Koreaanse kwestie punt één op agenda Veiligheidsraad Lamping Hoge Commissaris te Djakarta Slechte stemming onder de Belgische katholieken Huiselijk drama voor de rechter De Titel van Prins Boudewijn De positie van Westerling Repatriëring Nog 15.000 soldaten in Indonesië Gehuurd goed verkocht Gevaarlijke zee in Augustus VRIJDAG 4 AUGUSTUS 19TO DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 I"\E VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteravond de agenda, voorgesteld door de Sovjet-voorzitter, Jacob Malik,, verworpen. Met 7 tegen 2 stemmen werd besloten de Amerikaanse motie betreffende de agressie op Korea als eerste punt op de agenda te plaatsen. Het voorstel van Ma- lik om eerst over de vertegenwoordiging van China, daarna over „een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie" en ten derde over de Amerikaanse motie te stemmen, werd verworpen. Jacob Malik slikt nederlaag met moeite Het debat, dat aan deze nieuwe nederlaag van Malik voorafging had een bewogen verloop. Met alle mid delen trachtte Malik zijn wil door te zetten en te bereiken, dat eerst het communistische China in de Uno en dus in de Raad zou worden opgeno men en dat men eerst daarna zou overgaan tot de Koreaanse kwestie. Zwaaiende met een krantenknip sel zei Malik, dat het een plaatje was van Dulles en de Amerikaanse ambassadeur John Muccio in loop graven ten zuiden van de 38ste breedtegraad. „Ik twijfel er aan of één van de raad gelooft, dat zij daar viooltjes plukten. Neen, zij in specteerden de Zuid-Koreaanse verdedigingswerken. De agres sie werd uitgevoerd volgens een reeds lang bestaand plan. Iedereen zal beseffen, dat wij hier te doen hebben met een burgeroorlog tussen Noord- en Zuid-Koreanen. Dit is een bur geroorlog en er is geen reden om deze vijandelijkheden te be schouwen als een agressie, welke ontstaat als de ene staat de andere aanvalt." De Verenigde Staten zijn voorbe reid op agressie, aldus Malik, en thans hebben zij zich aan daden van directe agressie gewaagd. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, beschuldigde Malik van „een algehele en schaamteloze verdraaiing der feiten, getuige de ervaringen van de commissie der Uno ter plaatse en de vrijwillige steun, die de Raad van 53 leden-sta- ten heeft ontvangen." Malik ant woordde, dat Austin zich te buiten ging aan „hysterisch gebral." De vertegenwoordigers van India en Egypte schaarden zich achter Malik. Warren Austin zeide nog: „Mijn regering acht het niet noodzakelijk en niet gewenst te trachten de on- Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer A. Th. Lamping, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi, tot Hoge Commissaris van Ne derland te Djakarta. De heer Lam ping kan omstreeks midden Septem ber op zijn nieuwe standplaats wor den verwacht. De tegenwoordige Hoge Commis saris, dr. H. M. Hirschfeld, is voor nemens op 18 Augustus naar Neder land te vertrekken, na de leiding van zijn post te hebben overgedra gen aan de eerste plaatsvervangende Hoge Commissaris, mr. A. H. C. Gie- ben, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. Vreemde duikboten ook bij Canadese kust De Canadese marine heeft mede gedeeld, weer een bericht te hebben ontvangen over een niet-geïdentifi- ceerde duikboot, die ditmaal aan de oppervlakte voer met gedoofde lich ten ter hoogte van de kust van Nieuw Schotland, Het bericht was afkomstig van de schipper van een Canadees kust vaartuig, die verklaarde, dat hij en twee leden van zijn bemanning de duikboot Dinsdagavond j.l. hadden gezien. Een marine-functionaris te Otta wa verklaarde Donderdag, dat de marine er van overtuigd was, dat ten minste een Russische duikboot zich in de buurt van de Canadese Atlantische kust had opgehouden. Talrijke berichten over waargeno men duikboten zijn uit verschillen de plaatsen binnengekomen. Enkele ervan zijn tegengesproken. DE AMERIKAANSE LENING VOOR SPANJE. President Truman heeft zich van daag uitgesproken tegen het door de Senaat aangenomen amendement op de begrotingswet voor het plan- Marshall, waarbij de regering ge machtigd wordt aan Spanje een le ning te verstrekken van 100 millioen dollars. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat dit amendement niet in de begro tingswet thuishoort, en zeide, dat niets Spanje er van behoeft te weer houden om de export-import bank te Washington om een lening te ver zoeken. Wanneer Spanje voldoende onderpand kan bieden, zal het een lening kunnen verkrijgen, zo ver klaarde de president. LENING VAN AMERIKAANSE BANKEN VOpR FRANKRIJK? Volgens gewoonlijk goed ingelich te kringen onderhandelt de Franse regering thans met de Chase Natio nal Bank en met J. P. Morgan and Cy over een lening. Nadere inlich tingen over de voorwaarden, het be drag der lening enz. werden echter niet verstrekt. metelijke afgrond, die ligt tussen de verklaring van de vertegenwoordi ger van de Russische regering en de feiten van deze situatie zoals wij haar kennen met woorden te dem pen". MALIK HAD AUTO-ONGELUK. Toen de Russische afgevaardigde bij de V.N. Jacob Malik Donderdag avond na de vergadering van de Veiligheidsraad naar zijn bureau te rugkeerde, werd zijn auto van ach teren aangereden door een andere wagen. De achterbumper van Ma- liks auto werd afgerukt. Hij kreeg zelf geen letsel. PAUL ROBESON MOET ZIJN PAS INLEVEREN. Volgens de „New York Times" heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Paul Robe son, de in Amerika geboren neger- zanger en leider van links-georiën teerde bewegingen, verzocht zijn paspoort in te leveren. Robeson had aan dit verzoek nog geen gevolg ge geven. De betrokken instanties hebben opdracht ontvangen te verhinderen, dat Robeson het land verlaat, aldus het blad. Een woordvoerder van het State Department had verklaard, dat een bezoek aan het buitenland van Robeson niet in het belang van de Verenigde Staten zou zijn. Het departement zou alle pogingen in het werk stellen om het paspoort in handen te krijgen. Noch het State Department, noch de dienst voor immigratie was be reid uitgebreid commentaar op het bericht van de „New York Times" te geven, maar vernomen wordt, dat Röbesons activiteit in linkse bewe gingen en zijn critiek op Amerika's internationale politiek veel tot de intrekking van de pas hebben bijge dragen. In ambtelijke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat het onge bruikelijk is een paspoort in te trek ken, vooral als het is uitgereikt aan iemand die in de V, S. geboren is. De mening dat de huidige Katho lieke regering in België aan het be wind moet blijven, ondanks haar zware nederlaag in de koningskwes tie, was overheersend in de Donder dag gehouden bijeenkomst van de nationale raad van de Christelijke Volkspartij, zo vernemen wij van deelnemers aan dit beraad. Tezelf dertijd gaven velen echter blijk, dat zij het vertrouwen in de regering hebben verloren. Vijftien sprekers hebben het be leid van de regering scherp aange vallen en opnieuw getuigd van de zeer grote ontstemming, die in Ka tholieke kringen bestaat. Deze cri tiek heeft zich vooral gericht op mi nister De Vleeshauwer, de minister van binnenlandse zaken, die verant woordelijk was voor de handhaving der orde in het land. De Vleeshauwer heeft in deze ver gadering betoogd, dat hij gedaan had, wat hij kon, doch dat op het ogenblik, waarop slechts harde maat regelen de situatie voor de regering hadden kunnen redden, zijn collga's daarvoor waren teruggeschrokken. Naar wij vernemen, wees de cri tiek, die in de zitting van de raad op de regering en de partijleiding geuit werd, niet zozeer op een streven om zich van de partij af te scheiden dan wel op de wens deze een grote ver nieuwing te doen ondergaan en in de leiding nieuwe mensen op de voor grond te schuiven, terwijl andere fi guren dienen te verdwijnen. De sprekers hebben over het al gemeen de sterke taal herhaald, die in de laatste twee dagen in de Vlaamse pers gesproken is. Zij meenden dat het Vlaamse volksdeel zich zodanig zal moeten doen gelden, dat in de toekomst een desillusie als in de koningskwestie niet meer mogelijk zou zijn. De raad heeft nog geen beslissingen geno men en zal Zaterdag opnieuw verga deren. Ook socialistische en liberale par- lementsfracties hebben Donderdag de balans politiek opgemaakt. Zij hadden minder reden tot ontstem ming en zij hebben er in toegestemd de interppelaties over het incident te Grace Berluer, uit te stellen tot dat het wetsontwerp inzake de over dracht is aangenomen. Dat de socia listen van dit uitstel geen afstel willen laten komen, blijkt echter uit hun partijblad, dat Donderdag het aftreden heeft geëist van minister De Kroonprins Boudewijn zal in de periode, die aan zijn kroning vooraf gaat, de titel „Koninklijke Prins" voeren, zo wordt bepaald in het wetsontwerp op de troonsover- dracht, dat Donderdagmiddag bij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers is ingediend. Het wetsontwerp omvat slechts de volgende twee artikelen: 1. De uitoefening van de grond wettelijke macht van de Koning wordt door de Verenigde Kamer op gedragen aan de vermoedelijke troonopvolger Z.K.H. Prins Boude wijn, Albert, Charles, Leopold, Axel, Mai'ie Gustave, hertog van Brabant, prins van België. Hij zal de titel Ko ninklijke Prins voeren. 2. De onderhavige wet treedt in werking de dag waarop de Konink lijke Prins de door artikel 83 van de Grondwet voorziene eed zal afleg gen. DE EEDSAFLEGGING De Belgische kroonprins zal, naar men verneemt, Donderdag a.s. de grondwettelijke eed voor de verenig de Kamers kunnen afleggen. De speciale kamercommissie zal hedenmorgen haar onderzoek van het wetsvoorstel beëindigen. Men neemt aan dat over het wets voorstel vanmiddag in de Kamer zal worden gestemd. Na het onder zoek in de senaatscommissie hoopt men, dat over het voorstel Dinsdag iri de Senaat zal worden gestemd. Dan zullen Donderdag de Ver enigde Kamers bijeenkomen, op welke zitting Prins Boudewijn de eed zal afleggen. Vleeshauwer, die voor de politie maatregelen tegen de stakers verant woordelijk is. De ontsteming in Katholieke krin gen over de interne toestand in de Christelijke Volkspartij neemt nog voortdurend toe en Katholieke dag bladen gaan thans zover dat zij de vraag stellen of de partij nog wel democratisch is. Het blad „De Stan daard" te Brussel zegt, dat de par tij een „grote bureaucratische instel ling" en „een soort naast de staat staande instelling" is geworden, dat de congressen der partij tot „dema gogisch vertoon" zijn gedegradeerd en dat in werkelijkheid alle gewich tige beslissingen worden bedisseld in „duistere clubjes". Het blad eist, dat het nationale congres der partij, dat spoedig bijeen geroepen zal wor den, gebruikt zal worden om de lei ders der partij ter verantwoording te roepen en een einde te maken aan de „dictatuur van comités die achter de schermen werken". Verkeerd begrepen „Wat betreft het communiqué, door baron Van der Straeten Wail- let Woensdag aan de pers overge maakt, Iaat het Kabinet van de Ko ning weten, dat tijdens zijn onder houd met de voorzitter van de C.V.P. de Koning hem geen enkele tekst heeft gegeven en hem in het geheel niet gevraagd heeft een communi que te doen publiceren." In de perskamer van de Kamer gaf Van der Straten-Waillet daarop de uitleg: „Ik moet de Koning ver keerd hebben begrepen en ik heb Zijne Majesteit mijn verontschuldi gingen aangeboden. Ik dacht, dat ik gemachtigd was zijn woorden te ge bruiken. Het feit blijft echter be staan, dat de Koning mij zeer be langrijke wensen heeft toevertrouwd ter mededeling aan de leden van mijn partij. Dit wordt in het ko ninklijk antwoord niet ontkend." COMMUNIQUE VAN DE BELGI SCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ Het politieke bureau van de Bel gische communistische partij heeft in een communiqué over de jongste gebeurtenissen zijn volledige afkeu ring uitgesproken over „de zoge naamde oplossing, die ten doel heeft de oorlogsvoorbereiding, opgelegd door de Amerikaanse imperialisten, te verhaasten". Men wil echter de gedeeltelijke resultaten, die dank zij de „strijdbaarheid van de massa" zijn verkregen, niet verkleinen. Het bureau roept alle partijleden op hun inspanning te verdubbelen om een actieve eenheid van alle re publikeinen tot stand te brengen tot afschaffing van de monarchie en in stelling van een federatieve repu bliek. BELGIë EN DE RAAD VAN EUROPA. Het Belgische Katholieke dagblad „Het Volk" heeft vandaag geëist, dat de Belgische regering zich onmid- delijk uit de Raad van Europa te rugtrekt indien zij haar prestige wil redden. Het blad grond deze overtuiging op het feit, dat Spaak tot de afge vaardigden in de raadgevende ver gadering te Straatsburg behoort. RADIO-ALARM-NET IN V.S. Volgens een bekendmaking te Washington zal spoedig begonnen worden aan de inrichting van een nationaal radio-net met het oog op elke eventuele noodtoestand als b.v. een gewapende aanval, explosies, or kanen, aardbevingen of overstro mingen. Volgens de bekendmaking is de vroegtijdige instelling van een dergelijke dienst „in verband met de druk van de jongste internationa le gebeurtenissen hoogst gewenst en noodzakelijk." Op Koninginnedag van dit jaar speelde zich ten huize van de fami lie H. in de Rubroekstraat te Rotter dam een huiselijke twist af, waar van de vader, de 48-jarige donkey man J. H., het slachtoffer werd. Reeds lang liet de verstandhouding in het gezin te wensen over en lang zamerhand ontstonden twee partijen: de vader, die bekend stond als een dronkaard, tegenover de moeder, die terzijde werd gestaan door een 2-ja rige dochter en drie zoons. Op de avond van de eerste Mei kwam de vader in beschonken toe stand thuis. Eerst wisten de zoons hem nog te sussen, toen hij begon te razen, maar later laaide de twist zo op, dat de kinderen hun vader ernstige verwondingen toebrachten. De man viel op de grond en leed een ernstig bloedverlies, waaraan hij overleed: Voor deze daad stonden gistermid dag voor de Rotterdamse rechtbank terecht de 21-jarige A. H., de 19-ja- rige J. H. en de 18-jarige J. H. H. Zij bekenden hun vader te hebben geslagen. Dr. H. J. H. van Lienden, die als getuige-deskundige optrad, was van oordeel, dat de kinderen op het ogen blik van hun daad verminderd toe rekeningsvatbaar waren, omdat het bewustzijn op dat moment was uit geschakeld. President: „Deze zaak is een voor beeld tot wat een mateloze ellende drankmisbruik kan leiden.2' De officier van Justitie, mr. W. A. Hoek, vroeg zich af, of het noodza kelijk v^as de kinderen de volle schuld op de schouders te leggen. Ook het slachtoffer had schuld, ter wijl de overheid en de Kerk, naar zijn oordeel, tevens niet vrijuit gaan. Waarom werd hier niet eerder inge- greepn? Hij achtte geen opzet tot do den aanwezig, doch zag het als zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende. Tegen de jongens eiste hij een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen, met af trek van voorarrest. Het meisje hoorde tegen zich eisen: een jaar en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd ECONOMISCHE ZAKEN BEZUINIGT. Aan 200 man van de Centrale Dienst van in- en uitvoer (bij het departement van Economische Za ken) is wegens bezuiniging tegen 1 October ontslag aangezegd. INSCHRIJVING VOOR BEDE VAART NAAR ROME IN OCTO BER WEDEROM OPENGESTELD. Het Nationaal Comité voor het H. Jaar deelt aan het K.N.P. mede, dat alsnog aan 150 personen de gelegen heid zal worden geboden deel te ne men aan de bedevaart naar Rome, die in de maand October zal vertrek ken. Daar de bedevaartstrein, die 14 October vertrekt, is volgeboekt, kunnen nieuwe gegadigden de reis maken per gewone diensttrein. Deze diensttrein vertrekt echter twee dagen later uit Nederland, dus op 16 October. Beide groepen van bedevaartgangers komen op dezelf de dag in Rome aan, daar de reizi gers, die per bedevaartstrein reizen op hun heenreis Assisië en Floren ce aan doen. Zij die per diensttrein reizen doen dit op de terugreis. Alle pelgrims blijven zes dagen in Rome en logeren in dezelfde hotels en pensions. Tevens is er nog gelegen heid de bedevaart naar Rome per touringcar te maken. Deze vertrekt op 13 October en arriveert wederom in Nederland op 28 October. Het verblijf in Rome duurt zes dagen, Ook bestaat nog de mogelijkheid per K.L.M. naar Rome te pelgrimeren, eveneens met zes dagen verblijf in Rome. De data, die hier voor zijn vastgesteld, zijn van 17 tot 24 Oct. De defensie-autoriteiten te Singa pore zullen Westerling in verzeker de bewaring houden- zolang er nog geen beslissing is genomen inzake een hoger beroep door de Kroon op de uitspraak van het Singaporese hof van appèl, dat Westerling niet aan Indonesië zal worden uitgele verd. Deze verlengde detentie ge schiedt, aldus deelde een zegsman van het secretariaat voor de defen sie te Singapore mede, onder vigeur van de plaatselijke noodregelingen. Deze zegsman voegde hieraan toe, dat de beslissing over de vraag, wat er nu met Westerling verder gebeu ren moet, een delicate zaak is. Men kan hem, zeide hij, niet zo maar op een vliegtuig naar het buitenland zetten, men zou zich eerst moeten overtuigen, welke landen hem zou den willen toelaten. Westerling is nu bijna 5 maanden in hechtenis onder de bepalingen van de noodregelingen, die het stor ten van een borgtocht uitsluiten, maar beperkte bewegingsvrijheid buiten de gevangenis met meldings plicht kunnen toestaan. Iemand, die onder deze regelingen in een gevan genis vertoeft, mag echter geen an dere bezoekers ontvangen dan zijn advocaten. Tot dusver hebben noch de Kroon noch de R.I.S. het voornemen ken baar gemaakt om in cassatie te gaan bij de Kroonraad. Westerling's raads man heeft heden stappen gedaan voor de in vrijheid stelling van zijn cliënt. Naar aanleiding van de uitspraak in de zaak Westerling deelde de mi nister-president der R.I.S., Moh. Hat- ta, aan Aneta mede, dat er nog geen beslissing is genomen, of de R.I.S. hoger beroep zal aantekenen bij de Kroonraad te Londen. Waarschijnlijk zal het kabinet hierover Dinsdag a.s. ee nbeslissing nemen. Op de vraag, wat de Indonesische regering zal doen wanneer Wester ling eventueel in Nederland zal zïin aangekomen, zeide Moh. Hatta: „Wij zullen hierover overleg plegen met de Nederlandse regering, maar wat ons voorstel zal zijn kan nu nog niet I worden gepubliceerd". van drie jaar, met de bijzondere voorwaarde, dat zij een jaar zal wor den opgenomen in het tehuis voor werkende meisjes te Amsterdam. De raadsman van verdachten, mr. H. de Bie Jr., meende, dat deze ver schrikkelijke daad de kinderen niet verweten kan worden. Op grond van overmacht concludeerde pleiter ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 10 Augustus. Vier schepen niet vol vertrokken Op vragen van het Tweede Kamer lid Meijerink (A.R.) in verband met de onderbezetting van troepensche pen uit Indonesië naar Nederland heeft minister Schokking geant woord, dat in Juni drie troepensche pen en één burgerschip slechts ge deeltelijk bezet uit Indonesië naar Nederland zijn vertrokken. Het is de minister bekend, dat berichten grote ontstemming onder de militairen van de Konink lijke Landmacht in Indonesië heb ben gewekt. Van Mei 1949, dat is van de her vatting der repatriëring af, zijn tot heden in 60 afvaarten rond 85.000 militairen verscheept, waarbij, met uitzondering van de boven aange haalde schepen, nimmer één plaats onbezet is gebleven. In verband met de versnelde repa triëring, heeft men in Indonesië geen kans gezien na de zeer grote afvoer in April en Mei een zodanig aantal militairen tijdig door de afscheepor- 'ganisatie te laten behandelen, dat ook deze vier schepen vol bezet kon den vertrekken. Al blijft het onbe vredigend, dat deze schepen dus vele plaatsen over hadden, toch hebben ze tezamen nog 2000 militairen kun nen thuisbrengen. De schepen, die gevolgd zijn na deze vier, zijn weer vol bezet vertrokken, aldus de mi nister. Thans bevinden zich nog 15.000 Nederlandse militairen in Indonesië. De Regering hoopt deze militairen in de loop van September en Octo ber naar Nederland te kunnen te rugbrengen. De demobilisatieraad is met alle daarbij betrokken instan ties ijverig bezig de uit Indonesië te rugkerende militairen verder te hel pen. Van half Juli dit jaar stonden 3900 militairen als werkzoekenden in Ne derland te boék. In verband met het feit, dat on der de laatste contingenten terug kerende militairen zich velen bevin den, die nog betrekkelijk kort gele den uit Nederland naar de Oost zijn vertrokken, neemt men aan, dan van deze laatste groepen verre weg het merendeel zal kunnen terugkeren in de oude werkkring, die zij slechts kort geleden verlieten. DE ONTKNIKKING VAN ONDERWIJZERSSALARISSEN De besprekingen in de commis- sie-Wesseling tot herziening van de onderwijzerssalarissen hebben ge leid tot een eenstemmig advies, dat op 22 Juni 1950 aan de regering is uitgebracht. De regering heeft zich thans met dit advies verenigd. Het resultaat der besprekingen komt hierop neer, dat gerekend van 1 Januari 1948 de z. g. ontknikking volledig zal worden toegekend aan: A. de hoofden en onderwijzers, die in het bezit zijn van de be voegdheid tot het geven van lager onderwijs in tenminste een der vakken: Franse taal, Duitse taal, Engelse taal, wiskunde, handelsken nis, lichamelijke oefening (akte S), landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrouwelijk handwerken of huishoud kunde, alsmede aan hen, die in het bezit zijn van een middelbare akte paedagogiek, Nederlands, aardrijks kunde of geschiedenis. B. De hoofden en onderwijzers, die, hoewel niet in het bezit van tenminste een der onder A genoem de bevoegdheden, op 1 Januari 1948 de leeftijd van 50 jaar hebben be reikt. Voor de hoofden en onderwijzers, die niet voldoen aan de onder A en B. genoemde voorwaarden, blijft de tegenwoordige salarisregeling gel den. Ten aanzien van de akte handen arbeid heeft de commissie-Wesse- ling geen voorstel aan de regering kunnen doen. Te zijner tijd zal de ze aangelegenheid een punt van na dere overweging uitmaken. De Haagse politie heeft de 55-jari- ge Hagenaar J. F. P. aangehouden. Hij wordt verdacht van verduiste ring van een projectie-apparaat ter waarde van twaalfhonderd gulden. In April had hij het apparaat zo genaamd voor vijf dagen gehuurd van een Haagse fotograaf, maar deze heeft zijn eigendom sindsdien niet meer teruggezien. Na vier maanden had de fotograaf aangifte gedaan bij de politie en die ontdekte al gauw, dat P. het appa raat voor 350 gulden had verkocht. Hij zat i#> geldnood en probeerde het ene gat met het andere te stoppen. Het apparaat is intussen viermaal verder verkocht. Wie het nu heeft", is nog niet vastgesteld. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BIJNA OVERAL DROOG. Wisselend bewolkt, bijna over al droog weer. In het binnenland een vrij koude nacht met tijde lijk zwakke wind en hier en daar mist. Elders meest matige wind, geleidelijk krimpend naar Zuid-West en iets hogere tempe raturen. REDDER VAN 249 MENSEN LEVENS. Een van de bekendste redding bootschippers van ons land, schip per Douwe Tot van de „Brandaris" op Terschelling, zal 1 October met pensioen gaan. Hij zal door zijn zoon Klaas, die nu tweede stuurman is, wordeii opgevolgd. Schipper Tot, die nu 63 jaar oud is, heeft tijdens zijn loopbaan 249 mensen het leven ge red. Het bestuur van de Haagse Red dingsbrigade wijst er op, dat juist gedurende de Augustus-maand de gevaren der zee groot kunnen zijn. Vooral bij sterk wisselend weer, zo als in de afgelopen weken, kunnen de stromingen van zeer grote kracht zijn. Baders moeten vooral bij zee wind uitermate voorzichtig zijn. Hoe sterker de wind hoe krachtiger de stroom is. Ga nooit verder dan tot het middel in zee. Zwemmers moe ten hun eigen kracht niet overschat ten. Ook niet als de zee erg vlak is. Een schijnbaar ongevaarlijke zee is voor zwemmers juist gevaarlijk. DRONKEN CHAUFFEUR SCHUL DIG AAN DOOD VAN WANDELAAR. Op de Rijksstraatweg bij Twijzel (F.) heeft een dronken autobestuur der, de pianostemmer H. L. uit Leeu warden, twee wandelaars aangere den. De 50-jarige landbouwer K. Sietzema uit Twijzel die vergezeld was van zijn vrouw, werd tegen een boom geslingerd. Het slachtoffer was vrijwel direct dood. BEURS: WEINIG VERANDERD. In het algemeen aspect van de effectenbeurs kwam gisteren niet veel wijziging. De aandacht bleef weer in hoofdzaak geconcentreerd op internationale fondsen, maar cuïtu- es bewogen zich wederom op de achtergrond. Minder dan de vorige dagen waren Olie en Unilever ge vraagd. In de internationale sector zetten Aku de reeds gisteren begon nen koersstijging voort. Van 170,5 kwam het fonds op 171 2/4. Ter beur ze verluidde, dat een meevallend di vidend voorstel op komst zou zijn, maar definitief is hierover niets be kend. De affaire was zeer kalm. Unilever opende met een kleine reactie maar bereikte per saldo toch weer vrijwel het vorige niveau. In Philips vormde zich een open hoek (3 punten hoger) en in Olie was de handel traag, ech ter bij goede ondertoon en rondom het vorige koerspeil. Cultuurfondsen lagen prijshoudend en vertoonden geen tekenen van opleving. De Scheepvaartmarkt blijft zich op een hoger niveau bewegen. De Staats- fondsenmarkt was vrijwel onveran derd, alleen de dollarleningen kon den zich met moeite handhaven Amerikanen hadden een kalme markt Het slot van. de beurs was rustig en goed prijshoudend. BINNENLAND De Paasboodschap van Prinses Wilhelmina is onder de titel Christ, the great unknown, te Grand Rapids in de Ver. Staten uitgegeven. De pu blicatie is geschied met het oog op de vergadering van de Wereldraad voor christelijke opvoeding, welke vol gende week te Toronto bijeen zal ko men. De 17-jarige student A. J. W. O. uit Tilburg is gistermiddag tijdens het zwemmen in de zweminrichting De IJzeren Man te Weert verdron ken. Tijdens een hevig onweer boven Venlo is de 28-jarige G. uit Blerick door de bliksem gedood. Twee andere i personen, die zich in zijn nabijheid j bevonden liepen brandwonden op. De getroffenen waren gaan schuilen on der een tentzeil, gespannen over prikkeldraad. Een Amsterdamse handelsreizi ger kwam tot de ontdekking, dat uit zijn aktetas een enveloppe met 1750 gulden was gestolen. Hij vermoedt, dat de enveloppe op één der perrons i van het Centraal Station was gerold. Een andere diefstal vond plaats in een huis aan het Weesperplein te Amsterdam. Inbrekers kwamen het huis binnen en namen uit de keu ken twee gouden ringen, bezet met diamanten, mee. De waarde van de ringen is samen ongeveer 1.000. Op de kruising Ranonkelkade— v. d. Pekplein te Amsterdam is een 28-jarige wielrijder, die hoogst on voorzichtig overstak, aangereden door een bus van lijn C. De man was op slag dood. Het lijk is naar het j O.L.V..gasthuis vervoerd. Een 50-jarige wielrijder is te Amsterdam in de St. Anthoniusbrse- straat bij de sluis door onbekende oorzaak van zijn fiets gevallen. Hij werd naar het W.G. vervoerd, waar de dood werd geconstateerd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2