L EI D S E S HUTSPOT LUXEMBURG Gemeenteraad Noordwijkerhout Met loandetfrate ZATERDAG 29 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J Zaterdag 29 Juli. Wel, eindelijk was het dan zover! De KAB-retsclub is uit geweest. Met prachtig mooi zomerweer werd des morgens gestart. Eerst ging het naar Utrecht, waar een bezoek gebracht werd aan het Hoofdkantoor van de K.A.B. Vervolgens naar Arnhem, met z'n mooie bossen en vermake lijkheden, zoals de bedriegertjes! Toen weer verder. Naar Amersfoort en tenslotte naar Amsterdam, waar een piekfijn dinertje klaar stond. „En we gaan nog niet naar huis" werd er gezongen. Inderdaad. Eerst werd nog even aangelegd in Hillegom. En voordat men het wist sloeg de klok 12 uur. Ten lange leste werd dan toch de thuisreis aanvaard. Moe, vol daan keerde het reisgezelschap des nachts in de Sleutelstad terug. Als iedereen met vacantie gaat, waarom zouden dan de zangers en zangeressen van het Gemengde koor „Het Zonnelied" niet mogen? Daar om geen repetities meer tot 5 Sept. Op die Dinsdagavond echter zijn al len weer present om kwart over acht. Nog een bericht uit de St. Leonar- dus-parochie. Men heeft vergeten in Sursum Corda te vermelden, dat morgen in de Haagwegkerk een zeer belangrijke collecte wordt gehou den. Waarvoor? Voor niets minder dan het Comité Vacantievreugd voor de R.K. Jeugd! Dat is uitermate be langrijk. Vaders en moeders, die blij zijn. dat hun kinderen enige weken veilig en prettig bezig gehouden worden, geeft morgen eens iets extra's. Andere parochianen, die niet direct van dit comité profiteren, denkt eens na hoeveel werk er ver zet moet worden en hoeveel dit al les kost. Weest morgen royaal. En geeft iets, opdat de kinderen van uw parochie, al kunnen ze niet naar de Rivièra, toch een prettige vacantie zullen hebben! Alweer een vacantiebericht. De R.K. Gym.-ver. „Groen Wit" laat haar dames, heren, meisjes en jon gens weten, dat de vacantie begon nen is en dat de lessen niet door gaan. Wanneer de training weer her vat wordt, zal Stadskok u t.z.t. nog wel vertellen. En nu iets ernstigs. Stadskok weet niet ,hoe de driejarige P. L., wonend aan de Maredijk, er toe kwam om gisteren op het kippenhok te klim men. Maar hij weet wel, dat het kind er af viel, van 1.20 meter hoog te. De E.H.D. constateerde een ge broken rechter onderbeentje en bracht het knaapje naar het Acad.. Ziekenhuis. Evenmin begriint Stadskok waar om de 15-jarige K. V.. uit de Anna van Saksenstraat gisteravond om kwart voor tien nog zó hard moest fietsen, dat hij slipte, uitgleed en kwam te vallen. Hij brak z'n rechtpr jukbeen en werd eveneens door de E.H.D naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Nog een ongeval. Gistermorgen om half acht reden op het kruispunt HaarlemmerstraatPelikaanstraat 'n wielrijdster en een motorrijder tegen elkaar op. De wielrijdster had geen 15, 16, 17 Augustus 3 dagen Benelux Logies te Valkenburg Alles inbegrepen: f 59.75 Leden reductie .DE SLEUTELSTAD* Breestraat 123 NED. KATH. REISVER. voorrang verleend, kwam te vallen en brak haar rechter sleutelbeen. Zij werd onder doktersbehandeling ge steld. Het was de 19-jarige C.'L. l'A. uit de Marnixstraat. Speeltuinvereniging „Groenoord" heeft voor de jeugd een heel pro gramma in elkaar gedraaid. Maandag gaat 't beginnen met een hengelwed- strijd. Verder staan er nog enige uitstapjes op het proogramma. STADSKOK. UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Aan de Universiteit te Utrecht slaagde de heer P P. Nieboer uit Leiden voor het examen tandarts. R.K. M.U.L.O.-EXAMEN Gisteren zijn geslaagd te Leiden: J. A. Ponsioen, J. W. M. Prangers, C. Schreuder, L. M. A. Schalks, J. G. J. van Veen, L. M. C. Bouwhuis, E. M. Deutekom, L. P. M. van der Geer, H. A. Harding, J. M. Meskers, P. J. van der Plos, A. E. de Jong.'A. A. E. Moons, L. M. Stijgers, F. M. M. van der Valk, C. D. van den Vooren, T. G. M Zandbergen, M. J. Steyn, S. P. M. Stikkelman, A. F. van Vliet, H. M. van der Werf, W. M. H. Wolte- rink, A. J. H. M. Zandwijk, A. T. M. Zwetsloot. A.fgewezen vier candidaten. MIDDENSTANDS-EXAMENS. Gisteren slaagden te Leiden: A. A Oskam. Alphen a. d. Rijn, L. W. Otte, Nieuw Vennep: J. S. Otten, Alkema de; H. P. R. Otterlo, 's-Gravenhage; F. W. A. Otto, Leiden; J. J. M. Ouds- heusden. Leiden; P. P. Oudshoorn, Leiden; M. M Oudshoorn, Woubrug- ge; P. A. Oudshoorn, Warmond; A Ouwerkerk, Wassenaar; J. Paauw. Rijnsburg; M. C. G. v. Paridon, Kat wijk a. d. Rijn; W. C. v. Paridon, Wassenaar; D. Parlevliet, Katwijk a. Zee; P. de Pater, Ter Aar, J. A. Pee- ters, Noordwijk a. Zee; A. L. Peters, Wassenaar; B. W. Piket, Leiden; C. v. d. Plas, Katwijk a- Zee; C J. v. d. Plas, Katwijk a. Zee; D. v. d. Plas, Katwijk a. Zee; A. J. v. d. Poel, Oud-Ade; P. L. v. d. Poel, Rijpwete- ring; A. P. v. Poelgeest, Leimuiden; M. G. v. Polanen, Leiden; W. v. d. Polder, Leiden; K. Post, Haarlem mermeer; J. J. Postma, Leiden; R. v Pijpen. Lisse; J. Qualm Alphen a. d. Rijn; C. A. v. d. Raad. Warmond: A J. Raaphorst, Hazerswoude; J. Raar, Leiden; R. Remmelts, Oude Wetering; H. de Ren. Leiden; J. W. v d. Reyden, Lisse; M. Reyerse, Lei derdorp; M. v. Rijn, Wassenaar; W. v. Rijn, Wassenaar; C. Rietkerk. Lei den; J. Rietkerk, Leiden; J. G. Roest, Nieuwveen; C. W. A. L. Romijn, Lei den; T de Roode, Leiden: C. de Roos, Alphen a. d. Rijn; P. J. de Rooy, Nieuwkoop; L. E. v. Rossum, Kat wijk; A. H. Rutgrink, Voorhout; W. M. Rutgrink .Voorhout: H. C. de Rijk, Alphen a. d. Rijn; M. H. J. de Rijk, Leiden; G. M M. v. Rijn, Alkema de; J. v. Rijn. Katwijk a. d. Rijn; T. v Rijn, Katwijk a. Zee; T. Rijnsbur ger. Zoeterwoude;A. Sasburg. Leiden J Schild, Riinsburg, H. Schipners, Leiden, A. M. J. Schippers, Wou- brugge, G. Schoneveld, Rotterdam, J. B. H. Schoots, Leiden, S. J. Schoots, Leiden, C. J. Schouten, Noordwijkerhout. L. C. Schrijvers, Rijpwetering, E. Segaar, Leiden, J. Selier, Leiden, G. Rademaker, Was senaar, J. H. Rassen, Leiderdorp. Geslaagd voor het Diploma Ned Handelscorrespondentie, de dames: L. Ammeraal. B. Beekwilder, A. van Bers, L. Boskamp. D. Bruines, R Brussel, A. Gravendaal, Gr. v. d Holst. L- de Jong, T Kesseboom N. Langezaal N. Kaak, T. van Ommen en L. Selier. Voor het diploma Middenstand slaagde St. de Romijn. Allen leerlingen der Zusters van LieMe Pelikaanstraat 1. Bioscopen Trianon: „De held op sokken." De ze film voert ons naar de Far West, ten tijde van Tom Mix, Texas Bill en andere vrolijke jongens. Een jon ge dame, feilloos schietend en ge routineerd in alles, de West betref fende, krijgt van de geheime dienst opdracht een wapensmokkel tussen de Indianen te ontmaskeren. Ten einde zich te camoufleren, huwt ze vlot een mislukte tandarts en trekt, samen met hem, op onderzoek uit. De smokkelaarsbende, komt te we ten, dat er een agent van de rege ring op onderzoek uit is en laat het oog vallen, op onze tandarts. De jongedame, die dit weet, besluit hen in die waan te laten, in de hoop, dat zij, na manlief uit de weg geruimd te hebben, zich zelf bloot zulen ge ven. Sterker en doeltreffender dan Indiaanse pijlen, blijkt echter Amors werpspies te zijn en als de echtge noot op het punt staat een helden dood te sterven, wordt hij door zijn vrouw gered. Na veel belevenissen, dreigt de bende ontmaskerd te wor den, maar op het allerlaatste mo ment, wordt het speurders-echtpaar door Indianen gevangen genomen en wij vinden hen terug in een wigwam, waar onder gemengde gevoelens de executie wordt afgewacht. De beul maakt echter een klein foutje en i.p.v. aan mootjes gerukt te worden, suist onze tandarts met een duize lingwekkende vaart door het lucht ruim. Ieder normaal mens zou na- zo'n zonderlinge luchtreis een aardig studie geval vormen voor een colle- fe doktoren, zo niet onze tandarts. ris als een hoentje staat hij op, gaat zijn vrouw redden en na een dolle vlucht bereiken ze de bewoon de wereld. Meedogenloze schietpar tijen, overvallen, Indianengehuil, en dit alles overgoten met liefde en technicolor. Liefhebbers hiervan kunnen deze week in Trianon hun hart ophalen. K.F.C.-keuring boven 14 jaar. Lido. Bij het gezelschap van Armand Denis en Lewis Cotlow, dat een expeditie door Afrika maakte, Raadsvergadering. Vrijdag avond kwam de raad in vergadering bijeen. Uitgezonderd het lid F. N. v d. Ploeg, die bericht van verhinde ring had gezonden, waren alle leden aanwezig. Op het verzoek van het bestuur der V G. L. O. school „St. Jozef" om gelden beschikbaar te stellen i. v. m. de a. s. verhuizing van het vroegere café „Duin en Dal" naar een definitief gebouw, alsmede voor vervanging van verouderde leer middelen, werd gunstig beschikt, eveneens op het verzoek van het bestuur der lagere school „St. Jozef" om gelden voor verandering van in richting en aanschaffing van nieu we meubelen en leer- en hulpmid delen een en ander in verband met de herverdeling van schoolruimte tengevolge van de ontruiming van de jongensschool. Op voorstel van B. en W. werd besloten de politieverordening aan te vullen met een bepaling, dat het verboden is houtopstanden, waaron der worden verstaan één of meer bomen, binnen de bebouwde kom der gemeente te kappen of te doen kappen. Dit houdt verband met het feit, dat met ingang van 1 October a. s. dispensatie van het algemeen kapvenbod za 1 worden verleend voor alle huotopstanden binnen de bebouwde kommen der gemeenten. Van de nieuwe bepaling kan ont heffing worden verleend door B. en W. Vervolgens besloot de raad te wijzigen de verordening op de hef fing van vergunnigsrecht voor ver koop van sterke ,$rank en die voor verkoop van zwak alcoholische dranken. Een nieuw vergunnings- bedrijf zal voortaan <voor de eerste keer een recht van f 170,- in plaats van thans f 100 en een verlofsbe- drijf 45,. inplaats van f 25, moeten betalen. Hierna kwam ter tafel een verzoek van het gemeentebestuur van Sassenheim om mede te garan deren de rente en aflossing van een door de gemeente Sassenheim te sluiten geldlening ten behoeve van de stichting „Kraamcentrum van het W. G. Kruis in de bollenstreek." De voorz. zeide, dat Sassenheim de lening aan het kraamcentrum geeft en iedere deelnemende ge meente een deel van de aflossing en rente moet garanderen "Als norm voor welk gedeelte de gemeenten moeten garanderen is aangegeven het aantal verpleegdagen. Men is het echter over deze vorm nog niet geheel eens. De voorz. vroeg, of de raad in principe .bereid is mede te werken en het vaststel len van de norm aan B. en W. over te laten. Hiermede ging men accoord. Vervolgens weilden enige veror deningen, welke in de bezettings tijd tot stand zijn gekomen op nieuw vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd het ambtenarenreglement gewij zigd wat betreft salaris bij ziekte en werd besloten aan het gemeente- personeel te vergoeden de helft van hetgeen dit personeel voor ziekteverzorging moet betalen, met maximum van f 100.-. Ten behoeve van het uitbrei dingsplan Zuid werd besloten eni ge stukjes grond te ruilen met Th. Vrolijk en Th Heemskerk. Ook werd besloten tot het kopen van grond van P. P. van Denzen ad 2.— per M2. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het. bouwen van een nieuw transformatorstation in de Boekhorst. De kosten zullen be dragen 5070,-. Het lid Gecrlings vroeg, of de gemeente verplicht is deze kosten te betalen. De voorz. antwoordde, dat B. en W. na rijp beraad _met dit voorstel gekomen zijn. Dit is financieel in het voor deel van de gemeente. Op een re clame tegen de aanslag in het yer- gunningsrecht werd afwijzend be schikt. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Personalia. Voor de hoofdacte L. O. slaagde mej. Rinck, onder- zeres. bevond zich een avontuurlijk gezel schap van filmoperateurs en foto- frafen, die na tien maanden thuis wamen met een kostbare schat van opnamen in technicolor. Hiervan werd de film „Wilde Pracht" ver vaardigd, een boeiend verhaal over donker Afrika, zijn bewoners en die- renweld. De gebruikelijke film-sensatie ont breekt geheel. Beter kan men dus spreken over een documentatie en als zodanig is de film voortreffelijk geslaagd. In natuurlijke kleuren wordt met smaak en verve geschil derd, hoe de rezigers op hun pad door de wildernis wilde dieren ont moeten. soms heel vreedzaam, soms minder prettig. Het sterkst spreekt als zodanig de verfilming van wilde buffels, die een stormaanval op de auto ondernamen en de operateurs slechts met gevaar voor eigen leven de kans gaven om opnamen te ma ken. Voortreffelijke beelden werden opgenomen bij primitieve volks stammen, zoals de Pygmeeën, die bont uitgedost exotische dansen ver tonen. Geen spannende film dus, maar een boeiend verhaal over Afrika. Als zbdanig bijzonder te waarderen voor alle leeftijden. In het voorpro gramma geeft de telepaath Wimaro enige verbluffende staaltjes te zien. Luxor draait deze week „De gra vin van Monte Cristo'.' en wij gelo ven, dat de titel van deze film eni ge verwarring kan wekken. Het be treft hier namelijk niet een van de bekende boeiende avonturen, die de graaf en gravin van Monte Cristo beleefden, maar een ijs-show van Sonja Henle. Er zijn prachtige ijs- balletten, waarin de vermaarde we reldkampioene haar vaardigheid op de gladde ijzers weer eens toont. Natuurlijk is er ook een verhaal tje bij, dat zo ongeveer de functie heeft van een bindmiddel. Sonja Henie is hierin een buffetmeisje, dat zich in dc vacantie een auto en een bontmantel aanschaft, waarmede zij voldoende requisieten heeft, om in een deftig hotel de rol van gravin van Monte Cristo te spelen. Aanvan- kelijk lukt het aardig, maar dan ko men er steeds meer moeilijkheden. Men kan van zeer vermakelijke si tuaties genieten en van een aardig happy end. Dit laatste hangt enige tijd aan een zijden draadje, maar de komst van een charmante geliefde ruimt bijtijds de moeilijkheden op. Voor alle leeftijden. Casino. De geheimzinnige stad Algiers heeft al heel wat schrijvers geïnspireerd. Je kunt er van alles la ten gebeuren. Je kunt er openlijk komen, maar 't is helemaal niet ver wonderlijk als je op avontuurlijke wiize verdwijnt. We zijn niet zó goed bekend in Algiers om te weten of de Casbah zoals deze hier geschil derd wordt werkelijk bestaat, maar de schrijver van het filmverhaal trekt zich hiervan natuurlijk niets aan. Zijn fantasie is onbeperkt. Hij laat Pepélemoko er in leven als een ongekroonde koning, tegen wie de politie niets kan uitrichten. Slechts als hij buiten de Casbah komt, zal zij vat op hem hebben. De hele kunst is nu, Pepé zo ver te krijgen. Een spe ciaal getrainde inspecteur (Peter Lorre) besteedt er al zijn tijd aan. "Hij kent de zwakheid van zijn slacht offer en zal er gebruik van maken. Zijn vasthoudendheid en mensenken nis worden beloond met de arresta tie van de gentleman-boef. Wie het Oosten niet kent en Al giers slechts van horen zeggen, zal zich met de fantasie in deze film wel kunnen vermaken. Voor 18-jarigen. Rex heeft gebruik gemaakt van de belangstelling voor het Franse wie- Ier-evenement om een film te draaien, welke daardoor actueel is geworden, n.l. „Moord in de Tour de France". Op zo'n rit door Frankrijk komen wel eens valpartijen voor, maar doden zijn toch zeldzaam. Maar bepaald sensationeel gaat het worden als speciaal renners met een rode tulp het slachtoffer worden. Dat vindt een verslaggeefster ook en zij tracht de sluier van dit raadsel op te lossen. Prompt volgt er een aan slag ook op haar. Maar aan het slot, wanneer de renners triomfantelijk het wielerstadion te Parijs binnenrij den volgt de ontknoping. Boven 14 jaar. 200e STERFDAG JOH. SEB. BACH ORGELMIS. Op 28 Juli 1750 is Joh. Seb. Bach ontslapen en veie jaren al bereidt Leo Mens een zomerconcert voor op deze datum en telkens weer worden dan de beste werken van de mees ter uitgevoerd. Ditmaal bespeelde Piet Uiterliuden het mooie Pieters- kerkorgel en de c. o. v. „Cox Amore" voerde onder leiding van Simon Jan sen Bach's Oi'geimesse" uit, en het was een mooie uitvoering, die van de verschillende voortreffelijke wer ken gegeven werd. Piet Uiterlinden begon, en gaf een magistrale voor dracht van het geweldige „Praelu- dium Es gr. t." van de grootmeester. Men wordt bij deze organist steeds getroffen door de bezielende liefde en geboeid door de gevoelige niets minder virtuose wedergave. En dan is het moment voor de Orgelmesse daar. De Kyrie een smeking om barmhartigheid tot de H. Drieëen- heid. De Gioria, de Wet des Heren; de Credo een belijdenis van een diep gelovig wezen; de Pater noster, het gebed des rieren, de H. Doop, De Confiteor de belijdenis van schuld het H. Avondmaal; een werk ge schreven dus met een liturgisch doel. Een zich verdiepen in het interes sante werk betekent voor het koor de zekere weg om tot een doorvoelde meditatie te geraken, waarin Bach is voorgegaan in pure weldadige mu ziek- Het koor, opgesteld aan de zijde van het Pieterskerkhof, klonk uit muntend, zong beschaafd, eenvoudig, en zeer welluidend de gedragen ko ren, die zo'n schoonheid van klank en stemming rijk zijn. Ook hier een opvallende behandeling van de te norpartij. Elk koor werd voorafge gaan door een voorspel, waarvan Piet Uiterlinden de schoonheid wist op te diepen en weer te geven. Een kleine instrumentale bezetting onder steunde hoogst bescheiden, maar soepel en escaf de koren. De hobo zong haar melodie in samensmelting met het koor. De organist gaf een ragfijn naspel, dat buitengewoon be koorlijk wac, Simon Jansen had het ensemble uitstekend in de hand. Ten slotte „de Tripelfuga in Es gr. t." in grootse stijl- De fuga voor ons open gelegd en opgevoerd in gloed van klank en vaste rhythmen 't Was een waardige en zeer geslaagde Bach- herdenking. J. Kortmann. JAARVERSLAG N.V. HOLL. CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN. Verschenen is het verslag over het boekjaar 1949 van^ de N.V. Holl. Constructiewerkplaatsen te Leiden, waarin de aandeelhouders voorge steld wordt van het voor aandeelhou ders beschikbaar gestelde bedrag van 160.000.een divident van 6 pet. in contanten uit te keren en indien de nieuwe wet op de dividendbeper- kine 1949 hei staatsblad passeert, een verder dividend van 10 pet in aan delen uit te keren. Treedt de nieu we wet niet in werking, dan wordt voorgesteld boven de 6 pet. een ver der dividend van 3 pet. in contan ten uit te keren. De verlies en winsrekening over 1949 sluit met een bedrag van 1.377-543.27. De balans per 1 Jan- 1950 geeft aan f 7.682.380,78. Zondagsdienst. De Zondags dienst der Huisartsen zal op Zondag 30 Juli aanstaande worden waarge nomen door de doktoren de Bruijne, P. van Es, Kortmann, v. Leeuwen en Teeuwen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der Apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Juli 8 uur tot Zaterdag 5 Augustus 13 u waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel- 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Clara, d. van H. van Es en E. M. Kluivers; Bern ar dus Johan- 250.000 Kilometer per seconde Sinds de oorlog hebben we alle- i il wel het een of ander over dit wonderlijk instrument, dat in de wandeling radar wordt genoemd, ge hoord of gelezen. Zo is het voor ve len een begrip geworden, zonder dat men daarom eigenlijk het juiste van de werking van radar te weten ge komen is. Voor Engeland was radar tijdens de oorlogsjaren van een on schatbaar voordeel in de verdediging van zijn grondgebied en het is dan ook vooral dit land geweest, dat zeer tot de perfectionering van deze inge wikkelde installatie heeft bijgedra gen. Radar, een samentrekking van de door middel van teruggekaatste ra dio detecting and ranging", berust op het systeem, dat door middel van teruggekaatste radiogolven de aanwe zigheid van een object aangegeven wordt. Dit principe is, wan neer men het simpel wil voorstellen, te vergelijken met de echo, die ieder een kent, de weerkaatsing van een geluid, dat men vaak in de bergen aantreft. Of met een zoeklicht, dat op een of enige afstand gelegen voorwerp gericht is. Door de weer kaatsing van de lichtstralen zijn on ze ogen in staat, dit voorwerp waar te nemen. Radar is op hetzelfde be ginsel gebouwd. Want wanneer ra dargolven een compact voorwerp treffen, vindt er weerkaatsing plaats. De radar-installatie zendt een straal van radio-golven uit (een soort on zichtbaar zoeklicht) en ieder voor werp, waarop deze straal valt, ver oorzaakt weerkaatsing. Het mense lijk oog kan de lichtweerkaatsing van een zoeklicht opvangen, voor de weerkaatsing van de radiogolven is echter een speciale ontvanger nodig Het hart van deze ontvanger is een ingewikkelde combinatie van buizen en lampen, die aan één kant in een lichtgevend scherm eindigen, waar op de radiogolven kleine lichtstippel- tjes aanbrengen. Radiogolven bewegen zich voort met een onveranderlijke snelheid van ongeveer 250.000 km. per seconde. Dit feit wordt bij de berekening van de afstand van het weerkaatste ob ject gebruikt. Radiogolven worden niet constant, doch in zeer korte tril lingen uitgezonden. De pauze tussen de uitzending van een trilling en haar ontvangst in weerkaatste vorm duidt de tijd aan, die zij nodig had om heen en weer te gaan. De bijzon dere hoge snelheid van de trillingen maken deze tijdsruimten zeer klein. De radarstraal wordt automatisch gericht, zodat hij voortdurend en rhythmisch over het gehele gebied, dat in de omgeving van de installatie ligt, heenzwaait. Door een ingenieu ze methode is het mogelijk gewor den, dat de waarnemer aan het scherm, zonder verdere berekenin gen te behoeven te maken, de af stand en de richting van ieder voor werp, dat op het scherm wordt ge projecteerd, kan constateren. Een van de enorine voordelen van radar is, dat het geen last ondervindt van mist of duisternis, hoewel dit soms met regen, zware bewolking of sneeuw wel het geval is. Het spreekt dus vanzelf, dat ieder compact voorwerp in de lucht, dat in de straal valt, op- het scherm te zien is. Vliegtuigen, hoe snel ze zich ook voortbewegen, vormen een uit stekend doelwit voor de stralen. Dat was dan ook de reden, dat de aanvallen van de Duitse vliegtuigen, die door de radar-installatie al ver van te voren werden aangekondigd, niet als een verrassing kwamen, zo dat de Engelse jagers in staat waren op te stijgen en de vijand aan te val len. Toen de V-2 kwam, en later de onzichtbare raket, wist men met be hulp van radar zelfs de plaatsen, waar deze projectielen werden afge schoten, te ontdekken, en in kaart te brengen! Heel wat mannen van de weten schap hebben tot het tot stand ko men van de radar-installatie, zoals zij nu is, hun bijdrage geleverd. De eerste echter, die op de gedachte kwam, de radiogolven aldus te ge bruiken, was wel de Engelsman sir Robert Watson. Onder zijn leiding kwam het systeem tot zijn huidige ontwikkeling. ONTSNAPTE GEVANGENE MELDT ZICH. In het begin van de week zijn uit het Huis van Bewaring in Den Haag twee gevangenen via een bovenlicht ontsnapt. Een van hen, een zekere werd meteen weer gearresteerd, de, andere gevangene, een zekere G. heeft zich gisteren bij de politie ge meld. 'De politie zoekt thans nog naar een derde gevangene, die in het begin van de week uit de strafge vangenis te Scheveningen heeft we ten te ontsnappen. INTREKKING OUDE BANK BILJETTEN. De Nederlandsche Bank brengt nog maals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de ingetrokken bankbiljetten van 10.en 100.model 1945. bij haar bijbank, agentschappen en correspondentschappen op 1 Septem ber 1950 wordt gesloten. Van ge noemden datum af zullen genoemde biljetten nog slechts bij haar hoofd- bank te Amsterdam kunnen worden verwisseld. In herinnering wordt gebracht, dat ingetrokken zijn: het bankbiljet van 10.gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met de Nederland se leeuw) het bankbiljet van 100. gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voor zijde bedrukt met een over het mid den lopende verticale bruine band); Het bankbiljet van 10.even eens gedateerd 7 Mei 1945. doch in blauw gedrukt en voorzien van het portret van koning Willem I blijft in omloop. DE TOESTAND IN BELGIë. De Bijzondere Nationale Raad van de federatie van vroegere politieke gevangenen zal Zondagochtend te Brussel bijeenkomen om zijn houding inzake de politieke toestand nader te bepalen. Er zijn gisteravond in Nijvel (Waals Brabant) en in enkele plaat sen in Henegouwen drie personen ge arresteerd, dieni etihbzetO UfëUaE arresteerd. die in het bezit waren van springstoffen. De aanslagen op spoor wegen blijken in de meeste gevallen te zijn gepleegd met behulp van dy- namietpatronen, die uit de mijnen zijn meegenomen. Volgens het blad „La Dernière Heure" zijn de troepen van het mili taire kamp Beverloo in alarmtoe stand gebracht. „Le Peuple" bericht, dat afdelingen van het leger sedert Vrijdagavond de gebouwen van de telefooncentrales in Brussel bezet houden. nes, z. van G. C. Giezen en L. J. van Kooperen; Geertruida Maria Elisa beth, d. van J. van der Kwaak en E. Kokkedee; Aleid Jacob, z. van J Spaargaren en A. van Werkhoven. Overleden: T. C. M. Nederlof d., 22 jaar; E. H. Chaudron hsvr. van Schlagwein 79 jaar; P Ouwehand. z. 11 maanden; T. M. Overdijk man 48 jaar; L. de Dreu, hsvr. vai) van Wesdorp 69 jaar. Swift-combinatie. Zondag rijden de A- en B-klassers een 100 K.M.- trainingsrit. Voor de C-klassers is de afstand 40 K.M. Start 9 uur. Wilt U iets weten? Vraag: Is hier in Leiden of omge ving een cursus te volgen, voor op leiding textielbrevet. Zo niet is er dan een schriftelijke cursus? Antwoord: Wendt u zich tot het Bureau Vakopleiding en Vakexamens voor de textielhandel, Herengracht 257 te Amsterdam, tel. K 2900 36516 of de heer Diergaarde Bakhuys Ro- zeboomstraat 32, Leiden, telefoon ('s avonds) 20638. Vraag: Welke zijn de afstanden: 1. LeidschendamAmersfoort; 2. AmersfoortApeldoorn; 3. Apel doornAlmelo; 4. Almelo—Berg en Dal; 5. Berg en DalPanningen. Antwoord: 1. 80 km.; 2. 44 km.; 3. 56 km., 4. 60 k m., 5. 50 k.m. Vraag: De afstand in k.m. voor de rit: Leidschendam, Rotterdam, Bre da, Tilburg, 's-Hertogenboscsh, Utrecht over Taastrecht, Gouda, Leidschendam. Antwoord: 240 km. Vraag: De afstand in k.m. voor de rit: Leidschendam, Voorburg, Utrecht, Zeist, Doorn, via Giebbe- berg, Arnhem. Dieren, Velper Hoog land, Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht, via Haastrecht naar Leid schendam. Antwoord: 270 km. Vraag: De afstand in km. voor de rit: Leidschendam, Rotterdam, Bre da, Tilburg, 's-Hertogenbosch, Gra ve, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Haastrecht, Leidschendam. Antwoord: 300 km. Vraag: «Route Leiden naar Oss; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Culemborg, Buren, Tiel, Dreumel, Alphen, Oyen, Oss; afstand 105 km. Laatste Berichten Dr. Hirschfeld zai zeer waarschijn lijk 18 Augustus naar Nederland vertrekken. President Sukarno heeft dr. Hirschfeld speciaal verzocht 17 Augustus in Indonesië te vieren. BERTHA HERTOG. Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse regering officiële stappen ondernomen om Bertha Hertog, die door het Hof van appél in Singapo re aan haar opvoedster is toegewe zen, voor haar Nederlandse ouders te behouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Juli. Groente. Per 100 kg.: rode kool 5.506.10. groene kool 510. rabarber f 46] kroten 5.605.90, uien f 811, peen 8 13, aardappelen 78, andijvie 5 7, druiven 1.421.58, snijbonen 4'5 53. pronkbonen 1317. stambonen 1519, doperwten f 39, postelein 1113. spinazie 712, tomaten A 1641, per 100 stuks: komkom mers 711, bloemkool 826, me loenen 24, salade 219, perziken 331, per 100 bos: kroten 210. pieterselie 1.401.60, selderie f 2.00 TER AAR, 29 Juli. Groente. snijbonen 2.603.60, idem B 2.00 •2.50, stek 1.001.10 stokprinses- sen 2.50—3.30, idem B 2.60—3.10. stamprinsessen f 1.502.00, stek 1.10. witte pronkers 1.201.70, spekbonen 2.60, peulen f 4.40 alles per 10 kg., tomaten A 2841 cent. idem B 3141 cent, idem C 20—-36 cent, idem CC 1224 cent, idem bon ken 2632 cent, ongesort. 3235 cent, rabarber 45 cent, uien 4—6 cent. waspeen 916 cent, stek 1 cent kroten 67 cent, aardappelen 1011 cent. spinazie 1316 cent. andijvie 13 cent alles per kg.: rode kool 5.50 per 100 kg., sla I 4.108.00, idem II 2.502.80 per 100 stuks, bloem kool I A 3142 cent, idem I 1929 cent, idem II 1015 cent, idem III 38 cent, komkommers 710 cent, selderie 12 cent, boskroten 23 cent. bospeen 9 cent, peterselie 1 cent alles per bos. stoofsla 1030 cent per kist. Augurken fijn I 40 cent. idem II 30 cent, fijnbasterd 25 cent alles per kg, basterd 3.40, grof A 2-562.60. grof 200, afwijkend 60 cent. stipped 1.40, fijnstippel f 1.50, bommen 80—90 cent alles per kg., appelen victorie 36 cent, yellows 29—30 cent per kg. B'oemen. Asters 5 cent per bos. KATWIJK A. D. RIJN, 28 Juli. Groente. Bloemkool A f 1938; idem B f 9f 25; Snijbonen f 20— f 43; Kommers I f 9f 14, idem II f 7.f 10. Tomaten f 34f 35. Au gurken f 5f 6. Herebonen f 19 f 23. Postelijn f 6—f 10. Sla f 2.90— f 7.10; Aardappelen bonken f 11.50 f 12.20, idem groten f 10—f 12.10, idem Drielingen f 4.40f 5.80, Kro ten f 6f 6.10, Bospeen f 8.f 13.20, Selderie f 2.50f 2.90, Peterselie f 2.—f 2.30, Waspeen f 8—f 8.50, Idem II f 6—f 6.10; Uien f 9.90— f 10.10, Tuinbonen f 6.—f 6.10. NOORDWIJKERHOUT, 28 Juli. Groente. Dubb. bonen zonder dr. van 1601.90. snijbonen 3.80 4.00. rentegevers 4.50 en tuinbo nen 30 cent per 10 kg.; aardappelen 8.25—8.50 per 100 kg. ROELOFARENSVEEN, 28 Juli Groente. Aardbeien 65 cent per half pond; tomaten 2038, krop sla 26.60, andijvie 58, peen 8 per 1O0; snijbonen f 22.50. dubb. stambonen f 1.501.90, prin- sessebonen 23.40 pronkbonen 1 20, pt-r ld kg.: Augurken C 3.25. idem D 2.idem D klein f 2.10. idem E 0.80, idem CD 1.25 per 25 kg Bloemen. Dahlia's 315 cent. Asters 212 cent, Gladiolen 1444 cent Montbresia 912 cent, Liatris 2 4 cent Scabiosa 1417 cent, Zin nia 1014 cent, Flox 813 cent, Rayo nanten 20>24 cent ner stuk. VEUR, 28 Juli. Groente. Aard appelen 1226. andijvie 57, bloem kool 1226, bospeen 814 bleek selderij 2832, frambozen 24, kom kommers I 710. idem H en krom 7, postelein 1113. pruimen 89129, pronkbonen 1719 perziken 620, rode bessen 76 spinazie 610, sla 25. snijbonen 3?43 stambonen 15 —22. tomaten 1236, netmeloenen 2640, ananasmeloenen 3060.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3