V>e*jacvit Sociaal-Econ. program der K.A.J. m Indonesië v.cl. Drift datje Sjewt EN DE WENSHANDSCHOENEN Er komt schot in electrificatie van de lijn Leiden-Woerden De toestand op de Z. Molukken 5)e Man ZATERDAG 29 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 een grote menigte toe- Hij zeide o.a.: „Ik groet het gehele volk van Cele bes, in het bijzonder de leden van de Apris, die hierheen zijn gekomen en zeer goed werk verrichten. Voorts ook de leden van het K. N. I. L„ die naar de Apris zijn overgegaan". Pre sident Sukarno dankte ook de leden van het K. N. L L., die niet naar de Apris overgingen en thans de status van K. L.-leden hebben. „Ik ben ervan overtuigd, dat ook in hun hart de liefde voor het land en volk der Indonesiërs bestaat." Onder luide toejuichingen verklaar de de president: „Deze landgenoten behoeven hun diensten niet aan het land in de Apris te verlenen, alle be roepen staan voor hen open" „De strijd voor het vrije Indonesië is nog niet beëindigd, nog waait het rood-wit niet over Irian. Het gehele gebied van het vroeger Nederlandsch Indië moet tot Indonesië behoren", aldus Sukarno. Herinnerend aan de R. T. C.-overeenkomst zeide de pre sident: „Ik hoop, dat voor één Janua ri a.s. Irian tot Indonesië behoort, maar indien niet, wat dan?", aldus vroeg Sukarno aan de menigte, waarop deze antwoordde: „Kita berdjuang terus" (wij zullen door strijden). „Juist", antwoordde Sukar no, „wij zullen voortstrijden, tot Irian tot Indonesië behoort, in 1952, ,53, '54, enz." Tenslotte drong hij aan op een vreedzame oplossing van de con troverse tussen de Apris en de gue rilla's. Na de rede verbrak de menigte het cordon en riep 17 minuten onafge broken „merdeka". nadat Sukarno er aan herinnerd had, dat op Java wel eens 16 minuten Merdekageroep na een van zijn redevoeringen was geregistreerd. ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN IN ITALIë. Overblijfselen van een man uit het stenen tijdperk, dat circa 15000- jaar achter ons ligt, werden door 'n wetenschappelijke expeditie in een grot bij Agnano, in de buurt van Pisa, gevonden. Onder de vondsten, die de expedi tie in de loop van verschillende maanden deed, was een 10.000 jaar oude schedel van een volwassen hol bewoner. De schedel had een gat ir het midden. In de grot werden in totaal de overblijfselen van 20 volwassen en 20 kinderen gevonden, die minstens 4500 jaar geleden moeten hebben geleefd. Voorts werden opgegraven een stenen speer en pijlspitsen, be nevens beenderen van rendieren en een vaas waarop tekeningen waren gekrast. MUZIEK ALS GENEESMIDDEL Een aantal musici uit alle delen ter wereld zal binnenkort aan de universiteit van Benares (India) onderzoeik beginnen inzake „muzi kale therapie." De bedoelig is, de uitwerking te bestuderen die verschillende melo- diën en klanken hebben en muziek te componeren en te codificeren, die in staat zal zijn verschillende zie ken te genezen. SAN MICHELE WORDT RECREATIE-OORD. Het landgoed San Michele, dat de overleden dr. Axel Munthe aan de Zweedse staat heeft vermaakt, zal in de loop van de komende twee jaar gerestaureerd worden. Grote Zweedse industriële onder nemingen hebben het interieur van het huis, dat volgens de wil van de erflater moet openstaan voor Zweed se geleerden, kunstenaars en schrij vers, tot een gastvrij verblijf inge richt. Honderden toeristen uit de ge hele wereld bezoeken dagelijks de beroemde villa op Capri met haar collecties. In de herfst zullen reeds twee gasten op San Michele verblij- nriJDENS DE NATIONALE RAADSVERGADERING van de K. A. J., welke Zondag jl. op de „Hemelbergh" te Arnhem gehouden werd, is een soc.-economisch programma bekend gemaakt, vervat in 10 punten. Daar deze punten voor alle groepen, speciaal voor de arbeidende klas sen, van groot belang zijn, laten wij ze hier in hun geheel volgen. Met dit vooruitstrevend programma willen de Ka jotters een stap doen om de ar beidende klassen op een hoger sociaal en cultureel niveau te brengen SCHEEPSBERICHTEN INDRAPOERA, DjakartaR'dam, pass. 28 Juli Gibraltar. JAPARAL 28 Juli van R'dam naar Djakarta. KAMERLINGH ONNES 28 Juli van Djakarta naar R'dam. KOTA INTEN R'damDjakarta 28 Juli te Portsaid SIBAJAK R'damMelbourne 28 Juli te Portsaid. SUMATRA AdamJava 20 Juli pass. Guardafui. TABIAN 28 Juli van Surabaja naar A'dam. TA- LISSE SurabajaA'dam 28 Juli van Djakarta naar Belawan. TARAKAN DjakartaA'dam 27 Juli van Karna - ran naar Djeddah. WILLEM RUYS R'damDjakarta pass. 28 Juli Point de Galle. De Katholieke Arbeiders Jeugd van Nederland acht het gewenst in het openbaar aan alle bevoegde in stanties haar bezorgdheid kenbaar te maken over de omstandigheden, waaronder de arbeidersjeugd van Nederland in het bedrijfsleven te werk gesteld wordt en is. Zij is van mening, dat verschil lende toestanden een harmonische uitgroei tot de geestelijke en licha melijke volwassenheid belemmeren en bepleit daarom verwezenlijking van de navolgende sociale wenselijk heden: Lagere school geen einde. 1. De Lagere School mag voor geen enkel kind wat de vorming tot levens- en vakbekwaamheid betreft, een afsluiting zijn. Her laatste leerjaar moet een „De- termineerklas" zijn met aan 't ein de de mogelijkheid van een psy- cho-technisch onderzoek voor die leerlingen, waarvoor dit als nog gewenst is. Dit behoort *e geschieden door beroepskeuze- bureaux, welke een psychotech nische opvoedkundige taak moe ten vervullen en uitgaan van particuliere organisaties op grondslag van de wereldbe schouwing, met recht op Rijks subsidie. 2. De vorming tot levensbekwaam heid van de arbeidersjeugd na de Lagere School, welke tevens afgestemd moet zijn op het Ta- tere beroepsleven, behoort altijd principieel te zijn en minstens gedurende de eerste twee jaren na het L.O. plaats te vinden on der bescherming van een leer verplichting. Daarna moet zij gegeven worden in de gelegen heden, geschapen door sociaal- opvoedkundige lichamen (zoals de K.A.J.welke daarvoor Rijkssubsidie genieten. B. KAPTIJN, Rusth off laan 51, Sassenheim, viert op 30 Juli zijn eerste Indonesi sche verjaardag in Djakarta. Vakonderwijs. 3. Ten aanzien van de vakbe kwaamheid geldt, dat er na de Lagere School voor allen eerst een vorming tot algemene vak bekwaamheid (op de N.O.-scho- len) is, gevolgd door een gespe cialiseerde vakopleiding, terwijl ook aan het Leerlingstelsel alle aandacht moet worden besteed. 4. De vorming tot levensbekwaam- heid (algemene vorming) en de vorming tot vakbekwaamheid (vaktechnisch onderwijs) moet plaats vinden op één en dezelfde confessionele N.O.-school. Het aantal van deze scholen moet dus worden opgevoerd. Waar nog confessionele N.O.-scholen ontbreken, maar wel openbare bestaan, daar dienen R.K. Scho len van Algemene Vorming na de Lagere School (V.G.L.O.- scholen), gelijktijdig met deze openbare scholen samen te wer ken. Intelligente leerlingen. 5. Aandacht moet geschonken worden aan de mogelijkheid tot splitsing van het N.O. voor jón gens in twee afdelingen. Eén voor leerlingen, die wel vaardig, maar niet intelligent zijn en één afdeling voor leerlingen, die èn vaardig èn intelligent zijn, zo dat dezen van meet af aan een ruimere culturele vorming (o.a. de moderne talen) kunnen ont vangen en toegang hebben tot het Middelbaar-technisch Onder wijs. 6. De arbeidsgerechtigde leeftijd dient verhoogd te worden tot 16 jaar. 7 De opname van de jonge ar beiders in het bedrijfsleven met alle daarmee gepaard gfiande wijzigingen in levenssfeer en le vensomstandigheden behoort vol gens een glijdend tijd-schema te verlopen. Vacantie naar leeftijd. 8 Als eerste stap op deze weg dient de vacantie-duur, ongeacht de z.g. snipperdagen, vastgesteld te worden: op drie weken voor de 14 t.m. 16-jarigen. zolang dezen nog in het productieproces zijn opgenomen. op twee weken voor de 17- en 18-jarigen; op 10 dagen voor de 19- en 20-jarigen. Als tweede stap dient de gespe cialiseerde vakopleiding tijdens bedrijfstijd te geschieden. 9. De loonvorming dient geba seerd te zijn op prestatie en be hoefte, terwijl tot de behoefte gerekend moeten worden: a) de gezinsbijdrage van de jonge arbeider; b) de mogelijkheid tot sparen; c. de noodzakelijke uitgaven voor vorming en ontspan ning. 10. In daarvoor in aanmerking be drijven dienen jeugdonderne- mingsraden te worden gevormd met afgeleide bevoegdheden en paedagogische tendenzen. Zotidagmo.>Lg£.ti Tragedie Een i^n de meest aangrijpende ge beurtenissen uit de geschiedenis der wèreld wordt vandaag voor ons oog opgevoerd. Op een heuvel, waarvan men een prachtig panorama heeft over de da ken en torens van de hoofdstad, zit een man in de kracht van zijn leven. Zijn oog weidt over de golvende hui zenzee met de rokende schoorstenen, zijn gehoor vangt het geroezemoes op van de dagelijkse drukke bedrijvig heid in het menselijke mierennest. De toeschouwer barst in tranen uit en roept: „Ach, mocht ook gij op deze dag nog erkennen, wat u tot vrede strekt Enige tientallen jaren later, in het jaar 70, werd in de uitgehongerde stad een afgrijselijk bloedbad aange richt, waarna zij tot de grond toe werd vernield. De man, die deze profetische klacht uitte, was de Tweede Persoon der Al lerheiligste Drieëenheid, mens ge worden onder de mensen. Men zal zich misschien afvragen: waarom barstte Christus in tranen uit, terwijl Hij het in Zijn hand had het onheil af te wenden? Het antwoord op deze vraag ont hult, wat wij in de aanhef noemden één der meest aangrijpende, of wel licht dé meest aangrijpende gebeur tenis in de wereldgeschiedenis (want, zoals men weet, is de ondergang van Jeruzalem de voorafbeelding van de ondergang der gehele wereld). In de tranen zijner menselijkheid gaf Christus uiting van het samen gaan van de oneindige Barmhartig heid met de oneindige Rechtvaardig heid zijner goddelijkheid. Bij een andere gelegenheid heeft Christus weemoedig gezegd, dat Hij Jeruzalem éo gaarne had willen op nemen, zoals een kip haar kuikens verbergt onder de vleugels: „Maar gij hebt niet gewild". Jeruzalem wilde „de tijd van ontferming" niet benutten. De hoogste waardigheid van ieder mens is de vrije wil. Belo ning of straf wacht de mens naar ge lang zijn vriie wil met de genade medewerkt of haar tegenwerkt. Daarom weende Christus over Jeru zalem. dat, ondanks het enorme feit, dat Hij uit de glorie van het Eeuwig Licht was getreden, om mens met de mensen te worden, hardnekkig de genade afwees, weigerde zich te be keren en toen, na de oneindige Barm hartigheid hooghartig te hebben ver worpen, de oneindige Rechtvaardig heid over zich afriep. Deze goddelijke tragedie der barm hartige Rechtvaardigheid en der rechtvaardige Barmhartigheid speelt door de gehele wereldgeschiedenis óók in onze dagen, óók in ons per soonlijk leven „Ach, mocht ook gij op deze dag nog erkennen, wat u tot vrede strekt MARIUS. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf 27. Boekenhelden klimmen altijd uit ramen. Maar toen bleef Ootje Teur plotseling met een ruk staan. De deur was namelijk dichtgewaaid en hoe Ootje ook met de knop rammel de, hij kreeg hem niet meer open. Hij was natuurlijk in het slot geval len. dat doen deuren wel eens meer- „Tjonge-jonge, dat is pech!" mom pelde onze schrijver. „De deur op slot en de sleutel, aan de andere kant op de mat, want daar heb ik hem laten vallen! Wat nu weer? Het is toch niet zo eenvoudig, dat beleven van avontuïen Wat zal ik 'doen? Wacht! Het raam! Ik klim gewoon uit het raam en dan zie ik wel weer!" Zo gezegd, zo gedaan. Ootje Teur holde op het raam toe. „Dat doen bijna aile boekenhelden wel eens een keer!" bedacht hij vro lijk. „Ze klimmen altijd uit ramen en langs regenpijpen en met klimop begroeide muren. Waarom ik niet?" Onder-station te Alphen a.d. Rijn gereed Het zal voor de Rijnstreekbewo ners ongetwijfeld een dag van intens genoegen zijn, als straks, op 7 Octo ber, de eerste electrische trein hun streek zal doorkruisen. Lang is dit een droom geweest, maai' de werke lijkheid is thans in zicht. Nadat er sedert het vorig jaar zomer in een tempo, dat door de materiaal-voor raad werd aangegeven, is gewerkt aan de electrificatie van de lijn Lei denWoerden, staat nu vast, dat met ingang van de winterdienstregeling, vermoedelijk op 8 October e.k. voor het eerst op dit traject de electri sche zal „rollen". Het „draadtrekken", een boven- grondswerk in de bovenleidingspor talen, welke steunen in fabriekmatig vervaardigde funderingsblokken, is zo goed als geschied. Gelijk bij de electrificatie van Brabant, waar het als proef gold, fs in de Rijnstreek het nieuwe systeem, dat vele moge lijkheden biedt .toegepast. In een op het emplacement te Boskoop inge richte werkplaats zijn alle betonfun- deringen van de bovenleidingsmas- ten', die voor deze electrificatie zijn toegepast, centraal aangemaakt. Voor dien geschiedde het storten van deze funderingen ter plaatse langs de baan, stuk voor stuk. Dit veroorzaak te veel verlies aan tijd en materiaal. Met speciale werktreinen werden nu de tevoren, gereed gemaakte be- tonfunderingen, masten en dwars balken langs de spoorbaan aange voerd en met behulp van een in die trein aanwezige kraan werden de portalen in elkaar gezet. Was dit werk, dat uiteraard steeds tussen de loop der treinen in moest geschie den, gereed, dan restte het werk der „draadterekker", dat hoofdzakelijk BOERDERIJ DOOR BLIKSEM INSLAG GETROFFEN. Vannacht omstreeks kwart voor twee is de kapitale boerderij van de heer J. Mijsen in de Wouden bij Akersloot door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Van de inboedel en de hooioogst (80 ton) kon nagenoeg niets worden gered. Het gelukte de brandweer uit Aker sloot, Schermer en Alkmaar de na bijgelegen boeïderij van de heer Los voor het vuur te vrijwaren. in de nacht werd verricht en onge veer 1 kilometer per nacht vorder de. Thans wordt nog druk gewerkt aan de installatie van het ondersta tion te Alphen aan den Rijn, waar voor men lange tijd op de apparatuur moest wachten. Vrijdagmiddag is de laatste van de twee- kwikdampge- lijkrichters, die ieder 1000 kg. we gen, gearriveerd. Dit onderstation dient om de 10.000 volt draaistroom, die door de Leidse Stedelijke Licht fabrieken wordt geleverd, te trans formeren in 1500 volt gelijkstroom. Om de bedrijfszekerheid zo hoog mo gelijk op te voeren en tevens het electrische spanningsverlies tot een minimum te beperken, worden op dit traject nog een viertal schakel stations gebouwd en ingericht. Met deze werkzaamheden zullen nog een paar maanden gemoeid zijn en dan zullen de Rijnstreekbewoners van een comfortabele electrische trein gebruik kunnen maken. Het civiele bestuur op de eilan den Ceram en Boeroe is geheel her steld en de bevolking werkt goed mee, daarbij inbegrepen het groot ste deel van de voormalige leden van het K. N. I. L., die tot de strijdkrachten van de Republiek der Zuid-Molukken hebben behoord, al dus meldt Djakarta. Het kleinste deel der verdedigers is in de bergen gevlucht. Bij de bezetting van Ceram zijn geen slachtoffers gevallen, bij de be zetting van Boeroe aan weerszijden enige tientallen. Journalisten zullen zo spoedigmogelijk in de gelegen heid worden gesteld, op Ceram en Boeroe de situatie persoonlijk in ogenschouw te nemen Wanneer de aanval op Ambon zal beginnen kon thans nog niet wor den medegedeeld. PRESIDENT SUKARNO TE MAKASSAR. Gisteren is president Sukarno te Makassar aangekomen. Langs de weg naar Makassar bestond een overwel digende belangstelling en de presi dent werd luide toegejuicht. Onmid dellijk na aankomst sprak Sukarno IN HET GRIJS Door A HRUSCHKA. (Nadruk verboden). Plotseling maakte een zenuwach tige hand de deur open en Rita von Sydow trad binnen Herbert ver schrok toe hij zijn nicht aankeek. Zij scheen jaren verouderd. Herbert vond, dat zij schrikbarend op zijn moeder geleek.... Zij wierp een schuwe blik om zich heen en kwam op hem toege sneld. Herbert. sprak zij met hese stem, je hebt gehoord, wat je .moeder heeft gezegdlGa dus onmiddellijk Walter opzoeken en zeg hemzeg hem Zij kon geen woord meer over de lippen brengen en begon kramp achtig te snikken. Herbert keek haar met grote ogen aan; hij begreep er niets van. Wat moet ik zeggen? vroeg hij Een boodschap van jou? Jakijk me niet zo aan, Herbert! van mij Rita streek zich met de hand over het klamme voorhoofd en vouwde werktuigelijk de handen Zij scheen waarlijk niet meer te weten, wat zij deedEn zij ging voort: Ik houd ,van hemo ja, dat wist je nog niet!.... Maar je zult mij geloven, als ik je zeg, dat ik sterf van angst over hem.... Herbert, heb medelijden met mij.. Ga hem opzoekenDie nacht was hij hier Herbert verschrok. Hier op Grauenegg? vroeg hij. Ja.... in het park. Ik moest met hem over onze toekomst spre ken, en daarom had ik hem ontbo den. En als dit nu bekend wordt., en als men niet gelooft, dat hij voor mij was gekomen.... begrijp je mij, Herbert?Ik houd hart stochtelijk veel van hem; ik vraag, ik wil niets. Laat men denken1 en zeggen wat men wil; ik heb mij niets te verwijten. Maar nu je moe der die verschrikkelijke woorden heeft uitgesproken, nu moet hij zwijgen zwijgen in z'n eigen be lang. Hij moet! Herbert, ik smeek je hem daartoe over te halen. Ga hem opzoeken. Ik zal alles doen, wat van mij wordt geëist. Ik zal je vrouw worden.... trouw en lief voor je zijnIk Rita, mijn arme lieve, Rita, je weet niet wat je zegt! zei Her- bert, terwijl hij haar bevende han den greep. Wees gerust. Alles zal in orde komen, en jij.... jij zult gelukkig zijn. Je hebt ongelijk ge had, zo lang voor mij verborgen te houden, dat jullie van elkander hielden. Ach Herbert. Nog eens: wees gerust, Rita; ik ga Walter opzoeken, en zeker zal hij zwijgen. Zij slaakte een zucht van ver lichting: Dank je, Herbert, dank je! Wanneer ga je? Onmiddellijk. Vanavond ben ik terug In de houtvesterij zaten Stein- brech en Lore te wachten. De tafel was feestelijk gedekt en met bloe men versierd. Steinbrech had zijn beste wijn uit de kelder gehaald. Niets was goed genoeg, om de ver loving van zijn énig kind te vie ren Maar Herbert, de verloofde kwam niet opdagenSteinbrech staarde somber vóór zich uit Lore liet be zorgd en bedroefd het hoofdje op de borst zinken. Zo werd het negen uur in de avond Toen kwam de onderhoutvester, die naar Grunau was geweest, met koortsige haast aangelopen. Meneer Steinbrech, riep de jon geman, nog vóór hij de deur der kamer achter zich had gesloten. Meneer Steinbrech weet u het al? Graaf Grauenstein is Vrijdagavond, toen hij naar het station wilde gaan aangerand en vermoord. Men heeft vandaag zijn met bloed besmeurde kleren in de kalkgroeven van Stei- ner gevonden. Heel het dorp is er vol van Hij zweeg plotseling en keek met verwondering naar Steinbrech. en zijn dochter, die elkander weze- loos aanstaardenDrukkend stil werd het in de kamer met de fees telijk gedekte tafeL Misschien daarom kon Herbert die dag niet komen. VI.I In naam van Gravin Renate von Grauenstein had Silas Hempel ter kennis van de autoriteiten gebracht, dat de majo^aatsheer van Grauen egg, graaf Demeter von Grauen stein, verdwenen was onder om standigheden, die op een moord schenen te wijzen. Tevens had hij de rechter van in structie de gegevens, die hij zelf verzameld had, medegedeeld, echter zonder hem te spreken over de ver moedens' van de gravin, waaraan hij trouwens zelf geen geloof hecht te.. Daar u zich toch ter plaatse bevindt, meneer Hempel, zei de rechter, zoudt u mij verplichten door u met de zaak te belasten. Stuur ik een ander dan heeft die weer tijd nodig om zich van alles op de hoogte te stellen, en zo schran der en vindingrijk als u is toch geen ander lid van ons personeel. Een lachje, dat van zekere min achting getuigde, speelde om Silas lippen. Meende de rechter hem met die vleierei over te halen? Belache lijk! Als ik u daarmee genoegen kan doen, antwoordde hij koel, dan wil ik de zaak wel verder in pan den nemen, maar enkel als bijzaak. U weet, dat ik met het onderzoek van de op mevrouw Walker ge pleegde moord ben belast, en die zaak is waarlijk ingewikkeld ge noeg. Zeker; maar u kunt in de zaak van Grauenegg laten helpen. Brau- ner of een ander, die u zelf kimt kiezen, staat ieder ogenblik te uwer beschikking. A. propos, hoe staat 't met de zaak-Walker? Hmdie staat niat, die ligt zo dood als een pier, bromde Silas, terwijl hij zijn hoed nam. Goede dag! Van de rechter van instructie be gaf Hempel zich naar de wening van de agent Kockstein. Hij vond hem niet thuis, maar zijn hospita zei, dat hij hem waarschijnlijk zou aantreffen in „Café Europa," waar hij sinds enige cagen 's middags ge regeld heen ging. Hempel vond hem inderdaad in het aangeduide caJé Hij zat daar m een hoek en keek naar enige offi cieren, die aan het biljarten waren. Toen hij Silas zag, stond hij op sn verdween in een achter de grote zaal gelegen donker vertrek. Wat motten ws hier in dit hok doen? vroeg Silas. Vóór is het veel gezelliger. Ik dacht, dat u mij vragen wilde stellen aangaande de Grauen- steins, en daar de jonge Grauenstein bij het biljard staat, meende ik. Is die hier? Wel, dan gauw te rug en de zaal in. Ik wil hem zien, verklaarde Hempel. Kockstein volgde hem en zei: Kom hier langs; ik zal u ge legenheid geven om de oude te zien Die speelt juist zijn partijtje brid ge. Zie ginds, die oude heer met z'n witte knevel en 'borstelige wenk brauwen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8