5)e JCaag,~jufaleumiueeti Magni won 8e étappe, maar Gauthier behoudt de trui Deense zwemploeg was iets sneller dan de Leidenaars het Schaakspel s 0 A r 1 i i i up li Ij J, 1 1 m B m X X PI m §1 11 iü a Pp a t k W Mx i k k y v k Sfp PI ZATERDAG 22 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De eerste dag verrast door storm en waterhoos Tientallen schepen gezonken op de woelige plassen NA DE STORM STAKEN OVERAL MASTEN BOVEN WATER UIT De inzet van de Jubileum-Kaag- week 1950 zal in de historie van de vereniging „De Kaag" ongetwijfeld weer een bijzondere, plaats moeten innemen om de bijzonder slechte wending die deze eerste dag tenslot te toch weer heeft genomen, want de storm en wind- en waterhoos, die zich gisteren kort na het middaguur over de Kagerplassen als een orkaan ontlastte, heeft in enkele ogenblik ken voor duizenden guldens schade aangericht en mogelijk sommigen on mogelijk gemaakt aan de verdere wedstrijden van deze Kaagweek deel te nemen. We schreven gisteren reeds, hoe de eerste races in de ochtend aan vankelijk begunstigd werden door een aardig briesje, dat later afflauw- de, waarop tenslotte de wind geheel verdween, een drukkende warmte deed ontstaan en de lucht allengs meer met wolken bezette, zodat ten slotte de eerste regen ook in de Ju- bileum-Kaagweek neerviel Maar daarbij bleef het niet, want vanuit het zuiden kwam een on weersbui opzetten, die langs de kust naar zee voortgang vond, maar de zee nam het onweer niet aan en de bui trok naar het noorden, steeds zonder wind en bleef maar hangen. Tenslotte drong het onweer van noord en zuid naar elkaar toe en ont lastte zich boven de Kagerplassen in ongekende hevigheid. Boven de weilanden ten westen van de Kager plassen zag men spoedig een dicht regengordijn hangen ondoordring baar dicht en het duurde niet lang of ook de Kaag kreeg haar deel. Slagregens gepaard aan hagelstorm daalden neer en spoedig kon men de overkant van het startterrein niet meer onderscheiden. Een wervelwind vergezelde de wolkbreuk van regen en hagel en men moest het ergste vrezen voor de schepen en scheepjes, die zich op de plassen bevonden. Het werd een storm, gelijk op de eerste Kaagdag van 1924, toen de vissersvloot van Arnemuiden op de Wester Schelde zo zwaar geteisterd werd en tal van personen het leven verloren. Voor de Kaag was het toen niet zo erg, omdat de storm in 1924 losbarstte voordat de wedstrijden waren aangevangen en onze oude leggers verhalen, dat de wedstrijden van die eerste Kaagdag toen uur na uur werden uitgesteld en tenslotte 's middags om twee uur nog geen enkele klasse gestart was. Nu evenwel waren verschillende klassen van wedstrijdschepen op het water en wat zij hebben ondervon den in het kwartiertje rond half 2 is voor een buitenstaander moeilijk in zijn geheel te begrijpen. Feit is evenwel, dat slechts de sterkst rea- gerenden onder hen onmiddellijk de zeilen streken of de touwen door sneden, om tenminste het grootzeil te doen vallen, maar zelfs dat hielp niet altijd, want de schepen liepen door de aangolvende waterhoos een voudig volen zonken voordat men gelegenheid had zich dit goed te realiseren. Wat het in werkelijkheid werd kon men ontwaren, toen even nadat de luchten weer wat opgeklaard wa ren, de omroepers van de starttoren een S.O.S. uitzonden over het start terrein en plassen om de bezitters van motorboten en motorjachten uit te nodigen zich met bekwame spoed naar de plassen te begeven om de in nood verkerende zeiljachten te helpen. *N TROOSTELOZE AANBLIK. Wat we na aankomst aldaar aanschouwden was inderdaad 'n troosteloos gezicht. Nauwedijks hadden we enig zicht, of overal op het Zweiland en op het Nor- remeer, in het Stoombotengat en elders zagen we masten boven het water uitsteken. Masten zon der zeilen, maar vele daarvan DE KAAGWEEK BEGONNEN. Gisteren is de dertigste Kaagweek begonnen met onderlinge zeilwed strijden. De start der boten in de regenboogklasse. gescheurd en vaneengereten, waarbij zelfs nieuwe zeilen wa ren stukgetrokken alsof het oude verlegen vodden waren. De eerste vraag was, of de beman ningen zich gered hebben, maar ner gens meer ontwaarde men opvaren den, of het moest dan zijn, dat zij reeds bezig waren van hun schip en tuigage en verdere inhoud van het schip te redden wat er nog te redden viel. Het eerste vaartuig, dat de pers boot „Johanna" onder kaptein Min- nebo bereikte, was een 16 M2 Een heidsklasse, omgeslagen door de zwaarte van het zeil aan de mast. Alle inhoud scheen wonderlijk ge noeg als vastgesnoerd in de boot te zitten, doch nauwelijks was de tros vastgemaakt en trok men de boot iets op, of alle planken en plankjes dreven weg; daar zag men een pas poort, verderop een wedstrijdregle ment, dan een boterham, een uiteen- gewaterde doos met cigarettensjek... Het troosteloos gezicht van een wrak zoals de storm door de eeuwen heen reeds zovele slachtoffers maakte Tientallen schepen en scheepjes gingen zo op de eerste Kaag-jubi leumdag ten onder en voor de eige naars of stuurlieden daarvan zal het een dag zijn ook lang te onthouden in droeve herinnering.Niet min der dan vijf Draken zonken aldus in enkele minuten tijds en of zij alle spoedig genoeg gelicht zullen zijn om aan de team- en nationale wed strijden van de volgende dagen deel te nemen, zal nog de vraag zijn. Dat er intussen van-de wedstrijden niet veel meer terecht kwam, laat zich begrijpen: de Valken, Draken en 16 M2 Eenheidsklassen waren ge heel weggevaagd en in de hierna nog gehouden wedstrijden lieten ve len verstek gaan Begrijpelijk! De resultaten van alle wedstrijden vindt men trouwens nog hieronder. Het bestuur recipieerde. Ter gedegenheid van het veertig jarig bestaan van de Kaag en de dertigste Kaagweek hield het Kaag- bestuur des middags te 5 uur een druk bezochte receptie. Daar kwa men allereerst B. en W. van War mond met burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne aan het hoofd hun gelukwensen aanbieden en voorts waren er afgevaardigden van de Kon. Verbonden Watersportver enigingen en van tal van zusterver enigingen, die met bloemen of an dere geschenken hulde betuigden aan het Wakkere Kaag-bestuur voor het .vele dat op het gebied van de watersport in de afgelopen veertig jaar is gedaan. Daar waren tal van oud-zeilers, die voor ditmaal de oude geliefde omgeving van de Kaag toch weer eens haden opgezocht, omdat zij hier toch zeker niet wilden ont breken, daar waren ook de Friezen met zelfs 'n echte Friezin, d.w.z. in Friese klederdracht En voor alle gelukwensen had voorzitter van der Steur een harte lijk woord van dank en de hoopvolle verwachting, dat de goede onderlin ge verstandhouding en vriendschap nog tot in lengte van jaren zou mo gen voortduren De uitslagen. De resultaten van de eerste dag zijn als volgt: Regenboogwedstrijd (Eenmans- wedstrijd): 1. Beneventum, st. J. Hofland, 2. Duke, st. J. C. van de Velde, 3. Home, st. F. A. D. Theu- nissen, 4. Eelko, st. W. Bergsma. Pampusklasse (Eenmanswedstrijd) 1. Windekind, st. J. H. C. Sieverts, 2. Watergeus, st. D. van Zij verden, 3. Windhaan, st. P. J. Zaayer. Valkenklasse: (Eenmanswedstrijd) 1 Tarentelle, st. J. van Dam, 2. An neke, st. G. A. S. Jongeneel, 3. Lap sus, st. Th. van Helvert. Drakenklasse: (Eenmanswedstrijd) geen enkel schip gefinisht. 16 M2 Eenheidsklasse (Eenmans wedstrijd): idem. Regenboogklasse voor dames: 1. Duke, st.vr. mevr. Coops, 2. Coppel- stock, st.vr. mevr. N. Sieverts-Vlie gen, 3. Nelis, st.vr. mevr. N. Huis- man-v. d. Ende, 4. Horne, st.vr. mevr. W. Bos. Pampusklasse voor dames: niets gefinisht. 12 Voetsjollenwedstrijd voor oud- wedstrijdzeilers boven 58 jaar: 1. Orzi, st. G. Hoogerhoud. Idem voor oud-wedstrijdzeilers van 45-58 jaar: le groep: 1. Noord Hin der, st. Th. J. M. Scheerder, 2. Trixi, st. C. Huisken; 2e groep: 1. Huppe laar, st. J. J. C. Sarlet, 2. Phoenix, st. P. Schoen Pzn. Behendigheidswedstrijd Olympia- jollen: 1. 't Kaagkuiken, st. J. H. Menten, 2. Daisy, st. W. v. Noordt, 3. Etourdi, st. Jac. Lammens. Idem voor 12 Voetsjollen: 1. Wa- terjollen: 1. Waterbaby, st.vr. mevr. J. S. Kolk-Key, 2. Vassy, st. J. W. Verhulst, 3. Hunter, st. W. van Ber gen. Ganzebordepel voor motorboten: 1. 't Schalkje, st. A. Schalks 101 pnt., 2. Joelwajoski, st.vr. Mevr. G. Kou- wenberg-Elfrink 75 pnt., 3. De Spil, st. A. Kolk Sr. 72 pnt. Ballonjacht voor motorboten: 1. Mediastinus, st. dr. H. A. G. M. .Wa lenkamp, 64 pnt., 2. Joelwajoski, st. vr. mevr. G. Kouwenberg 43 pnt., 3. Rosemay, st, L. van Essen 38 pnt. TOUR DE FRANCE OOK IN DE 8ste etappe, van Angers, naar Niort over 181 km, heb ben de vijf Nederlandse renners goed gereden. Zij waren wel niet degenen, die deze étappe levendig he boen gemaakt, maar zij wisten toch. het tempo, dat van de aanvang af vrij hoog is geweest, uitstekend bij te houden. En zo is het te verklaren, dat zij in de grote groep renners* die allen op de 11e plaats ex aequo werden geklasseerd, met slechts ge ringe achterstand op de winnaar Magni, een plaatsje hebben weten te veroveren en er daardoor zelfs in geslaagd zijn weer enkele trappen op de ladder van de algemene klassering te bestijgen. Was de Hoog na de zesde étappe nog 63ste, thans, twee etappes verder, is hij niet minder dan tien plaatsen opgeschoven, en hij heeft voorts redelijke kansen om nog Verder in het klassement naar boven te komen. Het is anders wel een étappe ge weest, welke verschillende renners tot een aanval moest verleiden. De etappe was niet lang, hier en daar waren er enkele lastige heuvels in, en de renners hadden de wind voor driekwart achter, al was de hitte op sommige gedeelten bijna niet te ver dragen. Zo is het een strijd gewor den van aanval en tegenaanval, maar in tegenstelling met de zevende étappe reageerde het peloton op uit looppogingen veel sneller, zodat de verschillen nooit die afmetingen kre gen, als die tussen Saint Brieuc en Angers. De heuvel, gelegen voor Parthenay, op 127 km van de start, heeft eigen lijk de beslissing in deze étappe ge bracht. Vijf leiders hadden een voor sprong gekregen, te weten Darnau- guilhem, actief van het begin af, Sfo- racchi, Lambertini, Kallert en Meu nier. De laatste verscheen het eerst op de top van de heuvel en van dat moment af werd het een jacht tot aan Niort, iets meer dan 50 km. In het peloton voelde de Belg Stan Ockers het gevaar. In een fel tempo trok hij er tussenuit met de Italiaan Magni aan zijn wiel. Al spoedig had den zij voor hen liggende Gauthier, Bobet en Diederich ingehaald. Ockers •en Magni gingen door en trokken Bobet mee. En toen de vijf vluchte lingen in 't zicht kwamen en Ockers en Magni ook deze passeerden, kon den alleen Meunier en Bobet het ra zende tempo van de Belg en de Ita liaan bijhouden. Achter hen werd een verwoede strijd gevoerd, waarbij Bartali en ook Kubler veel werk verrichtten. En al konden de achter volgers de vier leiders niet meer be reiken, de achterstand bleef beperkt tot enkele minuten, zodat grote ver schuivingen in het algemeen klasse ment konden worden voorkomen Te Niort moest de sprint de beslis sing geven. De finish was gelegen op de Avenue de Paris, die enigszins omhoog liep, een prachtige gelegen' Dames gaven de doorslag Gisteravond vond in het zwembad „De Zijl" onder zeer grote belang stelling de ontmoeting plaats van de Deense club T.I.I. en de Leidse clubs „De Zijl' en „De Sleutelstad". Het program was rijkelijk gevari eerd en werd in een vlot tempo af gewerkt. De avond begon met een aantal zwemwedstrijden, waarbij de Deen se dames onbetwist in de meerder heid waren. De Deense herenpre staties vielen een weinig tegen, ter- wijf de Leidse clubs, vooral de he renafdelingen enige zeer fraaie ze gen wisten te behalen. De Deense damesclub gaf verder een geslaagde demonstratie figuur- zwemmen, welke zeer gewaardeerd werd. De sportavond werd besloten met een waterpolo-wedstrijd tussen de gasten en Sleutelstad. De wedstrijd werd met veel en thousiasme gespeeld en alhoewel de Denen de sterkste partij vertegen- BILJARTEN. KEES DE RUITER HOOFDSTEDELING. Maar bij zijn ontvangst was hij niet op dreef. Onze „dubbele*' Europese biljart kampioen Kees de Ruiter is uit het Branbantse Waalwijk weggetrokken naar et gewoel van 's lands hoofd stad om bedrijfschef te worden in het vernieuwde café restaurant van de heer Dubois aan de Ceintuurbaan. De attractie voor Kees moet wel zijn, dat ondergronds een biljart-acade mie is gevestigd, waar men bij gele genheid van De Ruiters aankomst dan ook onmiddellijk naar het groe ne laken is getrokken om zich met de Europese kampioen te meten. Na een feestelijk en zeer hartelijk welkom door de biljartclub „De Roe mer", is Kees de Ruiter, vergezeld van verloofde en familie, in de bil jartzaal afgedaald, waar hij al aan stonds het zijden biljartvest kon aan trekken voor een vriendschappelij ke partij cadre 47/2 tegen Piet de Leeuw. Helaas kwam Kees deze keer niet bijzonder op stoot; „hij heeft een tijd lang niet meer gespeeld", yergoeilijkte zijn vader. Maar dat zal straks wel beter wor den, als Kees de Ruiter weer een bil jart tot zijn beschikking heeft. Of schoon Amsterdams burger gewor den, is hij niét van plan, zijn Bra bantse allures te laten waren. Het geen wel passend is voor de geboren én getogen Waalwijker. woordigden, eindigde deze spannen de strijd in een gelijk spel (44). De verdere uitslagen luiden: 100m. rugslag dames: 1. J. de Haan Slt. 1.28.1; 2. Grethe Lorentzen T.I.I. 1.31.2; 3. I. Helmo T.I.I. 1.33.8. 100 m. schoolslag dames: 1. Anna- lise Stenholm T.I.I. 1.32.1; 2. InaFro- berg Jensen T.I.I. 1.38.5; 3. C. Gin jaar Zijl 1.45.9. 100 m. vrije slag dames: 1. Ritha Mollar Knud Knudsen T.I.I. 1.18.6; 2. Ina Fokdal T.I.I. 1.25.8; 3. J. de aan Slt. 1.45.1. 100 m. rugslag heren: 1. H. de de Tombe Zijl 1.17.4; 2. Ole Lam bert T.I.I. 1.22.5; 3. Svend Mikkel- sen T.I.I. 1.24.1. 200 m. schoolslag heren: 1. P. Pek- kering Slt. 2.49.1; 2. F. Westerbeek Slt. 3.06.8; Arne Jensen T.I.I. 3.09.1. 100 m. vrije slag heren: 1. F. Tijs- sen Zijl 1.6.3.; 2. D. Kraan Slt. 1.7.1; 3 W. den Hartog Zijl 1.12.5. 3 x 50 m. wisselslag estafette da mes: 1. T.I.I. 1.59.5; 2. De sleutelstad 2.9.8.; 3. de Zijl 2.11.7. 3 x 100 "m. wisselslag estafette he ren: 1. De Sleutelstad 3.53.3; 2. de Zijl 3.56.4; 3. T.I.I. 4.0.7. 5 x 50 m. vrije slag estafette da mes: 1. T.I.I. 3.12.3; 2. de Sleutelstad 3.32.7; 3. de Zijl 3.36.2. 5 x 50 m. vrije slag estafette heren: 1. de Sleutelstad 2.35.4; 2. T.I.I. 2.40.3 3. de Zijl 2 42.5. Eindklassement: 1. T.I.I. 1962.1 pnt 2 de Sleutelstad: 1996.3 pnt.; 3. de Zijl: 2052.4 pnt. AUTOMOBILISME. DE GROTE PRIJS VAN NEDERLAND. De training van Vrijdag voor de grote prijs van Nederland, welke Zondag a. s. op het circuit van Zandvoort wordt gereden, is enigs zins teleurstellend geweest, omdat verscheidene buitenlandse coureurs, de Italianen, enkele Franse deelne mers en ook de beide Argentijnen Fangio en Gonzalez nog niet in Zandvoort waren gearriveerd. De beide Argentijnen waren pas heden morgen vroeg in Zandvoort en de Italiaanse coureurs zouden in België oponthoud hebben gehad, zotfat zij pas Vrijdagavond laat te Zandvoort konden arriveren. Toch is er reeds druk getraind op het circuit en grote snelheden werden daarbij bereikt. Zo kwam Sommer Tond in 1 min. 57.6 sec., juist 0,2 sec. sneller dan het offi ciële record van prins Bira, hetgeen een gemiddelde van 128.13 Km. be tekende. De Fransman reed ook In zijn cooper een zeer snelle ronde, waarbij hij 'n tijd van 2 min. 6,9 sec. hoteeffide, hetgeen een gemiddelde van 118.75 Km. uitmaakte, aanzien lijk sneller dan het officiële record van Parker, die in Juni van dit jaar met zijn Parker speciaal op 2 min. 10,1 sec. kwam (116.03 Km.) In de- kleine klasse, de 500 c. c.- klasse helbben ook Dryden en de Nederlander Dillenius goede tijden gemaakt. In deze klasse is Aitkens uitgevallen, voor hem in de plaats zal Zondag Parker starten. Verder, hebben in deze klasse nog niet ge traind May en Rippon. NEDERLANDERS WINNEN DE COUPE DES ALPES. Voor de eerste maal! Voor de eerste maal in de geschie denis van de Internationale Alpen rit, welke deze keer voor de 13e- maal is verreden, heeft een Neder landse équipe de Coupe des Alpes, die alleen wordt uitgereikt aan hen, die de rit zonder strafpunten heeft afgelegd, gewonnen. De Dyna-Pan- hard équipe met de heren H. A. Burgerhout uit Den Haag en H. A. H. Sythoff uit Wassenaar heeft de rit zonder strafpunten beëindigd, waarmede onze landgenoten in het bezit kwamen van de fraaie Alpen beker. Slechts vijf équipes werden in het bezit van deze coupe gesteld, van wie er vier in de kleine klasse, tot 750 c. c. thuishoorden. De vijfde winnaar was de beken de Engelse automobilist Appleyard, die met Jaguar in de groot klasse, boven de 3000 c. c., evenals zonder strafpunten alle étappes heeft afge legd. De klassementsproef in de kleine klasse besliste verder over de volgorde tussen idegenen die zonder strafpunten de rit hadden beëindigd. De Fransman Signoret met Panhard werd daarbij eerste, op hem volgde zijn landgenoot Lap- chin, eveneens met Panhard en op de derde plaats kwamen de heren Burgerhout en Sythoff, met Dyna Panhard. heid dus voor de klimmer Magni, om deze étappe te winnen. Stan Ockers maakte pen flinke sprong in de klas sering. Stond hij Donderdag nog op de 14e, te Niort schoof hij op naar de 9e plaats. Bernard Gauthier heeft de gele trui weten te behouden, ver diend overigens, want hij reed zeer kloek en hield alle uitlooppogingen in de gaten, daarbij flink bijgestaan door zijn teamgenoten. Vermelding verdient nog dat te Montrueuil de Zwitser Metzger zo veel achterstand had, dat hij de strijd ontmoedigd opgaf. De Ronde is even eens ten einde voor de Fransman Mahe, die naar het ziekenhuis van Niort is overgebracht in verband met pen blessure aan de liakerschouder Het bleek, dat hij zijn sleutelbeen had gebroken. Hij was' gevallen bij Saumur, tegelijk met Chapatta, die er echter veel beter was afgekomen. De uitslag van de 8e étappe luidt: 1. Magni 181 km in 4.36.30; 2 Ockers z. t.: 3. Meunier z. t.: 4 Bobet 4.36.34; 5. Blusson 4.37.15; 6. Forlini z. t.; 7. Pasotti t. t.; 8. Baldassari z. t.; 9. Blomme z. t.; 10. Bonini z. t.; 11. Eeft grote groep renners ex aequo, onder wie Robic, Bernard Gauthier, Barta li, Goldschmidt, Lambrecht, Voor- ting. Vos, de Ruyter, de Hoog, Schot- te, Impanis, Wagtmans, Croci Torti, enz. Zij allen hebben dezelfde tijd als no. 5, Blusson van de Parijse ploeg, dus een tijd van 4 uur 37 min. 15 sec. Het algemeen klassement luidt: I. Gauthier (Fr. ZO.) 54 uur 29 min. 45 sec.; 2. Redolfi (Fr. N O.) 54.39.05: 3. Goldschmidt (Lux.) 54.40 22; 4. Brambilla (Fr. Z.O.) 54.41.08; 5. Mag ni (It. A) 54.41.14; 6 Kubler (Zw.) 54.42.01; 7. Couvreur (Belg. A) 54.42.53; 8. Lambrecht (Belg. A) 54 44 23; 9. Ockers (Belg. A) 54.44 51; 10. Bauvin (Fr. N.O.) 54.44.54: 11. Blomme (Belg. A) 54.44.55; 12. Bobet (Fr A) 54.45.4; 13. Meunier (Fr. Z. W.) 54.45.06; 14. Lauredi (Fr. A) £4 45.42; 15. Piot (Fr. N.O.) 54.46.24; 16 Kirchen (Lux.) 54.46.28; 17. Bar tali (It.) 54.46.31; 18. De Muer (Fr. NO.) 54.47.15; 19. Sciardis (Fr. W.) £4.47.32: 20. Geminiani (Fr. A.) 54.4.46; 53. De Hoog 55.8.8: 74. De huyter 55.22.23: 87. Vos 55.50.10; 88. Voorting 55.50.54; 96. Wagtmans 56.08.03. Er staan 98 renners in het alg. klassement genoteerd. Het landenklassement na de 8ste étappe luidt: 1. Frankrijk Zuid-Oost Gauthier, Brambilla en Rolland) 164. uur, 1 min. 14 sec.; 2. Frankrijk Noord-Oost (Redolfi, Bauvin en Piot) 164.10,23; 3. België A (Couvreur Lambrecht en Ockers) 164.12.17; 4. Italië A (Magni, Bartali en Pëdroni) 16416.56; 5. Frankrijk A (Bobet, Lauredi en Geminiani) 164.18.32; 6. Luxemburg (Goldschmidt, Kirchen en Diederich) 164.20.00 7. België B (Demulder, "Storms en Verschueren) 164.34.10; 8. Italië B (Bresci, Pasotti en Leoni) 164.40.38; 9. Frankrijk West (Sciardis, Robic en Chupin) 164.41.04; 10. Centraal Zuid-West (Meunier, Cogan en Lajoie) 164.41.; II. Parijs (Chapatte, Baldassari en Eeyaert) 164.46.48; 12. Zwitserland (Kubler, Croci-Torti en Aeschliman) 165.25.46; 13. Noord Afrika (Dos Reis, Kebaili en Zelasco) 165.58 14. Nederland (de Hoog, de Ruyter en Vos) 166.20.41. In de wedstrijd om het kampioen schap van Polen werd onder meer de volgende partij gespeeld. Door een te scherp op aanval spelen in een daarvoor te vroeg stadium der partij, wordt de zwarte positie verzwakt en krijgt wit gelegenheid op zijn beurt een heftige aanval in te zetten, die tenslotte tot een verrassend slot lendt. 'Wit: Jagiëlski. Zwart: Pytlokowsky. I. d2d4, Pg8—f6; 2. Pbl—c3 (af wijkend van de normalere voortzet tingen, zoals c2c4 bijv.) 2 d7d5; 3. Lel—g5, .Lc8—f5, 4. f2—f3, c7c5. Dit is te voorbarig. Beter was c7c6 5. e2e4! Een kansrijk pion offer. 5- 5d5xe4; 6. Lfl-b5f, Pb8xd78. d4—d5! Met deze pion oefent wit een heel lastige druk uit op de zwarte stelling. e4xf3; 9. Ddlxf3! g7—g6; 10. 0—0—0. Dd8b6. Na l'OLg7 kan heel goed 11. db, 0—0; 12. dxe7. Dxe7; 13- Txd7, Dxd7; 14. Lxf6 en wit heeft twee stukken tegen een toren. II. Pgl—h3, Pd7e5 (In ieder ge val was hier Lg7 beter geweest). 1. Df3—e2, Pf6d713. d5—d6! Opnieuw een pionoffer. 3. e7xd6; 14. Pc3—d5, Db6— Op deze zet volgt een alleraar digste verrassing n-1. 15. De2b5ü rf§J A BCDE FG H De zwarte dame moet c7 blijven dekken, omdat anders Pd5c7 en mat zou volgen. Zwart verliest dus zijn dame en dat nog wel door een zet, waarmee wit zijn dame weg geeft. In een tournooi-partij van het tour- nooi te Duitburg 193*8 ontstond de volgende stelling: H S 11 V. 1, i ff i w - i ,19 mm li B C D E F G Wit (Rellstal) speelde 1. Deld2 omdat er op g2 mat dreigdè. Zwart (Ernst) won nu zo: 1. f5f4; 2. e3xf4 (of Pxe4, fxe3; Dc2, e2; Dxe2, Delf enz.) 2. e4e3! 3. Dd2e2 (g2 mag niet ongedekt staan) Dg5g6 (dreigt Dbl) 4. f4f5 Dg6xf5; 5. De2—el, Df5g4 en wit kon opgeven, wegens de dubbele dreiging Dxg2 en Ddl. De volgende stelling is uit een partij, welke door Samisch in een blind-simultaan-seance te Amster dam (1939) werd gegeven. #5 p ül SS S3 iö 1! 11 i? 8 i pp H sf fff BCDE F G H Wit: (Samisch) won op fraaie wij ze: 1. f4—f5+, Ld7xf5 (Kh6 van Pf7, Kg7, Pe5); 2. b4—b5, c©xb5; 3. c5—c6 (dreigt Pxf5, Kxf5 en c7). 3. Lf5e6; 4. Pd6xb5 (op axb5 loopt een der pionnen door) Kg6f7 5. Pg5c7, Le6c8; 6. Pc7xd5, Kf7— e8; 7. Pd5—b6, Ke8—d8; (anders c7 met stukwinst); 8. Pb6xc8, Kd8xc8; Kh4xh5. Kc8c710. Kh5xg4, Kc7xc6; 11. Kg4—f4. Kc6—b5; 12. Kf4xe4, Kb5xa5; 13. Ke4—d3, Ka5— b4; 14. Kd3—c2 en zwart gaf op. Gecombineerd, 14 zetten diep, in een blind-partij, gelijktijdig met nog 9 andere parttijen! CORRESPONDENTIE. Th. J. F. F. te N. Inderdaad, ik vergiste me met de auteursnaam. Het door U bedoelde artikel is mij bekend. What is in a name? De waarde is er niet minder of groter door. Dank intussen voor uw belangstelling. om het kampioenschap VAN NEDERLAND Euwe onbedreigd aan kop De partijen van de vijfde ronde om het kampioenschap van Neder land, gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam gespeeld, hadden de volgende resultaten: Groep A: Orbaandr. Euwe 01, Mr Spanjaardvan Scheltinga 01, Henneberke—^Kramer afgebroken, Donnerv. d. Berg 01, Muhring Barendregt 01, dr. Stumpers Cortlever 10. De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen van Scheltinga en Orf baan eindigde in 10.' De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Euwe 5 p.; 2. en 3. van Scheltin ga en Barendregt, ieder 3>£ P-; 4. van der Berg 3 p.; 5-, 6. en 7. Cort lever, Stumpers en Donner, ieder 2Vz p.; 8. Kramer, 2 p. 1 afgebr. par tij; 9. Spanjaard 2 p.; 10. Henneber- ke 1 p. 1 afgebr. partij; 11. Or baan 1 p.; 12. Muhring H P- DAMMEN Bekerwedstrijden h. D. c. (Al phen aan den Rijn). De uitsla gen van de wedstrijden der vierde ronde, welke deze week werd ge speeld luiden: Groep I: P. van TolR. van Kla veren 02; E. MegchelseR. v. d. Ent 11; M. de GrootH. K. de Vos afgebr.; C. VerboomJ. Zaad afgeb.r en R. van KlaverenE. Megchelse 2—0. Groep II: J. v. d. LindenJ. J. de Groot 02; J. PontA. Bijl 02; A- v. d. EntK Postmus 11; G. Dool J. J. de Groot 02.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8