Koning Leopold in zijn land teruggekeerd Weinig verandering in Korea HEDENMORGEN VROEG GELAND OP EVERE uienteit naai J\Caoxd-Zuid frtant Enige plaatsen door Amerikanen heroverd Dienstplicht verlengd? KoJiiMje.... 2)e ZATERDAG 22 JULI 1950 41ste JAARGANG 5 No. 12035 Directeur: C. M. y. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Stille terugkeer van een koning Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 1 0.35 p. w„ t 1.50 p. mud., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Weinig belangstelling van het publiek STILLE INTOCHT IN HET SLOT VAN LAEKEN ONING LEOPOLD III is hedenmorgen vroeg op het vliegveld Evere bij Brussel in zijn land teruggekeerd. Het vliegtuig van de koning, een militaire Dakota (nummer K 16), dat bestuurd werd door kolonel Buiniaux van de Belgische luchtmacht, landde te 7.19 uur. Het werd geëscorteerd door negen jagers. In een tweede vliegtuig was prins Boudewijn meegereisd. Koning Leopolds tweede zoon, prins Albert, was gezeten in het vliegtuig van zijn vader. Te 7.35 uur vertrok de koninklijke stoet van het militaire vliegveld Evere. Koning Leopold had plaats genomen in een gesloten zwarte auto. De stoet van acht auto's werd voorafgegaan door motorpolitie en radiowagens van de rijkswacht, jeeps en gepantserde auto's, waarvan er één een wimpel met de nationale kleuren voerde. Langs de route van de koninklijke stoet van het vliegveld naar Brus sel stond een vijfduizendtal politiemannen opgesteld, voorzien van wa pens en traangasuitrusting. Zonder veel belangstelling en zonder incidenten bereikte de stoet het kasteel van Laeken. De koning ging saluerend langs de troepen, gevolgd door zijn beide zoons, die in lichte beige zomercos- tuums waren gekleed. Terstond daarna reden tien zwar te auto's het platform op en begon zich de stoet te formeren, die de ko ning naar zijn slot te Laeken zou brengen. De koninklijke stoet werd voorafgegaan door een groep motor rijders en vier gepantserde verken ningswagens, waarvan de laatste de koninklijke standaard droeg. De aankomst op Evere Te vijf minuten over zeven heden ochtend raasde een formatie van acht straaljagers over het militaire vliegveld Evere nabij Brussel, ten teken van de aantocht van de beide vliegtuigen, waarmede koning Leo pold en kroonprins Boudewijn uit Zwitserland in België zouden terug keren. De jagers scheerden over het platform, waar afdelingen van de luchttroepen in carré stonden opge steld en waar de militaire kapel juist het saluut aan de koninklijke stan daard had gebracht. Langs de rolba- nen op het vliegveld stonden op ge ringe afstand van elkander man schappen van de luchttroepen opge steld. Het vliegveld was verder om zoomd door mannen van de rijks wacht, wier helmen men overal bo ven hagen en korenvelden zag uit steken. Op het platform wachtte een klein gezelschap de koning op. Daar onder v/aren de grootmaarschalk van het Hof, de prins de Merode, en kele ministers en luitenant-generaal Piron als vertegenwoordiger van het leger. Tien minuten nadat het eerste sein was gegeven arriveerde het konink lijke vliegtuig, geëscorteerd door ne gen Spitfires. Het werd op korte af stand gevolgd door het vliegtuig, waarin de kroonprins zich bevond. De machines rolden gelijktijdig voor het platform. Het koninklijke toestel droeg geen standaard. Het eerst verscheen kroonprins Boudewijn, die vergezeld was van de secretaris van de koning, de heer Weemaes. Eerst daarna verliet ko ning Leopold, gekleed in de uniform van luitenant-generaal, zijn 'toestel. Hij werd gevolgd door zijn tweede zoon, prins Albert, en door eerste minister Duvieusart. Op het ogenblik, dat de koning, voor het eerst sedeart zes jaar, de Belgische bodem betrad, zette het muziekcorps de Brabangonne in. Daarna had de begroeting door de autoriteiten plaats. Zij werd gevolgd door inspectie van de erewacht. De ceremonie droeg een uiterst vorme lijk karakter. BIJ HET FRONT IN KOREA. Terwijl Amerikaanse infanterie troe pen zich in Zuid-Korea naar het front begeven om de aanvallen der Noord-Koreanen af te slaan, verla ten de bewoners het bedreigde ge bied op weg naar veiliger oorden. Slechts wat schamele bezittingen kunnen worden meegenomen. Naar Laeken De koning nam in de eerste wagen, een gwart gesloten auto, plaats; de prinsen in de tweede. De wagens werden geëscorteerd door motorrijders van de militaire po litie. Zij reden in snelle vaart over de door de vroege ochtendzon be schenen vlakte van het vliegterrein. Vanaf de uitgang van het vliegveld volgde de stoet de Leopoldlaan, wel ke afgezet was door rijkswachters. Langs de Leopoldlaan, in een dun bevolkte buitënwijk van Brussel, stonden hoegenaamd geen belangstel lenden. Zodra de stoet de kom van het stadsdeel Schaerbeek bereikte, sloeg hij rechts-af om via de Lambermont- laan direct naar het slot van Laeken te rijden. De plechtigheid op het vliegveld had een kwartier geduurd, ook de autotocht nam een kwartier in be slag. Ook op de.weg van de koning naar Laeken waren hoegenaamd geen voorvallen, die de intocht het karak ter van een „blijde inkomste" konden geven. Er hingen geen vlaggen en er was uiterst weinig belangstelling van het publiek. De manschappen van de rijks wacht stonden langs de Lambermont- laan schouder aan schouder, het pu bliek had zich alleen in de zijstra. ten, op tien meter afstand van de boulevard, mogen opstellen. Slechts kleine groepjes mensen zagen de stoet stilzwijgend voorbij rijden. Op enkele plaatsen werd „Leve de ko ning" geroepen, meestal gevolgd door kreten als „Abdication" van de zijde der tegenstanders van de vorst. Het grootste deel der Brusselaars werd pas bij het ontbijt of op weg naar het werk verrast door het be richt, dat de koning was terugge keerd. ONTVANGST OP HET SLOT. Koning Leopold ontving om elf uur hedenmorgen op het slot te Laeken de leden van de regering, de voor-, zitter van het hooggerechtshof, de procureur-generaal van het hoogge rechtshof, de president van de Raad van State, de voorzitter van de re kenkamer en de burgemeester van Brussel. HET VERTREK UIT GENèVE. De Belgische premier Duvieusart en de Kamervoorzitters Van Cauwe- laert en Struye waren gistermiddag naar Genève gevlogen, om koning Leopold er van in kennis te stellen, dat het parlement een einde had ge maakt aan zijn ballingschap. De staatslieden woonden des avonds in 's konings villa „Le Reposoir" te Pregny een plechtigheid bij, waarbij de koning officieel afscheid nam van de Zwitserse regering, aan wie hij dank betuigde voor de betoonde gast vrijheid. Toen de koning Donderdag het par lementsbesluit vernam, was hij zicht baar aangedaan. Vanmorgen om kwart over 5 is koning Leopold met zijn gezelschap van Genève vertrokken. De koning, die kennelijk diep ont roerd was, nam op het vliegveld af scheid van de prinses van Retie en prinses Josephine Charlotte. KROONRAAD HEDEN BIJEEN. Premier Jean Duvieusart van Bel gië deelde mede dat zijn kabinet Za terdag aan koning Leopold zijn ont slag zou aanbieden in een speciale bij eenkomst van de kroonraad (samen gesteld uit leden van het kabinet en staatsministers) welke hij op last van de koning tegen drie uur moest bij eenroepen. De kroonraad is sedert 1919 niet meer bijeengeweest. In 1919 kwam de kroonraad bijeen om het verdrag van Versailles te ondertekenen. Koning Leopold zal de zitting van de kroonraad bijwonen om het con tact te hernieuwen, zei Duvieusart. Hij wilde zich er niet over uitlaten of de koning bereid zal zijn tijdens die zitting zijn bevoegdheden over te dragen aan kroonprins Boudewijn. Een liberale woordvoerder heeft verklaard, dat de liberalen in tegen stelling tot de socialisten bereid zul len zijn gevolg te geven aan een uit nodiging van de koning tot het voe ren van besprekingen over de voor waarden voor deelneming aan een nieuw kabinet. TWEE BOMMEN. Twee bommen zijn gisteren tot ont ploffing gekomen op tramlijnen nabij Bergen, het belangrijkste centrum van het anti-koningsgezinde Wallo nië. De lijnen werden onmiddellijk hersteld en het verkeer werd niet on derbroken. Dit is het eerste incident van ern stige aard sinds de Verenigde Kamers voor de terugkeer van de koning stemden. DE VLAG HALFSTOK IN LUIK. Het eerste bericht over reactie in Wallonië op koning Leopolds terug keer komt uit Luik. Het gemeentebe stuur aldaar heeft de vlag halfstok doen hijsen en doen omhangen met een rouwfloers. De bevelhebber der Belgische troe pen in Duitsland, lt. generaal Jean Piron, is benoemd tot chef van het militaire huis van de koning. Baron Carton d^ Wiart, wethouder van Brussel, is benoemd tot chef van het kabinet van de koning. Tot grootmaarschalk van het ko ninklijk hof is benoemd de prins a Maury de Merode. HET K. N. I. L. HOUDT OP. Het Koninklijk Nederlands Indone sisch leger zal op 26 Juli 1950 te 0.00 uur hebben opgehouden te be staan. Met ingang van 25 Juli 1950, zul len wegens deze reorganisatie eer vol uit de militaire dienst bij dit le ger zijn ontslagen alle op dat tijd stip nog in werkelijke dienst van het K. N. I. L. zijnde militairen, waar ter wereld zij zich ook mogen be vinden. Dit zelfde geldt voor de dienst- en reserveplichtingen van het K. N. I. L. ï*ET KOREAANSE FRONT heeft gisteren slechts geringe wijzigingen ondergaan, zo gering zelfs, dat MacArthur het gebruikelijke avond communiqué achterwege liet. Volgens de laatst ontvangen berichten is de stad Jetson door de Amerikanen heroverd. Over het algemeen heeft "het front in Zuid-Korea de neiging zich van OostWest te wentelen naar ZuidNoord. Ten Noordoosten van Taejon (waar de spil van de wente lende beweging zich bevindt) naar het Oosten verplaatst het zich echter naar het Noorden door een aanval van Zuidkoreanen en Amerikaanse negersoldaten. somtijds bij de vluchtelingen voeg den, viel de troepen der Verenigde Staten in de rug aan en droeg zo doende bij tot het succes van de com munisten in hun offensief naar het Zuiden, aldus het hoofdkwartier. F ronto verzicht Om 12 uur in de afgelopen nacht zag de strijdpositie er meer in details als volgt uit: In de Westelijke sector maken de Noordkoreanen vorderingen ten Zui den en Zuid-Oosten van Tsjondjoe, 'dat 65 kilometer ten Zuid-Westen van Taejon is gelegen. Hier bevin den zich de Zuidelijkste stellingen der Noordelijken. Een Noordkoreaan- se divisie oefent druk uit op de thans ten Oosten van Taejon gele gerde 24ste Amerikaanse divisie, ter wijl een andere door de heuvels ten Zuiden van deze stad in Oostelijke richting oprukt. Aan het centrale front staan Noord Koreaanse troepen tegenover Zuid- koreaanse verdedigers, die in dit ge bied stellingen innemen, welke in het Westen aansluiten op de rechter vleugel van de Amerikanen in het gebied rondom Taejon en die zich in Noordoostelijke richting uitstrekken tot het gebied van Hamtsjong. Tussen de plaatsen Moengjang en Hamtsjong worden stellingen inge nomen door de zesde Zuidkoreaanse divisie. Twee Noordkoreaanse divi sies rukken langs de straatweg tussen Moengjan en Hamtsjong op, zodat een gevecht met de Zuidkoreaanse verdedigers kan worden verwacht. In het Oosten staat de vijfde Noord koreaanse tegenover de achtste Zuid koreaanse divisie. Het front loopt ruwweg West-Oost door Jetsjon. Bij de slag om Taejon, zo melden waarnemers, hebben de Noordkorea nen gebruik gemaakt van vier Ame rikaanse tanks met Amerikaanse ken tekenen, teneinde verwarring te stichten in de Amerikaanse gelede ren. Twee werden door de landmacht buiten gevecht gesteld, twee door Mustangs en F. 80's, die ze met raket- bommen vernielden. Het Amerikaanse commando neemt Krachtige maatregelen om de bedrij vigheid van de guerrillastrijders in Korea uit te schakelen. Een aanzien lik aantal guerillastrijders, die zich DE VERMISTE GENERAAL De bezorgdheid om het lot van gen, maj. William F. Dean neemt met het uur toe. In bijna een etmaal heeft men van de generaal, die zich gisteren midden in de strijd bij Tea- jon bevond, niets meer vernomen Zijn mede-officieren geven echter de hoop niet op. De generaal kan voor zichzelf zorgen, zei een hunner. Hij zal misschien moeten lopen, maar hij zal eruit komen. De generaal is het laatst gezien bij een afdeling bazooka's, die hij leidde bij een aanval op rode tanks. Al onze ploegen waren zo druk bezig, dat generaal Dean een paar mannen meenam en achter twee tanks aanging. Ik zag, hoe hij de munitie aan de mannen gaf en het vuren leidde, vertelde een korporaal. In beide handen hield hij een granaat. Dean heeft een .prachtige staat van dienst en is bekend als een onver schrokken soldaat. Zowel in de twee de wereldoorlog als in de Koreaanse campagne stelde hij zich aan vijan delijk vuur bloot om zijn mannen in de aanval te leiden. JONGDOK HEROVERD Onder dekking van de artillerie der Amerikaanse en Britse vloot hebben Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse troepen de plaats Jongdok aan de Koreaanse Oostkust heroverd Jongdok, dat 4 km ten Noorden ligt van het punt, waar de Amerika nen enkele dagen geleden een lan- 'ding hebben uitgevoerd, is eergiste ren door een bombardement van het scheepsgeschut verwoest. Op het Amerikaanse hoofdkwartier gelooft men, dat de scheepsbombardemen- ten een offensief op grote schaal op het Oostelijk front heeft voorkomen. Generaal MacArthur verklaarde in zijn rapport, dat de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen op het Westelijk front „volgens plan zijn teruggetrokken op betere natuurlij ke verdedigingslinies". MacArthurs comm'uniqué deelt voorts nog mee, dat de Noordelijken Imsil hebben veroverd, ongeveer 30 km. ten Zuiden van Tsjongdjoe. Dit is het zuidelijkste punt van de communistische opmars. DE OPROEP VAN TRYGVE LIE De secretaris-generaal van de Uno, Trygve Lie, heeft op een pers conferentie verklaard dat hij uit Peru, Zweden, Noorwegen, Dene marken, Frankrijk, Brazilië, Grie kenland, Argentinië en de Philippij- nen aanbiedingen heeft gekregen voor de verlening van materiële of militaire hulp aan Zuid-Korea. Hij verklaarde dat in geen dezer voor stellen melding wordt gemaakt van het zenden van troepen. De secretaris-generaal heeft voorts de berichten tegengesproken, vol gens welke het secretariaat-gene raal van de Uno voornemens zou zijn een internationaal vrijwilligers legioen voor Korea aan te werven. In Westerse Unie Volgens diplomatieke zegslieden hebben de Britse en Franse minis ters van defensie hun regeringen voorgesteld de dienstplicht onmiddel lijk tot twee jaar te verlengen. Ver wacht wordt, dat de Britse en Franse regeringen dit plan zullen goedkeu ren- Volgens deze zegslieden zouden België, Nederland en Luxemburg nog vóór het einde van deze maand de dienstplicht eveneens tot twee jaar verlengen. Hierdoor zullen duizen den dienstplichtigen langer voor de verdediging van West-Europa be schikbaar blijven. Verder zouden de Britse garnizoenen in het gebied van de Middellandse Zee. het Nabije en het Verre Oosten kunnen worden versterkt. DIENSTTIJD IN V.S. VERLENGD De Congrescommissie voor de strijdkrachten heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de diensttijd met een jaar wordt verlengd. Het ontwerp moet thans nog naar Huis en Senaat. Stafofficieren hadden er hun be- zorgheid over uitgesproken, dat le ger, vloot en luchtmacht 193.000 goed geoefende dienstplichtigen zouden verliezen indien deze maat regel niet werd getroffen, daar deze mannen begin volgend jaar met groot verlof zouden gaan. NIEUW ANTI-TANKGESCHUT DER AMERIKANEN OP KOREA. De Amerikanen gebruiken op het front in Korea een nieuw anti-tank- wapen. Het is een 3,5 Bazooka. Een sergeant van de infanterie demon streert het nieuwe wapen waartegen de Noord-Koreaanse tanks, die in Rusland gebouwd werden, niet be stand schijnen te zijn. Schuman- conferentie vordert Reeds in October klaar? De technische commissie der Schuman-conferentie hebben in de afgelopen week in de Rue Martignac te Parijs met vrucht geweYkt, aldus meldt de Parijse correspondent van de „Volkskrant". De sociale commis sie was de laatste, die aan het werk toog. De afgevaardigden der ver schillende nationale vakcentrales hebben met voldoening geconstateerd, dat zij de besprekingen niet slechts door een kier hoeven te volgen. Drie Nederlandse adviseurs, onder wie drs. P. C. Bogaers van de K.A.B., heb ben zitting in deze commissie, die Donderdag haar werkzaamheden be gon. Er zit achter de werkzaamheden der conferentie, die volkomen geheim zijn, meer vaart, dan de veelvuldige onderbrekingen zouden doen ver moeden. Er zijn er onder de gedele geerden, die voorspellen, dat de Europese Pool in de loop van Octo ber al een feit zal zijn. Rekent men de tijd, die een ratificatie door de on derscheidene parlementen vergen zal, daarvan af, dan zouden de Parij se besprekingen volgens deze zegs lieden tegen begin September, zo niet vroeger, ten einde lopen. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN ITALIë VERLIEST AAN INVLOED. Iedere dag brengt nieuwe aanwij zingen voor de steeds tanende in vloed der communisten in Italië, zelfs in districten, die eens als de sterkste communistische bolwerken werden beschouwd. De stakingen bijvoorbeeld, die de communistische partijen in Italië heeft geprobeert te ontketenen naar aanleiding van het conflict op Korea, zijn geheel en al mislukt. In de kustplaats Pescara werd dezer dagen een vergadering gehouden onder voorzitterschap fcin een bijzondere gedelegeerde van het hoofdbestuur der communistische partij in Italië om het stakingspro gram te bespreken. Doch met 37 stemmen tegen 7 stemmen werd ieder plan voor staking getorpe deerd. Deze uitslag in Pescara betekent een ernstig prestigeverlies voor de communisten, temeer daar in deze streek de communistische invloed sedert de oorlog zeer groot was. Uit het hart van het rode Emilia, Cas- telmaggiore, verneemt de Romeinse correspondent van het K.N.P., dat de burgemeester van deze plaats uit de partij is gestoten gewegens „gebrek aan partijdiscipline en verkeerde politieke opvattingen". Dit heeft tot gevolg gehad, dat de plaatselijke af deling der communistische partij in Castelmaggiore in twee partijen is gespitst, die elkander tegenwerken waar zij maar kunnen. ,De waarheid is het zwaard van God, dat altijd doormidden klieft als het slaat.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1