Adellijke huizen en klagende boeren „Nieuwe taken voor nieuwe mensen" De Tweede Kamer slikt de lage pensioens-toelagen Voortijdig einde van „Damstadt" ZATERDAG 22 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 WxVimandle. icmdiMuViteii DE DOOD VAN JAN VAN TE YLINGEN kwam het stienhuys aan een neef Dire, die met Sophia van Crayenstein trouwde; een klein dochter Sophia trouwde met Willem van Naaldwyk en bracht Oud-Tey- lingen in het geslacht van die naam. Sophia of haar vader Simon had het slot Oud-Teylingen gebouwd aan de Leede, welk huis later de naam Lokhorst kreeg. In 1395 verkocht Sophia haar Warmondse goederen aan haar zwager Lievyn van Cats en deze verkocht die goederen in 1406 weer aan Jan van den Woude. Het oude stienhuys was sedert 1372 ge heel vervallen. Het nieuw aan de Leede gebouwde huis, Oud-Teylingen bleef in het geslacht van Naaldwyk en kwam door huwelijk in de fami lie van Montfoort en daarna aan van de van Arembergen; in de 17de eeuw verkocht de graaf van Aremberg het aan prins Frederik Hendrik. Door huwelijk hield Gerrit van Lokhorst het als een achterleen van Frederik Hendrik en sedert die tijd droeg het huis meestal de naam huis te Lokhorst. Geschilderd door Jan Steen. Op het kasteel was een huiskapel en dat reeds voor de reformatie. Want in 1519 gaf de abt van Camp, namens het generaal-kapittel van de Cistercienserorde, verlof, dat de prior van het Warmondse klooster van die orde, Marienhaven geheten, aan de paters van zijn klooster mocht toestaan, naar het huis te Lokhorst te gaan om daar in de ka pel de H. Mis te lezen, zo vaak als de moeder van ridder Gerrit van Lokhorst en zijn vrouw dit wensten. De kleindochter van Gerrit van Lokhorst, Gertrudis, trouwde met Claas van Matenesse; beiden liggen begraven in de ruïne van de oude kerk van Warmond. Tijdens de reformatie bleven zij het katholieke geloof trouw en zij hadden in hun kasteel een slotkape- laan, die ook voor katholieken van Warmond de H. Mis las, evenals dat gebeurde in het huis van de van Al kemades. Dat duurde zo voort, tot dat Lokhorst overging aan de niet- katholieke van Beverningk; in 1663 liet Hieronymus van Beverningk Lokhorst verbouwen. Maar voor die tijd was Lokhorst aan de van Wasse- naers gekomen door 't huwelijk van Jacquline van Matenesse met Jar- cob van Wassenaer, heer van War mond. Toen in de jaren 1656 tot 1660 de bekende schilder Jan Steen, die katholiek was, te Warmond woonde, kwam hij vaak op Lokhorst, waar hij het dochtertje van de heer van Warmond schilderde op zijn schil derstuk „de Kippenhof", dat nu in het Mauritshuis in Den Haag hangt. Na zijn huwelijk met Maria van Liere verkocht Johan van Wasse naer zijn huis Lokhorst aan van Be verningk, burgemeester van Gouda. In 1811 werd het huis verkocht en in 1824 werd het gesloopt. Op de plaats, waar het eens stond, werden in 1865 kalkovens gebouwd. De lotgevallen van het „Huys te Warmont". Het Huis te Warmond, vroeger de verblijfplaats van .de heren van Warmond, ligt aan het noord-ooste lijk einde van het dorp. De tijd waarin het werd gesticht is niet be kend, maar het behoorde tot die kas telen, die op bevel van Albrecht van Beieren in 1393 werden verwoest, als strafmaatregel voor de moord op Aleid van Poelgeest. Het slot werd herbouwd heel kort daarna, maar weer verwoest in 1420 door de bele geraars van de stad Leiden. We zijn dan in de tijd van de be ruchte Hoekse en Kabeljauwse twis ten. Leiden was Hoeksgezind en had zich met Utrecht in 1419 verbonden tegen hertog Jan van Beieren. De Leidenaars liepen het platteland af en verwoestten verschillende kaste len, die aan Kabeljauwsgezinde adellijke heren toebehoorden. Daarop maakte Jan van Beieren zich meester van het slot Poelgeest en sloeg in Mei 1420 het beleg voor de stad Leiden, dat zich na ongeveer negen weken moest overgeven; de burggraaf Philips van Wassenaer moest zijn waardigheid aan Jan van Beieren afstaan. Na de verwoesting van 1420 werd het huis te Warmond weer opge bouwd. In December van 1573 werd De vele oorlogen hadden stad en land verarmd; telkens op nieuw braken de oude vechtpar tijen tussen Hoekse en Kabel jauwse partijen weer uit en in 1491 had het kaas en broodvolk, dat heel Holland afliep, plunde rend en rovend, ook gepoogd de stad Leiden te bemachtigen, het geen mislukte. het door de Spaanse troepen bezet en brandde bij die gelegenheid ge heel uit. Al in 1579 begon men het huis weer op te bouwen; de oude muren werden zoveel mogelijk ge spaard en het slot herrees vrijwel in zijn oude gedaante. Toen in 1774 de heerlijkheid Warmond door P. C. ba ron van Leyden werd gekocht, liet deze het huis voor een deel slopen en maakte hij er een buitenplaats van overeenkomstig de stijl van die tijd. De gracht werd later gedempt. Klaaglied bij de belastingen. Om een inzicht te krijgen in de maatschappelijke toestand van de Warmonders in 4e middeleeuwen, gaan we weer te rade bij de infor maties, die in 1494 en 1514 in ons land zijn gehouden naar de belast bare draagkracht van stad en dorp. In 1494 verschenen op 24 Juni voor de commissie met dat onder zoek belast, Jacob van den Woude, de heer zelf van het dorp, met nog twee afgevaardigden. Zij verklaar den, dat hun dorp toen 60 huizen telde, maar van die 60 waren er 25, waarvan „die inwoonenden om broot gaen"; bovendien stonden er vier huizen leeg. Warmond was niet noe menswaard achteruitgegaan in aan tal inwoners sinds de dood van Ka- rel de Stoute in 1477. Maar wel was er een achteruitgang in welstand en de geroepen Warmonders klaagden, dat zij „nergensnae zoe ryck en zyn als zy waeren by tyden van wylen Hertoge Karei". Heel hun bezit woog niet op tegen de schuld die zij had den, ook al telden zij al hun „tilbae- re have, koeyen, paerden ende bees ten'' bij elkaar. Zij hadden dat alles zelfs op papier gezet en antwoord den dan ook op de vraag, hoe het kwam, dat zij zo arm waren gewor den, met te zeggen, „dattet toecomt bij zekere redenen, verclaert in een papier by hemluyden ons overgege ven". Hun middelen van bestaan landbouw en wat veeteelt. Als resultaat van het gehouden derzoek werd het dorp Warmond aangeslagen in de verponding voor een bedrag van ruim 71 pond. Een even groot bedrag had Noordwijker- hout te betalen, terwijl bijv. Sassen- heim een aanslag kreeg van ruim 6£ pond, Oegstgeest 34 pond, Leider dorp ruim 41 en Voorburg maar 37. Wassenaar daarentegen werd aange slagen voor ruim 187 ponden, en de stad Leiden zelf voor 5263 ponden, hoewel men daar bij de informatie heel erg had geklaagd over een gro te achteruitgang; een vierde deel van de huizen stond er onbewoond, zowel in de hoofdstraten als in de stegen en sloppen. Kaderdagen van de K.V.P. Wereldbeschouwingen welke zich verdringen voor de poorten van Nieuw-Europa Monument in Concentratiekamp Amersioort De uitwerking der plannen tot op richting van een gedenkteken in het voormalige concentratiekamp Amers foort, heeft door verschillende om standigheden, voor het merendeel op financieel terrein liggend, lange tijd geduurd. Thans hebben deze plannen vaste vorm aangenomen. Het ontwerp van het monument gevormd door een 25 meter hoge vlam van betonemaille, oprijzend uit een grote horizontale schaal is door de met de oprichting belaste commissie eenstemmig goedgekeurd. Het monument zal worden opge richt bij de beruchte schietbaan van het kamp, waar honderden gevange nen voor de vuurpeletons het leven lieten. De restanten van de putten met ongebluste kalk zijn tot op he den de enige uiterlijke herinnerin gen aan de tragedies welke zich hier tijdens de bezettingsjaren hebben afgespeeld. In afwachting van het gereedko men van het monument zal hier zo spoedig mogelijk een tijdelijk ge denkteken worden geplaatst. Het tijdelijk gedenkteken, bestaande uit een eenvoudig houten kruis, zal bin nenkort plechtig worden onthuld, in tegenwoordigheid van vele oudge vangenen en nabestaanden van ge vallenen. In het Bisschoppelijk College te Weert is de Katholieke Volkspartij gisteren begonnen aan twee Kader- dagen, waarvan het belangrijkste agendapunt wel is: beantwoording van de vraag of de K.V.P. over het organisatorisch apparaat beschikt om aan de haar te stellen eisen te beantwoorden. Het partijbestuur is van mening, dat thans nu de par tij binnenkort haar eerste lustrum vier deze vraag onder het oog moet worden gezien. Alvorens ech ter de vraag concreet aan de orde te stellen, heeft Partij-voorzitter An- driessen in zijn openingsrede in het algemeen positie en taak der K.V.P. nog eens belicht. Wanneer, aldus de heer Andries- sen in een onzer Nederlandse week bladen, naar aanleiding van de cij fers der volkstelling, wordt betoogd, dat de politieke invloed der katholie ken zal worden versterkt, tenzij er tekenen en wonderen gebeuren, welke men tegenwoordig doorbra ken in de politiek noemt, dan is dat een veelzeggende uitlating. Zij duidt er immers op,' dat de bedoeling der doorbraak is, de stijgende invloed der katholieken tegen te houden, zelfs te verminderen. GROEIEND WERELDVERBAND. Maar niet alleen de binnenlandse ontwikkeling vraagt de volle aan dacht van de Partij en haar organen, maar evenzeer de internationale. Deze ontwikkeling, zowel in Euro pees als in wereldverband gezien, plaatst ons voor geheel nieuwe ver houdingen en vraagstukken. Er is een West-Europa in wording, met al zijn consequenties in de verschil lende sectoren van het maatschap pelijk en staatkundig leven. Er groeit een wereldverband waarvan nog slechts de contouren bekend zijn. Doch het wereldverband groeit en op deze werkelijkheid moeten wij ons bezinnen. Het belang van een en ander moet door de partij en haar organen worden gekend. De feitelij ke ontwikkeling moet in het licht worden gesteld en de vraag moet worden beantwoord hoe de christen democratische partijen in deze ont wikkeling hun taak hebben te ver vullen en hun plaats hebben te be palen. Er moet samenwerking komen en voor zover deze er reeds is, moet de ze samenwerking worden verbeterd, teneinde daardoor de invloed van de partijen op de ontwikkeling te be stendigen en te vergroten. Ook hier staan de verschillende wereldbeschouwingen voor de poor ten van het nieuwe Europa te drin gen en wij moeten zorgen, dat wij de ons toekomende invloed verkrij gen en behouden. Wij moeten het ons goed realiseren: dit stelt ons voor nieuwe en verantwoordelijke taken, waarvoor ook de partij haar mensen moet kunnen opbrengen. Met een pleidooi alleen komen wij er niet en men kan de weinige mensen, over wie wij thans beschikken, niet nog zwaarder belasten. De partij heeft voor deze nieuwe taken nieuwe mensen nodig. Krijgt zij dezen niet, EEN EIS. Tenslotte zeide de heer Andries- sen, dat altijd de eis gesteld moet worden, dat de Partij een werkelij ke partij blijft. Dat zij dus nooit mag worden een verzameling van indivi duen, die een bepaald individualis me kunnen botvieren, ook niet wan neer men dat in groepsverband zou pogen te doen. Dat zou naar de me ning van de Partijvoorzitter het ein de van de Party als partij betekenen en het zou het vervullen van haar noodzakelijke taak en functie in do delijk gevaar brengen. Afgezien hiervan moeten de vra gen, die ten aanzien van haar struc tuur oprijzen, aan de orde kunnen komen. Wanneer er zijn, die denken, dat de verschillende meningen niet voldoende tot uiting en tot geding kunnen komen, dat er te veel van boven af wordt gedecreteerd, dat de partij niet is een volkspartij en zo voort, dan moet daarover in een bij eenkomst als deze van gedachten ge wisseld worden. PLAATS EN TAAK DER K.V.P. Na een dreigement: anders krijgt men voorlopig niets Gistermiddag is in de vergadering der Tweede Kamer aan de orde ge komen het wetsontwerp tot verho ging van pensioenen met een bijzon dere toeslag. Tegelijk was aan de orde het wets ontwerp tot toekenning van kinder toelage aan gepensionneerden. Eigenlijk een hoon De heer VAN SLEEN (Arb.) ver klaart de verhoging der pensioenen onvoldoende te achten. Hij vindt het voorstel eigenlijk een hoon aan de ge pensionneerden en der regering on waardig. Het is moeilijk nu met de regering te beraadslagen, omdat zij het voorstel der commissie tot ver hoging al heeft afgewezen. Hij be pleit de wenselijkheid, dat de rege ring er zich nader op zal beraden. Onbewuste nood De heer STAPELKAMP (A.R.) be toogt, dat de overheid telkens weer Ge rangorde van urgentie negeert. De regering heeft z.i. de nood derge nen, om wie het nu gaat, niet ge peild; zij is zich die nood blijkbaar niet bewust. Spr. acht dit een tra gedie en zegt, dat hij voor het ont werp zal stemmen, omdat hij de ver antwoordelijkheid niet wenst te ne men, dat het ontwerp wordt terug genomen. Want dan worden de be trokkenen nog meer gedupeerd. Spr. verklaart echter, dat de zaak voor hem niet af is. Droevig Mevrouw FORTANIERDE WIT (V VD.) merkt op, dat de ambtena ren recht hebben op een redelijke verzorging van de oud dag. Voor een groot deel der gepensionneerden is die zeker niet mogelijk. Het is droe vig, dat de regering minder doet voor haar eigen ambtenaren, die on der de»oude Pensioenwet vallen, dan voor degenen, die vallen onder de Noodwet ouden van dagen. De heer BEERNINK (C.H.) zegt eveneens de verhoging onvoldoende te achten. Hij vraagt of de minister bereid is de toeslagen te betalen zonder aftrek van loonbelasting. Spr. zal het ontwerp aanvaarden, maar hij behoudt zich het recht voor op deze zaak terug te komen bij het debat over de loon- en prijspolitiek. Er wordt op teruggekomen De heer DASSEN (K.V.P.) meent, dat het in het belang der gepension neerden is de zaak niet op de spits fe drijven. Ook hij behoudt zich het recht voor op de kwestie terug te komen. De heer HOOGCARSPEL (C.PN.) keurt het af, dat verbeteringen al bij voorbaat worden afgewezen. Het wetsontwerp vindt hij een hoon voor de gepensionneerden. Onmogelijk méér. DE MINISTER VAN BINNEN LANDS ZAKEN ad interim, de heer VAN SCHAIK, was van oordeel, dat de in het debat aangeroerde kwes ties het algemeen regeringsbeleid be treffen en die kunnen beter te be stemder gelegenheid worden ter spra ke gebracht. Het voorstel is een ap pendix van de Pensioenwet 1948; het is niet anders dan een kleine nood voorziening ad hoe. De regering, die na de schriftelijke voorbereiding nog enige wijzigingen heeft aangebracht, kan niet verder gaan, zeide hij. De regering meent, dat een categorie van mensen, die noodlijdend zijn, door het ontwerp wordt tegemoet ge- In de loop van de avond belichtte komen- mr. J. Derks plaats en taak der K. 1 Het kabinet is van mening, dat het V.P. in de binnenlandse politiek, onmogelijk is voor de gepensioneer- haar verhouding tot andere partijen, ',"v* U1J de politieke verdraagzaamheid en de toekomstige taak der partij De belangstelling voor de kader- dagen, is groot. Er zijn 200 deelne mers. den meer uit te trekken dan nu wordt voorgesteld. De heer VAN iLEEN (Arb.) zei de de indruk te hebben, dat de fi nanciën het bezwaar vormen, maar dat het kabinet eenvoudig niet wil. Tekort van drie ton Hij diende een amendement in, over eenkomende met wat in de commis sie van rapporteurs was voorgesteld en volgens hetwelk de bedragen der toeslagen van resp. 90 en 50 wor den gebracht op resp. 155 en 75. De leden, die in eerste instantie het woord hadden gevoerd, gaven hun instemming met het amendement te kennen, maar zij wensten het oor deel van de minister af te wachten. Dreigement. Minister VAN SCHAIK gaf nog te kennen, dat de kwestie der loonbe lasting bij deze zaak niet thuis hoort. Hij verklaarde het amendement on aanvaardbaar. Indien het wordt aan genomen zal de regering schorsing der beraadslagingen vragen en dan blijft de kwestie voorlopig liggen, zeide hij. De heer VAN SLEEN (Arb.) handhaafde zijn amendement. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer LIEFTINCK, verklaarde ook, dat de regering met het oog op 's lands financiën en de distributie ve rechtvaardigheid niet verder kan gaan dan het voorstel. De rege ring is bereid het vraagstuk van de bijzondere toeslag voor volgende ja ren nader onder het oog te zien. Wordt het ontwerp aanvaard, dan blijft de gelegenheid voor nader overleg open; de aanvaarding preju- dicieert niet op de regeling voor ko mende jaren. Het amendement-Van Sleen is daarna verworpen met 48 tegen 23 stemmen ,die van de Partij van de Arbeid en de C.P.N. De beide wetsontwerpen zijn z. h. s. goedgekeurd. De op 15 Juni te Amsterdam met zoveel feestelijke fanfares door bur gemeester d'Ailly geopende Dam stadt zal morgenavond met een pijn lijke dissonant voortijdig de poorten sluiten. Nadat voor B. en W. van de hoofd stad aan het comité Kalverstraat nog toestemming was verleend om Dam stadt met veertien dagen te verlen gen, zijn de financiële moeilijkheden met de exploitatie zo ernstig gewor den, dat de burgemeester de organi satoren met klem heeft geadviseerd Damstadt zo spoedig mogelijk te sluiten. Het tekort bedraagt namelijk niet minder dan 300.000 gulden, zodat de zo luisterrijk opgezette viering van het 500-jarig bestaan van de Kalver straat wel op uiterst trieste wijze haar einde heeft gevonden. De ge meente, die zich destijds garant stel de voor 20.000 gulden, zal van dit bedrag weinig terugzien. Daartegen over staan haar inkomsten van de vermakelijkheidsbelasting en de pre cariorechten, welke ongeveer eenzelf de bedrag halen. Voor de gemeente is de strop dus niet zo groot. Anders is het gesteld met de win keliers uit de Kalverstraat, van wie een aantal zich garant stelden voor een totaalbedrag van 100.000 gulden. (Nu Damstadt op zo'n fiasco is uitge- dan raken wij achter, met al de ge-'lopen heeft het comité in allerijl po- varen daaraan verbonden. te vangen. Aan de winkeliers werd voorgesteld om alsnog een hoofdelij ke omslag te betalen op basis van 300 gulden per strekkende meter ge velbreedte van hun zaken. Dit voor stel is voorlopig nog niet aanvaard. In het deficit zijn ook begrepen de kosten van de versiering in de Kal verstraat, welke men had willen be strijden uit de inkomsten van Dam stadt. Voor insiders was het van meet af duidelijk, dat de gehele opzet van Damstadt een zeer hachelijke onder neming was. De toezegging om in elk geval aan het Koningin Wilhelminafonds ter bestrijding van de kanker een bedrag van 10.000 gulden te schenken, zal men ook nu nog gestand doen. WELKOM IMMIGRANT- Als Piet Maree, samen met 1000 andere Nederlandse immigranten te Finguin op Tasmanië aankomt, zal hij een huis op zich vinden wachten. De Nederlandse kolonie daar heeft, toen zij in de krant las, dat de heer Maree en zijn gezin tenten hadden meegenomen om in te wonen, beslo ten een huis voor hem te bouwen. Zij hopen het klaar te hebben, als de „Sibajak", die 19 Juli uit Neder- ZxmxlaqxrwAyen gingen ondernomen om het tekort op land vertrokken is, aankomt." Naturalisaties. De Kamer heeft zich voorts nog bezig gehouden met een achttal na turalisatie-ontwerpen, waardoor 164 personen de hoedanigheid van Ne derlander zullen verwerven. De heer FOKKEMA (A.-R.) wil de degenen, die vijandelijke wapens hebben gedragen, voortaan in afzon derlijke ontwerpen zien voorgedra gen. e heer SCHEPS (Arb.) infor meerde naar de maatstaf welke bij de afwerking van aanvragen wordt aangelegd. Veel illegale werkers hebben lang op hun naturalisatie moeten wachten. Ook liij wilde een afzonderlijk ontwerp voor vijande lij ke-wapendragers. MINISTER STRUYCKEN ver klaarde, dat de bedoeling is de wa pendragers in een ontwerp bijeen te brengen, maar daaraan zal niet steeds de hand kunnen worden gehouden, omdat deze methode kans op be voorrechting meebrengt. Hij zal be spoediging in de afhandeling be trachten. Kloosterzusters kostelooos genaturaliseerd. De heer SCHEPS (Arb.) diende een amendement in beogende Maria Clara Tenambergen, kloosterzuster te Simpelveld, voor kosteloze naturali. satie in aanmerking te brengen.. De MINISTER bleek daartegen be zwaar te hebben. De illegale werk zaamheden van betrokkene zijn niet van dien aard geweest, dat zij bijzon dere risico's liep Zij krijgt de gunst van naturalisatie op grond van haar illegale werk. Bij zitten en opstaan werd het amendement-Scheps aan vaard. De heer SCHEPS verdedigde voorts een amendement om Alfred Mozer, redacteur te Amsterdam op grond van zijn verdiensten voor de Neder landse zaak kosteloos te naturalise ren. De heer HAKEN (C.P.N.) opmer kend, dat betrokkene sinds 1933 in dienst van inlichtingendiensten is ge weest, meende, dat hij deswege niet voor naturalisatie in aanmerking mag komen. De MINISTER meende, dat dit ge val parallel loopt met dat der kloos terzuster. Hij nam het amendement over. De heer SCHEPS betoogde nog, dat het onomstotelijk vast staat, dat de heer Mozer zich verdienstelijk heeft gemaakt voor Nederland. Het betrokken artikel werd met 60 tegen 3 stemmen (die der C.P.N.) goedge keurd. De acht ontwerpen zijn z. h. s. aanvaard. OP VACANTIE. Tenslotte heeft de voorzitter, de heer KORTENHORST, met het oog op het reces een vriendelijke toe spraak gehouden, waarin hij mede deelde, dat hij voornemens is de Ka mer tegen Dinsdag 12 September bij een te roepen. Hij wenste de leden, zijn medewerekers en de commenta toren in de vergaderzaal een wel verdiende en verkwikkende vacantie toe. Hij sloot om kwart over zes de vergadering. STERFGEVAL OP DE „VOLENDAM". Naar bij aankomst te Halifax in Nieuw-Schotland bleek, is de Ne derlandse bakker Pieter Hansen Dinsdag aan boord van het emigran tenschip „Volendam" aan een hart aanval overleden. De heer Hansen, die 43 jaar was, wilde met zijn vrouw en vijf kinderen als boer in Canada een nieuw leven beginnen, zijn 16-jarige zoon zal de boerderij thans leiden. De opvarenden van het schip, emigranten, studenten, touristen en de bemanning hielden een collecte voor mevrouw Hansen. De overledene zal te Red Deer in Alberta, waar het gezin zich wil vestigen, worden begraven. DE ONTMOETING. Zondagmorgen Dat stond er reeds boven, zal men snedig opmerken. Maar dan toch zonder de diepzinnige toevoeging En deze rij puntjes is een uit nodiging, om met een sigaar in het hoofd, in een luie stoel gezeten, eens even na te peinzen op de aardse za ligheid van de Zondagmorgèn. De Zaterdagse schoonmaak van lichaam en ziel is achter de rug; men voelt zich in zijn Neerlands bloed „van alle smetten vrij" en men weet, dat morgen de grote ontmoeting zal plaats hebben, dat men morgen een monstrans zal zijn, waarin Christus wordt neergelegd. Er zijn er, die deze wekelijkse ontmoeting ontwijken, omdat zij zich niet waardig achten. Doch als het op de waardigheid aankwam, zou niemand te communie kunnen gaan, ,Ik zal komen en hem genezen" beloofde Christus aan de Romeinse officier, wiens zoontje ziek was. en met deze bedoeling daalt Hij ook af van de trappen van het altaar, ter wijl iedereen het de officier nazegt: „Heer, ik ben niet waardig'. De enige reden,om na de Zaterdagse schoonmaak, niet te communie te gaan zou juist zijn, dat men zich wèl waardig vond! Er zijn ook anderen, die zichzelf blijkbaar zo verschrikkeliijk onwaar dig vinden, dat zij niet eens de moeite nemen om zich nog een beetje voor de ontmoeting uit te sloven. Zij leggen, ofschoon ze er wel een in hun bezit hebben, niet eens de loper uit van hun kloppende verwachting; zij proberen niet eens hun (toegege ven!) armzalig huis wat op te sie ren met wat papieren slingers van genegenheid en toewijding. Als dan de ontmoeting heeft plaats gehad, verbazen zij zich er nog over, dat de hoge gast teleurgesteld is heengegaan zonder iets te zeggen. De eerst-genoemde „onwaardigen" zullen heilig zijn vóór ze te commu nie gaan, terwijl ze slechts heilig kunnen worden dóór te communie te gaan! Stellen dezen hun eisen aan zichzelf te hoog (want O. L. Heer weet heel goed, dat we geen brave jongens zijn), de andere groep loopt al te ge makkelijk over de eisen van de sim pelste beleefdheid heen. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrljf v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 150.000 gesmokkelde nylons „U had meer nylonkousen in huis dan voor uw gezin nodig was". De verdachte knikte bevestigend cp deze vraag, die de bijzondere po litierechter te Amsterdam hem stel de in een zaak, die het smokkelen van omstreeks 150.000 paar nylons betrof. Vijf verdachten waren in deze af faire betrokken. Een der betrokkenen heeft reeds 16 veroordelingen achter de rug. Er was slechts weinig evident bewijs materiaal tegen hem totdat de ver dediger verzocht een andere ver dachte, die veel met hem op pad was geweest, als getuige te horen. De politierechter voelde hier slechts weinig voor, doch de raads man bleef zijn verzoek handhaven. De getuige kwam en werd plotseling „kroongetuige" door zijn zeer bezwa rende verklaringen, waaruit de poli tierechter de schuld van verdachte onomstotelijk vast achtte te staan. „Spijtig voor u, dat de verdediger deze getuige wilde horen", merkte de rechter op. „Mijn kameraad pleegt meineed", riep verdachte, J. P. uit Roermond, uit. „Drie maanden met aftrek en an derhalf jaar Rijkswerkinrichting" zei de officier, welke eis werd toegewe zen. „U ruïneert mijn carrière" zei de verdachte met de thans 17 veroor delingen. Daarop kwam de volgende ver dachte in deze nylonkousen-zaak voor. De kousen waren uit België naar Nederland gesmokkeld en wer den hier via tal van tussenpersonen aan de man (vrouw) gebracht. Zeven maanden met aftrek voor degene, die in hoofdzaak de kousen in België had gekocht en vervoerd, vijf maanden voor degene, die het geld voor de aankopen had gefour neerd, vierhonderd gulden boete voor een „depothoudster" van de kousen en voor een vijfde tussenper soon vier maanden, luidden de straf fen, die de bijzondere politierechter oplegde. Hij kon in enkele gevallen niet meegaan met de eisen van de offi cier. Tien maanden met aftrek was de eis geweest tegen de verdachte V". uit Valkenswaard voor het in voorraad hebben van gesmokkelde nylonkousen. Vier maanden hechtenis besliste de politierechter, die V. gunstiger beoordeelde dan de officier. De officier had echter nog een pijl op zijn boog, lie hij dan ook niet aarzelde af te schieten; vier maanden dan voor het delict de nylons te heb ben verkocht zonder vergunning van het rijksbureau. De politierechter fronste het voorhoofd. Hij had zo juist een andere verdachte voor het zelfde feit veroordeeld tot tien gul den boete. „Ook een tientje" besliste hy, waarmee de nylonsfeer uit de zaal verdween om plaats te maken voor de volgende zaak: „Handelen in rundvee zonder erkenning".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6