Feestelijk slot van vier prettige dag en Nieuwe motorraces 6 Aug te Zandvoort Lui peloton liet kalm twee Afrikanen winnen ,,De Bataven'1 Schaakspel i s i i i i ür fl ZATERDAG 29 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Nijmeegse Vierdaagse JJE OOK DIT JAAR WEER UITSTEKEND GESLAAGDE afstandsmar sen hebben op de vierde dag een hoogtepunt bereikt, waarbij alle vroegere records, wat de belangstelling betreft, werden gebroken. Ook was de gehele sfeer zo mogelijk nog opgewekter en feestelijker dan de vorige dagen, toen de stemming overigens evenmin iets te wensen liet. Van Mook tot Nijmegen zag men dichte rijen kijkers aan weerszijden van de weg. Al om 5 uur 's morgens waren velen komen opdagen om ze ker te zijn van een goed plaatsje, en ze hadden allerlei meubilair aange sleept, dat als zitplaats moest dienen. Inderdaad, de intocht in de Keizer Karelstad, na het volbrengen van de laatste mars, heeft tienduizenden op de been gebracht. Vermeld zij nog, dat de geestdrift in Grave, Cuyk en Gennep, waar de gemeentebesturen de leiding van de Vierdaagse officieel begroetten, ieders hart verheugde. Overal hingen de vlaggen uit, en telkens klaterde het applau, als weer een pittig groep je voorbij marcheerde. Wat Nijmegen aangaat, daar bleef de stemming opgewekt tot laat in de avond, toen het feest met concerten, bals en taptoe besloten itferd. De volgende 35e Vierdaagse zal een bijzonder karakter krijgen, omdat ze dan een belangrijk onder deel zal zijn, doch met een zelfstan dige leiding, van de N.B.V.L.O., van het culturele en sportieve festijn dat Nijmegen in 1951 gaat vieren. 6474 wandelaars door de linish Ze konden de verschillende groe pen al van ver zien aankomen, want het verkeer op de weg MookNij megen was omgelegd, zodat de St.- Annastraat, het Keizer Karelplein en de singels geheel vrij kwamen voor de wandelaars. Wagonladingen bloemen waren aangevoerd en niet één van de ruim 6400 wandelaars, die de finish haalden, bleef zonder een fleurige hulde Muziekkorpsen uit Arnhem, Eindhoven en Venendaal, militaire kapellen, trommelkorpsen en fanfares uit alle delen van het land gingen aan het hoofd van geestdriftige stoet. Deze feestelijke en kleurige entrée duurde bijna drie uren, zodat tal van groepen, alhoe wel nog in tiptop conditie, twee uur later arriveerden dan Donderdag. Grote belangstelling. De belangstelling van officiële zij de was eveneens zeer groot, Langs de route Grave, Cuys, Gennep, Mook, Nijmegen merkte men vele autori teiten op, onder wie mr. W. F. Schok king, minister van Oorlog, generaal Kruis, generaal Giebel van de L.S. K., de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, de militaire atta ché van België, generaal Servais en verscheidene hoofdofficieren van on derdelen van bet Nederlandse leger. Gistermorgen waren 6488 deelne mers gestart. Tien waren thuis geble ven en veertien vielen onderweg uit, zodat er 6474 het einde gehaald heb ben. Op de eerste dag waren 6753 tippelaars op pad gegaan. In totaal noteerde men Jus tijdens de marsen 265 uitvallers. De buitenlanders heb ben zich uitstekend gehouden en le den geen verliezen, een prachtig "re sultaat. Motorraces teTubbergen De eerste buitenlanders hebben zich reeds gemeld voor de races 19 Augustus op het mooie circuit van Tubbergen, die op de internatio nale sportkalender zijn geplaatst. Aan de start zullen behalve onze al lerbeste nationale rijders, ook En gelsen, Belgen en Zwitsers verschij nen. Door de versterkte buitenlandse deelneming moesten zeer belangrij ke veiligheidsmaatregelen wprden getrofffen, in verband waarmede vele besprekingen hebben plaats ge had met de leidende figuren uit de motorsport. O.m. is besproken hoe gereden moet 7al worden en welke benzine gebruikt zal worden. De ben zine moet een octaangehalte hebben van 75. De dagindeling ziet er als volgt uit: de junioren starten des morgens om 11.30 uur, terwijl de se nioren en internationalen des mid dags om 13.30 uur aan de start zul len komen Voor hen. die door werk zaamheden de morgenraces niet kun nen bijwonen, bestaat dus nog gele genheid de grote internationale races nog te bezoeken De training, die ook moest worden uitgebreid is als volgt vastgesteld: Donderdagmiddag 17 Aug. en Vrijdagmorgen en Vrijdag middag 18 Aug. ZFSDAAGSE-TEAMS VASTGESTELD. De K.N.M.V.-Sportcommissie heèft thans de twee teams, die in Septem ber ons land zullen vertegenwoordi gen in de in Engeland te verrijden Internationale Motorzesdaagse, defi nitief samengesteld. Het B.S.A.-team (500 cc-machines) zal worden gevormd door Jaap Roest, Nieuwveen; Piet Knijnenburg, Was senaar, M. Rozenburg, Weert. Als re serve is aangewezen J. Flinterman, Den Haag. De ploeg, die op C.Z. 150 cc-machi nes zal uitkomen, bestaat uit C. v. Rijssel, Den Haag en de gebroeders Ph. en J. W. Haaker uit Badhoeve dorp. Hier is P. Bestebreurtje, Baren- drecht, reserve. BOKSEN JOE LOUIS KOMT TERUG. Straks weer wereldkampioen? De thans 36-jarige Joe Louis deel de gisteren mede, dat hij terug zal keren in de ring, om te trachten de wereldtitel in het zwaargewicht, waarvan hij twee jaar geleden af stand deed, andermaal op zijn naam te brengen. Hij zeide, dat hij zijn voorberei- klopte dende training was begonnen, in de hoop op een in September óf te New York óf te Chicago te houden wed strijd tegen Ezzard Charles, die door de National Boxing Association als wereldkampioen erkend wordt. Zijn besluit was genomen nadat hij een onverwachte hoge aanslag had ge kregen voor het belastingjaar 1946 1947. Louis verklaarde nog, dat hij in ?oede conditie zou verkeren bij zijn match tegen Charles en dat hij ver wachtte de eerste wereldkampioen te worden, die de zwaargewicht-titel, na er afstand van te hebben gedaan, terugwon. EENHEID VAN ORGANISATIE IN DE WANDELSPORT. Fusie met Kath. Bond. Tussen de besturen van de Ned. Kath/ Sportbond en de Ned. Wandelsportbond zijn de in 1947 aan gevangen besprekingen om tot een fusie te komen, voortgezet en beëin digd Deze hebben tot volledige over eenstemming geleid, waarbij de Ned. Kath. Sportbond erkend wordt als organisatie ter behartiging van de ideële belangen der Katholieke Wan delsport Verenigingen, en de Ned. Wandelsportbond (evenals door het N.O.C.) als technisch leiding gevend lichaam op wandelsportgebied in Ne derland. De fusie gaat in op 1 Augus tus 1950. ZEILEN HARLINGEN-TERSCHELLING V.V. Onder gunstige weersomstandighe den had de retourtocht van de zeil tocht HarlingenTerschelling v.v. plaats. Om half 1 werd op Terschelling gestart en precies half 4 kwam de „Noordster'' van Van Doeksen als e:erste door de finish met 12 minu ten voorsprong op „Fortuin II" van de Koninklijke Marine jachtclub. WATERPOLO DE ZOMERCOMPETITIE. De in de zomercompetitie van de K.N.Z.B. hoofdklasse Heren gespeel de wedstrijd Zian ISVH I is met 85 gewonnen door Zian, dat hier mee het kampioenschap in de Hoofd klasse behaald heeft. Internationale deelname, doch Nederlandse renners vechten voor 't kampioenschap \/OOR DE TWEEDE MAAL in dit seizoen zullen op het circuit van Zandvoort motorwedstrijden worden gehouden, welke dit keer een in ternationaal karakter dragen. In Mei organiseerde de K.N.M.V. te Zand voort nationale races, doch na afloop werd algemeen de verwachting uit gesproken, dat een tweede race, waarin de bezetting sterker en zo moge lijk internationaal zou zijn, toch wel gewenst zou zijn. TOUR DE FRANCE VEERTIENDE éTAPPE NimesToulon, die in een drukkende, bij kans tropische hitte werd gereden, is een succes geworden voor de beide Noordafrikanen Dos Reis en Zelasco. Profiterend van de lusteloos heid van het peloton, hebben zij hun slippertje tot een goed einde weten te brengen en daarmee hun ploeg een tweede étappe-zege bezorgd. Het is gisteren al met al een wei nig interessante rit geweest. Kort na de start gingen Weilenmann en Re- dolfi aan de haal, maar het was hun er alleen maar om te doen hun spie ren los te rijden, en ze lieten zich spoedig terugvallen. Daarna zag men jjog iets wat op een uitlooppoging leek van 8 renners (o.a. Kubler en Ockers) toen het peloton tot een lan ge sliert uitgerekt werd tijdens de lange en geleidelijke afdaling naar Saint Bonnet (1614 km.). Maar ook nu keerden de rust en het groepsver band spoedig terug: Kubler en Ockers hadden blijkbaar alleen maar de kop genomen om zich tegen mogelijke verrassingen van hun naaste concur renten te vrijwaren. En zo konden Bobet en Geminiani. die wat achter geraakt waren, zon der moeite weer aansluiting krijgen. Het is overigens geen wonder dat de favorieten weinig initiatief toonden: ze moeten hun krachten sparen voor de Alpen. En wat de anderen betreft, zijn er heel wat, die nu niet bepaald in topvorm zijn na de vele honderden kilometers, welke reeds zijn afge legd. Tot ongeveer 25 kilometer van de start gebeurde er niets. Maar toen besloten Dos Reis en Zelasco het hu zarenstukje dat hun ploegmaat Moli- nes Donderdag had uitgehaald, te imiteren. Aangezien het peloton niet reageerde, konden zij gemakkelijk wegkomen en een voorsprong nemen, die te Avirnon (40V< km.) al vier mi. nuten bedroeg, en te Isle-sur-la- Sorgne (62U km) tot tien minuten was gestegen. En daar bleef het niet bij. want het verschil tussen de twee vinnige Afri- kaantjes, die zich in de smoorhitte kiplekker voelden, en de renners van de hoofdgroep, die moeite hadden om in het zadel te blijven, werd steeds groter: 17H minuut te Pont-Julien ~T5 km.), 20 minuten te Lourma- (112 km.), 22 minuten te Rognes (126 km.) en 28 minuten te Aix-en- Provence (145 km.). Na Aix moesten nog een kleine 80 km. gereden worden en het was duidelijk, dat het peloton een zware taak zou hebben, indien het eindelijk besloot de achter volging in te zetten. Dit besluit bleef echter achterwege; de grote cracks hielden wel elkaar in de gaten, maar bekommerden zich niet in het minst om w.at de laag geplaatste Dos Rejs en Zelasco daar aan de kop uitspook ten. Het liet hen eveneens koud, toen na de bestijging van de Col de l'An- ge, (186 km.), een heuveltje van iets meer dan 200 meter, Castelin en Re- my hun gezelschap ontvluchtten en spoedig om een bocht van de weg verdwenen waren. De beide „regio nalen", alle twee van de Franse Zuid- Oost ploeg, zetten er een stevig gan getje in, en aangezien Reis en Ze lasco toch op de duur ook een beetje last van de hitte kregen, zodat hun tempo wat minder werd. konden de Fransen enkele miniuten op hen in lopen. En toch bedroeg het tijdsverschil tussen de koplopers en de twee ach tervolgers aan de finish waar Dos Reis zijn kameraad in de eindspurt klopte nog 14 minuten. Weer 7 mi nuten later arriveerde Desbats aan het hoofd van het grote peloton, waartoe ook De Ruyter behoorde. Er zyn nu nog 62 renners in de weastrjjd. Uitslag en klassementen. De uitslag luidt: 1. Dos Reis (N. Afrika) 222 km. in 6.49.54: 2. Zelasco (N.-Afrika) z.t.; 3. Castelin (Fr. Z.- O.) z.t., 5. Desbats (Fr. A) 7.10.45; 6. Ockers (België A) z.t.; 7. Forlini (Pa rijs) z.t.; 8. Baffert (Fr. A) z.t.; 9. M. Verschueren (België B$ z.t.; 10. Prou- zet (Fr. Z.W.) z.t.; 11. Schotte (Bel gië A) z.t.; 12. Giguet (Fr. A) z.t. Vervolgens het grote peloton in de zelfde tijd. Het alg. klassement luidt thans: 1. Kubler (Zwits.) 93,49.42; 2. Ockers (België A) 93.50.48; 3. Brammilla (Fr. Z.O.) 93.58.43; 4. Bobet (Fr. A) 93.00.40; 5. Geminiani (Fr. A) 94.00.45; 6. Robic (Fr. West) 94.00.50; 7/8 ex aequo Piot (Fr. N.O.) en Co- gan (rF. Z.W.) 94.01.40; 9. Kirchen (Lux.) 94.02.34; 10. Meunier (Fr. Z.W.) 94.05.22; 12. Gauthier (Fr. Z.O. 94.05.23; 13. Redolfi (Fr. N.O.) 94.05.27; 14. De Mulder (België B) 94.06.12; 15. Lambrecht (België A) 94.06.15; 16. Goldschmidt (Lux.) 94.06.42, 17. Diederich (Lux.)94.08.28; 18. Sciardis (Fr. West) 94.10.16; 49. Dos Reis (N. Afrika) 94.11.22; 26. Lauredi (Fr. A) 94.11.32. Thans bezet onze landgenoot De Ruyter evenals Donderdag, de 35e plaats in de algerqene rangschikking. Zijn totaaltijd is 94.42.29. Het ploegenklassement luidt thans: 1 België A (Ockers, Dupont. Lam brecht) 282.02.25; 2. Frankrijk A (Bo bet, Geminiani, Lauredi) 282.12.57; 3. Frankrijk Z.O. (Brambilla, Gautnier, Castelin) 282.16.28: 4. Luxemburg; 5. Frankrijk N.O.; 6. Frankrijk West;' 7. Frankrijk Z.W.; 8. België B; 9. Zwit serland; 10. Parijs; 11. Noord-Afrika. FIETSMOTOR-TOERISME DENK AAN UW WEGENBELASTINGKAART! Het komt de laatste tijd herhaal delijk voor, dat berijders van fiets- motoren een bekeuring krijgen, om dat zij niet in het bezit zijn van een z.g. „motorrijtuigenbelastingkaart". De K.N.M.V. vestigt er met nadruk de aandacht op, dat de gebruikers van f ietsmotoren (rijwielen met hulpmotor) een dergelijke belasting- kaart moeten hebben, welke voor 2.50 per kwartaal bij het betreffen de belastingkantoor verkrijgbaar is. Deze waarschuwing geldt vooral hen, die een fietsmotor huren. Vóór hun vertrek dient men van de ver huurder de belastingkaart te vragen om moeilijkheden onderweg te voor komen. Van officiële zijde wordt nog ver nomen, dat door het aanbrengen van een kinderzitje de belasting niet wordt verhoogd. INAERREGIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Met als inzet de Evert Castelein-wis- selbeker, die verleden jaar door de Bataven zelf werd gewonnen, zullen morgen op de Sintelbaan in de Leid- se out wederom athlethiekwedstrij- den plaats vinden, waaraan door ruim 200 athleten wordt deelgeno men. Voor alle klassen zijn er aparte num mers, waarop de eerste zes in de puntentelling vallen. Het totaal zal uitmaken, wie in het bezit van de Evert Castelein-beker zal komen. De volgende verenigingen dingen ■mee: KDO (Amsterdam), Holland (Haar lem'), Blauw-Zwart (Wossenaar), DEM (Beverwijk), ALO (Rotterdam) Olympus (Alkmaar) en de Bataven. Holland komt met een zeer grote ploeg naar Leiden en het is te ver wachten, dat deze vereniging onge twijfeld een goede gooi zal doen naar de eerste plaats. De wedstrijdploe- gen van KDO en DEM zijn echter niet te onderschatten en de Bataven I zullen vanzelfsprekend alles in het werk stellen om de wisselbeker in hun bezit te houden. Hoewel deze wedstrijd dus eigen lijk een ploeg wedstrijd is, wordt het uitermate intereessant te zien, dat er op vele nummers, vooral bij de da- In tegenstelling met de T.T.-races te Assen, waar de allerbeste en spe ciale fabrieksmachines rijden, zullen de deelnemers aan de wedstrijden van Zondag 6 Augustus op eigen mo toren draaien. Verder is een keuze gedaan uit de beste renners van En geland, Frankrijk, Italië en België, met dien verstande, dat hun klasse iuist iets hoger en in sommige geval len gelijk ligt met die der snelste Nederlandse cratKs. Daar koml nog bij, dat deze races weliswaar een in ternational tintje beoben maar dat niettemin de Nederlander? onder el kaar zullen moeten uitvechten, wie dit seizoen het meest in aanmer king komt voor de kampioenstitel op de weg in de diverse klassen Vier races tellen voor dit kampioenschap mee, Etten, Tubbergen en tweemaal Zandvoort. Nu is de situatie zo, dat in de 15 cc-klasse A. Heineman uit Terschuur na twee races in punten- aantal aan de kop ligt, onmiddellijk gevolgd door Dick Renooy uit Soest. In de kwart liter-klasse heeft Lo Simons de leiding, maar in de 350 klasse is zuiver national, maar in de cc-klasse is de strijd bijzonder span nend, aangezien Simons en Lous van Rijswijk gezamenlijk het hoogst in het klassement staan. In de halve li ter klasse heeft Drikus Veer, die nog steeds niet naar Australië is ver trokken, de leiding, met van Rijs wijk op zijn hielen. Beide renners komen op Triumph uit zodat de deelnemers gelijke kansen hebben. Wat de internationale deelneming SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Vrijdagavond is in Krasnapolsky te Amsterdam het Schaaktournooi om het Kampioenschap van Neder- land (Heren) met het spelen van de partijen der 11e en laatste ronde be ëindigd. De partij tussen Cortlever en Orbaan werd afgebroken en zal Zaterdagochtend worden beëindigd. Gezien de bepaling, dat slechts de spelers, die in dit tournooi 60 procent of meer (dus uit 11 partijen minstens 7 punten) scoren, zich zonder meer klasseren voor deelneming aan het volgende nationale kampioenschap (in 1952), is het na dit tournooi dus zeker, dat drie van de 12 deelnemers het recht hebben in 1952 uit te ko men. Dat zjjn de huidige kampioen dr. Euwe met 9^2 punt, van Scheltin. ga met V/2 punt en v. d. Berg met 7 punten, allen uit 11 partijen. Met nog één partij uit te spelen is de stand in Groep A: 1. Dr. Euwe 9H pnt.; 2. Van Scheltinga V/2 pnt.; 3. V. d. Berg 7 pnt.; 4. Kramer 6 pnt.; 5. Cortlever 5lA pnt.; 6. Donner 5^ pnt.; 7. Stumpers 5 pnt.; 8/9 Baren- dregt en Spanjaard, ieder 4H pnt.; 10/11 Henneberke en Muhring, ieder 3l/2 pnt.; 12. Orbaan 3 pnt. -f 1 afgebr. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Mevr. Heemskerk en mevr. Roodzant eindigen gelijk. In Amsterdam is gisteren de laat ste ronde gespeeld van het persoon lijk schaakkampioenschap van Ne derland voor dames. Mevr. F. Heems kerk, die de kampioenstitel draagt, en mevr. C. Roodzant wonnen bei den haar partijen van resp. mevr. A. van Schaik en mevr. A. van Praag, zodat zij in de eindstand elk met 6 pnt. zijn geëindigd. Het hoofdbestuur van de K.N.S.B. zal Zaterdagmiddag vergaderen om uit te maken wie-de kampioenstitel van nu af zal mogen dragen. Er zijn twee mogelijkheden, ten eerste zou men de kampioenstitel wederom aan mevr. F. Heemskerk kunnen toeken nen, omdat zij als kampioene gelijk is geëindigd met mevr. Roodzant. Er gaan echter stemmen op om en dit is dan de tweede mogelijkheid een match van een bepaald aantal partijen tussen de dames te laten spe len, waaruit de kampioene zich zou presenteren, vooral ook omdat mevr. Roodzant reeds driemaal kampioene van Nederland is geweest. betreft, diverse renners komen in meer dan één klasse uit. De 125 cc- 250 cc-klasse treden twee Italianen aan met Guzzi, L. Baviera en E. Sco- pigno. Beide renners komen ook in de 350 cc-klasse uit. Verder treffen wij in deze klasse aan de Fransman Hou wel met Velocette, de Engelsen Scott en Petch, de eerste op een Velocette, de laatste met een A.J.S. en verder vinden wij in de deelnemerslijst namen ais Goffin (België), Heath (Eng.), Moule (En geland) en Dauwe (België). In de zware klasse zullen Veer, van Rijswijk en Knijnenburg (de laatste rijdt met een B.M.W.) het moeten opnemen tegen Benasado (Italië) met Guzzi, Heath met Nor ton, Scott met hetzelfde merk, Hou- wel met Gilera, Petch met Norton en nog enkele andere bekende buiten landers. Het programma is als volgt samen gesteld: 125 cc-klasse 7 ronden van 4.2 km., 250 cc-klasse 10 ronden; zij- sp'anklasse 7 ronden! 350 cc-klasse 15 ronden en 500 cc-klase 16 ronden. AetherManken ZONDAG. HILVERSUM I 402 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 I. K- O. R., 12 00 AVRO, 17.00 VARA, 20.00-24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Post- duivenber. 8.20 Gram. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Voor militairen. 9.10 Post- duivenber. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 „Geestelijk leven," causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.20 Koorzang 10.30 Evangelisch Lutherse kerk dienst. 12.00 Gram. 12.30 De Zon dagclub. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Lunchconcert. 13.50 „Even afreke nen, heren.'' 14.00 Gram. 14.05 Boe kenhalfuur. 14.30 Residentieorkest en soliste. (15.12-15.27 Filmpraatje). 16.05 Gram. 16.30 Sportrevue. 17.00 Harmonie-orkest. 17.20 Koorzang. 17.40 „De zes gaan aan de slag/' hoorspel. 18.00 Reportage. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Ca baret. 19.00 Discussie. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 „Djamileh," opera. 21.15 Een Alibi, hoorspel. 21.45 Franse melodietjes. 22.05 Cabaret 22.30 Rhytmische muziek. HILVERSUM II 298 M. 8.00 NCRV, 9.30 KRO, 17.00 I. K. O- R., 18.30 NCRV, 19.45-24.00 KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Koorzang. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert 9.30 Nieuws cn waterstanden. 9.45 Gram. 10.10 Hoogmis, 11.45 Kamer orkest. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij- zef. 13.00 Nieuwe, weerber en Kath. nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 „Uit het Boek der Boeken." 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Discussie. 14.55 Viool en piano. 15.35 Operamuziek. 16.10 „Katholiek Thuisfront overal," causerie. 16.15 Reportage. 16.30 Lof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Carillonconcert. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerber. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbe spreking. 20.05 De gewone man zegt er t zijne van. 20.12 Gevarieerd pro gramma. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15- MAANDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Dansmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 11.00 „Op den uitkijk," causerie. 11.15 Ca rillon, orgel en alt. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spi onnetje. 12.38 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwintet. 13.50 Gram. 14.00 „Wat gaat er om in de we reld?" causerie. 14.20 Cello en piano 14.50 Voordracht. 15.05 Gram. 15.45 „Ervaringen in een bloemenwinkel," causerie. 16.00 Gram. 16.30 Musica lender. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Filmprogramma. 19.00 Pianokwintet. 19.40 Gram. 19.45 Re geringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkestconcert. 20.40 „In het drijfzand.," hoorspel. 21.55 Hongaars programma. 22.25 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. en sportuitslagen. 8.15 Gewijde muziek. 8.40 Strijkorkest. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht 11.40 Alt en piano. 12.10 Gram. 12.30 Mededelingen 12.33 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-ensemble. 13.45 Gram. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Gram 0 Vrouwenkoor. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Musette- orkest. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Orgelspel. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Zigeunerkwintet. 19.35 Gram. 19.50 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Verzoek programma. 21.00 Causerie over In donesië. 21.20 Omroeporkest. 22.25 Causerie over Zuid-Amerika. 22.25 Kamerkoor. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Suri naamse volksmuziek. 23.45-24.00 Gram. mes, grote deelname is. O.a. de 100 meter dames, waarop niet minder dan 30 deelneemsters zijn, waarbij eerst 5 series moeten uitmaken, wie n de demi-finale komen, waarna pas finale gelopen kan worden. Ook de 4 x 100 m. estafette voor dam'es belooft met 5 ploegen zeer spannend te worden. Bij de meisjes bestond er al even grote animo en de boven genoemde verenigingen komen met grote ploegen naar deze wedstrijd. Bij de jongens en heren viel de in schrijving iets tegen, maar ook hier komen toch alle verenigingen met vele goede krachten uit. Al met al ziet het er naar uit, dot het eèn prachtige sportmiddag zal worden. Op deze yvedstrijden zal be wezen worden, dat de athlethiek, in katholiek verband, beoefend, op hoog peil staat, en dat vooral de prachtige ploeggeest zal medewerken, de pre staties op te voeren, terwijl de ver liezer sportief de tegenslag opvat. Als om 1 uur het eerste startschot valt, zal de strijd om de punten be ginnen en elke athleet zal dan zijn uiterste best doen voor zijn vereni ging zoveel mogelijk punten te ver overen. Het is daarom, dat een bezoek aan deze wedstrijden alleszins de moeite waard zal zijn en we mogen dan ook vertrouwen, dat allen die de sport 'n goed ha^t toedragen, deze wedstrijd •uilen eaan bedoeken. Het resultaat van Van den Berg in de zo juist beëindigde wedstrijd om het kampioenschap van Neder land heeft velen verrast. Men wist weliswaar dat de jeugdige student in de wijsbegeerte, de eerste-bord spe ler van het Leidsch Schaakgenoot schap een gezelschap van die erken de „opper ten" had men hem een plaatsje in de achterhoede toege dacht. Schrijver dezes had echter meer vertrouwen in zijn kansen. Het was hem bekend hoe groot zijn kennis van het schaakspel is, welk een enorme theoretische kennis hij bezit. Deze grote aanleg en theoretische kennis moesten Van den Berg, secre taris van dr. Euwe bij de een of an dere gelegenheid het lang verwachte succes brengen. Dit is dan nu ge beurd. Van deze Leidenaar volgt hier een zijner goede prestaties. Wit: C. B. van den Berg. Zwart: G. Newman. Uit de landenwedstrijd Engeland Nederland '48. 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2c4, g7g6; 3. Pbl—c3, Lf8— g7; 4. e2e4 (de beste voortzetting. Wit bezet het centrum en dit ver schaft hem een groot overwicht in terrein). 4d7d6. (Ter voor bereiding van e7e5, terwijl om gekeerd e4e5 belet wordt). 5. g2 g3, 0—0; 6. Lflg2, e7—e5; 7. Pgl e2 (hier staat het koningspaard beter dan op f3) Pb8d7; 8. 00, c7c6; 9. h2h3, Tf8e8 (zwart be reidt een druk op e4 voor. Zoals la ter blijkt kost het wit geen moeite om e4 te verdedigen); 10. Lele3, a7a5 (om nadat het zwarte paard op c5 zal verschijnen de zet b2b4 te beletten). 11. b2b3 (anders zou a5a4 een beetje vervelend wor den). Dd8e7; 12. Ddl—c2, e5xd4 (hiermede geeft zwart het centrum op en dit blijkt nadelig te zijn). 13. Pe2xd4, Pd7c5; 14. Tfl—el (dekt indirect e4. Want na 14Pxe4); 15. Pxe4, Pxe4; 16. Lxe4 Dxe4 volgt 17 Ld2). 14Pf6d7; 15. Tal—dl, h7h6; 16. f2—f4! Pd7—b6; 17. Le3 —f2, De7—f8; 18. a2—a3, Pb6—d7; 19. Kglh2, Kg8h7 (de reden blijkt bij de 25e zet); 20. b3b4, a5xb4; 21. a3xb4, Pc5e6 (het zwar te paard is tenslotte toch van c5 ver jaagd). 22 Pd4f3 (geen afruil die zwart, gezien zijn gedrukte stelling, zou verlichten) Te8d8; 23. Tdl d2, Pe6c7; 24. Teldl (inplaats van een zwarte druk op e4 is het een witte op d6) Pc7e8 (de zwar te stukken worden in steeds ongun stiger opstelling gedrongen); 25. c4 c5Jv (dwingt zwart tot een verkla ring' met zijn d-pion). Df8-r-h8 "(want de witte loper komt straks op c5); 26. Pc3bl, (op Pa4 kan zwart nog b5 laten volgen); 26d6x c5 ('t kon niet anders); 27. Lf2xc5 (Pd7 kan niet weg; er dreigt Le7); 27Pe8—f6; 28. Pf3—e5 (na d6 is het nu d7 dat tot aanvalsobject is gekozen); 28Dh8e8; 29. Lc5 b6, Pd7xb6 (een andere keuze was er niet); 30. Td2xd8. De8e6; 31. Pblc3 (anders kon nog Ta8 e2); 31Pf«—d7; 32. Pe5xd7, Pb6xd7; 33. Pc3a4 (eenvoudiger was nog Tdlxd7 maar ook de tekst zet maakt een einde aan verdere weerstand); 33Lg7f6; 34. Td8xd7, Lc7xd7 (de eerste zet van deze raadsheer!); 35. Pa4c5, Ta8 a2; 36. Pc5xe6 en zwart gaf op. Im mers, na Txc2 volgt Pf8f en Pxd7. 1 i f l't m mm SÖ: 'fl W ABCDEFGH Wit aan zet, wint. ABCDEFGH Zwart aan zet, wint.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7