S)e &2i<i<te£ou^ct/nt Britse leeuw laat z'n tanden zien Poesan wordt ernstig bedreigd Engelse troepen naar Korea Vredesoproep van de Paus DONDERDAG 27 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12039 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Ook de Britse leeuw verheit zich Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vlaat in het Vewe da&ten o-p aattag-Apeii FNGELAND ZAL ZO SPOEDIG MOGELIJK EEN TROEPENMACHT naar Korea zenden, bestaandè uit infanterie, vechtwagens, artille rie, genie en toegevoegde diensten. De Britse vloot in het Verre Oosten wordt op oorlogspeil gebracht, waartoe alle verloven bij de marine wor den ingetrokken. Indien nodig zal een zelfde maatregel voor land- en luchtmacht worden getroffen. Een 100 millioen pond sterling zal dit jaar extra worden besteed aan de bewapening met name aan uitbrei ding van jle R.A.F. en voor volgend jaar wordt nog een aanzienlijk gro ter bedrag aangevraagd. Ziehier de harde feiten uit de verklaring, die Emanuel Shinwell, de Britse minister van Defensie, gistermiddag in het Lagerhuis heeft afge legd, De verklaring liet aan duidelijkheid niets te wensen: „Wij moe ten een positie innemen, van waaruit wij met redelijke hoop op welsla gen agressie kunnen afweren uit de enige richting, waaruit een aanval komen kan. Het is in het Westen, dat d,e grote slag zal vallen, als hij valt, welke afleidingsmanoeuvres ook elders ter wereld plaatsgrijpen. Maar in welke krachtproef ook tussen Rusland en zijn satellieten ter ene zijde en de democratische landen aan de andere kant, er kan geen twijfel over bestaan wie in het eind zal winnen." Deze vastberaden taal ging vergezeld van een onomwonden waar schuwing aan Moskou: „De materiële en personele hulpbronnen van de Atlantisch-Pactlanden en het Britse gemenebest zijn veel en veel groter dan die der tegenstanders. Bovendien hebben wij de atoomwapens tot onze beschikking. Ik moet het intussen duidelijk maken, dat noch wij noch onze bondgenoten aansturrti op een wereldoorlog, waarin de ge hele mensheid ongetwijfeld de verliezer zou zijn." nen, mortieren en vuurmonden zijn voldoende. Er worden stappen on dernomen om het luchtdoelgeschut de detectors, pantserafweergeschut en speciale voertuigen aan te vullen. Engeland heeft daarenboven 6.000 tanks in reserve. Deze zijn groten deels van het type uit de laatste oorlog, maar de nieuwe „Centuron" Ruslands militaire macht De strijdmacht, die Engeland op de been zal brengen voor Korea, zou in sterkte liggen tussen de 1.000 en 5.000 man Zij wordt niet onttrokken aan Malakka of Hongkong, maar be staat uit in Engeland gestationneer- de beroepssoldaten, eventueel aan gevuld met dienstplichtigen. Het zijn aantallen, die stellig in 't niet verzinken tegen de cijfers, die minister Shinwell in het Lagerhuis gaf over de Russische sterkte: 175 divisies in actieve dienst, waarvan een derde deel gemotoriseerd, 25.000 tanks (waarvan een aanzienlijk aan tal gereed staat in de Russische zo ne van Duitsland), 2.800.000 man onder de wapenen, welk aantal in geval van mobilisatie verdubbeld kan worden, 19.000 vliegtuigen, w.o. straaljagers van het laatste type en straalbommenwerpers, en aanzien lijke vlootstrijdkr achten, met inbe grip van onderzeeboten van het mo dernste type. „Wij weten heel veel van de voor bereidingen, die Rusland treft ach ter zijn rookgordijn van vredespro- paganda", zei Shinwell, „maar wij zijn niet bereid, de wereld te ont hullen, hoeveel wij wel weten. In elk geval vormt .het bestaan van de ze grote macht in handen van een totalitaire staat die geen rekening houdt met de druk der publieke opi nie en welks bedoelingen onzeker zijn een potentieel gevaar, waar mee andere landen ten volle reke ning moeten houden". De democratische landen staan echter niet op zich zelf tegenover deze bedreiging. De landen van het Westen hebben een militaire orga nisatie in het leven geroepen, die zonder weerga in vredestijd is. Zij kunnen altijd meer en beter produ ceren dan hun tegenstanders. Engeland heeft thans de beschik king over volgens moderne metho den geoefende reserves ten getale van 400.000 man, welk aantal snel kan worden opgevoerd indien dit nodig zou zijn. Uit de vorige oorlog zijn vier millioen goed getrainde soldaten beschikbaar. De uitrusting voor al deze mensen is nog niet in evenwicht/maar daaraan wordt ge werkt. De voorraden kleine wape- tank, die goed van zich af zal bijten tegen elk bekend ander type, is al thans in volle productie en reeds in groten getale in de organisatie in ge bruik. SITUATIE DE LAATSTE MAAN DEN VERSLECHTERD. Een formidabel probleem vormt het opbouwen van de divisies, die de Westelijke Unie nodig heeft, ver klaarde minister Shinwell. De man krachten aanzienlijk achterblijven ciële en politieke bezwaren van ern stige aard staan in de weg. „Ik wil niet verhelen, dat de thans of in de nabije toekomst beschikbare strijd krachten aanziennlijk achterblijven bij hetgeen zelfs volgens een con servatieve schatting nodig wordt ge acht", zei hij, refererend aan de be spreking, die hij vorige week te Pa rijs heeft gehad met zijn ambtgeno ten van Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk. „Deze situatie verschijnt in een bijzonder licht nu de internationale toestand de laat ste maanden verslechterd is." De minister is evenwel voldaan over de bereidheid der andere landen van de Westelijke Unie om de nieuwe situatie onder de ogen te zien. Minister Shinwell verklaarde, daj, het thans in de handen van één macht ter wereld ligt om de span ning, de zorg en de vrees te doen verminderen, die het Noord-Atlan tisch pact in het leven hebben ge roepen, ei besloot: „Het is onze wens, de vrede te be vorderen en met al onze nabuurlan den in goede verstandhouding te le ven. Maar wij zijn vastbesloten, elke poging van welke natie ook om zijn levenswijze aan ons of onze bondge noten op te leggen, te weerstaan". En minister-president Attlee, die later op de avond het woord voerde, zei in dezelfde trant: „Wij laten ons deze keer niet drijven. Waar wij ook door een daad van agressie worden uitgedaagd nemen wij de hand schoen op". VERDEDIGING NOORD-ATLAN TISCH GEBIED WORDT BESPRO KEN. De Raad van plaatsvervan gers der minister van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Verdrag is Dinsdag onder voorzitterschap van de Amerikaanse gedelegeerde Char les Spofford bijeengekomen in het Lancaster House te Londen. Het voornaamste onderwerp, dat op de conferentie zal worden behandeld, is de verdediging van het Noord-Atlan tisch gebied. Tijdens de conferentie v.l.n.r.: Sir Frederick Hoyer-Millar (Engeland), Michale Rox (Engeland), C. A, E. Shuckburgh, secretaris, Morrisey, tweede secretaris, nog een lid van het secretariaat, T. C. Achilles (Ver. Staten), Charles Spofford, voorzit ter (Ver. Staten), John Sherman Cooper, algemeen adviseur (Ver. Staten) baron de Gruben (België) en. L. D. Wilgress (Canada). 5)e aai aan fongdang ió een zuaate tegenslag Namwon en Hadong heroverd |"YE VAL VAN JONGDONG in het centrum van MacArthur's front op Korea, betekent een ernstige tegenslag, ondanks de optimistische bekendmaking van het Amerikaanse hoofdkwartier, dat de Noord-Ko- reaanse communisten na hun zware inspanningen van de laatste dagen aan het centrale en Zuid-Westelijke front, tot staan zijn gebracht. De 1ste 'Amerikaanse Cavaleriedivisie heeft zich op vijf kilometer van de stad in gegraven. De communisten hebben de stad nog niet bezet kennelijk met het doel het vuur van de geallieerde artillerie te vermijden, dat steeds duidelijk wordt gericht op plaatsen, waar de vijand troepen samentrekt. In de Zuid-Westelijke sector zijn de steden Namwon en Hadong, die eergisteren door de Noord-Koreanen werden bezet, door de Amerikanen heroverd. Hadong ligt aan de Zuidkust van Korea op ongeveer 120 ki lometer ten Westen van de Amerikaanse basis, Poesan. In de buurt van deze havenstad, die de voornaamste aanvoerbasis is van de U.N.O.- strijdkrachten, is een nieuw en ernstig gevaar ontstaan door het optre- len van communistische guerillatroepen. Op het hoofdkwartier van Mac- Arthur wordt verwacht, dat men met deze guerillastrijders meer moeilijk heden zal hebben dan met de 4de N oord-Koreaanse divisie, die in de Zuid-Westelijke hoek van Korea opereert en gisteren uit de steden Ha dong en Namwon werd verjaagd. nieuwe 'troepen, die niet uit Japan afkomstig zouden zijn, tegenaanval len, teneinde de verdedigingsstellin gen rond Poesan te beschermen. Een communistische colonne is ge vorderd tot 110 km. ten Westen van Poesan. In het gebied van Jongdong is per valscherm voedsel uitgeworpen naar een compagnie, die ingesloten is. MACARTHUR BEZOCHT HET FRONT. De 70-jarige generaal Douglas Mac- Arthur heeft gisteren voor de tweede Nieuwe Amerikaanse landing Volgens onbevestigde berichten zijn nieuwe Amerikaanse troepen in het Zuiden geland van een basis in het Verre Oosten. De versterkingen hebben zich teweer gesteld tegen de Noord-Koreaanse bedreiging langs de Zuid-kust. Naar gemeld doen de VOORBEREIDINGEN VOOR EEN GROOT GEBEUREN. Van 1 tot 10 Augustus a.s. wordt te Ommen ter gelegenheid van het veertig-ja rig jubileum der padvindersbewe ging een groot nationaal kamp ge houden, waar behalve 7000 leden van „De Nederlandse Padvinders" en de „Kathcrlieke Verkenners", ook padvinders uit Frankrijk, Engeland, Schotland, Denemarken en Duits land aanwezig zullen zijn. Reeds enige weken zijn ruim 200 voortrekkers hard bezig om het kamp op 1 Augustus piekfijn in or de te hebben. Er is een openlucht theater met 8000 zitplaatsen ge bouwd, een tentoonstelling wordt er ingericht en ook voor een hospitaal met 30 bedden is gezorgd. Om vol doende water te hebben zijn er bo vendien niet minder dan 80 pompen geslagen. Het hoogtepunt van het kamp. zal het bezoek van H. M. Ko ningin Juliana op 2 Augustus vor- Links op deze foto zijn voortrek kers bezig met de bouw van de kampingang. In het midden werkt een padvinder met krachtsinspan ning aan de grote totempaal, die midden in het kamp zal worden opr- gesteld. Rechts een voortrekker, die één der borden schildert, met een tekst waarvan de betekenis voor buitenstaanders enigszins duister is, maar die door de padvinders heel goed wordt begrepen, en gewaar deerd. maal per vliegtuig een bezoek ge bracht aan Korea. Hij was vergezeld van een aantal officieren. Het gezel schap landde op het vliegveld van Soewon op een ogenblik, dat dit werd aangevallen door Noord-Ko reaanse jagers. MacArthurs vliegtuig was onbewapend. Onmiddellijk na aankomst vertrok de generaal naar de frontlinie, enkele km. verder. De zelfde avond keerde hij naar Tokio terug, nadat hij had gesproken met de Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee en met John Muccio, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Korea. VLIEGTUIG VAN MACARTHUR'S HOOFDKWARTIER VERONGELUKT. Een vliegtuig van het algemeen hoofdkwartier van MacArthur, op weg van Tokio naar Kioesjoe, is on geveer 15-Km. ten Zuiden van het eiland Osjima verongelukt. Een overlevende is opgepikt. Het vliegtuig had een bemanning van drie koppen en drie en twintig passagiers aan boord. De Amerikaanse vloot zal 48 opge legde oorlogsschepen opnieuw in ac tieve dienst stellen. De gevechtskla- re vloot zal worden uitgebreid met 3 grote en 6 kleine vliegdekschepen, 2 kruisers, 32 torpedobootjagers en 5 onderzeeërs. De marineluchtmacht zal met 1100 vliegtuigen worden ver- sterkt.- De sterkte van het vlootpersoneel zal van 375000 op 579000 man worden gebracht en het corps mériniers, dat thans 74200 leden telt, zal tot 109000 man worden uitgebreid. Door deze versterkingen bereikt de actieve Amerikaanse vloot de vol gende omvang: 9 grote en 14 kleine vliegdekschepen, 15 kruisers, 172 torpedobootjagers en een onbekend aantal onderzeeërs. EEN NIEUW PROBLEEM. Volgens berichten uit Korea is thans een nieuw ernstig vraagstuk gerezen, n. 1. de bevoorrading van d$ bevolking in 't Zuidoosten van Ko rea. De bevolking is plotseling met 70.000 vluchtelingen aangegroeid en verder moet nog de bevoorrading van de Zuidelijke troepen verzekerd blijven. De Zuid-Westelijke streken van Korea, die de „Rijstschuren" van het land zijn, bevinden zich thans in handen van de Noordkore- anen. Hun opmars ging zo snel, dat men niet de tijd heeft gehad de be langrijkste rijstvoorraden uit deze streken mee te nemen. Encycliek „Met de diepste droefheid" HT H. DE PAUS heeft in een rondzendbrief ,die begint met de woor- den„Diepe droefheid" (Summi Maerores), de volkeren der aarde opgeroepen in ware eendracht en vrede met elkaar.te leven. Tevens be vat deze Pauselijke Encycliek een pleidooi voor sociale hervormingen. De rondzendbrief „Summi Maerores" is de jongste van een lange reeks vredesoproepen, die Paus Pius XII tijdens zijn tienjarig bewind als hoofd der Kerk tot de wereld heeft gericht. De Encycliek is gedateerd 19 Juli 1Ö50. Zij is pas gisteren door de persdienst van het Vaticaan ge publiceerd. Het document, dat tot alle Katho lieke Bisschoppen der wereld is ge richt in de vorm van een Encycliek, begint met de Latijnse woorden ..Summi maerores". De H. Vader zegt in dit document, dat niettegenstaande de vreugde, welke Hem wordt geboden door de grote menigten, welke Rome voor bet H. Jaar bezoeken, er heden ten dage redenen voor grote bezorgdheid in de wereld zijn. De sociale- toestanden der volken zijn zodanig, dat zij de levendigste bezorgdheid en zelfs angst opwek ken. Velen spreken, schrijven en dis cussiëren over de middelen om ten slotte tpt de zo vurig begeerde vrede te komen. Maar de beginselen, wel ke de soliede grondslag van die vre de moeten vormen, worden verwaar loosd en door sommige volken zelfs openlijk verworpen. In vele landen wordt niet de waar heid, maar de leugen onder het mom van verstandelijk beleid aangebo den; verstoringen en wanordelijkhe den worden uitgelokt, in plaats dat de eensgezindheid onder de burgers wordt verheerlijkt. Haat, noch leugen, noch wanorde hebben ooit iets goeds voortgebracht, Ongetwijfeld moet de behoeftige mens tot een menswaardig bestaan worden gebracht, maar niet door ge weld of agitatie, echter door recht vaardige wetten. Nu de hemelen met donkere wol ken zijn overdekt, kunnen Wij slechts Onze diepgevoelde aansporing tot alle volken en hun regeringen her halen om werkelijke eensgezindheid en vrede te bewerken en te handha ven. Tengevolge van de wetenschappe lijke vooruitgang heeft de techni sche kennis zulke onmenselijke en dodelijke wapenen voortgebracht, dat deze niet alleen legers en vloten, niet alleen steden en dorpen, niet al leen de schatten van godsdienst, kunst en cultuur kunnen uitroeien, maar ook onschuldige kinderen met hun moeders,' zieken en weerloze oude mensen. Van al het schone, goede en heilige, dat het menselijk genie heeft voort gebracht, kan alles of bijna alles wor den vernietigd. Als daarom de oorlog, bijzonder in onze dagen, iedere eerlijke waarne mer als iets afschrikwekkend moor dends voorkomt, is het te hopen, dat door de krachtsinspanning van allen en bijzonder van de regeerders der volken, de donkere en dreigende wol ken, welke op het ogenblik zoveel angst verwekken, mogen afdrijven; en dat de zon van de ware vrede weldra over de volken moge schijnen. Indonesische havens gesloten Voor schepen derVer. Naties Buitenlandse oorlogsschepen, die in het kader van de actie der Ver enigde Naties deelenemen aan de operaties tegen de communisten in Korea, kregen officieel de aanzeg ging, dat zij in Indonesische havens geen lading of brandstof kunnen in nemen. Ook zullen daar geen her stellingswerkzaamheden aan de Sche pen mogen worden verricht. Kapitein Nazir, de maritieme commandant van ,de vlootbasis te Soerabaja, die deze mededeling deed, zei te spreken namens de Indonesi sche regering. Hij verklaarde, dat de ze stap was genomen, omdat de Indo nesische jegering haar politiek van strikte neutraliteit in het Koreaanse conflict wil handhaven. „SUMMI MAERORES" rvE zomer-vacanties zijn begonnen. De uittocht van de stad, gepakt en gezakt, naar de landelijke vrijheid is in volle gang en ook de Paus heeft het goede voorbeeld gegeven door uit het snik-hete Rome te vertrek ken naar het wat koelere, tegen de Albanese bergen gelegen, Castel Gandolfo. Het is mid-zomer en meer dan ooit heeft iedereen er. behoefte aan, de gespannen zenuwen even te ontspan nen, zich in bos en wei terug te trek ken en de internationale toestand de internationale toestand te laten. We kunnen er immers toch niets aan veranderen of verbeteren. De Paus echter, op de top geplaatst van de menselijke samenleving, kan niet in zulk een gelaten stemming de zo zeer gewenste rust gaan nemen. In het zomer-verblijf van Castel Gan dolfo aangekomen, heeft Z. H. een encycliek uitgevaardigd, waaruit zijn grote bezorgdheid blijkt voor het heil van de wereld. De aanhef-woorden van iedere encycliek of rondschrij ven aan de bisschoppen der Algeme ne Kerk geven tegelijkertijd het the ma en de toon aan, welke het vader lijk rondschrijven beheerst: „Rerum Novarum Van nieuwe aangelegen heden", „Quadragesimo Anno In het veertigste jaar", „Casti Connubii Kuise Echtgenoten", enzovoorts. De nieuwe encycliek nu opent met de woorden: ..Summi Maerores Diepe droefheid". Deze woorden zyn met opzet aan het begin van het schrijven geplaatst, dat de Paus vrij wel onmiddellijk na zijn aankomst in Castel Gandolfof heeft doen rond zenden. Zij tonen aan, dat Z.H. van zeer grote droefheid vervuld de Éeuwige Stad voor een, nog telkens onderbroken, rustperiode heeft ver laten. Er schuilt een hevige tragiek in deze noodkreet uit het zomerver blijf. Het is de verontruste roep van de vredesduif, welke de Paus in zijn wapen voert en welke met het olijf takje in de snavel uit het raam van Castel Gandolfo werd losgelaten en thans rondfladdert langs „de heme len met donkere wolken overdekt", zoekend tussen „de donkere en drei gende wolken, welke op het ogen blik zoveel angst verwekken" naar de zon van de „ware vrede". Welk onthaal wacht deze zomerse vredes-duif, uitgezonden in een we reld, die „de beginselen, welke de vaste grondslag van de vrede moeten vormen", verwaarloost of zelfs open lijk verwerpt? Is het niet veelzeg gend. dat in de samenvatting, welke door de persbureaux van de ency cliek werd gemaakt en aan de bladen doorgezonden, de Paus een beroep doet op de vereende krachten van de „regeerders der volken", maar een smeekbede tot God, dé Regeerder der volken, heel „neutraal" buiten be schouwing schijnt te laten? De vol ledige tekst van de encycliek is nog niet in ons bezit, doch in de veel kortere samenvatting, welke het Katholiek Nederl. Persbureau ons toezond, wordt medegedeeld: „De H. Vader spoort ten slotte aan tot boete en gebed om daar door de mensheid te verzoenen met God, Die door zulke verschrikke lijke zonden wordt beledigd". Zo is de samenvatting, door de niet-Katholieke persbureaux van de encycliek gegeven, weer een bewijs te meer van die rampzalige neutra liteit, die „de beginselen, welke de vaste grondslag van de vrede moeten vormen verwaarloostEr is daar bij, mogen we aannemen, geen opzet in het spel geweest, doch een gebrek aan inzicht en besef van wat „nog op dezen dag" de wereld tot vrede strekt. Het Schuman-plaii Franse socialisten willen uitstel Jean Monnet, de leider van de Franse delegatie naar de conferentie over het plan-Schuman, heeft Woens dag verklaard, dat er sedert het be gin van de besprekingen door de zes landen over het voorstel tot fusie der kolen- en staalindustrieën, nu vijf weken geleden, grote vorderin gen gemaakt zijn. Er bestond volle dige overeenstemming, dat de „pool" onder leiding moet staan van een bovennationaal gezagsorgaan. De Ne derlandse delegatie bijvoorbeeld, zo werd vernomen, die op dit punt ze kere reserves maakte, steunt het thans volledig en was een van de meest actieve delegaties bij het doen van concrete voorstellen met betrek king tot de toepassing ervan. In het Franse parlement heeft gis teren ex-premier Ramadier uiteen gezet, dat volgens de socialistische partij Frankrijk het plan-Schuman moet laten varen, totdat Engeland er aan deelneemt. Ramadier bestreed ook het denk beeld van het gezagsorgaan, dat naar mening een on-democratische instel ling was, die gevaar zou opleveren voor de nationale economie. Minister Schuman verzocht defini tieve besluiten uit te stellen tot het door de zes betrokken landen opge stelde ontwerp voltooid is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1