Sociaal-economische Raad Mr. F. O. op de Coul ontvouwt schoolplan yHugx>&n IN DE KRANTENTUIN »KINDERVREUGD« ZATERDAG 22 )ULI 1950 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Dr. Drees leidt werkzaamheden in /"\P DE eerste openbare zitting te Den Haag van de Sociaal-economische Raad hield de minister-president dr. W. Drees gistermiddag een re de, waarin hij de taak van de Raad schetste. Dr. Drees onderscheidde die taak in drie delen. Vooreerst is de Raad het adviescollege bij uitstek voor de regering bij haar sociaal-economische politiek. De regering acht het van het grootste belang, dat zij bij deze politiek door de Raad ter zijde wordt gestaan. De bevordering van het sociaal-economisch welzijn van ons volk is een zeer gewichtig onderdeel van de regeringstaak, een onderdeel, dat in de loop der jaren steeds sterker naar voren is geko. men. Voor de juiste behartiging van de daarbij betrokken belangen heeft de regering nodig de voorlichting van het bedrijfsleven, dus van onderne mers en arbeiders, en van de sociaal-economische wetenschap. gevonden bij het toekennen zowel als bij het hanteren van bevoegd heden, dan kan de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie voor het be drijfsleven en voor geheel ons volk van grote en zegenrijke betekenis zijn. Organisatie van het bedrijfsleven betekent niet een ordening, om der ordening wille. De mate van ordening zal steeds in sterke mate bepaald worden door structurele en conjunc turele omstandigheden. Geregeld dient te worden, waar regeling no dig is. Bedrijfsorganisatie mag nim mer ontaarden in een monopolistisch streven. In deze kring zal worden beseft, dat het algemeen belang niet is een optelling van groepsbelangen; dat in het bedrijfsleven zelf een sterke be schutting van die bedrijven, die en kel met afzet in eigen land hebben te rekenen, grote exportbelangen in gevaar zou kunnen brengen; dat er voorts niet enkel met producenten- maar ook met consumentenbelangen Op sociaal terrein zal de Hoge Raad van Arbeid verdwijnen. Met dankbaarheid gedenkt de regering dit college, dat in het bijzonder tus sen de beide wereldoorlogen een zo belangrijke werkzaamheid heeft ver richt. Op economisch terrein verdwijnen de Economische Raad, de Nijver- heidsraad en, zodra hiervoor binnen het kader der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie een geëigende nieu we vorm is gevonden, de Midden- standsraad. De regering is overtuigd, dat de Raad, gezien de wijze van sa menstelling en functionering, in staat zal blijken te zijn, het werk dezer lichamen op niet minder voortreffe lijke wijze voort te zetten. Voorts acht de regering het een beduidend voordeel, dat thans niet langer de adviserende taak over verschillende colleges verdeeld is, omdat slechts op deze wijze te bereiken is, dat de noodzakelijke eenheid van het so ciaal-economisch beleid ook in de adviezen tot uiting komt. De Raad wacht in de tweede plaats een rijke taak als bestuursorgaan in de publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven. Wat de invloed van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op het sociaal-economisch leven en op de maatschappelijke verhoudingen zal zijn, hangt af van de wijze, waarop de door de wetgever geopende mo gelijkheden in de practijk zullen worden verwezenlijkt. Worden be drijfschappen en productschappen in een redelijk snel tempo tot stand ge bracht en wordt het juiste evenwicht Prinses Wilhelmina op het IJselmeer Gistermiddag omstreeks half zes arriveerde in de haven van Harder wijk het koninklijke jacht „Piet Hein". Het jacht voerde de standaard van prinses Wilhelmina en heel gauw verspreidde zich het nieuws van de aanwezigheid van H. K. H. door Har derwijk. Toen H. K. H. de „Piet Hein" omstreeks zeven uur verliet om zich per auto naar het paleis ,,'t Loo" te begeven, waren dan ook vele hon derden belangstellenden samenge stroomd. Prinses Wilhelmina was ver gezeld van één harer hofdames en haar hondje „Blackie" kreeg een goed plaatsje bij haar in de wagen. Naar wij vernemen was de tocht langs de kust van het IJsselmeer en over de Wadden reeds Woensdag j.l. Amsterdam begonnen. Langs is te rekenen en dat vooral degenen, die niet actief in het bedrijfsleven werkzaam zijn, ernstig in het ge drang zouden komen als daarmede niet ten volle rekening werd gehou den. De bedrijfsorganisatie beoogt voorts vertegenwoordigers van de loonarbeiders een plaats te geven in de organen van het bedrijfsleven. De regering acht het van groot be lang, dat ook de arbeiders hun deel in de verantwoordelijkheid niet enkel voor het sociale, maar ook voor het economische beleid dragen. Een bedrijfsorganisatie, die leeft bij en gedragen wordt door de be- drijfsgenoten, is naar het oordeel van de regering voor het soffelijk, doch ook voor het geestelijke welzijn van ons volk van grote waarde. De taak, die hierbij aan de Raad is toegekènd, is uiterst belangrijk De opbouw van een publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven ligt in grote mate in handen van de Raad. Slechts wanneer de Raad bedrijfsorganisatie als doelmatige organisatievorm voor ons sociaal-economisch leven aan het bedrijfsleven voorhoudt en de ver wezenlijking daprvan bevordert, kan de bedrijfsorganisatie slagen. In de derde plaats wacht de Raad een taak bij de uitvoering van wet telijke maatregelen. Te denken valt hierbij aan het thans bij de Eerste Kamer aanhangige wetsvoorstel op de ondernemingsraden, volgens het welk de Raad o.m. zal bepalen, wan neer voor de verschillende delen van het bedrijfsleven de verplichting een ondernemingsraad in het leven te roepen .ingaat. De Raad is de aanwezen instantie tot uitvoering van wettelijke maat regelen, wanneer de uitvoering aan het georganiseerde bedrijfsleven kan worden overgelaten en het een ma terie betreft, waarvan een centrale uitvoering gewenst is. Voortgezet lager onderwijs is nodig voor de ontwikkeling van de jeugd (Van onze correspondent). UTRECHT, 20 Juli. Lager onderwijs zal slechts in voortgezet lager onderwijs eindon derwijs moeten zijn, want de om standigheden dwingen dikwijl toe, "dat de schoolvrije jeugd niet .onverwijld wordt opgevorderd voor het bedrijfsleven. Deze niet-aflaten- de gedachte moet het Katholiek On- derwijzersverbond hebben bezield, toen met reeds in 1946 besloot tot het stichten van een sectie „Voort gezet lager onderwijs". En de heer J. J. van de Berg, die voorzitter is van dat Verbond, gaf aan die ge dachte uiting, toen hij het zeer druk bezochte nationale congres over het V.G.L.O. opende. Kernpunt was ongetwijfeld het leerplan, dat mr. F. op de Coul, de nieuwe directeur van het R.K. Cen traal bureau voor onderwijs en op voeding, bij deze gelegenheid heeft ontwikkeld. Deze onderwijs-deskun dige stelt zich voor, dat de lagere Hoorn, Den Oever, Texel, Hindeloo- i school van zes jaar een voortzetting pen en verder de Oostkust van hetmoet krijgen in de school van een IJsselmeer werd zij te Harderwijkander type, afgestemd op de ontwik- beëindigd. j keling van de doorsnee-Nederlan- Prinses Wilhelmina heeft onder- I de*j- ^?ze voor voortgezet weg verschillende schetsen gemaakt onderwas sluit de achtjari; van karakteristieke plekjes langs de IJsselmeerkust. Bij het vertrek werd de Prinses hartelijk door de aanwezigen toege juicht. KONINGIN JULIANA NAAR 'T LOO. H. M. Koningin Juliana zal zich heden naar 't Loo begeven, waar zij enkele dagen haar intrek zal nemen. De Koningin neemt haar jongste dochtertje mee. Zoals bekend zijn Prins Bernhard en Prinses Irene he den naar Londen vertrokken voor de eerste steenlegging van de te bouwen kerk der Ned. Protestantse gemeente aldaar. plicht af, maar zou desnoods een derde leerjaar van enkele dagen per week kunnen besteden terwille van hen, die inmiddels in de fabriek of elders zijn te werk gesteld. Naast die V.G.L.O.-school ziet mr. Op de Coul een middelbare oplei ding, uitsluitend bedoeld als voor bereiding op het hoger onderwijs. Natuurlijk moet een correctie moge lijk zijn in geval van verkeerde keuze; dan zou een Avond-lyceum het noodzakelijk sluitstuk moeten zijn. Schep een deugdelijk klimaat. Natuurlijk heeft mr. Op de Coul zich beroepen op de pacificatie, wan neer men, overgaande tot de acht jarige leerplicht, V.G.L.O.-scholen gaat stichten. Verder zullen de no dige leerkrachten er moeten zijn; en eenieder zal er van moeten worden doordrongen, dat algemene vorming van minstens acht jaar tegenwoor dig nodig is, niet alleen om tot vak opleiding te komen, maar ook om steun te geven aan hen, die de fa briek zullen ingaan. Bijvoorbeeld zou de V.G.L.O.-school de algemene vorming, die de Ambachtschool geeft, kunnen overnemeh. Voor alles zal men een deugdelijk klimaat moe ten scheppen, waar nog zoveel ouders het ambacht minachten en dus verlangen, dat hün kinderen gaan studeren. Het gevolg is, dat al leen reeds dit jaar 128.000 aanmel dingen voor de Ulo-scholen zijn ge schied. De practijk bewijst, evenwel, dat ongeveer de helf de eindstreep niet haalt, en zoals de heer J. G. Keuss, voorzitter van de V.G.L.O.- sectie, ons zei van de overigen heel velen slechts met de hakken over de sloot komen. Naar acht jarige leerplicht. Beide inleiders hebben hun gehoor wel duidelijk gemaakt, dat achtjari ge leerplicht een betere voorberei ding geeft voor het leven, waarin de kinderen komen te verkeren. Op het ogenblik breek het onderwijs ten onrechte af bij de beginnende pu berteit; dan willen vele ouders, dat hun kinderen verdienen en dus naar de fabriek gaan. Voor wat de meis jes betreft, werd nog opgemerkt, dat huishoudelijke vórming slechts mid del is voor hoger ideaal. Wat kan de school voor voortgezet lager onder wijs hier veel doen om de jeugd zelf- standig te leren werken met eigen verantwoordelij kheid Dat er op het gebied van voortgezet lager onderwijs reeds veel lectuur bestaat, bewees de kleine tentoonstelling, die in het congres-gebouw was ingericht, en waar de onderwijskrachten zich tijdens de pauze langdurig hebben bezig gehouden. 5)e gmumenlijke epxuiminy dom de CLailettöe middettAtand Is bij de dames goed ingeslagen! Alle manufacturiers van Aalten hebben hun opruimingsgoederen bij eengebracht in een verenigingsge bouw en maken er een massa oprui ming van. De dames uit de stad en de verre omgeving komen op dit nieuwtje af, en denken: hoera,. Nu hoeven we niet meer alle winkels af te „grazen." aldus een speci ale Aaltense reportage in .het „N. v. d. D." Aalten heeft de primeur. Een op ruiming in deze vorm is nog nooit ons land voorgekomen. Het lijkt wel of de winkeliers zich hebben verbroederd, in opruimmgstijd ten minste, en alsof ze gezamenlijk uit roepen; Kom maar kopen. Onze waren zijn allenmaal even best en even goedkoop. Althans in deze periode van drie dagen afslag, Het was een succes en sloeg erg in bij de dames. Het witte gebouw „De Sociëteit" stond rondom in een haag van zwarte damesfietsen.. Op ruiming is tooh al zo iets moois. En dan zulk een. Halt. Niet meer naar binnen zeiden twee politiemannen, die volg nummers afgaven en slechts 50-per- sonen tegelijk mochten binnen la ten. Even wachten, en dan: los Propaganda. Maar waarom toch op die ma nier? vroeg een nieuwsgierige aan het enthousiaste bestuur van de Ma nufacturiers- en Kleermakersvereni ging. Heel mijn leven heb ik in op- ruimingstijd van winkel tot winkel gelopen. En nu houden jullie „so- ciëteit.'' Propaganda, mejuffrouw, zei de organisator. Bovendien blijft het rustiger in onze winkels, en de goe de verstandhouding van de manu facturiers groeit er nog door. De eerste morgen werd al voor drieduizend gulden verkocht. Dat viel mee. Maar. er zijn goederen ter waarde van een halve ton. De cliën ten kunnen dus nog voort. Ondergoederen en coupons gaan het beste. Er is een speciale lappen- étage gemaakt op het toneel en zel den zagen winkelende vrouwtjes zulk een brillante scène, wat malen zij om Shakespeare of om de opera Faust als het om lappen gaat? De winkeliers stonden eerst voor een moeilijkheid, want de wet laat zulk een opruiming niet toe. Twee winkeliers stemden er echter in toe hun zaak tijdelijk te sluiten; een briefje naar de Kamer van Koop handel, en toen kon dit magazijn „De Sociëteit" worden geopend. Wet is wet, al begrijpt ieder dat niet direct. En de klanten komen toch wel „achteromme" zullen ze gedacht hebben. Want het mes snijdt van twee kanten. De gewone winkeLverkoop bij de deelnemers gaat immers door. Politie pakte in. De in paktafel was eerst te slecht bezet. Maar de politie pakte mee aan, en twee uur lang stond de dienaren van Hermandat onderjurk jes en babygocd in te pakken. Twee speciale autobussen kwa men er ook al op af, n. 1. een paar damesclubs uit Groenlo en Dinx- perlo. Zij wierpen zich met de ande ren op de grote voorraden die op lange tafels waren uitgestald. Klan ten en winkeliers hadden er allen pleizier in. De concurenten kwamen nog nader tot elkaar. Jan, riep een hunner, ik heb weer een lap van jou verkocht. Urenlang stonden de dames in de coupons te „graven." Eenmaal raak te een lap japonstof van vier meter helemaal in de knoop, en de verko per moest hem weer ontwarren. Het was of de dames op zoek naar een goudschat waren. Grote belangstelling. In vakkringen heeft men grote belangstelling voor de proef. De vakgroep volgt de resultaten nauw gezet, evenals de winkeliersbonden. De Bond van Detailhandelaren zond een telegram, waar in succes werd toegewenst. Een groot aantal gegadigden trachtte langs andere wegen binnen te komen, en zelfs deden een paar dames een run op de biljartzaal, om zodoende de beide verkooplocalitei- ten te bereiken. Ook stond er een groepje in een zaal waar alleen maar kasten met zilveren bekers en medailles te vinden waren. Dit wa ren echter de pry zen van de club „Alles of Dalles." De vrouwtjes wa ren in de kegelzaal beland en wer den later weer in de file buiten ge zet. De deelnemende winkeliers con troleerden voor de aanvang zelf de prijzen. Dit moesten opruimingsprij- zen zijn. Maar met de meeste goede ren was dat ook in orde. Er gingen vloerkleden weg voor twintig gul den die honderd hadden gekost en een paar mantels voor vijftien gul den die eerst voor tachtig in de éta lages hadden gestaan. Doch dit wa ren uitzonderingen. Gemiddeld ech ter lagen de prijzen dertig procent lager dan tevoren. De cliënten konden niet zien van welke winkelier ze eigelijk hadden gekocht, want de goederen droe gen slechts een nummer. Maar het deed niet ter zake; als het maar goedkoop was en naar de zin. beveiligt U en Uw kinderen ter- wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 «n 90 ct. dotje JietVi EN DE WENSHANDSCHOENEN Beste nichtjes en neefjes Van afte kanten horen we zeggen dat jullie het zo leuk vinden om weer een apart hoekje in de krant te hebben, Voor jullie alleen. Dat vinden wij natuurlijk erg prettig, maar nog veel fijner vinden we het om veel briefjes van jullie te krij gen. Ook deze week kwamen er weer neefjes en nichtjes met ons kennis maken en die krijgen alle maal een antwoord in de krant. Je moogt ook gerust eens wat vra- gen. De vorige week is er een lelijke fout in ons verhaaltje geslopen, er stond, dat het engeltje verlangde een bruin kindje te hebben, en het moest natuurlijk zijn: een bruin huidje. Vandaag m'aken we het verhaaltje af, maar eerst vertellen we jullie alvast dat er de volgende week een wedstrijd voor jullie komt waaraan je allemaal kunt mee doen en waarmee je ook een prijsje ver dienen kunt als je tenminste tot de gelukkigen behoort en reuze je best hebt gedaan. Op de meeste scholen begint deze week de vacantie en komen er voor ullie enige weken van heerlijk bui en spelen en veel wandelen. De rote meisjes moeten 's morgens j maar goed thuis helpen, dan is Moe der gauw klaar en kan zij met jul lie mee uit. De jongens kunnen ook wel eens een handje uitsteken, de schoenen poetsen en boodschappen doen. Wat is het niet heerlijk om met z'n allen er tussen uit te trek ken, de boterhammen en een snoep je mee en dan 's avonds heerlijk moe van het spelen in je bed te rol len. Prettige vacantie kinderen. EEN LEGENDE VAN PETRUS EN EEN ENGELTJE (Vervolg) Hij ging dus wat achteraan staan tussen de andere engeltjes in, maar deze keken hem niet vriendelijk aan 't Was dan ook heel erg. zoals hij er uit zag. Gelukkig had Petrus het erg druk en geen tijd om de engel tjes nauwkeurig te bekijken. Na afloop van het avondgebed moesten zij langs de tronen van On ze Lieve Heer en Maria een mooie buiging maken en dan pas konden zij naar de aarde terug vliegen. Het zwarte engeltje was maar steeds achteraan gebleven doch ten laatste was hij toch aan de beurt. Met gebogen hoofdje maakte hij zijn buiging en zag niet hoe Maria heel verwonderd keek en toen zij hem vroeg hoe het kwam dat hij er zo zwart uit zag, begon hij te huilen. Nu moet je weten dat er in de he mel nooit iemand huilt, daar is ie dereen altijd heel bly. Op dat gehuil kwam Petrus vlug aangelopen, maakte nog even een buiging voor Onze Lieve Heer en Maria en pakte toen meteen het zwarte engeltje stevig vast, nam hem mee naar het wolkenhuis al waar hij de regenspuit nam1 en hem goed schoon boende. Het kleedje met de zilveren sterretjes moest echter heel voorzichtig gewassen worden en dit zou nog een poosje duren vooraleer dat kant en klaar en gestreken was. Er zat dus niets anders op dan dat Petrus het Zon dagse kleedje met de gouden sterre tjes uit de kast haalde. Even later stapte het engeltje, nu keurig ge wassen en gekleed, een beetje verle gen naar Onze Lieve Heer en Maria en maakte een heel mooie buiging. Lief Heertje wenkte hem nu nader bij te komen en toen moest ons en geltje vertellen hoe hij er toe geko men was om zich zo zwart te maken. Maria lachte hem gelukkig steeds vriendelijker toe zodat hij niet meer verlegen was en alles vertelde over het lieve negerkindje waar hij voor zorgen moest. Onze Lieve Heer boog zich voor over, nam het engeltje op zijn knie en zei: „Jou dom engeltje, je weet toch wel dat een gedoopt negerkind je een wit zieltje heeft, net zo wit als jij nu ben, zorg nu maar dat het zieltje zo mooi wit blijft want dat is de taak van een engelbewaarder" 22. Lange Leo staat voor niets. I Nu moeten we toch eens gaan zien, wat Lange Leo in die tijd had uitge- kuurd, want je zult nog wel onthou den hebben, dat hij gezegd had, dat hij het er niet bij zou laten zitten. Ja, Lange Leo zat eerst een beetje in de put. Hij was ontmoedigd voor de berghut gaan zitten en dacht diep na. Han Duindam, Witte Rozenstraat 10, Leiden Hoe gaat het nu met de bof Han? Ben je alweer beter? Wat prettig voor je dat je vriendje Wiebe het briefje geschreven heeft en dat Mama het verhaaltje voor leest. Je moet op de grote school maar heel goed je best doen, dan kun je gauw zelf lezen en schrijven. Wat leuk dat jullie een kermis in de tuin gaan maken, dat is een mooi werkje in de vacantie. Jullie kunnen nu alvast beginnen met prijsjes te maken, door oud en kapot speel goed weer op te knappen; lege stroopblikken op te zoeken voor het ballen gooien en slingers plakken om de tuin te versieren. Er komt zeker ook een tent met touwtje trekken. W'e wensen jullie heel veel plezier hoor Han en Wiebe en veel groeten aan Vader en Moeder. Siny Offerman, Ter Haarkade 9. Leiden Nog hartelijk gefeliciteerd Siny met het mooie feest van je plechtige H. Communie, dat is een dag om nooit te vergeten. Wat fijn dat je in de vacantie mag logeren bij je tante in Wassenaar. Wanneer je weer thuis ben, moet je moeder maar goed helpen, want die zal het wel druk hebben irfet al die klein tjes thuis. Zijn die broertjes heus zo ondeugend? Je moet eensvragen of ze ons ook eens een briefje schrijven Prettige vacantie Siny. Rietje en Joke Angevare, Heere- staat 40. Voorhout We zijn wat in ons schik met dat mooie briefje van Joke, die druklettertjes waren heel duidelijk. Nu is het adres goed, zie je wel Joke. Vonden jullie het niet I „Wat nu?" zo dacht hij ongeveer. ,,Ik moet zien. dat ik die Dikke Daan vóór ben! Want als hij eenmaal de handschoenen te pakken heeft, kan ik er natuurlijk naar fluiten! Maar waar moet ik hem zoeken? Dat is de vraag!" Maar Lange Leo was er de man niet naar, om zich te laten ontmoe digen. Hij stond weer op, streek zijn leuk om je namen in de krant te zien en wanneer Rietje ons in het vervolg om de drie weken schrijft, dan is dit heel goed. Je kunt ook met enige vriendinnetjes samen schrijven dan betalen jullie de post zegel samen. Tot na de vacantie dus. Dag Rietje en Joke. Oplossing van de Puzzle van de vorige week. 1. Rijn 2. Oldenzaal 3. Tokio 4. Tolen 5. Eindhoven 6. Reykjavik 7. Denemarken 8. Alfen 9. Madagaskar 10. Antwerpen 11. Havanna 12. Oslo 13. Ypenburg De tentoonstelling die bedoeld wordt is dus: ROTTERDAM AHOY. VISSEN De visvangst wordt in verschillen de delen der aarde op heel verschil lende wijzen uitgeoefend. In West- Indië, het eilandengebied tussen Noord- en Zuid-Amerika wordt door vissers, in water met oneffen, rots achtige bodem, waar men dus slecht met netten terecht kan, een typische methode gebruikt. De visser, die een goed zwemmer moet zijn, heeft een bril op met gummi-montuur, die zijn ogen be schermt tegen het zoute zeewater. Hij maakt n.l. jacht op vissen, ter wijl hij geheel onder water zwemt. Originele zet. De Aaltense winkeliers hebben met deze gemeenschappelijke uit verkoop wel een originele zet ge daan. Het publiek was er gevoelig voor Het vond dat nieuwe systeem wel aardig, en toonde dat door een grote belangstelling. Het gebouw draagt de naam: „Vereniging ter Bevordering van Gezellig Verkeer." Nu gezellig was 't er. Zelfs buiten stonden nieuws gierigen naar dit typische magazijn met het bordje „Volledige Vergun ning" te kijken. In de omgeving was zelfs de luidspreker te horen die vermaande; „Dames en heren, doe nu vlug uw keus. Want u moet direct de zaal verlaten. Een andere groep staat weer te wachten. Maar ver zuim niet nog even naar de afdeling confectie te gaan. Daar zijn reuze koopjes bij." CLANDESTIEN VERVOER VAN HANEN. De economische politierechter te Zutphen veroordeelde de gebroeders W. en A. J. Grijsen te Eibergen we gens het clandestiene vervoer van hanen elk tot een maand gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming en verbeurdverkla ring van 810 hanen, de kratten en de auto. Deze hoge straf werd gege ven uit het oogpunt van generale preventie. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE DE RIJP. Hedennacht is in een juweliers zaak te De Rijp ingebroken. De die ven verbrijzelden met stenen de etalageruit en namen twee tableaux met in totaal 250 gouden ringen mee. Andere uitgestalde ringen en tafel zilver lieten zij liggen. BEURS: GUNSTIGE AFSLUITING VAN DE WEEK. Bereikt het algemeen A.N.P.C.B. S. gemiddelde met 139,25 op Maan dag jl. een laagterecord, Dinsdag zet te zich een krachtig herstel in, dat sindsdien heeft voortgeduurd en waaraan ook gisteren geen einde kwam. Integendeel, de markt opende vast onder leiding van Kon. Olie en al konden de hoogste koersen tegen het slot niet behouden blijven, de eindnoteringen gaven in de meeste gevallen behoorlijke voordelige ver schillen te zien. Evenals gisteren wa ren er wat meer kooporders, al leid de dit niet tot een aanmerkelijke uit- breding van de affaire. De scheepvaartsector was eveneens wat beter, vooral aandelen Scheep vaart Unie. Paketvaart bleef hier echter achter en was een punt la ger. De cultuuraandelen volgden de markttendens, maar van veel affaire, ook in tabakken, was hier toch geen sprake. De winsten bleven meestal tot ruim een punt beperkt. De beleg- gingsmarkt was licht verdeeld. De conversielening 1947 kon zich ruim schoots handhaven en was eerder een fractie hoger. Investeringscertifica ten waren daarentegen 3/16 lager. De Amerikaanse sector was, het geen zeer begrijpelijk is, evenals Wallstreet, vast gedisponeerd. De omzetten vertonen hier de laatste da gen een stijgende lijn. Gisteren zijn 645 certificaten verhandeld. jasje glad en liep het rotspad af in de richting, waarvan hij dacht, dat de Dikke met de auto was vertrokken. „Een Lange Leo staat voor niets!" mompelde hij. overtuigd van zijn kun nen. „Al moet ik de hele wereld af zoeken naar die handschoenen, krij gen zal ik ze!" Om de snelheid te verhogen heeft hij grote gummi-vinnen aan de voe ten. Dan is hij gewapend met een soort geweer, dat geen kogels af schiet maar een pijltje met weer- haakjes en wel door middel van een veer. Het pijltje is door een touwtje of een draad aan de loop verbonden. Zo toegerust duikt de man te wa ter en zwemt speurende naar grote vissen rond. Dat hij telkens aan de oppervlakte komt om weer eens flink lucht te happen, snap je wel. Ziet hij op korte afstand een vis van behoorlijke grootte, dan mikt hij en schiet zijn pijl af. Treft hij het doel, dan haalt hij de vis aan de lijn naar zich toe. Is het schot mis. dan laadt hij zijn wapen weer met dezelfde pijl en heeft althans de troost, dat het hem niets gekost heeft. Het kost natuurlijk heel wat oefening en ervaring om zo'n be wegend doel onder zulke ongunstige omstandigheden te leren treffen. Daarbij moeten 't wel taaie kerels zijn. Voor gewone zwemmers, die ook wel eens duiken, moet't haast ongelooflijk zijn, zo lang als deze „waterratten" het onder de opper vlakte uit houden. Ook alweer oefe ning! En de snelheid, die ze door hun grote voetvinnen bereiken, moet al even fantastisch zijn. Deze visserij heeft echter één «root nadeel n.l. dat ze alleen maar mogelijk is in helder water. Is de zee ook maar enigszins ruw, dan is het water al gauw min of meer troe bel en kan de visser wel thuis blij ven. Wie van jullie gaat 't ook eens proberen? Ik zou 't maar bij 't oude hengeltje houden!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7