dus dringend noodzake lijk. Vandaar dat B. en W. de Raad voorstelden op het verzoekschrift van de Bloemisten-patroons afwij zend te beschikken. De heer v.-d. Berg (K.V.P.) merk te op, dat zeker niemand aan de noodzakelijkheid van het sproeiver bod zal twijfelen. Toch is het mis schien mogelijk aldus spr. een uitzondering te maken voor het ge val, dat een nieuwe tuin is aange legd of dat nieuwe aanplantingen in tuinen zijn aangebracht. De voor zitter zegde toe, daarover in het col lege van B. en W. te zullen spreken, nadat ook de heer v. d. Lee (V.V.D.) gewezen had op de financiële nade len van deze regeling. Door de Raad werd vervolgens nog aandacht besteed aan het geval ^■'an de herbouw van de boerderij der Erven L. v. Egmond aan de Oostdorperweg, welke boerderij in de oorlog op last van de Duitsers j ^werd afgebroken. Namens de Erven j van Egmond werd in Januari 1950 geinformeerd naar de mogelijkheid tot herbouw van deze boerderij. Maar omdat de bedoelde plaats vol gens het uitbreidingsplan bestemd is voor andere doeleinden (het bou wen met opstallen van landbouw-, veeteelt- en tuinbouwdoeleinden) werd aan de betrokkene medege deeld, dat de bouw van de boerderij daar onmogelijk is. De betrokkene kwam daarop in be roep bij de Raad. Beroep is echter krachtens de woningwet alleen mo gelijk als een bouwvergunning is ge weigerd en dat was hier niet het geval omdat nooit een aanvrage om een bouwvergunning werd inge diend. Dus stelden B. en W. de Raad voor het beroep op de Raad niet ont vankelijk te verklaren. De heren mr. L. G. Hortensius (Prot. Chr.), A. v. d. Lee, J. L. F. C. v. d. Vis (beiden (V.V.D.) en C. E. v. d. Berg pleitten voor een soepele houding van B. en W. in deze kwestie. Besloten werd ten slotte de keibe stratingen in sommige straten te doen vervangen door klinkerbestratingen en een crediet van f 1470 toe te staan voor het aanschaffen van een uit- neembare houten gebouwtje dat aan het strand dienst zal doen voor de Wassenaarse Reddingsbrigade. alphen aan den rijn Aanrijdingen. Omstreeks 11.30 uur Woensdagmorgen botste een luxe personen-auto, bestuurd door de heer A W. uit Den Haag. toen deze ter hoogte van de garage Van Eg mond in de Prins-Hendrikstraat plot seling, achter een andere auto van daan kwam om deze te passeren, bo ven op een, uit de tegenovergestelde richting naderende vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de heer G. J. v. L. De bestuurder van de luxe wagen werd licht gewond. Da inzittende dame kreeg een lichte shock. De luxe auto, welke zwaar beschadigd werd is door de politie in beslag genomen. Desnamiddags omstreeks 3 uur reed de heer J. van E. uit Ter-Aar in de Stationsstraat ter hoogte van Hotel „Toor", doordat hij met zijn vierwielig motorrijtuig tekort naar links uithaalde, bij het passeren de 23-jarige wielrijder v- S. uit Bode graven vrij ernstig aan. Deze werd tegen de grond gesmakt liep enkele ontvellingen op, averij aan kleren en schade aan zijn rijwiel. Alph. Boys. Zaterdag a.s. aan vang 7 uur, wordt de beslissingswed strijd gespeeld om het kampioen schap van Alphen tussen Alphia en Alph. Boys. Aangezien het A.RC.- veld niet bespeelbaar is wordt de wedstrijd gespeeld op het Boys-ter- rein. De bouw van Chr. Techn. School Het bestuur van de Chr. Techn. School heeft zich een dezer dagen met een verzoek tot de gemeente raad gericht, waarin o.m. op bespoe diging van de bouw der school wordt aangedrongen. Voorts wijst genoemd bestuur de raad er op, dat de overdracht van de bouwgrond aan de dr. Lovinklaan nog steeds niet heeft plaats gehad. Enerzijds wordt daarbij gemomo- reerd, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen vasthoudt aan enkele door hem gevraagde wij zigingen in het concept-koopcontract Het bestuur verzoekt de raad daar om zijn besluit van 20 Juni 1949, waarbij de bewuste grond werd ver kocht, in dier voege te herzien, dat aan de wens van het ministerie wordt voldaan. Anderzijds brengt het bestuur on der de aandacht van de raad, dat in het overleg met B. en W. moeilijk heden zijn gerezen. B en W. brengen n.l. thans bezwaren in tegen de ver koop van de grond, zulks in verband met de aanleg van een verkeersweg ter plaatse. (Zoals men weet was de oorspronkelijke plaats waar de Chr Techn. School zou moeten verrijzen aangeduid naast het ijsbaanterrein aan de raadhuis-kant. Daar zal nu in tweede instantie de nieuwe verkeers weg komen vanuit de Hoorn. B.' en W- hadden eerst de bedoelde grond aangeboden, de raad heeft tot de ver koop besloten en G. S. hebben het raadsbesluit goedgekeurd. Door de gewijzigde situatie stagneert het transport van de grond, redenen waarom het bestur in een schrij^n aan de raad op spoed aandringt). Geboren: Johanna, d van H. Bos en S. de Groot; Cornelis, z. van M. Lam en H. B. Koelewijn; Marinus z. van M. de Grauw en D. Oosterom; Jan. z- van J. Boonsh-a en A. Zwarts; Hendrik B., z. van H. B van Wijk en A. Houwing. Huwelijksaangiften: A. Vrolijk 29 j. en E. A. Vrijenhoef 31 j.; J. van Deuren 59 j. en W. H- van den Heu vel 43 j B. Borreman 33 j. en J. K. Stigter 23 j.; J. Th. Smits 29 j. en H. de Bruin 24 j.; N. Oostveen 23 j- en L. Verboom 26 C. Kop, 29 j en P. Keiizer 28 j. G van der Kooij 27 en L. van der Laken 21 j. Huwelijken: A. Vergeer 21 j. en J- Boom 17 j.; G. Metselaar 29 j. en J. Kersbergen 26 j. Overleden. Diderica Ph van der Kwaak 74 jaar echtg. van C. A. Dek ker. boskoop Geboren: Adrianus. z. van W. van 't Wout en van E. Roseboom. Getrouwd: Gerrit Ramp en An- nigje Cornelia le Clercq; Christoffel Abraham van der Togt en Justine Louise Rijkschroeff; Aart Hoogen- doorn en Cornelia Louisa Kerver. zwammerdam Overleden: Dirk Bernardus Rad- stake, 26 jr., wonende te Zeist. nieuwkoop Vergadering van riettelers. In hotel „Het Vliegende Paard" werd een ledenvergadering gehouden van de afdeling Nieuwkoop van de Al gemene Vereniging voor de rietcul tuur in Nederland. Het aantal leden bedraagt thans 32, wat de helft is van het aantal, dat er zou kunnen zijn, met het ge volg, dat de financiële uitkomst over 1949 tot een tekort leidde. Het rietgewas voor dit jaar is zeer goed, hetgeen voornamelijk werd toege schreven aan de vele regens. Dege nen, die wegens gebrek aan ar beidskrachten het bladriet hebben laten staan en dit later hebben ge oogst als dakenriet, waren tevre den, dank zij de goede prijzen, wel ke hiervoor gemaakt konden wor den. Dit jaar zijn door de Rijksland- bouwconsulent voor grond en riet alhier proeven genomen om de ran ken (heggewinde) in het riet te bestrijden. Een tweetal telers, die het middel toepasten waren daar vol lof over. Geklaagd werd over degenen, die hun producten van de hand doen aan leurders voor prijzen, die be neden de markt liggen. Contact zal worden opgenomen met de afdelin gen in het Noorden van het land om in samenwerking prijzen te be dingen, teneinde een behoorlijk rendement voor de rietbedrijven te verkrijgen. NI-WA-Week. Programma voor Zaterdag 5 Augustus. 14.30 uur: Mu zikale mars vanaf Zuid. 15.30 uur: afhalen deelnemers met versierde motorboot met fanfaremuziek, van af de Zuidpias. 16.30 uur: Idem, van af Maarten Fuhe Wije. 19 uur: of-" ficiële ontvangst door de burgemees ter van Nieuwkoop. Personalia. Te Dordrecht slaag de voor het Middenstandsdiploma onze plaatsgenoot de heer H. G. Ze venhoven. Voor hetzelfde diploma slaagden te Leiden de heren: B. Vork, P. Slingerland en P. J Ver- looij. zoeterwoude (h. r.) De heer Th- Lub slaagde voor het diploma Stuurmansleerling van de Zeevaartschool te Scheveningen. lisse De heer C. J. van der Voet, slaagde te Amsterdam voor Textiel- warenkennis en praktijk-w^ningtex- Geboren: Geetruida Th. M. d. van E. C. Meeuwissen en M. E. Wee- nink; Johannes M., z. van W. L. Buts en A. E. van Dijk; Jacoba G., d van A. Munnik en Z. J. Liezen; Pieter- nellt H., d. van H. de Kooper en G. van Hoven; Maria J., d. van A A van der Geest en J C. van Berkel; Petronella M. A., d. van J. R. Dof- ferhoff en P. J. Iiogenes; Alida H. C., d. van C. G. Grimbergen en A. J. Meijer; Brigitta H, d. van W. J. Schrama en H M. Sloothaak; Nelly, d. van C. in 't Veld en A. P. de Graaff Petrus J. H. M., z. van B. E. Buijck en J. M Blokhuis; Clara Cathd. van W. R. Bolle en Th. G. Rombach. Ondertrouwd: W. A. van Kampen 26 jaar en F. Berbee 25 jaar; G. J vai Dorp 27 jaar en H. J. van der Zon 26 jaar. Overleden: Arie van der Zaal 61 jaar wed. van E. Mülmann. de zilk Het Middenstandsdiploma werd behaald door J. B. en J. L. v. Ber kel. Voor de lingerie slaagden I. Langeveld, T. Vreeburg en T. de Groot. Voor costumière: N van Schagen met het hoogst aantal pun ten. Voor couoeuse: D. v. d Ploeg en Q. Meskers. Voor het Mulo-examen: G. de Winter. noord wijk WERK MET DE HAND UIT EIGEN LAND. In het schoollokaal Hoofdstraat 40 organiseert Ina Broerse onder bo venstaand motto een tentoonstelling van gebruiksartikelen, vervaardigd door kunstnijveren. Dinsdag j.l. opende deze beschei den, doch smaakvolle tentoonstelling haar poorten voor het publiek. Deze expositie zal geopend blijven tot 28 Augustus. Het lokaal van de Chr. Kleutersschool is getransformeerd tot een rustige expositieruimte waar in voorwerpen van uiteenlopend ka rakter een plaats hebben gevonden Naast artistieke handtasjes en dito hoedjes valt er handweefstof te be wonderen. Plateel en aardewerk, ge dreven koper naast voorwerpen ge sneden uit tropisch en Hollandse houtsoorten, uit koebeen, ivoor en alba®. Sfeervolle schemerlampen, bekleed met kalfshuid of gevlochten raffia naast vlechtwerk van pitriet. Geslaagd Voor het diploma lingerie slaagden: Joke de Lincel, Jeanne Beugelsdijk, Ria Koeman, Corrie Caoel, Aada v. Eeuwijk. Riet v. Schie, Marijke Lassoy, Rie Ruig- rok, Lies Heemskerk, Leni de Haas, Riet v. Rijn. Voor het diploma costumiëre slaagden: Cobi Vink, Paula v. Dijk, Alie v. d. Plas, Rie Caspers, Jopie Vink. Lenie v. d. Hulst, Marijke Vo gelaar, Bertha Ruigrok, Quiza Raap horst, Rikie de Haas. Te Rotterdam slaagden voor het eerste deel Coupeuse: Bep Steen voorden. Fietje Luyckx, Polly Heem kerk, Corrie Koeman, Martha v. d. Putten, Dora Christiaanse, Jeanne v. d. Weijden, Mien v. Schie. Te 's Hertogenbosch slaagden voor het diploma Coupeuse: Riet Zwet sloot, Lenie de Ridder, Alie Zonne veld, Harmke Hoofd. Allé leerlingen van de R.K. Vakschool, Bronckhorst- straat, alhier. Van de R.K. Jongensschool voor V.G.L.O. zijn geslaagd voor het toelatingsexamen tót de le klasse van de R.K. H.B.S. te Leiden: Jan Farensbach en Herman Wortelboer. Voor de R.K. Ulo te Noordwijk slaagde Gerard van den Berg en Piet Hoogeveen. Voor de R.K. Ulo te Leiden slaag den Johnny Holst, allen leerlingen van de R.K. V.G.L.O. voor jongens te Noordwijk. Vergadering Hollandse Mij. voor Landbouw. Gisteravond hield bo vengenoemde Mij. haar vergdering in „Royal". De voorzitter herdacht met enige woorden het overleden bestuurslid, de heer J. van Eeden, die bijna 30 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur en in die periode steeds zijn beste krachten aan de vereniging heeft gegeven. Na voorle zing der notulen en ingekomen stuk ken werd met algemene stemmen in de vacature, ontstaan door het over lijden van J. v. Eeden, gekozen de heer D. v. Eeden. Hierop volgde de bespreking van het jaarlijkse uitstapje van genoem de Mij. Besloten werd dit jaar naar Arnhem en omgeving te trekken en wel op Donderdag 24 Augustus. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Middenstandsdiploma. Te 's-Gra- venhage slaagden voor het diploma Algemene Handelskennis de dames T. Neelissen en Agn. v. d. Werf en de heren A. Bertram, Fr. Caspers Jz., F. Caspers W.z., Th. de Ridder, J. v. d. Werf, A. Westgeest en J. Zwetsloot. Zij genoten hun opleiding aan de R.K. Middenstands-handelsavondschool te NoordwijkBinnen. Brandje Op de hoek St. Jeroens wegBoerenburgerweg brak brand uiit in de bollenschuur van de fa B Door de snelle hulp. geboden door nersoneel van v. d. Heydens bouw bedrijf was de brand reeds geblust toen de brandweer ter plaatse arri veerde. Geboren: Elisabeth Petronella Ma ria, d .van Joh. J. van den Berg en J. M. Verlaan; Maarten, z. van J. van der Niet en A. T. van Rotteveel. Ondertrouwd: A. A. J. Beiier 44 j. en Eleonora Johanna Maria 35 j.: H. L Klein 30 j. %n A. G. van Went 27 j. Overleden: S. G. J. Siegers 49 j., echtgenote van Nowack, Annie Lave- n;a Hasselman 56 j.; Theodorus Hoo geveen 84 j. noord wijkerhout HET OPENLUCHTSPEL „MIGUEL MANARA". De toneelgroep, welke vorig jaar onder leiding van de heer A. Vlas veld uit Voorhout met zoveel succes „Elckerlyc" als openluchtspel heeft opgevoerd in de tuinen van het St. Bavo-Gesticht, gaat ook deze zomer en wel op 12 en 15 Augustus a.s. onder dezelfde leiding, doch nu in de muziekschelp van de St. Bavo Stich ting weer een openluchtspel opvoe ren. De keus is gevallen op het myste riespel van O.V. de Lubicz-Milosz, getiteld „Miguel Manara". De KRO heeft in de afgelopen winter dit spel als hoorspel opgevoerd. Onze openluchtspelers hebben een spel gekozen, dat zeer zeker een gang naar de tuin van de St. Bavo Stichting waard is. De schrijver van het stuk, werd gegrepen door de fi guur van Don Juan, niet de legenda rische Don Juan, maar door de histo rische Don Juan, zoals hij die meent ontdekt te hebben. Volgens hem is de Spaanse edelman Miguel Mana ra de man die da stof leverde voor de legende vormihg van Don Juan. Maar deze Miguel Manara heeft niet zijn ganse leven verdaan met harten breken en braspartijen. Zeker, een deel van zijn leven wijdde hij lou ter aan deze dingen, maar hij vond geen bevreding. Hij jaagde achter aardse liefde en was er zich niet van bewust, dat God, de ware en oneindige liefde op hem Totdat hem de ogen geopend wer den door Girolama, de onschuld zel ve. Zij was het werktuig, waarvan God zich slechts bediende, om de ommekeer in het leven van Manara te bewerken. Slechts drie maanden duurt zijn geluk, dan ontneemt God hem zijn geliefde en Manara ont dekt dan voorgoed, dat God alleen de ware liefde is. Hij wordt monnik om te boeten voor zijn zonden en alleen nog God te beminnen, maar God gebruikt hem nu weer om door zijn woorden en zelfs zijn wonderen anderen de ogen te openen voor de Eeuwige Liefde. Dit is de korte inhoud van dit mysteriespel. Aanvang cursus 7 Sept. a.s. 10-18 mnds. cursus aanvangend 7 Aug. a.s. KON. ERK. PITMANSCHDOL INTS0EN 65 - LEIDEN - TEL. 26558 Ged. Staten hebben bericht, dat een verhoging van de vergoeding voor de wethouders niet kan worden ingewilligd. De hjeer Kornet krijgt geen teruggave van vermakelijk heidsbelasting, ên verlaging voor de toekomst krijgt de belastingcomm. in onderzoek. In de vacature bij de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs werd uit een voordracht van twee personen geko zen de heer N. Anes met 11 st. De heer C. Zuyderduyn verwierf 8 stemmen. Bij het bestuur van de vereniging ter bevordering van visserij-onder wijs bestaat het voornemen om op korte termijn tot de bouw van een nieuwe visserijschool te komen, voor welk doel in het wederopbouwplan reeds een plaats is gereserveerd, n.l. een terrein gelegen op de hoek Sluis- weg-Rynmond. Aan B. en W. is meer malen verzocht deze bouw te willen bevorderen. Voor met de bouw be gonnen wordt, eist het ministerie, dat de grond eigendom der vereni ging is. Bevoegde instanties hebben deze grond getaxeerd op 8.per M2. Gezien het grote belang dat hier mede gemoeid is stellen B. en W. voor te besluiten genoemd perceel grond ter grootte van pl.m. 1820 M2. aan genoemde vereniging te verko pen tegen 8.— per M. Wordt goed gekeurd. De directie van de betonbouw Gebr G. en J. H. Schipholt te Enschede vraagt een terrein, groot 4200 M2„ aan het Katwijks Kanaal te mogen huren. Eerder huurde deze fa. reeds een terrein gelegen naast het ge noemde. groot 7000 M2. De huur zal bedragen 1050.per jaar. Aange nomen. Voorstel tot aankoop van het per ceel Zuidstraat 75b. De gemeente heeft dit pandje dat in openbare verkoping kwam reeds aangekocht. Een raadsbesluit is .hiervoor echter nog nodig. De prijs was 480.—. Kos ten van overdracht voor de gemeente Z h. st. wordt hiertoe besloten. Punt 7 is een voorstel tot aankoop van het pemeel Runstraat 30 te Kat wijk a. d. Rijn, thans Café „Het Wachtje", vroeger Stations-wachtka. mer van de N.Z.H.V.V. B. en W. zeg gen van oordeel te zijn, dat door de belangrijke toeneming van de be volking te Katwijk a. d .Rijn het er binnen afzienbare tijd toe zal leiden, dat ook de voorzieningen op publiek rechterlijk terrein aan de gewijzigde behoeften zullen moeten worden aan gepast. Echter zal het gestelde doel slechts in étappes kunnen worden benaderd en in dit licht beschouwd hebben B. en W. opdracht gegeven bij de gehouden openbare verkoping voor rekening van de gemeente ge- noemd pand aan te kopen en wel voor f7100.plus de kosten. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt het pand voor postkantoor te be stemmen. De heer Scheerens zegt, dat Katwijk a. d. Rijn voorheen blijk baar niet de belangstelling van het gemeentebestuur gehad, die er van verwacht mocht worden. Hierin komt thans verbetering. Het voorstel wordt met alg. st. aangenomen. Punt 9, het voorstel om een cre diet beschikbaar te stellen voor de afwerking van het terrein bij de 12- klassige school aan de Parklaan. Het gaat voornamelijk om het in orde brengen van een speelterrein. Dit werk viel buiten het bestek van de bouw .Kosten 9600.Wordt aange nomen. Op voorstel van B. en W. wordt de instructie voor de hulpkeurmeester gewijzigd in die zin, dat de rang wordt Hulpkeurmeester 1ste klasse, wat tevens een verhoging van het So laris met zich brengt, n.l. een jaar lijkse toelage voor de kosten van zijn verplaatsing. Aldus wordt beslo ten. Het werk van V.V.V., zo zeggen B. en W., is zowel in ideëel als in mate rieel opzicht voor de gemeente van niet te schatten betekenis. V.V.V. be staat eerstdaags 50 jaar en B. en W. menen, dat van gemeentewege stellig iets mag worden gedaan om de jubi leumviering luister bij te zetten. B. en W. stellen voor een vuurwerk aan te bieden, totaal kosten 500.—Ook dit voorstel heeft de algemene in stemming van de raad. Besloten wordt voorts ter tijdelijke financiering van de bouw van 50 wo ningen aan de Randweg, met de Bank van Nederl. Gemeenten een rekening cóurantio vereen komst aan te gaan met een maximum toegestaan crediet van ƒ155.000.—. Voorstel tot vaststellen ener ver ordening betreffende het toekennen van het ereburgerschap en van de erepenning der gemeente Katwijk. Bedoeling is aan personen die zich in bijzondere mate verdienstelijk heb ben gemaakt voor de gemeente een gemeentelijke onderscheiding toe te kennen en hen in te schrijven in een speciaal register, te noemen „Het Ereboek der Gemeente Katwijk" Voorlopige kosten 165—. Wordt met instemming begroet en met alg st. aangenomen. Een voorstel tot vaststelling ener nieuwe verordening op het leggen van gas-, water- en electriciteitslei- dingen.wordt na enige bespreking en meerdere toelichting door B. en W. aangenomen. De heer Scheerens brengt het ver keersprobleem te Katwijk a. d. Rijn in bespreking en vraagt of iets ge zegd kan worden over de brug Over runSandtlaan. In een volgende ver gadering zal de voorzitter inlichtin gen verstrekken. De heer Pronk had gevraagd het verkeer op de Voor straat te Katwi,jk a. Zee tijdens en na de kerkdiensten tijdelijk om te leggen, wat volgens de hoofdinspec teur van politie niet mogelijk is i v.m de verkeersregeling. Mr. van der Plas ging hierop dieper in, omdat dit antwoord z.i. spijkers zoeken op laag water is. Niemand gelooft het. dat de verkeersregeling dit nTet toelaat. De raad vraagt ook niet een antwoord van de hoofdinspecteur maar van B. en W. die verantwoordelijk zijn, zo niet de burgemeesters als hoofd der politie, dan toch als burgemees ter. Spr. zegt het nog één vergade ring te zullen afwachten. De heer Haasnoot Is gebelgd over de houding der doktoren, die schijn baar weigeren bekend te maken wie Zondags dienst doet. Spr. noemt een geval dat hij alle doktoren opbelde, ook de dienstdoende, en kreeg geen gehoor. Na opbellen van de politie antwoordde deze „dat weten wij niet". De voorz. antwoordt, dat als de doktoren zulks weigeren, hij hieraan niets kan doen. Men kan zich hierover beklagen bii en wenden tot medische instanties. Meerdere raads leden verklaren hiermede niet ac coord te kunnen gaan. Getracht zal alsnog worden de doktoren hierover te raadplegen en hierin verbetering zien te krijgen. Dan sluiting met ge bed. stomp wijk Opening Jeugdhuis. Zondagmid dag a.s. zal, na de kerkelijke plech tigheid om 3 uur, de opening en in zegening plaats hebben van het Jeugdhuis. Een lang gekoesterde wens zal dan vervuld zijn, waardoor de Jeugdor ganisaties nu over een eigen huis kunnen beschikken. Te den Haag slaagden voor het examen coupeuse de dames Toos v. d. Meer en Thilly de Winter. Geslaagd voor het diploma Mulo A de heer Joh. v. Veen Cz. te Leiden. De versterking van het Nederlandse leger De in het regeringscommuniqué van gisteravond genoemde drie di visies zullen, naar wij van welin- lichte zijde vernemen, worden ge vormd uit de 7 December-divisie, de tweede divisie, de F., G., en H.- brigade en uit de 74 compagnieën, die nog vóór de 7 Decemberdivisie als z.g. Calmeyer-cenheden naar In donesië zijn gezonden. Onder deze 74 compagnieëp bevin den zich echter ook nog onderdelen, die alleen in Nederland hebben ge diend. De uit al deze onderdelen te vormen divisies zullen de eerste kem van het veldleger vormen. Zoals men zich zal herinneren lag het, blijkens de defensie-nota. aanvankelijk in de bedoeling in September a.s. te begin nen met de vorming van het veldle ger. De 15.000 dienstplichtigen, die dan opkomen, zouden het begin hier van vormen. Aangezien deze dienst plichtigen eerst in September-Octo ber 1951 tot een goed geoefend on derdeel zijn gevormd, is er een va cuum dat thans door de drie te vor men divisies zal worden opgevuld. Met de uitvoering van het drie di visies-plan zal evenwel enige tijd ge moeid zijn. Vooreerst bevinden de G en H brigade zich nog in Indonesië Zij zullen in SeptemberOctober a.s. repatriëren. Herscholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het K N I. L -kader zal hierbij goede diensten kunnen bewijzen. TWEEDE GESCHRIFT VAN PRINSES WILHELMINA Binnen enige dagen zal (bij de uitgeverij W. ten Have N.V. te Am sterdam) een tweede geschrift omvang 16 pagina's van Prinses Wilhelmina verschijnen, onder de ti tel „De grote onbekende en de naas te toekomst". MEN LEERT HET NOOIT. Weer is iemand ernstig gewond bij hèt demonteren van een granaat. Toen gisteravond de 18-jarige schil der T. M. Kok voor de deur van zijn huis aan de Reepstraat te Rotterdam een 2 cm. granaat wilde demonte ren, ontplofte deze. Van zijn linker hand werden twee vingers en de duimtop, van zijn rechter de top van de wijsvinger afgeslagen, terwijl verder zijn linkeroog ernstig gewond werd. Na eerst in het Zuiderziekenhuis behandeld te zijn, werd de man in het c gziekenhuis opgenomen. Op verzoek van de Katholieke le den is de Kamervergadering van he denmiddag, waarop het wetsvoorstel tot overdracht der bevoegdheden zou worden besproken, verdaagd tot Dinsdag a.s. EX-KONINGIN JOANNA VAN BULGARIJE VRAAGT HULP ALS VERPLAATST PERSOON. Ex-koningin Joanna van Bulgarije heeft zich tot de internationale vluchtelingenorganisatie gewend met het verzoek, of zij als verplaatst per soon in aanmerking kan komen voor hulp. Ex-koningin Joanna, vroeger prin ses Giovanna van Italië, is 43 jaar oud en woont met haar twee kinde ren in Egypte. Zij is de weduwe van koning Boris van Bulgarije, die in de oorlog werd vermoord. SCKEEPSBEMpHTEN GROOTE BEER (tr) 7 Augustus te Suez verwacht. SKAUGUM (tr) te Port Said verwacht. MARKTBERICHTEN TER AAR, 3 Aug. Groente. Snijbonen 2.002 80, stokprinces- sen 2.403.10, idem B 1.50, stam- princessen 1.50, spekbonen 1.40 alles per 10 kg. LEIDEN, 4 Aug. Vee. Aanvoer: 10 fokstieren, 11 slachttsieren, 120 kalf- en melkkoeien, 101 varekoeien e. a.; 130 vette koeien, 45 vaarzen, 18 pinken, 12 graskalveren, 14 vette kalveren, 76 nuchtere slachtkalveren, 16 idem fok, 919 vette schapen, 70 weideschapen, 35 zeugen, 306 mest- varkens, 522 biggen, 1 paard, 24 veu lens, en 13 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 750'1050, va rekoeien e.a. 550750, handel vrij goed; vette koeien 8001075, 2-70 3.00 per kg, vaarzen 550900, en pinken f 375550 handel slepend, graskalveren 140325 en nuchtere slachtkalveren 4565 en idem fok 70100, handel matig; vette scha pen 85105 en weideschapen 7' 80 handel stroef; mestvarkens 6' —92 en biggen f 3555 handel Vlo' bokken of geiten 1530 handf matig. Kaas. Aanvoer 93 partijen Gour se en 10 partijen Leidse kaas. Tota; 103 partijen. Prijzen: zware 2.2 lste soort Gouds 2092.16 en 2 soort 2.00—2.08, Leidse kaas f 2 C 2.07 per kg. Handel goed.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3