3)e £öidóe(Bou^ci/rtt Engeland gaat zich bewapenen De Britse regering maakt bewapenings-program een kostbaar bekend Cp u summa 3s%etie mmg.en 11 jacvt Hevige gevechten in twee sectoren REGERING BESLUIT: Versnelde opbouw defensie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12046 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 035 p. w., f 1.50 p. nmd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 AMERIKANEN BETUIGEN TEVREDENHEID r\E BRITSE REGERING heeft het grootste en kostbaarste herbewape. nings-programma opgesteld, dat Engeland ooit in tijd van vrede heeft gekend. Over een tijdsbestek van drie jaar zal Engeland 3.400 millioen pond sterling aan bewapening uitgeven. Dit betekent meer dan 1100 mil lioen pond per jaar tot en met 1953. De oorspronkelijke begroting voor het lopende jaar was 780 millioen pond. De vlotte afwerking van dit grote programma is voor een deel afhankelijk van Amerikaanse hulp. voor zijn strijdkrachten. Sinds Juni 1945 zijn ongeveer een millioen man nen door de militaire dienstplicht ge oefend. Bovendien zijn er in Enge land meer dan vier millioen oudere mannen, die hun militaire opleiding in de vorige oorlog hebben ontvan gen. De Britse regering acht het daar om het noodzakelijkst zich te con centreren op de productie van nieu we wapens en andere uitrusting, die voor de verdediging nodig is. Churchill bracht bezoek aan Attlee De bekendmaking geschiedde in de vorm van een memorandum, dat Woensdag naar Washington is gezon den en waarin het Britse verdedi gingsprogram, in antwoord op een Amerikaans verzoek om inlichtingen, wordt uiteengezet. Het nieuwe pro gram zal het deel van het Britse na tionale inkomen, dat voor defensieve doeleinden wordt besteed, van 7.4 procent tot 10 procent verhogen. De Britse defensiebegroting omvat voor het lopende begrotingsjaar 780 mil lioen pond sterling, waaraan echter vorige maand 100 millioen pond is toegevoegd. In het Britse memorandum wordt erop gewezen, dat het nieuwe bewa peningsprogram het Britse volk aan zienlijke opofferingen zal kosten. Het zal het economisch herstel van het land vertragen en de verbetering van de levensomstandigheden, waarvoor de Engelsen sinds het einde van de oorlog hard gewerkt hebben, uitstel len. AMERIKAANSE HULP ONONTBEERLIJK. Engeland heeft de Verenigde Sta ten meegedeeld, dat het niet in staat is zijn productieve hulpbronnen in zo grote mate voor defensieve doelein den aan te wenden als de V. S. geen financiële bijstand verlenen. In het memorandum wordt de om vang van de verlangde Amerikaanse hulp niet genoemd, doch de geuite verwachting, dat zij Engeland in staat zal stellen kosteloos bij te dragen tot de bewapening van de Westeuropese landen, duidt erop, dat de Ameri kaanse bijdrage groot dient te zijn. Een groot deel van de Amerikaan se hulp zou in de V. S. worden be steed voor de aankoop van machines en grondstoffen, doch Engeland wil vrij zijn om de rest elders te beste den. Het nieuwe program zal Enge land bijna weer op voet van oorlogs. economie brengen. Volgens het me morandum is het program het groot ste dat kan worden uitgevoerd zon der over te gaan tot het dirigeren van arbeiders naar bepaalde indus trieën en het requireren van fabrie ken. Engeland is tevreden over de hoe veelheid manschappen en reservisten TERUG NAAR SOBERHEIDSSTANDAARD. Regeringsdeskundigen wijzen erop, dat de sterke verhoging van de de fensie-uitgaven onder meer tot ge volg hebben, dat het land terugkeert naar de soberheidstandaard, die in de afgelopen maand geleidelijk is op geheven. Men is van mening, dat Engeland zal verzoeken om het leeuwenaan deel van de Amerikaanse hulp aan West-Europa. Een regeringswoordvoerder ver. klaarde, dat men van mening is, dat er op het ogenblik geen dringende noodzaak bestaat om tot bijzondere maatregelen ter bestrijding van de inflatie over te gaan. De woordvoerder merkt op, dat Ret nog wel enige tijd zou duren al vorens het plan in vast vorm wordt gegoten, eerst moest de Amerikaan se reactie worden afgewacht. Een bijeenroeping van het parlement, dat met reces is ,zal te zijner tijd ge schieden. De publicatie van het memoran dum volgt op een serie bezoeken van de Amerikaanse ambassadeur aan de Britse premier, Attlee. Churchill heeft reecis een geheime bespreking met Attlee gehad in diens ambtswoning. Hij is gistermiddag Downingstreet 10 aan de achterzijde via de tuin binnengekomen in de ka binetskamer, het vertrek, waar hij in de oorlog de grootste campagnes heeft opgezet. AMERIKAANSE REACTIES. President Truman heeft tegenover de pers verklaard, dat hij zeer was ingenomen met het nieuwe Britse bewapeningsprogram. Hij zeide te hopen,, dat alle Ame rikaanse bondgenoten hetzelfde zou den doen. De president verklaarde, dat hij het Britse memorandum reëds met minister Acheson heeft besproken. Ook senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, verklaarde het Britse bewapeningsprogram „een bemoedi gende gebeurtenis"te achten. .ITALIAANSE VERWACHTINGEN. Italië koestert de verwachting, een van de eerste landen te zijn, die Brits oorlogsmateriaal zal ontvangen. Dit zou, naar men gelooft, vooral no dig zijn voor de Italiaanse vloot, die krachtens het vredesverdrag is be perkt tot een tonnage van 67.500. Italiaanse fabrieken beginnen reeds met de vervaardiging van 1000 Vam pire straalvliegtuigen in Britse licen tie. Men acht het mogelijk, dat En geland de productie van deze op de verdediging ingestelde vliegtuigen (het vredesverdrag staat Italië geen vliegtuigen voor offensieve doelein den toe) zal vergemakkelijken door de levering van onderdelen, die moei lijk in Italië zijn te vervaardigen. De Italiaanse regering maakte ver leden week plannen bekend om het Italiaanse leger uit te breiden tot aan de in het vredesverdrag gestelde limiet van 12 volledig uitgeruste di visies. OOK SCANDINAVIë ACTIEF. Men verwacht in Kopenhagen, dat de Deense regering Dinsdag a.s. een heffing-ineens ten behoeve van de defensie aan het parlement zal voor stellen, welke naar niet.officiële schattingen ongeveer 250 millioen kronen zal moeten opbrengen. Donderdag voerde de Deense mi nister van defensie, Rasmus Harsen, besprekingen met Noorse ministers. De Noorse parlementscommissie voor buitenlandse zaken besprak later ge heime regeringsvoorstellen ter ver sterking van de Noorse defensie. Panama in staat van waakzaamheid De Panamese regering heeft een resolutie aangenomen, waarbij het land in staat van waakzaamheid" gebracht wordt en „alle nationale faciliteiten ter beschikking van de V.N. worden gesteld", met inbegrip van vrijwilligers voor Korea. De president, dr. Arnulfo Arias, heeft in een radio-boodschap alle Pa- namezen om hun medewerking ver zocht „op dit ogenblik van interna tionale crisis". President Arias maakte per radio bekend, dat de kabinetsraad zijn goedkeuring had gehecht aan het aanbod om opleidingsbases voor mi litaire contingenten der V.N. ter be schikking te stellen, vrij doorgang te verlenen aan troepen der V.N. over land, een Panamees vrijwilligerscon- tingent ter beschikking te stellen en het gebruik van de nationale koop vaardijvloot voor het vervoer van materieel en troepen alsmede land- bouwterrein voor de instandhouding van de strijdmacht der V.N. OVERSTROMINGEN IN CHINA. Zware overstromingen teisteren verscheidene Chinese provincies, o.m. Honan, aldus meldt het com munistische blad „Takoeng Paoin een bericht uit Hankou. Het blad schrijft, dat in de provincie Honan meer dan 24.500 huizen zijn vernield en dat het aantal vluchtelingen 750.000 bedraagt. Zoals bekend geschiedt de jaar lijkse aanbieding van een verjaars geschenk aan prinses Irene beurte lings door een der onderdelen der Nederlandse strijdkrachten. Dit jaar zal deze aanbieding ge schieden door een deputatie der luchtstrijdkrachten, die 'het ge schenk op Zaterdag 5 Augustus a. s. in het Kon. paleis te Soestdijk aan de jarige prinses zal overhandigen. Daarna zal een deptitatie van het garde-regiment „Prinses Irene" na mens dit regiment eveneens een ca deau Aanbieden. Het door de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft vei^aardigde portret van H. M. Koningin Juliana, dat zo juist gereed gekomen is. Dit schilderij is bestemd voor de Statenzaal der Provinciale Staten van Noord-Brabant. Toestand op Korea Van het Koreaanse front wordt he vige strijd gemeld in twee sectoren: Aan de Oostkust bij het door de Amerikanen veroverde Jongdok en ten Zuiden van Tsingjoe, waar de Roden in weerwil van zware verlie zen nog steeds trachten een door gang naar Poesan te forceren. Amerikaanse piloten melden dat de vijand aanzienlijke activiteit ont wikkelt in het gebied rondom Koemtsjon, dat eergisteren door de Amerikanen is ontruimd. Geallieer de vliegtuigen beschoten de Noord- Koreaanse troepen daar met raket- pro jèctielen. Luchtmacht en vloot bombarde ren onophoudelijk Noord-Koreaanse stellingen, colonnes en fabrieken. De haven Mokjo, op de Zuid-Westelijke hoek van het schiereiland, wordt door Britse oorlogsschepen geblokkeerd. De haveninstallaties worden onder vuur gehouden. Ondanks al deze bombardemen ten en beschietingen gaven enkele, als particulieren sprekende Ameri kaanse officieren als hun mening te kennen, dat de Noord-Koreanen er misschien toch in zullen slagen, Poe san tot op een afstand van een klei ne twintig kilometer te naderen, voordat de Amerikanen een tegen offensief over de gehele linie kunnen beginnen. Anderzijds wordt gecon stateerd, dat de ingekrompen geal lieerde stellingen thans door meer manschappen kunnen worden verde digd, zodat het gemakkelijk valt de aanvallers te stuiten, voordat het geallieerde tegenoffensief tyïgint. BOSBRAND IN FRANKRIJK. Het Franse persbureau meldt uit Toulon, dat twee dorpen in de buurt van Cannes, St. Maxime en Calavai- re, door een bosbrand worden be dreigd. Vacantiegangers vertrokken vanochtend met pak en zak naar veiliger oorden. De afgelopen week zijn in Zuid-Frankrijk 8.000 h.a. bos in de as gelegd. DE NIEUWE TIJD |"\E oorlog in Korea en de Belgische Konings-kwestie, de duizeling wekkende sommen, welke de Ver enigde Staten gaan besteden aan be wapening en het diplomatieke spel in de Veiligheidsraad eisen dermate de aandacht voor zich op, dat een be richt in deze krant van Woensdag j.l. wel niet over het hoofd gezien, maar toch ook niet in zijn volle be tekenis doorgrond zal zijn. Het betrof de operaties, welke met fantasie-rijke naimen uit de „Duizend en één Nacht" waren aangeduid en I waarin een sprookje werd verteld, dat, evenals ieder ordentelijk sprook- j je, een diep-ernstige kern bevatte, een kern van wereld-schokkende draagwijdte. Bij dit sprookje, dat werkelijk gebeurde en nog gebeurt, 1 schrompelen Malik en Spaak en alle machtig-gewaande leiders en regeer - ders van volkeren ineen tot kleine, onbeduidende mensjes en devalueren de milliarden dollars tot de gezamen lijke waarde van hoogstens één cent. Het bericht meldde, dat binnen een jaar tijd 50.000 Joden per vliegtuig waren teruggebracht van Arabië naar Israël en dat deze Joden afstamme lingen waren van hen, die door ko ning Nabukodonosor in ballingschap waren weggevoerd naar Babel en van hen, die nog hadden kunnen vluchten tijdens de verwoesting van Jerusalem door de Romeinen. Bij deze gebeur tenissen, waarvan de eerste zich af speelde 582 jaar vóór de geboorte van Christus en de tweede 40 jaar na de dood van Christus werd de heili ge stad Jerusalem in brand gestoken en de tempel vernield. Beide gebeur tenissen waren de straf voor de hardnekkige ondankbaarheid van het „Uitverkoren Volk". Reeds bij de stichting van de onaf hankelijke staat Israelië, op de voor avond van het Pinksterfeest 1948, werd door ons gewezen op de ge heimzinnige aandrift van het Joodse volk. terug te keren naar het Be loofde Land Abrahams erfdeel. Zij kwamen als vermoeide trekvogels neerstrijken in een verlaten nest en wie er niet overdag kon komen, vloog 's nachts heimelijk binnen, wie over zee kwam en niet werd toegelaten, waadde door de golven naar de kust. Een innerlijke stem wenkte hen te rug naar de „eeuwige heuvelen" van het verloren vaderland. Sinds de Israëlische staat zich strijdvaardig consolideerde, en ande re gebeurtenissen op de voorgrond van het wereldtoneel hun luidruch tige rol begonnen te spelen, week Israël uit de schijnwerDers der pu blieke belangstelling. Maar in stilte bleef zich de mysterieuse terugtocht voltrekken. Het is ,of een voor ons oor onhoorbare bazuin verzamelen blaast. Wie in het Boek der Boeken de Geschiedenis van het Uitverkoren Volk leest en wat de profeten van Israël met grote stelligheid hebben voorzegd over zijn terugkeer, heeft met ontroering het kranten-bericht overpeinsd, dat de bannelingen van Babylonië en de vluchtelingen uit het Gods Oordeel over Jeruzalem bij tienduizende terugkeren naar Sions berg per vliegtuig, alsof er grote haast bij was Hier wordt onmiskenbaar geschie denis geschreven mot machtiger dan mensen-hand. De apostel Paulus, in de Brief aan de F.onieinen voorspel lend, dat de afgehakte takken van Is raël weer geënt zullen worden op haar eigen olh'f „waartoe zij van na ture behoren" en eenmaal Gods barmhartigheid opnieuw zullen ver werven, riep bij dit vizioen verbaasd uit: „Hoe ondoorgrondelijk zijn toch Gods raadsbesluiten, hoe onnaspeur lijk Zijn wegen". In'de nerveuze spanning van deze tijd en, getuigen als wij zijn van de onmacht der regeerders de wereld te besturen, moge het kalmte en rust geven te weten, dat de Vinger Gods, dwars door alle menselijke bereke ningen heen, in vaste lijnen de toe komst tekent aan de wand der we reld-geschiedenis en, benadrukt door Israëls thuiskomst, de mensheid een nieuw tijdperk binnenvoert. In verband mei de huidige politieke ontwikkeling heeft de re gering besloten de opbouw van de strijdkrachten te versnellen. Gisteravond is in een communiqué van de regeringsvoorlich tingsdienst het volgende medegedeeld: De Nederlandse regering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noordatlantische verdrag groter inspanning zal moeten getroosten, nu de ontwikkeling van de internationale toestand een snellere opbouw van het defensie systeem der vrije wereld noodzakelijk maakt. Met het oog hierop worden de militaire plannen, zoals deze zijn uiteengezet in de nota inzake het defensiebeleid aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, aan een herziening onderworpen. Hierbij stelt de regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afgelopen jaren voldoende geoefende militairen de mankracht beschikbaar te krijgen, waaruit drie divisies kunnen worden ge vormd. Het ligt niet in het voornemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatregelen te treffen, dat zij zo nodig op korte termijn kunnen worden gemobiliseerd. Voor het paraat zijn van- deze mankracht is aanvulling van de bewapening noodzakelijk. Hiervoor zal een oplossing kunnen Yurd»n 3evonden door de samenwerking der landen van het VERSTERKINGEN VOOR ZUID-kaanse versterkingen zijn reeds bfj Atlantische verdrag. KOREA. Een sterke troepen-Zuid-Korea aangekomen, andere zijn deMoroSevooUllenHWH°rdenH TT" 0n! °0k iD Néderland Noord-Koreanen8 "tegen "te^hOTdm.^Op^efë foto ziet U Amerikaanse de productie voor verdedmgsdoelemden op te voeren. 1 Verscheidene schepen met Ameri-schepen op weg naar Poesan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1