Deviezen-nota het voorwerp van verhelderende bespreking Oude kwartjes en stuivers Waarom zij geen film-contract wenste dotje SjOWL en de wenshandschoenen Paard rukte zich de tong uit fZk Mem VRIJDAG 21 JULI 1950 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag z.h.s. haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de Middelbaar-On derwijswet. De voornaamste wijzi gingen zijn het verlenen van voor schotten op het subsidie ten behoe ve van gesubsidieerde gemeentelij ke en bijzondere scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs, het stichten van middelba re scholen voor meisjes door het Rijk en de benoeming der leraren door de minister. Premie-regeling woning bouw 1950. De premie-regeling Woningbouw 1950, welke de financieringsregeling van 1948 gaat vervangen, werd thans z.h.s. goedgekeurd, nadat Mi nister In 't Veld nog had verklaard, dat hij de door de heer ANDRIES- SEN (K.V.P.) bepleitte aanvaarding van plannen, die nog niet aanhangig zijn, doch wel serieus geacht moe ten worden, nog eens ernstig wilde bekijken. Voorts heeft de Kamer haar goed keuring gehecht aan wetsontwerpen waardoor de bezoldigingen der rech terlijke ambtenaren en der militair- rechterlijke ambtenaren aangepast worden aan de wijzigingen, welke het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren heeft ondergaan. De heer BURGER (Arb.) vond het frappant, dat de hoge salarissen procentsgewijs meer verhoogd wor den dan de lage. Voorts bepleitte hij de wenselijkheid ener kortere proce dure in het civiele recht. Minister STRUYCKEN, die voor de eerste maal voor de Kamer verscheen, was van oordeel, dat er geen reden was on? van het salarisschema af te wijken. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelspel. 8.45 Gram. 10.00 Medische causerie 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianoduo. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 „Het Nederlandse Lied." 14.20 Ama teursuitzending. 14.50 Brabants pro gramma. 15.15 Radio Philharmo- nisch Orkest en koor. 16.00 „Van de wieg tot het graf." causerie. 16.15 Dansmuziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Propagandatoe- spraak. 18.20 Fanfarecorps. 18.40 Zang en orgel. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Bijbellezing. 19.45 „De Hollandse gemeente in London," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actu aliteiten.. 20.12 Vara-varia. 20.15 Weense muziek. 20.45. Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Metropole-orkest en solisten. 22.40 Voordracht, 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM I 298 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewjjde muziek. 7.45 Mor gengebed en. liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.30 Kamerorkest en soliste. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Amuse mentsorkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. {12.30-12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest 13.50 Gram. 14.10 Har monieorkest. 14.40 Kroniek van let teren en kunsten. 15.15 Piano en voordracht. 15.40 Populair concert. 15.55 Gram. 16.05 Jongenskoor. 16.30 „De schoonheid van het Gregori aans." 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Trio. 18.20 Journalistiek weekover zicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws 19.15 Schaakoverzicht 19.20 Actualiteiten. 19.25 Gram. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 „Lichtbaken." 20.40 Gram. 20.43 „Steek eens op heren." 21.00 Gram. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.35 Ameri kaans commentaar. 22.45 Avondge bed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in het Espe ranto. 23.20-24.00 Gram. De rest van de middag en de ge hele avond zijn verder besteed aan de behandeling van de Deviezennota De heer NEDERHORST (Arb.) constateerde een zeker dualisme in het regeringsbeleid en hij vroeg wat nu praevaleert, handhaving der werkgelegenheid of het in even wicht brengen van de betalingsba lans. De heer JANSSEN (K.V.P.) vond de deviezenpositie bij voortduring zorgwekkend. O.m. vroeg hij verge makkelijking van beschikbaarstel ling van valuta voor familiebezoek in Duitsland. De heer WELTER (K.N.P.) be toogde, dat ons saldo in Duitsland steeds groter wordt als er van een grote oogst derwaarts wordt uitge voerd. Daar kan weliswaar import tegenover worden gesteld, maar daar zit een gevaar voor de eigen industrie in. In dit verband gaf hij in overweging het denkbeeld, dat de heer Bloemers in een rede voor de Nederlands-Duitse kamer van koop handel naar voren bracht: het ver vlechten onzer economische belan gen met die van Duitsland door in vestering in de Duitse industrie. Minder drinken, minder roken De heer SCHMAL (C.H.) meende, dat men zich persoonlijk ook moest afvragen wat men kan doen voor deviezenbesparing. Minder borrels drinken en minder roken kan daar toe bijdragen. Ook moet gedacht worden aan export van ambachts producten De heer HAKEN (CPN) ziet in het plan-Schuman oorlogsvoorbereiding. De heer Schouten (AR.) sprak zijn misnoegen uit over de toestand, dat het onmogelijk word* gemaakt Ne derlands bezit in Duitsland te be steden voor het betalen van schulden aldaar. De heer Ritmeester (V.V.D.) wens te, dat er van regeringszijde meer inzicht werd verschaft bijv. ten aan zien van het plan-Schuman. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering heeft de heer Hoogcarspel (C.P.N.) er bezwaar tegen gemaakt, dat zijn fractie ge houden is buiten de commissie, waar in mededelingen zijn gedaan over het plan-Schuman. De Minister van Financiën, de heer Liettinck, opmerkend, dat de heer Nederhorst een zwenking van een nationale naar een internationale po litiek had gezien, betoogde, dat de doelstellingen hetzelfde blijven. Hij wees erop, dat het vraagstuk van de betalingsbalans steeds een centrale plaats in de politiek der regering heeft'ingenomen. In wezen is er geen sprake van dualisme, zoals de heer Nederhorst had geconstateerd. Tus sen de betalingsbalanspolitiek en de werkgelegenheids-politiek bestaat geen tegenstelling. Naar sprekers inzicht kan de inter nationale liberalisatie van het 'han dels- en betalingsverkeer bevorder lijk zyn voor de structuele aanpas sing, welke nodig is. De bedrijfstaks- gewijze integratie kan een belangrij ke weg tot resultaten zijn, hetgeen ook de belangrijkste gedachte van het plan-Stikker is. Spr. merkt op, dat men met dit plan helemaal niet geheimzinnig is geweest. Duitsland. In het debat was de vrees geuit, dat door de afwikkeling van het j Duitse saldo een gevaarlijke verhou- ding voor de concurrentieverhoudin gen zou kunnen ontstaan; men ver geet volgens de minister, dat na het totstandkomen van de Europese be talingsunie het er niets toe doet in welk land men debet of credit staat. De suggestie om het Duitse saldo te besteden voor investeringen in Duits land vond spr. weinig vruchtbaar, omdat er eerst een bevredigender j regeling voor de transfer van kapi taalsopbrengsten zou moeten wezen. De huidige toestand is zeer onbevre digend. Aan een ruimere devis>zentoewij' zing in het grensverkeer zal spreker zijn aandacht besteden. Er wordt veel gespaard. De besparingen hebben in 1949 niet in zo'n ongunstige verhouding ge staan tot het nationale inkomen, zei- de de minister. Er is in totaal 1100 millioen gespaard, het nationale in komen was 16 milliard. De besparing bedraagt dus 7 procent tegen 8 pro cent voor de oorlog. Naar sprekers inzicht wordt in Nederland, op an dere methoden dan voor de oorlog, zeer veel gespaard. Uitvoer niet ongunstig. De Minister van Economische Za ken, de heer Van den Brink, maakte nog enige aanvullende opmerkingen. De ontwikkeling van de uitvoer was z. i. niet ongunstig. In het eerste half jaar van 1949 had de totale uitvoer een waarde van f 1654 millioen. in de overeenkomstige periode van 1950 2317 millioen. De invoer steeg van 2'660 millioen in het eerste halfjaar 1949 tot 3737 millioen in het eerste halfjaar 1950, welke stijging spr. verontrustend achtte- De handelspo litiek, die onder vigueur van de Europese betalingsunie moet worden gevoerd, zal zorgvuldig moeten wor den bepaald De keuze ..Koopt Nederlands fa brikaat" past in de huidige omstan digheden weer. Gezien de ontwikke ling van het handelsverkeer is grote voorzichtigheid geboden, maar voor een alarmerende stemming is naar sprekers oordeel geen aanleiding. Een openbaar debat over het plan- Schuman acht de regering thans niet bevorderlijk voor de zaak. Vertrou welijke mededelingen zullen op rui me schaal worden verstrekt. In antwoord op een opmerking van de heer Hoogcarspel (CP.N.) bij de replieken zeide minister Lieftinck o.a. nog, dat t. z. t. zeker een open bare beraadslaging over de plannen- Schuman en -Stikker gehouden zal worden. Tenslotte is de Deviezennota voor kennisgeving aangenomen. Tegen kwart voor twaalf is de ver gadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Geraken buiten omloop Het Ministerie van Financiën deelt ons mede, dat met ingang van 15 Augustus 1950 de oude zilveren kwartjes en nikkelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgege ven zinken kwartjes en stuivers bui ten omloop zullen worden gesteld. Van die datum af zal gedurende drie maanden, nl. tot en met 15 No vember 1950, de gelegenheid open staan bovengenoemde munten tot elk bedrag in te wisselen bij alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Bij de in levering wordt de nominale waarde der munten vergoed in gangbare Ne derlandse betaalmiddelen. Van 15 Augustus 1950 af zijn dus alleen nog gangbaar die kwartjes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaartal dragen. De oude zilveren kwartjes zijn ter stond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waarde-aandui- ding en verschillen hierdoor opval lend van de nieuwe nikkelen kwart jes. De oude stuivers zijn vierkant, de nieuwe rond. Ankie van Kooy vertrouwde het zaakje niet j Aan de filmcarrière van Anika van Kooy is, zoals we gisteren al meldden, plotseling een einde ge komen. Anika, die nu weer gewoon Ankie heet, heeft haar advocaat op dracht gegeven, het enige dagen ge leden ondertekende voorlopige con tract niet te laten registreren. Te vens heeft zij een aanklacht inge diend tegen Michael Howard, die manager zou zijn voor de Indepen dent Production Corporation, een tak van de United Artists Film Cor poration te Hollywood. De bedoelingen van deze man, die niet Howard maar Wagner blijkt te heten, zouden door de Rotterdamse mannequin zijn doorzien. Het is daarom, aldus vertelde mej. Van Kooy aan het Alg. Dagbl. dat ik zo veel ruchtbaarheid heb gegeven aan wat me ten deel is gevallen. Ik wilde voorkomen, dat hij me geruis loos zou winnen voor zijn plannen. Dinsdag had in het Palace Hotel te Scheveningen de viering plaats van de ondertekening. Er werd nogal wat gedronken en op een ge geven moment begon het ook an dere insiders duidelijk te worden, dat het wantrouwen van Ankie- niet misplaatst was geweest. Wagner, alias Howard, moest geld lenen om de vele verteringen te betalen en toonde enige tijd later zelfs veel belangstelling voor de Noordzee, die wel raad zou weten met z"n zor gen. De Rotterdamse vreemdelingen dienst, die inmiddels bezoek had ge kregen van de toekomstige filmster, waarschuwde de directie van het hotel. Howard rook lont en stuurde een telegram met betaald antwoord naar Californië om bevestiging van zijn missie te krijgen. Het ant woord bleef uit. De zenuwachtige manager kreeg de rekening van het hotel aangebo den. Hij vertelde echter, dat hij de duizend gulden pas kon betalen, als hij een chèque had geind, die alleen in Zweden te verzilveren was. Men WERELDBANK HEEFT PROFESSOR DR. E. DE VRIES NIEUWE FUNCTIE AANGEBODEN. Naar wij vernemen is aan profes sor dr. E. de Vries, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wagen in- gen en als raadadviseur verbonden aan het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen aangeboden per medio Augustus a.s. de functie te aanvaarden van hoofd der afde ling economische hulpbronnen bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington. Profes sor De Vries heeft dit aanbod in be ginsel aanvaard. Het betreft een nieuwe post bij de genoemde bank tot de instelling waarvan wordt overgegaan daar de Wereldbank verwacht een belangrij ke rol te zullen gaan vervullen bij de financiering van de hulp aan econo misch minder ontdikkelde landen, verband houdende met de uitvoering van het bekende punt 4 van het pro gramma van president Truman. i telegrafeerde naar Zweden. Op- nieuw bleef het antwoord uit Ankie van Kooy pakte, evenals een al eerder „geëngageerde" Zweedse zangeres, haar biezen en nam de enige beslissing, die haar overbleef. De vreemdelingendienst, die nog steeds niet genoeg bewijzen in handen heeft om tegen Howard op te treden, zet het onderzoek nauwgezet voort. MINISTER TEULINGS ZIEK. Minister Teulings is wegens ziekte met verlof. Het beheer van het de partement van Binnenlandse Zaken wordt waargenomen door de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik. ONDEROFFICIEREN BEPLEITEN BETERE PROMOTIEKANSEN. Bij de opening van het congres van de Vereniging van onderoffi cieren „Ons Belang" heeft de heer J. Th. M. Piederiet gepleit voor be hoorlijke promotiekansen en perio dieke bevordering. Hij deelde mede, dat ter verhoging van het aanzien van het korps onderofficieren ra den van ouderen en een ereraad zijn ingesteld. EERSTE PRIOR VAN STICHTING „DE ESSENBURGH." Het hoogwaardig heer prelaat dr. M. J. Ondersteijn, abt van de abdij van Berne te Hees wijk, heeft de zeereerw. heer A. G. Haselager O. Praem. benoemd tot eerste prior van „De Essenburgh," bij Harde- wijk. De nieuw-benoemde was se- Idert 1938 sub-prior van de ajbdij van Berne. De Essenburgh is de eerste nieu-' we stichting in Nederland van de Praemonstratenzers of Norbertij nen, die in de volksmond „Withe ren" worden genoemd. Tot provisor is aangewezen de zeereerw. heer A. H. Pennings tot nu toe econoom van de abdij van Berne. In „De Essen burgh" zal een deel van de theolo gie worden ondergebracht Het is voorts de bedoeling de nieuwe stichting medio September te be trekken met ongeveer 20 personen. GEEN AUDIëNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 25 Juli geen audiën tie verlenen. RAADSLID TREEDT UIT C.P.N. De heer K. Kaat, communistisch lid van de Zaandijker gemeenteraad, heeft meegedeeld als lid der C.P.N. te hebben bedankt. Hij blijft zijn raads- zetel bezetten. De heer Kaat vertelde, dat de par tij hem had verweten te „burgerlijk" te zijn. „Misschien was het wel tot een royement gekomen. Daarom heb ik er de voorkeur aan gegeven te be danken", voegde hij er aan toe. Hij is twintig jaar lid van de communisti sche partij geweest. 21. Ootje Teur heeft bediening genoeg. Toen Ootje Teur weet* bij het hotel was aangeland, reed de auto, die hem steeds gevolgd had, vlak achter hem aan en stopte even eens voor het hotel. Bedienden schoten ijlings toe, toen ze in de gaten kregen, dat het Ootje Teur was, die daar belast en beladen arriveerde- „Ehbreng die spulletjes even i naar mijn kamer, hè?" zei Ootje Teur uit de hoogte tegen een der bedien den. „Zeker, heer Teur", antwoordde de man beleefd en het duurde niet lang of een stroom helpers liep de trap af en op, teneinde alle pakjes, waarvan Ootje Teur zich in de stad voorzien had, naar binnen en naar boven te brengen. De auto, die Ootje Teur in de stad gevolgd had, reed nu weg. De chauf feur wist blijkbaar goed de weg in alle nauwe en bochtige straatjes, want hij reed met grote snelheid door de smalste stegen en sloppen, om eindelijk te stoppen voor een soort winkeltje, waar op het raam geschilderd stond: „Costumes". De bestuurder stapte uit. Het was een dikke man en hij liep recht op de deur van het winkeltje toe en naar binnen. R.K. BOND VAN ZIEKENVERPLEGENDEN. In Nijmegen werd Woensdag en Donderdag de jaarvergadering ge houden van de Ned. R.K. Bond van Ziekenverplegenden. De presidente, mej. M. F. Siebers uit Utrecht, zei- de in haar openingswoord, dat de "bond ruim 3600 leden telt. Zij sprak verder over het gevaar, dat het ver- pleegstersberoep te wetenschappelijk gaat worden, waardoor de dienende geest bedreigd wordt. De presidente klaagde er over, dat de wereld-ge neeskundige organisatie te weinig re kening houdt met de katholieke in zichten voor de ziekenverpleging. De Kath. Internationale van Verplegen- den wordt daarin niet eens opgeno men. Hiertegen werd door haar ge protesteerd. Een voorstel Eindhoven om het officiële verpleegsters-uni form in bescherming te nemen tegen hen, die daarvan misbruik maken, werd aanleiding tot het benoemen van een commissie van onderzoek. Een voorstel den Bosch tot naams verandering in Ned. R.K. bond van Verpleegsters en verplegers werd verworpen. Op voorstel van de af deling Den Bosch, gesteund door het hoofdbestuur werd dr. P. van der Heijden uit Zeist, die ruim 25 jaar voorzitter was van de afdeling Den Bosch, benoemd tot ere-lid. De negentien-jarige landbouwers knecht H. B„ te Hout-Blerick, heeft in een hoefstal een paard aan de tong vastgebonden, om het hoofd) van het dier omlaag te houden. Het paard werd echter zenuwachtig en begon te rukken, met het gevolg, dat het tenslotte zichzelf de tong uit de bek trok. De jongen was naar de hoefsmid gestuurd om het paard te laten be slaan en wilde meteen de manen 'knippen. Omdat hij het dier niet rustig kon houden, vroeg hij een omstander even te helpen, maar de ze kreeg al gauw genoeg van dit karweitje. Toen nam de knecht een touw, bond dat om de tong van het paard en maakte het andere eind zodanig vast, dat het dier zijn hoofd omlaag moest houden. Een vee-arts, wiens hulp ingeroe pen werd, adviseerde het paard te laten afmaken. Tegen de knecht is proces-verbaal opgemaakt wegens ernstige dierenmishandeling. BEURS: BETERE STEMMING GEPROLONGEERD. Evenals Wallstreet reageerde de Amsterdamse effectenbeurs gunstig op de verklaring van president Tru man waarbij een bedrag van niet minder dan 10 milliard dollar ge vraagd wordt en eveneens om op heffing van de beperkende bepalin gen betreffende de omvang van de strijdkrachten. De beurs had dan ook vrijwel een overeenkomstig verloop als de beide vorige dagen, hogere koersen met enkele koplopers, maar betrekkelijke geringe activiteit. Wel was men ter beurze van mening, dat kleine kooporders gisteren wat tal rijker waren dan Woensdag; boven dien zijn een aantal verkooporders op een hogere limiet gesteld. Na een vaste opening liepen de koersen een kleinigheid achteruit, doch tegen slot herstelden deze zich weer, zodat op het hoogste punt van de dag geslo ten werd. Evenals Woensdag vielen aandelen Philips op met een forse stijging na melijk van 204)4 tot 211. Dit fonds heeft hiermede een zeer groot ge deelte van het verlies, geleden na de publicatie van het jaarverslag 1949, in twee dagen ingehaald. Ook Olies openden vast en na een lichte inzin king wisten deze de openingswinst van ruim vier punten te handhaven. Een zelfde winst wist uiteindelijk ook Unilever te boeken. De overige in dustrie was goed prijshoudend tot vrij vast. Op de Indonesische sector wisten de leidende soorten ongeveer drie punten te avanceren. Evenals Woens dag ging er in de tabakshoek nog het meeste om. De scheepvaartmarkt had een rustig doch vriendelijk verloop. Aandelen Scheepvaart Unie waren het meest in trek en monteerden ruim drie punten. Op de beleggingsmarkt kwam gis teren een einde aan de dalende ten dens der laatste dagen. Winsten van betekenis kwamen echter niet voor. In navolging van New York vielen op de Amerikaanse sector hogere koersen te beluisteren. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 115). En dat heb je tegen niemand gezegd? Maar Lois! Lois keek werlegen naar de grond. Neen, antwoordde de jongen, ik durfde er niet van kikken. Verraad mij niet, vrouw Lampl! Ge weet, dat we leven van hetgeen ik ver dien; moeder is doof en heeft erg zwakke ogen. Als ik als getuige voor het gerecht zou moeten ver schijnen, dan zou daarmee voor mij heel wat tyd verloren gaan... „Instappen voor Graz, Wildon, Marburg!" riep de portier. Zij sprongen op en spoedden zich naar de uitgang, om toch vooral de trein niet te missen. Silas Hempel volgde hen langzaam,; schijnbaar was hij de hele tijd in de lezing van zijn blad verdiept geweest, maar geen woord van het gesprek was hem ontgaan. Hij nam plaats in dezelfde coupé derde klasse, waar vrouw Lampl en Lois al gezeten waren; de kraag van zijn jas had hij zo hoog moge lijk opgezet en hij zette zich zó, dat vrouw Lampl hem niet kon zien. Allerlei gedachten warrelden hem door het hoofd. Wat was hij daar bij toeval te weten gekomen? Zou er iets waars zijn in de bewering van de man in het grijs, dat hij was aan gerand? Maar wie zou hem aange rand hebben, en waarom? Veel waarschijnlijker was het dat hij twist had gekregen met zijn me deplichtige. Eïi wellicht daarom hadden zij in verschillende hotels hun intrek genomen. Silas dacht ook wel even aan de verdwijning van graaf Grauenstein. Maar die was volgens de verklaring van de spoorwegbeambte, later met denzelfde trein naar Graz vertrok ken. 't Was onmogelijk, dat de man in 't grijs hem ingehaald en over vallen had. Zo bleef dus de zaak voorlopig even raadselachtig. Toen bij de aankomst te Wildon Lois naar huis wilde gaan, vrouw Lampl werd door haar man afgehaald met een rijtuigje, legde iemand de jongen de hand op de schouder. Lois verschrok en keek om. Met een heel vriendelijk gezicht zeide Hempel: Wacht toch even, beste jongen; ik ga mee. Je moet mij nog een en ander vertellen over het schot, dat je Vrijdagavond zegt gehoord te hebben. VI. Het Grauenegger-Bos baadde in de gouden schijn van de morgenzon. Over de Steinibrecher houtvesterij, die door hoge en zware pijnbomen was omringd, lag de schittering van een heerlijk-ontwakende dag. ,In prieël voor het huis zaten twee jongen mensen, hand in hand, el kaar aanziende met ogen vol innige liefde. De jonge man liet eindelijk de hand van het meisje los, zuchtte en zei: Zoo, nu weet je alles. Nu weet je welk een kostbaar bezit de ma joraatsheer van Grauenegg moet missen; de liefde. Wil je hem nog het enige onttrekken, dat tot nu toe zijn leven blij en rijk heeft ge maakt je hart. Lore? Lore Steinbrech, het enig kind van de houtvester, zuchtte op haar beurt diep. O, Herbert... Je weet toch hoe ik van je houdt en dat ik altijd van je zal blijven houden... Maar nog ernstiger dan vroeger stel ik mij nu de vraag, wat ik volgens mijn geweten moet doen... Niets anders dan van ine hou den. Al het andere, lieveling, is mijn zaak. Wat men door harde strijd verwerft, is kostbaarder dan hetgeen ons zomaar in de schoot wordt geworpen. En aan moed om mijn geluk te veroveren ontbreekt het mij niet. Lore schudde het hoofd. Je stelt je de strijd, die je wacht veel te licht voor, zei het meisje. Een moeder met een warm hart, die innig veel van haar zoon houdt, zou misschien om wille van die liefde haar eigen plannen opof feren aan het geluk van haar kind. Zó tenminste, stel ik mij de echte moederliefde voor... Maar zoals je zégt, is je moeder koel voor je en voor iedereen gaat zij geheel op in de vooroordelen van haar stand en heeft zij besloten, dat je met je nicht Ria trouwen zult. Dus bestaat er voor ons geen mogelijkheid om ooit iets voor elkaar te worden. Als je er zo over denkt, zei Herbert driftig, is je liefde voor mij geen echte liefde. Echte liefde is niet bang voor strijd! Herbert, wij mogen niet te zelfzuchtig zijn, antwoordde Lore zacht en treurig. Echte liefde sluit eerbied voor de vrede en de een dracht van anderen niet uit. Wees eerlijk tegenover jezelf, Herbert. Je hebt mij zoeven je moeder afge schilderd als een vrouw van koele berekening en onbuigzame wil: ge loof je, dat zij ooit van harte zou toegeven, als haar zoon een arm, niet adelijk meisje tot vrouw nam? Neen, maar zij zal zich wel moeten schikken in hetgeen zij toch niet beletten kan. De tijd van de ou de vooroordelen der aristocratie is voorbij. Zij passen niet meer in het kader van de nieuwe omstandigheid Menig zoon van een overoud ge slacht heeft zijne vrouw uit eer tingeltangel of van de planken ge haald... Waarom zou ik de mijne niet mogen kiezen, enkel omdat ze geen familiewapen heeft? Neen, Lore, neen! Louter dwaasheid. Mogelijk... Maar als die dwaas heid een breuk tussen jou en je moeder veroorzaakt... Dan is dat niet mijn schuld. Ieder mens heeft plichten, Her- bert, en... Jij spreekt altijd van „plichten." Lore, viel de jongen haar ongedul dig in de rede. De mens heeft ook rechten. Ik heb tot nu toe al de gril len en luimen van mijn moeder verdragen en mijn best gedaan om een goede zoon voor haar te zijn, maar mijn levensgeluk heeft niets uit te staan met mijn plichten je gens haar. Wat ik wil? Ligt het in mijn bedoeling, haar een onwaar dige tot schoondochter te geven? onteer ik mijn naam, door een braaf meisje van nette afkomst tot vrouw te willen? Wees niet dwaas. Lore, en laat mij niet twijfelen aan dc grootheid, aan de offervaardigheid van je liefde. De omstandigheden hebben ons saamgebracht; wij moe ten van elkaar houden. De gevolgen van dat „moeten" hebben wij bei den te dragen, onbeschroomd, dap per, in het bewustzijn, dat we niet tegen ons geweten handelen. Hij sloeg zijn arm om haar mid del en smeekte hartstochtelijk: Kom, Lore, zeg mij een goed woord. Ook jij zult veel moeten verdragen, waartegen ik je niet kan beveiligen. Zeg mij, dat het je niet te zwaar zal vallen! O, Herbert... oh! Er is niets, dat ik niet voor jou met blijdschap zou verdragen... Maar ik zou het jou makkelijker willen maken, door af stand van je te doen. Dwaashoofdje! liefste.. Iedere weg die men betreedt, met 'n zui ver hart, kloek en met zuivere be doelingen is goed. En geen weg kan te hard zijn, te ruw voor ons zijn, als wij hem volgen hand in hand.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6