Critieke toestand op Korea Atllee tot Britse volk Drie dagen vliegfestijn op de LL.S.Y. datje en de wenshandschoenen De K.V.P.en de Middenstand MAANDAG 31 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GENERAAL WALKER: „Houdt vol tot de versterkingen komen" DE STRIJD OP KOREA heeft een stadium bereikt, dat zelfs door Ame rikaanse generaals openlijk als zeer critiek wordt bestempeld. De op perbevelhebber van alle Uno-grondstrijdkrachten op Korea, generaal Walter, zei in een boodschap tot de troepen: „Ik vertrouw er op, dat de Amerikanen de strijd zullen volhouden tot de nodige versterkingen ar riveren. De vijand ondervindt reeds, dat onze weerstand met de dag gro ter wordt. Uw volhouden kan ons tenslotte de zege brengen". Er werden zware ontploffingen waar genomen. Het hoofdkwartier van generaal Mac-Arthur heeft verder nog bekend gemaakt dat drie Canadese North Star-transportvliegtuigen in Korea zijn aangekomen. Zij maken deel uit van het 426ste „Thunderbird" squa dron van de Canadese luchtmacht, dat aan de Verenigde Naties is aan geboden. Tsjirye weer gevallen Noord-Koreaanse strijdkrachten hebben Tsjirye, 22 km. ten Zuiden van Koemtsjon, heroverd. Tsjirye werd Zondag door de Ame rikanen bezet na vernietigende aan vallen door Amerikaanse artillerie en vliegtuigen. De zwaar gehavende plaats bevindt zich aan de linker- Mank van de Amerikaanse eerste ca valerie- en 25ste infanteriedivisie, die in de buurt van Hwanggan de straegisch belangrijke weg van Tead- jon naar Taegoe verdedigen. De Noord-Koreanen omsingelden Tsjirye en bestormden daarna de voorste Amerikaanse stellingen. Ter wijl de Amerikanen terugweken met achterlating van hun zware uitrus ting, stelden de Noordelijken zich in het bezit van de Amerikaanse ma chinegeweren. Radiod-Piongjang meldt dat het Noord-Koreaanse leger, dat Vrijdag Jl. Hadong, 120 kilometer ten Wes ten van Poesan, veroverde, hierin slaagde na het toepassen van een infiltratie-tactiek, waarbij door de Amerikaanse troepen hardnekkig te genstand werd geboden. Het Chinese communistische pers bureau „Nieuw-China" maakt mel ding van een communiqué der Noord-Koreaanse legerleiding, waar in wordt medegedeeld, dat de Noor delijken ook Kwangjang, 140 kilome ter ten Westen van Poesan, hebben bezet. CONCENTRATIES BESTOOKT. Noordelijk van Koemtsjon hebben de Amerikanen Zaterdag de stad Hwanggan ontruimd. Er wordt hier echter hardnekkig gevochten en Amerikaanse soldaten vernietigden met bazooka's en artillerie een aantal vijandelijke tanks. De Noordelijken hebben waar schijnlijk in Hwanggan een vrij groot aantal tanks geconcentreerd: de stad die grotendeels in brand staat, wordt echter voortdurend van de lucht uit aangevallen. Ook bij Jongdong zijn vijandelijke troepenconcentraties waargenomen, die door straalvlieg tuigen en Mustangs werden bestookt. Langs de Oostkust zetten de Zuid- Koreanen hun offensief tegen de ha ven Jongdonk voort: de stad is ech ter nog steeds in handen der Noorde lijken. CHURCn VOLGT DEAN OP. Generaal John H. Church, is be noemd tot commandant van de zwaar gehavende 24ste infapterie-divisie, ter vervanging van generaal Dean, die sedert de strijd om Taejon ver mist wordt. Generaal Church was de eerste commandant van het vooruit geschoven Amerikaanse hoofdkwar tier, dat gedurende de eerste dagen van de strijd op Korea werd geves tigd. Behalve aanvallen met bommen werpers en jagers od doelen aan het front en de vijandelijke aanvoerlinies hebben B-29 bommenwerpersZon dag een grote aanval gedaan op Hoengnam. één van de belangrijkste industriële centra van Noord-Kprea. Ongeveer 50 Superforten lieten 500 ton bommen op chemische en munitiefabrieken in de stad vallen Ven DINSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO, 7.30 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram., 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Piano concert. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Kwartet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Foto nraatje. 14.15 Gr. 16.30 Voor de jeugd 17.30 De stem van Amerika. 18.00 Nieuws. 16.15 Pianospel. 18.30 Thea ter-orkest. 19.00 „This is London". 19.05 Fanfare-orkest 19.30 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gr. 20.45 Pianorecital. 21.05 Bui tenlands overzicht. 21.20 Orkestcon cert. 21.50 Klankbeeld. 22.20 Geva rieerd progr. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht-endgymn. 7.30 Gr. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gram. 9.35 „Lichtbaken" causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Omroeporkest en soliste. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Mede delingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Klankbeeld. 15.00 Viool en Piano. 15.30 Gr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gram. 18.20 Reportage. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 1940 Amusementsorkest. 20.00 Nieuws 20.05 Philharmonisch orkest en so list. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Dubbel- kwartet. 22.20 Viool en cello. 22.40 „Bewaar het u toevertrouwde pand" en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. PROCES TEGEN SOVJET SPIONNEN. Maandag begint te New. York een proces tegen de 34-jarige Miriam Moskowits, voormalig klerk van de „commissie voor legersterkte" van het Amerikaanse leger en de 36-ja- rige scheikundige ingenieur Abra ham Brotham, die beiden ervan worden beschuldigd met de- reeds gearresteerde Harry Gold te hebben samengewerkt in het bedrijven van spionnage voor de Sowjet-Unie in de V. S. Het ging hier om geheimen van atoomwapens. Borthman wordt er bovendien van beschuldigd te hebben gepoogd „het werk van de justitie te belemme ren", daar hij Harry Gold tot het af leggen van valse verklaringen heeft pogen over te halen. Er zijn thans, na de bekentenis van dr. Klaus Fuchs, zes personen in de Verenigde Staten gearresteerd, die worden beschuldigd van spion nage voor de Sowjet-Unie met be trekking tot atoomwapens. Zwaartepunt van opbouw naar landsverdediging DE BRITSE MINISTER-PRESIDENT, ATTLEE. heeft Zondagavond een radio-rede gehouden, waarin hij de activiteit der communisten over de gehele wereld de oorzaak noemde van het feit, dat Engeland minder opbouwend werk kan verrichten en meer tenlaste moet leggen aan zijn landsverdediging. Aan deze rede ontlenen wij: De „kwade machten die thans in Zuid Korea in de aanval zijn, vor men slechts een onderdeel van de boze krachten, die zich over de ge hele wereld uitstrekkende samen zwering smeden tegen de vrije de mocratische landen." Onder deze omstandigheden is Groot-Brittannie gedwongen minder opbouwend werk te verrichten en meer ten laste te leggen aan zijn landsverdediging. Geen communistische verontschul digingen en propaganda, of het erbij halen van geheel andere vraagstuk ken, kunnen het feit verdoezelen, dat de aanval der Noord-Koreanen 'n daad van agressie is. Indien de aan valler in zijn opzet zou slagen, zou dit een aanmoediging zijn voor alle aanvallers in de gehele wereld. De zelfde gebeurtenissen, welke leidden tot het uitbreken van de tweede we reldoorlog, zouden zich herhalen en het eindresultaat zou vermoedelijk een derde wereldoorlog zijn. Korea ligt ver weg, doch het vuur, waar door het thans wordt geteisterd, zou ook Britse huizen kunnen vernieti gen. Of de communisten nu oorlog ma ken in Korea, of aansturen op wan- Twee vliegtuigen neergestort Slag voor Braziliaanse Arbeidersbeweging Zondag is een Braziliaans trans port vliegtuig in de buurt van Sao Francisco in de provincie Grande do Sul neergestort. Vijf vooraanstaande leiders van de Braziliaanse arbeiderspartij, onder wie de voorzitter, Salgado Filho, zijn om het leven gekomen, evenals de bemanning van vier koppen. De vijf politici waren op weg naar de farm van de Braziliaanse oud-president Getulio Vargas, voor wiens terug keer tot de macht de Braziliaanse arbeiderspartij een campagne be gonnen is. Het toestel was vertrokken uit Porto Alegre, niettegenstaande het feit, dat senator Filho was gewaar schuwd voor slechte weersomstan digheden. Senator Filho was tijdens de oor log minister van luchtvaart. Hij werkte nauw samen met de Britse en Amerikaanse luchtstrijdkrachten. In October 1945 trad hij af toen aan het regiem van president Vargas een einde kwam. Sindsdien heeft hij ge ijverd voor de terugkeer van de oud-president. Dit is het tweede grote vlieg-onge- luk, dat zich in twee dagen tijds in Brazilië heeft voorgedaan. het ongeluk van Vrijdag kwamen 50 personen om het leven. Een Frans passagiersvliegtuig, met een uit .vier koppen bestaande be manning en met 23 passagiers aan boord, waaronder tien vrouwen, is boven de Sahara omlaag gestort. Een vliegtuig, dat naar het vermiste toestel had gezocht, meldde het wrak in het hartje van de Sahara te heb ben waargenomen. Er werd niets van overlevenden bespeurd. Met ra dio uitgerust auto's en van kamelen gebruik makende reddings-ploegen zijn op weg naar de plaats des on- heids. orde in Malakka, India of Birma, of zij de vrijheden der Tsjechen en Po len vernietigen, of pogen het econo mische herstel van Engeland, Frank rijk of Australië te saboteren, al de ze daden van terreur passen in één enkel systeem, dat ten doel heeft de gehele wereld onder het juk der communistische tyrannie te bren gen. De communisten pogen de begrip pen „vrijheid en democratie" uit de gehele wereld weg te vagen. Zij staan gereed om ons te vermoorden, indien wij ons niet achter hen scha ren. Zij spreken over „vrijheid", doch zij onthalzen deze". Attlee deed in zijn radio-rede een beroep om vrijwilligers voor de Britse strijdkrachten en voor de burgerdiensten der landsverdediging. Hij deelde mede dat er „met man en macht" wordt gewerkt aan het zen den van Britse troepen naar Korea. De Britsè minister-president bracht zijn luisteraars de ontploffing in herinnering, welke zich kortgele den in een aantal met springstoffen geladen schuite<n die zich in de Brit se marinehaveri^Portsmouth bevon den, heeft voor gedaan, waarbij hon derden tonnen ammunitie verloren gingen en die, zoals gemeld, het ge volg was van sabotage. „Wij moeten waken tegen de vijand van binnen uit".. Zij, die in Portsmouth sabo teerden, behoren tot hen, die voor niets zullen terugdeizen, om écono mie en landsverdediging van Groot- Brittannie nadeel te berokkenen", aldus verzekerde premier Attlee. 44.000 Belangstellenden bij Ypenburg 1Ï7IE VAN MENING IS, dat Nederland niet „luchtvaartmindend" is, zal deze mening hebben moeten veranderen als hij de laatste dagen (en vooral gisteren) op de Ilsy op Ypenburg is geweest. Dan zal hij gezien hebben, dat behalve hijzelf er nog ongeveer 44.000 mensen zijn, die wel degelijk interesse hebben en tonen voor de vliegerij. Want zoveel men sen zijn er n.l. op dit driedaagse vliegfeest geweest en de Zondag span de daarbij de kroon met een record-bezoek van ongeveer 30.000 toeschou wers. volgens schattingen van de organiserende vereniging, de KNVVL. Uitersten treffen elkaar. Een internationaal gezelschap vlie gers heeft gedurende 3 dagen demon straties op vliegergebied van de meest uiteenlopende aard ten toon gespreid. Het meest werd de toeschouwer ge boeid door de straalvliegtuigen. Een Belgische vlieger, die zich uit een gesloten formatie van 7 losmaakte, kwam heel rustig met een gangetje van ongeveer 800 km. op een hoogte van 200 m. op zijn rug over het veld heen suizen. Kapitein Vincent Gordon voerde in de loop van de middag een esca drille „Shooting Star" straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht aan. Vier „schietende sterren" deden de kleur op menig gezicht verschieten, door de adembenemende snelheid waarmee ze op geringe hoogte over het veld gierden. Om nog even bij die straal-verkeer te blijven: vier de Havilland „Vam pire"/ jagers van de Engelse lucht macht lieten weer eens wat anders zien: zij raceden eerst op top-snel- heid voorbij en kwamen even later terug om te laten zien, dat ze het ook wel iets langzamer kunnen, maar daarvoor waren dan ook de remklap- pen uitgedraaid en hingen neus- en hoofdlandingswielen naar beneden. Ned. vertegenwoordiging. Even tevoren had de Nederlandse Marineluchtvaartdienst echter laten zien, dat hij mei gewone schroef- vliegtuigen: drie tweemotorige „Mit chell" bommenwerpers en niet min der dan vijftien een-motorige Fairey „Firefly" jager-verkenners, ook wel tot iets in staat is, voor zover daar aan nog mocht worden getwijfeld. Het commando Luchtvaartoplei dingen Nederland was op dit inter nationale vliegfestijn vertegenwoor digd door een escadrille „Harvard" lestoestellen onder leiding van ma joor G. W. de Zwaan. De opspo- rings- en reddingsdienst van de Ma- iine Luchtvaartdienst, gaf een de monstratie met een Vickers „Sea Ot ter" amphibie-vliegtuig. Dit vlieg tuig zal in de toekomst worden ge bruikt bij schéepsrampen onder de Nederlandse kust enz. Z.K.H. Prins Bernhard toont belangstelling. Z.K.H. Prins Bernhard woonde Za terdagmiddag in zijn hoedanigheid per rol ifMTTT7^ De grootste en de beste! De Kleinhandels prijzen Het statistisch kwartaaloverzicht, dat regelmatig in 't tijdschrift „Me dedelingen" van het bureau voor Sta tistiek en Voorlichting der gemeen te 's Gravenhage wordt gepubliceerd, is uitgebreid met een tabel van de kleinhandelsprijzen der voornaamste levensmiddelen. Dit overzicht, dat een vergelijking met 1938 geeft, laat zien, dat het me rendeel der prijzen tot het dubbele of in een aantal gevallen zelfs tot het 3- of 4-voudige van voor de oorlog is opgelopen. Slechts in enkele gevallen bedraagt de prijsstijging minder dan 50 pet. DE ZAAK BERTHA HERTOG De consul der Nederlanden te Sin gapore, de heer J. van der Gaag, deelde mede dat, voorzover hij kan oordelen, er niets meer kan worden gedaan om Bertha Hertog naar haar ouders te Bergen op Zoom te cjoen overbrengen. De uitspraak van het hof van appel, waarbij het meisje aan haar Maleise verzorgster werd toegewezen, is gevallen, zeide de heer Van der Gaag en hij voegde er toe, niets te weten van „offi ciële stappen", die volgens een be richt uit Den Haag van Zaterdag door de Nederlandse regering zou den worden genomen om Bertha Hertog aan haar ouders toegewezen te krijgen. van ere-voorzitter der 'Kon. Neder landse Vereniging voor Luchtvaart het vliegfeest bij. De Prins arriveerde om kwart voor drie in zijn Stinson-sportvlieg- tuig, PH.PBB, dat door hem zelf werd bestuui'd. Na afloop van het gehele program ma vertrok Zijn Koninklijke Hoog heid in zijn toestel van het vlieg veld. De Prins maakte na de start een linkerbocht over het veld. Hij liet zijn toestel „waggelen" in de lucht, om de duizenden die hem een af scheid toewuifden zijn groet te brengen. Bij deze duizenden bevonden zich vele leden van het corps diploma tique. De derde dag. Sensatie en kunstwerk. De laatste middag was zowel een genot voor de fijnproevers als voor degenen, wier hart uitgaat naar sen satie.. De combinatie van deze twee as pecten was vertegenwoordigd in de verrichtingen der straaljagers, die met hun spectaculaire snelheid een maximum aan vliegcapaciteiten toon den. Men kan moeilijk zeggen, wat nu wel het hoogtepunt van de mid- dvg was. Waren het de formidabele Amerikanen van het Skyblazers-es- kader, was het het volmaakte Vam pire eskader van de R.A.F., waren het de Fransen met hun uiterst wendbare en perfect behandelde 28. Er loopt iemand op het plat. Ootje Teur deed het raam open en keek naar buiten. „Dat valt mee!" zei hij zachtjes. „Ik kom zo op een plat en-als ik me niet vergis, dan kan ik daar de hoek om lopen. En dan zie ik weer, waar ik terecht kom!" Maar toen zweeg hii plotseling en spitste de oren. „Ik geloof, dat ik iemand hoor lo pen op het grind van dit plat!" fluis terde hij, schor van ingehouden span ning „Ja, beslist! Daar sluipt iemand weg!" Hij twijfelde nu niet meer aan wat hij zou gaan doen, maar sloeg de benen over dé rand van de venster bank en sprong naar buiten. „Daar moet ik meer van weten!" zei hij weer zachtjes. „Iemand, die op deze tijd van de nacht over een plat sluipt, kan nooit veel goeds in de zin hebben.. Daar moet ik achter aan! Misschien is het de dief van mijn handschoenen wel Stampes, of moet de erepalm gaan naar de demonstratie met de fantas tische Fouga Syphe, het zweefvlieg tuig met gasturbine van de Franse Castel Meuboussin-Fabrieken? Het heeft weinig zin, vergelijkin gen te trekken en men zou er overi gens tekort mee doen aan de an dere nummers: het vliegen van een Daan Lambermont met de Fokker S 11, de grillige stunts van de ko ning der luchtacrobatiek, de 52-jarige Fransman Marcel Dorect, de zweef vliegers, het uitstekende Harvard-es- cadrille van de Rijksluchtvaartschool en de afzonderlijke stunts van de R. L.S.-instructeurs Slag en Clignet en de toeren van de Zwitser Hans Walti aan de in letterlijke zin vliegende trapeze. Parachutesprong tot besluit. Zes landen waren op dit vliegfeest vertegenwoordigd, de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, Zwitser land, België en Nederland als sym bool van de internationale sfeer die rond de vliegerij hangt. Het waren de leden van de eerste Nederlandse parachutistenclub, die dit symbool realiseerden bij hun parachutesprong als besluit van dit vliegfeest, waarbij elke springer een vlag van de deel nemende landen met zich droeg, ter wijl de vlaggen van de KNWL en van Ypenburg de dank vertolkten voor hetgeen deze" twee instanties dit week-end voor de propaganda van de luchtvaart hebben verricht. De heer Zandvliet v. d. K.L.M. zorgde voor de exnlicatie, en bij de res. maj.-vl. J. Flinterman beruste de technische leiding. GROTE EN GOED KOPE WONING- BOUW-COMPLEXEN De heer Kiers is er tegen Gisteren op de laatste dag der zo- merconferentie te Ermelo van de Christelijke Historische Unie sprak des morgens de heer G. F. E. Kiers, boofd-ingenieur-directeur van de Provinciale Directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting in Zuid- Holland te Leiden over „het stede bouwkundig en volkshuisvestingsbe leid der gemeenten." Spreker ging de verschillende ver ordeningen op bouwgebied na en concludeerde, dat alle plannen een behoorlijke basis moeten hebben. Ge detailleerde uitwerking van deze plannen is een dringende eis. Een weloverwogen woningpolitiek moet met twee tegenstrijdige belangen re kening houden: le woningnood moet zo snel mogelijk worden opgelost, 2e er moet stabiliteit in de bouwnijver heid zijn Is die stabiliteit er niet, dan zou bijv. grote werkloosheid in de bouwvakken daarvan het gevolg kun nen. De woningbouw moet rendabel zijn. Met bouwe niet met ongedekte tekorten. Montagebouw fkan goed zijn. Zij kan ook een stimulans voor de provinciale bouw zijn om goed koper te werken. Spreker ontraadde het bouwen van vele dunlexwonin- gen. daar deze het eerst leeg zullen staan. Het eengezinshuis is de iheest ideale woning De snelle bevolkings aanwas maakt het nodig, dat vóór 1970 een millioen woningen worden gebouwd. De drang naar grote en goedkope woningbouwcomplexen moet worden afgebroken. Deze zullen direct na het eind van de woning nood ons land economisch, sociaal en stedebouwkundig te zwaar belasten. Op dit referaat volgde een discus sie- Na de broodmaaltijd volgde de sluiting der conferentie. De voorzit ter de heer van Diepingen burge meester van Leiderdorp gewaagde in zijn slotwoord van de heerlijke dagen op dit mo-oie plekje van de Veluwe doorgebracht. Dagen, die de onderlinge band en die van de Chris telijke Historische Unie weer ver sterkten. Verlangens van de ene en verlangens van de andere zijde Op de studiedagen van de Ned. R.K. Middenstandsbond, welke in Apel doorn worden gehouden, heeft de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, gesproken over de Kath. Volkspartij en de Middenstand. De K.V.P. heeft aan de midden- standsbelangen dié aandacht te schen ken, welke deze inderdaad verdie nen. De middenstanders dienen van hun kant een scherp inzicht te heb ben in hetgeen deze tijd van henzelf en van de K.V.P. vraagt, zeide spr. Hij wees erop, dat het doel der staatkundige en maatschappelijke werkzaamheden geen ander is dan het welzijn van de mens. Om dit te bereiken, is een vooruitstrevende po litiek met een christelijk karakter noodzakelijk. Op deze wijze moet in vloed worden uitgeoefend op de poli tieke en sociale reorganisatie, welke in volle gang is. Werkeloos blijven zou hier plichtsverzaking betekenen. Bij die reorganisatie komen meer dan eens ook; middenstandsvraag stukken aan de orde. Deze kunnen niet straffeloos worden verwaarloosd, omdat zij verbonden en verweven zijn met dat deel van onze volksge meenschap, dat in belangrijke mate haar kracht uitmaakt. Onbetwist ook maakt de middenstand aanspraak op die behartiging van zijn belangen. Het zou van slecht beleid en van nog meer gebrek aan rechtvaardig heid getuigen, wanneer de K.V.P. geen open oog had voor de stormen, die de middenstand thans ondergaat. In de roeping der partij ligt in deze gewichtige uren de plicht besloten voor de rechtvaardige belangen op te komen. Anderzijds mag de K.V.P. verlange% dat de katholieke midden standers haar intensief steunen, want politieke onverschilligheid of ver snippering kan niet anders dan scha de toebrengen aan een doeltreffende activiteit. „Uw toekomst", zo betoogde de heer Andriessen met nadruk, „ligt r een zeer groot deel in een juist functionneren der P.B.O. en in een juiste werking daarbinnen van het eigen middenstandsorgaan. Gij moet in sociaal-economisch opzicht zoveel mogelijk uzelf kunnen zijn, door niet alleen uw eigen weg uit te stippelen, doch ook dooi de middelen te bepa len, waarmee deze moet worden af- Het ligt in het voornemen een vaste contactcommissie in het leven te roe pen, zo deelde spreker nog mede, welke een speciaal middenstandspro gram zal opstellen. Binnen het raam daarvan zullen richtlijnen worden opgesteld voor een verantwoorde be- BISSCH. NIJVERHEIDSSCHOOL TE VOORHOUT. De Bisschoppelijke Nijverheids school te Voorhout, internaat voor de R. K. Middenstand met vak- en technische opleiding heeft dezer da gen eind-examen afgenomen. Het eind-diploma B. N. S. kon aan 100% van de 65 leerlingen-can- didaten worden uitgereikt. Voor 3e bediende 'Banketbakkerij slaagden alle 1 eerlingen van dit jaar, n.l. 18. Oud-leerlingen van deze zelfde afdeling, 14 in getal mochten ook allen het diploma ontvangen voor 2e bediende. Van deze school ontvingen van de 24 candidates O(pleiding), M(id delbaar) T(echnisch) O(nderwijs), m. a. w.: Toelatingsexamen M. T. S. slaaeden er 23 van de 26 leerlingen. lasting- en credietpolitiek voor een juist beleid inzake vestiging, terwijl tevens maatregelen om tot eerlijke winstmarges te komen, zullen worden voorgesteld. Verschillende omstandigheden, waaronder de klein- en middenbe drijven op het ogenblik moeten wer ken, zijn in strijd met de sociale rechtvaardigheid, zo gaf de partij voorzitter de debaters toe. Als de re gering het voedselpakket der arbei ders waarborgt, dan mag ook worden geëist, dat de middenstanders een minimum bestaan wordt gegaran deerd. Men mag er dan ook verzekerd van zijn, dat de K.V.P.-fractie zich niet zonder meer bij de huidige vorm van het wetsontwerp voor de kinderbij slag ten behoeve van kleine zelfstan digen zal neerleggen. Op de uiteenzetting van de heer Andriessen volgde een geanimeerde gedachten-wisseling. Na het inrollen van de nieuwe grote overspanning in de Waalbrug bij Zaltbommel hebben de verdere werkzaamheden enige vertraging ondervoeden, waardoor de brug op de vastgestelde tijd niet voor het spoorverkeer opengesteld is kunnen worden. De busdiensten tussen Gel- dermalsen en den Bosch zijn dus he denmorgen nog gehandhaafd, even als de andere maatregelen en om leggingen in het reizigersvervoer. AANKLACHT INGEDIEND TEGEN HOOFDBESTUUR VAN NED. VEREN. VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Naar wij vernemen heeft de heer L. Veenstra te Arnhem bij de of ficier van justitie in Den Haag een aanklacht ingediend tegen 't hoofd bestuur van de Nederlandse Veren, van Ex-Politie Gevangenen. De heer Veenstra acht zich, naar hij ons me dedeelde, op zeer grove wijze bele digd door een publicatie van boven* genoemde vereniging, waarin ge steld wordt, dat hij zich uitgeeft voor ex-politieke gevangene, hoewel hij, aldus het hoofdbestuur der ge noemde -vereniging, zich in verschil lende concentratiekampen zeer on waardig heeft gedragen. In deze pu blicatie zegt de Ned. Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen ver der nog, dat een bonafide ex-poli tieke gevangene niet behoefd te be delen, zoals de heer Veenstra vol gens het hoofdbestuur, heeft gedaan Man slak vrouw neer Zaterdagavond heeft een 43-jarige man op het Haarlemmerplein bij de Haarlemmerpoort te Amsterdam zijn voormalige echtgenote met een mes in de rug gestoken. De vrouw kreeg kreeg een 5 centimeter diepe steek wond in de linkerschouder. Na in het Wilhelminagasthuis te zijn onderzocht en verbonden, blepk de verwonding echter van dien aa'fd, dat zij niet be hoefde te worden opgenomen. De man was op een fiejs en stak de vrouw, toen hij haar-passeerde Hoewel onmiddellijk een voorbijgan ger toeschoot, slaagde hij er in te ontsnappen. Later op de avond wist de recherche van het bureau Spaarn- dammerstraat hem echter te vinden en te arresteren. Hij is opgesloten. I-Iet onderzoek wordt nog voortgezet. Vermoedelijk is het motief, dat de vrouw geweigerd heeft bij hem teru" te keren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2