S)e CcicbcSoii^cmt Rumoerig weekend in Brussel Walen dreigen naar de hoofdstad te zullen optrekken Belangijke beslissing verwacht Zal Leopold aftreden? Directeur: C. RL v. HARIERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 31 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12042 GROTE SPANNING IN BELGIE Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 In Luik vielen doden en gewonden \/OOR HET EERST zijn Zondagmiddag schoten gevallen in België's „koude burgeroorlog". In het dorp Grace Berleur, nabij Luik heeft de rijksveldwacht bij een botsing met een groep betogers van de vuurwa penen gebruik gemaakt. Er zijn drie doden en twee gewonden onder de betogers gevallen en volgens de laatste berichten zouden er ook enkele rijksveldwachters gewond zijn. Het incident heeft tot een bijeenkomst van socialistische leiders met Duvieusart geleid, waarbij de eersten een pro test hebben ingediend. Dit was de cli max in een lange reeks van gebeur tenissen, die de crisis in België dit weekeinde tot ondraaglijke spanning hebben opgevoerd. Velen hebben heden het mobilisatiebevel ontvangen, waardoor de regering bijzondere eenheden van het leger tot volle sterkte wil opvoeren. opmars verboden heeft wekt geen verwondering, hoewel zij daarmee is afgeweken van haar politiek zich te beperken tot het voorkomen van in cidenten. Bij een opmars van hon derdduizend agitators uit Wallonië zouden ernstige incidenten in de hoofdstad nauwelijks hebben kunnen uitblijven. Zulke incidenten zullen overigens in de zuidelijke delen van de provincie Brabant wel onvermij delijk zijn wanneer zoals aange kondigd de tegenstanders van de koning zullen trachten hun weg naar Brussel te forceren. ARRESTATIES IN LUIK. Het voorspel van ernstige onlusten heeft Zaterdag in Brussel en Luik een hoogtepunt bereikt en de atmosfeer was reeds toen zodanig ge laden, dat pp bepaalde uren het erg ste gevreesd zou moeten worden. In Luik hebben de rijkswacht en de politie Zaterdag tweehonderd ar restaties verricht en de politieman nen werden er herhaaldelijk door de menigte bekogeld. De Brusselse binnenstad geleek Zaterdagavond in staat van beleg te verkeren. Lange rijen gemotoriseer de politieafdelingen en ruiters spoed den zich van de ene plaats naar de andere om de overal opduikende be togers terug te dringen. Er zijn daar bij nogal woeste toenelen voorgeko men en zes door sabelhouwen ge wonde betogers, waaronder een socia listische senator, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. En kele hunner waren onder de voet ge raakt temidden van de voor steige rende paarden terug vluchtende me- n5gte. De altijd zo levendige Brouckere- plaats lag na de gehouden charges bestrooid met glas stenen en stoelen en de meeste café's hadden inder haast hun terrassen doen ontruimen. Waar nog geen week geleden de jeugd van Brussel danste stonden nu de politieruiters opgesteld. Ook het vriendelijke en statige marktplein had zijn karakter verloren. Onder de verlichte raadhuisgevel stond een le gertje van politiemannen opgesteld In de Nieuwstraat. Brussels voor naamste winkelstraat, waren gaten in het plaveisel en lagen de straat stenen verstrooid, waarmee de be togers de rijkswacht hadden belaagd Delen van de Anspachlaan waren door de .betogers opgebroken. De rijkswacht werd overal ont haald op fluitconcerten en hoonge lach. Daarentegen waren de betogers in het algemeen vriendschappelijk gezind jegens de Brusselse gemeente politie. De rijkswacht heeft bij de charges tegen de betogers enkele ma len niet kunnen volstaan n§et het ge bruik van de blanke sabel en heeft vier niet scherpe granaten geworpen De politie trad slechts op tegen uit spattingen van de* zijde der betogers en niet tegen de met fluitconcerten begeleide uitroepen om troonsafstand. In het door de Belgische eerste mi nister gepubliceerde rapport over de toedracht van het incident nabij Luik wordt gezegd, dat elf rijkswachters, toen zij de bijeenkomst der stakers wilden uiteenjagen, vanuit de me nigte werden bestookt met een bak steen, die de sectie-overste in het ge zicht trof. Er der demonstranten zou daarna op de overste zijn toegespron gen om deze zijr. handmitrailleur te ontrukken. Daarop had de. overste geschoten met zijn revolver. Volgens het rapport wilde de menigte, die uit vijfhonderd man bestond, de rijks wachters te lijf gaan en hebben deze van hun vuurwapens gebruik ge maakt. In de stakingsgebieden rondom Luik zijn troepen uit Duitsland aan gekomen en zij hebben Zaterdag reeds met tanks door de straten moe ten patrouilleren. WAALSE OPRIARS NAAR BRUSSEL. Voorts heeft de regering ander maal een beroep op de arbeiders ge- daan, om de aansporingen der" sta kingsleiders niet te volgen en de van hen door de overheid gevraagde ar beidsdiensten te vervullen. Na de opgewonden tonelen op Za terdag is de Zondag afgezien het incident te Grace Berleur in alle centra der staking rustig verlopen. De toestand blijft zich echter gelei delijk toespitsen en de hoofdstad heeft critieke dagen voor de boeg. wanneer de anti-Leopoldisten hun voornemen, om vanuit Wallonië naar Brussel op te rukken, .ondanks het door de regering gegeven verbod, zullen uitvoeren. Dat de regering de VERWAARLOOSD GRAF In het „Nieuws van de Dag" werd onze aandacht getrokken door een twee-kolomskop: „Alberdingk Thijm's Graf bij toeval gespaard." Op het verwaarloosde ketkhofje „De Liefde", te Amsterdam, waar se dert de twintiger jaar niemand meei •ter aarde werd besteld en dat thans wordt „geruimd", deden steenhou wers een ontdekking, waarbij „de hamers en houwelen der steenbre kers minutenlang stilvielen": een nieuwsgierige voorbijganger ontdek te onder een wirwar van onkruid een grafsteen met de naam Alberdingk Thijm. De steen zal aan het Rijks museum worden aangeboden. In go- thische letters staat .erop gegrift de naam van Josephus Albertus Thijm. geboren in 1820 en overleden in 1889 Het is verheugend te vernemen dat tenminste de steenbrekers- mi nutenlang ophielden met het vergrui zelen van grafstenen. Blijkbaar wa ren zij verbaasd, dat daar. onder on kruid bedolven, geheel-en-al verge ten het graf zich bevond van Alber dingk Thijm, de grote emancipator van de Katholieken in Nederland, en een van de meest begaafde proza schrijvers van de 19de eeuw. Het is echter diep-teleurstellend te moeten constateren, dat, ofschoon gemeente- en kerkbestuur overeen gekomen waren, het kerkhof te doen verwijderen, niemand, nóch in ge meenteen wat erger is, nóch in kerkbestuur eraan cedacht heeft, dat een zo verdienstelijk Nederlan der en een zo onvervaard en fijnge voelig voorvechter van de kathólieke zaak op het oude kerkhofje begraven lag Vurig en tegelijkertijd geestig heeft hij de culturele rechten der katholieke Nederlanders verdedigd Hij herzag de stellingen van Protes tants georienteerde geschiedschrijvers zette de grondbeginselen uiteen van een moderne kerkelijke bouwkunst, en toonde aan, hoe de Nederlandse beschaving haar oorsprong had lang vóór de Calvinistische Kerkhervor ming. Hij was een dapper Katholiek, die. om de onbevangen goedheid en wel willendheid van zijn geest, bij voor- en tegenstander^rgeëerd en graag ge zien was- Zestig jaar na zijn dood ontdek te" een nieuwsgierige voorbijganger zijn graf.'De zerk zal worden be waard. maar vragen we:, waarheen zal zijn stoffelijk overschot worden vervoerd? Steenhouwers stonden stil te kij ken. op het ke khof, genaamd ..De Liefde", en heel Katholiek Ne derland, dat nog dankbaarheid kent, zwijgt en peinst bij dit verwaarloos de graf. Voor de radio kon zelfs Zaterdag avond de vakbondleider Finet nog tot de stakers spreken. Ook alle tot dus. verre genomen militaire maatregelen zijn er volgeris de officiële medede lingen alleen maar op gericht vitale installaties te beschermen en de vrij heid van arbeid te verzekeren. De reeks aanslagen heeft zich ech ter ook tijdens het weekeinde voort gezet, doch heeft, volgens het minis terie van binnenlandse zaken, geen ernstige schade aangericht. het verkeer IN WALLONIë ontredderd. Inmiddels heeft de staking het ver keer in Wallonië volledig ont-redderd en de directe treinenloop van Brus sel naar het stakende land is zo goed als stopgezet. Daarentegen blijven de treinen in Vlaanderen nog regelmatig rijden. Aangekondigd is, dat de stakings beweging zich morgen in Verviers, Antwerpen, Oostende en Brussel zal uitbreiden. Doch men dient af te wachten in hoeverre de arbeiders aan de parolen der stakingsleiders gehoor zullen blijven geven. Temidden der ontreddering en de dreiging van de opmars naar Brussel gaat het politieke beraad van de ko ning voort. De koning heeft Zondag twee der liberale ministers van staat ontvangen, die vorige week gewei gerd hadden zijn verklaring aan te horen. Er wordt ook gezegd, dat hij opnieuw een poging heeft gedaan om met de socialistische leiding in con tact te komen. Bevestigd is dat de kabinetschef van de koning een onderhoud met Spaak heeft gehad. Deze zou echter hebben geweigerd zelf de koning te ontmoeten en daarmee het voorbeeld hebben gevolgd van partijvoorzitter Buset. Voorts heeft de regering door middel van radiotoespraken van twee ministers de verklaring van Du vieusart herhaald, volgens welke de koning bereid is na zijn consultaties maatregelen te overwegen die de toe nadering zouden kunnen bevorderen, In de politieke verwarring van het ogenblik mengen zich de Waalse se paratisten op nogal luidruchtige wij ze. Een der Waalse volksvertegen woordigers, Merlot, heeft te Luik gerept van de bijeenroeping van de Staten Generaal voor Wallonië, een eis die in Wallonië reeds eerder ge steld is, doch waarvan door het so cialistische partijbestuur was ver klaard, dat hij slechts een poging was om „het totale verzet" te organiseren en dat het geen onmiddellijke stap tot afscheiding zou zijn. Nachtelijke bijeenkomst van Belgisch kabinet ^ADAT DE BELGISCHE minister- president Duvieusart gisteren een bezoek had gebracht aan het ko ninklijke paleis om met koning Leo-, P°Id te beraadslagen, besloot hij, vo or RIaandagochtend twee uur, een speciale bijeenkomst van het Belgi sche kabinet uit te schrijven. steld, teneinde het onheil te vermij den, dat in de huidige omstandighe den ieder ogenblik zou kunnen los breken. Er kan worden aangenomen, dat door de bemiddeling var de bond van politieke gevangenen waarin de zo scheip tegenover elkaar staande partijen vooraanstaande vertegen woordigers hebben, de weg is ge opend naar een formule, die de drei gende burgeroorlog zou kunnen voor komen. Bond Politieke gevangenen bemiddelt De Belgische ministers ,die aan de Beneluxconferentie te Oostende deel nemen, zijn ndar Brussel teruggeroe pen. Aangenomen wordt dat deze kabi netsraad verband houdt met de ster ke indruk, die het incident te Grace Berleur heeft gemaakt. De eerste minister zal zijn kabi net over de toestand informeren, na dat hij deze besproken heeft met een afgevaardigde van de socialistische partij en met de koning en nadat hij een protest van de zijde van het na tionale verbond van vroegere poli tieke gevangenen heeft ontvangen. Terstond nadat hel incident was bekend geworden is het hoofdbe stuur van de socialistische partij bij een gekomen en heeft een delegatie benoemd, die onmiddellijk bij de eerste minister zou gaan protesteren tegen he* gebeurde. Duvieusart heeft de delgatie ont vangen. De bond van politieke gevangenen heeft Zondag te Brussel over de toe stand beraadslaagd. Aan de bespre kingen hebben onder meer deelgeno men de liberale partijleider Motz, de katholieke partijvoorzitter van der Straeien Waillet, de katholieke frac tieleider de Schrijver en de socialis tische leider Spaak. Ook de commu nisten hebnen aan de bijeenkomst deelgenomen. Met medewerking van de katholieke politici heeft de fede ratie besloten een delegatie naar de koning te zenden teneinde op hem een beroep te doen, om door een per soonlijke geste onheil te voorkomen. De delegatie is onder leiding van de heer Ros in het begin van de nacht door de koning ontvangen, na dat zij eerst een bezoek had gebracht aan de eerste minister. Men meent te weten, dat de he- n Spaak en Motz er in de bijeen komst van de bond op hebben aan- gedvongen, dat de geste door de ko ning ten spoedigste zou worden ge- NOODVERBINDING IN DE WAAL BRUG BLJ ZALTBOMMEL. - Een omvangrijk werk werd Zondag door de Spoorwegen verricht aan de Waalbrug bij Zaltbommel in de spoorwegverbinding Noord-Zuid. Twee delen van de brug, die tot nu toe, ondersteund door hulppijlers als noodverbindingen hadden dienst ge daan moésten worden weggenomen en vervangen worden door een en kele boogoverspanning ter lengte van 124 meter, die voorlopig ge bouwd was op de buitenste brugpij- ler, welke nog aanwezig was uit de tijd, toen de brug met dubbel spoor bereden werd. Na het wegnemen der noodbruggen werd de nieuwe brug over de pijlers verrold om op het oude tracé te worden aangeslo ten. Op de foto zien we in het mid den een der weggenomen hulpstuk ken, dat op schuiten geplaatst is om te worden weggevaren. Links de nieuwe boogverbinding gereed om op het op de achtergrond zichtbare bestaande deel aan te sluiten. ONRUST IN BELGIë. In de bin nenstad van Brussel hebben zich heftige tonelen afgspeeld. Bij de ernstige relletjes, die in de binnen stad plaats vonden, moesten ver schillende tramwagens het ontgel den. De foto boven toont opgewon den demonstranten, die een tram- rijtuig met stenen en rookbommen bestoken. De foto beneden laat zien hoe het toeging op de Rogier-plaats, die door stakende demonstranten werd bestormd en waar bereden po litie charges uitvoerden.. Na de dreigende wending, die de toestand in het land Zondag heeft genomen door het bloedige incident te Grace Berleur nabij Luik, heeft er in De Wetstraat een nacht van koortsachtige spanning geheerst. Na de drukke besprekingen, die Zondag door de koning met vele politieke figuren waren gevoerd en na de dre igende protesten, die het socialisti sche partijbestuur Zondagavond bij de eerste minister bezorgde naar aanleiding van het gebruik van vuurwapenen tegen de stakers, was het duidelijk, dat de ijlings bijeengeroe pen nachtelijke kabinetszitting bij zonder verstrekkende besluiten zou gaan nemen. In de nachtelijke Brusselse rege ringswijk gingen geruchten over een onmiddellijk te verwachten troonsaf stand van de koning. De ministers hebben noch bij de onderbreking der zitting noch aan het einde een woord willen spreken, doch "het viel op dat hun gezichten bijzonder strak ston den. „Ik zal misschien naar de koning gaan," verklaarde de socdalistisdhe partijvoorzitter Max Busset heden ochtend toen hij het kabinet van de eerste minister verliet. Duvieusart heeft behalve de drie partijvoorzitters ook nog oud-mi nister de Schrijver, waarnemend fractieleider van de C. V. P. ont vangen. De chef van het kabinet van de koning heeft zich aangesloten bij de besprekingen, die in het kabinet van de eerste minister gehouden worden tussen de eerste minister, de voor zitter der C .V. P., van der Straeten- Waliiet, en de Schrijver, waarnemend fractieleider van de C. V- P. Te half twaalf heeft de koning te Laeken de socialistische paï tij-voor zitter Max Buset ontvangen. Er wordt aan herinnerd, dat de socialistische leider twee dagen geleden verklaard heeft, dat hij niet naar Laeken zou gaan, tenzij om daar de troonsaf stand door de koning te vernemen. Hedenmiddag zal de Belgische pre mier een verklaring afleggen over de resultaten van de besprekingen welke sinds vannacht voortduurden. In verschillende kringen neemt men aan, dat koning Leopold afstand van de troon zal doen. Econ. Benelux stap verder weer d/ ministerconferentie van de Benelux, die gedurende drie dagen te Ostende heeft plaats gehad, heeft de economische eenheid van de drie landen weer een stap verder ge bracht. Van 1 Januari 1951 af zullen de drie landen een gemeenschappe lijke handelspolitiek voeren hun gemeenschappelijke in- en uitvoer- politiek belichaamd in gemeen schappelijke handelsaccoorden met andere landen. België heeft zich in beginsel be reid verklaard zijn import van luxe artikelen uit het dollargebied zo nodig te beperken. De handelspoli tiek van de drie landen zal geheel worden gecoördineerd, behalve voor het dollargebied. Er zal met andere mogendheden worden onderhandeld over gelijklopende handelsovereen komsten, die dan op 1 Januari zul len ingaan. Indien dit noodzakelijk mocht zijn, zullen Nederland en België een onafhankelijke politiek voeren ten opzichte van het dollargebied. België zal dan ten dele zijn politiek van vrije economie blijven volgen. Aan de O. E. E. S. te Parijs zal een gemeenschappelijke lijst worden overhandigd van de goederen, die tot 60 pet. worden vrijgegeven. De besprekingen van de land- bouwcommissie, die in hoofdzaak betrekking hebben op de lijst van producten, die vrij in België zullen mogen worden ingevoerd, hebben volgens Belgische bron reeds het resultaat gehad, dat België spoedig 60 pet. van de invoer van Ned. landbouwproducten zou vrijgeven. Nederland dringt voorts aan op het vrijgeven van de invoer van zuivel producten, waarvoor België het ver gunningenstelsel zou willen handha ven. Verwacht wordt, dat men zal kun- nen komen tot het gezamenlijk vastellen van de minimum prijzen. Tot nu toe gebeurde dit voor Bel gië eenzijdig. Voort wordt het mogelijk ge noemd, dat Nederland de subsidies op veevoeder zal laten vervallen. pe commissie voor havens en wa terwegen kwam Zondagochtend bij een. Ten aanzien van dit vraagstuk wordt nog gewacht op het rapport, dat de commissie-Steenberghe voor 15 October zal uitbrengen. De kwes tie van de havenrechten werd met bevredigend resultaat besproken. Bovendien, kwam het vraagstuk van de Schelde ter sprake. Hier over zal een rapport worden uitge bracht, waarin*de maatregelen zul len worden overwogen, welke men voor een goed bevaarbaar maken van de Schelde zou kunnen nemen. De plenaire zitting van de confe rentie zal vandaag een voorstel van Nederlandse zijde behandelen om te komen tot de instelling van een in terparlementair advies-orgaan van de Benelux. DE „GAASTERLAND TE WATER GELATEN. Van de nieuwbouw- werf der firma A. Vuijk Zonen te Capelle a. d. IJssel is Zaterdag het voor rekening van de Koninklijke Hollandse Lloyd te Amsterdam in aanbouw zijnde m.s. „Gaasterland" met goed gevolg tewater gelaten. Het schip, dat onder toezicht van het bouwbureau der K.N.S.M. te Am sterdam is geconstrueerd, heeft de volgende hoofdafmetingen: lengte 131 meter; breedte 17.68 meter en holte tot hoofddek 10.36 meter. De machine bestaat uit een door het scheeps-installatiebedrijf „Neder land" te leveren 5000 P.K. „Sulzer" Dieselmotor, die het schip in bela den toestand een dienstsnWfleid van 15 knopen geeft. Foto toont een overzicht van de tewaterlating.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1