S)e Gdxi<^(Eou^cmt Amerika helpt Spanje Ontspanning in België Beide partijen bereiden zich voor op gevecht om Toesan Paraatheid van Westelijke Unie moet worden opgevoerd Truman vraagt vier milliard voor bewapening Spanje krijgt lening van V.S. Frans plan voor Atlantische unie Directeur: C. IVL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 2 AUGUST US 1950 41ste JAARGANG No. *2044 Papengracht 32, Tel- 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonri. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Buitenlandse gezanten zullen aan koning Leopold worden voorgesteld DELGIë HEEFT HET WERK VANDAAG HERVAT en na de opwinden- de dagen van wat men hier de „voorrevolutie" heeft genoemd, her neemt het leven zijn gewone gang. In Brussel ziet men voor het eerst se dert verschillende dagen de trams weer rijden en de hervatting van het werk is er zonder enige incidenten verlopen. Het spoorverkeer had zich reeds Dinsdagavond in vrij grote mate hersteld. Na de stations Schaar beek en Leopoldswijk waren in de loop van de namiddag ook de stations Noord en Zuid geleidelijk aan weer aan het werk gegaan. Daardoor kon den gisteren al vele voorbereidende werkzaamheden voor een normale hervatting der diensten verricht worden en het gevolg is, dat de Brusse laars vanochtend weer in zo goed als alle richtingen konden reizen. Ook in de fabrieken en bij de gemeentelijke diensten, die in zeven van de Brusselse gemeenten drie dagen stil hebben gestaan, is het werk hervat. Rusl in Wallonië Ook uit de eerste berichten uit Wallonië blijkt, dat zich daar geen frote moeilijkheden voordoen en dat e stakers in overgrote meerderheid het parool van de leiders hebben op gevolgd om zich naar het werk te begeven. Uit verschillende plaatsen wordt weliswaar communistische actie ge meld, die erop gericht zou zijn de stakingen om speciale redenen nog te laten voortduren, doch een om vang van enige betekenis heeft deze beweging niet gekregen Reeds gis teravond werd uit het centrum van de Borinage, uit Charleroi en uit Luik, de gebieden waar de staking zich het snelst en het felst heeft door gezet en waar zij een totaal karakter heeft gehad, bericht, dat in de na middag de bedrijvigheid weer begon op te leven en dat het normale leven zich begon te herstellen. De arbeiders die vandaag het werk hebben hervat, zullen om elf uur gedurende enkele minuten de machines stop zetten ter gedachtenis van de drie slachtoffers te Grace Berleur. De Belgische ministerraad heeft besloten het wetsontwerp inzake de toekenning der koninklijke bevoegd heden aan kroonprins Boudewijn Woensdag door een commissie van ministers te laten opstellen en Vrij dag aan de Kamers aan te bieden. Het ontwerp zou dan Dinsdag in Ka mer en Senaat behandeld kunnen worden. Daarna zal koning Leopold de wet kunnen tekenen, waarbij zijn negentienjarige zoon de bevoegdhe den van het koningschap zal verkrij gen. Verwacht kan worden, dat er in beide Kamers van het parlement door een deel der Katholieke partij bij de behandeling van het ontwerp nog harde noten gekraakt zullen worden. Onder het Belgische publiek hoort men thans algemeen de mening uiten, dat de in de afgelopen dagen gehou den demonstraties tegen koning Leo pold zijn aangevoerd door „stoot troepen" van jongelieden, gerecru- teerd door de communistische partij. Ooggetuigen zeggen „stoottroepen van jonge herriemakers" gezien te heb ben en schatten de gemiddelde leef tijd van de demonstranten tussen 18 en 25 jaar. Bij verschillende gele genheden zou men in de voorste rijen van met flessen en stoelen gooien de betogers jongelieden hebben op gemerkt die aangeduid werden als buitenlandse arbeiders. De politie van Luik rapporteert, dat na meer dan tweehonderd arres taties in dit gebied tijdens de onge regeldheden een vijftigtal buitenlan ders naar de Franse grens is geleid. Er is slechts enige directe schade aangericht doch omvangrijker scha de zal, naar men verwacht, voort vloeien uit het feit, dat mijnen on der water zijn gelopen, hoogovens zijn gedoofd en machinerieën ver waarloosd. ZAL KONING LEOPOLD DE KONGO BEZOEKEN? Naar van het kabinet van de Eerste Minister wordt vernomen blijft de mogelijkheid van een reis van koning Leopold naar de Kongo in overweging. Men vestigt er van deze ziide de aandacht op, dat tussen de partijen is overeen gekomen dat de koning, tot de troonsbestijging door kroonnrins Boudewijn, in België gedomicilieerd zal blijven. Hij zal voorts, zo merkt men op, in deze periode alle eerbe wijzen, verbonden aan de koninklij ke waardigheid, blijven behouden, ook wanneer hij een reis gaat onder nemen. Volgens „La Dernière Heu- re" wordt van socialistische zijde ver klaard, dat de overeenkomst is ge sleten onder kennisname van een plan van de koning, zich naar het buitenland begeven. DE TITEL VAN PRINS BOUDEWIJN Het is niet uitgesloten dat voor kroonprins Boudewijn voor de perio de tot aan zijn troonsbestijging een speciale titel zal worden gekozen, zo vernemen wij van het kabinet van de eerste minister. Welke deze titel zal zijn kan op het ogenblik echter nog niet worden gezegd. Opgemerkt wordt dat de koningstitel aan Leo pold III zal blijven voorbehouden tot aan zijn definitieve troonsafstand in September 1951. BELGISCHE SOCIALISTEN OVER DE TERMINOLOGIE IN HET DOCUMENT. Hoewel sedert vier maanden ge sproken is over een overdracht van de koninklijke volmachten van ko ning Leopold aan zijn zoon spreekt het officiële document, waarin de ge vallen beslissing werd gepubliceerd, niet over een „overdracht" der be voegdheden docht over een „toeken ning". Van socialistische zijde verklaar de men, dat men aan deze speciale woorden bijzondere waarde heeft ge hecht omdat men meende, dat daar door sterker een definitief karakter van de overdracht wordt uitgedrukt Ons inziens echter is „toekenning" minder zwaarwichtig dan „over dracht". KONING LEOPOLD ZAL DIPLOMATIEKE CORPS ONTVANGEN. Naar van de zijde van het kabinet van de eerste-minister wordt verno men zal het voorstellen van het diplo matieke corps aan koning Leopold aanstaande Donderdag geschieden De uitnodigingen voor deze ontvangst waren reeds verzonden voordat her besluit tot overdracht der konink lijke bevoegdheden werd genomen Het ligt, naar men ons zeide, niet in de bedoeling deze ontvangst door de overdracht te laten beïnvloeden daar de Koning zijn bevoegdheden nog zal uitoefenen tot de beide Ka mers de vereiste wet zullen hebben aangenomen. Dit zal. naar wordt aan genomen, niet voor Zaterdag zijn. TOESPRAAK VAN SPAAK. In een redevoering tot een groep betogers heeft de heer Spaak gister middag op het Rogierplein te Brus sel verklaard: „wij zouden de on voorwaardelijke troonsafstand' hgb- ben kunnen bekomen, maar dat zou enorme offer's aan mensenlevens heb ben gekost. Dat hebben wij niet ge wild. Over een jaar trouwens zal de zeee volledig zijn". De heer Spaak heeft de betogers onder wie zich een grote communis tische groep onder leiding van de oud-minister Lalmand bevond, ertoe aangespoord het feit van de over dracht met „kalme waardigheid" te vieren. COMMUNISTEN-LEIDERS GEARRESTEERD. Edgar Lalmand,het communisti sche Kamerlid en secretaris-géneraal der Belgische communistische partij en Hersens, zijn gisteravond bij een meeting voor het beursgebouw te Brussel door de politie aangehouden Toestand op Korea STOOTTROEPEN, die de voorhoede vormden van een Noord-Ko- reaanse divisie, deden gisteren een aanval op het belangrijke ra- vitailleringscentrum Taegoe. Na hevige gevechten wisten de Amerika nen de aanvallers terug te slaan. In In het Zuiden staan de rode divisies op ongeveer 65 km van Goesan. Over het algemeen is de activiteit aan het front iets afgenomen en men krijgt de indruk, dat de Noord-Korea- nen, alvorens een massaal offensief in te zetten, de sterkte van de ver dedigers trachten te achterhalen. EN WEER BLIJFT EEN MOLEN BEHOUDEN, Steeds meer molens verdwijnen uit het Nederlandse landschap. Nu eens wordt er een de prooi der vlammen, dan weer ver keert er een in zo verre staat van verwaarlozing, dat restauratie kostbaar is geworden. Gelukkig zijn er talrijke mensen die zich het lot der molens aantrekken, want het Nederlandse landschap zonder n u- lens, zou het Nederlandse landschap niet meer zijn. Dank zij de financiële steun van het gemeentebestuur van Wolt'ega, zal de in 1880 gebouwde graanmolen, die dringend gerestaureerd moet worden, voor het Friese landschap I den' bij de Amerikaanse eiland-tot behouden blijven. l eiland-verovering in dit gebied, ko- Ruim 300 km is de frontlijn van het Amerikaanse bruggenhoofd lang. Het schijnt dat de door de Noord- Koreanen gebruikte tanks van Rus sische makelij in de Zuidwestelijke frontsector gebrek aan brandstof hebben. De verbindingslijnen zijn langer geworden en de geallieerde luchtaanvallen doen zich gevoelen, zodat de Noord-Koreaanse tanks thans op een afstand van ongeveer 25 kilometer ten Zuid-Oosten van het door de Noordelijken bezette Kotsjang tot stilstand zijn gekomen, rondom de plaats Hyoptsjon. Hyopt- sjon ligt ongeveer in het midden van de Noord-Zuid lopende geallieerde linie, die van Hamtsjang in het Noorden tot de haven van Masan, aan de Zuidkust, loopt. OOK AUSTRALISCHE TROEPEN. De Australische minister-president Robert Menzies heeft in het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat de „Australische regering binnen de kortst mogelijke tijd voldoende land strijdkrachten zal organiseren om een eerste klas strijdmacht voor Ko rea te vormen." Zijn verklaring werd door het Huis met gejuich ontvangen. Menzies voegde er nog aan toe, dat de Australische en waarschijn lijk ook Nieuw Zeelandse troepen zo spoedig mogelijk naar Korea zullen worden gezonden, NIEUWE AMERIKAANSE VERSTERKINGEN. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat „eenheden" van de tweede divi sie infanterie, de eerste divisie ma riniers en hulp- en verbindingseen heden in Korea zijn aangekomen. De mariniers, veteranen uit de oorlog in de Stille Oceaan tegen Ja pan, die een schitterende rol vervul- men rechtstreeks uit de Verenigde Staten. De „leathernecks" (leernek- ken), zoals hun populaire bijnaam luidt, zijn uitgerust met reusachtige gevechtswagens, vlammenwerpers en ander oorlogsmateriaal, de beste uitrusting, die de V. S. thans be schikbaar kunnen stellen. De mede genomen tanks zijn groter dan alle andere tot nu toe in Korea gebruikte Amerikaanse gevechtswagens. De nieuwe yersterkingen zullen onmiddellijk worden ingezet. Zij zullen een uiterst welkomen steun zijn voor de zwaar beproefde Ame rikaanse troepen, die zich thans krachtig teweer stellen tegen de Noord-Koreaanse stoot in de richting van Poesan. Ministersconferentie te Den Haag De vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Unie hebben op hun eendaagse conferentie te Den Haag onder voorzitterschap van mi nister Stikker besloten er bij de vijf parlementen ten sterkste op aan te dringen, de bewapeningsproductie te vergroten, de militaire opleiding te bespoedigen en de defensie-uitgaven te verhogen. De ministers Schuman (Frankrijk'» en Bevin (Engeland) herinnerden er hun collega's aan, dat hun landen respectievelijk 18 milliard francs en 100 millioen pond sterling extra ten behoeve van de bewapening hebben gevoteerd. Alle ministers waren het er over eens, dat voor de defensie meer geld moet worden besteed dan tot dusver-geschiedde. Na afloop van deze negende bij eenkomst van de consultatieve raad waarvan de ministers van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië. Frankrijk, Nederland. België en Luxemburg deel uitmaken, werd een kort communiqué uitgegeven, waarop minister Stikker een toelichting gat TOELICHTING VAN MINISTER STIKKER. Minister Stikker zeide, dat een zeer openhartige discussie over de proble men van het Verre Oosten was ge voerd. Wat daar gebeurt, betekent dat ook het Westen zich zo sterk mo gelijk moet maken. Over de wijze waarop de krachten van het Westen versterkt moet°n worden hebben de ministers een aantal geheime beslissingen genomen, die zo spoedig mogelijk door meer ge detailleerde beslissingen gevolgd zul len worden, om de bewapening van West-Europa te vergroten en de weerbaarheid zo snel mogelijk op te voeren. Om de totale kracht zo groot mogelyk te maken is een sterke co ördinatie tussen de Westeuropese or ganisatie en de organisatie van het Noordatlantisch pact nodig. Minister Stikker gaf als zijn per- mJ^E KOREAANSE CRISIS heeft de wereldvrede in gevaar gebracht en daarom verzoek ik het Congres snel te beslissen over de toewijzing van vier milliard dollar voor bewapening van de niet-communistische landen". Aldus begon de boodschap, waarmede president Truman zich gisteren tot het Congres richtte. De president vervolgde: „Het is thans duidelijk, dat de vrije landen geen andere keus hebben dan in snel tempo hun pogingen te verveelvoudi gen om, ieder voor zich en allen ge zamenlijk, sterker te worden, opdat zij in. staat zullen zijn de beginselen, waarvoor de Uno op de bres staat, te verdedigen". In een toelichting op zijn ver zoek om zo spoedig mogelijk goed keuring, zei Truman, dat een groot gedeelte van de te vervaardigen wapens eerst 12, 18 of 24 maanden na het afsluiten van de contracten met de wapenfabrieken zal kun nen worden afgeleverd. De Ver enigde Staten zullen het leeuwen aandeel van de wapens leveren, maar ook andere landen moeten naar vermogen een deel van de productie voor hun rekening ne men. Een gedeelte van de door de pre sident gevraagde vier milliard dol lar voor militaire hulpverlening aan het buitenland, zal worden ge bruikt om West-Europese munitiefa brieken aan het werk te zetten. Ook Canadese wapenfabrieken zullen worden gebruikt. Dat gebeurt om de taak van de Amerikaanse industrie te verlichten, die de Amerikaanse strijdkrachten voor een bedrag van ten minste tien milliard dollar aan uitrusting moet leveren. Na de conferentie v.l.n.r. de minis ters Paul van Zeeland (België), Ro bert Schuman (Frankrijk) minister president Willem Drees, Ernest Be- vin (Engeland), Dirk Stikker en Jo seph Bech (Luxemburg). soonlijke mening, dat de Westeurope se landen zich slechts dan militair sterk kunnen maken wanneer er een voortschrijding van de economische integratie plaats vindt. Het is niet ondenkbaar, dat de verhoging van de militaire krachtsinspanning van invloed zal zijn op de levensstan daard. maar de Nederlandse regering zal er naar streven die invloed zo veel mogelijk te beperken, omdat naast militaire kracht, ook sociale rust van groot belang is, aldus de bewindsman. De vraag of de herbewapening van West-Duitsland op de bijeenkomst van de consultatieve raad aan de or de was gekomen liet minister Stik ker onbeantwoord. De vijf ministers zullen elkaar op 3 Augustus opnieuw te Straatsburg ontmoeten. Minister Bevin is onder weg naar Straatsburg Minister Schu man vliegt eerst naar Parijs terug. De ministers Van Zeeland en Bech zijn per auto naar hun hoofdsteden teruggekeerd. OVEREENKOMST TUSSEN TSJANG KAI SJEK EN MACARTHUR Tsjang Kai Sjek zeide „Wij zijn er van overtuigd, dat de eindover winning in de strijd tegen commu nistische agressie aan ons zal ^jjn. Wij kunnen thans weer nauw met onze wapenbroeder generaal MacAr- thur samenwerken". Hij was er van overtuigd, dat geheel Azië zou „ont waken en zich tegen communisti sche agressie teweer zal stellen"'. Een Chinees blad noemde het re sultaat van de bespreking een mi litaire Sino-Amerikaanse alliantie". TE VROEG GEJUICHT Het „Vrije Volk" heeft in .een hoofdartikel, dat begon met de woor den: „Koning Leopold III heeft eieren voor zijn geld gekozen een veel scheller juichtoon aangehe ven, dan de Belgische socialisten. Het blad is er schor van en roept wel wat voorbarig, dunkt ons uit: Le Roi est mort, vive le Roi. De koning, Leopold, is dood, leve de koning, Boudewijn! Die kreet zal morgen door de straten weerklin ken, door de straten van Vlaande* ren, door de straten van het Wa lenland en door de straten van de hoofdstad Brussel. Er is weer een koning der Belgen, een koning van alle Belgen, zoals het in de* Belgi sche grondwet staat. Dat hij er komt en dat met Leopold ook niet de monarchie verdwijnt, dankt België niet aan zijn katholieken maar aan de gezamenlijke actie en het verzet van liberalen en socia listen, die pal hebben gestaan voor de democratie en haar niet' hebben laten afslachten. Niet Spaak, niet Renard, niet Buset, gaven het sein voor de revolutie, maar het was Leopold zelf, die de bloedvaan hees. Ten eerste is Leopold III nog steeds koning van België, terwijl het toch wel hoogst misplaatst is een man, al is het dan maar een koning, bij zijn leven dood te verklaren en zijn zoon te huldigen. Vervolgens is er van geestdrift voor kroonprins Boudewijn geen sprake. In plaats van kreten in de straten te slaken, is het Belgische volk kalm aan zijn werk gegaan. Het „Vrije Volk" kan daar een voorbeeld aan nemen. Pal zouden de liberalen en de so cialisten veiligheidshalve ver zwijgt het blad de communisten hebben gestaan voor de democratie, terwijl het voor iedereen, die de de mocratische rechten niet wil laten afhangen van de wisselende luimen van het ogenblik, wel droevig klaar blijkelijk is, dat door het dreigement met burgeroorlog, de democratie in België een harde knauw heeft ge kregen. „Er is echter één ding dat duide lijk is en dat reeds nu beoordeeld kan worden" schrijft het Prot. dagblad „Trouw" en daarmede zijn we het volkomen eens „En dat is dit, dat in België een wettige koning, die volkomen rechtmatig tot giste ren toe op zijn troon was gezeten, door het revolutionnaire geweld van een minderheid weggejaagd. Het is een ouderwetse echte revolutie ge weest. Een reprise van 1830 en van 1848". Als het „Vrije Volk" Lèopold de „bloedvaan" laat hijsen, is de vreug devolle opwinding van de schrijver kennelijk over het kookpunt heen. Het blad had beter gedaan te lezen en te schrijven in de geest, waar mede Paul Spaak in „Le Peuple" van gisteravond zich uitte. Hij weigerde het woord „overwinning" te gebrui ken, omdat „het nu onze beurt is om onze edelmoedigheid te tonen". Blijkbaar heeft Paul Spaak, de leider van de Belgische socialisti sche partij, de edelmoedigheid van koning Leopold gewaardeerd en tracht hij nu helaas te laat dit hoge voorbeeld na te volgen. Een poging tot deugdbeoefening, welke aan het „Vrije Volk" van har te wordt aanbevolen. De Amerikaanse senaat heeft met 65 tegen 15 stemmen besloten toe te staan, dat de Ver. Staten een le ning van 100 milioen dollars aan Spanje verstrekken. De democratische senator Pat Mc Carran had voorgesteld om van de Marshallgelden 100 millioen dollars voor Spanje te bestemmen, maar de senaat besloot de regering toe te staan via de export-import bank een lening tot dit bedrag te verstrekken. Senator Millard Tydings (demo craat) verklaarde, dat Spanje nodig was voor de verdediging van de Ver enigde Staten. Kort voordat de Senaat over de lening stemde, had de Spaanse re gering, in een door haar ambassade te Washington uitgegeven verkla ring, haar steun toegezegd aan de V.S. in het Koreaanse conflict en de verzekering gegeven van haar be reidwilligheid om met andere vrede lievende landen samen te werken, teneinde aan de gevaren van het communisme het hoofd te bieden. De Spaanse verklaring gewaagde niet van de resolutie van de V.N. m'et betrekking tot Korea. Volgens „Le Monde" zal aan de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de staten leden van het Noord-Atlantische Verdrag, die thans te Londen bijeen zijn, een nieuw verreikend Frans plan worden voorgelegd, dat voor ziet in het tot stand komen van een militaire en administratieve „Atlan tische Unie' voorstel werd uitgewerkt op ver scheidene bijeenkomsten van des kundigen van verschillende Franse ministeries. „Volgens nog niet be vestigde berichten zou in het Franse voorstel zijn vastgelegd hoeveel di visies de staten-leden van het At lantisch pact tezamen op 'de been moeten brengen. Het zou tevens voorzien in een groter aantal Britse troepen voor het Europese vaste land", aldus „Le Monde". Grootscheepse herbewapening in Engeland Het Britse kabinet was gisteren vrijwel de gehele dag in vergadering bijeen om de internationale toestand te bespreken en de maatregelen, die naar aanleiding daarvan genomen dienen te worden. Men heeft in overweging genomen om aan de herbewapening een bedrag van dui zend millioen pond te besteden. Dit is 10 maal zoveel als Attlee aankon digde in het Lagerhuis. Dit geld zal echter niet geheel in het lopende jaar worden besteed en wellicht zou Amerika een deel van dit bedrag fourneren. Zaterdag wordt een rapport over de Britse defensieplannen aan Tru man gezonden. Een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van alle regeringen, die aan het Noord- Atlantische pact deelnemen, is te Londen permanent bijeen, om plan nen uit te werken voor de vorming van een gecombineerde legermacht ter beschikking. In Londen doen.voorts geruchten de ronde, dat Engeland een groot Het Franse blad, zggt, dat dit atoom-centrum zou gaan bouwen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1