S)e&2idóe6oixfvcxmX Stakingen en demonstraties rond koning Leopold Noord-Koreanen de gehele bezetten Westkust bijna Cammunióien utilCen wei meedoen Verschillende tactiek der tegenstanders De Marine-basis Mokpo hen veroverd Clod Slouti in tode handen door Pescadores worden door V S verdedigd Geen atoombom voor Korea Sabotage te Portsmouth Bewapening van O. Duitsland DINSDAG 25 JULI 1950 41ste JAARGANG H> No. 12037 Directeur: C. M. y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Koreaanse Westkust in rode handen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. rand., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 /BISTEREN ZIJN IN BELGIë en speciaal in Wallonië weer enkele stakingen uitgebroken, als protest tegen de terugkeer van koning Leo pold, maar tot ordeverstoringen en grootscheepste demonstraties is het niet gekomen. De demonstraties van koningsgezinden overtreffen in aan tal nog altijd verre die van de tegenstanders, doch zij blijven zich in hoofdzaak beperken tot Vlaanderen. Vandaag zouden in Wallonië meer uitgebreide stakingen beginnen. Het socialistische actie-comité heeft gis teravond na een langdurige vergadering een communiqué uitgegeven, waarin het aankondigt „een begin te zullen maken met de acties, die voor de komende weken en maanden zijn vastgesteld". De arbeiders van alle richtingen worden opgeroepen „door lijdelijk verzet of actieve tegen stand" de campagne tegen de koning te steunen. VERDEELDE TEGENSTANDERS. Intussen blijven de tegenstanders van de koning (volgens de corres pondent van het A.N.P.)) verdeeld. Het socialistische partijbestuur wil de communisten liever op een af stand houden, doch dezen doen hun best om strijdbaar contact met ande re tegenstanders te krijgen. Het communistische partijbestuur heeft zijn volgelingen aangeraden „zich steeds nauwer aan te sluiten bij andere anti-Leopoldisten". De liberalen hebben er tot dusver van afgezien de socialisten te volgen in hun directe aanvallen op de per soon van de koning. Zij vuren hun pijlen eerder af op de regering en de haar steunende partij en willen kennelijk de geschillen weer naar het parlementaire niveau verschui ven. Mogelijk bestaat daartoe Dins dagmiddag een gelegenheid, wan neer de Kamer bijeenkomt en een „korte verklaring" van de eerste mi nister zal aanhoren. Deze verklaring zal inhouden, dat de koning de re gering heeft verzocht in functie te blijven. Voorts is de Kamer in het bezit van de verklaring van de koning. Er is dus aanleiding genoeg om het parlementaire debat Dinsdag op nieuw in alle hevigheid te doen ont branden. De Kamervoorzitter, Van Cauwe- laert heeft echter gisterochtend ver klaard, dat de koninklijke boodschap geen troonrede is en dat zij als „ge wone verklaring" geen aanleiding geeft tot debat. Het blad van de liberale oud-mi nister Julius Hoste heeft gisteren echter de mening uitgesproken, dat de regering uitleg aan het parle ment verschuldigd is. Het is dus te verwachten, dat de tegenstanders van de koning zullen trachten Dinsdag de parlemntaire discussie opnieuw te doen ontbran den. De Sovjet-maarschalk Mali- novsky, van wie beweerd wordt, dat hij de leiding heeft van de strategie der Noord-Koreaanse strijdkrachten. Malinovsky was opperbevelhebber der Russische troepen tijdens» het RussischJapanse conflict. Nederland weer in Veiligheidsraad Scandinavische landen steunen candidatuur Aan het einde van dit jaar zal Noorwegen zijn zetel in de Veilig heidsraad weer moeten verlaten en de Scandinavische landen zullen dan niet meer in dit lichaam vertegen woordigd zijn. Naar wij vernemen heeft Neder land te kennen gegeven voor de zetel in aanmerking te willen komen. Hier over zijn te Kopenhagen besprekin gen gevoerd en het resultaat was, dat alle Scandinavische landen de Ne derlandse candidatuur steunden, het. geen gezien de gebruiken Nederland een goede kans geeft bij de verkie zingen in de Assemble van de aan staande herfst. DE RAAD HEDEN BIJEEN. De Veiligheidsraad zal Dinsdag avond, op verzoek der V.S. om acht uur Nederlandse tyd bijeenkomen om kennis te nemen van generaal lac Arthur's eerste rapport over de oestand in Korea. LEOPOLD-POSTZEGELS. De Belgische posterijen zullen van- lag vooroorlogse postzegels met de beeltenis van koning Leopold ver krijgbaar stellen. Binnekort zal een nieuwe Leopold-serie worden uitge geven met een beeltenis van dfc ko ning, gereproduceerd van een on langs genomen foto. Prins Karei trok zich terug Prins Karei, de graaf van Vlaan deren, is na het einde van zijn re gentschap min of meer spoorloos van het politieke toneel verdwenen, of schoon deputaties van meerderheid en minderheid der Belgische Kamers hem nalopen met adressen van hul de. Noch de officiële deputatie van de Verenigde Kamers, die met enige plechtigheid bij loting was samenge steld, noch de voltallige socialisti sche en liberale fractiese die specta culaire marsen door Brussel maak ten om hun hulde aan de voormalige regent te gaan betuigen, hebben de kans gekregen hun adressen aan te bieden. Dat de koning na zijn terugkeer geen ontmoeting met zijn broer heeft gehad, verwondert de openbare me ning hier geenszins, doch wel heeft de oppositie het breeduit ten nadele van de regering trachten uit te me ten, dat in de koninklijke boodschap het werk van de regent slechts met een enkele bescheiden zinsnede is bedacht. De afwezigheid van de prins van het koninklijk paleis, waar hij vijf jaren bescheiden een vleugel heeft bewoond, en het gemis van officiële inlichtingen omtrent zijn verblijf, hebben te Brussel aanleiding gege ven tot een zeer hardnekkig ge rucht, dat hij zich naar de Riviera heeft begeven om zich daar te ver loven met de prinses van Orleans Braganza. Officieel is het gerucht echter tegengesproken. Men kan aannemen, dat de prins zich op zijn zomerverblijf bij Oosten de bevindt. Zijn teruggetrokkenheid jegens de nog altijd wachtende de putaties en zij,n afwezigheid bij de ontvangst van de koning worden of ficieel aan een ongesteldheid toege schreven. Naar uit de socialistische pers blijkt, dat de soc. evenwel van plan zijn in de Kamer aan de re gering de vraag te stellen of de prins al dan niet tot de ontvangstplechtig heid is uitgenodigd. BOMAANSLAGEN IN BELGIë. Bomaanslagen zijn in de loop van de nacht voorgekomen te Luik en in de buurt van Namen. In Cognelee is do<?r een explosie de spoorweg van Namen naar Tienen onklaar gemaakt. De schade was echter ge ring en kon nog in de loop van de nacht worden hersteld. "Van de explosies te Luik zijn nog geen na dere bij zonderheiden bekend. ZIJ ZAGEN ER NIETS VAN. De Tour de France leidt door de prach tigste streken, die jaarlijks duizen den vreemdeling trekken. De deel nemers aan de Tour zien hiervan echter niets. Het enige waarop hun aandacht is gevestigd, zijn de lange, stoffige wegen en de gebogen rug gen van hun rivalen. De Tour-renners spurten door het mooie Franse landschap. MGR. RO TERUG NAAR BEZET SEOUL. Mgr. F. Ro, de Apostolische Vica ris van Seoul, de eerste inheemse bisschop van Korea, die na zijn be zoek aan Rome in Frankrijk ver toefde, is per vliegtuig vertrokken met de bedoeling naar de stad Seoul, die door de communisten is bezet, terug te keren. „Als het moet", zei Mgr. Ro. „zal ik in burger gaan en onderduiken. Ik ben klaar om te lijden, en, als het moet, om te ster ven," Het te middernacht (plaatselijke tijd) uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede, dat Zuid-Koreaanse divisies zich „op beter te verdedigen stellingen, 32 km. ten Zuiden van Jongdjoe, 70 km. landinwaarts van de Oostkust, hebben teruggetrokken. Het communiqué zegt verder, dat Amerikaanse en Zuid-Koreaanse di visies langs het front van Taejon naar Jongdok herhaalde Noord-Ko reaanse tanks aanvallen blijven afslaan. Drie Noord-Koreaanse tanks en infanterie-groepen .zouden reeds zó ver naar het Zuid-Westen zijn doorgedrongen, dat zij zich in de buurt van Mokpo bevinden, een ma rinebasis in de uiterste punt van het schiereiland. Volgens radio-Pjongjang hebben de Noord-Koreaanse strijdkrachten Mokpo bezet. Voorts wordt ook de verovering van Poun door de Noor delijken gemeld. Poun ligt 32 km. Noordoosten van Taejon. De com munisten zouden talrijke Amerikanen krijgsgevangen hebben gemaakt en een grote oorlogsbuit hebben aangetroffen. DE HUIDIGE FRONTLIJN. deeld, dat de Noord-Koreanen, die langs de Zuidwestkust oprukken, zich Volgens MacArthurs communiqué Maandag hebben meester gemaakt loopt de huidige frontlijn van het van Haenan, op de uiterste punt van Westen naar het Oosten via Kwang- djoë, Namwon, Tsjinan, 12.8 km. ten Noord-westen van Jongdong, 6,4 km. ten Zuiden van Opon, 3,2 km. ten Noorden van Jetsjon, 3,2 km. ten Zuiden van Jongdjoe en 3,2 km. ten Zuiden van Jongdok. De snelle opmars der communisti sche legers langs de Westkust (die ntf vrijwel geheel in hun handen is) was mogelijk doordat zich hier slechts Zuid-Koreaanse politietroepen bevonden. Reuter meldt, dat Amerikaanse vliegtuigen voortaan ook des nachts aanvallen zullen doen op de com munistische verbindingslijnen. In een rief aan het Congres heeft president Truman Maandag 10.486.976.000 dollar nieuwe militaire toewijzingen gevraagd. Bovendien verzocht Truman om 20 millioen voor het bekostigen van ver. dere mobilisatie ei 10 millioen voor fondsen, die voor nooddoeleinden kunnen worden gebruikt. De toewijzingen, aldus Trumans brief, zijn in de eerste plaats nodig om de toestand in Korea onmiddel lijk het hoofd te kunnen bieden en in de tweede plaats om te voorzien in een spoedige, doch ordelijke, opbouw van onze strijdkrachten om verdere daden van agressie te voorkomen. De aanvullende begroting voorziet in een toeneming van de strijdkrach ten met 600.000 man of bijna 50 per cent. OOK YONGDONG PRIJSGEGEVEN De uitgeputte Amerikaanse infan teristen, die, zich in Yongdong tegen een grote overmacht moesten verwe ren, hebben zich thans uit de stad teruggetrokken. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger heeft medege- het schiereiland, op ongeveer dertig km. ten Zuidoosten van Mokpo, en Koer je, op 25 km. ten Zuiden van Namwon. De vrees wordt geuit, dat het voor naamste defensiegebied van de Ame rikanen door de Noordelijke opmars naar het Zuidwesten zal worden on dergraven. MacArthur heeft gepoogd in het Zuidwesten stand te houden met behulp van het luchtwapen, doch de Noordelijken trokken op bij nacht. Aan de andere kant van de front lijn, aan de Oostkust ten Zuiden van het thans in de macht van de Noor delijken zijnde Yongdok, doen de Noord-Koreanen een krachtige po ging om door te breken naar de be langrijke aanvoerhaven Pohang, waar de Amerikanen na hun landing een bruggehoofd gevormd hebben. Amerikaanse vliooteenheden heb ben Yongdok wederom zwaar bescho ten. Waarnemers spreken over de mo gelijkheid van een nieuwe defensie, linie van de Amerikanen en Zuid- Koreanen van Poesan naar Taegoe en vandaar naar Pohang aan de Oost kust. Conflict met Rood China onvermijdelijk? HET AMERIKAANSE ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de eilandengroep der Pescadores, voor de Zuidwest-kust van Formosa, door Amerikaanse marine-strijdkrachten verdedigd zal worden, indien zij door de Chinese communisten worden aangevallen. Dit is een specificatie van Tru man's bekende doch ietwat vage ver klaring, dat het gebied van For mosa het laatste bolwerk van Tsjang Kai Sjek verdedigd zal worden door de Zevende Vloot. Daarentegen zullen de Verenigde Staten niet ingrijpen, aldus de woord voerder te Washington .indien de communisten pogen het eiland Kin- men (Quemoy) te veroveren. Dit eiland, dat dichter bij het Chi nese vasteland ligt, werd sinds het einde van de vorige week door de communistische artillerie beschoten. Het granaatvuur is thans practisch gestaakt en men verwacht daarom elk ogenblik de invasie. De Pescadores behoorden sedert 1895 aan Japan, maar werden in 1945 aan China teruggegeven. Zij omvat ten 24 bewoonde eilanden en 25 on bewoonde rotsen en hebben een be volking van meer dan 75.000 perso nen. De situatie rondom Formosa wordt nu dagelijks belangrijker, omdat steeds duidelijker blijkt, dat de Chi nese communisten niet van zins zijn hun plannen voor de verovering van Formosa op te geven, zodat een bot sing tussen de Verenigde Staten en het rode China onvermijdelijk schijnt. Marshall-geld voor wapens? Amerika overweegt De Amerikaanse regering over weegt het besteden van Marshall-gel den aan militaire projecten in West- Europa, zo heeft de democratische senator Connally Maandag verklaard na een besloten zitting van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarin de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, een verklaring heeft afgelegd. Persoonlijk zeide Connally, zich na Acheson's verklaring „hoopvoller en optimistischer" te voelen. Het Marshall-program voor eco nomische verbetering en kapitaalin vestering zal mogelijk worden be perkt of zelfs gedeeltelijk gestaakt en het geld worden besteed voor „projecten, die van militair stand punt gezien nuttiger zijn", zo zei- de hij. Het Congres heeft ongeveer 2400 millioen dollar beschikbaar gesteld voor het plan-Marshall in het derde begrotingsjaar, dat volgend jaar Juni eindigt. Zolang conflict gelocaliseerd blijft Engeland en verscheidene andere leden van het Atlantisch Verdrag hebben een dringend beroep op de Verenigde Staten gedaan géén atoombommen te gebruiken zonder overleg met de leden van het Pact te plegen, aldus meldt „de Volks krant". Volgens welingelichte krin gen in Londen heeft president Tru man beloofd, dat geen atoombom ge worpen zal worden zolang de oorlog tot Korea beperkt blijft. In geval van uitbreiding zou de kwestie opnieuw onderzocht moeten worden. Het Labourlid Blackburn, een auto riteit op het gebied van atoomener gie, verklaarde Maandag in het Brit se Lagerhuis, dat is komen vast te staan, c^at er nooit meer dan één atoomexplosie in de Sowjet-Unie is geweest. Dit zou steun geven aan het geloof, dat deze explosie slechts een ontijdige ontploffing van een atoomsplijtoven is geweest. Britse atoomspecialisten, die van een bezoek aan Japan zijn terugge keerd, verklaarden, dat de meeste slachtoffers van de atoombom zijn veroorzaakt door brandwonden, nl. 50 tot 60 percent. De hitte van de ontploffing heeft 20 tot 30 percent der slachtoffers op slag gedood, ter wijl 15 tot 20 percent door de radio actieve uitwerking om het leven zijn gekomen. Deze bevindingen zijn opgenomen in een officieel handboek over oor logvoering met atoomwapens, dat Woensdag zal worden gepubliceerd. Aldus verklaarde Attlee De Britse minister-president Attlee heeft in het Lagerhuis de ontplof fing, welke zich tien dagen geleden in de haven van Portsmouth aan boord van negen muniteschepen heeft voorgedaan, aan sabotage geweten. Een brand in één van de lichters leidde tot een ontploffing, waardoor 19 mensen gewond werden, een aan legsteiger verwoest en verschillende huizen in de omgeving beschadigd werden. Attlee zei, dat bij de brand, die de explosie veroorzaakte, sprake is ge weest van een kwaadaardige opzet. Bij het stichten van de brand is men zeer wetenschappelijk en zorgvuldig te werk gegaan, zodat het niet mo gelijk is gebleken de daders te ach terhalen. Attlee voegde hieraan toe, dat het onderzoek wordt voortgezet. Hij zei, dat het een wonder was, dat de ontploffing geen slachtoffers heeft gemaakt onder de arbeiders in het arsenaal. In de laatste anderhalf jaar zijn op de Britse vloot verschillende inci denten voorgekomen, waarvan aan genomen wordt, dat zij het gevolg zijn van sabotage. Op het congres der internationale Federaties van Transportarbeiders te Stuttgart heeft de voorzitter van de Duitse vakbond van spoorwegperso neel, Jahn, verklaard, dat de com munisten bezig zijn een sabotageplan uit te werken, gericht tegen de West- duitse spoorwegen. Hij zeide een naamlijst van 25 agenten te bezitten, die er mee belast zjjn. BEVIN DONDERDAG WEER AAN 'T WERK. Officieel wordt meegedeeld, dat Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, Donderdag zijn functie weer zal opnemen. APRIS-TROEPEN OP NEIRA GELAND. Troepen van de Apris zijn thans ook op Neira geland, zo meldt radio Ambon. Gevechten tussen de Indone sische strijdkrachten en die van de Molukken zijn reeds aan de gang. Manoevreren van Russische strijdkrachten Een Amerikaanse woordvoerder te Berlijn heeft de berichten, dat de Russen hun strijdkrachten in Oost- Duitsland met vijf gemotoriseerde legers, een leger stoottroepen en duizenden tanks hebben versterkt, „fantastische verdraaiingen" ge noemd. „Evenals de meeste andere legers ter wereld maken de Russen gebruik van het mooie weer in de zomer maanden om legermanoeuvres te houden", aldus de ^oordvoerder. „Wij geloven, dat dit op het ogen blik ook in de Sowjet-Unie het ge val is. Mogelijk heeft dit geleid tot verwarde berichten over troepenver sterkingen". Wel gaan de Sovjets voort de com munistische republiek Oost-Duits- land te bewapenen. Na de „Volkspo- litie" en de „Zeepolitie" wordt nu ook een „Luchtpolitie" wordt nu ook een „Luchtpolitie" georganiseerd, zo meldt de „Neue Zeitung", het blad van het Amerikaanse Hoge Commis sariaat. De Volkspolitie t-lt 175.000 man en bestaat uit infanterie, artillerie en tankafdelingen. De Zeepolitie, waar van de oprichting onlangs officieel werd bekendgemaakt, heeft tot taak „de kusten van de democratische re publiek te beschermen" en beschikt over torpedoboten en motorjachten. De Luchtpolitie oefent op het ogenblik met zweefvliegtuigen. De Duitsers, die er deel van uitmaken, worden tevens getraind in het be sturen van Yaks en andere Russische vliegtuigen. Duikboten aan Canadese kusten Het Canadese ministerie van de fensie is zeker al twee weken bezig met een onderzoek naar berichten van vissers over duikboten, die aan de Atlantische kust waren gesigna leerd, aldus is van de zijde van de marine medegedeeld. Het eerste be richt kwam drie weken geleden bin nen. Het laatste Zaterdag uit New Foundland. Volgens een woordvoer der van de Canadese marine zou uit deze berichten zijn op te maken, dat ten minste één duikboot zich nuiten de Canadese territoriale wateren, zonder duidelijke kentekens, ophield. Maandagochtend is een nieuwe Anlerikaanse proefraket van 125 ton, waarmede verleden week een eerste proefneming werd gedaan, die mis lukte, met succes afgeschoten, aldus wordt uit Cocoa op Florida gemeld. Dit wapen, dat bestaat uit een Amerikaans raket, gemonteerd op een Duitse „V-2" is thans voor de eerste maal met een hoek van 45 graden afgeschoten. Zijn loop boven de Carabische Zee werd bestudeerd door oorlogsschepen, die verspreid lagen over ongeveer duizend kilo meter. Er worden geen bijzonderheden verstrekt over de verkregen resul taten. SMOKKELARIJ VAN URANIUM? De Duitse grenspolitie heeft mede gedeeld. dat zij Vrijdag te Helm- stedt in de Brifce zóne twee mannen heeft gearresteerd, die er van ver dacht worden gepoogd te hebben een kilogram uranium naar de Sowjet- zóne van Duitsland te smokkelen. Het uranium, dat naar men gelooft verscheidene millioenen mark waard is, werd in beslag genomen. Van ambtelijke zijde werd meege deeld. dat de stof zou worden ge analyseerd. Men voegde er aan toe, dat het in het geheel nog niet bewe zen was, dat het hier uranium betrof „niettegenstaande de grenspolitie er van overtuigd scheen". DIEFSTAL VAN KUNSTSCHATTEN IN ZWITSERLAND. In het jongste weekeinde zijn, naar thans vernomen wordt, uit een kunsthandel te Sion. in Zwitserland schilderstukken gestolen tot een ge zamenlijke waarde van ongeveer honderd vijftigduizend gulden. Ver mist worden stukken van Rem brandt, Goya, Renoir, Picasso, Fra- gonard, Daumier, Manet en Modig- liani. Ook de schriftelijke echtheid garanties van de betrokken werken zijn verdwenen. De kunsthandelaar was afwezig op een tocht naar de bergen en ontdekte bij zijn thuis komst Maandagavond de diefstal. De stukken schijnen met grote zorg door de dieven gekozen te zijn uit een uitgebreide collectie, even als verschillende kunstschatten in goud en edelstenen, een waardevol Christusbeeld en een grote Amet hyst, die aan de koningin van Span je behoord heeft. Deze diefstal is de derde van zijn soort in Zwitserland in de afgelopen weken. De politie is van mening, dat een geraffineerde internationale 'bende in het land aan het werk is. KoJi'Ledj.e... Kus geen hand, die verdient te worden afgehakt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1