»KINDERVREUGD« Te vrijgevig met pensioen Zeven priesterzonen en een kloosterlinge WEEK-PUZZLE Aangespoord tot hamsteren IN DE KRANTENTUIN ZATERDAG 29 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Bertha Hertog weer bij haar pleegmoeder VADER HERTOG GEEFT HET NOG NIET OP Bertha Hertog, het 13-jarige Neder landse rrteisje, is Vrijdagavond bij haar pleegmoeder, Aminah, terugge keerd, nadat het Hof van Beroep te Singapore de beslissing van de recht bank, dat Berta naar haar ouders zou worden teruggezonden, had vernie tigd. Hangende het proces was het kind n.l. ergens anders onderge bracht. Naar aanleiding van dit arrest van het Hof van Appel te Singapore, heeft het A.N.P. zich gewend tot de vader van Bertha te Bergen op Zoom Hij was zeer onthutst over deze uit spraak van het gerechtshof. Hij vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat een officiële rechtspraak een kind aan de rechtmatige ouders onthoudt. „Zou den de rechters van Singapore wel op de hoogte zijn van het verloop van deze aangelegenheid?", zo vraagt hij zich af. Hij betwijfelt dit sterk, want, zo zegt hij, hoe is het moge lijk, dat, .in het reuter-bericht over deze uitspraak, wordt gezegd: „De pleegmoeder vluchtte met Bertha het oerwoud in, toen de Japanners in 1942 Malakka binnenvielen"?. De werkelijkheid is anders, aldus de heer Hertog. Toen de Jappen kwamen, was Bertha nog bij haar ouders. Va der Hertog was reeds geruime tijd in krijgsgevangenschap, voordat de klei ne Bertha voor slechts drie dagen bij Aminah zou gaan logeren. Aminah heeft, aldus de heer Her tog, geen enkel recht op het kind. wijze onder zich gehouden. Aminah heeft het op onrechtmatige De heer Hertog zal niet in deze uitspraak berusten. Wat hij zal gaan doen, heeft hij nog niet overwogen, doch hij denkt er over de bemiddeling van de rege ring in te roepen. Wanneer hem daartoe de gelegenheid werd geboden zou hij desnoods zelf naar Singa pore gaan om daar zijn rechten op het kind te doen gelden, zo ver klaarde hij tenslotte. Blijkens het jaarverslag 1949 der Algemene Rekenkamer, heeft deze wat de voorziening voor pensioen van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon betreft als haar mening uitgesproken, dat deze voorziening te vrijgevig was op twee punten. Ten eerste was onvoldoende rekening ge houden met de tijdsduur van het be kleden van het ambt en voorts zou het wenselijk zijn dat werd vastge steld of en, zo ja, in hoever het ge not van het pensioen mag samen gaan met andere inkomsten uit open bare of door het rijk gesubsidieerde kassen. Deze opmerkingen werden beant woord door de minister van Binnen landse Zaken, doch alleen voor zo veel betreft de eerste Hoge Verte genwoordiger van de Kroon. De mi nister deelde mede, dat op grond van het toegekend pensioen in laatst genoemde functie korting zou wor den toegepast op diens pensioen uit een vorige functie. Uit het raam in de kinderwagen Vrijdagmorgen is het tweeja rige zoontje van de familie Haan uit de Jozef Isrëlstraat te Groningen uit een raam ge vallen en vier meter lager te rechtgekomen in een kinderwa gen, Waarmede een jonge moe der juist door de straat wandel de. De kap van de wagen werd ingedrukt doch de baby die er onder lag sliep door alsof er niets gebeurde. Een kwartier la ter speelde het gevallen jongetje alweer op straat. Geen belasting voor feestjes De Algemene Rekenkamer waakt er zorgvuldig voor, dat er niet teveel belastinggeld aan gezellige feestjes wordt besteed ter gelegenheid van openingen en andere officiële plech tigheden. Zo heetf zij afkeurend het hoofd geschud toen haar bleek, dat bij op heffing van de mijnopruimingsdienst van de Kon. Marine te Leiden onge veer 450 gulden was uitgegeven voor een afscheidscoctail. Voorts vindt zij het een blijk van onvoldoende be grip van zuinigheid, dat bij de fees telijke opening van de brug over de IJsel bij Zwolle ruim 650 gulden en bij de opening van de brug over de Maas by Venlo tegen de 2000 gulden werden uitgegeven. Terecht merkt zij op, dat in ons land vaak nieuwe wegen en bruggen in gebruik geno men worden. Toen bleek, dat aan de directeur van de Topografische dienst een machtiging was gegeven om 700 gul den uit te geven voor feestelijkhe den ter gelegenheid van de inge bruikneming van een nieuw gebouw te Delft, heeft de kamer bezwaren gemaakt en het feest ging niet door. Verder is bij de Kamer gebleken dat de minister van oorlog er op heeft aangedrongen bij de comman danten om bij h-et ontvangen van buitenlandse bezoekers het zuinig aan te doen. Zo zij dit niet doèn of uitgaven doen zonder voorafgaande machtiging kunnen zij voor dergelij ke uitgaven persoonlijk verantwoor delijk worden gesteld. Tweemaal ontsnapt binnen een week De 33-jarige schilder J. S., die se dert zijn jeugd in zijn onderhoud voorziet door diefstallen te plegen, slaagde er Zondag jl. in, uit een op voedingsgesticht voor psychopaten te Avereest te ontsnappen. Hij nam direct zijn beroep weer op en sloeg in Boekelo een paar maal zijn slag, maar Dinsdag liep hij te Enschede in de armen van de ma rechaussee, die hem aan de politie overleverde. Een verhoor bracht ver scheiden inbraken aan het licht. Toen men gistermorgen om vijf nur op het politiebureau de ronde langs de cellen deed, bleek S. te zijn gevlogen. Van een doormid den gebroken lepel had de man een Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig schroevendraaier gemaakt. Via het luikje in de celdeur had hij de grendels los geschroefd en daarmee de eerste hindernis overwonnen. S. trof het, dat er omstreeks die tijd geen celwacht aanwezig was. Zo kon hij ook een andere gegren delde deur met dezèlde lepel open krijgen. Opnieuw bevond hij zich nu voor een deur, maar die geeft toe gang naar de binnenplaats van het politiebureau. Daarachter lag voor S. de vrijheid. Het geluk zat de stoutmoedige mee, want nauwelijks ademde hij de fris se lucht in of hij zag een fiets staan. Hij Qigende zich die toe en ging er mee vandoor. Het is gebleken, dat S. er binnen het uur in is geslaagd, uit te bre ken, want om vier uur had men nog de ronde gedaan langs de cellen. S .heeft lang, zwart achterover ge kamd haar (zogenaamde artistenkop) en is van een gedrongen gestalte. Moordaanslag op vroegere verloofde Een onlangs uit Indonesië terug gekeerde militair F. H. uit Oude Pe- kela, heeft gisteravond in Blijham zijn vroegere verloofde, die daar met een andere jongeman fietste, met zijn motor van achter aangereden. Het meisje werd daardoor licht gewond. Daarna sprong H. van de motor, wierp zich op het meisje en trachtte haar te wurgen. Dit werd voorkomen door de andere jongeman H. wilde vluchten, maar werd tegengehouden door dorpsbewoners, die hem aan de rijksoolitie overleverden. Hij had reeds verscheidene malen gedreigd, het meisje te zullen ver moorden, wanneer zij niet bij hem terugkwam. Reeds eerder op de dag was hij haar in haar vriend tegen gekomen. Hij had ook toen dreigende taal geuit, zonder echter tot daden over te gaan. Op Woensdag 2 Augustus a. s zal Mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's Her togenbosch, in de kloosterkerk der Capucijnen te Udenhout de H. Wij ding van het priesterschap toedie nen o. a. aan: frater Remigius van 's Gravenhage. frater Remigius is de zevende priesterzoon van de fam. Pennock te 's Gravenhage. Behalve de oudste priesterzoon, die wereld heer is, zijn allen in het klooster getreden, respectievelijk bij de mis sionarissen van het H. Hart, bij de Salesianen en de Redemptoristen De jongste is ingetreden bij de pa ters Capucijnen. Bovendien is nog een dochter uit het gezin Pennock in het klooster getreden der Zus ters van het Arme Kindje Jezus. Deze zes priesters en zuster zul- en allen bij de wijding van de ze vende en jongste priesterzoon op 2- Augustus a. s. aanwezig zijn. Horizontaal: 1. sint (af.), 3. plaats in België, 5. cour anten jongen, 8. echt genoot, 10. familielid, 12. aardsoort, 13. rivier in Frankrijk, 14. laagvlak te, 15. thans, 16. meisjesnaam, 18. stuk hout, 19. voor, 21. lidwoord, 22. barmhartigheid, 25. dorp in N.-Brab., 28. dikwijls, 32. water in N. Brab., 34. uitroep, 35. ontkenning (Eng.), 36. lengtemaat (afk.), 37. voorzetsel, 39. familielid, 40. ongedwongen, 43, sneeuwschaats, 46. dikke pap, 48. vrouw van Jacob, 49. grote uitge strektheid zout water, 51. schuur middel, 53. boom, 55. dorp in Gro ningen bij Leens, 56. honingdrank, 58. punt, 59. verlangend, begerig. 60. uiterste punt, 62. gebod, 64. Euro peaan, 66. eikenschorst, 67. jongens naam, 68. loco-president (afk.), 70. voorvoegsel, 71. water in Friesland, 73. rivier in Azië, 74. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 77. stad in Nederland, 82. onderbed, 84. ingang, 87. dam langs een water, 88. voort gaande strook, 89. vast, stevig, 91. papegaai, 92. als 10 hor., 94. nauw, 95. pronk, 96. schraal, 97. bekende afkorting, 98. achterdeel v. d. hals, 99. boom, 100. als 43 hor., 101. maan stand (afk.). Verticaal: 1, dorpje bij Eindhoven, 2. slok, 4. Republiek in Mid.-Ameri- ka, 5. vis, 6. tent, 7, voorvoegsel, 9. kalm, rustig, 10 kaasworm, 11. bier soort, 16. voorzetsel, 17. vaarwel, 19. vlies, 20. oude rekening (afk.), 23. lengtemaat, 24. telwoord, 25. wa terkering, 26. naschrift (afk.), 27. voorzetsel, 29. roodachtig( 30. vaar wel, 31. muzieknoot, 33. wees-ge groet-gebed (R.K.), 34. pers. voor- nmw., 38. afnemend getij, 39. schicht, 41. kaatsnetje, 42. hoofdstad van Korea, 44. richting van een schip, 45. roer, 47. interest, 48. jong schaap, 49. gek, 50. boom, 51. kloos tervoogd, 52. .vaartuig, 54. verlegen, 57. als 64. hor., 61, zijtak Wolga, 63.. telwoord, 64. boomloot, 65 voorzet sel, 66. als 38 vert., 67. rund, 69. wa penschouw, 70. gem. in N.-Brab., 72. gem. in Gelderl., 73. grenslijn, 75. muzieknoot, 76. foei, 78. tam, 79, ge lijk, 80. van elk evenveel (op recep ten), 81. muziek noot, 82. korf, 83. afkorting op telegramformulieren, 85. heeft een schip, 86. drietenige struis, 87. meisjesnaam, 89. voor, 90. als 48 vert., 93. als 52 vert. Opossingen worden tot en met Donderdag 3 Aug. a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Voor de goede inzen ders worden- beschikbaar gesteld: een sigaren-aansteker, een vulpot lood en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. Denekamp, 7. trap gans, 14. egels, 16. Arles, 17. as, 19. alt, 20. lam, 22 rak, 23. nu, 24. zon, 26. Pamekasan, 29. lel, 30. les, 32. Ier, 33. ris, 34. ook, 36. Son, 38. Endor, 40. erf, 42 Ai, 44. ras, 46. aas, 47. Ill, 48. aa, 49. Edda, 50. Ab, 51. es, 52. Echt, 53. Ti., 54 cis, 56. mas, 58. Ada, 60. a.s., 61. Ate, 62. Pirna, 64. eng, 66. Lie, 67. air, 68. era, 70. Sol, 72. rex, 73. kopziekte, 76. Mac, 78. If, 89. Aar, 80. ark, 81. heg, 83. fa, 84. krats, 86. cider, 88. allegaar, 89. Po seidon. Verticaal: 1. Diaz, 2. Ne, 3. ega, 4. kelp, 5. Altai, 6. m.s., 8. Ra, 9. Ar ras, 10. plan. 11. gek, 12. as, 13. Saul, 15. sak, 18. sol, 20. Lerna, 21. Ma ros, 23. nek, 25. Nes, 27. mee, 28 sir, 29. Lof, 31. Soracte, 34. Orléans, 35. Gaëta, 37. na, 39. Dakar, 40. El, 41. match. 43. Idi, 45. sas, 47. Isa, 48. aha, 55. i.e., 56. mirza, 57. Sneek, 59. de, 61. Aix, 62. pip, 63. ark, 65. gom, 66. lef, 67. aorta, 69. Athis, 71. laf, 72. Riga, 73. kaag, 74. Ira, 75. Eede, 77. Caen, 79. are, 82. gei, 84. kl., 85. sa, 86. Co., 87. R.D. Het aantal oplossingen, dat deze week binnenkwam, was aanmerke lijk geringer dan anders. Daarente gen bereikten ons vele klachten over deze puzzle, die te moeilijk geweest zou zijn. We moeten echter voor de nodige afwisseling blijven zorgen; de ene keer moeilijk, de week daar op weer wat gemakkelijker! Onder hen, die de juiste oplossing hebben gevonden, werden de prijzen als volgt toegekend: J. C. v. d. Steen, v. 't Hoffstraat 20a, Leiden (sigarettenkoker), J. M. H. Horikx, Witte Rozenstraat 18, Lei den (portemonnaie) en J. P. v. d. Berg, St. Jorisstêeg 40, Leiden (boek). De prijzen worden toegezonden. Tegen de bedrijfsleider en de eige naren van een levensmiddelenbedrijf te 's-Grayenhage, die door middel van een reclamebiljet tot hamsteren hadden aangespoord, is proces-ver baal opgemaakt. Bij een der klanten van dit bedrijf werden grote hoeveelheden van ver schillende soorten levensmiddelen aangetroffen. Verdachten zullen zich moeten verantwoorden wegens vermoedelij ke overtreding van de prijsopdrij- vings- en hamsterwet. VEILIG VERKEER. 't Verkeer passeert U veilig, want Uw rode achterlichtje brandt! BEURS: PRIJSHOUDEND. Onder leiding .van Kon. Olie, die evenals Donderdag, gisteren door een der commissiehuizen in vrij grote quanta werd aangekocht, opende de markt goed prijshoudend. Het hoofd fonds avanceerde aanvankelijk vijf punten, waarvan het tegen slot vier punten wist te behouden. De terugkeer van Rusland in de Veiligheidsraad werd ter beurze niet druk besproken. De vaste stemming voor het hoofdfonds was directe aan leiding dat ook de overige sectoren vrij goed prijshoudend waren. Don derdag is de eerste notering tot stand gekomen in oude certificaten hoog ovens, koers 130, tegen 118 JK voor de nieuwe. De omzetten in de nieuwe certificaten blijven dagelijks vrij groot (rond 200.000 gulden nomi naal). Ook gisteren werd weer een hogere koers vernomen, n.l. 120 voor de nieuwe, dus tien procent hoger dan de dag na de emissie, tgen 110 procent is betaald. Behalve in deze twee fondsen had de handel weer weinig te betekenen. Aandelen AKU lagen op 116 VJ vrij zwak, voor het overige was de industriemarkt licht verbeterd. Het prijsverloop op de vrachten- markt, dat zich sinds de kwestie in Korea in bovenwaartse richting ont wikkelt, is niet van te grote invloed op de scheepvaartmarkt. Er is lichte vraag, vooral voor in het Oosten opererende maatschappijen, maar tot grbte verbeteringen leidt dit niet. Ook de Indonesische sector had geen kleurrijk verloop. De algemene markttendenz veroorzaakte hier een prijshoudende tot iets verbeterde stemming. De Indonesische bankin stellingen wisten een klein avance te behalen. De beléggingsmarkt blijft het stief kind van de beurs. Fractionele ver liezen behoren hier tot de dagelijks voorkomende verschijnselen. Jongens en meisjes, men klaagt tegenwoordig dikwijls over de ver nielzucht en de baldadigheid der jeugd en ook soms over liefdeloos heid jegens mens en dier. Maar ik ben ervan overtuigd, dat deze dingen vaak geschieden uit onwetendheid en onnadenkendheid, meestal niet uit vlegelachtigheid of uit wreed heid. Dat leerde mij het volgende gevalletje. Ik zat boven op de rand van de hoge Maasoever en keek uit over de druk bevaren rivier en de verre weilanden met de torens van stad en dorpen daarachter. Opeens werd mijn aandacht ge trokken door een groepje jongens van acht tot twaalf jaar. Ze hadden allen een stokje van ongeveer een meter lang in de hand, dat eindigde in een vorkje. Zij liepen langs de ho ge, steile wand en telkens zag ik, hoe zij met een draaiende beweging die stokjes in de wand brachtten. „Hé", dacht ik. „daar moet ik het mijne van hebben." Ik zocht een plaats op, waar ik af kon dalen en begaf mij toen in de richting der jongens Eni gen, die zich blijkbaar niet gerust voelden door mijn nadering, wilden het op een lopen zetten. Ineens be greep ik ook, waarom zij zich schul dig voelden. In de kale wand zag ik namelijk tal van ronde gaatjes, waarin oeverzwaluwen woonden en nu waren deze stoute knapen bezig de nestjes van deze lieve diertjes te verstoren. Deze zwaluwen maken in de stei le wanden pijpen van 50 a 80 cm lengte en aan het einde daarvan ma ken ze met dorre grassprietjes en veertjes haar nestjes. Nu staken de ze bengels hun stokjes in die pijpen tot ze 't zachte nestje voelden, zorg den dan met een draaiende bewe ging, dat dit aan het vorkje vast kwam te zitten en haalden het dan naar zich toe, om zich meester te maken van de eitjes of de jongen. Opderwijl scheerden de oude zwa luwen angstig sjilpend en piepend om de- hoofden der nestverstoorders heen. Ik riep de jongens bij me; eni gen aarzelden eerst, maar daar ik blijkbaar niet al te onvriendelijk keek, kwamen ze eindelijk allen naar me toe. „Ga eens zitten, jon gens, we moeten even samen pra ten". Vinden jullie 't hier niet mooi in het Maasdal"? „Ja, mijnheer". En wat maakt hier alles zo mooi? En toen kwamen de tongen los. De een zei: de mooie brede, slingerende ri vier; een ander: de weien met de bloemen en 't bonte vee en de hoge, ruisende populieren; weer een der de: de schepen met de hoge masten. Dan was 't even stil. „Toe" zei ik, „kijk nog eens goed en noem nog eens meer op. Daar kwam 't na eni ge ogenblikken weer los: de wilgen bosjes, de bosjes, de eiken, en 't struikgewas op de hoge oever, de dorpstorentjes aan de rand van 't dal, de meeuwen, die over 't water vlak scheerden, de kieviten aan de oever. „Ziezo jongens, nou is 't schilderij bijna af. Maar één soort dieren heb- ben^ jullie nog vergeten. Kijkt nog eeiié goed." Toen kwam er een schuchter stem metje: „De zwaluwen, mijnheer.'" „Juist, en daar moeten we 't nu nog even over hebben. Zien jullie ook, hoe sierlijk en behendig zij stij gen en dalen en wenden en keren en hoe vrolijk haar gesjilp daarbij door het dal weerklinkt. Kijkt eens, hoe zij door de lucht schieten en dan plotseling tot op het water neerdui ken. En onderwijl verlossen zij ons van duizenden lastige en schadelij ke insecten: muggen, vliegen, vlin ders, torren en kevers. Hoe meer zwaluwen er zijn, hoe minder last en schade wij mensen he'ben van dat kleine ongedierte. Zij bezorgen ons niets dan vreugde en voordee'. Daarom moesten jullie de nestjes van deze lieve, nuttige diertjes voor taan liever met rust laten, vinden jullie dat ook niet? En in koor kwam 't antwoord: „Ja. mijnheer." „Zie je wel, ik dacht wel, dat jul lie geen harteloze jongens waren". Toen wierp ik een grote rol peper munt in hun midden „Samen delen, hoor." En met een: „Dag, jongens'„dag mijnheer", scheidden wij. Vacantie-wedstrijd Beste nichtjes en neefjes. Wie van jullie wil graag een mooie prijs winnen? We horen jullie al roepen: ik, ik ik! Ho, ho, niet allemaal gelijk praten, eerst eens rustig bij ons aan de ta fel komen zitten en dan luisteren met je oren goed open. Je kunt ge woon nooit raden wat de eerste prijs is van onze vacantie wedstrijd Zul len we 't maar eerst zeggen? Nu dan: een prachtige auto ped. Daar worden jullie gewoon stil van hè, maar dan horen we jullie al zeggen: die wil ik wel graag win nen! Wat moet je nu daarvoor doen en wie mogen meedoen? We zullen beginnen met de laat ste vraag. Alle kinderen die op de lagere school zijn mogen mee doen. Wat moeten we doen? Jullie moe ten in de komende vacantiedagen een aardig verhaal of opstelletje ma ken over je belevenissen van een vacantiedag. Die belevenissen kun nen prettig of niet prettig zijn. Wan neer je b.v. op een fietstochtje met een paar vriendjes een aanrijding krijgt, of je raakt aan het strand je kleine zusje kwijt, die je na een he le angstige middag zoeken eindelijk terugvindt, dan maak je geen pret tige dingen mee. Maar nu helpen we jullie niet verder, je weet wat de be doeling is. Er mogen wat nette te keningetjes bijgemaakt worden, dat stellen we zelfs zeer op prijs. Denk er echter aan: het ifioet eigen werk zijn en keurig netjes, dus geen vlekken of scheuren op je blaadje, dan gaat alles de prulle- mand in. De mooiste verhaaltjes komen in de krant, dan kunnen de andere kin deren er ook vaiv^enieten. Alle kinderen ale meegedaan heb ben mogen mee loten, want behalve de autoped hebben we nog meer aardige prijsjes voor jullie. Doe nu je best maar! Onder je werk zet je: Je naam en adres. Je leeftijd, dus hoe oud je bent. Vóór 23 Augsutus moet alles bin nen zijn aan het adres: Aan oom Toon en tante Jo. Bureau Leidse Courant Papengracht 32, Leiden. Als het gaat, horen jullie 26 Augustus de uitslag. Nu nog iets anders. Jullie hebben nu allemaal vacan tie en dus veel vrije tijd. Geef nu vacantie aan Onze Lieze Heer. door iedere morgen naar de H. Mis te gaan. Onze Lieve Heer neemt geen vacantie. die wacht iedere ochtend op jullie en zouden we Hem dan voor lege banken laten wachten? Niks daarvan hoor! We verslapen onze tijd niet, maar staan bijtijds op en gaan eerst Onze Lieve Heer blij maken. Is dat afgesproken? En gaan we dan Maandag er al mee beginnen? Prachtig. Prettige vacantie, kinders. Oom Toon en tante Jo. Klaagliederen van een kamermat door Tini W. te Leiden. „Gelukkig, daar lig ik weer! Ik heb er pas met de mattenklopper van langs gehad en nu lig ik weer voor de deur, om al die vuile voe ten op mijn hoofd te krijgen. Ik heb wel een leuk baantje! Stil wat hoor ik daar? Voetstap pen? De deur gaat open. Daar stormt een grote jongen de trap op. Hij veegt zijn voeten. Au, au, wat doet mijn hoofd pijn en wat zie ik er weer uit! Daar komt een klein meisje. Ze veegt haar voetjes niet. Wat lief van haar! Nu is het weer even stil. Wat zie ik er uit. En vanmiddag heb ik nog wel visite van de voordeur- en de bovenmat en die denken altijd dat ik zo deftig ben. Maar ik hoor weer wat. Er wordt gebeld. Een dame komt binnen; ik hoor daar op de trap, Ze is nu vlak bij. Ik houd mijn adem in. Au, au, au! Die hoge hakjes. Heel mijn ge zicht is open Het is weer stil. Daar komt het dienstmeisje. Ze klopt op de deur en blijft netjes 'op me staan en nog wel midden op mijn neus. Au! ga toch weg! Ik word zo plat als een dub beltje! Zo, ze is weer weg. Maar daar heb je ze warempel weer! Gelukkig ze gaat een andere deur in. De klok slaat 12 uur. Daar is vader. Met zijn grote schoenen, wrijft hij over me heen. Hé, ik heb het zo warm! De kinderen komen ook al thuis. Moeder roept: Zullen jullie goed je voeten vegen en extra hard gaan de schoenen over mij, arme mat. Ik houd het niet langer uit. „Ella! Ella!" roept mevrouw. Klop de mat eens even, hij is zo vuil met dat natte weer. Ik huil! Nu weer kloppen! Ik word er razend van. De meid neemt me op en klopt zo hard, dat ik luid „au, au!" roep. Maar ze stoort zich nergens aan en klopt rustig door. Eindelijk lig ik weer. Au! je hoeft me nog geen schop na te geven. De middag begint. Ik ben oud voor mijn tijd en huil, zodat de vezels los laten. „Mevrouw", zegt het meisje op een morgen, „die mat rafelt zo, v-e zul len hem maar weg doen, vindt u niet?" Ik wacht in spanning. „Dat is goed Ella." „Wat"' roep ik uit, maar ze ver staan me niet Waar moet ik naar toe? Als laatste rustplaats krijg ik de vuilnisbak Wat is de mens toch ge voelloos en wreed! En zachtjes huil ik, daar ik weet, dat de vuilnisman mij zal meenemen en verbranden. Een spelletje voor de kleintjes. Grote broer of zus moet even hel pen. Benodigdheden: 2 plankjes of deksels van sigarenkistjes, een- kluwtje katoen of dun touw en een paar speelblokken. Maak in één der smalle kanten van de plankjes een gaatje en knoop er een touw aan vast van ongeveer vijf meter. Bouw nu op iedere plankje van de blokken een gebouwtje. Zet de plankjes met de gebouwtjes nu aan het einde van de kamer neer en leg de touwtjes uit. Zorg voor een gladde vloer. De wedstrijd bestaat hierin, dat twee kinderen gelijk beginnen te trekken en de plankjes naar zich toe halen, zonder dat de gebouwtjes om vallen. Ze moeten natuurlijk heel voorzichtig trekken. Wie. het eerst klaar is, heeft het gewonnen. Een puzzle voor de groteren. I. Een van de Bahama-eilanden ten N.O. van Cuba 111814. II. Een mooie stad ten W. van Triëst 9—20—13—8—5—6—16. III. Een mooie bosrijke streek ten Z. van Charleroi 10217321 13—8—21. IV. Een zij-rivier van de Ganges tussen Benares en Patna 19127 —2—18. I V. Een eilandje ten Z. van de Gambier eil. (Fr.) en ten W. van de Paaseilanden. 115411126 2—21. Alle letters op volgorde (21) vor men een wens die voor allen in ver vulling moge gaan. Volgende week het antwoord. Tini W., te Leiden. Dank je wel Tini voor het aardige verhaal, we vonden het een prettig pittig stukje en je moet maar eens in de kranten- tuin zoeken, daar hebben we je eer- stelingetje neergeplant. Doe nog eens je best, we houden ons aanbe volen. Corrie Wassenburg, Langeraarse- we,g 111, Langeraar. Dat briefje van jou Corrie, heeft ons veel plezier gedaan. Je bent een dapper meisje, want ondanks je ziek zijn ben je nog heel vrolijk en opgeruimd. Je zult zien dat die paar maandjes liggen heel vlug voorbij zijn, vooral als je vriendinnetjes je zo vaak komen be zoeken. Wat leuk dat ze je tentje zo mooi met plaatjes versierd hebben. Je doet toch zeker ook aan de wed strijd mee; je hebt er zo mooi de tijd voor en je beleeft op je bedje toch ook veel heerlijke dagen. Dag meis- ke het allerbeste met je en vooral precies doen wat de dokter zegt.. Cobie Keyzer, Langeraarseweg 148 Langeraar. Je bent zeker vlug aan 't zoeken gegaan in de krantentuin of er ook een briefje voor jou bij was. Je ziet Cobie die twee dikke vrien dinnen krijgen achter elkaar een beurt. Wat hebben jullie mooi post papier. Zul je je zieke vriendinnetje heel dikwijls gaan opzoeken, maar dan niet te druk zijn hoor! Voor de wedstrijd verwachten we van jullie beidjes twee gezellige verhaaltjes. Doen je andere zusjes en broertjes ook mee? Die hebben toch zeker ook wel zin in een autoped. Dag Cobie. Joop Blom, Oude Rijn 13, Leiden. Jij bent een knappe tekenaar Joop en dat raadsel is heel aardig gevon den. Deze week was er geen plaats meer voor, je moet de eerstvolgen- weken maar eens kijken. Hoe oud ben je Joop? Jij hebt zeker wel zin in die wedstrijd, vooral nu er zulke mooie prijzen mee te winnen zijn. Prettige vacantie vent. Sari en Ineke de Graaf, Rijndijk, Voorschoten. Ik wed dat jullie met platgedrukte neuzen tegen het raam al hebben staan kijken of de krant al in aantocht was en toen eindelijk op een holletje de gang zijn inge- rend om te zien of jullie namen weer in de krantentuin staan. Leuk dat je Oma nu ook deze brief leest. Dat schoolreisje was wel erg prettig en zoals je schreef hebben jullie veel gezien. Jullie doen toch zeker mee aan onze wedstrijd, maar denk er dan aan, dat je met inkt moet schrij ven. Het beste is, dat je het ver haaltje eerst op een kladblaadje schrijft en dan later keurig netjes met inkt. Dag nichtjes onze groeten ook aan vader en moeder en oma niet te vergeten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6