Kinderbijslag kleine zelfstandigen schriele staatsbedeling Toch ontwerp niet afwijzen fJCavte {^alf MAANDAG 31 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Prol. Romme voor de K.V.P.-Kieskring Leiden DE KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN is een pro bleem, dat de gemoederen reeds lange tijd bezig houdt, speciaal in de kringen van Middenstand en K.V.P. Toen de moeilijkheden vooralsnog te groot bleken om een definitieve regeling tot stand te brengen, kwam de Regering in Mei 1.1. met een ontwerp van noodregeling, die eerder nog de gemoederen heeft verhit dan bedaard. Vandaar, dat de Kath. Volkspartij, Kieskring Leiden, terecht meende de eerste de beste gele genheid te moeten aangrijpen, om zich hierover te kunnen oriënteren. En het was daarom, dat de heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven, voorzitter van de Kieskring, zeer verheugd was, prof. mr. C. P. M. Rom me, voorzitter van de R.K. Tweede Kamer-fractie, te mogen verwelko men op de kringbijeenkomst, die Zaterdagmiddag in „Den Burcht" werd gehouden. Een welkomstwoord vol van excuses voor dit tijdstip van vergaderen, nu de zon eindelijk van plan scheen te zijn de zomer au sérieux te gaan nemen! Het begon in 1938 Prof. Romme, blij zo'n talrijk ge hoor voor zich te zien, ving aan met te herinneren aan de indiening van het wetsontwerp Kinderbijslag in 1938. Als minister van Sociale Za-1 ken was spr. toen een tegenstander van kinderbijslag aan zelfstandigen. Doch slechts uit practische overwe gingen, omdat de kwestie der in ning zó moeilijk dreigde te worden, dat er van de hele kinderbijslag, ook voor loontrekkenden, niets terecht gekomen zou zijn. De oorlog kwam inmiddels en de kwestie werd op de lange baan ge schoven, hoewel de K.V.P.-fractie steeds heeft aangedrongen op een spoedige oplossing, desnoods met een noodregeling. Deze is thans ontworpen en de Regering heeft verklaard er voor te zullen zorgen, dat 'over drie jaar een definitieve regeling klaar zal zijn. Het kernverschil tussen de nood regeling en de definitieve zal hier in gelegen zijn, dat de noodregeling geheel ten laste van 's Rijks finan- tiën zal komen, terwijl bij de defi nitieve regeling het geld door het bedrijfsleven zelf zal moeten wor den opgebracht. Iets wat uit sociaal oogpunt bekeken, zeer redelijk is. Bedeling van staatswege Het karakter van de noodregeling waarom het verzwijgen? noemde prof. Romme hard maar juist „Bedeling". Een bedeling van Staatswege, die per sé niet blijvend mag zijn. Het eerste gevolg van de noodregeling is, dat zij beperkt blijft tot de kleine zelfstandigen. De defi nitieve zal moeten gelden voor alle zelfstandigen, omdat ook in de ho gere inkomensgroepen tot uiting zal moeten komen, dat de lasten in een groot gezin veel groter zijn. Het begrip „kleine zelfstandigen" is door de Regering echter wel op buitenge wone wijze aangescherpt, door de grens te leggen op een jaarinkomen van 2000,voor gezinnen met drie kinderen. Desondanks wilde prof. Romme de grens niet verlegd zien tot de grens van verschillende sociale voorzieningen (ƒ4500,Dat zou voor een noodregeling te hoog zijn. De Regering deelde mede, dat met een grens van ƒ2000,reeds een jaarlijks bedrag van ƒ15.000.000 no dig zal zijn. Zonder loongrens, aldus de Regering, zou het bedrag 22 i 25 millioen zijn. Indien dit waar is, aldus prof. Romme. betekent het, dat 60 tot 70% van de zelfstandigen een inkomen heeft van 2000,of minder. Dat Dronken schipper steekt portier Een schipper uit Leeuwarden, de 47-jarige J. van den B., heeft Zater dagavond te Groningen een aanslag gepleegd od de 48-iarige portier van een snack-bar. R. Schaafsma. Omstreeks zes uur kwam Van den B. in de bar aan het Zuiderdiép om enkele broodjes te kopen. Hij was onder invloed van sterke drank en viel enkele mensen lastig, waarop de portier van de bar opdracht kreeg hem te verwijderen. Van den B. pro testeerde heftig en eerst na een vechtpartij gelukte het de portier hem op straat te krijgen. Toen de portier even later voor de har stond viel de dronken man hem in de rug aan en stak hem met een broodmes, dat hij kort tevoren op de markt had gekocht. Hij sloeg direct op de vlucht. De Groninger politie zette een achtervolging in en kwam de voortvluchtige op het spoor, toen hij reeds in Leeuwarden een onder komen had gezocht. De man is naar Groningen overgebracht en in ver zekerde bewaring gesteld. De portier werd naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Hij was enkele centimeters onder de rechter- long getroffen, doch levensgevaar is er niet. Landarbeider neer gestoken Zaterdagavond heeft de 59-jarige Brabander R., zijn collega-landarbei ders M. A. Aerts uit Etten en Leur met een mes in de buik gestoken. Vermoedelijk heeft hij daarbij een hesslagader doorgesneden. Het slecht- offer is nog naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht, maar is daar korte tijd later overleden. De mannen hadden in een café op de hoek van de Sloterweg en de Kruisweg ruzie gekregen hoeveel elk zou een te droeve werkelijkheid zijn. Daarom meende spr. dat hier een vergissing in het spel is. De beste grens achtte spr. ƒ3000, Nog meer schrielheid De grens was echter niet de enige schrielheid van de regeling. Wan neer men meer dan drie kinderen heeft, wordt ook de inkomens-grens verhoogd, doch slechts n?et 100, per kind. Iemand met 4 kinderen en een loon van 2100,— krijgt dus ook bijslag, maar alleen voor het vierde kind! Op deze manier doorgerekend, moet iemand, die 3000,per jaar verdient, minstens dertien kinderen hebben, om voor één kind bijslag te krijgen! Voor het derde kind wordt 0,23 per dag gegeven. Voor het vierde (en eventueel volgenden) 0,28. Dit verschil tussen loontrek kenden en zelfstandigen achtte prof. Romme te groot. Het verschilt de helft. Een derde zou beter geweest zijn. maar dat kost de Regering ƒ5.000.000,— extra. Bij uitbreiding het eerste kind (zoals bij loon trekkenden) zouden de totale kos ten tot 45.000.000,— stijgen. Met alle kracht, aldus spr., zal ge streefd moeten worden naar verbe tering van deze noodregeling-in-ont werp. doch slechts tot zóver, dat het karakter van de noodregeline niet verloren gaat en de nrikkel blijft be staan. om zo spoedig mogelijk een definitieve regeling tot stand brengen. Als noodmaatregel mogen we deze ..Bedeling" niet afwijzen, omdat het in ieder geval ondanks de ver schillende tekorten iets betekent voor de allerergste gevallen. feefe^. een, Geen weistandsgrens Na dit goed gefundeerde, heldere en zakelijke betoog kwam een stroom van vragen los, waar prof: Romme zich p^s goed. liet kennen als ervaren debater. Het zou ons te ver voeren alle vragen te behande len We volstaan met enige accen- ter,. Spr. benadrukte nog eens, dat de K.V.P. met alle kracht streeft naar een bewuste gezinspolitiek en verwierp de suggestie, dat de pre mie-inning voor de definitieve rege ling (het grote struikelblok) zou kunnen geschieden via het belas ting biljet. De allerkleinsten komen practisoh met de belasting niet in aanraking en bovendien zou het een precedent scheppen, om ook geld voor diverse sociale voorzieningen via de belasting te laten lopèn, waardoor een staatsverzorgings-ge- dachte ontstaat. Ten aanzien van het protest, dat ook de allergrootste loontrekkers (directeuren van grote N.V.'s etc.) nrofiteren van de kinderbijslag, wees spr. er op dat de werkelijk groten een zeer onbeduidend aan tal vormen. De groten en middel groten echter moeten deze bijslag, in het kader van onze katholieke emancipatie, wél krijgen, omdat het veelal katholieke gezinnen zijn. die veel kinderen hebben en deze moe ten dezelfde mogelijkheden tot op voeding hebben als kinderen van kleine gezinnen uit de hogere stan den". Daarom geen weistandsgrens, ook niet in de definitieve regeling voor zelfstardigen. Tot slot betoogde orof. Romme dat de K.V.P. niet orincioiëel vóór bijslag van af het eerste kind is, noch vóór bijslag vanaf het derde kind. Katholieke sociologen zijn niet eenstemmig inzake het ideale zins-inkom'èn. Zowel voor het al lute inkomen (gebaseerd on man, vrouw en twee kinderen) als voor het relatieve inkomen (man en vrouw) valt iets te zeggen. van beiden moest betalen voor een lampekap, die zij vorige week had den vernield. R die onder de invloed was. is uit het café weggegaan en is een mes gaan halen. Toen hij terug kwam stak hij zo onverhoeds zijn 25- jarige tegenstander, dat niemand van de vele gasten gelegenheid had om tussenbeide te komen. R. is in het café door de rijkspolitie gearresteerd MYSTERIEUZE SCHIETPARTIJ IN DE HOOFDSTAD. Vanmorgen omstreeks één uur is in de binnenstad nabij de Warmoes straat een 33-jarige man door drie schoten uit een revolver getroffen De man is ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Voorbijgangers, die de, schoten hoor den, vonden de man liggen in de Pater Nos-tersteeg. Zij waarschuw den de politie en deze stelde ter stond een onderzoek in, dat tot nog toe geen enkel resultaat heeft opge leverd De man is geen Amsterdam mer en koh nog niet worden ge hoord, zodat het motief van deze moordaanslag niet te gissen is. Ei* wordt niets vermist. Het pistool, waarmede geschoten is, is niet te ruggevonden De man was in gezel schap van een vriend. Deze heeft zich echter nog niet bij de politie ge meld. AUTO REED VAN DIJK EN TROF MELKER. De 57-jarige landbouwersknecht J. Nieuwland zat Vrijdagavond om streeks zes uur een koe te melken aan de voet van de Strypsedijk te Rockanje. Boven op de dijk passeer de een personenauto van de firma Ter maat. Juist ter hoogte van de mel ker geraakte de stuurinrichting van de auto defect, waardoor deze de dijk afreed en de melker raakte. De botsing was zq hevig, dat N. direct na aankomst in het ziekenhuis te Rotterdam overleed. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij, maar de koe was zodanig gewond, dat ze ter plaatse moest worden af. gemaakt. t JONGETJE VEROORZAAKTE PANIEK IN KERK. Tijdens de H. Mis in de H. Hart- kerk te Enschede ontstond gister morgen een paniek, toen een jongen spelenderwijs een brandblusappa- raat los schroefde. Plotseling hoor den de aanwezigen een sissend ge luid en de kerk werd in een witte nevel gehuld. In een oogwenk ont stond er een paniek en iedereen hol de naar de uitgangen toe. Een aan tal mensen sprong zelfs van het koor af om een goed heenkomen te zoe ken. Men klom over stoelen en kle dingstukken lagen overal verspreid. Verschillende personen liepen ver- wondigen op. De pastoor wekte tot kalmte op, doch de dienst moest tij delijk worden onderbroken. Het merendeel van de kerkgangers had reeds het gebouw verlaten. *tit nr i rrr ALPHEN AAN OEN RITN ALPHEN ONTVANGT BRITS MILITAIR-ELFTAL (3—3). Zaterdagavond speelde op haar terrein het eerste elftal van Alphen een vriendschappelijke wedstrijd te gen een elftal samengesteld uit Brit se militairen uit Hoek van Holland. Alphen probeerde enkele jongere spelers die over het algemeen wel voldaan hebben. Het is een pittige snelle wedstrijd geworden, die het talrijke publiek van de eerste tot de laatste minuut in spanning heeft houden. De einduitslag werd tenslot te een 33 gelijk spel, waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn. Personalia. Voor het mulo-di ploma A. slaagde de heer J. Ver leun. 'BOSKOOP BOSKOOP—SURINAME. De jaarlijkse wedstrijd tussen een elftal van Boskoop en een elftal van inwoners van Suriname, heeft dit maal niet aan de verwachtingen be antwoord. Het attractieve van deze wedstrijd, is het zien spelen van onze gekleurde Rijksgenoten uit Suriname die toch altijd nog wat leniger zijn en over meer lichaamscontïole be schikken dan onze landgenoten. Ir het elftal dat Zaterdag de strijd te gen Boskoop aanbond, waren echter maai 5 Suriname-boys opgesteld, die vaak aardige staaltjes van lichaams- beheersing en voetbaltechniek ter beste gaven, doch dit verhinderde niet, dat de wedstrijd in zijn geheel het aankijken bijna niet waard was. Beide elftallen speelden zonder veel élan. terwijl het plaatsen nog al wat te wensen overliet. Na een kwartier spelen is het de handige en snelle midvooï. die meerdere Boskoopspe lers omspeelt (01). Boskoop weel het spel te verplaatsen en komt meer. dere malen gevaarlijk voor het doel De boerderij van H. Heeg te ld sega in Friesland is Zaterdagmorgen door de bliksem getroffen en afge brand. De inboedel, honderd vijf tig wagens hooi en een grote partij stro gingen verloren. De boerderij van J. Mijsen bij Akersloot is Zaterdagmorgen vroeg door de bliksem getroffen en afge brand. De inboedel en de hooioogst van tachtig ton gingen verloren. Bij het baden in de IJssel bij Zwolle is de 20-jarige R. N. uit Hol ten verdronken. Het slachtoffer had zich, ondanks dat hij de zwemkunst niet geheel machtig was, toch in de rivier gewaagd. Het 2-jarig dochtertje van de Zwolse arts J. W. K. is in de Stads gracht bij de Nieuwe Haven geraakt. Toen men het kind na ruim een kwartier zoeken op het droge wist te brengen, waren de levensgeesten reeds geweken. R.K. MULO-EXAMEN. Zaterdag slaagden te Leiden: J. v. Halteren, G. B. W. v. d. Heiden, J. M. v. Leeuwen, G. Steenland, M. M. Zwetsloot, J. C. M. M. Verleun, A. M. Zonneveld, P. H. H. v. d Plas, T. Wesselman, A. F. P. van de Zand, A. M. Beumer, T. J. Vleerbos, J. J. v. d. Werf, J. C. v. d. Veer, A. G. Verlaan, A. T. J. Wesseling, C. M. S. v. Winsen; S. v. d. Zon (A en B), W. Zwetsloot. Afgewezen 9 can didates De exarfcens zijn hiermede geëindigd. G. E. E. KUIJNTJES GECREMEERD Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdagmorgen om 11 uur het stoffelijk overschot van de heer G. E. E. Kuijntjes, in leven directeur van de Leidse Ambachtschool, op „Westerveld" gecremeerd. Aanwezig waren o.a. het voltallig bestuur van de Ambachtsschool, het lerarencorps, vertegenwoordigers van het Leidse bedrijfsleven, leer lingen en oud-leerlingen, de heer G. W'ijers namens B. en W. van Leiden, de directeur van „Mathesis S. G.", vertegenwoordigers van Acad. in stellingen en insp. Hofstede, namens de Inspectie van het Nijverheidson derwijs. De voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek noemde het vele, dat de heer Kuijn tjes voor de Ambachtsschool heeft gedaan, boven alle lof verheven. Voorts spraken nog de heer C. Bril man, adjunct-directeur, de heer J. H. Eddes, namens de directies van Nijv. scholen in Nederland, de heer G. M Meurs, namens de directeuren en leerkrachten bij het Nijverheids onderwijs, en de heer J. P. Zwanen burg, als voorzitter van de „Vola", vereniging van oud-leerlingen. Alle toespraken getuigden van grote waardering voor de persoon, het ka rakter en het werk van de heer Kuijntjes. Tenslotte dankte de heer E. Kuijntjes, zoon van de overledene, voor de betoonde belangstelling. der gasten, doch weet de ontstane kansen niet te benutten. Aan de an dere zijde gaan eveneens meerdere kansen op dezelfde wijze verloren. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Een kwartier voor het einde weet tenslot te Boskoop gelijk te maken met een keurig schot in de linkerbovenhoek. (1-1). G. D. S. Zondag nam D. D. S. met 4 elftallen deel aan het door de R K. Sportver. Unio te Oudewater georganiseerde junioren-tournooi. Het resultaat was niet slecht. Er wer den twee 1ste prijzen behaald en,één derde prijs. G D.S. C speelde tégen Unio C met 00 gelijk en won met strafschoppen. In de winnaarsronde speelde C tegen Esto C., wist deze wedstrijd te winnen met 50 en hierdoor beslag te leggen op de 1ste prijs. G- D. S. D speelde tegen Esto C met 11 gelijk, doch verloor met strafschoppen. In de verliezersronde speelde zij tegen Unio C en verloor met 40 en eindigde zodoende op de 4e plaats G D.S. B verloor met 20 van Eso B. doch wist in de verlie zersronde met 40 te winnen van R.V.C. B., en hierdoor een derde prijs te bemachtigen Het A-elftal speelde met 11 gelijk tegen Unio A en won met strafschoppen. In de winnaars ronde werd na spannende kamp met 20 gewonnen van M.S.N- Hierdoor legde G.D.S. A beslag op de eerste prijs, bestaande uit een fraaie zilve ren beker. De prijzen voor G.D.S. B en C bestonden uit medailles. HOOGMADK Cabaret-avond. Traditie ge trouw, werd ook dit jaar de Ko ningin nef eesten weer geopend met een gratis Cabaret-voorstel ling voor de gehuwden. Gisteravond om plm. 8-uur liep -de grote consumptie-tent vol met belangstellenden, en na de opening door de voorz. van het feestcomité, de heer v. d. Post, werd de verdere leiding van de avond overgedragen aan het duo Westgeest. Het publiek had het grootste plezier om de di verse schetsjes, liedjes enz. Vooral de heer Westgeest oogstte zeer veel bijval, a. s. Dinsdag en Woensdag worden de feestelijkheden voortge zet. Personalia. Voor het Mulo-di- nloma slaagden J. v. Schagen en J. Prangers. Het diploma Algemene Handels kennis werd behaald door P. v. d. Meer Jz. OUD-ADE Personalia. Bert Verlaan be haalde te Leiden het Mulo-diploma. Mej. Bep Bartels nam voor de vierde maal deel aan de Nijmeegse ierdaagse; ze tippelde dus voor de vierde maal haar 4 X 40 Km. ROELOFARENDSVEEN Voetbaltournooi Stichting 1940 1945. Voor het voetbaltournooi ten bate van de stichting 1940 1945 speelde DOSR 1 bij een goede belangstelling Zaterdagavond tegen SVOW 1. Op alle fronten toonde DOSR zich in deze ontmoeting su perieur en wist voor rust voor zich een 40 voorsprong te verkrijgen. Nietegenstaande het taai volhouden van SVOW wist DOSR ook na rust nog vier maal het net te vinden, zodat zij zich met een fikse 80 overwinning in de finale plaatste. Ook Rijpwetering won met groot verschil van Oud-Ade zodat de fi nale om de wisselbeker zal gaan tussen DOSR 1 en Rijpwetering 1, waarvan wij de juiste datum nog nader bekend zullen maken. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Verkcersomlegg^ng opgeheven. Nu de Hoofdstraat vrij van rails is geworden is de verkeersomlegging opgeheven. Vele stemmen zijn opge gaan. om de omlegging te behou den, men kon zo rustig wandelen en winkelen in deze drukke winkel straat! Cantatovet Jubilate. Deze R. K zangvereniging behaalde op het concours te Heiloo in de le afdeling een le prijs met 355 punten. De 14000-ste. Het is vrij zeker dat Hillegom vóór 15 Augustus 14000 inwoners zal tellen. Tegen Hyacinthenjeuk. Vele arbeiders en arbeidsters ondervin den bij het verwerken van Hyacin then in de bollenschuren veel last van jeuk, hetgeen een pijnlijke ge schiedenis is en veel overlast ver oorzaakt. Een arts ontdekte een be strijdingsmiddel, dat wel hielp, doch dat via een injectie moest worden toegediend. De directeur der chemische fa briek „Chemodis" alhier is er thans in geslaagd 'n eenvoudiger middel samen te stellen, dat uitstekend vol doet. Geboren; z. van D. Bruinenberg en C. van Leeuwen, z. van B. J. Lieverse en M. A. de Groot, z. van W. Kempes en A. van der Vossen. Ondertrouwd; L. Boelé en M. van der Linden. Getrouwd; P. M. Verhoeven en A. G. Mooyekind. L1SSE Onaangename ontdekking. Zon dagmorgen ontdekte de Fa. van der Eerden, goud- en zilverwerker, dat de etalageruit was stukgegooid of stukgesneden. Uit de vitrines wer den gouden en zilveren voorwerpen vermist. Terstond werd de Rijkspoli tie van deze onaangename ontdek king in kennis gesteld. Omtrent de waarde van het gestolene waren nog geen gegevens beschikbaar. Wel werd ons medegedeeld, dat het totale waarde-bedrag zeei> aanzienlijk is. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP BUIEN. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Meest mati ge wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur. SCHEEPSBERICHTEN LAERTES 31 Juli te Aden Djaka- ta/Amsterdam; NELLY (troepen) 30 Juli aankomst Rotterdam van Djakarta; POEL AU LAUT, 31 Juli te Portswettenhem A'dam/Indone- sië; SKAUGUM (troepen) 30 Juli 78 gr. m Z.O. Guardafui Djakarta- A'dam; TABINTA (t.) 30 Juli 500 m Z.O. Guardafui Djakarta/A'dam; WILLEM RUYS 31 Juli te Belawon R'dam/Djakarta. NOORD WIJK PLOTSELINGE DOOD. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier, bij het verlaten van de golfbanen, viel plotseling de 55-ja- rige mevr. Hasselman uit Noord- wijk, op de grond en verloor het bewustzijn. Geruime tijd trachtte een inmiddels verschenen dokter de levensgeesten op te wekken door kunstmatige ademhaling, wat ech ter niet mocht gelukken. Het bleek, dat de dame aan hartverlamming was overleden. SASSENHEIM HET FEEST BIJ DE ZUSTERS. De zusters van de Sint Aannaschool zetten gisteren het feest van de zes tigjarige herdenking van haar komst hier voort. Om tien uur werd een plechtige H. Mis opgedragen in de parochiekerk. Daarna was er een re ceptie in het gebouw Sint Anna. De ze duurde tot half één. Zeer veel pa rochianen maakte van de gelegenheid gebruik om de zusters de hand te drukken. Onder de belangstellenden bevond zich o.a. de Gemeentesecre taris, de heer G. Stolwijk. D.V.V. 'Zaterdagmiddag hebben pl.m. 500 personen, waaronder 370 kinderen een trip gemaakt naar Al phen. Met de grote stlonboot „Suc- ging men over de Kaag- en Braassemermeer naar Alphen a. d. Rijn waar een bezoek ^erd gebracht aan het vogelpark „Avifauna". De kinderen en ook de groten hebben genoten. Tijdens de boottocht zorgde M. Hoogervorst met zijn harmonica voor gezellige ontspanning. Om 8 uur arriveerde men aan de Sassenheimse Jachthaven, waar men in optocht, vooraf gegaan door de R.K. Tambour- club, naar huis marcheerde. VOORHOUT EINDEXAMENS. Alle 3-jaar leerlingen geslaagd. De eindexamens der B. N. S- zijn wederom voorbij. Alle 65 leerlingen van het 3e jaar zijn geslaagd. Het was dan ook een grote vreugde, voor leeraren, ouders en jongens aanwe zig te zijn bij de heden gehouden of ficiële uitreiking der diploma's. Van deze leerlingen slaagden er boven dien van de 26 drie en twintig voor het toelatingsexamen dei' M TS 19 van de 24 candidaten verwiesven het middenstandsdiploma. Broeder Tarcisius, alg. overste der Congregatie, vond het dan ook een aangename taak, de vele aanwezige ouders welkom te mogen heten. Hier na werden de diploma's uitgereikt Er werden nog enige toepasselijke woorden gesproken door de broeder overste pater rector, die de jongens nog enige geestelijke injecties gaf en door de heer Klein Schiphorst, voorz. van Hesseling Stichting. Spreker was trots op deze school omdat de leerlingen hier vandaan bij niemand ten achter behoeven te staan. Hij gaf de* jongens de raad: steeds te tonen katholftk te zijn, en steeds dankbaar te zijn tegenover de B. N. S. De voorz. der examen-commissie, de heer Hengeveld. memoreerde de zeldzaamheid van her slagen van alle candidaten. Spr. verzocht a.s. Zondag een H. Mis te laten lezen in de kapel tot intentie van de overleden voorz. der Hesseling Stichting, de heer Chris v. d, Bilt. Nadat de heer van Tienen uit Lei den namens de ouders en Rob v. d Werf namens de jongens waarderen de woorden van dank en erkentelijk heid hadden gesproken, vertrokken de leerlingen met hun verheugde ouders, met groot verlof. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De komende ge meenteraadsvergadering van Voor schoten is vastgesteld op Woensdag 2 Augustus 1950. De agenda vermeldt o.a.: Instelling van een een commis sie voor Openbare Werken. Vaststel ling en wijziging straatnamen. Be schikbaarstelling van een crediet van 5.800.— voor de afwerking van de Z.W.-zijde van het Burg. Berkhout park en de aanleg van een kwekerij. Beschikbaarstelling van een crediet van ƒ4.716,81 voor de kosten van eerste inrichting van de bijgebouwde lokalen van de O.L. School. Verbetering van het park en nieu we kwekerij. Nu door de uitbrei ding van de O. L. School de Zuidelij ke afsluiting van het Burg. Berk houtpark een geheel andere aanblik heeft gekregen, zal de aanleg van het park aan die zijde herzien moeten worden .Het „Zwarte pad" zal dan verdwijnen. De kosten van deze ver andering worden geraamd op 2.800. B. en W. achten het thans nodig over te gaan tot aanleg van een nieu we kwekerij voor de beplantings- dienst. Thans is de kwekerij onder gebracht op 2 percelen: één perceel in noordelijke hoek van het park en de ander achter de R.K. Jongens school. Beide zullen in de toekomst moeten verdwijnen. De eerste in ver band met de bouw van de nieuwe Herv. School en de tweede bii even tuele uitbreiding van de R.K. Jon gensschool. Thans is er gelegenheid de 2 percelen te concentreren. De kosten van aanleg van de nieuwe kwekerij en de overplaatsing van het aanwezige materiaal, de kas e.d. wor den geraamd op 3.000.In de ko mende raadsvergadering zal de Raad beslissen. Sportmiddag V.V.I^.V.-jeugd. Za terdagmiddag waren er voor de V.V. L.V.-junioren en adspiranten onder ling athletiek-wedstrijden. Het weer was goed en er was animo. De to taal-uitslagen waren: Adspiranten: 1. M. v. d. Ham, 2. P. Zonneveld, 3. L. Zonneveld. 4. P. Zwetsloot, 5. W. Spiegeler en G. v. d. Geest. Junioren: 1. Joh. Zwetsloot, 2. A. v. d„ Ham, 3. L. v. d. Toorn, 4. B. Olst- hoorn. 5. B. J. Lamboo. Wegens vacantie van de trainer is er deze week geen training voor de leden van V.V.L.V. Muziekvereniging „St. Laurentius". De muziekvereniging „St. Lauren tius" geeft hedenavond om 8 uur in de Voorstraat een concert. ZOETER MEER Geboren Petrus M. z. van M. C. de Jong en W. S. Bakker, Baren- dina M. d. van J. Kaliswaart en A. van Harten, Dirk z. van C. Groene- heiide en M. P. van der Eist. Getrouwd: W. van der Velden 26 jaar en W. v. d. Velde 23 jaar. Laatste Berichten CANISIUS-COLLEGE HERDACHT 50-JARIG BESTAAN. Ter gelegenheid van het gouden feest van het Canisius-College in Nij megen hebben ongeveer duizend oud leerlingen op een gisteren gehouden reünie acht gebrandschilderde ramen voor de kapel van het college als feestgeschenk aangeboden. De reünisten, onder wie zich vele Kamerleden de oud-ministers Teu- lings en prof. Beel bevonden, woon den gisterochtend een Hoogmis bij, die werd ongedragen door de rector van het college, nater dr. K. Verhof stad S.J. 's Middags werd een grote feestbiieenkomst gehouden, waarop mr. C. Prinzen. voorzitter van de reünistencommissie en de Commissa ris der Koningin in Overijssel, ir. J. Ridder de van der Schueren, het woord voerden. ONGUNSTIGER RESULTATEN IN KRUÏDENTERSBEDRÏJF. Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft een interessante statistiek het licht doen zien over de exDlnitatie-u't.korrsten in het krui den iersbedriif gedurende 1947/48. Aan de totstandkoming van deze statistiek hebben fiet minder dan 385 kruideniersbedrijven meegewerkt, een aantal, dat nog nimmer bereikt is. De statistiek brengt aan het licht, dat de resultaten gemiddeld ongun stiger zijn gworden vergeleken met 1946/47 en dat de arbeidsprestatie in de grotere bedrijven heel wat gunsti ger i* dan in de kleine. In de winkels met ƒ200.000 omzet is de druk van het loon slechts half zo zw.aar als in üe winkels in de laagste omzetklasse. Het 100 pagina's tellende boekje is /erkrijgbaar in de boekhandel en bij het Instituut, Koninginnegracht 53 te 's-Gravenhage. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 31 Juli. Vee. Aan voer 773 totaal. Vette koeien en ossen 485, graskalveren 13, nuchtere kal veren 7, varkens 267, schapen of lam meren 1. Prijzen: vette koeien f 2.70 —2.80, 2.50—2 70 en 2.20—2.50, varkens 1.841.821 78 per kg. le vend gewicht. Vette koeien aan voer iets groter, handel slepend en prijzen als vorige week; varkens aan voer* iets kleiner, handel vlug en prijzen iets hoger.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3