Gauthier ontnam Goldschmidt weer de gele leiderstrui Twee Kareis terug uit Rio £2nze Samrubriek JMB 3 "C üP VRIJDAG 21 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TOUR DE FRANCE O ET IS DE FRANSMAN BERNARD GAUTHIER van de Zuid Oost- ploeg geweest, die de etappe van St. Brieuc naar Angers heeft „ge maakt." Met een bewonderenswaardige wilskracht heeft hy gevoch ten om de gele trui, die hij te St. Brieuc aan Goldschmidt had moeten afstaan, weer terug te krijgen. De rit, die door zonnig weer werd be gunstigd, was de levendigste sedert de start te Parijs. Na de lome verto ningen van de vorige étappes hebben de renners zich gisteren flink ge weerd, iets dat juist nu, na de zware solorit tegen het uurwerk, niet werd verwacht. Vooral onder de outsiders laaide de strijdlust hoog op. Nog meer dan Woensdag het geval was, werd de algemene rangschik king gewijzigd en de favorieten verkeren nu in een positie, die hen wel eens zou kunnen nopen het offensief nog vóór de Pyreneeën in te zetten, tenzij zij het risico aandurven om met aanzienlijke achterstand op hun tegenstanders wel niet zo hoog als klimmers aangeschreven, maar toch in staat hun kans in de bergen te verdedigen aan de voet van de berg passen te komen. Nederlanders houden vol Na de rit tegen het uurwerk kon deze zevende étappe de rit tegen het stof worden genoemd. Gedurende honderd kilometer trokken de ren ners blindelings door een grauwe stofwolk en de laatste auto's van de karavaan moesten hun koplampen ontsteken. De nevelsluiers, die des morgens over de velden hingen, be loofden warm weer en Robic, die de ze streek op zijn duimpje kent, voor spelde dat er menig zweetdruppeltje zou vallen. Het duurde ook niet lang of er was veel vraag naar drink bus j es. Bij de Nederlanders toonde Vos het meeste initiatief. Te Maure de Bretagne (115 km) waagde hij met Sciardis en Bauvin een uitlooppo ging. De situatie was toen zó, dat een groepje van acht renners, onder wie Brambilla en Lauredi, aan kop lag, op 3 min 40 sec. gevolgd door een groepje, aangevoerd doorGauthier, die op dat moment de gele leiders trui al weer in zijn bezit had. In een vinnig tempo waren Vos en zijn twee metgezellen er achter aan gespron gen, maar het duurde niet lang of Vos moest met een lek bandje achter blijven. Sciardis en Bauvin slaagden groepje, aangevoerd door Gauthier, te hijsen, die bij Bain de Bretagne al meer dan 9 minuten op het pelo ton voorlag. Bij Tailly waren de twee leidende ploegjes tot één ver smolten. Zo was van af dat moment de kopgroep twaalf man sterk. Met twee lengten voorsprong op Sciardis won Lauredi te Angers in de sprint, waarmee hij de eerste Fransman werd, die in de Tour 1950 een étap pe heeft gewonnen. Ook Bartali roret zich. Bartali, Kubler, Goldschmidt, Mag- ni, Lambrecht, Bobet en Robic te kenden in deze rit hun eigen vonnis door al te vlug in hun nederlaag te berusten, terwijl Gauthier zijn voor sprong regelmatig vergrootte. De „groten" beschouwen de Fransman echter niet als hun gevaarlijkste concurrent en zij hopen hem in de bergen wel klein te krijgen. Intussen heeft Gauthier echter de gele trui weer heroverd en hoewel men volle dig in het duister tast wat betreft zijn prestaties in de volgende ritten, heeft hij thans reeds het bewijs ge leverd vele kwaliteiten, niet in het minst de moed en het doorzettings vermogen, van een goed rondeman te bezitten. Niet dat Bartali heeft stil gezeten! Als aanvoerder van een groepje ach- OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De partijen van de derde ronde om het schaakkampioenschap van Ne derland hadden de volgende resul taten: Euwevan Scheltinga -10; Of- baanKramer 01; Spanjaardv. d. Berg 0—1; HenneberkeBarendregt, afgebr.; DonnerCortlever YY\ MuhringStumpers YY- De stand na de derde ronde luidt: 1. Euwe 3 pnt.; 2. Donner 2Y pnt.; 3. Van der Berg 2 pnt.; 4. 5, 6, 7 en 8. Kramer, Van Scheltinga, Spanjaard Cortlever en Stumpers 1Y pnt.; 9. Orbaan 1 pnt.; 10. Barendregt Y pnt- plus 1 afgebr. partij; 11. Muhring Y pnt.; 12. Henneke 0 pnt. plus 1 afgebr. partij. EUWE AAN DE KOP. De partijen van de vierde ronde om het schaakkampioenschap van Nederland, gisteravond in Krasna- polsky te Amsterdam gespeeld, had den de volgende resultaten: Groep A: EuweStumpers 10; CortleverMuhring 10; Baren dregtDonner 1—0; v. d. Berg Henneberke 01; KramerSpan- YY', Van ScheltingaOrbaan, af gebroken. De afgebroken partij uit de derde ronde, tussen Barendregt en Henne berke is door Henneberke opgege ven. De stand na de vierde ronde luidt: 1. Euwe, 4 pnt. 2, 3 en 4: Baren dregt, Cortlever en Donner 2Y pnt. 5, 6 en 7: Kramer, van der Berg en Spanjaard 2 pnt. 8. Van Scheltinga 1Y plus een afgebroken partij; 9. Stumpers 1Y; 10. Orbaan 1 pnt plus l afgebroken partij; 11. Henneberke pnt. 12. Muhring Y pnt. Groep B: Buntvan Donk 01; Teiters—Seewald YY; Telleman —de Waal 01; v. d. TolVan Oos- erwijk Bruyn YY; Mondriade Jong 10; JacobsonNaerebout 0 -1; MuurlinkApking 10; Van /lotenRoose, afgebroken; Beije Goris 10; Kapsenberg—Crabeen- dam YY', WantenMuzerie 01. tervolgers onder wie de Hoog en de Ruyter, heeft hij getracht een tegen aanval in te zetten, maar de Belgen Lambrecht, Dupont en Verschueren hielden een oogje in het zeil en voegden zich weldra bij de weglo pers. Succes kon het nu niet meer hebben en tenslotte werden zij weer door de groep ingelopen. De enige geslaagde poging om uit de achter ste gelederen te ontsnappen kwam na bijna 200 km van Frankowski, Voorting en Lambertini. Samen met Audaire en Beyaert eindigde dit drie tal te Angers achter de vluchtelin ge- Voor drie renners is de start te St. Brieuc de laatste geweest, waaraan zij in deze ronde van Frankrijk deel namen. Marinelli, die na Zondag last van steenpuisten had gekregen, kon zich niet meer in het zadel houden en moest onderweg opgeven. Ook Dorgebray staakte de strijd, terwijl de Italiaan Pezzi na het sluiten van de controle te Angers binnenkwam en uit de course werd genomen. Het groepje Nederlanders heeft zich in deze zevende étappe van zijn beste zijde laten zien. Gezamenlijk zijn zij op de ranglijst niet minder dan 40 plaatsen omhoog gegaan. Het was jammer dat Vos op zo'n onge legen moment bandbreuk kreeg. An ders zou hij zeker met Bauvin en Sciardis, die samen met hem waren ontvlucht zijn geëindigd. De uitslag van de 7e etappe, van St. Brieuc naar Angers over een af stand van 248 km. luidt: 1. Lauredi (Frankrijk) 6 uur 43 min. 5 sec.; 2. Sciardis; 3. Lamberti- 4. Redolfi; 5. Chupin; 6. Cou- vreur; 7. Demulder; 8. Bauvin; 9. Ghirardi; 10. Castellin; 11. Gauthier 12. Brambilla; 13. Baeyaert 6.48.14; 14. Voorting (Ned.); 15. Audaire; 16. Pedroni; 17. Frankowski; 18. Lajoie 6.54.8; 19. Hendrickx; 20. Geminiani 21. De Hoog (Ned.); 22. Molines; 23. De Ruyter (Ned.) allen dezelfde tijd als Lajoie; 24. Baldassari 6.54.19; 25. Vos (Ned.) z.t. Op de 35e plaats eindigde een grote groep renners, onder wie zich ook onze landgenoot Wagtmans be vond. allen noteerden dezelfde tijd als de Italiaan Leoni, die met 6.54.: op de 26e plaats was geëindigd. Het algemeen klassement na de zevende etappe luidt: 1. Gauthier 49.52.30; 2. Redolfi 50.01.50 3. Goldschmidt 50.03.07; 4. Brambilla 50.03.53; 5. Kubler 50.04.56 6. Couvreur; 7. Magni; 8. Lambrecht; 9. Bauvin; 10. Blomme; 11. Lauredi; 12. Bobet; 13. Meunier; 14, Ockers; 15. Piot; 59. De Hoog 50.30.53; 79. de Ruy ter 50.45.08; 90. Vos 51.12.55; 91. Voorting 51.13.39; 100. Wagtmans 51.30.48. Het ploegenklassement na de ze vende etappe luidt: 1. Frankrijk Zuid Oost 150.07.05; 2. Ile de France Noord Oost 150.18.48 3. België 150.19.36; 4. Italië 150.25.56; 5. Frankrijk 150.27.28; 6. Luxemburg 150.28.15; 7. Frankrijk West 150.35.08 8. Centraal Zuid West 150.45.24; 9. België B 150.46.47; 10. Italië B 150.52.23; 11. Parijs 150.55.24; 12. Zwitserland 151.31.09; 13. Noord Af rika 152.00.00; 14. Nederland (De Hoog, De Ruter, Vos) 152.28.56. NED. WIELER UNIE DEELT STRAFFEN UIT. Ook amateurs uit Ronde van Alphen streng gestraft. Dat het de NWU ernst is met het straffen van renners, die op de een of andere wijze de beslissingen van een jury van de een of andere ronde negeren, moge blijken uit de mede delingen uit het officieel orgaan. Hierin staan ook een aantal renners van de op 8 Juli gehouden ronde van Alphen, waar aan het eind van de wedstrijd voor Amateurs door de jury besloten werd de gedubbelden uit de strijd te nemen. Dit werd door deze renners „niet genomen" en zij bleven dan ook doodleuk doorrijden, waardoor de jury deze wedstrijd twee ronden lan ger moest maken, dan het plan was. De Sportcommissie van de NWU heeft met onmiddellijke ingang alle licentie's van deze renners ingetrok ken en hen geschorst tot 31 Dec. '50. Beroep tegen deze straf is niet mo gelijk. Het betreft hier de renners: P. Bouthoorn uit Alphen aan den Rijn, H. P. Vos uit Leiden, H. J. Vermeu- den uit Ter Aar, J. Schouten uit Breukelen, W. Rijvers uit Breda, A. J. v. d. Putten -uit Den Haag en P. van Dijk uit Rotterdam. MOTORSPORT ITALIANEN EN ENGELSEN OP ZANDVOORTS CIRCUIT. Als op 6 Augustus de K.N.M.V. de laatste motorraces op het circuit van Zandvoort organiseert, zal men op nieuw getuige kunnen zijn van een duel ItaliëEngeland, zij het dan met andere rijders. In de verschillende klassen zullen n.l. aan de start verschijnen de in Nederland welbekende Benasedo, die ook in de Asser T.T. uitkwam, als mede Baviera en Scopigno. Engeland is vertegenweordigd door 5 rijders, waarvan Moule, Heath, Scott en Petch geen onbekende zijn voor het Nederlandse publiek. In dit gezelschap spreken ook de beide Zwitserse renners Henri Vi- donne en Arnold Ischy, resp. op Nor ton en Velocette een woordje mee. Eerstgenoemde is de Zwitserse kam pioen in de halveliter klasse. In ons land verschenen deze beide rijders nog nimmer in een snelheidswed strijd aan de start. Dat de Fransman Houel met zijn Gilera in Zandvoort tot de deelne mers kan behoren, is een meevaller De Parijzenaar had reeds een con tract voor andere buitenlandse wed strijden op 8 Augustus maar wilde gaarne kennismaken met ons unieke Zandvoortse circuit. Door dag en nacht te reizen kan hij thans na af loop van de wedstrijden op 6 Aug. twee dagen later toch nog zijn be stemming bereiken. Drie Belgen zijn mee van de par tij, n.l. Vertriest, die ook in Assen reed en de Gentenaren Delabarre en Dauwe. Waarschijnlijk zal ook Goffin nog inschrijven. Een internationale bezetting der halve, zoals in de Zandvoort races nog nimmer werd gezien. Onze Ne derlandse renners zullen het met zoveel concurrentie niet gemakke lijk hebben. Hard zal er gevochten moeten worden, willen zij de bui tenlanders achter zich houden. Met een vliegtuig uit Brazilië ar riveerden gistermorgen op Schiphol de heren Karei Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., en Karei v. d. Meer, onze internationale scheids rechter. De eerste ging om te kij ken, de tweede om te fluiten, naar Rio de Janeiro, waar het wereld kampioenschap voetballen werd ver speeld. Boordevol indrukken kwamen de twee Kareis in Nederland terug. Reeds bij de passen-controle (zie foto) vertellen beiden aan mevr. Lotsy in het midden) van hun in drukken. De heer Lotsy (links) verklaarde nog nooit zo'n sportief tournooi meegemaakt te hebben. Bij de 22 wedstrijden is geen enkel protest ingediend en geen speler werd van het veld gezonden. Ook het enthou siasme van toeschouwers, fotogra ven en journalisten, waarvoor men wat bevreesd was, is alleszins mee gevallen. In zoverre althans, dat zij buiten 't speelveld bleven! Hoezeer de mensen daar meeleven met de voetbal, is niet te vertellen, aldus de heer Lotsy. Ze hebben drie harts tochten: Politiek, gokken en voetbal. Vrouwen van ministers huilden tra nen met tuiten toen Brazilië ver loor van Uruguay ALPENRIT TEN EINDE Nederlanders zonder strafpunten? Op de laatste en zesde étappe van de Internationale Alpenrit, van Me- gève naar Cannes, over 628 km., zijn nog drie deelnemers van de 41 Equi- pers, die in de zeer vroege morgen uren in het Franse Alpenplaatsje waren gestart, uitgevallen, zodat 38 teams van de 100, die op 13 Juli te Marseille aan deze zware rit waren begonnen, de tocht hebben volbracht. De meeste wagens, die de finish te Cannes hebben bereikt, hebben op diverse plaatsen beschadigingen op gelopen en mede in verband met het feit, dat de resultaten van de drie tijdproeven, die van de kilometer lance op de autostrada bij Bergamo en de twee bergklimmen van de Stelvio en de Vars nog niet bekend zijn, kunnen er geen resultaten van deze Alpenrit worden verstrekt. Bo vendien moeten de wagens nog ge keurd worden of er defecten zijn aan de electrische geleiding, de remmen enz. Eerst in de middaguren van Vrij dag zal met enige zekerheid kun nen worden medegedeeld, welke teams zonder strafpunten de gehele rit hebben volbracht, waarbij men mag aannemen dat dit getal tussen de 5 en 7 zal liggen. Waarschijnlijk behoort hierbij de enige Nederlandse équipe, die de tocht heeft volbracht, die van de heren Burgerhout en Sijt- hoff met Dyna Panhard. Dit team heeft een protest ingediend tegen het feit, dat de controleurs bij de berg- klim op de Stelvio een tijd hadden afgedrukt, welke een minuut langer was dan die welke de beide boord- chronometers hadden aangegeven. Het is nog niet bekend of dit protest geaccepteerd is. De wagen van de équipe Gatsoni- des, die op de étappe tussen Cortina d'Ampezzo en Innsbruck de strijd moest staken door het breken de achteras, is inmiddels gerepareerd. Intussen hadden onze landgenoten de beide verongelukte Engelsen Pot ter en Gill, die in een 200 m. diep ravyn waren gereden, niet ver de plek waar de wagen van de équipe Gatsonides was gestrand, kun nen helpen. Gill's toestand is rede lijk goed, die van Potter is evenwel ernstig, al is er niet direct van le vensgevaar sprake. De Riley van de équipe W. Oosten, die op de autostrada in Italië moest uitvallen, is inmiddels weer hersteld en deze Nederlandse équipe hoopt Zaterdag a.s. aan de Rally de Mont Blanc te kunnen deelnemen. Kick Smit houdt op met voetballen MAAR BLIJFT TRAINER VAN HAARLEM Wanneer in September de voetbal in ons land weer gaat rollen, zal 'n vertrouwde figuur op de velden ont breken. Kick Smit, op 38-jarige leef tijd nog immer een speler, wiens medespelen in het eerste elftal van zijn veieniging „Haarlem" van gro- betekenis voor de ploeg moet worden geacht, gaat zijn club als ac tief voetballer verlaten. Reeds geruime tijd liep Kick Smit met het plan rond het beroep van oefenmeester te kiezen, maar op aandringen van het bestuur van zijn club, die voor de motor van het elf tal nog geen waardig plaatsvervan ger had kunnen vinden, bleef de Haarlemmer spelen, totdat dezer da gen Kicks besluit onherroepelijk vast kwam te staan. „Haarlem" zal de grootste speler uit de geschiede nis van de vereniging echter niet ge heel ontvallen, want Kick Smit zal zijn jongens als trainer met raad en daad bijstaan, zodat de roodbroeken in ieder geval over een oefenmeester de beschikking krijgen, wiens kijk op het spel moeilijk zal zijn te eve naren. N. v. d. D. Foreholte Het voorlopige le elftal zal op Zaterdag 22 Juli om i.30 uur een oefenwedstrijd spelen tegen de sterke 3e klasser Zaterdag K.N.V.B. „Noordwijk". Het vertrek per fiets is 10 min. vóór 6 van de Mgr. Broerestraat. WATERPOLO DE SLEUTELSTAD—A.P.G.S. 11—1. Nadat APGS in het kleine kuipje te Amsterdam met 42 van de Sleu telstad had weten te winnen en gis terenavond tegen ZAR werd gelijk gespeeld, had de thuisclub aan een gelijk spel voldoende, maar nam geen halve maatregelen door de te genpartij met een dubbele cijfer- overwinning naar huis te sturen. Eer lijk gezegd verscheen de tegenpartij met vier invallers, maar de Sleutel stad had deze avond alle wind in de zeilen .waardoor een fikse overwin ning werd behaald. Niet zodra was uitgezwommen, of van Berkel wist de tegenpartij te verschalken en met een goed schot (10. Even later wist opnieuw van Berkel de tegenpartij te omspelen en was het 2—0. Nadat een APGS- speler het water moest verlaten, kon Kraan na fraai opzwemmen 30 ma ken. Nog voor rust werd het door P. Erades en Dool (tweemaal) 60. In de tweede helft, na goed overgeven van Kraan, werd het door Dool 70. Van Berkel wilde voor deze doel- puntenrace niet onderdoen (80), waarna de schotvaardige Dool de stand tot 90 wist op te voeren. Dan eindelijk moet een Sl.stad-spe- ler het water uit en uit deze straf- worp wordt het 91. Dool maakt 101 en wanneer nogmaals een Sl.stad-speler het water wordt uit gezonden, weet de thuisclub toch door Dool 111 te maken. Was het wonder, dat beide ploe gen zich na afloop verzamelden in „Royal", om elkaar hartelijk -geluk te wensen met dit behaalde resultaat en de heer G. J. Kolk, namens A.P. G.S., de Sleutelstad bloemen over handigde, die door voorzitter W. A. Bergers met dankbaarheid werden aanvaard? Nog was echter deze feestvreugde niet ten einde en namens het dames comité werd aanvoerder Hooidonk een mascotte overhandigd. CRICKET DE DERDE TOETS WED STRIJD ENGELAND—WEST-INDIë. Op het terrein van Trent Bridge te Nottingham is de derde toetswed- strijd tussen Engeland en West-Indië begonnen en toen het spel voor de lunch onderbroken werd hadden de Engelsen slechts 75 runs g voor het verlies van 5 wickets, wat wederom te wijten was aan slecht De stand bij de thee luidde: Enge- batten. Toch waren weersgesteldheid en pitch ideaal voor het batten, land, eerste innings: Simpson 4, Waszhbrook 3, Parhouse 13, Dewez 0, Yardley 41, Insole 21, Evans 32, Shackleton 42, Jenkins n.o. 10, Bed- ser n.o. 7, extra's 12. Totaal 185 voor 8. Het zesde wicket viel op 105, het zevende op 147 en het achtste op 174. POSTDUIVEN „De Rijnmonders". Wedvlucht met jonge duiven vanaf Helmond. Af stand pl.m. 119 km. In concours 182 duiven. Gelost te 13 uur met -Zui den wind en heldere lucht. Aanhane 1, 14, 28, 29, 30, 36 en 44; v. Eg- mond 2 en 11; Grimbergen 3, 15, 18, 27, 37 en 39; Kleen 4, 5, 22, 24 en 38; v. Schie 6 en 16; Belt 7, 8, 9 en 43; Barnhoorn 10; Verkaik 12, 21 en 40; Schaap 13 en 22 Passchier 17 en 33; v. R,n 20 en 42; Ravensbergen 25; Varkevisser en Meijer 26, 41. 45 en 46; v. Essen 31; J. J. Knetsch 32; Noort 34; A. Heemskerk 35. Aan komst eerste duif 14.41 en maakte een snelheid van 1159 M. per minuut. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat no- 3, Nieuw Vennep. OftZE LADDERWEDSTRIJD. Voor onze ladderwedstrijd geven wij hieronder ter oplossing een vraag stuk van de bekende problemist, de heer P- van de Kwartel. Dit vraag stuk berust op een idee. dat reeds veel door Fabre is bewerkt, doch de mooie effecten maken dit probleem tot een mooi geheel. Wedstr-Probleem no. 103. Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden, le publicatie. m '■m Y m W' *WÊ 9. m w?' 4 Zwart 12 schijven op 6/10, 14, 18/20, 23, 29 en 40. Wit 12 schijven op: 16, 21, 26, 31, 32, 34, 38, 41, 42, 45, 49 en 50. Vervolgens een vraagstuk van schrijver dezes, waarin een bekend motief zit verwerkt- Wedstrijd-Probleem no. 104. Auteur: W- J. v. d. Voort, Nw-Vennep le publicatie. Zwart 13 schijven op: 7, 8, 14, 17, 18. 20, 21, 23 28/30, 33 en 35. Wit 12 schijven op: 25, 32, 34, 37, 39/44, 46 en 50. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tege moet tot uiterlijk Vrijdagavond 4 Augustus a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. nos. 97 en 98. No. 97. Wint wint zeer geestig door: 5044, 4741, 27—22, 28x30, 30—94, en 25x23. No- 98. Wit wint door: 4740, 3-2—27. 27—22, 22x24 en 35x44, LIJST LADDER. Deelnemers. prji. 1 Th. de Zwart, Sassenheim 164 2 C. P. Zuiderduin, Noordwijk 156 3 C. Th. Egberts, Ter-Aar 149 4 S. van Duijn, Warmond 105 5 Th. Lelieveld, Aarlanderveen 98 6 G. Rijsdam, Leiden 98 7 P. v. d. Kwartel, Leiden Sj8 8 J. W. de Rooij, Warmond 87 9 H. v. d. Kamp, Lisse 81 10 F. C. Bakker, Voorschoten 77 11 W. Krom, Sassenheim 71 12 A. C. van Vliet, Vinkeveen 62 13 J. A. J. Wortman. H'woude 55 14 N. C. Groen in 't Woud, L'raar 48 15 M. J. v. d. Kwartel. Leiden 47 16 L- Koster, Vinkeveen 30 17 C. Portengen, idem 20 VOOR ONZE BEGINNERS. Voor onze beginnende oplossers de buteert als problemist onder A en de heer Th. de Zwart. Een tweetal vraagstukjes, waar aan onze beginners de handen vol zullen hebben. A. Auteur: Th. de Zwart, Sassen heim. Zwart: 6, 9, 10. 12, 17, 18 22. 26, 31 en 37. Wit: 16, 20, 21, 25, 28, 32, 33, 41 en 46. B. Auteur: Th. de Zwart. Sassen heim Zwart: 2, 8, 10, 12. 13, 17, 18, 22, 36 en 38. Wit: 21. 26, 27, 31, 33, 39, 42, 44, 47. 49 en 50. Vervolgens een heel aardig stukje van onze vriend v. d. Kwartel. Ook van dit vraagstukje zullen de op lossers smullen. Auteur: P. v. d. Kwartel, Lei den. Zwart: 17/19, 21, 22. 24. 28 en 38. Wit: 26. 30 33. 34, 35. 39. 42 en 44. Alle zijn le publicaties, speciaal voor deze rubriek samengesteld. Te vens willen wij onze minder geoefen de oplossers aansporen tot het oplos sen van deze vraagstukjes, zodat de auteurs hun werk met succes be kroond zien. Dus allen aan de slag! Voor alle geldt: Wit begint en wint. Oplossingen zien wij gaarne tege moet tot 4 Augustus a.s. Uitslag Ladder-wedstrijd. De Juni-prijs van onze ladder-wed strijd, is gewonnen door de heer Th. de Zwart te Sassenheim. De heer Zwart onze felicitatie. Vervolg Motieven-Serie. No. 9: Zwart 26, 31 en dam op 36. Wit: 37, 42 en dam op 49. No. 10: Zwart: 14, 31. 42. Wit: 37, 47 en dam op 26. No. 11. Zwart: 5, 10 en dam op 20. Wit: 25, 42, 47 en dam op 3. No. 12: zwart: 26. 27 en dam op 31. Wit: 36. 48 en dam op 4. Voor no. 9 en 10 geldt: Wit aan zet en voor 11 en 12 geldt: Zwart aan zet. En nu heren problemisten aan de slag. Met belangstelling zien wij de resultaten tegemoet. EINDSPEL. Onderstaande stand is uit een wed strijd om het persoonlijk kampioen schap te Haarlem. Stand in cijfers: Zwart: (A. Schiiering) 7, 14, 10, 29 en dam op 46. Wit: (N. R. v. d. Berg) 16, 22, 25, 30, 35 en 40. Wit aan zet speelde 2217 en ver loor a. v.: 22—17 (46—28) 1611 (7x16). 17—12 (28—17) 12x21 (16x27) 40—34 (29x40) 35x44 (27—32) 44—39 (32—27) 39—33 (37—41) 33—28 (41—46) 28—22 (14—20) 25x23 (46x 35) wint. Toch had wit in bovenstaande stand remise kunnen maken, a. v.: 40—34 29x40) 35x44 46—23 a. b 22—17 23—28) 16—11 (7x16 gedw.), 17—12 (28x50) 12—7 5033 c) 7—1 dreigt 2520 remise. (39—20 d) 1—12 (20—15) 12— 40 (26—21 e. f.) 40-85 (19—23) 25— 20 (24x44) 35—49 (21—26) 49—32 (23—29) 32—43 (34—40) 43—34, remise. a) (14—20 25x23 46x49) 2218 en remise is niet meer te keren. b) (1923 3024! remise. Andere zetten komen niet in aan merking. c. (50-45 7—2 (19—23). 219 remise. d .(33—15) 1—12 (15—20) 12—40 (26—21), op 20—24 volgt 4012 en 123 remise. Op 20volgt 4012 met later reglementaire remise. 4035 (1923 30—24 20x?) 3519 remise in- plaats van 1923, Zwart 2024, 3549, 2435, 49x16 remise. De varianten e, f, g, h. geven het zelfde resultaat als d. Zie voor deze varianten d. Dit is een mooi eind spelstukje uit de partij, waarin men kan zien, dat men niet altijd met de verst opgedrongen schijven moet spe- len. Interessant, hoewel niet moeilijk is de afwikkeling in onderstaande stand: Zwart: 7, 11/13 en 29. Wit: 28. 30, 32, 35 en 39. Het verrassende is hier, dat Zwart schijnbaar met voordeel 2933 of 2934 kan spelen. Echter volgt steeds verlies! Op 29—33 volgt 39—34, 32—28, 3429! Op 29—34 volgt 39—33, 35—30 en 3329 enz. Verrassend. CORRESPONDENTIE. Th. de Z. te S.. pr. in dank ont vangen; aan verzoek wordt gewerkt MEDEDELING. De ladderwedstrijd, welke aanvan kelijk op 28 Juli zou eindigen, is verlengd met vijf maanden, dus tort en met de rubriek van 29 Dec. 1950.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5